1 września 2011 roku – i zaczynamy od nowa!
To już po raz 15 rozpoczynamy nowy rok szkolny w naszym Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi (po raz 10 – w Szkole Podstawowej).
Każdy rok niesie ze sobą nowe wyzwania, nowe zadania, nowe zmiany. Jaki będzie ten nowy rok?... Każdy z nas ma na pewno same dobre myśli i oczekiwania. My wiemy, że ufając Bożej Opatrzności możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość. Dlatego rozpoczynamy te nowe zmagania na Mszy św., aby podziękować Panu Bogu za to, co było i polecić to, co przed nami.
Z radością witamy pośród nas „pierwszaków” - tych z klasy „0”, którzy są po raz pierwszy uczniami naszej szkoły oraz „pierwszaków” z klasy I, którzy „awansowali” po zerówce. Opiekować się Wami będą nie tylko nauczyciele, ale też uczniowie z klasy drugiej i trzeciej, a swoją „powagą” i doświadczeniem służyć będą uczniowie z klas czwartych, piątej i szóstej.
Życzymy wszystkim, aby było im w naszej szkole dobrze. Aby wszyscy mogli powiedzieć – „to jest moja szkoła”!
13 października wybraliśmy się do Muzeum Etnograficznego. Zapoznaliśmy się tam ze zwyczajami i obrzędami na polskiej wsi w ciągu pór roku. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali przewodnika i licznie odpowidali na pytania i zagadki.
27 października 2011 roku odbyło się "Pasowanie na ucznia" Katolickiej Szkoły Podstawowej. Uroczystość pasowania rozpoczęło przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 1. Wspaniałym występem i udowodnili wszystkim zebranym, że są gotowi do wstąpienia do grona społeczności naszej szkoły, a także podjęcia i wypełniania obowiązków szkolnych. Bardzo ważnym momentem dla wszystkich dzieci i rodziców był akt "Pasowanie na ucznia" przez Księdza Dyrektora. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali książki i dyplomy. Ten pełen emocji dzień zakończył się słodkim poczęstunkiem przygotowanym dla dzieci i wszystkich gości.
28 XI byliśmy w Teatrze Baj na spektaklu „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Wcześniej przeczytaliśmy lekturę, więc z zaciekawieniem oglądaliśmy wersję sceniczną przygód doktora – przyjaciela wszystkich zwierząt. Po spektaklu uczestniczyliśmy w lekcji teatralnej. Mogliśmy wejść na scenę teatru, dotknąć rekwizytów. Dowiedzieliśmy się wiele na temat pracy reżysera, inspicjenta, aktorów, realizatora dźwięku i innych osób zaangażowanych w pracę nad przedstawieniem.
Z okazji 11.11 przygotowaliśmy uroczystą akademię. Chcieliśmy z tej okazji zapoznać się lepiej z historią naszej ojczyzny. Narratorzy opowiadali o wydarzeniach z historii Polski od czasów rozbiorów aż po pamiętny dzień 11.11.1918 roku. Wszystko mogliśmy bardziej zrozumieć dzięki wyświetlanym slajdom i grze aktorów. Akademię ubogaciły śpiewy i akompaniament rytmiczny. Był również taniec – „Krakowiak Kościuszki” w wykonaniu chłopców. Odświętnie ubrani na tle barw ojczystych występowaliśmy przy profesjonalnym oświetleniu. Dziękujemy!
W przeddzień obchodów dziewięćdziesiątej trzeciej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, klasa IVa przygotowała apel upamiętniający listopadowe wydarzenia z 1918 r. Uczniowie zaprezentowali się w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach. Głównym celem przedstawienia było opowiedzenie o minionych wydarzeniach z zachowaniem ducha patriotyzmu, podkreślenie konieczności wychowywania kolejnych pokoleń w miłości do Ojczyzny i szacunku do symboli narodowych i polskiej tradycji. Problematyka została ujęta w nieco niekonwencjonalny sposób – drzewa, szumiący las skrywający tajemnice i pamięć o tamtych dniach, opowiadały historie o bohaterach ginących za wolność, a wtórował im chór żołnierzy. Licznymi piosenkami o tematyce patriotycznej starano się podkreślić radosny aspekt Święta Niepodległości przypominając, że wywalczenie suwerenności naszego kraju jest powodem do dumy.
22 listopada klasy 1 i 3 były na wycieczce w Telewizji Polskiej. Oglądaliśmy studia gdzie nagrywane są znane programy. Poznaliśmy historię powstawania różnych filmów i programów. Odwiedziliśmy magazyn rekwizytów. Spotkaliśmy osoby znane nam z ekranu telewizji. Było wesoło.
