1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

tvp13 listopada klasy 2b i 2c wybrały się do budynku TVP mieszczącego się przy ul. Woronicza 17. Uczniowie mieli okazję zwiedzić studia nagraniowe, zobaczyć jak wygląda reżyserka oraz zobaczyć pracę poszczególnych osób. Na początku, zobaczyliśmy studio, które zrobiło na nas największe wrażenie – studio programu „Pytanie na śniadanie”.  Przy tym też studiu spotkaliśmy p. Marcelinę Zawadzką i p. Tomasza Wolnego, którzy tego dnia prowadzili program.
Następnie, zwiedziliśmy muzeum TVP, gdzie mogliśmy zobaczyć pierwszą kamerę, model pierwszego wozu transmisyjnego oraz pacynki „Jacka i Agatki” oraz „Moniki i Kulfona”. Później zwiedziliśmy studia, gdzie przygotowywane były scenografie do „Wielkiego Testu TVP” oraz do „Jakiej to melodii”.
Wracaliśmy do szkoły, zmęczeni ale zadowoleni. Było to dla klas 2b i 2c kolejne spotkanie z telewizją polską, gdyż w tamtym roku gościliśmy na lekcji p. Mateusza Szymkowiaka, reportera TVP.

swieci 031 października w kl. 0a i 0b było bardzo uroczyście - odbył się Dzień Wszystkich Świętych. Tego dnia było jak w niebie: dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych. Świat chyba nigdy nie widział w jednym miejscu tyle świętych osób.
Uczniowie przyszli przebrani za poznanych świętych, m. in. św. Józefa, św. Pawła,  św. Franciszka, św. Antoniego, św.Ritę,św.Katarzynę,św. Floriana,  i wielu innych świętych i błogosławionych.
Przedszkolacy przedstawiali swoim kolegom i koleżankom sylwetki swoich patronów oraz ciekawostki dotyczące życia świętych.  Zarówno dla dzieci, jak i rodziców,  była to inspiracja w poznawaniu świętych i naśladowaniu ich życia.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę RODZICÓW za zaangażowanie pozytywny odzew w przygotowaniu tak pięknych strojów – przebrań.

egzamin 8Drodzy Uczniowie!

w dniach 12,13,14 listopada br. w naszej szkole będą odbywały się próbne egzaminy ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Uczniowie zdający egzaminy, będą pisali w salach zielonej i 014. Zmagania zaczynamy codziennie od godz. 8:30. W tych dniach mogą pojawiać się zmiany w planie lekcji odnośnie sal lekcyjnych - prosimy sprawdzać na tablicy informacyjnej.

Po egzaminach, uczniowie wracają na lekcje według planu.

Pamiętajcie drodzy ósmoklasiści, że egzaminy piszemy długopisem z czarnym tuszem, a na matematykę zabieramy wyłącznie linijkę. Nie używamy kalkulatorów, a rysunki na matematyce także wykonujemy długopisem.

Życzymy powodzenia!

8a palmiry22 października uczniowie klasy VIIIA wraz z Nauczycielami: panią Agnieszką Rosołek i Magdaleną Żołek odwiedzili miejsca szczególne dla historii Polski i Polaków. Zawędrowali do maleńkiej miejscowości ukrytej pośród lasów Puszczy Kampinoskiej. Na obrzeżach Palmir, w czasach II wojny światowej, niemiecki okupant przeprowadził szereg zbiorowych egzekucji. Wśród ponad 2 tysięcy polaków, którzy zostali wówczas rozstrzelani, znaleźli się przedstawiciele elity politycznej i kulturalnej II RP, wcześniej aresztowani podczas Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej AB.
Dzisiaj równe rzędy prawie identycznie wyglądających krzyży i niesamowita cisza tego miejsca, pozwalają cofnąć czas i dotknąć historii, o której nie wolno zapomnieć.
To był wyjątkowy, pełen słońca dzień, który pozwolił na spotkanie z przeszłością o której Uczniowie dowiadują się na lekcji historii. Odbyliśmy wspólną wędrówkę śladami historii. Ponad 10 km:) ale ... było warto.

flaga8 listopada 2019 roku  przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Podobnie jak to było w roku ubiegłym, także teraz, serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wspólnego odśpiewania czterech zwrotek naszej najważniejszej narodowej pieśni - "Pieśni legionów polskich we Włoszech".
Tego dnia odbędą się także uroczyste apele upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Klasy młodsze (0 - 5) świętować będą na 2 godzinie lekcyjnej, zaś starsze (6 - 8) na trzeciej. Po występach cała wspólnota szkoły przystąpi do zaśpiewania hymnu państwowego o symbolicznej godzinie - 11:11.
Przypominamy, że tego dnia wszystkich nas dla podkreślenia rangi i wagi tego wydarzenia, obowiązuje strój galowy.

