Dnia 1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny - 2016/17. Tradycyjnie zgromadziliśmy się na mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika celebrowanej przez ks. Dyrektora, aby prosić o boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny. Po mszy św. uczniowie wraz z wychowawcami przeszli do swoich sal, aby omówić sprawy organizacyjne, a przede wszystkim otrzymać plan lekcji na kolejne dni. Najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom z klas pierwszych, ponieważ nie mogły doczekać się zakończenia wakacji.
Naukę w naszej Szkole Podstawowej rozpoczęło 9 klas.
A oto klasy i ich wychowawcy:
Dnia 6 września 2016, klasa 6 wraz z wychowawczynią p. Jolantą Płochocką i siostrą Łucją wybrała się na wycieczkę nad Jeziorko Czerniakowskie, do rezerwatu przyrody na Mokotowie. W ramach lekcji organizowanej przez fundację „Ja Wisła”, uczniowie pływali wypożyczonymi, czteroosobowymi łódkami wiosłowymi. Przed wypłynięciem odbył się instruktaż zakładania kapoków oraz bezpiecznego zachowania na wodzie. Poznaliśmy też historię rezerwatu, na terenie którego znajduje się Jeziorko. Jest ono starorzeczem – śladem po dawnym korycie Wisły – największym naturalnym zbiornikiem wodnym na terenie Warszawy. W dniu wycieczki pogoda dopisała i uczniowie klasy szóstej doskonale się bawili. Zachęcamy wszystkich amatorów wodnych atrakcji do wybrania się nad wspaniałe Jeziorko Czerniakowskie.
Marysia Wolińska kl. 6
Kto powiedział, że dzieci nie potrafią. Potrafią i to jeszcze jak!!! Rozpoczęła się jesień, więc mogliśmy się cieszyć z jej darów. Wzięliśmy słoiki i zaczęliśmy przygotowywać te cudowne dary, aby jak najdłużej zachować ich cudowny smak. Własnoręcznie wekowaliśmy ogórki, gotowaliśmy kompoty i robiliśmy musy jabłkowe. Będą zapasy na zimowe dni.
17 września 2016 r. odbyło się spotkanie grillowe klasy 4. Celem spotkania było zapoznanie się z nowymi uczniami i ich rodzinami. Jego organizatorami był ks. Dyrektor oraz Pani Dyrektor. Każdy z uczniów miał przynieść coś samodzielnie przygotowanego do zjedzenia, sałatkę bądź jakieś ciasto. Staraliśmy się najlepiej jak mogliśmy, więc smakołyków było bez liku. Nawet nasza wychowawczyni przyniosła samodzielnie upieczone ciasteczka. Już w trakcie spotkania mogliśmy m.in. pograć w piłkę, pobawić się w chowanego. W zabawach tych wiernie towarzyszyło nam rodzeństwo. Nasi rodzice mogli dowiedzieć się od ks. Dyrektora o planach rozwoju szkoły. Dodatkowo rodzice mieli okazję wymienić się między sobą różnymi informacjami i pomysłami na nadchodzący rok. To spotkanie było bardzo dobrym pomysłem i pozwoliło nam spędzić bardzo miło sobotnie przedpołudnie. Dziękujemy.
Ania Talar, klasa 4.
20 września uczniowie klasy 2a zostali zaproszeni do Teatru Guliwer na przedstawienie Podróż na czternaście łap. Oglądaliśmy spektakl, który łączy niezwykle precyzyjnie prowadzone plany lalkowe, z obecnością aktora dokonującego na oczach widzów stworzenia teatralnych światów. Wspólnie z bohaterami poszukiwaliśmy takiego domu, w którym możliwa jest szczera przyjaźń. Po przedstawieniu zostaliśmy zaproszeni na urodzinowy tort. Bardzo miło spędziliśmy ten dzień łącząc naukę z zabawą.
27.09.2016 r. w Parku im. E. Szymańskiego odbyły się Mistrzostwa Woli w biegach przełajowych dla szkół podstawowych oraz gimnazjów. Nas godnie reprezentowali uczniowie klas 4 - 6 szkoły podstawowej i 1 - 3 gimnazjum. Pięcioro naszych uczniów awansowało do Finału Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Dwie uczennice szkoły podstawowej zdobyły srebrny medal w swoich kategoriach wiekowych: Zuzanna Ciupak - kl. 5a oraz Laura Koralnik - kl. 6. Natomiast wśród gimnazjalistów w pierwszej dziesiątce finalistów znaleźli się: Piotr Michalak kl. 1a, Jan Nawotczyński kl. 2c i Julia Duczmal kl. 3b. Wszystkim startującym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 27 września kółko biblijne 4 - 6 udało się na film pt. „Sekretne Życie Zwierzaków Domowych”. Grupa świetnie się bawiła, czekając na rozpoczynający się film. W pewnych momentach film był rozśmieszający, w innych budzący nutkę grozy. Siostra Łucja natomiast - tak myślę - była zachwycona każdym momentem przedstawionej sceny. Po filmie każdy wspominał najlepsze momenty i wszyscy się śmialiśmy. Każdy dobrze wspomina ten czas i pewnie każdy z nas chciałby powtórzyć to jeszcze raz..
Gabi - Koło religijne "Boże Niezapominajki"
Wyjątkowo podniosła atmosfera towarzyszyła tegorocznym obchodom Święta Patrona Szkoły, które w środę 28 września, odbyły się w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie. Od chwili wyboru patrona dla naszej placówki minęło już 20 lat, dlatego ten dzień był tak ważny dla naszej społeczności szkolnej.
Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, której przewodniczył Jego Eminencja Ksiądz Biskup Piotr Jarecki. W nabożeństwie uczestniczyła cała społeczność Szkoły, Grono Pedagogiczne, uczniowie i rodzice oraz zaproszeni goście związani z naszą szkołą. Uroczystości dodawał świetności chór – Kefas - prowadzony pod kierownictwem p. Barbary Jurczyk.
Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody dla nauczycieli i pracowników szkoły, a uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum, ślubowali przynależność do naszej wspólnoty. Klasa czwarta została oficjalnie przyłączona do projektu „Mały Patriota”. Następnie przedstawiciele wszystkich klas wraz z Dyrekcją, sztandarem i gośćmi złożyli kwiaty pod pomnikiem Ks. Piotra Skargi. 27 września obchodziliśmy 404 rocznicę śmierci naszego patrona.
Końcowym punktem obchodów Święta Szkoły był grill dla uczniów oraz poczęstunek dla zgromadzonych gości. Wspaniała atmosfera tego święta nie opuści nas jeszcze przez długi czas.
Potajemnie, po cichutku dziewczynki szykowały niespodziankę dla swoich klasowych mężczyzn. Najpierw sesja zdjęciowa, potem wykonanie ramek na zdjęcia, no i… najprzyjemniejszy moment wręczenie podarunków. Nie ma to jak „kobieca” solidarność.
Z okazji tego dnia niezwykłego,
Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,
Humoru radosnego
I aby codziennie spotkało Was coś zaskakującego.
I uśmiechu pogodnego
Na każdy moment życia.
W dniu 30 października nasza klasy chcąc podkreślić charakter tego dnia, wybrała się wspólnie do pobliskiego kameralnego kina na film z efektami 6D. Była to dla nich duża niespodzianka i zaskoczenie. Chłopcom bardzo podobało się, było dużo radości i zachwytu.
Każdego miesiąca w naszej szkole organizowane są koncerty Filharmonii Narodowej. „Spotkania z Muzyką” – dla młodych i zupełnie małych melomanów w klasach 1 - 3 oraz dla rozwijania muzycznych zainteresowań w klasach 4 - 6. Dzięki takim spotkaniom możemy obcować z muzyką różnych okresów historycznych, poznawać jej gatunki i style, podpatrywać grę muzyków, a nawet ruchy tancerzy – ostatnio flamenco, w końcu doświadczać emocji, jakie rodzą się podczas kontaktu z żywą sztuką.
Klasa 3a wybrała się na spektakl „A niech to gęś kopnie” w ramach Festiwalu Korczakowskiego. Sztuka opowiadała o tym jak ważne jest odnajdywanie prawdziwego szczęścia. Tłumaczyła, że nie ważne jest to co mamy, ale kim jesteśmy i jacy jesteśmy. Przedstawienie było zabawne, choć traktowało o bardzo poważnym temacie. Dzieci wyszły bardzo zadowolone i długo rozmawiały o spektaklu.
Jak wiadomo święty Franciszek to wyjątkowy święty. Każde dziecko kojarzy daną osobę. Jak świętować Jego imieniny to "na całego". Otóż klasa 3a wraz z wychowawcą panią Joanną Olędzką oraz z s. Łucją przygotowała przedstawienie pt. "Ogród Świętego Franciszka". Odbyło się ono 5 października, natomiast z tym samym przedstawieniem byliśmy w przedszkolu (6 października) któremu patronuje święty Franciszek. Tak naprawdę przestawienie było przygotowane dla przedszkolaków,ale uczniów naszej szkoły też chcieliśmy zapoznać z "ogrodem Franciszka". Jest on bogaty w różnorodne kwiaty, są nimi rożni święci, np. św. Klara, św. Antoni, św. o.Pio, św. Maksymilian M. Kolbe, św. Elżbieta Węgierska i wiele wiele innych...
Stwierdziliśmy, że przedszkolaki są wymagającymi widzami :)
W sobotę, 8 października 2016 roku, uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w „Rajdzie INKI”, zorganizowanym po raz pierwszy przez KZE im. Ks. Piotra Skargi i władze dzielnicy Rembertów. Rajd miał rozpocząć się o godzinie 8.00 pod pomnikiem „Inki” na terenie naszej Szkoły, zaś zakończyć w Zespole Szkół nr 74 w Rembertowie przy ul. Niepołomickiej 26 około godziny 14.00. Na starcie stawiło się siedem drużyn. W skład naszej wchodzili: Michalina Zagrodzka i Michał Kozik z klasy 6 SP, Kornelia Kukawska i Kasia Wierzbicka z klasy II Gim., Michał Melon i Marcin Zagrodzki, uczniowie klasy III Gim. oraz p. Katarzyna Strumińska jako opiekun grupy. Drużyna przyjęła nazwę „INKA”.
W dniu 10.10.2016 r. klasa 6 wraz z siostrą Łucja i Panią Kasią Strumińską wybrała się do muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Mogliśmy dotknąć drzwi z domu księdza Jerzego, które On Sam wiele razy dotykał. Widzieliśmy kołyskę w której Jego mama go kołysała. Było mnóstwo zdjęć i obrazów jak i filmów. Pan przewodnik opowiedział Nam o życiu ks. Popiełuszki i o ustroju, który wtedy panował, czyli o PRL-u. Jest On męczennikiem, ponieważ chciał wolnej Polski jak wszyscy inni ludzie. Głosił śmiało słowo Boże i nie bał się przyszłości. Jeżeli zostanie świętym jego trumna zostanie przeniesiona pod kaplicę i oszklona, tak, aby każdy mógł się jej przyjrzeć z bliska. Muzeum odwiedziło już blisko 25000000 grup zorganizowanych i dwa razy więcej pojedynczych osób. My również polecamy i zachęcamy do odwiedzenia i zobaczenia tak wspaniałego miejsca, które mieliśmy okazję poznać. Naprawdę warto!!!
Klasa 6
Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie klasy 2a przygotowali program artystyczny, wyrażając w ten sposób wdzięczność i szacunek swoim nauczycielom.
Były piosenki, wiersze, przepis na dobrego ucznia, ale najważniejszą częścią była Gala Oskarowo - Jabłkowa, w której wszyscy nauczyciele zostali nominowani w różnych kategoriach. W nagrodę otrzymali złote jabłko i pamiątkowy dyplom.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy smacznego.
Uczniowie
Dnia 13.10.2016 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli uczniowie i nauczyciele klas IV-VI szkoły podstawowej.
Przedstawienie „Na wesoło” z fragmentem z „Szatana z siódmej klasy” przygotowali uczniowie klasy Vb pod kierunkiem siostry Anety, pani Barbary Jurczyk i Katarzyny Boguszewskiej. Dzieci piosenką i słowem uświetniły ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli, którzy uronili niejedną łzę ze wzruszenia, ale i ze śmiechu. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Na zakończenie głos zabrała p. Dyrektor Anna Żak, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie całej społeczności szkolnej. Pani Dyrektor podkreśliła, że Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli i pracowników szkoły, ale również uczniów.
14 października klasa 1a i 1b w ramach integracji klas wybrały się do sali zabaw "Kolorado". Zabawa była tam znakomitym sposobem na wesołe i całkowicie bezpieczne wypełnienie czasu naszych uczniów.
Dzieci miały okazję aktywnie spożytkować swoją energię, ćwiczyć koordynację wzrokowo - ruchową, umiejętności manipulacyjne oraz integrować się z rówieśnikami. Do ich dyspozycji był m.in. basen z piłeczkami, który cieszył się ogromnym powodzeniem, zjeżdżalnie tubowe, ściana wspinaczkowa, trampolina, tajemnicze labirynty i wiele innych. Szczęśliwi choć trochę zmęczeni wróciliśmy do szkoły.
W dniu 14.10 klasy drugie i trzecie wyszły na wycieczkę do kina z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej.
