fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

W programie wychowawczym naszych szkół szczególne miejsce zajmuje przykazanie miłości bliźniego. Wiemy, że wrażliwość jest nieodzowna w dzisiejszym świecie, który często postrzega człowieka tylko w wymiarze ekonomicznym. Dzięki wrażliwości świat jest trochę bardziej sprawiedliwy, a my sami ubogacamy swoje człowieczeństwo.

Świadomi słów Pana Jezusa „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” traktujemy to przykazanie w wymiarze religijnym i społecznym. Dlatego dzieci i młodzież chętnie podejmują akcje na rzecz osób potrzebujących pomocy. Ponieważ jest ich coraz więcej postanowiliśmy je przedstawiać z nadzieją, że dobro czynione przez naszych uczniów znajdzie jak najwięcej naśladowców.

W Gimnazjum powstało Szkolne Koło Caritas, które będzie wspierało wszystkie akcje dobroczynne.


adopcja sercaAdopcja serca
W 2005 roku przyjechał do nas Ks. Pallotyn pracujący od wielu lat na placówce misyjnej w Rwandzie, aby poprowadzić adwentowy dzień skupiania. Opowiadał m.in. o skomplikowanej sytuacji w kraju ogarniętym bratobójczymi walkami, o bardzo trudnych warunkach w których żyją dzieci.  Opowiedział też o prowadzonej przez Księży Pallotynów akcji zwanej „Adopcją serca". Polega ona na zaadoptowaniu dziecka z Rwandy i opłacaniu mu nauki w szkole. Postanowiliśmy włączyć się w to dzieło. Aby nasz dar był w pełni z serca organizujemy kiermasze ozdób świątecznych przygotowanych własnoręcznie przez dzieci. Z zebranych w ten sposób pieniędzy opłacamy całoroczną naukę dwójce dzieci. Tak czynimy rokrocznie co okazują zamieszczone zdjęcia z prowadzonych kiermaszy. Mamy też podziękowania od wspieranej przez nas młodzieży w Rwandzie


ukrainaPolskiej parafii w Żółkwi na Ukrainie
Od 2010 roku nasza szkoła pomaga rzymskokatolickiej parafii św. Wawrzyńca w Żółkwi na Ukrainie. Parafia w której większość stanowią Polacy boryka się z wieloma trudnościami. Mieszkańcom brakuje środków na codzienne potrzeby. A ponadto mają pod opieką przepiękny kościół z początku XVII wieku, który zamknięty przez władze komunistyczne w 1946 i zamieniony na magazyn został bardzo zniszczony. W 1989 roku świątynię odzyskała miejscowa rzymskokatolicka wspólnota parafialna. Mimo pomocy udzielonej przez instytucje państwowe i samorządowe Polski kościół wymaga jeszcze wielu nakładów, aby mógł powrócić do dawnej świetności. To powoduje, że Ks. Proboszcz Józef Legowicz nie ma wystarczających środków na pomoc ludziom biednym.
Stąd nasza pomoc, która sprowadza się do przygotowania paczek świątecznych na Boże Narodzenie. Zbieramy do nich przede wszystkim rzeczy dla dzieci: przybory szkolne, zabawki, ale również żywność czy środki czystości. Tak było na Boże Narodzenie roku 2010 i tak jest co roku. O wdzięczności obdarowanych świadczy otrzymane podziękowanie


d dzieckaDomowi Dziecka
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy 3c naszego Gimnazjum zorganizowali paczki świąteczne dla dzieci z domu dziecka.
16 grudnia delegacja klasy odwiedziła Fundację św. Jana Jerozolimskiego. Jak dowiedzieliśmy się od pani prezes Joanny Radziwiłł fundacja powstała w 1990 r, a misją fundacji jest wyrównywanie szans społeczno - rozwojowo-edukacyjnych, rozwój duchowy dzieci i młodzieży z ubogich i patologicznych rodzin, a także wsparcie osób niepełnosprawnych i niewidomych. Tak się złożyło, że gdy odwiedzaliśmy ten dom, dzieci w nim nie było, gdyż wyjechały na weekend do Kobyłki wraz z harcerzami. Ale mimo to, naszych uczniów na pewno wzruszyło ciepło bijące z tego miejsca. Zwykła willa na Saskiej Kępie okazała się prawdziwym domem dla potrzebujących. Odwiedziny były cennym przeżyciem dla naszych uczniów, a dla dzieci dużą niespodzianką.


