fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

big chW poniedziałek 8 kwietnia uczniowie klas 5 - 8 wzięli udział w międzynarodowym konkursie online z języka angielskiego "The Big Challenge". Trzymamy mocno kciuki i czekamy na wyniki

 

 

poznajmy kopernikZa nami kolejna już prezentacja z cyklu "Poznajmy się bliżej" - projektu edukacyjnego, który angażuje wszystkie klasy w przygotowanie wystąpień zapoznających uczniów z życiem i działalnością wielkich Polaków, uhonorowanych mianem "Patrona Roku" przez Sejm RP. Tym razem klasa 7 opowiedziała nam o Mikołaju Koperniku. Zadaniem uczniów było odniesienie się do kwestii podważania teorii heliocentrycznej, która za czasów astronoma okazała się na tyle dyskusyjna, iż Kopernik musiał mierzyć się z zarzutami o herezję. Uczniowie pod kierunkiem p. Sławomira Jemielitego oraz swojej wychowawczyni - s. Anety, przygotowali prezentację, w której zawarli najważniejsze twierdzenia uczonego. Opowiedzieli nam także o miejscach najważniejszych z punktu widzenia biografii Kopernika. Poniżej prezentujemy rezultat owej pracy. A zatem: Dimidium facti, qui bene coepit, habet, sapere aude, incipe.

Dnia 22 marca.2024 r. w Okęckiej Sali Widowiskowej odbył się Koncert Galowy XXIII Mazowieckiego Konkursu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Asteriada. W koncercie wystąpił nasz zespół muzyczny Serafinki. Po koncercie nastąpiło ogłoszenie wyników. Radość była wielka! I miejsce jest nasze!!!! Zobaczcie sami

1b mickiewiczKlasa 1b na wycieczce do Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza. W ramach realizacji innowacji czytelniczej klasa 1 wzięła udział w warsztatach teatralno - czytelniczych pt. "Przyjaciele".

 

 

 

 

 

skarga8 marca w naszej szkole odbył się nietuzinkowy Dzień Patrona ks. Piotra Skargi. Aby uświetnić tę okazję pani Ewelina Wieczorek zorganizowała konkurs niemal krasomówczy! Zadanie przedstawicieli klas polegało na przemówieniu do społeczności szkolnej, wygłoszeniu merytorycznej oraz perswazyjnej mowy zgodnej z przydzielonym wcześniej tematem. Jesteśmy do prawdy zdumieni i pełni podziwu dla umiejętności naszych uczniów! Ostatecznie wygraną (pizzą) cieszą się klasy 4b oraz 7a.

inkaPamiętamy o bohaterstwie Niezłomnych. Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

 

 

 

7a audycjaW tym szczególnym dniu klasa 7 zaprezentowała audycję, której wysłuchaliśmy przez szkolny radiowęzeł. Uczniowie zaprezentowali fragmenty wspomnień więzionych bohaterów przekazywane do rodziny w formie grypsów. Przypomniano też modlitwę, którą w intencji Żołnierzy Wyklętych zanosił papież Jan Paweł II. Usłyszeliśmy także piękny wiersz autorstwa Zbigniewa Herberta pt. "Wilki". Dziękujemy za uwagę.

 

z wykleciDnia 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony 14 lat przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. „Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest nam potrzebna, aby wychować współczesne i przyszłe pokolenia. Ta pamięć to z jednej strony hołd ofiarom, bohaterom, tym, którzy potrafili wybierać, a z drugiej – lekcja dla współczesnych”.

