fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

Jak co roku spotkaliśmy się na Mszy Św. aby rozpocząć nowy rok szkolny 2006/2007.
Po raz pierwszy spotkali się z nami uczniowie klasy pierwszej. Dla nich było to wyjątkowe przeżycie, które pozostanie w pamięci na wiele lat. Po wakacjach dzieci z klasy drugiej i trzeciej powróciły radosne, pełne nowych doświadczeń i gotowe na trudy nauki.

My pierwszaki z Katolickiej Szkoły Podstawowej mieliśmy niebywałą przyjemność przekroczyć próg naszej szkoły jeszcze przed uroczystym rozpoczęciem roku szkolnego, tj. 2 września 2006 roku. W tym dniu odbyło się spotkanie grillowe, w którym uczestniczyliśmy razem z naszymi rodzicami i rodzinami, a przede wszystkim z Dyrekcją szkoły i z wychowawcą. Była też pani Bezuye, która prowadzi świetlicę, i którą bardzo polubiliśmy. Celem naszego spotkania było bliższe poznanie się, zintegrowanie oraz wspólne spędzenie czasu. Braliśmy więc udział w różnych zabawach i konkurencjach sportowych. Wiele radości sprawiły nam zabawy z chustą. Potem zebraliśmy się przy grillu, by zdegustować przygotowane specjały. Następnie opowiadaliśmy o swoich zainteresowaniach i o przedszkolach, do których uczęszczaliśmy. Rodzice również przedstawiali się i mówili, jakie są ich wyobrażenia o szkole. Ksiądz Dyrektor opowiedział nam o powstaniu szkoły, o jej założeniach.

Wszyscy byliśmy ogromnie zadowoleni z tak spędzonego razem sobotniego popołudnia. Z nadzieją patrzyliśmy na przyszłe dni nauki w klasie pierwszej.

j gora13 października udaliśmy się na pielgrzymkę na Jasną Górę, aby uczcić Dzień Nauczyciela i prosić Pana Boga o błogosławieństwo dla dzieci i nauczycieli na cały rok szkolny.
Odprawiliśmy Drogę Krzyżową na wałach klasztornych, odwiedziliśmy też i modliliśmy się przy pomniku Jana Pawła II oraz przed obrazem matki Boskiej Częstochowskiej.

Z radością serc powróciliśmy do domów.

 

slubowanie19 października 2006 roku był dniem wyjątkowym dla pierwszoklasistów, a także dla ich rodziców i bliskich. W tym dniu bowiem odbyła się długo oczekiwana uroczystość przyjęcia uczniów klasy pierwszej do grona społeczności Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Księdza Piotra Skargi w Warszawie, integrująca całą naszą szkolną wspólnotę.
Najmłodsi, odświętnie ubrani, w obecności dyrekcji, wychowawców, rodziców i zaproszonych gości zaprezentowali swoje umiejętności i zdolności recytatorskie oraz wokalne. Wspaniałym występem udowodnili, że są gotowi do podjęcia obowiązków szkolnych, do chętnego i pilnego ich wypełniania. Dlatego też przystąpili do złożenia ślubowania. Niezwykle podniosłym momentem odbywającej się uroczystości był akt „Pasowania na ucznia” przez Szanownego Księdza Dyrektora.
Na zakończenie całego wydarzenia uczniowie otrzymali swój pierwszy dokument, tj. legitymację szkolną. Zostali również obdarowani pamiątkowymi dyplomami oraz prezentami od rodziców i starszych kolegów, którzy życzyli im, by byli wierni słowom złożonej przysięgi. Tę świąteczną atmosferę podkreślił jeszcze słodki poczęstunek przygotowany dla obecnych gości oraz czas wspólnego fotografowania swoich pociech.

