Rzeczywistość przerosła oczekiwania
Kiedy wczesną wiosną 2004 r. przystępowaliśmy do realizacji pierwszej edycji Konkursu Recytatorskiego „Witaj, majowa jutrzenko” nierzadko zdarzało nam się słyszeć opinie kwestionujące nie tyle sam pomysł takiego uczczenia Święta Trzeciego Maja, ile raczej wyrażające przekonanie o nikłym zainteresowaniu taką tematyką wśród dzisiejszej młodzieży.
- Młodzi? Poezja? Patriotyzm? – kiwano głowami i pytano z powątpiewaniem.
Nie ukrywam, że z niejaką obawą wsłuchiwałem się w te głosy. Na szczęście, rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania i stanowczo zaprzeczyła popularnej i niezbyt chlubnej ocenie stanu świadomości oraz zaangażowania dzisiejszej polskiej młodzieży.
Do udziału w pierwszej edycji Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej zgłosiło się bowiem łącznie aż 456 szkół w tym:
- 273 szkół podstawowych,
- 124 gimnazja,
- 59 liceów
z czego 350 to szkoły stołeczne, a 106 – mazowieckie z rejonów podwarszawskich.
W drugim – dzielnicowym/rejonowym etapie – wzięło udział blisko 1200 uczniów!
Finalistów oceniali wybitni polscy aktorzy dramatyczni i artyści estradowi: Magda Teresa Wójcik, Henryk Boukołowski, Alina Janowska, Agnieszka Fatyga, Wojciech Olszański, Krzysztof Kolberger.
Dla wszystkich było zaskoczeniem niezwykłe zaangażowanie, wręcz pasja, z jaką dzieci, młodsza i starsza młodzież recytowała utwory znane o dawna, a przecież wciąż odkrywane na nowo przez nowe pokolenia Polaków.
Pragnąc kontynuować dzieło odkrywania różnych aspektów i wymiarów miłości Ojczyzny w rodzimej poezji, zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów do udziału w drugiej edycji Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej.
Proponujemy licealistom zmianę formuły konkursu, polegającą na przedstawieniu własnego utworu o tematyce patriotycznej. Chcemy bowiem umożliwić młodym wypowiedzenie własnymi słowami tego, czym jest dla nich Polska.
Dyrektor
Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Ks. Piotra Skargi
Ks. Dr Sylwester Jeż