fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

p rokuDnia 3 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny 2012/13. Tradycyjnie spotkaliśmy się na mszy św. aby wspólnie z gronem pedagogicznym, rodzicami i uczniami prosić Pan Boga o błogosławieństwo i potrzebne łaski na nowy rok szkolny. Po mszy św. sprawowanej przez ks. Dyrektora uczniowie przeszli do szkoły na spotkanie z wychowawcami klas podczas którego otrzymali plan lekcji i zapoznali się z organizacją roku szkolnego. Nowy rok szkolny w naszej Szkole Podstawowej rozpoczęły: zerówka, dwie klasy pierwsze, klasa druga, trzecia, czwarta, dwie piąte i szósta. Z nową rzeczywistością zetknęli się uczniowie klasy zerowej, którzy przyszli z przedszkoli, jak również klasy czwartej , którzy przeszli do drugiego budynku.
Ufamy, że nowy rok szkolny będzie dla nas pomyślny; pomnożymy posiadane wiadomości i pogłębimy nasze relacje z Panem Bogiem i ludźmi.

m technikiWe wtorek 18 września odbyła się wycieczka do Muzeum Techniki, które znajduje się w Pałacu Kultury.
Byliśmy w planetarium na seansie „Podróż po niebie”, gdzie oglądaliśmy mapę nieba i gwiazdozbiory. Poznaliśmy podstawowe pojęcia dotyczące astronomii.
Na lekcji muzealnej „Tajemnice wynalazków” przewodnik opowiadał nam o rozwoju technik komputerowych, o historii powstania samochodu i innych zabytkowych przedmiotach, które kiedyś były oznaką postępu techniki.
Wycieczka była bardzo ciekawa i fajna. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś to powtórzymy.

Joanna Lisiowska - uczennica klasy 6

m sportuDnia 18 września klasa IV wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Odbyła się lekcja muzealna w sali edukacyjnej na temat „fair play”, uczniowie zapoznali się z przesłaniem tej idei. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie ekspozycji stałej z przewodnikiem. W muzeum znajduje się wiele ciekawych eksponatów. Miejsce jest warte polecenia, zachęcamy wszystkich do wybrania się do Muzeum.

 

 

pomnikDnia 18 września na placu kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ul. Bema 73/75 obok naszej szkoły został odsłonięty pomnik ks. Piotra Skargi.
Uroczystości przewodniczył Arcybiskup Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz. Obecni byli: parlamentarzyści, Mazowiecki Kurator Oświaty, Burmistrz Dzielnicy Warszawa Wola, Prowincjał Księży Jezuitów, Radni Dzielnicy Wola, duchowieństwo, dyrekcje szkół, parafianie, rodzice, harcerze, absolwenci i uczniowie.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym od programu słowno muzycznego w wykonaniu młodzieży naszej szkoły, po czym wszyscy zebrani w uroczystym szyku za sztandarem szkoły udali się pod pomnik, aby dokonać jego poświęcenia i odsłonięcia. Przy dźwiękach trąbki, odsłonięcia dokonali: Kardynał Kazimierz Nycz, Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik, Burmistrz Dzielnicy Wola Urszula Kierzkowska i Prowincjał Księży Jezuitów o. Tomasz Kot SJ.
Spotkanie zakończyło się modlitwą za Ojczyznę ks. Piotra Skargi, okolicznościowymi przemówieniami i odczytaniem listu Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka skierowanym z okazji uroczystości.
Jak czytamy na tablicy umieszczonej na cokole pomnika, został on ufundowany przez społeczność Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi jako wyraz pamięci o swoim patronie z okazji 400 - lecia jego śmierci i ogłoszonego z tej racji przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Roku Ks. Piotra Skargi
Pomnik zaprojektowany w pracowni Metaloplastyki Janusza Tałucia i Karoliny Tałuć w Białymstoku o wysokości postaci 2,50 i cokołu 1,60 został wykonany w pracowni odlewniczej Zbigniewa Fudeckiego.

palac prez26 września 2012 r. klasa 1a wybrała się na wycieczkę do Pałacu prezydenckiego. Zobaczyliśmy miejsca, w których Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej przyjmowali głowy państw, spotykali się z wybitnymi osobistościami i wypełniali codzienne obowiązki. Pani przewodnik oprowadziła nas po wielu pomieszczeniach. Były to: Sień Główna, Kaplica, Sala Rokoko, Sala Biała, Jadalnia, Sala Obrazowa, Sala Jerzego Nowosielskiego. Następnie udaliśmy się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożyć kwiaty i wysłuchać historii grobu – pomnika.

