fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

p roku1 września 2011 roku – i zaczynamy od nowa!
To już po raz 15 rozpoczynamy  nowy rok szkolny w naszym Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi (po raz 10 – w Szkole Podstawowej).
Każdy rok niesie ze sobą nowe wyzwania, nowe zadania, nowe zmiany. Jaki będzie ten nowy rok?...  Każdy z nas ma na pewno same dobre myśli i oczekiwania. My wiemy, że ufając Bożej Opatrzności możemy z nadzieją  patrzeć w przyszłość. Dlatego rozpoczynamy  te nowe zmagania na Mszy św., aby podziękować Panu Bogu za to, co było i polecić to, co przed nami.
Z radością witamy pośród nas „pierwszaków” - tych z klasy „0”, którzy są po raz pierwszy uczniami naszej szkoły oraz „pierwszaków” z klasy I, którzy „awansowali” po zerówce. Opiekować się Wami będą nie tylko nauczyciele, ale też uczniowie z klasy drugiej i trzeciej, a swoją „powagą” i doświadczeniem służyć będą uczniowie z klas czwartych, piątej i szóstej.
Życzymy wszystkim, aby było im w naszej szkole dobrze. Aby wszyscy mogli powiedzieć – „to jest moja szkoła”!

s szkoly

 

 

 

 

 

 

powazki

 

 

 

 

 

 

r robotki

 

 

 

 

 

 

dyskoteka

 

 

 

 

 

 

grill

 

 

 

 

 

 

m etnograficzne13 października wybraliśmy się do Muzeum Etnograficznego. Zapoznaliśmy się tam ze zwyczajami i obrzędami na polskiej wsi w ciągu pór roku. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali przewodnika i licznie odpowidali na pytania i zagadki.

 

 

 

 

warzywne p

 

 

 

 

 

 

swietlica

 

 

 

 

 

 

nauka tanca

 

 

 

 

 

 

pasowanie27 października 2011 roku odbyło się "Pasowanie na ucznia" Katolickiej Szkoły Podstawowej. Uroczystość pasowania rozpoczęło przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 1. Wspaniałym występem i udowodnili wszystkim zebranym, że są gotowi do wstąpienia do grona społeczności naszej szkoły, a także podjęcia i wypełniania obowiązków szkolnych. Bardzo ważnym momentem dla wszystkich dzieci i rodziców był akt "Pasowanie na ucznia" przez Księdza Dyrektora. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali książki i dyplomy. Ten pełen emocji dzień zakończył się słodkim poczęstunkiem przygotowanym dla dzieci i wszystkich gości.

dr dolitte28 XI byliśmy w Teatrze Baj na spektaklu „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Wcześniej przeczytaliśmy lekturę, więc z zaciekawieniem oglądaliśmy wersję sceniczną przygód doktora – przyjaciela wszystkich zwierząt. Po spektaklu uczestniczyliśmy w lekcji teatralnej. Mogliśmy wejść na scenę teatru, dotknąć rekwizytów. Dowiedzieliśmy się wiele na temat pracy reżysera, inspicjenta, aktorów, realizatora dźwięku i innych osób zaangażowanych w pracę nad przedstawieniem.

d niepodl 1Z okazji 11.11 przygotowaliśmy uroczystą akademię. Chcieliśmy z tej okazji zapoznać się lepiej z historią naszej ojczyzny. Narratorzy opowiadali o wydarzeniach z historii Polski od czasów rozbiorów aż po pamiętny dzień 11.11.1918 roku. Wszystko mogliśmy bardziej zrozumieć dzięki wyświetlanym slajdom i grze aktorów.  Akademię ubogaciły śpiewy i akompaniament rytmiczny. Był również taniec – „Krakowiak Kościuszki” w wykonaniu chłopców. Odświętnie ubrani  na tle barw ojczystych występowaliśmy przy profesjonalnym oświetleniu. Dziękujemy!