adopcjaAdopcja Serca to życzliwe przyjęcie małego Afrykańczyka do polskiej rodziny, pomimo, że pozostaje on nadal w swojej ojczyźnie. Celem akcji, do której przyłączyła się także nasza szkoła jest pomoc dzieciom w jak najszybszym usamodzielnieniu się czyli zdobycia zawodu.
Tragiczna wojna domowa, która rozegrała się w Rwandzie w latach 1994 - 1996, pozbawiła życia ponad dwa miliony osób, a ocalałym zniszczyła nadzieję na lepsze jutro. Najbardziej poszkodowane są osierocone dzieci. Do tych dzieci - ofiar wojny, okaleczonych na ciele i duchu, którym wciąż umierają najbliżsi w wyniku różnorodnych chorób, a przede wszystkim z powodu epidemii AIDS, dołączają również "dzieci ulicy" żyjące w Kolumbii i Wenezueli.
Naszych adoptowanych kolegów wspieramy nie tylko materialnie organizując jarmarki szkolne, ale przez modlitwy ofiarowane za nich.

11 11Dzieci z klasy 2 i 3 przygotowały apel z okazji Święta Niepodległości Polski. Przybliżyliśmy sobie historię tamtych lat poprzez wiersze i hołd wszystkim walczącym i poległym za to, że dziś możemy żyć w wolnym kraju.

 

 

 

warsztaty ekoW dniu 17 listopada 2006 roku odwiedzili nas wolontariusze z ekologicznego stowarzyszenia „Źródła”. Podpowiedzieli nam, jak przez oszczędne gospodarowanie papieru przyczynić się do ratowania drzew. Ich opowiadania były ciekawe, ale do tego, że faktycznie możemy mieć wpływ na to, ile drzew zostanie wyciętych, przekonały nas warsztaty czerpania papieru, które poprowadzili wolontariusze w naszej klasie. Przy pomocy naszych gości z tekturowej makulatury z dużą satysfakcją wyczarowaliśmy prawdziwy papier. Uwierzyliśmy, że i tą drogą można ten papier pozyskać. Od tamtej pory staramy się z większym szacunkiem traktować wszelkie kartki, choć wcześniej – musimy przyznać – bywało różnie.
Z naszymi przyjaciółmi ze „Źródła” umówiliśmy się na wiosenny spacer małych dendrologów. Spróbujemy nauczyć się rozpoznawać różne gatunki drzew. Z pewnością odkryją przed nami swoje tajemnice… .

mikolaj

 

 

 

 

 

 

etiopiaI tak poznaliśmy Etiopię, z którego to państwa pochodzi pani Bezuye. Uczniowie czynnie włączyli się w prezentowanie Etiopii, przynosząc informacje z Internetu, książek i albumów oraz zdjęć. Z tych materiałów sporządziliśmy gazetkę. Na zakończenie odbył się ekscytujący „Dzień Etiopii” w naszej szkole. W tym dniu uczniowie mogli wykazać się swoją znakomitą wiedzą o tym kraju poprzez quizy i konkursy. Ku naszej radości pierwsze miejsce zdobyły pierwszaki. Klasy druga i trzecia „deptały” pierwszakom po piętach w punktacji. W nagrodę wspólnie delektowaliśmy się narodową potrawą Etiopii – „indżerą”, zgodnie z tradycją kraju bez sztućców, co nikomu nie przeszkadzało. Pikantność potrawy gasiliśmy sporą ilością wody.

kiermaszTuż przed świętami Bożego Narodzenia odbył się kiermasz ozdób świątecznych. Dzieci własnoręcznie i z wielkim zainteresowaniem w klasach i domach przygotowywały ciekawe ozdoby.
W niedzielę przed Kościołem dzieci z nauczycielami i rodzicami zachęcały parafian do zakupu wykonanych przez siebie ozdób. Zebrane pieniądze przeznaczono na edukację dzieci z Rwandy, zaadoptowanych przez naszą szkołę.

d skupieniaWigilia to szczególny dzień dla każdego. W naszej szkolnej wspólnocie też przezywaliśmy go szczególnie. W klasach składaliśmy sobie życzenia świąteczne łamiąc się opłatkiem. Wspólnie kolędowaliśmy i częstowaliśmy się smakołykami przyniesionymi przez dzieci.
Dzień był wyjątkowy - nie było lekcji, a uroczyste nastroje i ubranie dzieci podkreślały jego ważność.