swieto szkolyTradycyjnie 27 września  w dniu śmierci naszego patrona spotkaliśmy się wraz całą szkolną wspólnotą na uroczystej mszy św. sprawowanej przez Prymasa Seniora Kardynała Józefa Glempa. Podczas mszy św. dziękowaliśmy Panu Bogu za opiekę nad naszą szkołą i prosiliśmy o błogosławieństwo na dalszy czas. Ks. Prymas podkreślił, że nasza szkoła to miejsce, gdzie spotyka się ze sobą wiedza i wiara. Mamy pogłębiać swoją wiedzę, ale też kształtować wiarę, aby tak, jak w życiu ks. Piotra Skargi, wyrażała się czynami miłości.
Zadania te podjęli się realizować uczniowie klas pierwszych, z gimnazjum i szkoły podstawowej, którzy podczas tej uroczystości złożyli ślubowanie. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.
Ważnym punktem uroczystości było rozpoczęcie projektu edukacyjnego z wychowania patriotycznego skierowanego do uczniów z kl.4 – 6 szkoły podstawowej  pt. „Mały patriota„. Po złożeniu okolicznościowego przyrzeczenia każdy z uczniów otrzymał odznakę „mały patriota” jako zewnętrzny wyraz podjęcia zobowiązań płynących z przynależności do takiej grupy. Projekt zakłada całoroczną pracą uczniów w zdobywaniu sprawności rozwijających poczucie patriotyzmu.
Na zakończenie uroczystości zostały wręczone nauczycielom: Akty nadania awansu zawodowego, nagrody Organu prowadzącego i Dyrektora szkoły. Dyplomami zostali też wyróżnieni uczniowie, którzy otrzymali stypendium naukowe za najlepsze wyniki w nauce osiągnięte w drugim semestrze roku szkolnego 2011/12.
W uroczystości udział wzięli: uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice i zaproszeni goście.

kazanie skargaZgodnie z planami dnia 3 lipca br. rozpoczęliśmy budowę sali gimnastycznej. Zakończenie budowy przewidziane jest na koniec kwietnia 2013 r. Sala zaprojektowana przez mgr inż. arch. Bolesława Niebudka będzie posiadała łączną powierzchnię 1200 m2 i wysokość 10,28 m. W części podziemnej będą znajdowały się dwie sale ćwiczeń po 135 m2, prysznice, toalety, szatnie, wentylatornia, pomieszczenia pomocnicze. Część nadziemna to sala gimnastyczna o powierzchni 513 m2. Czekamy z niecierpliwością na zakończenie inwestycji.
Prezentujemy zdjęcia ukazujące dotychczasowy przebieg budowy.

chleb30 IX klasa III miała okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach. Piekliśmy najprawdziwszy chleb na prawdziwym zakwasie, który własnoręcznie dokarmialiśmy od poniedziałku od piątku. W piątek pod przewodnictwem pana Maćka (taty Ani) mogliśmy w grupkach mieszać składniki, nakładać ciasto do formy i … czekać aż ciasto wyrośnie a następnie upiecze się i ostygnie. Chleb był przepyszny i rozszedł się szybciej niż ciepłe bułki. Następnego dnia zajęć urządziliśmy w klasie „Galerię pieczywa”. Smakowaliśmy różnych rodzajów chleba, odczytywaliśmy na bazie jakiej mąki powstały. Dowiedzieliśmy się, co to jest mąka razowa, pszenna i żytnia. W końcu chleb to podstawa naszego pożywienia, warto więc wiedzieć jak powstaje!

park krajW dniu 10 października 2012 r. klasa V b i IV pojechały na wycieczkę do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Cz. Łaszka w Otwocku.
Logiem tego parku jest czarny bocian. Jest to bardzo rzadki okaz ptaka, który zamieszkuje tereny parku
W parku tym zobaczyliśmy wilka szarego, sowę uszatkę, sowę puchacza, oraz wiele innych zwierząt. Były to często zwierzęta, które uległy jakiemuś wypadkowi i pracownicy parku zajmowali się nimi. Często zwierzęta te, po odzyskaniu sił są z powrotem wypuszczane na wolność.
Wraz z przewodnikiem udaliśmy się na pieszą wędrówkę ścieżką dydaktyczną nazywaną „Łabędzim Szlakiem”.
Zahaczyliśmy wiele roślin i ptaków znajdujących się pod ochroną.
Z roślin, które obejrzeliśmy, to między innymi, wszystkie rodzaje mchów rosnących w Polsce.
Poznaliśmy również różne odmiany brzozy np. brzozę brodawkową. Zobaczyliśmy Bór, czyli las składający się głównie z drzew iglastych.
Widzieliśmy dzięcioła, który przeleciał nam prawie nad głowami oraz kos, który siedział na gałązce. Szliśmy łabędzim szlakiem, więc nie mogło tam też zabraknąć łabędzi.
Byliśmy również w muzeum, gdzie mogliśmy oglądać liczne eksponaty zwierząt żyjących na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz roślinność charakterystyczną dla tego obszaru.
Druga część wystawy obejmowała stroje i narzędzia dawnego użytku codziennego z danego regionu. Widzieliśmy np. kołowrotek, czy maselnicę.
Na zakończenie były kiełbaski z grilla.
Wycieczka ta była bardzo pouczająca i ciekawa. Mogliśmy obejrzeć w naturze to, o czym uczymy się na lekcjach przyrody.