14 października 2016 roku pojechaliśmy na wycieczkę klasową do Muzeum Archeologicznego. Było tam pokazane, jak dawniej żyli ludzie i jakich przedmiotów używali do przetrwania. Spodobały mi się różne naczynia i ozdoby. Były tam też makiety przedstawiające osady i namioty. Pewnie trudno było zrobić ostry nóż z kamienia. Niektóre przedmioty mają nawet 3000 lat!
Po zwiedzaniu lepiliśmy garnki z gliny. Naczynia nie można zabrać od razu do domu. Trzeba je jeszcze suszyć przez dwa tygodnie, a następnie wypalić w piecu. Po utrwaleniu są twarde jak skała.
Antoni Łuczak
"Płynie czas czyli historia zegara" to temat lekcji muzealnej, w której uczestniczyli uczniowie klasy 5a w Dniu Edukacji Narodowej. Godzinne zajęcia odbyły się w niepowtarzalnych wnętrzach Pałacu na Wyspie na terenie Łazienek Królewskich. W ich trakcie uczniowie mieli okazję prześledzić to, jak zmieniało się pojmowanie czasu na przestrzeni wieków i jak radzono sobie z mierzeniem jego upływu w różnych kulturach. Poznali też albo przypomnieli sobie takie pojęcia, jak: czas historyczny, czas astronomiczny, zegar słoneczny, zegar ogniowy czy klepsydra. W pałacowych wnętrzach skutecznie szukali - z pomocą przewodnika, sympatycznej Pani Mai - motywów i symboli związanych z przemijaniem.
Zarówno przed lekcją muzealną jak i po niej wycieczkowicze maksymalnie wykorzystali urok Parku Łazienkowskiego, skąpanego w jesiennym słońcu i różnobarwnych liściach. Spacerowali, radośnie podskakiwali, konwersowali. Przy okazji odwiedzili m.in. pomniki Marszałka Piłsudskiego i Fryderyka Chopina. Nie zapomnieli również o aktualnych lokatorach Łazienek - było karmienie tamtejszych kaczek oraz wiewiórek, zdumiewających nas stopniem zaufania do przechodniów.
Słodkim akcentem wieńczącym październikową wycieczkę klasy 5a była degustacja przepysznych gofrów i rurek z bitą śmietaną, zakupionych dzięki uprzejmości Rodziców uczniów, którzy - juz tradycyjnie - zadbali o fundusz reprezentacyjny:-)
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej klasa 6 i klasa 5b wyszły na wycieczkę szkolną. Tuż po dzwonku weszliśmy do klas i tam przez około 10 minut słuchaliśmy ogłoszeń związanych z wycieczką. Następnie zeszliśmy do szatni szkolnej i ubraliśmy kurtki. Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 8.30. Jechaliśmy autobusem 105 do Parku Saskiego na „grę miejską”. Byliśmy podzieleni na sześcioosobowe grupy. Dostaliśmy mapki i mieliśmy szukać różnych obiektów na terenie parku. Po jakiejś godzinie wyruszyliśmy dalej. Nie daleko było muzeum więc poszliśmy pieszo. Zaraz po wejściu do muzeum poproszono nas do szatni. Tam mogliśmy zostawić kurtki i plecaki. Po pięciu minutach mogliśmy pooglądać eksponaty. Muzeum bardzo mi się podobało. Moim zdaniem, jest zrobione bardzo nowocześnie. Najbardziej podobało mi się gdy jakaś pani robiła dywan. Nie mogłem uwierzyć że z kilkunastu szpulek z nitkami można zrobić taki piękny dywan. Po zwiedzaniu na najwyższym piętrze muzeum wszyscy weszliśmy do niedużej sali. Klasa 5b poszła do innej a my zostaliśmy. Po jakimś czasie przyszła pani przewodnik. Kazała nam zająć miejsca przy stołach na których znajdowały się tabliczki szkła, pędzle, specjalne farby i czarne markery. Mieliśmy namalować obrazki na szkle. Wszystkim to się bardzo podobało. Farby były specjalnie przeznaczone do malowania na szkle, bardzo szybko schły dlatego mogliśmy zabrać obrazki do domu. Pani przewodnik dużo nam opowiadała o sztuce malowania na szkle. Uważam że, wszystkim podobała się ta wycieczka.
Antoni Kossakowski klasa 6.
W naszej szkole w październiku dobył się konkurs na "Najpiękniejszy różaniec dla Matki Bożej". Uczniowie wraz z rozdarciami wykonywali różańce wg własnych pomysłów - a ich nie brakowało. W tym roku furorę zrobił różaniec z kulek styropianowych wyglądających jak piłki do gry w "nogę". Ciekawym pomysłem było umieszczenie dzwoneczków w różańcu, co sprawiało przyjemny dźwięk - niczym owieczka na pastwisku :)
20 października dzieci z klasy 1a wybrały się do Teatru Baj na przedstawienie „Śpiąca królewna”. Przedstawienie oparte było na teatralnej zabawie. Grupa komediantów, pod dyktando pewnej wszechwiedzącej Żaby, odgrywa za pomocą lalek baśń o Śpiącej Królewnie. Spektakl oczarował nas scenografią i pięknie wykonanymi kukiełkami.
Z pięknego, barwnego przedstawienia dzieci wyniosły przekonanie, że świat baśni nie jest tak odległy od tego, co nas otacza, i każdy z nas może być księżniczką i księciem.
Klasa 3a gimnazjum w ramach prezydencji w szkole zorganizowała wymianę książek pt. „Podziel się książką”. Akcja ta miała na celu propagowanie czytelnictwa w szkole poprzez wymienianie się książkami. Każdy z nas ma w domu książki, które już przeczytał. Jacek napisał regulamin akcji i na długiej przerwie w piątki mali i duzi miłośnicy książek mogli przystąpić do wymiany.
Dzień 27 października był wyjątkowym dniem w naszej szkole, ponieważ odbyło się wtedy Pasowanie na Ucznia. Wszyscy uczniowie klas pierwszych zaprosili do szkoły gości: rodziców, rodzeństwo, babcie i dziadków, bo przecież pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem naszej szkolnej społeczności.
Po programie artystycznym, w którym dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie oraz muzyczne, wszyscy pierwszoklasiści przystąpili do ślubowania. W jego trakcie dzieci z wielką powagą obiecali, że będą przynosić chlubę rodzicom, nauczycielom, szkole i ojczyźnie, że będą dobrymi kolegami i pilnymi uczniami. Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania. Ksiądz Dyrektor poprzez dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego dziecka, zamieniał go w prawdziwego ucznia.
Dzięki hojnej pomocy Rodziców, po pasowaniu, czekał na dzieci i zaproszonych gości pyszny poczęstunek. Panie wychowawczynie na pamiątkę tego wydarzenia wręczyły dzieciom dyplomy i rożki obfitości. Uroczystości pasowania towarzyszyły ogromne emocje. Wydarzenie to odbyło się w podniosłym, ale jednocześnie bardzo radosnym nastroju.
Gratulujemy wszystkim Pierwszakom!
Dnia 31 października 2016 roku w dość niecodzienny sposób Świętowaliśmy Dzień Wszystkich Świętych. Uczniowie klas 1 - 3 wybrali się na „wycieczkę” z paszportem do Świętości. Przez cały dzień dzieci zmagały się z sześcioma zadaniami, które dotyczyły kolejno części Kerygmatu Kościoła Katolickiego: Bożej Miłości, grzech, Zbawienia , Wiary i nawrócenia, Ducha Świętego, Wspólnoty. Dzięki ciekawej formie warsztatów uczniowie uświadomili sobie, że dzięki Bożej miłości potrafimy powstać z grzechu, by móc po śmierci osiągnąć Zbawienie. Że mamy korzystać z sakramentu pojednania, by dzięki wierze w Pana Boga i Jego zbawczą moc mogli się nawrócić , kiedy zbłądzimy. Jeżeli będziemy korzystać z tego wszystkiego poczujemy się częścią wspólnoty – dzieci Bożych, w której nasze życie będzie pełne.
W sobotę 5 listopada wraz z siostrą Łucją pojechaliśmy do Częstochowy. W podróż wybraliśmy się pociągiem, co sprawiło nam dużą przyjemność.
Wizytę w Częstochowie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, a później zwiedziliśmy całe Sanktuarium. Największe wrażenie wywarł na nas Skarbiec Królewski i Sala Rycerska, w której na gobelinach przedstawione były pielgrzymki Jana Pawła II. Mieliśmy również okazję obejrzeć panoramę Częstochowy wspinając się metalowymi schodami na szczyt wieży widokowej.
Po zwiedzaniu przeszliśmy się po paru sklepach, w których kupiliśmy pamiątki i poszliśmy na smaczny posiłek. Następnie udaliśmy się do domu zakonnego Sióstr Franciszkanek, gdzie mieszka rodzina zakonna siostry Łucji. Siostry ugościły nas pyszną herbatą, kawą i ciastkami.
Nikt nie zauważył jak czas szybko minął i chwilę później byliśmy na dworcu. Tam czekała na nas „niespodzianka”. Nasz pociąg miał ponad godzinę opóźnienia.
Wycieczka udała się i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
Ania Talar, Kółko religijne
10 listopada 2016 roku dzieci z klasy 2c przygotowały Apel z okazji Święta Niepodległości Polski.
Wystąpiły w programie słowno - muzycznym, który opowiadał jak to się stało, że Polska straciła niepodległość na 123 lata i jak ją odzyskała.
Dzieci z innych klas z uwagą wysłuchały i zapamiętały wiele wydarzeń. Na zakończenie wszyscy dumni z tego, że są Polakami odśpiewali Hymn Narodowy.
10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość – Apel z okazji 98 rocznicy odzyskania Niepodległości. Uroczystość Święta Niepodległości rozpoczęła się o godzinie 10.00. Apel przygotowali uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawczynią p. Jolantą Płochocką i nauczycielką muzyki p. Basią Jurczyk. Każdego roku przeżywamy tą uroczystość inaczej i za każdym razem bardzo wyjątkowo. W tym roku, wszyscy chętni mieli możliwość założenia strojów z lat 20 - tych lub 30 - tych. Wiele osób wykazało się nie małą inwencją twórczą. Dla naszej szkoły jest to ważny dzień, gdyż dzięki projektowi „Mały Patriota” czujemy się w obowiązku szczególnego traktowania święta naszej ojczyzny.
8 października 2016 roku uczniowie naszej szkoły: Michalina Zagrodzka i Michał Kozik z klasy 6, Kornelia Kukawska i Kasia Wierzbicka z klasy II gimnazjum, Michał Melon i Marcin Zagrodzki z klasy III gimnazjum, wzięli udział w „Rajdzie INKI”. Drużyna jako pierwsza ukończyła rajd po Warszawie, wykonując wszystkie zadania. W ramach drugiego etapu uczniowie z opiekunem drużyny, mgr Katarzyną Strumińską, stworzyli pisemną relację z rajdu, udokumentowaną zdjęciami. 4 listopada ogłoszono wyniki. Nasi uczniowie zajęli I miejsce i wraz z innymi wyróżnionymi drużynami zostali zaproszeni na Litwę w dniach 10 -12 listopada. Oto ich relacja z wyjazdu:
Dnia 15 listopada klasy 4 - 6 oraz gimnazjum uczestniczyły w lekcji biologii o egzotycznych zwierzętach. Po wysłuchaniu najważniejszych informacji, mogliśmy obejrzeć zwierzęta. Największym powodzeniem cieszyły się kameleony! Było ich aż 5! Wspaniałe były również patyczaki, straszyki, liśćce, modliszki i wije. Olbrzymie wrażenie zrobiły na nas ptaszniki oraz karaczany brazylijskie. Sporo emocji wywołały straszyki tańczące w rytm muzyki włączonej przez opiekunów. Podczas zajęć odbył się konkurs. Nagrodzeni uczniowie opuszczali salę z nowymi pupilami – patyczakami. Pozdrawiamy opiekunów, bardzo dziękujemy za lekcję i zapraszamy częściej.
W ramach projektu z historii uczniowie klasy 6 szkoły podstawowej wcielili się w rolę XIX-wiecznych dziennikarzy i wydawców prasowych. Indywidualnie lub w parach stworzyli gazetę od A do Z. Wymyślili tytuł, cenę, przygotowali oprawę graficzną, napisali artykuły o wydarzeniach sprzed lat, a nawet zamieścili stosowne reklamy.
Dnia 22 listopada 2017 roku klasa 3a wybrała się do Teatru Roma na sztukę pt. "Księga Dżungli". Na podstawie znanego utworu spektakl ten opowiadał o historii chłopca zwanego „Żabą”, który trafia do dzikiej i bezwzględnej, ale kierującej się swoim odwiecznym prawem zwierzęcej społeczności.
Uwspółcześniona adaptacja powieści potraktowana została jako wspaniała okazja do zmierzenia się z trudnościami i możliwościami jakie stwarza zderzenie się dziecięcego świata, ze światem tak zwanych: „dorosłych”. Mieliśmy to szczęście siedzieć w pierwszych rzędach, więc dzieci były niemalże częścią przedstawienia, gdyż niektórzy aktorzy wchodzili w bezpośredni dialog z publicznością. Choć nie była to konwencjonalna forma prezentacji dzieciom bardzo się dzieciom podobało.
23 listopada klasy 4 - 6 wraz z opiekunami p. Rafałem Rosą, p. Krzysztofem Wrzołkiem, p. Katarzyną Boguszewską, p. Jolantą Płochocką oraz p. Mariuszem Małysą, wybrały się by wspólnie z innymi uczniami pobić rekord Guinnessa.