d niepodl 2W przeddzień obchodów dziewięćdziesiątej trzeciej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, klasa IVa przygotowała apel upamiętniający listopadowe wydarzenia z 1918 r. Uczniowie zaprezentowali się w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach. Głównym celem przedstawienia było opowiedzenie o minionych wydarzeniach z zachowaniem ducha patriotyzmu, podkreślenie konieczności wychowywania kolejnych pokoleń w miłości do Ojczyzny i szacunku do symboli narodowych i polskiej tradycji. Problematyka została ujęta w nieco niekonwencjonalny sposób – drzewa, szumiący las skrywający tajemnice i pamięć o tamtych dniach, opowiadały historie o bohaterach ginących za wolność, a wtórował im chór żołnierzy. Licznymi piosenkami o tematyce patriotycznej starano się podkreślić radosny aspekt Święta Niepodległości przypominając, że wywalczenie suwerenności naszego kraju jest powodem do dumy.

jem zdrowo

 

 

 

 

 

 

tvp22 listopada klasy 1 i 3 były na wycieczce w Telewizji Polskiej. Oglądaliśmy studia gdzie nagrywane są znane programy. Poznaliśmy historię powstawania różnych filmów i programów. Odwiedziliśmy magazyn rekwizytów. Spotkaliśmy osoby znane nam z ekranu telewizji. Było wesoło.

 

 

 

warsztaty plJuż tradycyjnie w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których wykonaliśmy ozdoby choinkowe i świąteczne. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu naszych rodziców mogliśmy wykonać piękne makaronowe choinki, renifery z puszystej włóczki, stroiki, barwne doniczki  oraz wiele innych ozdób z papieru i nie tylko. W klasach unosił się zapach pierniczków i świątecznych przypraw. Efekty naszej pracy będzie można nabyć 18 grudnia podczas kiermaszu świątecznego. Serdecznie zapraszamy!

mikolaj

 

 

 

 

 

 

dsh 1Dnia 7 grudnia 2011 roku klasa 6 wraz z wychowawczynią Katarzyną Bednarczyk wybrała się do Domu Spotkań z Historią.
Zajęcia nawiązywały do czasów II Wojny Światowej. Szczególna uwaga poświęcona była Januszowi Korczakowi i jego pomocy dzieciom z getta na terenie warszawy. Omówione były też prawa i obowiązki Polaków oraz ludzi pochodzenia żydowskiego. Uczniowie mogli wyrażać swoje poglądy oraz zadawać pytania osobie prowadzącej. Slajdy puszczane na ścianie ułatwiały zapamiętywanie lekcji.
Wycieczka okazałam się bardzo interesująca, a młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę.

roraty

 

 

 

 

 

 

kartki swW przedświąteczny wtorek odwiedziła nas mama Marka, z którą wspólnie wykonaliśmy karty świąteczne. Każda karta miała swój tekst z kolędą, wizerunek Świętej Rodziny i ozdobną zawieszkę. Było sporo materiałów do ozdabiania i każdy wykonał kartę według swojego projektu. Kartę można powiesić na choinkę, postawić jako dekorację świąteczną. W wigilijny wieczór można zdejmować losowo karty z choinki i śpiewać z rodziną zamieszczone tam kolędy. Zajęcia były bardzo ciekawe, a efekty… sami zobaczcie.

doniczkiW minioną środę klasa II dzięki p. Małgosi i p. Magdzie mogła wykonać niezwykle świąteczne bombki i doniczki techniką decoupagu. Najpierw musieliśmy pomalować doniczki farbą, następnie wyciąć bardzo dokładanie elementy ozdobne. Potem trzeba było przykleić je specjalnym klejem i utrwalić całość lakierem. Wszyscy doprowadzili swoje prace do końca, a wymagało to wytrwałości. Doniczki i bombki będzie można nabyć na niedzielnym kiermaszu . Zapraszamy. Dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia!

kiermasz

 

 

 

 

 

 

szopki

 

 

 

 

 

 

koledy swDnia 20 grudnia 2011 r. w świetlicy szkolnej odbyła się Wigilia podczas, której wychowankowie wzięli udział w Konkursie Kolęd. Kolędy wykonywana w różnoraki sposób. Niektórzy śpiewali, inni grali na flecie, keyboardzie lub skrzypcach. Po konkursie odbył się grupowy Konkurs wiedzy bożonarodzeniowej.
Gratulujemy uczestnikom wiedzy oraz talentu muzycznego.