teatr baj10 października klasa III wybrała się do Teatru Baj na spektakl „Królowa Śniegu”. Adaptacja znanej baśni Andersena była niezwykle poruszająca. Baj  po raz kolejny oczarował nas wspaniałą scenografią i cudownymi lalkami – było to przedstawienie z udziałem aktorów i kukiełek . Po spektaklu mogliśmy sami w ramach lekcji dotknąć teatralnych lalek, a także ożywić je w swoich dłoniach. Animowanie kukiełek, marionetek, jawajki czy pacynki wymaga od aktora różnych umiejętności o czym mogliśmy przekonać się „na własne ręce”.

d nauczyciela 112 października w naszej szkole odbyła się akademia dla uczczenia Święta Edukacji Narodowej. Klasa III przygotowała z tej okazji krótki program artystyczny na wesoło. W drugiej części spotkania uczniowie z wyrazami wdzięczności uhonorowali wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły pamiątkowymi, ręcznie malowanymi orderami. Uczniowie również nie wyszli z pustymi rękami. O dobrych cukierkach z okazji święta dla swoich podopiecznych nie zapomniał oczywiście Ksiądz Dyrektor.

m powstania15 października kl. 5b była w Muzeum Powstania Warszawskiego. Klasa uczestniczyła w lekcji muzealnej „Śladami batalionu Zośka i Parasol”. Uczniowie mieli okazję poznać dzieje Powstania warszawskiego i okresu II wojny światowej w Polsce. Lekcja była prowadzona przez pracownika muzeum w oparciu o kontakt z „żywą historią” – eksponatami, fragmentami ekspozycji. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła broń używana w powstaniu oraz replika samochodu opancerzonego „Kubuś”.

pasowanieW dniu 24 X 2012 r. odbyło się pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Wzięły w nim udział dzieci z klasy 1a i 1b. Uczniowie przygotowali program artystyczny, który wszystkim bardzo się podobał. Następnie Ks Dyrektor pasował każdego ucznia i włączył do wspólnoty naszej szkoły. Po uroczystym pasowaniu dzieci przeszły do klas na słodki poczęstunek. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.

 

d niepodl 1„Niepodległość”
Polsko kochana dziś święto Twoje,
Dlatego właśnie ze sztandarem stoję.
W hołdzie żołnierzom, w hołdzie wolności,
W hołdzie poczucia ludzkiej godności.
K. Bayer / A. Wacławski

Dnia 9 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez klasę drugą. Uczniowie starali się  przybliżyć swoim  koleżankom i kolegom niezwykle ważne wydarzenia historyczne, uwieńczone ogromnym sukcesem naszej ojczyzny – odzyskaniem wolności. W zrozumieniu minionych wydarzeń pomogły piękne wiersze, odpowiednie stroje, rekwizyty i muzyka, a podkreśleniem radosnego charakteru tego święta był taniec – polonez wykonany przez dzieci z klasy drugiej.

d niepodl 2Dnia 9 listopada 2012 r. w naszej szkole obchodziliśmy 94 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie klasy 5b przygotowali uroczysty apel dla Szkoły Podstawowej, pod kierunkiem p. Martyny Masłoń, p. Barbary Jurczyk i p. Krzysztofa Wrzołka. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Polski przez uczniów i nauczycieli uczestniczących w apelu. Następnie uczniowie wyrecytowali wiersze o tematyce niepodległościowej i odśpiewali pieśni patriotyczne, takie jak: „Pierwsza Brygada”, „Legiony”, „Piechota”. Rozbrzmiały także słowa napisane przez Marię Konopnicką ku pokrzepieniu serc Polaków tłamszonych przez wroga podczas zaborów, czyli słynna „Rota”, będąca hymnem narodowym w okresie po odzyskaniu niepodległości, przed powstaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Na obchodach zjawił się marszałek Piłsudski, w którego rolę wcielił się jeden z uczniów. Scenografię przedstawienia stanowiła przygotowana przez Samorząd Uczniowski gazetka na temat odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Występy naszych wychowanków dostarczyły nam wielu emocji i wzruszeń, dzięki czemu choć na chwilę mogliśmy się zatrzymać i porozmyślać o poległych bohaterach, dzięki którym możemy żyć w dostatku i pokoju.