Udało się! Zeszłoroczna edycja w Gdańsku okazała się sukcesem. Wydarzenie zgromadziło ponad 3 tysiące uczniów. Tym razem było ich jeszcze więcej! Na warszawskim Torwarze podczas największej lekcji WF-u przebywało około 5 tysięcy dzieci. Niektóre grupy jechały do Warszawy całą noc.
Na miejscu pojawiły się także gwiazdy polskiego sportu, m.in. Tomasz Majewski, Piotr Małachowski, Monika Pyrek, Maja Włoszczowska oraz Otylia Jędrzejczak. Wszyscy ćwiczyli nie tylko w celu pobicia rekordu, ale przede wszystkim by promować sport wśród dzieci i zachęcić do aktywnego spędzania czasu. Na koszulkach podarunkowych widnieją zebrane autografy od sławnych sportowców. Dziękujemy za bardzo aktywnie spędzony czas Fundacji Akademii Sportu i p. Arturowi Siódmiakowi. Czekamy na więcej!
Miś to jedna z najmilszych zabawek świata, a 25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Właśnie tego dnia, dzieci z klasy 1a, świętowały z przyniesionymi do szkoły, ulubionymi maskotkami - misiakami. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły im podczas lekcji i wspólnej zabawy.
Dzieci miały okazję wysłuchać krótkiej historii pluszowego misia, ważnych informacji o niedźwiadkach, kilku ciekawostek o misiach-bohaterach książek. Wspólnie układały bajkę o misiu. „Święto Pluszowego Misia" zakończone zostało słodkim poczęstunkiem - bułeczką z miodem.
Święto Misia, to co roku, bardzo radosny dzień w naszej szkole.
Nie mato jak zrobić własny wieniec adwentowy na stół, oraz inne wspaniałe ozdoby świąteczne. Łatwe, proste i efektowne to zadanie. O tym mogli się przekonać uczniowie klasy 3a z rodzinami. Po raz trzeci (taka mała tradycja) spotkaliśmy się, by przygotować różne cuda i cudeńka na szkolny kiermasz świąteczny. Poszły w ruch młotki, gwoździe, śrubki, kleje, nożyki, druciki, świeżo ścięte gałęzie świerku i różnego rodzaju materiały. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zresztą sami popatrzcie.
Każdy zna chyba opowieści o Roszpunce, ale nie wiem, czy każdy zna oryginalną wersję baśni „Roszpunka” braci Grimm … Otóż bajka „Schody do Nieba” została napisana na podstawie danej baśni oraz wielkiego zamiłowania do filmu animowanego „Zaplątani”. Jednakże są tam pewne zmiany. Uczniowie klas 1 - 3 mogli się o tym przekonać. A nawet odczuć pewne zaskoczenie… może zdziwienie… nieco starsi widzowie – nauczyciele - mogli wydobyć „głębie” oglądając przedstawienie. Księciem dającym wolność Roszpunce był – JEZUS ! „Schody do Nieba” przedstawili uczniowie z koła religijnego „Boże Niezapominajki” 28 listopada 2016 r., czyli już na początku adwentu… przedstawienie z jednej strony miało promować czytelnictwo, a z drugiej mogło - chyba - wszystkim ukazać prawdziwego WYBAWICIELA - JEZUSA, który buduje dla nas schody… do Nieba
Warsztaty, ach te warsztaty. Nie mogliśmy się już ich doczekać. Wreszcie nadszedł ten wspaniały dzień, 1 grudnia. A to z dwóch względów. Po pierwsze bardzo lubimy to miejsce, gdyż byliśmy tam już trzeci raz, a po drugie, że zadanie które tam na nas czekało było niesamowicie ciekawe. Mianowicie, własnoręcznie robiliśmy karmniki. I to nie takie małe proste. Musieliśmy szlifować, kleić, zbijać, ściskać i montować. Było trochę pracy, ale efekt mówi sam za siebie. Niestety żal ściska, że to były nasze ostatnie zajęcia w tym, miejscu. Cóż klasa trzecia się kończy i program przewidziany w Ośrodku dla klas 1 - 3 też. Polecamy to miejsce każdemu.
W dniu 1 grudnia 2016 roku udaliśmy się całą klasą do Teatru Lalka na przedstawienie pt. „Szopka krakowska”. W spektaklu wystąpili zarówno aktorzy jak i lalki. Najciekawszymi postaciami lalkowymi byli moim zdaniem Trzej Królowie. Wszyscy oni mieli piękne, kolorowe szaty i bogato zdobione korony. Duże wrażenie wywarła na mnie też wielobarwna szopka z pięknymi witrażami. W spektaklu bardzo podobała mi się również muzyka. Aktorzy pięknie śpiewali tradycyjne, polskie kolędy.
„Szopka krakowska” jest przedstawieniem, które mogę polecić wszystkim, którzy chcą poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Gabrysia Duczek klasa 3b
Dnia 1.12.2016 r. odbył się pierwszy półfinał zawodów „Od Zabawy do Sportu” dzielnicy Wola. Jest to cykliczna impreza sportowa realizowana przez m.st. Warszawa. W imprezie brali udział uczniowie naszej szkoły z klas II - IV pod kierunkiem p. Katarzyny Boguszewskiej oraz kibice z klasy IIIa z p. Joanną Olędzką na czele. Zawody odbywały się w różnych konkurencjach ogólnorozwojowych. Nasza reprezentacja uplasowała się na czwartym miejscu. Wszyscy uczniowie spisali się świetnie. Gratulacje dla wszystkich zawodników i zawodniczek i życzymy kolejnych sukcesów w przyszłym roku.
5 grudnia 2016 r. klasa 2b wybrała się na zajęcia warsztatowe do Muzeum Geologii, gdzie uczniowie mieli okazję przyjrzeć się dziejom życia na Ziemi.
Podczas zajęć oglądaliśmy różnego rodzaju okazy i skamieniałości m.in. belemity, amonity, trylobity. Dowiedzieliśmy się, ze powstają one z martwych zwierząt opadających na dno oceanu. Pod mikroskopem obserwowaliśmy plankton morski. Zwiedziliśmy zgromadzone przez muzeum wystawy kamieni i minerałów, a na koniec samodzielnie wykonywaliśmy odciski w glinie. Warsztaty były bardzo ciekawe!
6 grudnia to dzień znany chyba wszystkim dzieciom. Oczywiście wiemy dlaczego. Odpowiedź jest prosta – lubimy być obdarowywani prezentami. Tego dnia, jak w każdy wtorek adwentu uczniowie KZE uczestniczyli w roratach. Na kazaniu mogli się dowiedzieć czegoś więcej o świętym Mikołaju a nawet usłyszeć historię księdza Jana Twardowskiego, jak to On został uznany za świętego Mikołaja… Oczywiście to nie wszystko. Po błogosławieństwie - na końcu Mszy Świętej - zawitał do nas … Mikołaj… biskup Mikołaj. Przesłanie jakie nam pozostawił to: „Każdy może być Świętym Mikołajem!” Nie jest to łatwe zadanie, gdyż nasz święty Mikołaj, który jest w Niebie (a nie w Laponii), dał nam przykład bezinteresownego obdarowywania, co wymaga nie lada wysiłku i trudu, aby nie powiedzieć, że to od nas dany prezent, czy upominek. Wszyscy, którzy byli na roratach otrzymali prezent od Mikołaja (oczywiście, jeśli chcieli). Pomocnikami Mikołaja byli ministranci.
Wrażenia tego dnia na tym się nie skończyły, gdyż spotkania z Mikołajem trwały nadal. Zmienił się tylko Mikołaj, tzn. osoba Mikołaj wchodził do klas, aby obdarowywać dzieci prezentami. Myślę, że radość uczniów sięgała „zenitu” . Tym razem pomocnikami Mikołaja były „Anioły”, czyli 2 uczennice naszej szkoły.
Pamiętajmy, że ważny gest serca a nie wielkość czy wartość prezentu
Mikołajki czas zacząć, a nie ma to jak zacząć w iśćcie mroźnym , tak to dobre słowo, „mroźnym” stylu. Spotkanie z suchym lodem okazało się bardzo ciekawe. W naszych rękach kruszyły się kwiaty, natychmiast zamarzały różnego rodzaju materiały, a po nogach łaskotała nas „azotowa” para. Klasa 3a zdała egzamin, aby nazywać się prawdziwymi naukowcami.
Świętowania ciąg dalszy, czyli jak spędzaliśmy Mikołajki. Dnia 6 grudnia poszliśmy całą klasą 3a do Pizzerii Dominium. Mieliśmy tam umówione zajęcia, podczas, których robiliśmy własną pizzę. Jakże nam smakowały nasze "okrągłe pyszności ". Każdy mógł dobrać składniki jakie chciał i ile chciał. Dowiedzieliśmy się również jak zrobić "tak od początku" ciasto na pizzę. Myślę, że nasze apetyty na pizzę, ale tym razem w zupełnie własnym wydaniu baaaardzo wzrosły. Jak zrobimy to poczęstujemy:)
6 grudnia z okazji Mikołajek klasy 5b oraz 6 wraz z opiekunami p. Jolantą Płochocką, p. Beatą Nowak, p. Katarzyną Strumińską i siostrą Anetą wybrały się do kina.
Przed seansem zaopatrzyliśmy się w niezbędne jedzenie i picie. :)
Klasa szósta oglądała film pt. „Vaiana skarb oceanu” o nastoletniej dziewczynie, która chcąc dopełnić dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję po oceanie, by odnaleźć legendarną wyspę.
Klasa 5b oglądała film pt. „Wilk w owczej skórze” o wilku, synu przywódcy stada, który przez niefortunne zdarzenie budzi się w owczej skórze.
Po obejrzeniu filmów udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. Drogi Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za tak niespodziewany prezent Mikołajkowy!!!
8 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci z klas 1 - 3.
Naszym gościem był Wojciech Widłak, znany przede wszystkim jako autor pięknie ilustrowanych książek o „Panu Kuleczce” i jego sympatycznych zwierzątkach słynących z nietuzinkowych imion. Pan Wojciech Widłak znany jest również z innych znakomitych książek takich jak „Opowieści do poduszki”, „Wesoły Ryjek”, „Samotny Jędruś”, „Dwa serca anioła” oraz serii „Podręcznych Nieporadników”.
Pisarz przyjechał w stroju Pana Kuleczki i przywiózł pacynki - psa Pypecia oraz kaczkę Katastrofę. W trakcie spotkania autor czytał fragmenty swoich książek, opowiedział dzieciom skąd czerpał inspiracje by je napisać oraz jak powstają książki. Dużym powodzeniem cieszył się ,,Worek Pomysłów” uszyty przez panią Elżbietę Wasiuczyńską - ilustratorkę książek o ,,Panu Kuleczce”. W worku znajdowały się różne rekwizyty m.in.: różowe okulary. Dzieci losując wybrany przedmiot przedstawiały swoje skojarzenia związane z danym rekwizytem - pomysłowość ich była ogromna. Tradycyjnie po spotkaniu uczniowie otrzymali autograf. To było bardzo udane i pouczające spotkanie. Miejmy nadzieję, że zaowocuje w przyszłości i nasi dzielni uczniowie będą zapalonymi, ciekawymi świata czytelnikami.
9 grudnia po zakończonych zajęciach dydaktycznych odbyły się warsztaty dla uczniów klasy 1b oraz ich rodziców i rodzeństwa. Zgromadziliśmy się bardzo licznie i przystąpiliśmy do dzieła. Naszym celem było wykonanie świątecznego talerza metodą decoupage oraz bombki. Zorganizowanie takich zajęć pozwoliło rodzicom i dzieciakom poznać się lepiej, odkryć skrywane talenty, a także poszerzyć własny warsztat pracy o nowe doświadczenia i pomysły. Powstałe prace zostały przeznaczone na "Kiermasz świąteczny" .
Dzięki naszym rodzicom oraz tym warsztatom jesteśmy już w entuzjastycznym nastroju bożonarodzeniowym .
Dnia 16 grudnia klasę 3a ugościł król Jan III Sobieski w swoim pałacu w Wilanowie. Mogliśmy obejrzeć i dość szczegółowo się zapoznać z historią pałacu, jak i z dziejami rodziny królewskiej. Chłopcy z klasy zostali koronowani na króla, mieli możliwość ubrania kontusza i żupanu. Dziewczynki już nie mogą się doczekać kolejnego wyjścia, ponieważ wtedy odwiedzimy Królową Marysieńkę i to one będą mogły się poprzebierać w suknie balowe. W ciągu naszego zwiedzenia uzupełnialiśmy specjalne książeczki z licznymi z rebusami i łamigłówkami. Warto było, warto!!!
20 grudnia 2016 r. w sali zielonej o godz. 14.15 - odbyła się wigilia świetlicowej wspólnoty złożonej z uczniów klas 1 - 3 (uczęszczających na świetlicę) oraz z wychowawców świetlicy: p. Magdaleny Dębskiej, p. Małgorzaty Felicjańczuk, p. Piotra Wojciechowskiego oraz p. Marty Nikoleizig. Podczas tego miłego spotkania - dzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie świąteczne i noworoczne życzenia oraz śpiewaliśmy razem - kolędy - karaoke. Wspólne kolędowanie uświetnił słodki poczęstunek.