 

w szopekW drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia pojechaliśmy na spacer na warszawską Starówkę. Odwiedziliśmy Katedrę Św. Jana, a w niej  wystawę szopek. Na ekspozycji zgromadzono prawie 40 szopek wykonanych przez uczniów i rodziców z czterech katolickich szkół lewobrzeżnej Warszawy (te widoczne na zdjęciach pochodziły z naszej szkoły podstawowej). Stajenki, postacie, wystrój były wykonane bardzo pomysłowo z użyciem wielu oryginalnych technik i materiałów tj. pierniki, makaron, klocki Lego, pałeczki do chińskich potraw i wiele innych.
Wiele osób żywo interesowało się wystawą podziwiając cierpliwość, pomysłowość ich twórców. Wystawa była pięknym świadectwem żywej wiary uczniów i rodziców katolickich szkół Warszawy.

Małgorzata, Maciej i Ania Jarszewscy

s misjonarkaW ramach przygotowań do Orszaku Trzech Króli w naszej szkole odbyło się spotkanie z s. Moniką – misjonarką. S. Monika zabrała nas na wycieczkę do Afryki poprzez film, barwne opowiadania, różne przedmioty codziennego użytku przybliżyła ten kontynent – jego kulturę, zwyczaje, tradycję. Siostra opowiedziała kilka ciekawostek z życia i samej pracy misjonarzy. Ukazała jaka jest odpowiedzialność nas jako chrześcijan za niesienie Dobrej Nowiny innym. Zachęciła i uświadomiła dzieci i młodzież, że mogą też odrobinę pomóc, swoją modlitwą i swoimi darami.

 

 

orszakW orszaku wzięło udział 73 uczniów – aktorów z naszej Szkoły Podstawowej oraz 8 uczniów zaproszonych przez nas z Katolickiej Szkoły przy ul. Ogrodowej w Warszawie.
Byliście wspaniali, dziękujemy wszystkim uczniom za radosny przemarsz do Betlejemskiej Stajenki. Było to wielkie świadectwo waszej miłości do Jezusa.
Nasze Gimnazjum stanowiło największą grupę wolontariuszy. Wolontariuszy z naszej szkoły było 94. Bardzo serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pracę i zaangażowanie się w to wspaniałe wydarzenie.
Scena walki „Dobra ze złem” to wokalno - aktorski wspaniały występ 12 aniołów i 8 diabłów – nauczycieli, rodziców i przyjaciół naszej szkoły. Wielkie słowa uznania za pomysł, odwagę, talent i zaangażowanie.
Nad bezpieczeństwem naszych uczniów czuwało 30 rodziców ze Straży Orszaku. Dziękujemy.
Dziękujemy wszystkim – uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy przyczynili się do organizacji i naszego uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli 2012.

Zapraszamy na Orszak 2013.

Medalowy start w zawodach judo naszych uczniów!!!

W niedzielę (5.02.2012 r.) odbył się I Turniej Warszawskiej Olimpiady Maluchów w Judo. W zawodach wzięły udział tylko trzy dziewczynki, ale wszystkie wróciły z medalami.
1. Małgosia Dyć (klasa I)
1. Kinga Groele (klasa I)
3. Magda Dyć (klasa III)

Gratulacje! Życzymy dalszych sukcesów!