 

jaselkaJasełka 2007, jak co roku w Naszej Szkole odbyły się bardzo uroczyście.
Wzięły w nich udział wszystkie dzieci z klas 1 - 3. Część dzieci była aktorami we wspaniałym przedstawieniu z oryginalnymi strojami, a część występowała jako zespół muzyczny grając na instrumentach i śpiewając kolędy.
Kolędy były wykonywane z takim uczuciem, iż nastrój udzielił się również obserwatorom - rodzicom, dziadkom i rodzeństwu. Klasa III wykonała kilka kolęd grając na fletach.
Po zakończeniu Jasełek głos zabrał ks. Proboszcz Parafii i serdecznie podziękował wykonawcom i siostrze Kornelii za wspaniałe przygotowanie jasełek.
Cała rodzina szkolna udała się następnie na Mszę Św. Po Mszy Św. spotkaliśmy się w szkole na wspólnym opłatku - składając sobie życzenia na Nowy Rok 2007.
Podczas słodkiego poczęstunku słychać było słowa uznania płynące z ust rodziców i dziadków małych wykonawców Jasełek.

jaselka nFragmenty wypowiedzi uczniów klasy V:

Dnia 12 stycznia 2007 roku odbyły się Jasełka wykonane przez Mieszkańców Domu "Na Przedwiośniu". (...) Byli bardzo szczęśliwi, gdy wystawiali przedstawienie. Moim zdaniem te Jasełka były prześliczne. Miałam wrażenie, że artyści wkładają w tę sztukę całe serce.

Asia Cabaj

Dla potrzeb przedstawienia aktorzy przywieźli własną dekorację. Bardzo podobała mi się szopka z prawdziwego drewna. Spektakl odbył się w ciszy. Nie było żadnych szmerów, cały kościół milczał. Uważam, że trzeba mieć dużo odwagi, żeby występować przed dużą publicznością. Prawdopodobnie niepełnosprawnym jest jeszcze trudniej niż zdrowym ludziom. Byłem pod wielkim wrażeniem i siedziałem jak zaczarowany.

Janek Ostaszewski

Aktorzy w odegranie swoich ról włożyli bardzo dużo serca, a trudność ich polegała na przezwyciężeniu własnej niepełnosprawności. (...) Chciałbym mieć tak dużą chęć dawania dobra innym jak Ci niepełnosprawni, którzy obdarowali nas swoim spektaklem.

Sławek Oleksiak

policja25 stycznia 2007 r. odwiedziła dzieci w szkole pani Policjantka z Komendy Dzielnicowej.
Rozmawiała z dziećmi na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych oraz o innych zagrożeniach. Mówiła o tym jak dzieci powinny się zachowywać, gdy czują się zagrożone. Uczestnicy bardzo chętnie rozmawiały, podawały przykłady z własnego życia, chętnie odpowiadały na pytania.
Na zakończenie wiele dziewczynek i chłopców wyraziło chęć zostania w przyszłości policjantami.

prymas szkola

 

 

 

 

 

 

bal kW ostatni dzień przed feriami odbył się w szkole bal karnawałowy. Wszyscy uczestnicy długo czekali na tę radosną chwilę. Każde dziecko przebrało się w wyjątkowy i niepowtarzalny kostium. na balu wszyscy wyśmienicie się bawili przy rytmach ulubionej muzyki, brali udział w ciekawych konkursach. Każde dziecko otrzymało słodką nagrodę.
W przerwie balu rodzice w klasach przygotowali wspaniałe poczęstunki dla swoich pociech.
Zmęczeni po tańcach, choć pełni radosnych wrażeń dzieci wróciły do domów, aby wypoczywać przez dwa tygodnie na feriach.

d babciW naszej szkole Dzień Babci i Dziadka obchodzono bardzo uroczyście. Dzieci z klas 1 - 3 przygotowały przedstawienie. Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości. W skupieniu oglądali przedstawienie, a następnie wnuki obdarowały kochanych dziadków upominkami wykonanymi samodzielnie.
Gości zaproszono też na wspólny, słodki poczęstunek.