Czas Bożego Narodzenia 2016 roku pozostanie na długo w naszej pamięci. Będzie tak ze względu na gości, którzy przyjechali do nas z dalekiej Syberii. Była to grupa 20 uczniów i pięciu opiekunów z miejscowości Wierszyna oddalonej 140 km od Irkucka oraz z samego Irkucka. Nasi goście to osoby, których rodziny posiadają polskie korzenie. Ich pobyt w Polsce dzięki naszym Rodzicom i wielu innym ludziom został przygotowany starannie i obfitował w wiele atrakcji. Po przylocie, 18 grudnia, grupa zamieszkała w domu rekolekcyjnym Dobre Miejsce na Bielanach. W następnych dniach zwiedzali Kraków, Warszawę i Gdańsk. W wtorek nasi goście zostali niezwykle życzliwie przyjęci przez Parę Prezydencką. We czwartek rano gościliśmy ich w naszej szkole. Ostatni dzień przed świętami to tradycyjnie dzień skupienia i spotkania opłatkowe w klasach. Nasi goście wzięli udział we wspólnej mszy św., a następnie w klasowych opłatkach. Kolejny etap to pobyt w rodzinach. Dwanaście rodzin z naszej szkoły zabrało młodzież i opiekunów do swoich domów na czas świąt. W każdej rodzinie było od jednej do trzech osób. W międzyczasie zostali zaproszeni na spotkanie do Pałacu Arcybiskupa, gdzie wspólnie z Księdzem Kardynałem Kazimierzem Nyczem śpiewali kolędy, dzielili się opłatkiem i rozmawiali. Czas szybko minął i dnia 27 grudnia znowu spotkaliśmy się w naszej szkole, aby wyruszyć na lotnisko i w drogę powrotną. Znakiem dobrze przeżytych chwil , które ubogaciły zarówno gości, jak i rodziny było wzruszenie i łzy podczas pożegnania. Cała grupa zgodnie mówiła, że jest pod wielkim wrażeniem gościnności z jaką się spotkali. Na zakończenie powiedzieliśmy sobie do zobaczenia. My zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia Wierszyny i Irkucka. Myślimy o odwiedzinach we wrześniu.
O niewątpliwych plusach chodzenia do naszej szkoły wiadomo nie od wczoraj. Całkiem niedawno powstały jednak na ten temat wierszowane rymowanki. Twórcami są nasi uczniowie z klas IV - VI Szkoły Podstawowej. Okazuje się, że w myśl zasady: "śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej" - poezja to wcale nie obszar zarezerwowany dla wybranych ... Nasi Młodzi Twórcy wykazali się nie tylko biegłością w rymowaniu, ale przede wszystkim zmysłem obserwacyjnym, celnością spostrzeżeń, dystansem do rzeczywistości i niewątpliwym poczuciem humoru:-)
Bardzo wysublimowane JURY (chętni Uczniowie oraz Nauczyciele), oddając głos na wybrany tekst reklamowy, wyłonili SZÓSTKĘ POETÓW - Autorów najpoczytniejszych, wzbudzających największą sympatię "wierszy". Znaleźli się w niej następujący Uczniowie:
Wszystkim MłodymTwórcom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i GRATULUJEMY :-) Przewidujemy, że przed Nimi świetlana przyszłość - w branży reklamowej na pewno:-) 6 "najlepszych" tekstów można przeczytać w załączniku do informacji.
Przy okazji pięknie dziękuję s. Anecie Koziel i p. Katarzynie Bobko oraz Samorządowi Szkolnemu klas IV-VI za przygotowanie, przeprowadzenie głosowania oraz policzenie cennych głosów.
B. Tombarkiewicz + s. Aneta Koziel
Dnia 5 stycznia 2017 roku klasa 2c była w teatrze "Lalka" na przedstawieniu pt. "Szopka Krakowska".
Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało mówiło o zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
Śpiewaliśmy wspólnie znane kolędy.
„A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi,
aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię.
Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali.
Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją;
Upadli na twarz i oddali mu pokłon.”
Mt 2, 9-11
6 stycznia 2017 po raz dziewiąty radośnie świętowaliśmy Uroczystość Objawienia Pańskiego uczestnicząc w Orszaku Trzech Króli. Do Stajenki podążyliśmy za Gwiazdą i Królami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem z pl. Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście do pl. Piłsudskiego, a orszak zakończyliśmy pokłonem Jezusowi i wspólnym kolędowaniem na chwałę Pana.
Nasza szkoła od kilku lat jest współorganizatorem tego wydarzenia. W tym roku dumnie wspieraliśmy orszak Aniołków i Pastuszków (I klasa), orszak zielony (klasy II - III), orszak niebieski (klasy IV - V), orszak rodzinny (mamy dzieci uczestniczących w Orszakach z ich młodszym rodzeństwem). Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali rodzice i wychowawcy.
Jak zawsze uczniowie VI klasy i gimnazjum byli podporą Wolontariatu Orszaku Trzech Króli poprzez rozdawanie koron, śpiewników i naklejek.
Już drugi rok z rzędu nasz chór prowadzony przez Panią Barbarę Jurczyk składający się z uczniów i nauczycieli naszej szkoły zachęcali do wspólnego kolędowania śpiewając na scenie przy Pałacu Prezydenckim.
Do zobaczenia na Orszaku Trzech Króli w przyszłym roku :)
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, jak co roku mogliśmy podziwiać Jasełka.
W sobotę w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi odbyły się Jasełka. Z bożenarodzeniowym przesłaniem dla dzieci z klas 1 - 6, rodziców, dziadków, dyrekcji szkoły oraz grona pedagogicznego wystąpili rodzice wraz z zespołem „Serafinki” kierowanym przez p. Barbarę Jurczyk. Cały spektakl wyreżyserowany został przez p. Szlenkiera, według wspaniałego scenariusza p. Piśko.
Prezentując na scenie jasełka oraz przepiękne kolędy i pastorałki, rodzice w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem, przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pasterze i Herod wraz ze strażnikami oraz zwykła rodzina, która trafnie pokazała jak ważne są prawidłowe relacje oraz wzajemna pomoc. Aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem, wiernie odtworzyli swoje role.
Jasełka w tym roku zaraz po Święcie Trzech Króli przypomniały wszystkim świąteczny nastrój oraz swym pięknym i oryginalnym występem, podbiły serca publiczności. Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia.
Na zakończenie wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia Świąteczne oraz Noworoczne. Mamy nadzieję, że tak wspaniałe występy rodziców wejdą już na dobre w tradycję naszej szkoły.
Na ręce pani Grażyny Chmielewskiej, wychowawczyni klasy 1b, składam serdeczne podziękowania za wzruszające spotkanie zorganizowane z okazji Dnia Babci i Dziadka w poniedziałek 16 stycznia. Przygotowane atrakcje sprawiły, że był to czas niezwykłe miły i uroczysty. Zachwyciły recytowane przez pierwszaki wiersze i śpiewane piosenki, które mimo panującego za oknem mrozu, rozgrzały babcine serca, do czerwoności. A te nierzadko, jak w moim przypadku, dotarły na uroczystość z daleka. Uwagę przykuwały kolorowe i fantazyjne stroje małych artystów a zachwytu dopełniła żywa oprawa muzyczna, pyszny poczęstunek oraz doskonała organizacja świętowania. Serdecznie dziękuję też za obecność Pani Dyrektor i jej piękne słowa, które przypomniały jak cenne były starania babć i dziadków w przygotowanie kochających mam i tatusiów dla swoich wnuków. A szczęśliwe wnuki to najlepsza nagroda dla każdej babci i każdego dziadka. Dlatego dziękuję za piękne życzenia ale również za codzienną pracę wkładaną przez całe grono pedagogiczne KZE im. ks. Piotra Skargi w opiekę nad naszymi wnukami oraz za pomoc w ich wychowaniu i edukacji.
Babcia Agatki Bebłocińskiej
18 stycznia dzieci z klasy 1a gościły w szkole swoich najdroższych dziadków. Okazją do tego spotkania był zbliżający się Dzień Babci i Dziadka. Z tej to okazji mali artyści zaprezentowali program artystyczny Dzieci przygotowywały się do tej uroczystości z ogromnym zaangażowaniem. Babcie i dziadziusiowie przybyli na akademię przejęci i ciekawi występu wnucząt. Dzieci nie zawiodły!!! Z uczuciem i wzruszeniem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po życzeniach i gromkim odśpiewaniu 100 lat, wręczyły wykonane wcześniej laurki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, którzy nie szczędzili wysiłków by wszystko wypadło wspaniale.
Babcie i dziadziusiowie byli poruszeni, dzieci szczęśliwe, że mogły wywołać uśmiech na ich twarzach. Takie chwile zapadają głęboko w pamięci...
Koło religijne „Boże Niezapominajki” kl. 4 – 6
19 stycznia 2017 r. byliśmy w Domu Dziennego Pobytu, aby przedstawić jasełka dla seniorów. Tak się złożyło, że data naszego wyjazdu była bliska Dnia Babci i Dziadka, więc można by było potraktować nasze jasełka jako prezent z tej racji. Przygotowywaliśmy się do przedstawienia dość długo, w tym ,że zwykle to były próby w czasie spotkań koła religijnego. Kolędy grał pan Marek Dąbrowski z naszej szkoły, a po jasełkach, nastąpiło krótkie kolędowanie z seniorami. Występ można uznać za udany. Niezwykłe dla nas było też samo bycie w takim domu.
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Dnia 25 stycznia w kasie 3b odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie pani Dyrektor przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami. Każdy wnuczek i wnuczka powiedziało kilka ciepłych słów swoim ukochanym Dziadkom. Wszyscy solenizanci otrzymali upominki wykonane przez dzieci. Na koniec były konkursy i słodki poczęstunek.
Jak z tą rzepką było?
Tego wszystkiego próbowali dowiedzieć się babcie i dziadkowie dzieci z klasy 3a. Dnia 27 stycznia 2017 roku klasa 3a świętowała Dzień Babci i Dziadka. Były łzy szczęścia, ale i łzy wzruszenia, rodzinne kolędowanie i radość ze wspólnego przebywania. Dziakowie obejrzeli teleturniejowe zmagania rodzinnej Familiady. Szkoda tylko, że w tym składzie to ostatnie takie świętowanie.
Koło religijne „Boże Niezapominajki” kl. 4 – 6
31 stycznia 2017 r. wybraliśmy się do kina na film Sing. Powód wyjścia? To podziękowanie za jasełka dla seniorów. Przy okazji zakończenie pierwszego etapu nauczania w roku szkolnym 2016/2017. Film bardzo nam się podobał – wyszukany humor, świetne piosenki, no i oczywiście fakt, że byliśmy w kinie razem. Mogliśmy wysłuchać znane piosenki, oczywiście w wersji dubbingowej, m.in. głos Katarzyny Sawczuk, czy Ewy Farny. Poza tym pokazuje, że warto mieć marzenia i je realizować.
1 lutego wraz z moją klasą Ib miałam przyjemność oglądania przedstawienia pt. Królowa Śniegu w Teatrze Baj. Mimo że baśń jest wszystkim doskonale znana oglądaliśmy ją z zapartym tchem. Spektakl wykorzystuje grę aktorów i lalkarskie wyobrażenie Gerdy i Kaja.
Nasze ogromne zainteresowanie wzbudziła scenografia stworzona w przedstawieniu, szczególnie - dekoracje wykorzystujące ekologiczne elementy np. plastikowe sztućce i słomki, które zmieniły się w bajeczne kwiaty, kruka czy strój rozbójniczki. Duże emocje wzbudził we mnie wizerunek Królowej Śniegu pokazanej za pomocą obrazu na przezroczystym tle z rozbrzmiewającym w całej sali przejmującym głosem. Niezwykłym elementem przedstawienia były również wycinaki wykonywane przez Babcię opowiadającą historię Kaja i Gerdy. Siedząc w pierwszych rzędach mieliśmy okazję zabrać je ze sobą na pamiątkę.
Basia Talar, klasa Ib
W 481 rocznicę urodzin Księdza Piotra Skargi, 2 lutego w naszej szkole odbył się pierwszy między klasowy konkurs o Patronie – wpatrzeniwpatrona.pl. Pierwszy raz w historii szkoły wszystkie klasy stanęły przed trudnym zadaniem przedstawienia w dowolnej formie konkretnego fragmentu życiorysu naszego Patrona. Konkurs miał dwuetapową formułę. Zmagania klas IV - VI Szkoły Podstawowej, obserwowane przez najmłodszych uczniów naszej szkoły stanowiły jedna kategorię, która obejmowała najwcześniejsze lata życia Skargi, natomiast zmagania klas gimnazjalnych oparte były o działalność dworską i sejmową Księdza Piotra, stanowiąc jednocześnie druga kategorię nagrody. Zadanie o tyle było trudne gdyż oceniane pod wymagającym okiem jury oraz przedstawiane na forum całej szkoły.
Jednak dzięki pomysłowości i wszechstronności uczniów klas IV - VI Szkoły Podstawowej i I – III gimnazjum przez w sumie, prawie 3 godziny mogliśmy oglądać min. przedstawienie przenoszące nas w przeszłość, do czasów szkolnych Księdza Piotra, poznać go bliżej podczas konferencji prasowej czy też uczestniczyć w zebraniu koła gospodyń wiejskich, które zaprawiało o pomysłowości młodego wikarego Skargi, ale także obejrzeć profesjonalny film nakręcony przez jedną z drugich klas gimnazjum czy też posłuchać autorskich piosenek i wierszy o naszym patronie. Przed nie lada wyzwaniem stanęła również grupa ochotników, którą w większości stanowili najmłodsi uczniowie naszej szkoły odgrywając przed publicznością spektakl „Młode lata Skargi”.