Już tradycyjnie w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których wykonaliśmy ozdoby choinkowe i świąteczne. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu naszych rodziców mogliśmy wykonać piękne makaronowe choinki, renifery z puszystej włóczki, stroiki, barwne doniczki oraz wiele innych ozdób z papieru i nie tylko. W klasach unosił się zapach pierniczków i świątecznych przypraw. Efekty naszej pracy będzie można nabyć 18 grudnia podczas kiermaszu świątecznego. Serdecznie zapraszamy!
Dnia 7 grudnia 2011 roku klasa 6 wraz z wychowawczynią Katarzyną Bednarczyk wybrała się do Domu Spotkań z Historią.
Zajęcia nawiązywały do czasów II Wojny Światowej. Szczególna uwaga poświęcona była Januszowi Korczakowi i jego pomocy dzieciom z getta na terenie warszawy. Omówione były też prawa i obowiązki Polaków oraz ludzi pochodzenia żydowskiego. Uczniowie mogli wyrażać swoje poglądy oraz zadawać pytania osobie prowadzącej. Slajdy puszczane na ścianie ułatwiały zapamiętywanie lekcji.
Wycieczka okazałam się bardzo interesująca, a młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę.
W przedświąteczny wtorek odwiedziła nas mama Marka, z którą wspólnie wykonaliśmy karty świąteczne. Każda karta miała swój tekst z kolędą, wizerunek Świętej Rodziny i ozdobną zawieszkę. Było sporo materiałów do ozdabiania i każdy wykonał kartę według swojego projektu. Kartę można powiesić na choinkę, postawić jako dekorację świąteczną. W wigilijny wieczór można zdejmować losowo karty z choinki i śpiewać z rodziną zamieszczone tam kolędy. Zajęcia były bardzo ciekawe, a efekty… sami zobaczcie.
W minioną środę klasa II dzięki p. Małgosi i p. Magdzie mogła wykonać niezwykle świąteczne bombki i doniczki techniką decoupagu. Najpierw musieliśmy pomalować doniczki farbą, następnie wyciąć bardzo dokładanie elementy ozdobne. Potem trzeba było przykleić je specjalnym klejem i utrwalić całość lakierem. Wszyscy doprowadzili swoje prace do końca, a wymagało to wytrwałości. Doniczki i bombki będzie można nabyć na niedzielnym kiermaszu . Zapraszamy. Dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia!
Dnia 20 grudnia 2011 r. w świetlicy szkolnej odbyła się Wigilia podczas, której wychowankowie wzięli udział w Konkursie Kolęd. Kolędy wykonywana w różnoraki sposób. Niektórzy śpiewali, inni grali na flecie, keyboardzie lub skrzypcach. Po konkursie odbył się grupowy Konkurs wiedzy bożonarodzeniowej.
Gratulujemy uczestnikom wiedzy oraz talentu muzycznego.
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia pojechaliśmy na spacer na warszawską Starówkę. Odwiedziliśmy Katedrę Św. Jana, a w niej wystawę szopek. Na ekspozycji zgromadzono prawie 40 szopek wykonanych przez uczniów i rodziców z czterech katolickich szkół lewobrzeżnej Warszawy (te widoczne na zdjęciach pochodziły z naszej szkoły podstawowej). Stajenki, postacie, wystrój były wykonane bardzo pomysłowo z użyciem wielu oryginalnych technik i materiałów tj. pierniki, makaron, klocki Lego, pałeczki do chińskich potraw i wiele innych.
Wiele osób żywo interesowało się wystawą podziwiając cierpliwość, pomysłowość ich twórców. Wystawa była pięknym świadectwem żywej wiary uczniów i rodziców katolickich szkół Warszawy.
Małgorzata, Maciej i Ania Jarszewscy
W ramach przygotowań do Orszaku Trzech Króli w naszej szkole odbyło się spotkanie z s. Moniką – misjonarką. S. Monika zabrała nas na wycieczkę do Afryki poprzez film, barwne opowiadania, różne przedmioty codziennego użytku przybliżyła ten kontynent – jego kulturę, zwyczaje, tradycję. Siostra opowiedziała kilka ciekawostek z życia i samej pracy misjonarzy. Ukazała jaka jest odpowiedzialność nas jako chrześcijan za niesienie Dobrej Nowiny innym. Zachęciła i uświadomiła dzieci i młodzież, że mogą też odrobinę pomóc, swoją modlitwą i swoimi darami.
W orszaku wzięło udział 73 uczniów – aktorów z naszej Szkoły Podstawowej oraz 8 uczniów zaproszonych przez nas z Katolickiej Szkoły przy ul. Ogrodowej w Warszawie.
Byliście wspaniali, dziękujemy wszystkim uczniom za radosny przemarsz do Betlejemskiej Stajenki. Było to wielkie świadectwo waszej miłości do Jezusa.
