Za naszymi ósmoklasistami już dwa egzaminy - z języka polskiego i matematyki. Jeszcze język obcy i można wziąć głębszy oddech...
Trzymamy kciuki
Na początku maja wszystkie klasy szóste pojechały na 3 - dniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Zdobyliśmy Łysicę i Łysa Górę, odwiedziliśmy również Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Był to piękny czas integracji i zachwytu nad polską naturą i z całą pewnością idealny początek maja.
Polecamy
Dzięki darowiźnie otrzymanej w 2023 roku z Fundacji Orlenu mogliśmy w naszej szkole zrealizować projekt:
Poprawa stanu bezpieczeństwa w placówce oświatowej poprzez modernizację systemu monitoringu. Dziękujemy.
Uczniowie kl. 3b mogli poczuć się jak prawdziwi piekarze! Podczas warsztatów w Akademii Piekarza Grzybki dzieci utrwaliły wiedzę nt. rodzajów zbóż i procesu powstawania chleba od ziarenka do bochenka. W trakcie warsztatów praktycznych klasa zwiedziła zakład produkcyjny piekarnii, podglądając się pracy piekarzy, cukierników i potrzebnych im maszyn. Ogromną frajdą było samodzielne przygotowanie słodkich bułeczek o fantazyjnych kształtach i degustacja autorskich pizz. Warsztaty z pewnością na długo pozostaną nam w pamięci
Piątkowe wieczory kojarzą się z odpoczynkiem po ciężkim tygodniu pracy i nauki... Nie naszym uczniom! 19 kwietnia w szkole pani Ewelina Wieczorek (nauczycielka języka polskiego) zorganizowała EgzamiNockę, czyli wieczór intensywnego powtórzenia wiadomości z zakresu języka polskiego do egzaminu ósmoklasisty. Posileni przepyszną pizzą, uczniowie sprostali wysokim wymaganiom.
To pierwsza taka inicjatywa, lecz na pewno nie ostatnia!
Poranna pogoda Nas nie powstrzymała. W poniedziałek klasa 5 a wzięła udział w warsztatach przyrodniczych oraz zwiedziła wnętrza Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Klasy trzecie wybrały się na Uniwersytet Warszawski, aby wysłuchać wykładu "Skąd się bierze prąd?". Wykład był zorganizowany przez Uniwersytet Dzieci. Mogliśmy dowiedzieć się jakie są rodzaje prądu, co to znaczy prąd, skąd się bierze prąd w rzece, prąd powietrzny i elektryczny oraz czym jest napięcie elektryczne.
W poniedziałek 8 kwietnia uczniowie klas 5 - 8 wzięli udział w międzynarodowym konkursie online z języka angielskiego "The Big Challenge". Trzymamy mocno kciuki i czekamy na wyniki
Za nami kolejna już prezentacja z cyklu "Poznajmy się bliżej" - projektu edukacyjnego, który angażuje wszystkie klasy w przygotowanie wystąpień zapoznających uczniów z życiem i działalnością wielkich Polaków, uhonorowanych mianem "Patrona Roku" przez Sejm RP. Tym razem klasa 7 opowiedziała nam o Mikołaju Koperniku. Zadaniem uczniów było odniesienie się do kwestii podważania teorii heliocentrycznej, która za czasów astronoma okazała się na tyle dyskusyjna, iż Kopernik musiał mierzyć się z zarzutami o herezję. Uczniowie pod kierunkiem p. Sławomira Jemielitego oraz swojej wychowawczyni - s. Anety, przygotowali prezentację, w której zawarli najważniejsze twierdzenia uczonego. Opowiedzieli nam także o miejscach najważniejszych z punktu widzenia biografii Kopernika. Poniżej prezentujemy rezultat owej pracy. A zatem: Dimidium facti, qui bene coepit, habet, sapere aude, incipe.
Dnia 22 marca.2024 r. w Okęckiej Sali Widowiskowej odbył się Koncert Galowy XXIII Mazowieckiego Konkursu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Asteriada. W koncercie wystąpił nasz zespół muzyczny Serafinki. Po koncercie nastąpiło ogłoszenie wyników. Radość była wielka! I miejsce jest nasze!!!! Zobaczcie sami
Klasa 1b na wycieczce do Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza. W ramach realizacji innowacji czytelniczej klasa 1 wzięła udział w warsztatach teatralno - czytelniczych pt. "Przyjaciele".
8 marca w naszej szkole odbył się nietuzinkowy Dzień Patrona ks. Piotra Skargi. Aby uświetnić tę okazję pani Ewelina Wieczorek zorganizowała konkurs niemal krasomówczy! Zadanie przedstawicieli klas polegało na przemówieniu do społeczności szkolnej, wygłoszeniu merytorycznej oraz perswazyjnej mowy zgodnej z przydzielonym wcześniej tematem. Jesteśmy do prawdy zdumieni i pełni podziwu dla umiejętności naszych uczniów! Ostatecznie wygraną (pizzą) cieszą się klasy 4b oraz 7a.
W tym szczególnym dniu klasa 7 zaprezentowała audycję, której wysłuchaliśmy przez szkolny radiowęzeł. Uczniowie zaprezentowali fragmenty wspomnień więzionych bohaterów przekazywane do rodziny w formie grypsów. Przypomniano też modlitwę, którą w intencji Żołnierzy Wyklętych zanosił papież Jan Paweł II. Usłyszeliśmy także piękny wiersz autorstwa Zbigniewa Herberta pt. "Wilki". Dziękujemy za uwagę.