Jak się okazało życiorys Księdza Skargi, niczym jego twórczość budzi wiele emocji, a nade wszystko inspiracji. Wszyscy występujący uczniowie spisali się na medal, choć przez Jury, zgodnie z regulaminem konkursu zostały wyłonione tylko dwie nagrody główne grupowe i jedna indywidualna.
W kategorii klas IV - VI nagrodę główną, jednodniową wycieczkę, otrzymała klasa VI. Natomiast w kategorii klas I – III gimnazjum, zwycięstwo wywalczyła klasa IIa stworzonym przez nich filmem.
Konkurs składał się również z trzeciego, indywidualnego etapu, gdzie uczniowie w dowolnej formie plastycznej mieli stworzyć portret patrona. Spośród 8 prac nagrodzonych prac, wyłoniono jedną zwycięską. Pomysłowością i oryginalnością wykazał się w tej materii Filip Saneluta który otrzymał główna nagrodę.
Wszystkim klasom i ich wychowawcom należą się ogromne brawa i podziękowania za podjęty niemały trud i wysiłek w przygotowaniach do występów. Zwycięzcom gratulujemy, a tym którzy mają niedosyt i apetyt na wygraną życzymy powodzenia w przyszłorocznej edycji konkursu.
Dnia 2.02.2017 - czwartek - (sala zielona) o godz. 16.30, w ramach Wieczoru z kulturą zostały zaprezentowane przedstawienia dzieci uczęszczających na kółko teatralne:
Dnia 3.02.2017 - piątek - (sala zielona) o godz. 17.00:
Przybyli goście mogli obejrzeć dokonania plastyczne wychowanków świetlicy klas 1 - 3, przez co - choć przez krótki czas - mieli sposobność wejścia w życie kulturalne i artystyczne naszej szkoy, a tym samym mieli - moliwoś poznania, czym żyją na co dzień nasi wychowankowie. Kolejne dni naszych spotkań z kulturą uświetnił słodki poczęstunek. Już po raz kolejny - Wieczór z kultura - odbył si w dwudniowej odsłonie, ze względu na ogromne zainteresowania naszych najmłodszych kólkiem teatralnym z czego bardzo cieszymy się i co napawa nas dumą.
Dnia 6.02.2017 r. klasa 2b wybrała się do Teatru Palladium na spektakl „Błękitek mówiący wieloryb”. Było to niekonwencjonalne przedstawienie, które łączyło w sobie teatr, kino oraz udział publiczności w rozwoju akcji. Uczniowie mieli okazję porozmawiać „na żywo” z wielorybem pojawiającym się na ekranie. Spektakl był pełen nagłych zwrotów akcji oraz humoru. Można było dowiedzieć się wielu informacji na temat życia wielorybów oraz ekologii. Uczestnicy byli pod niesamowitym wrażeniem!
7 lutego 2017 roku, we wtorek tuż przed feriami zimowymi, nasza klasa wybrała się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego. Towarzyszyły nam pani Kasia i siostra Łucja. W muzeum otrzymaliśmy od pani Kasi kartki z zadaniami do wypełnienia. Zwiedziliśmy salę, gdzie obok starych mebli z chłopskich chat stały trochę przerażające maski i lalki z Azji, a obok polskich serwetek i obrusów były obrazki z Australii. Musieliśmy odszukać tu trzy najdziwniejsze rzeczy, jakie w życiu widzieliśmy, a potem je opisać. W następnej sali ze ścian wystawały różne słuchawki i można było usłyszeć, jakie dźwięki wydają instrumenty ze wszystkich stron świata. Na innej wystawie stały setki manekinów ubranych w polskie i obce stroje ludowe. Tutaj szukaliśmy tych najładniejszych i najbrzydszych ubrań. Widzieliśmy też kolorowe pisanki, obrazy ze świętymi, szopki krakowskie. W ostatniej sali znajdowało się dużo przedmiotów codziennego użytku: kosy, maselnice, kosze, ule, noże i różne dziwne przedmioty, których nie potrafiliśmy nazwać. Zgadywaliśmy wspólnie, do czego mogły kiedyś służyć. Czas zleciał nam za szybko i kiedyś chętnie wrócimy do Muzeum Etnograficznego.
W dniu 10 lutego po dwóch lekcjach wybraliśmy się na lodowisko. Była to wycieczka zorganizowana przez klasy 6 i 3 gimnazjum. Naszymi opiekunami byli: pani Jolanta Płochocka, pan Krzysztof Wrzołek oraz pani Karolina Sroka. Na lodowisko dotarliśmy o godzinie 10.20. Przygotowanie się do wyjścia na lód zajęło nam trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Gdy wszyscy byliśmy gotowi, postanowiliśmy wejść na taflę. Przez ponad 60 minut cieszyliśmy się z możliwości oderwania się od nauki.
Całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Każdy jeździł jak umiał: niektórzy częściej leżeli na lodzie niż przyjmowali postawę pionową, ale z czasem było coraz lepiej. Niestety około godziny później trzeba było kończyć zabawę. W drodze powrotnej panowała radość, wszyscy byliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni.
W czwartkowy dzień przed feriami odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy dla uczniów klas 1 - 3. Wszyscy przenieśliśmy się do "Krainy Baśni i Bajek". Uczniowie i panie nauczycielki wcielili się w postacie bajkowe wędrując do: Królowej Śniegu, Śnieżki, Kopciuszka, Jasia i Małgosi. Piękne dekoracje tworzyły baśniowy nastrój a muzyka porywała do tańca. Były też pląsy, zagadki i słodki poczęstunek.
W czwartek w naszej szkole odbył się bal karnawałowy w godz. od 13.00 do godz. 15.00. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez uczniów klas 4 - 6. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Zjawiskowy wygląd sali, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek, filmów i innych artystów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animatorzy urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani cukierkami. W czasie przerwy dzieci miały czas na poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się w końcu skończyć.
Po godzinie 15.00 zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się: gimnazjalistom, p. Markowi oraz p. Boguszewskiej, p. Płochockiej, p. Tombarkiewicz i p. Strumińskiej– serdecznie dziękujemy!
Ferie przebiegły pod hasłem „Dzieci świata”. Na naszych uczniów czekała moc atrakcji. Pierwszego dnia podopieczni uczestniczyli w zabawach integrujących grupę oraz zapoznali się z mapą świata. Brali również udział w zabawach sportowych takich jak indyjskie kabaddi czy hiszpańskie soka - tira. Kolejnego dnia dzieci wraz z opiekunami wybrały się na spektakl „Karnawał zwierząt” do Teatru Lalka, a później na Górkę Szczęśliwicką, gdzie jeździli na jabłuszkach i sankach. Ten Walentynkowy dzień trwał bez końca, ponieważ dzieci nocowały w szkole. Między innymi podczas tego wieczornego pobytu mieli okazję wykonać ogromne gry planszowe, wspólnie pośpiewać przygotować razem posiłki, a także poznać budynek szkolny od innej strony. W środę uczestnicy wybrali się w podróż dookoła świata. Podczas tej podróży odkryli miejsca, w których uczyli się miejscowych tańców oraz poznali zwyczaje tam panujące. Czwartkowym poranek upłynął na warsztatach w Manufakturze Cukierków. Dzieci oglądały barwienie gorącego karmelu, dowiedziały się jak powstają barwniki, a także kręciły samodzielnie lizaki. Każdy wrócił do szkoły z torbą pełną kolorowych słodyczy. Po południu natomiast odbył się turniej gier sportowych na świeżym powietrzu oraz bal przebierany, na którym nie zabrakło małych Indianek, wielkich Eskimosów oraz innych postaci z całego świata. Dzieci przygotowały samodzielnie tosty na zakończenie dnia. Piątek był ostatnim dniem półkolonii w szkole. Rozpoczął się od warsztatów kulinarnych, podczas których uczniowie upiekli ciasto marchewkowe. Następnie uczestniczyli w zajęciach plastycznych „Rangoli”, gdzie przy użyciu materiałów spożywczych wykonali piękne prace. Zwieńczeniem całych półkolonii było wręczenie każdemu uczestnikowi dyplomu oraz antyramy z grupowym zdjęciem. Wszyscy pożegnali się, ciesząc się, że kolejny raz półkolonie zakończyły się bezpiecznie, w miłej atmosferze.
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne miały miejsce 2 - 3 marca a tematem przewodnim była "POKUTA" w nawiązaniu do setnej rocznicy objawień fatimskich. Nauki rekolekcyjne były prowadzone w dwóch grupach:
Młodsza grupa skupiona była bardziej wokół charakterystyki Łucji, Franciszka i Hiacynty oraz objawień, zaś starsza grupa uczniów miała tematy poszerzone i dostosowane do ich wiedzy i możliwości :) Rok 2017 jest także Rokiem Brata Alberta, dlatego też uczniowie mogli w czasie tych rekolekcji zapoznać się z postacią tego świętego. Naukę rekolekcyjną o Albercie Chmielowskim zaprezentowały siostry albertynki - s. Maksymiliana oraz s. Marzena.
Oprócz wiedzy i umiejętności uczniowie mogli zobaczyć rapujące siostry (co wywołało miłe zaskoczenie). Mniemy nadzieję, że owoce rekolekcji da się zobaczyć wśród uczniów w czasie trwającego okresu Wielkiego Postu.
Uczniowie naszej szkoły gościli w murach naszej szkoły żołnierza wyklętego kpt. Lecha Rudzińskiego. Pan Lech chętnie opowiadał służbie wojskowej, o trudzie walk w obronie Polski. Dzieci zadawały pytania naszemu gościowi. Uczniowie klas trzecich przygotowali słowno-muzyczny występ, wprowadzając tym samym w nastrój tamtych dni.
9 marca 2017 roku klasa 1a wybrała się na wycieczkę do studia nagrań TV Polsat, znajdującego się przy ul. Łubinowej w Warszawie. Na miejscu zostaliśmy oprowadzeni po hali zdjęciowej, przeznaczonej do produkcji widowisk telewizyjnych takich jak np. Super dzieciak, Idol, Twoja twarz brzmi znajomo, czy "THE BRAIN - GENIALNY UMYSŁ". Zobaczyliśmy też garderoby, charakteryzatornie, zaplecza dla artystów i uczestników.
Bardzo dziękujemy p. Arturowi, tacie Darii, za zorganizowanie wycieczki :-)
Dnia 10 marca 2017 roku w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi odbył się 4 Festiwal Piosenki Obcojęzycznej.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 4 - 6 oraz 1 - 3 gimnazjum, którzy zaprezentowali wiele fantastycznych piosenek - występy miały charakter indywidualny i grupowy.
Komisja w składzie: p. Jolanta Płochocka, p. Barbara Jurczyk, p. Agnieszka Rosołek oceniały występy młodych wykonawców. Ocenie podlegały: muzykalność, walory głosowe, poprawność językowa, dobór repertuaru, ruch sceniczny, strój oraz ogólny wyraz artystyczny.
Laureatami w szkole podstawowej zostali:
22 marca wybraliśmy się na wycieczkę do Fabryki Bombek na warsztaty Wielkanocne. Już w wejściu naszą uwagę zwróciły kolorowe pisanki wiszące pod sufitem. Zapowiadało się bardzo ciekawie. Na początku mieliśmy okazję zapoznać się z procesem dmuchania szkła do formy jajka. Następnie mogliśmy samodzielnie ozdobić szklane pisanki i przygotować na nie koszyczki. Różnorodność dostępnych ozdób była „nieziemska”, z radością puszczaliśmy wodze fantazji. Podczas gdy nasze pisanki schły, zostaliśmy poczęstowani pączkami. Mieliśmy też możliwość zakupu pięknych pisanek i stroików w lokalnym sklepiku. Gorąco polecamy warszawską Fabrykę Bombek, która wiosną zmieniła się w fabrykę jajek i organizowane tam warsztaty.
Podczas kupowania bombek i ozdób wielkanocnych mało kto zastanawia się, gdzie i jak powstały. Uczniowie naszej szkoły teraz już wiedzą, że wyprodukowanie szklanej bombki to bardzo pracochłonny, ale ciekawy proces. 28 marca klasa 6 i 5a wybrały się na wycieczkę do Fabryki bombek „Fogiel” na warsztaty ozdabiania szklanych jaj wielkanocnych. Wraz z opiekunami p. Płochocką, p. Tombarkiewicz, p. Bobko i p. Kucwajem uczyliśmy się tradycyjnej metody zdobień.
Na początku uczniowie odwiedzili dmuchalnię, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym ręcznie wytwarzają przeróżne kształty. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu – dekoracji. Następnie uczniowie przeszli do dekoratorni, gdzie przystąpili do zdobienia. Na koniec wycieczki wszyscy udali się do firmowego sklepu aby dokonać zakupu wielkanocnych ozdób dla siebie i dla swoich bliskich.
Końcowym etapem był słodki poczęstunek i herbatka. Bardzo dziękujemy organizatorom tych warsztatów. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, pełni wspaniałych wrażeń.