Serdecznie zachęcamy do wspólnego świętowania!

8b gabrysiaW dniu 25 października klasa 8b wraz z Panią Dyrektor Anną Żak oraz wychowawczynią s. Rozalią obejrzała spektakl ,,Dziecko, strach, rany boskie" w Domu Kultury Włochy. Niecodziennym był fakt, że jedną z artystek zespołu Edyta Band Juniors, który przygotował ten występ, była nasza uczennica - Gabrysia Marczewska. Z wielkim profesjonalizmem młodzi aktorzy przedstawili w niebanalny sposób utwory kabaretu Starszych Panów, a na koniec swoje autorskie piosenki. Gabrysi gratulujemy świetnego występu i życzymy dalszego rozwijania swoich talentów wokalno - aktorskich!

4a teatr24 października 2019 roku, klasa 4a pod opieką pani Eweliny Michalczyk oraz pani Beaty Iwaniuk,  udała się z wizytą do Wawerskiego Centrum Kultury na spektakl Teatru Baj – „Szkoła marzeń. Akademia Pana Kleksa”.
Już podczas podróży pociągiem, dzieciom towarzyszyły emocje oraz radość ze wspólnie spędzonego czasu. Początek przedstawienia wywołał niesamowite wrażenie bogatą sceną barw, a  nawet efektów  specjalnych. Pełni pasji aktorzy dbali aby najmłodsi odbiorcy kultury, wzięli aktywny udział w spektaklu.  
Wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie ma nic piękniejszego niż  wzajemne doświadczanie sztuki!

Ewelina Michalczyk

w swieciUwaga!

W dniu 31 października 2019 roku należy zachować szczególną ostrożność przebywając na II piętrze szkoły. Na korytarzach i w salach balują i radują się Wszyscy Święci! Trzeba uważać, by nie nadepnąć ich misternie przygotowanych szat.
Zachęcamy do rozpoznawania Świętych po ich bucie... to znaczy atrybucie:)!

P.S. Przypominamy, że dynia służy do jedzenia, a nie straszenia! W związku z powyższym umieszczamy przepis na pyszne i zdrowe muffinki dyniowe:

4b d krajobrazu18.10.2019 r. Dzień Krajobrazu w Katolickiej Szkole Podstawowej im. ks. Piotra Skargi.
W piątek, 18 października obchodziliśmy w naszej szkole po raz drugi Dzień Krajobrazu. Wyjście zostało zgłoszone do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, aby pozostawić ślad, że i nam nie jest obojętna Ziemia i jej losy. W tym roku aura pozwoliła na wyjście w teren. Dzień był słoneczny, idealny na spacer. Naszym obiektem zwiedzania był Park Moczydło, do którego wybraliśmy się wraz z Panią Dorotą Kubik i z dwoma klasami czwartymi. Celem spaceru było objaśnienie dzieciom jak ważny jest w przyrodzie obieg wody, jej swobodne krążenie pomiędzy atmosferą, glebą czy małymi oczkami wodnymi w miejskich parkach.
Mam nadzieję, że dzieci zapamiętają chociaż kilka informacji z naszego wyjścia; że należy oszczędzać i szanować wodę, dbać o jej czystość oraz pozwolić jej wsiąkać w grunt, aby później mieć z czego zrobić herbatę. 


Natalia Gmitrzuk

7 m courie25 października 2019 roku klasa 7 wybrała się na wycieczkę do Muzeum Marii Curie - Skłodowskiej mieszczącego się przy ulicy Freta na warszawskiej starówce.
Uczniowie brali udział w zajęciach pt. „Związki chemiczne w żywności”. Wspólnie wykonali cztery ciekawe doświadczenia. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzili muzeum poświęcone Marii Skłodowskiej - Curie. Dowiedzieliśmy się wielu bardzo interesujących faktów dotyczących życia i pracy naukowej naszej dwukrotnej noblistki.
Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy okazja, aby wziąć udział w równie interesujących warsztatach.

6a dom technologii21 października 6a była w Centralnym Domu Technologii na Kruczej na zajęciach „Pejzaż elektroniczny”.  Owocem warsztatów było pięć fantazyjnych makiet miasta. Jednym z ich elementów były płytki „micro:bit”, na których uczniowie samodzielnie zaprogramowali proste animacje.
Zabawa była przednia, nauka interesująca, a poza tym uczniowie mogli przypatrzeć się z bliska pracującej drukarce 3D, posterować robotami i obejrzeć z bliska różne rodzaje dronów. Wycieczkę uważamy za udaną.