nakretkaAkcja "Nakrętka"
Uczniowie Szkoły Podstawowej od 2010 roku uczestniczą w akcji „Nakrętka”. Akcja ma na celu zbieranie plastikowych nakrętek, które odwozimy do Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom – Rodzina – Człowiek. Pieniądze ze sprzedaży nakrętek przeznacza ono na zakup wózków inwalidzkich oraz protez dla swoich podopiecznych. Dzięki temu niesiemy pomoc pokrzywdzonym. Akcję koordynuje p. Magdalena Dębska.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję i prosimy o dalszą pomoc. Poniżej podziękowania od Stowarzyszenia.

 


kropla miłościPodaruj Kroplę Miłości
11 lutego, w Dniu Chorego, uczniowie naszego gimnazjum, należący do nowo utworzonego Szkolnego Koła Caritas pod opieką s. Dominiki Rogaczewskiej, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Podaruj kroplę miłości. Polegała ona na rozdawaniu ulotek zachęcających do oddawania krwi dla potrzebujących. Spotkanie rozpoczęło się w Katedrze św. Jana Chrzciciela. Młodzież zapoznała się z postacią św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Inicjatorem wydarzenia była Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Mimo mrozu humory dopisywały, entuzjazmu nie brakowało. Ks. dyrektor Zbigniew Zembrzuski podziękował uczestnikom akcji i zostali oni zaproszeni na gorącą herbatę.


chleb zyciaChleb Życia
Bieda w Polsce jest dużym problemem. Pragniemy pomagać potrzebującym, dlatego postanowiliśmy wspierać Katolicką Wspólnotę Chleb Życia. Fundacja powstała jesienią 2002 r. z inspiracji Przełożonej polskiej Wspólnoty Chleb Życia, siostry Małgorzaty Chmielewskiej. Fundacja pomaga rodzinom borykającym się z chorobami i brakiem pieniędzy na chleb. Niesie nadzieję najbardziej potrzebującym (schroniska dla bezdomnych, ludziom chorym, niepełnosprawnym i starym). Troszczy się o edukację najuboższych dzieci i młodzieży.


kresy ksiazkiPodziel się książką z Polakami na Kresach
W ramach akcji do polskich szkół na Litwie i Łotwie trafiły książki oraz płyty zebrane przez naszych uczniów.
Zbiórka książek cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a w szczególności ogromnym zaangażowaniem wykazali się Mali Patrioci.
Oto fotorelacja z wyjazdu oraz informacje o naszej aktywności w mediach.


groszAkcja - Grosz do grosza
Nasza szkolna akcja "GROSZ DO GROSZA" zatacza coraz szersze kręgi. Zbieramy w niej pieniądze na rehabilitację naszego kolegi - Wiktora, który całkiem niedawno skończył 10 lat, a od ponad 7-u choruje na autyzm dziecięcy. Mamy już ponad ... 2500 złotych. To wszystko dzięki Wam, kochani :-) Wspólnymi siłami zgromadziliśmy już blisko 30 kg cennych monet ... właściwie bezcennych, bo pomogą Wiktorowi i Jego Mamie poprawić jakość Ich życia, jakość zwykłego szarego dnia zdominowanego przez nieuleczalną chorobę. Dziękujemy Wszystkim Darczyńcom za każdy odruch serca, za każdy grosz, za namacalny dowód na to, że nie jesteśmy obojętni, że wspólnie możemy czynić małe cuda. Dziękujemy Wam również za pokazanie Wiktorowi i Ani, że nie są z chorobą sami, że w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. ks. Piotra Skargi mają mnóstwo fantastycznych Przyjaciół.
Zbiórka trwała do VI 2014 r. Całą zebraną sumę (5100 zł.) przekazaliśmy na konto Fundacji "Zdążyć z pomocą", która odda te pieniądze mamie Wiktora.