wieczor kulW walentynkowy wieczór w naszej szkole odbył się pierwszy w historii „Wieczór z kulturą” przygotowany przez dzieci i wychowawców ze świetlicy szkolnej.
W trakcie uroczystości można było podziwiać różne formy aktywności artystycznej wychowanków. Zorganizowany został m.in. wernisaż prac plastycznych przygotowywanych przez cały I semestr w ramach zajęć świetlicowych. Ekspozycja była przygotowana w porządku chronologicznym, według tematów omawianych w świetlicy w danym tygodniu.
Ponadto mali aktorzy z klas 0 - 1 przedstawili „Bajkę prostokątną i kwadratową” na podstawie scenariusza D. Wawiłow. Opowieść została zaadaptowana tak, aby realizowała założenia programu „Wychowanie w wartościach”. Ponadto teatrzyk kukiełkowy pod kierownictwem p. M. Dębskiej wystawił znane wszystkim baśnie: „Czerwonego kaptura”, „Smoka wawelskiego” i „Złotą rybkę”. Kukiełki i scenografia także zostały zaprojektowane i wykonane przez dzieci.
Podczas obfitującego w atrakcje wieczoru można było podziwiać także umiejętności taneczne naszych milusińskich. Tancerze zaprezentowali się w następujących choreografiach: układ inspirowany musicalem „Mamma Mia” do muzyki legendarnego zespołu ABBA, układ dyskotekowy. Zatańczyli także dwa polskie tańce narodowe: Krakowiaka i Poloneza.
W trakcie przerw pomiędzy pokazami można było podyskutować i wymienić się spostrzeżeniami na temat prezentowanych prac podczas przygotowanego poczęstunku.
Święty Walenty czuwał nad nami tego wieczoru i wprawił nas w bardzo radosny nastrój.
Dziękujemy raz jeszcze za liczne przybycie, wspólnie spędzone chwile i emocje.
W nadziei, iż zapoczątkowaliśmy nową tradycję, zapraszamy na kolejny „Wieczór z kulturą”.

Wychowawcy świetlicy szkolnej

d babci

 

 

 

 

 

 

planetarium28 lutego II klasa wybrała się do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Nie straszny nam śnieg i deszcz. Podróżowaliśmy dzielnie autobusem. Na miejscu ciekawy program. Mogliśmy zobaczyć „Niebo nad Warszawą” oraz film księżycu, Słońcu i o Ziemi. Dowiedzieliśmy się jakie planety  i gwiazdozbiory są widoczne na niebie o tej porze roku. Mogliśmy też usystematyzować swoją wiedzę o kosmosie, zdobytą wcześniej podczas zajęć szkolnych. Wszystkim bardzo się podobało! Polecamy!

Uczniowie klas IV-VI naszej szkoły podstawowej mieli okazję wziąć udział w konkursach literackich. W rywalizacji o napisanie najpiękniejszego wiersza o wiośnie drugie miejsce zajęła Joanna Lisiowska (kl.V), trzecie Julia Szymańska (kl.VI), czwarte Sylwia Strzelecka (kl.VI). Opowiadania pod tytułem: „Dobrze, że się znalazłeś” napisały: Julia Szymańska (kl.VI) – miejsce drugie, Karolina Krasuska (kl.VI) – miejsce trzecie, Sylwie Strzelecka (kl.VI) – miejsce czwarte. Scenariusze baśni napisali: Agata Makarewicz (kl.VI) i Marcin Świderski (kl.VI), którzy uzyskali miejsca drugie oraz Julia Molak (kl.V), która dzięki swojej pracy pt.„Złota Kaczka” uzyskała pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy i przedstawiamy scenariusz napisany przez Julię .

rekolekcje

 

 

 

 

 

 

mazowsze8.05.2012 r. wybraliśmy się na koncert Zespołu Mazowsze. Chociaż mieliśmy podróż kolejką z przygodami z godzinnym postojem „w polu”, udało nam się obejrzeć koncert w całości! W trakcie koncertu poznaliśmy polskie tańce narodowe. A po koncercie… dzięki p. Monice, która jest tancerką w Zespole mogliśmy również zobaczyć kulisy Matecznika. Garderoba Mazowsza jest imponująca! Mogliśmy poczuć ciężar kobiecego stroju łowickiego. Uwierzycie, że waży on do kilkunastu kilogramów? Zobaczyliśmy też salę, w której odbywają się codzienne wielogodzinne próby baletu. Warto było tam pojechać!