 

k stolowkaDrodzy Uczniowie klas 0 - 3!

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Ozdabiamy szkolną stołówkę". Prace plastyczne należy wykonać w formacie A4 i większym. Technika wykonania prac jest dowolna. Podpisane prace prosimy przynosić do p. Grażyny Chmielewskiej do 30 paździenika br.

Mile widziana pomoc rodziców:)

 

 

nmm 2019Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Październik jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej Różańcowej. To w tym czasie można częściej spotkać ludzi z różańcem w ręku idących do pracy, uczestniczących w nabożeństwie w kościele lub modlących się w zaciszu domu wraz ze swoimi najbliższymi. Modlitwa prosta, a zarazem głęboka, wprowadzająca nas w tajemnice życia Jezusa i Maryi. Praktykowana przez wielkich świętych znanych na całym świecie – św. Jana Pawła II, św. Pio, jak i tych mniej znanych – nasze babcie, dziadków, czy sąsiadów. Może stać się również naszą pomocą w drodze (na skróty) do Nieba.
Papież Franciszek ogłosił, że trwający miesiąc październik będzie również Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Biorąc przykład ze św. Teresy od Dzieciątka Jezus – patronki misji, pragniemy w naszej wspólnocie szkolnej odmawiać każdego dnia jedną dziesiątkę różańca w intencji misjonarzy i tych, którym służą.
Proponujemy uczniom również udział w konkursach!

Dla dzieci z klas 0-3
„Mój własny różaniec misyjny”
Uczestnicy wykonują różaniec misyjny z różnych dostępnych materiałów (kasztanów, jarzębiny, guzików itp.). Podczas oceny prac będą brane pod uwagę: zastosowanie właściwych kolorów symbolizujących poszczególne kontynenty, wierność zbliżona do oryginalnego różańca, innowacyjność wykorzystanych materiałów oraz jakość wykonanych prac.
Termin: do 21 paździenika – do s. Rozalii, p. Grażyny Chmielewskiej

Dla uczniów z klas 4-6
„Moja ukochana tajemnica”
Uczestnicy wykonują pracę plastyczną zgodnie z tematem. Format i technika wykonania jest dowolna: malarstwo, grafika, rysunek (bez użycia materiałów nietrwałych: plasteliny, modeliny, bibuły itp.)
Termin: do 14 października - do s. Anety, p. Grażyny Chmielewskiej

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i radości w przygotowywaniu prac!
Czekają na Was wyjątkowe nagrody!

5b m ksiazkiW piątek 18 października klasa Vb wraz z wychowawczynią Panią Barbarą Jurczyk wybrała się na wycieczkę do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie na warsztaty ,,Od deski do deski”. Tematem zajęć była historia powstania książki. Warsztaty odbywały się w jednej z muzealnych sal, gdzie mieściła się biblioteczka Juliana Tuwima. Usłyszeliśmy o piśmie klinowym, książkach na glinianych tabliczkach, zwojach papirusowych, kodeksach oraz o wielkim wynalazku Gutenberga – czyli o czcionce drukarskiej. Następnie mogliśmy zrobić własne kodeksy lub zwoje i zaprezentować je przed kolegami i koleżankami z klasy. Po warsztatach Pani Basia zaprosiła nas na gofry i rurki z kremem. Wycieczka bardzo nam się podobała i z chęcią weźmiemy udział w innym spotkaniu w tym muzeum.
Helena Działak

d nauczycielaDnia 14 października br. odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowała klasa 8b pod kierunkiem swojej wychowawczyni – siostry Rozalii. Uczniowie w wesoły i nieco przewrotny sposób, przedstawili sceny z życia szkoły. Następnie, w imieniu wszystkich uczniów, wyrazili głęboką wdzięczność Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i pracownikom szkoły za ich codzienny trud i okazywane serce. Cieszymy się, że w tym wyjątkowym dniu mogliśmy być razem, ponieważ zawsze podkreślamy, że Dzień Edukacji Narodowej to święto całej społeczności szkolnej.

debataDrodzy Uczniowie!

Zapraszamy do wzięcia udziału w debacie poprzedzającej wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spotkanie odbędzie się 8 października br. o godzinie 11:50 w żółtej sali gimnastycznej. Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego przedstawią wówczas swoje programy wyborcze, a my będziemy mogli im zadać pytania o kwestie naszym zdaniem najważniejsze dla dobrego funkcjonowania szkoły i Samorządu jako organu.