Nasze Gimnazjum stanowiło największą grupę wolontariuszy. Wolontariuszy z naszej szkoły było 94. Bardzo serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pracę i zaangażowanie się w to wspaniałe wydarzenie.
Scena walki „Dobra ze złem” to wokalno - aktorski wspaniały występ 12 aniołów i 8 diabłów – nauczycieli, rodziców i przyjaciół naszej szkoły. Wielkie słowa uznania za pomysł, odwagę, talent i zaangażowanie.
Nad bezpieczeństwem naszych uczniów czuwało 30 rodziców ze Straży Orszaku. Dziękujemy.
Dziękujemy wszystkim – uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy przyczynili się do organizacji i naszego uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli 2012.
Zapraszamy na Orszak 2013.
Medalowy start w zawodach judo naszych uczniów!!!
W walentynkowy wieczór w naszej szkole odbył się pierwszy w historii „Wieczór z kulturą” przygotowany przez dzieci i wychowawców ze świetlicy szkolnej.
W trakcie uroczystości można było podziwiać różne formy aktywności artystycznej wychowanków. Zorganizowany został m.in. wernisaż prac plastycznych przygotowywanych przez cały I semestr w ramach zajęć świetlicowych. Ekspozycja była przygotowana w porządku chronologicznym, według tematów omawianych w świetlicy w danym tygodniu.
Ponadto mali aktorzy z klas 0 - 1 przedstawili „Bajkę prostokątną i kwadratową” na podstawie scenariusza D. Wawiłow. Opowieść została zaadaptowana tak, aby realizowała założenia programu „Wychowanie w wartościach”. Ponadto teatrzyk kukiełkowy pod kierownictwem p. M. Dębskiej wystawił znane wszystkim baśnie: „Czerwonego kaptura”, „Smoka wawelskiego” i „Złotą rybkę”. Kukiełki i scenografia także zostały zaprojektowane i wykonane przez dzieci.
Podczas obfitującego w atrakcje wieczoru można było podziwiać także umiejętności taneczne naszych milusińskich. Tancerze zaprezentowali się w następujących choreografiach: układ inspirowany musicalem „Mamma Mia” do muzyki legendarnego zespołu ABBA, układ dyskotekowy. Zatańczyli także dwa polskie tańce narodowe: Krakowiaka i Poloneza.
W trakcie przerw pomiędzy pokazami można było podyskutować i wymienić się spostrzeżeniami na temat prezentowanych prac podczas przygotowanego poczęstunku.
Święty Walenty czuwał nad nami tego wieczoru i wprawił nas w bardzo radosny nastrój.
Dziękujemy raz jeszcze za liczne przybycie, wspólnie spędzone chwile i emocje.
W nadziei, iż zapoczątkowaliśmy nową tradycję, zapraszamy na kolejny „Wieczór z kulturą”.
Wychowawcy świetlicy szkolnej
28 lutego II klasa wybrała się do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Nie straszny nam śnieg i deszcz. Podróżowaliśmy dzielnie autobusem. Na miejscu ciekawy program. Mogliśmy zobaczyć „Niebo nad Warszawą” oraz film księżycu, Słońcu i o Ziemi. Dowiedzieliśmy się jakie planety i gwiazdozbiory są widoczne na niebie o tej porze roku. Mogliśmy też usystematyzować swoją wiedzę o kosmosie, zdobytą wcześniej podczas zajęć szkolnych. Wszystkim bardzo się podobało! Polecamy!
Uczniowie klas IV-VI naszej szkoły podstawowej mieli okazję wziąć udział w konkursach literackich. W rywalizacji o napisanie najpiękniejszego wiersza o wiośnie drugie miejsce zajęła Joanna Lisiowska (kl.V), trzecie Julia Szymańska (kl.VI), czwarte Sylwia Strzelecka (kl.VI). Opowiadania pod tytułem: „Dobrze, że się znalazłeś” napisały: Julia Szymańska (kl.VI) – miejsce drugie, Karolina Krasuska (kl.VI) – miejsce trzecie, Sylwie Strzelecka (kl.VI) – miejsce czwarte. Scenariusze baśni napisali: Agata Makarewicz (kl.VI) i Marcin Świderski (kl.VI), którzy uzyskali miejsca drugie oraz Julia Molak (kl.V), która dzięki swojej pracy pt.„Złota Kaczka” uzyskała pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy i przedstawiamy scenariusz napisany przez Julię .
8.05.2012 r. wybraliśmy się na koncert Zespołu Mazowsze. Chociaż mieliśmy podróż kolejką z przygodami z godzinnym postojem „w polu”, udało nam się obejrzeć koncert w całości! W trakcie koncertu poznaliśmy polskie tańce narodowe. A po koncercie… dzięki p. Monice, która jest tancerką w Zespole mogliśmy również zobaczyć kulisy Matecznika. Garderoba Mazowsza jest imponująca! Mogliśmy poczuć ciężar kobiecego stroju łowickiego. Uwierzycie, że waży on do kilkunastu kilogramów? Zobaczyliśmy też salę, w której odbywają się codzienne wielogodzinne próby baletu. Warto było tam pojechać!