4 mazowsze28 lutego 2024 r. klasy 4a i 4b wybrały się na wycieczkę do podwarszawskiej miejscowości Otrębusy do Pałacu Karolin, gdzie mieści się siedziba zespołu Pieśni i Tańca – „Mazowsze”.
„Karolin” to nowoczesne centrum kulturalno - edukacyjne, które prezentuje różnorodność i koloryt polskiej kultury ludowej oraz bogatą działalność zespołu „Mazowsze”. W skład zespołu wchodzą soliści, chór, balet i orkiestra, którzy tworzą nierozerwalną całość. Nad pracą artystyczną zespołu czuwa Pan Jacek Boniecki – dyrektor i dyrygent „Mazowsza”.
Zaraz po przybyciu na miejsce, mieliśmy możliwość wziąć udział w koncercie zespołu „Mazowsze” pt. „Magiczna podróż – piękna nasza Polska cała”, podczas którego trójka głównych bohaterów: Agnieszka, jej starszy brat Tomek oraz tajemniczy konserwator starych ludowych instrumentów muzycznych – Pan Kajetan, zabrali nas w pełną niespodzianek i zaskakujących przygód wędrówkę. Wraz z nimi poznaliśmy niezwykłe rzemiosło ludowe, charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe, zwyczaje i tradycje. Odwiedziliśmy barwne i fascynujące krainy: Mazowsze (Wilanów), Kurpie, Kaszuby, Wielkopolskę (Szamotuły), Śląsk (Wilamowice i Rozbark), Spisz (Jurgów) oraz Lubelszczyznę (Krzczonów). Ta niezwykła podróż, którą odbyliśmy wraz z głównymi bohaterami, miała na celu nie tylko przybliżyć nam – widzom charakter poszczególnych regionów w Polsce, ale również nauczyć szacunku do polskiej kultury i folkloru oraz ich niezwykłego bogactwa.
Pełni wrażeń po koncercie, przeszliśmy się do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” na warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczniowie mieli okazję nauczyć się tkania na krośnie. Z wielkim skupieniem na twarzach i zaangażowaniem nasza młodzież oddała się sztuce tkania. Jedni dość szybko zrozumieli niełatwe zasady tkania, innym zajęło to trochę więcej czasu i potrzebowali pomocy naszej Pani prowadzącej warsztaty, ale najważniejsze, że po godzinnych warsztatach każdy mógł cieszyć się wykonanym przez siebie malutkim kawałkiem utkanego rękodzieła. Dumni młodzi rękodzielnicy mieli okazję zwiedzić w pałacu również stałą ekspozycję, na której została zaprezentowana kultura ludowa wybranych regionów Polski. W poszczególnych salach ekspozycyjnych nasi uczniowie mieli możliwość zapoznać się z barwnym i różnorodnym folklorem Pomorza, Warmii i Mazur, Mazowsza Wschodniego i Podlasia, Mazowsza Zachodniego, Wielkopolski i Kujaw, Śląska oraz Małopolski. Oprócz przedstawienia ludowej regionalnej muzyki, pieśni, tańca i strojów, wystawa ukazuje piękno tańców narodowych: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka, wywodzących się z tańców ludowych.
Czas na wycieczce minął nam szybko i ani się obejrzeliśmy, a pora była wracać. W naszych sercach pozostały nie tylko wrażenia z koncertu, ale również duma z niezwykle bogatego dziedzictwa kultury ludowej naszego kraj

1a zolniezDo klasy 1a przybył żołnierz, pułkownik oddziału Wojskowej Akademii Technicznej. W bardzo przystępny sposób przedstawił służbę w wojsku. Uczniowie poznali elementy munduru, a także niezbędne wyposażenie żołnierza podczas działań wojskowych. Przeprowadził musztrę oraz nauczył dzieci maszerować jak prawdziwy żołnierz. Dla ciekawości marsz żołnierza zaczyna się zawsze od lewej nogi. Po pełnej ekscytujących wrażeń nauce, uczniowie otrzymali pamiątkowe kompasy i aż sześcioro z nich zadeklarowało się, że przyszłości chcą być żołnierzami polskiej armii.

poznajmy sie

Na początku bieżącego tygodnia klasa 8a pod kierunkiem p. Eweliny i p. Mariusza zaprezentowała swój temat o bohaterach getta warszawskiego w ramach realizacji projektu o wielkich Polakach - "Poznajmy się bliżej".
Ideą programu jest przybliżenie sylwetek patronów ubiegłego roku. 8a przedstawiła życiorysy i przywołała twórczość poetów getta. Zebrana widownia klas 4 - 8 miała także okazję obejrzeć fragmenty filmu z archiwum Muzeum Getta Warszawskiego.
Bardzo dziękujemy i czekamy na kolejne realizacje projektu!

randka

Szanowni Państwo,

zachęcamy do wzięcia udziału w nietuzinkowym, acz mamy nadzieję, niezapomnianym wieczorze organizowanym w naszej szkole.

20 kwietnia br. od godz. 17:30 zapraszamy serdecznie do skorzystania z możliwości romantycznego spędzenia czasu na "Randce w szkole". Wydarzenie skierowane jest do Rodziców naszych uczniów. Zapisy prowadzimy pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - liczba miejsc jest ograniczona.