31 marca klasy 1a i 1b wybrały się do Teatru „Lalka” na przedstawienie „Krzesiwo”. Sztuka w reżyserii Jarosława Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua, powstała w oparciu o jedną z najpiękniejszych baśni H. Ch. Andersena. To poetycka opowieść o odwadze w dążeniu do spełnienia marzeń, miłości i sile wyobraźni.
Spektakl ze znakomitą muzyką Grzegorza Turnau, z lalkami zaprojektowanymi przez Jarosława Kiliana i w reżyserii tego znakomitego artysty, nie zawiódł naszych oczekiwań. Znana baśń obudowana graną przez pianistę i skrzypka piękną muzyką, ciekawymi rozwiązaniami scenograficznymi zrobiła na nas duże wrażenie. A niesamowite psy, których plastyczny opis zapada w pamięć już podczas słuchania baśni, wykonane według projektu Kiliana, to lalki, które zrobiły na nas największe wrażenie.
Ciekawy był dla nas nie tylko spektakl, ale i przerwa, podczas której oglądaliśmy lalki z dawnych przedstawień. W gablotach zobaczyliśmy nawet kukły do poprzedniej adaptacji „Krzesiwa” (dokonanej w 1955 roku przez Adama Kiliana – ojca Dzisiejszego dyrektora teatru) i co ciekawe były zupełnie inne niż te widziane na scenie!
3 kwietnia 2017 r. "czwartacy" przedstawili uczniom klas 1 - 3 oraz 5 - 6 historię Jasia,zbuntowanego chłopca,który otrzymał od swego Anioła Stroza krzyż. Stąd też tytuł przedstawienia "O Jasiu,co krzyż ze sobą nosił". Główny bohater poprzez krzyż zmienił swoje postępowanie i zbliżył się do Jezusa.
Celem przedstawienia była refleksja uczniów nad wartością krzyża w codzienności.
Cała klasa 4 brała udział w przedstawieniu.Na koniec zaśpiewali pieśń wielkopostna "Krzyżu Święty,co świat obejmujesz".
Biblioteka informuje, że w kwietniu b.r. uczniowie klas I - III szkoły podstawowej uczestniczyli w konkursie recytatorskim „Polscy poeci – dzieciom”.
Do konkursu przystąpiło 40 uczniów, prezentując przed widownią wiersze wybranych poetów, zarówno znanych kilku pokoleniom czytelników (Jan Brzechwa, Julian Tuwim), jak i tworzących współcześnie (Danuta Wawiłow, Małgorzata Strzałkowska, Małgorzata Nawrocka). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy. Pani dyrektor Anna Żak uroczyście wręczyła zwycięzcom nagrody książkowe autorstwa Małgorzaty Nawrockiej i płyty z piosenkami naszego ulubionego szkolnego chóru.
Nagrody otrzymali:
Wyróżnieni zostali:
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.
Dnia 04.04.2017r. klasa 2b miała przyjemność oglądać spektakl „Trzej Muszkieterowie” w pobliskim teatrze Scena na Woli. Sami zainteresowani o klasowym wyjściu napisali takie oto słowa:
Dnia 4.04.2017 r. w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawa, Scena na Woli im. T. Łomnickiego odbyły się spektakl „Trzej Muszkieterowie” z cyklu Małe Warszawskie Spotkania Teatralne. Przedstawienie, które obejrzała klasa Vb było pełne intrygi, pojedynków, humoru oraz zwrotów akcji, ale bardzo podobało się uczniom.
Uczniowie klas 1-3 po przejściu etapu klasowego zmagali się z utworami poezji patriotycznej w ramach szkolnego etapu
XIV Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej " Witaj majowa jutrzenko" dla uczczenia Konstytucji 3 Maja.
Do etapu pozaszkolnego zakwalifikowali się: Agata Sykut z kl. 2a, Mikołaj Rogala z kl.1b oraz Aleksy Wilczek z kl.2c
Gratulujemy wszystkim i życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu.
Kwiecień jest miesiącem, w którym obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W związku z tym wydarzeniem dzieci z III b wybrały się do kina na film pt. „Szajbus i pingwiny”. Pogodny i pełen przygód film pozwolił najmłodszym widzom włączyć się w dyskusję o jednym z poważniejszych problemów współczesnej cywilizacji – ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem. Projekcja filmu poprzedzona została prelekcją eksperta w tej dziedzinie oraz prezentacją filmu edukacyjnego.
20 kwietnia klasa 1b i 1a wybrały się innowacyjny projekt dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej „Wielka przygoda małego żółwika! Tomek poznaje Polskę!”
Avatar Live to nowoczesna forma interakcji z widzem - uczniem. To komputerowo wygenerowany żółwik Tomek, która rozmawia z uczestnikami wydarzenia. Aktor sterujący postacią, odgrywa rolę na żywo. To połączenie zaawansowanej grafiki komputerowej, animacji, ciekawego scenariusza i aktorskiej improwizacji pozwala wziąć udział w nowym, fascynującym doświadczeniu.
Dzięki tej technologii dzieci nie były tylko biernymi obserwatorami ,ale aktywnie uczestniczyły w zabawie. Wyruszyły z żółwikiem Tomkiem w fascynującą podróż, płynąc po Polsce z nurtem Wisły.
Podróżnicy spotkali kilka zwierząt typowych dla fauny Polski, zwiedzili miasta nad Wisłą, poznali kilka ciekawostek historycznych. Dowiedzieli się również skąd bierze się woda, dlaczego nie wolno jej zanieczyszczać i co to jest dorzecze.
Dzieci mogły rozmawiać z postacią i wpływać na to, co dzieje się na ekranie.
Dzieciaki były zachwycone!
W dniach 20 - 23.04.2017 r. na warszawskim Torwarze odbyły się Mistrzostwa Europy w Judo. Uczniowie klas 4 - 6 miały okazje podziwiać najlepszych zawodników Europy i Świata, a reprezentantów Polski w akcji. Wśród startujących zawodników i zawodniczek byli także aktualni Mistrzowie i Mistrzynie Olimpijskie. W piątek 21 kwietnia uczniowie kilkunastu warszawskich szkół, w tym także naszej szkoły podstawowej, kibicowali Polakom w swoich zmaganiach na tatami. Przy okazji Mistrzostw Europy w Judo uczniowie poznali sztukę kulturalnego kibicowania.
Miło nam poinformować, że znamy już zwycięzców szkolnego Konkursu pięknego czytania. Jego pomysłodawcą i organizatorem była p. Ewa Wrzesińska - nasza sympatyczna Pani Bibliotekarka:-) Głównymi założeniami konkursu było: uwrażliwianie uczniów na piękno słowa, kształtowanie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstu, właściwej jego inerpretacji oraz rozwijanie potrzeb czytelniczych. Konkursowe jury stworzyli szkolni poloniści.Ocenie podlegały takie elementy, jak: płynność i odpowiednie tempo czytania, dykcja, modulacja głosu i jego natężenie. Spośród kilkunastu uczniów (wyłonionych w eliminacjach klasowych), którzy zaprezentowali swoje umiejętności na szczeblu szkolnym, najlepsi okazali się:
Jury zdecydowało się również przyznać 3 wyróżnienia. Otrzymują je:
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy:-) i liczymy na kolejną edycję konkursu - najpewniej już za rok:-)
25 kwietnia 2017 r. chętni uczniowie klas 1 - 3 oraz 4 - 6 uczęszczający na koło religijne wybrali się wraz z siostrą do kina na film animowany "Dzieciak rządzi". Głównym bohaterem był chłopiec,który dowiedział się,iż będzie miał braciszka.Jego fantazja i obawy tak się ze sobą splotly, że wyszła z tego ciekawa historia.Film serdecznie polecamy,nie tylko uczniom...
W dniu 28 kwietnia br. odbył się apel z okazji uczczenia 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzieci z klasy 2b pod opieką wychowawcy pani Patrycji oraz przy wsparciu pani Basi i pani Asi przygotowały przedstawienie.
Przedstawienie rozpoczęły dzieci odśpiewaniem Hymnu Narodowego oraz Roty, a następnie odegrały w sposób humorystyczny lekcję historii podczas której odwiedziła ich „Pani Konstytucja”, którą zagrała mama Ali Toczyskiej pani Sylwia.
Przedstawienie zostało uwieńczone spektakularne zatańczonym „Polonezem”.
Dzieci z klasy 2b dostarczyły pozostałym uczniom z klas 1 - 3 oraz ich rodzicom i Dyrekcji szkoły wielu emocji i pozytywnych wrażeń - nierzadko wyciskających łzy z oczu.
Ostatnim akcentem przedstawienia było wystąpienie pani Dyrektor Anny Żak, która podziękowała za wspaniałe przygotowanie występu i następnie zakończyła uroczysty apel. "
Tata Mateusza i Łukasza z 2b
28 kwietnia 2017 roku, w piątek tuż przed "weekendem majowym", w naszej Szkole odbyły się trzy apele z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Apel dla klas 4 - 6 przygotowała klasa 4. Czwartoklasiści od rana biegali po szkolnych korytarzach w strojach sarmatów lub w pstrokatych, wakacyjnych ubraniach, co mogło dziwić. Gdzie galowe mundurki?! Zostawione w domu, dla potrzeb przedstawienia.
Apel klasy 4 składał się z dwóch części. Najpierw scenka w klasie: nauczycielka uspokaja niesforną gromadę i wyjaśnia, dlaczego miesiąc maj jest tak istotny dla Polaków. A że nauka idzie opornie i dzieciom maj kojarzy się z Dniem Matki, urodzinami koleżanki, budkami z lodami i coraz dłuższym dniem, nauczycielka włącza film edukacyjny, czyli scenkę drugą.
W scence filmowej trzech bardzo poważnych i profesjonalnych narratorów wyjaśnia zawiłości dziejów Polski z XVIII wieku, w tym rozbiory, zależność od Rosji, obrady Sejmu Wielkiego. Nie mniej profesjonalni aktorzy odtwarzają w tym czasie w tle owe wydarzenia (i np. do króla Stasia, który bawi się zabawkami, podchodzą Kasia, Józio i Fryc, by pomóc mu "sprzątać" i zabrać część zabawek).
Młodych artystów nagrodzono po wszystkim gromkimi brawami.
Choć czas mija, to uczniowie klas 5a i 5b wciąż nie mogą ochłonąć po wrażeniach, jakie towarzyszyły im podczas niedawnej wizyty na stadionie Legii :-) Kilkugodzinna wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania trybun dla publiczności i poznania podstawowych informacji oraz ciekawostek na temat tego sportowego obiektu. Wszelką wiedzą na ten temat, okraszoną dowcipami i dykteryjkami, służył nam nasz sympatyczny przewodnik, p. Adam P.
Po wstępnym rozpoznaniu terenu mieliśmy okazję odwiedzić loże dla Vip-ów oraz kabiny komentatorów sportowych. Niektórzy uczniowie rozemocjonowanym głosem relacjonowali wydarzenia rzekomo rozgrywające się na ich oczach.To nic, że na murawie nikogo nie było - od czego niby mamy wyobraźnię...
W pewnym momencie nieoczekiwanie z głośników popłynęły słowa piosenki w wykonaniu Cz. Niemena "Sen o Warszawie" - hymnu Legii. Niektórzy uczestnicy momentalnie zaczęli nucić znaną melodię, potem śpiewać - wszyscy się bardzo wzruszyliśmy...
Kolejnym punktem programu byo odwiedzenie sali, w której odbywają się konferencje prasowe z udziałem kadry trenerskiej i zawodników warszawskiej drużyny. Zobaczyliśmy też na własne oczy, skąd piłkarze wychodzą na murawę, a nawet mogliśmy podążyć ich śladami. Mieliśmy też okazję zasiąść na ławce rezerwowych. Cóż to były za emocje...
W trakcie wycieczki uczestnikom cały czas towarzyszyła maskotka Legii - Miś "Kazek", który nas przytulał, głaskał po głowach i skutecznie rozśmieszał. Trzeba przyznać, że jego futerko było bardzo miłe w dotyku...
Końcowym etapem sportowej przygody naszych uczniów był ich 90-minutowy trening na bocznym boisku prowadzony przez trenerów Legia Soccer School (na sąsiednim trenował akurat aktualny skład Legii:-)
Niewątpliwym hitem dnia było jednak spontaniczne zjawienie się przy nas zawodników Legii, którzy po skończonym treningu postanowili zrobić sobie z nami zdjęcie. Męska część piątoklasistów wprost oszalała. Bliska obecność Michała Pazdana czy Arkadiusza Malarza zrobiła swoje...
Po przebraniu się w szatni i próbie "powrotu do realu", zaliczyliśmy już tylko krótką wizytę w sklepie z pamiątkami, gdzie spotkaliśmy się oko w oko... z Mirosławem Radoviciem.
Ach, cóż to był za dzień... i co z tego, że pogoda w tym dniu wyraźnie grymasiła... wielość i skala wrażeń wynagrodziła wycieczkowiczom wszelkie niedogodności... Wychowawcom też:-)
4 maja 2017 r. klasa szósta pojechała na wycieczkę, która była nagrodą za zdobycie I miejsca w konkursie o patronie naszej szkoły.