25 maja wybraliśmy się na wycieczkę do Sierpca. Najpierw nawiedziliśmy Sanktuarium MB Sierpeckiej. Ksiądz Stanisław ugościł nas słodkim poczęstunkiem. Następnie udaliśmy się do Muzeum Wsi Mazowieckiej, gdzie mogliśmy zobaczyć typową wieś regionu Mazowsza z „zabudową rzędową” (jeśli chcecie się przekonać co to znaczy musicie koniecznie odwiedzić sierpecki skansen!) Pani przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała nam o sprzętach i zwyczajach życia codziennego polskiej wsi. Udaliśmy się później na lekcję na temat wyrobu masła. Każdy z uczestników samodzielnie ubijał wiejskie masło, aby potem zjeść je z pysznym chlebem. Na koniec czekało nas ognisko i zabawy sportowe na polance. Obfitość prowiantu przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Każdy z uczniów chciał koniecznie nakarmić całą klasę. Wycieczkę do Sierpca śmiało możemy polecić!
W tym roku podczas Dnia Rodziny wystąpiła już po raz trzeci Incydentalna Grupa Teatralna. Aktorzy (rodzice uczniów z klas 0-III) zaprezentowali tym razem sztukę pt. „Jest taki kwiat” Sztuka opowiada o tym jak to kapryśna i złośliwa królewna zmienia się pod wpływem miłości królewicza, który umie dostrzec w niej choć cień dobra: królewna bardzo kocha kwiaty i troszczy się o nie. Właśnie poprzez wyjątkowy kwiat pragnie dotrzeć do jej serca. Ofiarowuje jej kwiat, który rozkwita przy dobrym człowieku. Królewna chcąc aby kwiat zakwitł dla niej stara się zmienić swoje postępowanie. Dziękujemy za świetną grę aktorską – jak co roku doborowa obsada. Nie zabrakło także tańców i profesjonalnej garderoby. Nie przeszkodził nam nawet wiatr, który chciał porwać scenografię. Nasze „zaplecze techniczne” stanęło jak zwykle na wysokości zadania. A jak było? Zobaczcie sami!
Dnia 2 czerwca w naszej szkole, już po raz kolejny odbył się Dzień Rodziny, podczas którego obchodziliśmy Dzień Dziecka, Mamy i Taty. Tegorocznej imprezie przyświecało hasło „Rodzina razem”.
Tuż po zakończeniu roku szkolnego, zanim jeszcze na dobre zdążyły opaść emocje związane z otrzymywaniem świadectw, grupa 42 uczniów naszej szkoły wyruszyła w kierunku Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Na granicy tych regionów znajduje się malownicza miejscowość Tylicz, która stała się celem naszej wakacyjnej eskapady. Zamieszkaliśmy nieopodal małego potoku, który podczas tego wyjątkowo upalnego lata, był dla nas źródłem ukojenia. Często korzystaliśmy z tego dobrodziejstwa natury, oddając się beztroskiemu taplaniu w wodzie.
Nasza kolonia upływała nam pod znakiem licznych wycieczek krajoznawczo – turystycznych, dzięki którym poznaliśmy lepiej geografię i kulturę odwiedzanej części Polski. Kierunek naszych wojaży wyznaczał nam często Szlak Cerkwi Łemkowskich – niezwykłych zabytków sztuki sakralnej, znajdujących się na terenie gminy Krynica. Na temat cerkwi św. Kosmy i Damiana - mieszczącej się w Tyliczu, została dla nas przeprowadzona prelekcja.
Każdy dzień przynosił nam nowe wyzwania. Zwiedziliśmy m.in.:
Oprócz wycieczek organizowaliśmy także inne formy rekreacji. Odbyły się liczne dyskoteki, ogniska (na jedno z nich zostaliśmy zawiezieni bryczką), zawody sportowe, konkursy (w tym .m. in. konkurs czystości, plastyczny, „Mam talent”, konkurs wiedzy na temat zwiedzanego regionu, konkurs na nazwę i hymn grupy). Byliśmy także w kinie i na basenie!
Mamy nadzieję, że wspólny wyjazd dostarczył wszystkim podopiecznym wiele radości a piękne wspomnienia rozgonią chmury w nawet najzimniejsze jesienne dni.
Za wszystkie wspólne chwile dziękujemy Wam kochani
pani Madzia, siostra Aneta, siostra Krystyna, pani Martyna, pan Michał
Dzieci chowane bez pieszczoty są jak kwiaty hodowane bez słońca.