Dnia 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony 14 lat przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. „Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest nam potrzebna, aby wychować współczesne i przyszłe pokolenia. Ta pamięć to z jednej strony hołd ofiarom, bohaterom, tym, którzy potrafili wybierać, a z drugiej – lekcja dla współczesnych”.
28 lutego 2024 r. klasy 4a i 4b wybrały się na wycieczkę do podwarszawskiej miejscowości Otrębusy do Pałacu Karolin, gdzie mieści się siedziba zespołu Pieśni i Tańca – „Mazowsze”.
„Karolin” to nowoczesne centrum kulturalno - edukacyjne, które prezentuje różnorodność i koloryt polskiej kultury ludowej oraz bogatą działalność zespołu „Mazowsze”. W skład zespołu wchodzą soliści, chór, balet i orkiestra, którzy tworzą nierozerwalną całość. Nad pracą artystyczną zespołu czuwa Pan Jacek Boniecki – dyrektor i dyrygent „Mazowsza”.
Zaraz po przybyciu na miejsce, mieliśmy możliwość wziąć udział w koncercie zespołu „Mazowsze” pt. „Magiczna podróż – piękna nasza Polska cała”, podczas którego trójka głównych bohaterów: Agnieszka, jej starszy brat Tomek oraz tajemniczy konserwator starych ludowych instrumentów muzycznych – Pan Kajetan, zabrali nas w pełną niespodzianek i zaskakujących przygód wędrówkę. Wraz z nimi poznaliśmy niezwykłe rzemiosło ludowe, charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe, zwyczaje i tradycje. Odwiedziliśmy barwne i fascynujące krainy: Mazowsze (Wilanów), Kurpie, Kaszuby, Wielkopolskę (Szamotuły), Śląsk (Wilamowice i Rozbark), Spisz (Jurgów) oraz Lubelszczyznę (Krzczonów). Ta niezwykła podróż, którą odbyliśmy wraz z głównymi bohaterami, miała na celu nie tylko przybliżyć nam – widzom charakter poszczególnych regionów w Polsce, ale również nauczyć szacunku do polskiej kultury i folkloru oraz ich niezwykłego bogactwa.
Pełni wrażeń po koncercie, przeszliśmy się do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” na warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczniowie mieli okazję nauczyć się tkania na krośnie. Z wielkim skupieniem na twarzach i zaangażowaniem nasza młodzież oddała się sztuce tkania. Jedni dość szybko zrozumieli niełatwe zasady tkania, innym zajęło to trochę więcej czasu i potrzebowali pomocy naszej Pani prowadzącej warsztaty, ale najważniejsze, że po godzinnych warsztatach każdy mógł cieszyć się wykonanym przez siebie malutkim kawałkiem utkanego rękodzieła. Dumni młodzi rękodzielnicy mieli okazję zwiedzić w pałacu również stałą ekspozycję, na której została zaprezentowana kultura ludowa wybranych regionów Polski. W poszczególnych salach ekspozycyjnych nasi uczniowie mieli możliwość zapoznać się z barwnym i różnorodnym folklorem Pomorza, Warmii i Mazur, Mazowsza Wschodniego i Podlasia, Mazowsza Zachodniego, Wielkopolski i Kujaw, Śląska oraz Małopolski. Oprócz przedstawienia ludowej regionalnej muzyki, pieśni, tańca i strojów, wystawa ukazuje piękno tańców narodowych: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka, wywodzących się z tańców ludowych.
Czas na wycieczce minął nam szybko i ani się obejrzeliśmy, a pora była wracać. W naszych sercach pozostały nie tylko wrażenia z koncertu, ale również duma z niezwykle bogatego dziedzictwa kultury ludowej naszego kraj
Do klasy 1a przybył żołnierz, pułkownik oddziału Wojskowej Akademii Technicznej. W bardzo przystępny sposób przedstawił służbę w wojsku. Uczniowie poznali elementy munduru, a także niezbędne wyposażenie żołnierza podczas działań wojskowych. Przeprowadził musztrę oraz nauczył dzieci maszerować jak prawdziwy żołnierz. Dla ciekawości marsz żołnierza zaczyna się zawsze od lewej nogi. Po pełnej ekscytujących wrażeń nauce, uczniowie otrzymali pamiątkowe kompasy i aż sześcioro z nich zadeklarowało się, że przyszłości chcą być żołnierzami polskiej armii.
Na początku bieżącego tygodnia klasa 8a pod kierunkiem p. Eweliny i p. Mariusza zaprezentowała swój temat o bohaterach getta warszawskiego w ramach realizacji projektu o wielkich Polakach - "Poznajmy się bliżej".
Ideą programu jest przybliżenie sylwetek patronów ubiegłego roku. 8a przedstawiła życiorysy i przywołała twórczość poetów getta. Zebrana widownia klas 4 - 8 miała także okazję obejrzeć fragmenty filmu z archiwum Muzeum Getta Warszawskiego.
Bardzo dziękujemy i czekamy na kolejne realizacje projektu!
Strona 1 z 3
Ręka, która wprawia w ruch kołyskę, porusza światem.