Dom Dziecka w BiłohiriiDomowi Dziecka w Biłohirii
W niedawno wyremontowanym domu dziecka w Biłohirii na Podolu mieszka już dziesięcioro dzieci. Mieści się on w dawnym klasztorze dominikańskim. Pallotyńskim misjonarzom udało się stworzyć przytulne wnętrze, gdzie osierocone dzieci znalazły miłość i spokój.
Pallotyni przejęli świątynię w 1993 roku. Bardzo szybko wyremontowali jedną z naw kościoła, która wystarcza na potrzeby duszpasterskie obecnej parafii. Pozostała część służy dzieciom, które są bardzo wdzięczne za to, że mogą pozostać w swojej rodzinnej miejscowości. Do niedawna tamtejsze sieroty były rozsyłane do innych powiatów. Na co dzień dziećmi opiekują się siostry zakonne ze zgromadzenia sióstr Benedyktynek – Misjonarek.
Darczyńcy z Polski i z innych krajów ofiarnie wspierali remont wewnętrzny domu dziecka, zarówno finansowo, jak i modlitwą. Teraz budynek trzeba utrzymać. Prowadzone są też remonty zewnętrzne i porządkowanie terenu. W najbliższych planach jest budowa ogrodzenia i placu zabaw dla dzieci.
To jest dom dziecka, dla którego organizujemy od 2013 roku pomoc. Na zakończenie roku szkolnego zamiast kwiatów nasi uczniowie przynoszą: środki do higieny osobistej - szampony, szczoteczki do zębów i pasty, płyny do mycia, środki do sprzątania, środki do mycia naczyń.


Zbiórka odzieży zimowej i artykułów szkolnych dla młodzieży w Drohobyczu na Ukrainie
13.11.2014 r. nasze Szkolne Koło Caritas zakończyło zbiórkę odzieży zimowej i artykułów szkolnych przeznaczonych dla młodzieży w Drohobyczu na Ukrainie. Dary zostały zawiezione przez uczniów na Krakowskie Przedmieście do siedziby Caritas Warszawskiej, skąd po dołączeniu ich do rzeczy od innych SKC pojadą do naszych wschodnich sąsiadów. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.


spelnij marzenieSpełnij jedno marzenie - Adwent 2014

Informacja o akcji

Dzieci z domów dziecka i ubogich rodzin piszą listy do św. Mikołaja. Trafiają one do ludzi dobrej woli, którzy realizują życzenie dziecka poprzez kupno prezentu. Uczniowie z naszej szkoły zebrali i przekazali na zakup prezentów 500 zł.


 Rodzina rodzinieAkcja Rodzina rodzinie
Od listopada jako szkolna społeczność postanowiliśmy na prośbę Caritas Polska wspierać jedna rodzinę w objętej wojną Syrii.
www.rodzinarodzinie.caritas.pl

 

Szanowni Państwo,
Uprzejmie dziękujemy za zadeklarowaną kwotę na rzecz poszkodowanej rodziny. To Państwo  będziecie wspierać całościowo przez najbliższe pół roku – 6 miesięcy wybraną rodzinę uiszczając co miesiąc deklarowaną kwotę. Rodzina jest finansowana jedynie z Państwa środków.
Kwota wsparcia: 410 zł miesięcznie (przez okres 6 miesięcy). Po upływie 6 miesięcy poinformujemy o możliwości dalszego wsparcia.
Dziękujemy
Zespół Caritas Polska


tak pomagamTak, pomagam
W dniach 9 i 10 grudnia 2016 r. (piątek - sobota) w godzinach od 10:00 – 20:00 Caritas Polska zorganizowała zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak, POMAGAM”.
Podczas bożonarodzeniowej zbiórki, która została przeprowadzona w hipermarkecie Carrefour wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas III gimnazjum. Nasi wolontariusze w koszulkach Caritas zbierali artykuły żywnościowe codziennej potrzeby takie jak: mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, płatki kukurydziane, herbata, słodycze, konserwy mięsne i rybne, olej itp. DZIĘKUJEMY za udział w akcji, zaangażowanie i poświęcony czas.
Paczki żywnościowe trafią do najbardziej potrzebujących, do osób starszych, samotnych, chorych.

 

Początek strony