fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

4 mazowsze28 lutego 2024 r. klasy 4a i 4b wybrały się na wycieczkę do podwarszawskiej miejscowości Otrębusy do Pałacu Karolin, gdzie mieści się siedziba zespołu Pieśni i Tańca – „Mazowsze”.
„Karolin” to nowoczesne centrum kulturalno - edukacyjne, które prezentuje różnorodność i koloryt polskiej kultury ludowej oraz bogatą działalność zespołu „Mazowsze”. W skład zespołu wchodzą soliści, chór, balet i orkiestra, którzy tworzą nierozerwalną całość. Nad pracą artystyczną zespołu czuwa Pan Jacek Boniecki – dyrektor i dyrygent „Mazowsza”.
Zaraz po przybyciu na miejsce, mieliśmy możliwość wziąć udział w koncercie zespołu „Mazowsze” pt. „Magiczna podróż – piękna nasza Polska cała”, podczas którego trójka głównych bohaterów: Agnieszka, jej starszy brat Tomek oraz tajemniczy konserwator starych ludowych instrumentów muzycznych – Pan Kajetan, zabrali nas w pełną niespodzianek i zaskakujących przygód wędrówkę. Wraz z nimi poznaliśmy niezwykłe rzemiosło ludowe, charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe, zwyczaje i tradycje. Odwiedziliśmy barwne i fascynujące krainy: Mazowsze (Wilanów), Kurpie, Kaszuby, Wielkopolskę (Szamotuły), Śląsk (Wilamowice i Rozbark), Spisz (Jurgów) oraz Lubelszczyznę (Krzczonów). Ta niezwykła podróż, którą odbyliśmy wraz z głównymi bohaterami, miała na celu nie tylko przybliżyć nam – widzom charakter poszczególnych regionów w Polsce, ale również nauczyć szacunku do polskiej kultury i folkloru oraz ich niezwykłego bogactwa.
Pełni wrażeń po koncercie, przeszliśmy się do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” na warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczniowie mieli okazję nauczyć się tkania na krośnie. Z wielkim skupieniem na twarzach i zaangażowaniem nasza młodzież oddała się sztuce tkania. Jedni dość szybko zrozumieli niełatwe zasady tkania, innym zajęło to trochę więcej czasu i potrzebowali pomocy naszej Pani prowadzącej warsztaty, ale najważniejsze, że po godzinnych warsztatach każdy mógł cieszyć się wykonanym przez siebie malutkim kawałkiem utkanego rękodzieła. Dumni młodzi rękodzielnicy mieli okazję zwiedzić w pałacu również stałą ekspozycję, na której została zaprezentowana kultura ludowa wybranych regionów Polski. W poszczególnych salach ekspozycyjnych nasi uczniowie mieli możliwość zapoznać się z barwnym i różnorodnym folklorem Pomorza, Warmii i Mazur, Mazowsza Wschodniego i Podlasia, Mazowsza Zachodniego, Wielkopolski i Kujaw, Śląska oraz Małopolski. Oprócz przedstawienia ludowej regionalnej muzyki, pieśni, tańca i strojów, wystawa ukazuje piękno tańców narodowych: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka, wywodzących się z tańców ludowych.
Czas na wycieczce minął nam szybko i ani się obejrzeliśmy, a pora była wracać. W naszych sercach pozostały nie tylko wrażenia z koncertu, ale również duma z niezwykle bogatego dziedzictwa kultury ludowej naszego kraj

Początek strony