sierpc25 maja wybraliśmy się na wycieczkę do Sierpca. Najpierw nawiedziliśmy Sanktuarium MB Sierpeckiej. Ksiądz Stanisław ugościł nas słodkim poczęstunkiem. Następnie udaliśmy się do Muzeum Wsi Mazowieckiej, gdzie mogliśmy zobaczyć typową wieś regionu Mazowsza z „zabudową rzędową” (jeśli chcecie się przekonać co to znaczy musicie koniecznie odwiedzić sierpecki skansen!) Pani przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała nam o sprzętach i zwyczajach życia codziennego polskiej wsi. Udaliśmy się później na lekcję na temat wyrobu masła. Każdy z uczestników samodzielnie ubijał wiejskie masło, aby potem zjeść je z pysznym chlebem. Na koniec czekało nas ognisko i zabawy sportowe na polance. Obfitość prowiantu przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Każdy z uczniów chciał koniecznie nakarmić całą klasę. Wycieczkę do Sierpca śmiało możemy polecić!

baltow

 

 

 

 

 

 

d rodzinyW tym roku podczas Dnia Rodziny wystąpiła już po raz trzeci Incydentalna Grupa Teatralna. Aktorzy (rodzice uczniów z klas 0-III) zaprezentowali tym razem sztukę pt. „Jest taki kwiat” Sztuka opowiada o tym jak to kapryśna i złośliwa królewna zmienia się pod wpływem miłości królewicza, który umie dostrzec w niej choć cień dobra: królewna bardzo kocha kwiaty i troszczy się o nie. Właśnie poprzez wyjątkowy kwiat pragnie dotrzeć do jej serca. Ofiarowuje jej kwiat, który rozkwita przy dobrym człowieku. Królewna chcąc aby kwiat zakwitł dla niej stara się zmienić swoje postępowanie. Dziękujemy za świetną grę aktorską – jak co roku doborowa obsada. Nie zabrakło także tańców i profesjonalnej garderoby. Nie przeszkodził nam nawet wiatr, który chciał porwać scenografię. Nasze „zaplecze techniczne” stanęło jak zwykle na wysokości zadania. A jak było? Zobaczcie sami!

d rodziny 1Dnia 2 czerwca w naszej szkole, już po raz kolejny odbył się Dzień Rodziny, podczas którego obchodziliśmy Dzień Dziecka, Mamy i Taty. Tegorocznej imprezie przyświecało hasło „Rodzina razem”.