Do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wyruszyliśmy z samego rana w deszczu. Po około dwugodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Centrum Rzeźby Polskiej zajmuje prawie trzynastohektarowy zespół podworski, w skład którego wchodzą: pałac Józefa Brandta, kaplica, oranżeria, oficyna, budynki gospodarcze - wszystkie przystosowane do prowadzenia prac rzeźbiarskich, eksponowania twórczości i prowadzenia warsztatów. Kompleks budynków otoczony jest pięknym parkiem z malowniczymi stawami i starymi drzewami, który jest zarazem galerią rzeźby.Specjalistyczne pracownie techniczne pomagają w realizacjach projektów monumentalnych i kameralnych. CRP prowadzi teżróżnorodne formy działalności edukacyjnej. Warsztaty edukacyjne połączone z zajęciami plastycznymi umożliwiają zapoznanie się z technikami rzeźbiarskimi. Odbywają się tam także wystawy rzeźby. Na stałe zgromadzonych jest tam ponad 200 eksponatów polskich i zagranicznych rzeźbiarzy.
Na miejscu przywitały nas osoby prowadzące warsztaty. Na szczęście deszcz został w Warszawie i zrobiło się cieplej. Zajęcia rozpoczęliśmy w grupach. Jedna grupa wyruszyła na warsztaty ceramiczne „maskomanię”, podczas gdy druga grupa brała udział w grze terenowej.
Na „maskomanii” prezentowane były przykłady masek wykorzystywanych w różnych kulturach. Na koniec zajęć, każdy uczestnik miał możliwość wykonać własną maskę z gliny.
Gra terenowa polegała na wykonywaniu wskazanych zadań np. napisaniu wiersza lub narysowaniujednej z rzeźb znajdujących się w parku. Każdy uczestnik brał udział zarówno w „maskomanii”, jak i w grze terenowej.
Po tych zajęciach udaliśmy się na zasłużony i pyszny obiad.
Po obiedzie uczestniczyliśmy w zajęciach, na których poznawaliśmy proces powstawania rzeźby z gliny, jej wypalanie i lakierowanie. W końcu mogliśmy zrobić też własne rzeźby, wykorzystując własnoręcznie zebrany materiał. Zgromadziliśmy kamienie, druty, pieńki, gałęzie, kwiatki, trawy i nawet pokrzywy ktoś próbował narwać, jednak szybko porzucił ten pomysł. Zadanie nie było zupełnie proste, bo tematy były abstrakcyjne. Do wyboru: „młodość” albo „tajemnica”. Nasze dzieła były i duże i małe, istny nieład artystyczny. Trudno było odróżnić „młodość” od „tajemnicy”.
Do domu wróciliśmy późnym popołudniem.
Matylda Cader, klasa 6
W tym roku Pierwsza Komunia Święta klas 3a i 3b odbyła się dokładnie w setną rocznicę objawień fatimskich (13 maja). Uroczystości przewodniczył oczywiście Ksiądz Dyrektor. Mszę Świętą koncelebrowali zaprzyjaźnieni księża. Oprawą muzyczną zajęła się Pani Joanna Olędzka wraz z swoją Rodziną oraz wybranymi osobami (rodzeństwo dzieci komunijnych). Uczniowie klas trzecich na uwielbienie zatańczyli dla Jezusa. Po zakończeniu Mszy Świętej otrzymali poświęcony chlebek.
Myślę, że cała uroczystość pozostanie na długo w pamięci dzieci jak i ich rodziców.
Dnia 16 maja 2017 roku klasa 3a odwiedziła Szkołę Podstawową Nr 23 w Warszawie. Uczestniczyła tam w warsztatach o pszczołach prowadzonych przez prawdziwą panią pszczelarz. Dzieci mogły z bliska zobaczyć pszczoły, ale również szerszenia i osę. Dowiedziały się jak wygląda życie w ulu i co należy robić, by chronić pszczoły przed wyginięciem. podczas zajęć dzieci zrobiły własne świece z pszczelego plastra i kosztowała miód oraz zdrową „nutellę”. Zajęcia godne polecenia☺
W dniach 17 - 19.05.2017 r. odbyła się wycieczka szkolna klasy 5b i 6. Uczniowie wraz z opiekunami: p. Agnieszką Markiewicz, s. Anną Zasadni, p. Katarzyną Boguszewską i p. Krzysztofem Wrzołkiem wyjechali o 7:00 w kierunku Pienin.
Po dotarciu do miejscowości Kacwin, gdzie było zakwaterowanie, uczniowie mieli czas na rozpakowanie. Następnie przejechali do Sromowców Niżnych, gdzie znajduje się Przystań Flisacka. Tam uczniowie na trzech tratwach spłynęli w dół Dunajcem do Szczawnicy.
Następnego dnia program wycieczki był dość napięty. Najpierw młodzież udała się do zamku w Czorsztynie. Następnie wyruszyli ze Sromowców Niżnych przez malowniczy Wąwóz Szopczański ze strzelistymi ścianami i piargami, gdzie w załomach skalnych w ciepłych porach roku kwitną rzadkie rośliny. Na Trzy Korony dzieci szły przez przełęcz Szopka szlakiem niebieskim. Dawniej przełęcz nazwana była też Chwała Bogu, gdyż ludzie przemierzający Pieniny stromym przejściem od strony Krościenka, wydawali tu westchnienie ulgi. Po zejściu innym szlakiem do autokaru uczniowie pojechali zwiedzić zamek w Niedzicy. Wieczorem odbyło się ognisko oraz gry i zabawy na powietrzu.
Trzeciego dnia po śniadaniu uczniowie po spakowaniu przejechali do Krakowa, gdzie zwiedzali dziedziniec Zamku Wawelskiego oraz smoczą jamę ze Smokiem Wawelskim. Następnie grupa udała się na spacer po Starym Mieście, gdzie zobaczyli Sukiennice, a także Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza.
Po zakupie pamiątek uczniowie wyruszyli w drogę powrotną. Około godziny 21 klasy dotarły całe i zdrowe do Warszawy.
W dniach 17 - 19 maja 2017 roku klasy 4 i 5a integrowały się na Mazurach w ramach Zielonej Szkoły. Pogoda dopisała, mieliśmy dużo słoneczka i wiatr we włosach. Tylko zastraszające ilości komarów psuły trochę zabawę i zaplanowane atrakcje.
I dzień. Wyjazd z Warszawy skoro świt:-( Pierwszy przystanek mieliśmy nad malowniczą rzeką Krutynią. Odwiedziliśmy tamtejszy Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt i muzeum, przespacerowaliśmy się też szlakiem Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Następnie dotarliśmy do Mikołajek, gdzie czekał już na nas statek spacerowy. Odbyliśmy 1,5 godzinny rejs z Mikołajek na J. Śniardwy i z powrotem. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy same Mikołajki (i tamtejsze sklepy spożywcze). Po zakwaterowaniu się w ośrodku "Polonez" w Mrągowie i zjedzeniu obiadokolacji dzieci miały zorganizowane przez pana Michała zajęcia sportowe. Opiekunowie po cichu liczyli, że zmęczeni podopieczni szybciej zasną...
II dzień. Jako pierwszą tego dnia zwiedziliśmy wieżę ciśnień w Giżycku. Z góry mieliśmy piękny widok miasta i okolicy. Następnym punktem programu były Mamerki, czyli dobrze zachowany kompleks poniemieckich bunkrów z czasów II wojny światowej. I znów wdrapywaliśmy się na wieżę widokową. Do Węgorzewa wpadliśmy na gigantyczną pizzę i udaliśmy się do Kosewa. Farma jeleniowatych okazała się hitem dnia. Spacerowaliśmy wśród tych zwierzaków, a dwa Bambi biegały za nami jak oswojone psiaki. W ośrodku dzieci szalały do późnych godzin nocnych na dyskotece.
III dzień. Po śniadaniu odwiedziliśmy Świętą Lipkę i tamtejsze sanktuarium maryjne. Wysłuchaliśmy też koncertu na słynnych barokowych organach. Potem zatrzymaliśmy się w Mazurolandii - Mazurskim Parku Atrakcji, gdzie strzelaliśmy z łuku i broni palnej, mierzyliśmy hełmy, oglądaliśmy miniatury mazurskich zabytków, zwiedziliśmy skansen i muzeum. W drodze powrotnej do Warszawy umilaliśmy czas Panu Kierowcy trenując wytrwale do Szkolnego Festiwalu Piosenki Religijnej.
Dnia 17 maja klasa 3a postanowiła zostać drukarzem, a właściwie specjalistą linorytu. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Dłutkiem, piórkiem, rysikiem – graficzne zabawy artystyczne”. Każde dziecko wykonało własny linoryt, po czym miało możliwość wykonania jego odbitki.
18 maja 2017 r., odbył się konkurs "Mam talent" organizowany dla podopiecznych świetlicy dla klas 1 - 3 SP. Uczniowie , którzy zgłosili swój akces w turnieju, zaprezentowali różnorodne formy aktywności artystycznej, począwszy od śpiewu, poprzez grę na pianinie , czy pokaz gimnastyki artystycznej, bądź taniec. Spośród zgłoszonych uczestników, wyłoniono zwycięzców: Gabriela Duczek, kl. 3b – recytacja wiersza; Agata Sykut, kl. 2a – recytacja wiersza; Marta Rybałko - kl. 2b - gimnastyka artystyczna. Następnie- drugie miejsce zajęła: Helena Działak - kl. 2b – pianino. Trzecie miejsce zdobyły: Anna Pikulska i Kinga Grzechocińska – prezentując eksperymenty chemiczne. Tegoroczny turniej uświetnili również uczniowie, którzy zaprezentowali grę na skrzypcach – Barbara Aulak, kl. 2a oraz Bartłomiej Pisula, kl. 2c – ksylofon (zdobył wyróżnienie). Serdecznie dziękujemy za pomoc jury - złożonemu z: pani Ewy Dmowskiej, pani Agnieszki Zygmunt, pani Małgorzaty Felicjańczuk oraz pani Wioletty Miszczuk.
Dnia 26.05.br. już po raz czwarty odbył się w naszej szkole Festiwal Pieśni Religijnej. Tym razem tematem wybieranych i prezentowanych przez uczniów pieśni, byli aniołowie i święci. Podczas uroczystości przyświecały nam słowa św. Augustyna, mówiące o ty, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”.
Pomysłodawczynią i główną organizatorką festiwalu jest p. Barbara Jurczyk. Kolejny już raz udało jej się zmobilizować Grono Pedagogiczne i uczniów, by wspólnie wychwalali imię Pana we wspólnym, głośnym, radosnym śpiewaniu. W tym roku festiwal współorganizowała i prowadziła klasa 2b wraz ze swoją wychowawczynią p. Martyną Kaczmarską. Uczniowie przebrani za anioły zapowiadali występy kolejnych grup, poprzedzając je wieloma informacjami nt. aniołów i świętych, oraz terminologii religijnej. Widzowie mieli szansę zapoznać się z wieloma nowymi pojęciami z zakresu religioznawstwa, a także utrwalić już posiadane informacje.
Z uwagi na obchodzony tego dnia Dzień Matki, starano się także podkreślić w prezentowanych tekstach i pieśniach, jak ważną rolę pełni w naszym życiu Maryja, jako nasza Matka, do której kierujemy prośby, modlitwy, w której ramionach staramy się skryć, szukając pocieszenia.
Poziom festiwalu jak zwykle okazał się bardzo wysoki. Poszczególne klasy niezwykle poważnie podeszły do przygotowań i potraktowały swoje występy profesjonalnie, co zaowocowały niemałą dawką wzruszeń. Należy zwrócić uwagę także na wspaniałe stroje, przygotowane przede wszystkim przez uczniów klas 1 - 3 ze szkoły podstawowej. Dzięki nim publiczność mogła poczuć się, jakby z nieba zstąpiły najprawdziwsze chóry anielskie. Zgodnie z tradycją, Grono Pedagogiczne także pochwaliło się umiejętnościami wokalnymi, muzycznymi i choreograficznymi, prezentując piosenkę „Niebiańskie nawoływanie”.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom za wspólną zabawę i zapraszamy za rok!
30 maja dzieci z klasy 1a wybrały się do Muzeum Etnograficznego w Warszawie, na lekcję muzealną: „Na orientalnym bazarze”. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawostek o kawie, herbacie, przyprawach i ziołach. Czy herbata przebyła długą drogę, zanim dotarła do Europy? Czy kawa mogła być uznawana za magiczną i niebezpieczną miksturę? Czy przyprawy mogą rosnąć na drzewach, a leki na łąkach i polanach? Do czego – oprócz potraw – można jeszcze użyć tego, co znajdziemy w kuchni? Na te i inne pytania szukaliśmy wspólnie odpowiedzi!
Na zajęciach mieliliśmy kawę, ucieraliśmy gorczycę, a także tworzyliśmy pachnące karty, które ozdobiliśmy zmielonymi ziołami i skomponowaliśmy wg własnego gustu herbacianą mieszankę.
Herbata, kawa i przyprawy nie mają przed nami już żadnych tajemnic :-)
Po skończonej lekcji mogliśmy również zwiedzić wystawy stałe i czasowe. Obejrzeliśmy obrazy, przedmioty codziennego użytku, zaaranżowane wnętrza, cudne kołyski, pająki wiszące pod sufitami, naczynia, formy do masła, obrazki wotywne, instrumenty, zabawki, tkaniny, szopki krakowskie… Najbardziej jednak zachwyciły nas gabloty pełne strojów ludowych.