Zachęcamy do zadawania przemyślanych pytań kandydatom, ponieważ czas debaty jest ograniczony.

k plastycznySzanowni uczniowie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie: W HARMONII Z PRZYRODĄ - IX EDYCJA.
Konkurs skierowany jest do młodzieży w dwóch grupach wiekowych:
7 - 10 lat i 11 - 13 lat.
Tematyka prac dotyczy zagadnień z zakresu ochrony przyrody i środowiska.
Technika płaska: malarstwo, rysunek, itd.
Format: A4 lub A3
Zainteresowanych zapraszam na indywidualne konsultacje.
Agnieszka Radke

wyboryDrodzy Uczniowie!

Przypominamy, że tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbędą się w piątek 11 października br. na godzinach wychowawczych. Wszystkich kandydatów zachęcamy do przemyślenia programów wyborczych i przedstawienia ich w formie plakatów. Na wywieszenie waszych postulatów będzie miejsce na specjalnie w tym celu ustawionych tablicach. 
Wszystkich uczniów zachęcamy do zagłosowania na swoich kandydatów. Udział w wyborach szkolnych jest wstępem do podejmowania odpowiednich działań obywatelskich w przyszłości. W przededniu wyborów parlamentarnych, pokażcie dorosłym jak należy sie zachować i pójdźcie zagłosować!

d krajobrazuSzanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
W związku z ogłoszonym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska Dniem Krajobrazu, w naszej szkole organizujemy spacer krajobrazowy w ramach realizacji programu nauczania przyrody i biologii. Wydarzenie będzie miało miejsce 18 października br. a nad jego organizacją będą czuwały p. Natalia Gmitrzuk i p. Dorota Kubik. W tym roku uwaga skupia się na krajobrazach wodnych, dlatego kierunkiem naszej wyprawy będzie Park Moczydło, a tytuł naszego spaceru to „Cała nadzieja w wodzie – oczko wokół parku”.
Celem spaceru jest objaśnienie dzieciom jak ważny jest w przyrodzie obieg wody, jej swobodne krążenie pomiędzy atmosferą, chmurami, ziemią w którą wsiąka oraz jeziorami, stawami, a nawet małymi oczkami wodnymi w miejskich parkach czy większymi zbiornikami retencyjnymi. Wszystkie one gromadzą wodę deszczową, zatrzymując ją dłużej na i w ziemi. Nie pozwalają tej wodzie szybko odpłynąć do rzeki a z nią do mórz i oceanów. Dzieci dowiedzą się jak ważne jest nie wykładanie całego podwórka kostką brukową. Jak mogą temu zapobiegać na swoich działkach? Jak bardzo mała sadzawka może zmienić bioróżnorodność otoczenia i jakie korzyści wynikają z obecności małego stawu w okolicy. Czy warto zbierać deszczówkę?
Na to i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas naszych nietypowych zajęć.

d tornistra 20191 października br., podobnie jak w roku ubiegłym, przyłączyliśmy się do akcji Ogólnopolski Dzień Tornistra 2019. Naszym uczniom zaprezentowano wiedzę o możliwych wadach postawy, wynikających z noszenia źle dobranego tornistra. Dzieci miały szansę dowiedzieć się , czym skutkuje przeładowywanie plecaka. Przy okazji nasi podopieczni mogli pochwalić się zawartością swoich tornistrów. Mamy nadzieję, że taka forma lekcji przyczyni się do zapamiętania ważnych kwestii dla ich zdrowia. 

Poniżej udostępniamy prezentację nt. wad postawy.
 

s szkolySzanowni Państwo,
Tradycyjnie w naszej szkole 27 września br. obchodziliśmy Święto Szkoły. Wybrana przez nas data, upamiętnia śmierć naszego patrona – księdza Piotra Skargi.
W związku z uroczystościami, tego dnia obowiązywała zmieniona organizacja pracy szkoły. Wychowawcy i nauczyciele w godzinach porannych przeprowadzili  lekcje wychowawcze zapoznające naszych uczniów z życiem i dokonaniami naszego patrona. Zostały także wykonane specjale dekoracje i prace plastyczne podkreślające, jak ważną postacią w historii Polski był ksiądz Piotr Skarga.
Następnie o godz. 10:00 udaliśmy się do kościoła na uroczystą Mszę Świętą, podczas której uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej zostali oficjalnie włączeni w poczet naszych uczniów po swoim ślubowaniu. Tekst przysięgi złożyli w obecności całej społeczności szkolnej. Ponadto, uczniowie klas czwartych słowami wiersza Władysława Bełzy, zadeklarowali chęć pogłębiania swej postawy patriotycznej, za co zostali odznaczeni specjalną przypinką „Małego Patrioty”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom za towarzyszenie nam w świętowaniu i uczestnictwo w Mszy Świętej.
Tego dnia wszystkich uczniów obowiązywał strój galowy, by odpowiednio podkreślić rangę wydarzenia. Po części oficjalnej, uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek od Dyrekcji.
Bardzo się cieszymy, iż ten jakże ważny dla nas dzień, okazał się niezwykle udany.
Zapraszamy do wspólnego świętowania za rok!

