O polskości, ojczyźnie, wolności każdy może mówić własnym głosem.
A co gdybyśmy zadali sobie dobrze znane pytania i spróbowali odpowiedzieć na nie na nowo? „Kto ty jesteś?”, „Jaki znak twój?” – od ponad 100 lat słyszeliśmy wciąż te same odpowiedzi. Książka Michała i Joanny Rusinków wywraca do góry nogami dawny kanon małego patrioty i sprawia, że wielkie słowa stają się bliskie i zrozumiałe.
Kto ty jesteś? Polak mały - to słowa znane polskim dzieciom od ponad stu lat. Katechizm polskiego dziecka ukazał się po raz pierwszy we Lwowie w 1900 roku i po dziś dzień jest najbardziej rozpoznawalną książką dla dzieci szerzącą wartości patriotyczne.
Profesor Andrzej Nowak pisze: „Sens odzyskanej w roku 1918 niepodległości zrozumiemy tylko wtedy, gdy nie stracimy z oczu tego ogromnego dziedzictwa, które chroniła ona przez poprzednie wieki. Ani też tego dramatu, jakim stała się próba zniszczenia tego dziedzictwa przez rozbiory”. Nie zrozumiemy też bez takich dzieł jak „Niepodległa!”, które niesie wielki ładunek informacji i zarazem objaśnia procesy prowadzące do odzyskania wolności i utrwalenia granic państwa. Książka jest tylko na pozór kroniką lat 1864–1924. Wypunktowane wydarzenia tworzą bowiem bardzo logiczny ciąg historyczny. Autor uświadamia Czytelnikowi trudną drogę do wolności, na której złożono tyle ofiar... Widać jak wielki i różnorodny to był wysiłek – z tego trzeba zdawać sobie dziś sprawę, by znów nie utracić ogromu polskiego dziedzictwa. Ta książka nie tylko edukuje, ale wzywa każdego Polaka do systematycznych działań na rzecz ojczystej wspólnoty, uświadamia sens takiego działania i skutki jego ewentualnego zaniechania.
Różne były koncepcje, różne wizje, ale zawsze na końcu ten sam cel: niepodległa. Jedni zmierzali doń budząc narodowego ducha i walcząc piórem. Inni na deskach scenicznych, przy sztalugach lub partyturach. Jeszcze inni budowali podstawy gospodarcze. Musieli się też znaleźć tacy, którzy zaryzykują własnym życiem, chwycą za broń, a następnie stworzą solidne podwaliny polskiego wojska, bez którego II Rzeczpospolita nawet gdyby powstała, to nie jako suwerenna, lecz jakaś ułomna, pozorowana. Po kilkunastu miesiącach II Rzeczpospolita miała już prawie milionową armię, która odparła i przegoniła bolszewików! Rola Józefa Piłsudskiego jest w tym dziele nie do przecenienia. Oczywiście nad dziełem niepodległości pracowali też inni politycy, już od czasów zaborów. Cóż to były za potężne osobowości – spotkajmy się z nimi! Ta książka na to pozwala, również dzięki unikatowej, bogatej warstwie ilustracyjnej.
Są ludzie, którzy na przekór trudnościom spełniają wielkie marzenia
O nich jest ta książka. O tych, którzy śnili o Niepodległej i o tym, jak ich sen się ziścił. O powstańcach, społecznikach, artystach, żołnierzach i politykach. O tych, którzy zamiast słomianego zapału nosili w sobie żar ogromnej miłości do kraju.
Piotr Legutko, Paweł F. Nowakowski i Sylwester Szefer, autorzy popularnego cyklu „Marzyciele” na TVP Historia przedstawiają, jak krok po kroku wielkie marzenie zaczęło przybierać określony kształt. Od konfederatów barskich i Kościuszki, przez Wyspiańskiego i Matejkę po Dmowskiego i Piłsudskiego. Mimo trudności, dramatycznych momentów i zaledwie iskry nadziei.
W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych, w cyklu promującym wartościowe książki, polecamy niniejszym wyjątkową pozycję czytelniczą dla młodszych i starszych - "Dlaczego święci są uśmiechnięci?".
Albumowo wydany i ilustrowany zbiór 70 wierszy o świętych, przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym. W zbiorze znalazły się teksty autorki już rozpoznawane i chętnie wykorzystywane przez najmłodszych na konkursach recytatorskich, jak też teksty nowe. Różnorodne konwencje poetyckie: humor, refleksja, przygodowa opowieść fabularna, zabawne studium szczegółu albo charakteru postaci to walory tej publikacji. Częścią zbioru jest słownik not biograficznych o świętych. Niezwykłe ilustracje: od malarstwa Malczewskiego i drzeworytów Skoczylasa po freski, grafiki, malarstwo współczesne i dziecięce.
Książka efektownie i perfekcyjnie wydana. Doskonały prezent okolicznościowy dla miłośników poezji, sztuki i jakości edytorskiej: zarówno dzieci jak i dorosłych.