Program uroczystości był niezwykle bogaty. Obfitował zarówno w atrakcje artystyczne, sportowe, jak również liczne konkursy i zabawy integrujące. Na scenie zaprezentowali się zarówno wychowankowie, jak i ich rodzice. Tradycyjnie już pokazano spektakl teatralny pod kierunkiem p. Anny Ziarno, w którym aktorami byli rodzice klas 0 – 3 szkoły podstawowej. Dzieci z klasy 2 szkoły podstawowej zatańczyły Anen Polkę i Taniec belgijski. Klasa V wystawiła przedstawienie w języku angielskim o legendarnym banicie z lasów Sherwood – Robin Hoodzie. Przygotowania nadzorowały p. Jolanta Masłowska i p. Halina Galicka. Umiejętnościami językowymi popisały się także dzieci z klas 0 – 3, które dzięki p. Bezuye Kurzyńskiej i p. Agnieszce Gąsiorowskiej, nauczyły się piosenek po angielsku. Laureaci świetlicowego konkursu „Mam talent” zaprezentowali się w tańcu, śpiewie, grze na instrumentach i recytacji. Uczniowie przygotowujący się pod okiem p. Marka Dąbrowskiego i p. Barbary Jurczyk, zagrali na gitarze i keyboardzie. Gimnazjalistów reprezentowali m.in. nasi wspaniali soliści,  którzy zaśpiewali indywidualnie i wspierając zespół Kefas, który jak zwykle zachwycił poziomem i wzruszał do łez. Dzięki uczniom klas drugich gimnazjum, na naszej scenie zrobiło się niezwykle zabawnie. Przygotowany pod kierunkiem p. B. Tombarkiewicz kabaret został odegrany na najwyższym poziomie. Mali judocy przedstawili nam swoje możliwości w tej dziedzinie, a pomogła je wydobyć p. Katarzyna Boguszewska. Elementem wieńczącym część artystyczną były pokazy taneczne gimnazjalistów, w których zobaczyliśmy uczniów klas pierwszych i drugich. Tancerze zaprezentowali się m.in. w sambie, cha – chy, rumbie, walcu angielskim. Zorganizowano także naukę tańca, prowadzoną przez p. Martynę Masłoń przy pomocy gimnazjalistów, którzy porwali do wspólnej zabawy swoich rodziców, nauczycieli i przyjaciół.
Część sportowa, dzięki zaangażowaniu naszych nauczycieli w-fu, także była urozmaicona. Można było stanąć w szranki z nauczycielami i rodzicami podczas turnieju tenisa stołowego. Klasa Ia gimnazjum przygotowała niezwykle oryginalne zawody – wyścigi na nartach, podczas których śmiechu było co niemiara. W trakcie pikniku można było także sprawdzić swoje umiejętności germanistyczne i matematyczno – logiczne, o co zadbały p. Lucyna Dec, p. Katarzyna Bednarczyk i p. Monika Gil. Na zwycięzców czekały liczne nagrody. Gimnazjaliści przygotowali też różne prezentacje edukacyjne. Pod opieką p. Katarzyny Bobko bawiliśmy się jak na Hawajach. Dzięki panu Małysie i uczniom, którzy pod jego kierunkiem przygotowywali projekt edukacyjny, zobaczyliśmy modele latarni morskich. W trakcie trwania uroczystości cały czas przygotowywano również wymyślne smakołyki. Pani Anna Alberska pomogła gimnazjalistom piec francuskie naleśniki i robić angielskie kanapki. Natomiast klasa 2c, wraz ze swoją wychowawczynią p. Katarzyną Poszytek, zadbały o podniebienia gości serwując przepyszne, samodzielnie upieczone ciasta. Poczęstunek i rozmowy przy grillu umilił nam zespół p. Marka i zespół klasy 3a. Dyrekcja zapewniła nam wyjątkową niespodziankę. Każdy mógł przypomnieć sobie beztroskie lata dzieciństwa, delektując się specjalnie z tej okazji przygotowywaną watą cukrową.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom i gościom za wspólną, wspaniałą zabawę i emocje. Już nie możemy doczekać się kolejnego Dnia Rodziny. Zapraszamy za rok.
Organizatorzy

program

 

 

 

 

 

 

tyliczTuż po zakończeniu roku szkolnego, zanim jeszcze na dobre zdążyły opaść emocje związane z otrzymywaniem świadectw, grupa 42 uczniów naszej szkoły wyruszyła w kierunku Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Na granicy tych regionów znajduje się malownicza miejscowość Tylicz, która stała się celem naszej wakacyjnej eskapady. Zamieszkaliśmy nieopodal małego potoku, który podczas tego wyjątkowo upalnego lata, był dla nas źródłem ukojenia. Często korzystaliśmy z tego dobrodziejstwa natury, oddając się beztroskiemu taplaniu w wodzie.
Nasza kolonia upływała nam pod znakiem licznych wycieczek krajoznawczo – turystycznych, dzięki którym poznaliśmy lepiej geografię i kulturę odwiedzanej części Polski. Kierunek naszych wojaży wyznaczał nam często Szlak Cerkwi Łemkowskich – niezwykłych  zabytków sztuki sakralnej, znajdujących się na terenie gminy Krynica. Na temat cerkwi św. Kosmy i Damiana - mieszczącej się w Tyliczu, została dla nas przeprowadzona prelekcja.
Każdy dzień przynosił nam nowe wyzwania. Zwiedziliśmy m.in.:

  • Krynicę – Zdrój – poznaliśmy sylwetkę malarza Nikifora; w Muzeum Zabawek dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów na temat historii najpopularniejszych firm produkujących zabawki; próbowaliśmy pysznych i zdrowych wód zdrojowych w Pijalni Głównej; wjeżdżaliśmy kolejką na Górę Parkową, gdzie czekała na nas niespodzianka w postaci Rajskich Zjeżdżalni; podziwialiśmy Muszlę Koncertową w przededniu Festiwalu im. J. Kiepury.
  • Muszynę – wdrapaliśmy się na sam szczyt ruin zamku, skąd rozciągał się niezapomniany widok; odwiedziliśmy Muzeum Regionalne, gdzie odbyła się prelekcja na temat historii, kultury i obyczajów Łemków;
  • Powroźnik – zobaczyliśmy kolejną cerkiew drewnianą, tym razem pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego Apostoła; tutaj również z zaciekawieniem przyglądaliśmy się słynnym mofetom, czyli widocznym eskalacjom dwutlenku węgla – podobały nam się te przedziwne bulgocące bagna;
  • Krościenko nad Dunajcem – Szczawnica – Wąwóz Homole – podczas tej wycieczki musieliśmy wykazać się dobrą kondycją i dzielnie znieść trudy wspinaczki górskiej. Nie obawialiśmy się jednak, ponieważ był z nami przewodnik, który cały czas służył nam swoją radą i pomocą; zwiedziliśmy Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego; obserwowaliśmy flisaków na Dunajcu; próbowaliśmy szczawnickich wód zdrojowych.
  • Stary Sącz – tu poznaliśmy dzieje klasztoru Klarysek i rolę św. Kingi w jego historii; spacerowaliśmy po pięknym rynku; widzieliśmy Ołtarz Papieski;
  • Nowy Sącz – istny maraton! Podzieleni na grupy staraliśmy się poznać wszelkie tajemnice skrywane przez to piękne miasto. Mieliśmy zajęcia warsztatowe w Miasteczku Galicyjskim (oddziale nowosądeckiego skansenu), gdzie niezwykle sympatyczny przewodnik opowiadał nam o różnych wierzeniach i przesądach; podziwialiśmy twórczość plastyczną Marii Ritter podczas pobytu w muzeum jej imienia; w trakcie zajęć terenowych poznaliśmy ciekawe zakamarki miasta (cmentarzysko pod kościołem, gdzie prowadzone są badania archeologiczne, Basztę Kowalską wraz z ruinami zamku, Bazylikę św. Małgorzaty, Dom Gotycki – Muzeum Okręgowe, ratusz, rekonstrukcję murów obronnych).
  • Kamianna – w Pasiece Barć wysłuchaliśmy wykładu na temat życia pszczół; odnaleźliśmy królową matkę w przeszklonym ulu; spróbowaliśmy miodu.

Oprócz wycieczek organizowaliśmy także inne formy rekreacji. Odbyły się liczne dyskoteki, ogniska (na jedno z nich zostaliśmy zawiezieni bryczką), zawody sportowe, konkursy (w tym .m. in. konkurs czystości, plastyczny, „Mam talent”, konkurs wiedzy na temat zwiedzanego regionu, konkurs na nazwę i hymn grupy). Byliśmy także w kinie i na basenie!
Mamy nadzieję, że wspólny wyjazd dostarczył wszystkim podopiecznym wiele radości a piękne wspomnienia rozgonią chmury w nawet najzimniejsze jesienne dni.

Za wszystkie wspólne chwile dziękujemy Wam kochani
pani Madzia, siostra Aneta, siostra Krystyna, pani Martyna, pan Michał

Początek strony