b przelajowe23 września 2019 roku uczniowie wolskich szkół rozpoczęli zmagania w ramach LII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży organizowanej w parku im. E. Szymańskiego. Zawodniczki i zawodnicy ze szkół podstawowych rywalizowali na dystansach od 800 do 1000 m. Naszą szkołę reprezentowała 26 osobowa grupa dziewcząt i chłopców, startująca w różnych kategoriach wiekowych. Zasady konkurencji mówiły, że osoby, które uplasowały się na pierwszych 10 miejscach, dostają się do Mistrzostw Warszawy. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się ośmioro naszych uczniów. Najlepszy wynik wybiegał Wojciech Banasik, zajmując drugie miejsce. Gratulujemy wszystkim zawodnikom walki i życzymy kolejnych udanych startów w zawodach.

sztafeta26 września 2019 r. uczniowie wolskich szkół rywalizowali w ramach LII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Tym razem zawodniczki i zawodnicy ze szkół podstawowych biegali w sztafetach na dystansie 800 m. Zawody odbyły się w parku im. E. Szymańskiego. Dziewczyny z naszej szkoły zajęły siódme miejsce, sztafeta chłopców przybiegła na pozycji szóstej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

1a wybuchowaw termodynamikaDnia 21 września 2019 r. klasa 1a była na warsztatach „Wybuchowa termodynamika”, warsztaty odbywały się na Wydziale Fizyki UW. Zajęcia miały na celu przybliżenie prostych zagadnień z działu termodynamiki. Uczniowie zapoznali się ze "wściekłym" ciekłym azotem i zobaczyli prawdziwą "płonącą dłoń" oraz jak fizycy przygotowują „ekspresową sałatkę” i czy możliwe jest wbijanie gwoździ bananem.  A na koniec była „wybuchowa niespodzianka”.

 

k krasomowczyOskar Urban, uczeń klasy 8A, 19 września 2019 roku wziął udział w finale V Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego "Public Speaking Contest" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Angielskiego w Polsce IATEFL Poland.
Tym razem Konkurs odbył się w budynku Uniwersytetu Gdańskiego na wydziale Stosunków Międzynarodowych.
Uczestnicy byli podzieleni na dwie kategorie 13 - 16 lat oraz 16 - 19 lat i mieli za zadanie przygotować prezentację pt.: Things I wish were different at school (Co chciałabym/chciałbym zmienić w szkole).
W finale brały udział osoby, które zajęły I miejsce w danym województwie i, przypomnijmy, że Oskar zajął 1 miejsce w województwie mazowieckim w swojej kategorii.
Niestety, tym razem szczęście nam nie dopisało i nie zajęliśmy miejsca na podium, ale na pewno spróbujemy za rok :)

savoir vivreW dniach 18 oraz 23 września  klasy 1, 2b, 2c wybrały się do Restauracji „Portowa” na warsztaty Savoir - vivre. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z zasadami kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach, uczyli się tańczyć poloneza oraz musieli nakryć odpowiednio stół na przyjęcie. Zajęcia prowadzone były przez p. Michała – zawodowego tancerza oraz p. Bartłomieja – Oficera Żeglugi Wielkiej. Dzieciaki, wyszły z zajęć z nowymi wiadomościami i większą kulturą osobistą, a prowadzącym dziękujemy za miłą atmosferę i ciekawe zajęcia.

pinokio 016 września, klasy 0a i 0b, wybrały się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Technicznej „Pinokio”. W bardzo ciekawy sposób pokazano nam i wyjaśniono jak powstają meble, jakich narzędzi używa stolarz, czym różnią się poszczególne gatunki drewna i do czego można je wykorzystać. Na zajęciach praktycznych, wykonaliśmy pamiątkową pracę stolarską, którą potem mogliśmy zabrać do domu. Przerwy pomiędzy zajęciami spędzaliśmy na świeżym powietrzu śpiewając, grając i dobrze się bawiąc. Pełen wrażeń dzień zakończył się ogniskiem, na którym samodzielnie piekliśmy kiełbaski.
To była nasza pierwsza wycieczka, którą z pewnością zapamiętamy na bardzo długo.

Początek strony