 

 

Dnia 28 lutego odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny na III poziomach (klasy 1, 2 i 3). Zwycięzcami zostali uczniowie: 

Klasa I
 1. Antek Krauze
  Agata Makarewicz
  Sylwia Strzelecka
 2. Konrad Kucharczyk
  Paweł Szlęzak
  Tomek Filipiuk
 3. Maciek Bielenda
  Antek Wadlewski
Klasa II 
 1. Liwia Rogalewicz
 2. Janek Dobieszewski
 3. Kornel Wójcik
Klasa III 
 1. Hubert Taładaj
 2. Anna Kapler
 3. Maks Olak
  Agata Marczyk
  Zuzia Krawczyk
  Marta Zaworska

15 marca uczniowie klas 1 - 3 brali udział w Międzynarodowym Konkursie matematycznym "Kangurek".
Zadania okazały się trudne, jednak dzieci z zapałem przystąpiły do rozwiązywania. Wyniki będą znane w maju.

popielec

 

 

 

 

 

 

prymas19 marca – w Kościele obchodzimy uroczystość św. Józefa. W Kościele w Warszawie jest to dzień imienin Ks. Prymasa. Jak co roku, delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły gościła w Pałacu Prymasowskim, aby złożyć Dostojnemu Solenizantowi życzenia i zapewnić Go o naszej pamięci w modlitwie. I jak co roku, zostaliśmy przyjęci i ugoszczeni bardzo życzliwie.

 

 

rekolekcje

 

 

 

 

 

 

komunia"Niech żyje Jezus zawsze w sercu mym"

Maj, to miesiąc, w którym odbywają się w parafiach uroczystości I Komunii św. „Drugaki” z naszej szkoły przystąpiły do tej doniosłej uroczystości w kościele parafialnym św. Stanisława BM.
O tym, że była to doniosła uroczystość świadczą skupione, ale zarazem radosne twarze dzieci.
Niech Pan Jezus zamieszka w Waszych sercach. 

sobanice

 

 

 

 

 

 

d sportu

 

 

 

 

 

 

k roku

 

 

 

 

 

 

wislaKolonia trwała od 26.06 do 06.07.2007 r. Brało w niej udział 34 dzieci w wieku 5 – 12 lat.
Podczas pobytu było wiele atrakcji. Jedną z nich była wycieczka do Parku Leśnych Niespodzianek w Ustroniu. Można tam było zobaczyć różne zwierzęta – sarny, jelenie, żubry, dziki i wiele innych. Trzy razy dziennie odbywał się pokaz lotów ptaków drapieżnych, gdzie nad głowami latały jastrzębie, myszołowy, pustułki oraz orzeł bielik.
Na kolonii odbywały się dyskoteki i bal przebierańców, na którym byliśmy przebrani za Indian, dziewczyny, królowe, królów, karateków, rycerzy.
Często odbywały się zawody sportowe, m.in. rzut piłką lekarską,, bieg na 100 metrów, skoki przez skakankę i inne. Były też różne quizy, konkursy, np. "Fauna i flora Beskidów", "Turniej flag", "Zawody na najsprawniejszego kolonistę i kolonistkę", "Czysty pokój", "Turniej w ping – ponga". Zwycięzcy otrzymali dyplomy.
Pobyt w Wiśle bardzo mi się podobał.

napisał: Mateusz Żak

Początek strony