W programie wieczoru:

  • przedstawienie (scenariusz oparty o "Małego Księcia" oraz znane i lubiane utwory należące do klasyki literatury o miłości i przyjaźni);
  • recytacja wierszy o tematyce miłosnej;
  • dancing pod gwiazdami
  • romantyczny poczęstunek.

5a orangeDziś klasa 5a pojechała na wycieczkę do Orange 5G Lab. Uczniowie  mieli okazję poznać nowe technologie, odwiedzić studio nagrań oraz dowiedzieć się, jak działa sieć telekomunikacyjna w Polsce jak i w innych krajach.

 

 

8b prezydentW czwartek klasa 8b była na wycieczce w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć sale wizytowe oraz posłuchać o historii i działalności Pałacu Prezydenckiego.

 

 

4 m gazowniW zimowy dzień klasy 4 odwiedziły Muzeum Gazowni Warszawskiej. Dzieci uczestniczyły w warsztatach badawczych: " W aptece pana Ignacego" oraz "Od maszyny parowej do energii wiatrowej". Pierwsze zajęcia związane były z odkrywaniem kwasowości znanych z codziennego życia substancji. Drugi z kolei warsztat dotyczył sposobów produkowania i wykorzystywania energii. Czwartoklasisci z zapałem mieszali substancje, obserwowali zmiany kolorów i pienienie, łączyli przewody, projektowali wiatraki i produkowali prąd. Było ekscytująco i pouczająco!

orszak 2024

alior bank

Po raz kolejny uczniowie, grono pedagogiczne i rodzice z naszej szkoły uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli. Dzięki darowiźnie z Fundacji Alior Banku w kwocie 8.000,00 zł mogliśmy uszyć odpowiednie stroje. Dziękujemy bardzo za pomoc.

W grudniu 2022 roku otrzymaliśmy dotację celową w ramach programu Inwestycje w oświacie na realizację zadania pn. „Działalność na rzecz dzieci i młodzieży poprzez dostosowanie infrastruktury energetycznej dla poprawy warunków nauki”. W listopadzie 2023 roku inwestycja została ukończona. Uczniowie mogą przebywać w komfortowych warunkach, co wpływa pozytywnie na proces dydaktyczny i wychowawczy.

 

tablica 1

8a zamekMistrz Jan Matejko to jeden z patronów, ustanowionych przez Senat na rok 2023. Jakim stylem pracował artysta, kto pozował do postaci z obrazu Rejtan - Upadek Polski, jakie historyczne osobowości artysta przedstawił w obrazie Konstytucja 3 maja. Na te i inne pytania, w świątecznej atmosferze, odpowiedzi poszukaliśmy w Zamku Królewskim. Dobrą zabawą okazała się wspólna interpretacja i utworzenie żywego obrazu: Rejtan - Upadek Polski. 8a jak zawsze na medal.

4a zamekZ początkiem grudnia klasa 4a odwiedziła Zamek Królewski w Warszawie. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, kto mógł zostać rycerzem, kto rycerza ubierał, a nawet ile koni musiał posiadać. Mieliśmy też okazję poczuć się jak rycerze, dzięki możliwości przymierzenia zbroi i szybkiej lekcji posługiwania się mieczem.

 

mikolajDzień Świętego Mikołaja w naszej szkole. 6 grudnia imieniny obchodzi Święty Mikołaj, znany również jako Mikołaj z Bari. Wzorem świętego, bądźmy dla siebie tak po prostu dobrzy i mili.

 

 

 

5a chopin1 grudnia podczas piątej lekcji uczniowie klas trzecich oraz czwartej uczestniczyli w przedstawieniu przygotowanym przez klasę piątą - "Oczami Fryderyka Chopina". Klasa piąta pod kierunkiem pani Eweliny Wieczorek oraz pani Barbary Jurczyk  przygotowała spektakl poświęcony naszemu muzycznemu patronowi - Fryderykowi Chopinowi. Celem spotkania było zwieńczenie projektu, który uczniowie realizowali podczas lekcji.
Był to pożyteczny i muzyczny czas!

d jezykow 4Dzień Języków Obcych w klasach 4 - 8

 

 

 

 

d jezykow 1Europejski Dzień Języków Obcych w kl. 0 - 3.

 

 

 

 

 

 

Początek strony