1 czerwca 2017 roku klasa 1a wybrała się na wycieczkę do Muzeum Papiernictwa, znajdującego się w Konstancinie-Jeziornie. W tym miejscu papier jest produkowany od 250 lat. Dawniej zakłady nosiły nazwę Królewskiej Fabryki Papieru i dostarczały swych wyrobów m.in.dla potrzeb kancelarii królewskiej, ozdabiając je specjalnym filigranem.
Na miejscu poznaliśmy krótką historię papieru i papierni w Jeziornie. Przewodnik opowiedział nam skąd wywodzi się papier, na jakich materiałach pisano przed jego wynalezieniem, dowiedzieliśmy się również, co oznaczają takie pojęcia jak: celuloza, makulatura, sito, masa papiernicza, filigran, znak wodny oraz skąd pozyskujemy w Polsce oba surowce do produkcji papieru (celulozę, makulaturę). Największą jednak atrakcją była dla nas możliwość własnoręcznego czerpania papieru, który po zajęciach można było zabrać na pamiątkę ze sobą. Papier czerpaliśmy w dwóch egzemplarzach: jeden z płatkami kwiatów i drugi barwiony ze znakiem wodnym, przedstawiającym warszawską syrenkę. Praca przy czerpaniu papieru sprawiła wszystkim wiele radości i okazała się wspaniałą zabawą.
Po skończonych zajęciach, ze szczególnym zainteresowaniem, oglądaliśmy również makietę stanowiącą dokładne odwzorowanie Zakładu w czasach świetności.
To była bardzo udana wycieczka :-)
Dnia 1 i 2 czerwca 2017 r o godz. 17.00 w ramach „Wieczoru z kulturą” zostały zaprezentowanie przedstawienia w wykonaniu dzieci uczęszczajacych na kólko teatralne:
Przybyli goście mogli obejrzeć dokonania plastyczne wychowanków świetlicy dla klas 1 – 3, przez co – choć przez krótki czas – mieli sposobność wejścia w życie kulturalne i artysyyczne naszej szkoły a tym samym mieli możliwość poznania czym żyją na codzień nasi wychowankowie. W kolejne dni naszych spotkań z kulturą, na naszych gości i aktorów czekał słodki poczęstunek. Pomiędzy przedstawieniami wystąpiki lauraeci tegorocznego turnieju świetlicowego „Mam talent”. . Już po raz kolejny Wieczór z Kulturą odbył się w dwudniowej odsłonie ze względu na ogromne zainteresowanie naszych najmłodszych kółkiem teatralnym z czego bardzoi się cieszymy i co napawa nas dumą.
W ubiegłą sobotę, tj. 3 czerwca 2017 r. już po raz piętnasty świętowaliśmy Dzień Rodziny. Tradycyjnie przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji artystycznych, muzycznych, sportowych, rekreacyjnych, a także kulinarnych. Ku naszej radości, spotkały się one z Państwa entuzjastycznym przyjęciem. Dzień Rodziny organizujemy z okazji Dnia Matki, Dziecka i Ojca, by wspólnie z Państwem celebrować te niezwykłe święta. Wiemy, jak ważną rolę odgrywa szkoła w życiu dziecka, dlatego pragniemy podkreślać i uzmysławiać naszym uczniom, że w naszych murach mogą czuć się jak w domu. Jesteśmy przekonani, że Uczniowie, Rodzice, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne tworzą wspólnotę, której członkowie z jednej strony szanują się, wspierają, łączą ich te same wartości, obierają wspólne cele, a z drugiej pięknie się różnią. Dlatego tegorocznej uroczystości towarzyszyło motto mówiące, że: „Rodzina jest jak gałęzie drzewa – wszyscy rośniemy w różnych kierunkach, ale korzenie mamy wspólne”. Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć Państwu możliwość do zatrzymania się w codziennym pędzie i pobyciu ze sobą, razem, jak jedna wielka rodzina.
Na naszych gości czekały m.in. występy laureatów konkursów recytatorskich i wokalnych. Zaprezentowały się także zespoły Kefas i Serafinki. Uczniowie z klas 1- 3 SP pokazali swoje możliwości taneczne. Także gimnazjaliści z klasy 1d, 2a i 2b odtańczyli sambę, cha – chę i jive’a. Ponadto, na naszej scenie wielu uczniów pokazało warsztat muzyczny. Klasa 5b odegrała scenkę z „Kubusia Puchatka” rozbawiając do łez zgromadzoną w sali publiczność. Zapierający dech w piersiach był występ Marty i Anny Rybałko – sióstr gimnastyczek, które jak co roku wystąpiły w skomplikowanych choreografiach z rekwizytami takimi, jak: hula – hop, skakanka czy piłka. Goście mogli także uczestniczyć w treningu tenisa stołowego, konkurencjach sportowych, karaoke, quizach i konkursach. Po raz pierwszy odbyły się dwa koncerty pianistyczne w wykonaniu uczniów gimnazjum – Kai Kamińskiej i Mateusza Brzozowskiego. Przygotowano także stanowiska z tradycyjnymi potrawami niemieckimi, malowaniem artystycznym twarzy, kącik geograficzny, „Pocztówkę dla samotnego” oraz stoisko z płytami z bajkami napisanymi i nagranymi przez uczniów klasy 2a Gimnazjum. Można było poczęstować się także watą cukrową, goframi, lemoniadą, kiełbaską z grilla i grochówką. Po raz kolejny odbył się też kiermasz ciast, którym w tym roku kierowała klasa 1b. Przed szkołą maluchy mogły pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach.
Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za ten wspaniały, wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że wszyscy goście dobrze się bawili. Zapraszamy na kolejny Dzień Rodziny i już teraz zachęcamy do występów na naszej scenie!
W upalny pierwszy poniedziałek czerwca (05.06.17r.) klasy 1b i 2b wybrały się na wspólną wycieczkę do Trojanowa. Wycieczka została zorganizowana z okazji Dnia Dziecka. Już w drodze na Farmę Iluzji wszyscy świetnie się bawili, dlatego nie mieliśmy żadnych wątpliwości, co do tego, że na miejscu czeka nas moc atrakcji. Po przyjeździe zjedliśmy pyszne drugie śniadanie przygotowane przez naszych wspaniałych rodziców, a następnie poznaliśmy naszego przewodnika.. Mieliśmy okazję zwiedzić Latającą Chatę Tajemnic, Muzeum Iluzji wraz z lewitującymi piłeczkami i „głową na talerzu”, Tunel zapomnienia, Labirynt Luster i wiele innych atrakcji. Braliśmy także udział we wspaniałej rywalizacji, która polegała na ściganiu się na tratwach. Każdy z nas miał także okazję zmierzyć się z labiryntem laserowym. Przejście odbywało się na czas, ale wszystkim z naszej grupy poszło naprawdę nieźle! Następnie mieliśmy trochę wolnego czasu, więc udaliśmy się na plac zabaw, gdzie wyskakaliśmy się na wielkich dmuchanych trampolinach. Ten natłok atrakcji spowodował, że bardzo zgłodnieliśmy, ale i na to znalazła się rada – pyszne pieczone kiełbaski z ogniska, a na deser kubek pełen lodów. Mniam! Ta wycieczka na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
We wtorek 13 czerwca 2017 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie w wykonaniu klas 2, zajęć artystycznych muzycznych kierowane przez niezastąpioną panią Barbarę Jurczyk. Dekoracje, które nadały klimatu całemu wydarzeniu przygotowała grupa również złożona z uczniów klas 2, którzy rozwijali się pod czujnym okiem pani Agnieszki Radke na zajęciach artystycznych plastycznych.
Przedstawienie odbyło się na sali żółtej. Zaproszone były na nią wszystkie klasy młodszej podstawówki od 1 do 3 oraz dyrekcja szkoły. Dzieciaki mogły usiąść obok najprawdziwszych postaci z bajek, które przedstawiały swoje historie na scenie, bo właśnie one były głównym tematem występu. Po pierwszym pokazaniu swojej pracy na koniec pierwszego semestru przed klasami gimnazjalnymi, przyszedł czas na zaprezentowanie się przed maluchami, które także żywo interesowały się pracą swoich starszych kolegów i koleżanek. Postanowiliśmy, że wprowadzimy ich w świat ich ulubionych bajek, które były tematem naszego przedstawienia. Na scenie pojawiły się bohaterowie z bajek: Pocahontas, Akademia Pana Kleksa, Pszczółka Maja, Zwierzogród, Dzwonnik z Notre Dame, Gumisie, Waleczna Merida, Kraina Lodu, Mustang, Vaiana, Król Lew, Aladyn.Wszyscy aktorzy byli bardzo zestresowani przed pokazem, zwłaszcza że z przyczyn losowych nie mieli próby generalnej tuż przed występem. Jednak wszystkie obawy poszły precz zaraz po wejściu na scenę. Widząc uśmiech na twarzy dzieci nie dało się dłużej martwić. Widzowie byli bardzo radośni i klaskali lub bujali się w rytm muzyki. Nawet na twarzach księdza Dyrektora i Pani Dyrektor zagościł uśmiech.
Całe widowisko zwieńczył wspólny śpiew piosenki „Moja Fantazja” na scenie razem z wszystkimi dziećmi. Zachęcone przez aktorów dzieci skakały i tańczyły razem z nami.
Barbara Warowna klasa 2c
14 czerwca 2017 r. koło religijne przygotowało dla klas 1 - 3 oraz grupy przedszkolnej "Bratki" z Przedszkola Kwiatki Świętego Franciszka przedstawienie pt. "O chwalebnych skutkach uratowania życia owieczce przez św. Franciszka". Ta bajka zawierała postaci znanych uczniom - mamy taką nadzieję - św. Franciszka, legendarnego szewczyka Dratewkę i Smoka Wawelskiego, króla Kraka. Tak jak poprzednia bajka przedstawiona przez koło religijne tak i ta miała niezwykłe zakończenie: Smok został pustelnikiem, szewczyk Dratewka zakonnikiem a królewna jadwiżanką wawelską :)
s. Łucja
20 czerwca okazał się dla klasy 6 i 5B wspaniałym dniem. W tym dniu wraz z opiekunami p. Katarzyną Boguszewską, p. Jolantą Płochocką, p. Krzysztofem Wrzołkiem, p. Justyną Chuść, wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Rekreacyjno - Sportowego w Hangarze 646 – Parku Trampolin.
Gdy już wszyscy założyliśmy pomarańczowe skarpety… profesjonalna obsługa wprowadziła nas w temat, pokazała film instruktażowy, a potem pod czujnym okiem instruktorów rozpoczęliśmy „Lekcję wf-u dla szkół.”
Pierwsza była oczywiście rozgrzewka… następnie próbowaliśmy swoich umiejętności w skokach na trampolinach, w grze w zbijaka na trampolinach, skokach przez przeszkody z odbicia, wrzucaniu piłki do kosza po odbiciu z trampoliny. Trenowaliśmy także ewolucje lądując bezpiecznie w basenie z gąbkami. Skakaliśmy również z panią Boguszewską synchronicznie robiąc salta.
Szaleństwo w parku trampolin zagwarantowało nam wyładowanie emocji, nabór pozytywnej energii oraz świetną zabawę. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do parku na piknik.
Polecamy trampoliny i aktywny wypoczynek!
W dniach 21 – 22 czerwca 2017 r. odbył się Dzień Sportu dla dzieci i młodzieży. Pierwszego dnia były rozgrywane konkurencje i turnieje dla szkoły podstawowej. Klasy I – III rywalizowały wspólnie podczas wyścigów rzędów, a następnie indywidualnie pokonywali stacje z różnymi zadaniami na boisku szkolnym. Natomiast klasy IV – VI najpierw pokonywali stacje z zadaniami na boisku szkolnym, a potem rywalizowali w drużynach klasowych w grach zespołowych. Drugiego dnia uczniowie klas gimnazjum rywalizowali w rozgrywkach międzyklasowych w grach zespołowych. Zostały rozegrane turnieje w siatkówkę, piłkę nożną, unihokeja oraz zbijaka. Wszyscy uczniowie z pełnym zaangażowaniem brali udział w sportowym święcie zarówno jako kibice jak i zawodnicy.
Wakacje w KZE trwały od 26.06 - 07.07.2017 r. Program przeznaczony był dla zainteresowanych uczniów klas 0 - VI. W zorganizowanych półkoloniach na terenie placówki udział wzięło 54 uczniów. Treści programowe oscylowały wokół tematu „Z Warszawą za pan brat”. W ramach zorganizowanego wypoczynku dzieci wzięły udział w różnego rodzaju warsztatach takich jak: warsztaty plastyczne podczas, których wykonały pocztówkę z wakacji, kulinarne, sportowe, muzyczne, techniczne i inne. Oprócz wyżej wymienionych warsztatów wychowankowie mieli także możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowych oraz wyjściach – m.in. do teatru, kina, sali zabaw, na podchody w parku, spacer po okolicy połączony z lodami. Na terenie szkolnego placu zabaw przygotowana była również strefa do plażowania i zabaw wodnych. Dzieci wzięły także udział w grze terenowej po Łazienkach Królewskich i Starym Mieście. Podsumowując muszę stwierdzić, iż taka forma wypoczynku i spędzania czasu wolnego podczas wakacji była trafiona i zaspokoiła oczekiwania jej uczestników jak również ich rodziców. Dwutygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw, integracji a także doskonałą lekcją poznawania stolicy Polski. Na zakończenie półkolonii wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy ukończenia półkolonii letnich i wiele nagród.
Życie składa się z tego, o czym człowiek myśli przez cały dzień.