symbole nW dniu 29 listopada w Szkole Podstawowej odbył się ogólnopolski konkurs „Polskie Symbole Narodowe”. Zagadnienia konkursowe dotyczyły historii Polski, hymnu państwowego, godła, flagi oraz pieśni patriotycznych. Ostatnie pytanie w teście było otwarte i poruszało kwestię pojmowania przez uczniów polskości. Należało napisać jak rozumie się postawę Polaka – Patrioty. Uczniowie udzielili nad wyraz dojrzałych i mądrych odpowiedzi, przepełnionych miłością do Ojczyzny. Oto kilka przykładowych, które warto wyróżnić.

roratyW niedzielę, 2 grudnia, rozpoczyna się w Kościele nowy okres liturgiczny – Adwent. Z radością i refleksją będziemy przygotowywać się do Świąt Bożego narodzenia, ale nade wszystko do spotkania z Jezusem Zbawicielem.
W tym roku jest to szczególny czas, gdyż przeżywać go będziemy w  Roku Wiary. Kościół podarował go wszystkim wierzącym,  wszystkim ludziom dobrej woli  w konkretnym celu. Czytamy w Liście Papieża „ Porta fidei”: „Rok Wiary chce przyczynić się do nawrócenia na nowo do Pana Jezusa i odkrycia wiary, aby wszyscy członkowie Kościoła stali się wiarygodnymi i radosnymi świadkami Zmartwychwstałego Pana w dzisiejszym świecie, potrafiącymi wskazać tak licznym osobom poszukującym 'bramę wiary'. Ta 'brama' otwiera człowiekowi oczy na Jezusa Chrystusa, który jest z nami «przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt 28, 20). On pokazuje nam, że «sztuki życia» uczy się «w mocnych relacjach z Nim»[13].  
Wszystkich, którzy pragną uczyć się lub pogłębiać swoją relację z Panem Jezusem zapraszamy do wspólnego przemierzania drogami wiary. Towarzyszyć nam będzie Maryja,  „ pierwowzór Kościoła”, która  łączy w sobie w pewien sposób  i odzwierciedla  najważniejsze treści wiary” [19].
W naszej wspólnocie szkolnej będą nas  także prowadzić  drogami wiary świadkowie wiary, ci, którzy w swoim życiu doświadczyli obecności Pana Jezusa i tą obecnością dzielili się z innymi.

  • Prawda wiary, która będziemy zgłębiać przez okres Adwentu, to: „Wierzę w Boga, który kocha".
  • Przez kolejne tygodnie będziemy podawać fragment tekstu biblijnego jako propozycję do osobistego rozważania.
  • Patronem każdego adwentowego tygodnia będzie świadek wiary.

 Relacje z Panem Jezusem będziemy pogłębiać na Mszach świętych zwanych Roratami.
„Szkolne roraty” będziemy odprawiali we wtorki i czwartki o godz.6.30 w naszym kościele przy szkole. Zapraszamy wszystkich uczniów, ich Rodziców, rodziny i wszystkich do uczestnictwa w Roratach. Ministranci i członkowie zespołu muzycznego prosimy o posługę w czasie mszy św.
Po mszy św. jak zwykle zapraszamy na wspólne śniadanie!!!

warsztatyJuż po raz czwarty w naszej szkole odbyły się Warsztaty Plastyczne, podczas których wykonaliśmy ozdoby świąteczne i choinkowe. Dzięki pomysłowości Rodziców i ogromnemu zaangażowaniu dzieci powstały piękne ozdoby z makaronu, filcu, papieru, dekoracyjne bombki i wiele innych piękności. Wszystkiego nie będziemy zdradzać.
Zapraszamy na Kiermasz Świąteczny już 16 XII!

 

k poeciDnia 5 grudnia 2012 r. zorganizowano dla klas 0 - 3 kolejny konkurs recytatorski "Polscy poeci - dzieciom".
Po raz trzeci najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznawali i pięknie interpretowali wiersze polskich poetów. Niejednokrotnie deklamacja wzbogacana była odpowiednim strojem i rekwizytami.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a dnia 16 stycznia nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom konkursu. Gratulujemy!

mikolaj

 

 

 

 

 

 

tenisW czwartek dn. 6.12.2012 r. reprezentacja Katolickiej Szkoły Podstawowej wzięła udział w mistrzostwach dzielnicy w tenisie stołowym. Aby dostać się do strefy medalowej musieliśmy rozegrać siedem meczy. Stosunkiem 6:1, sześć zwycięstw i tylko jedna przegrana uplasowaliśmy się na 3 miejscu! Cieszy nas to bardzo ponieważ w rywalizacji brało udział aż 14 szkół. Wielkie gratulacje dla naszych zawodników. Życzymy powodzenia w przyszłych edycjach oraz dużo wytrwałości w nabywaniu nowych umiejętności oraz doskonaleniu aktualnych.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

zbliżający się koniec roku 2012 skłania nas do podsumowań dotyczących działań podejmowanych przez społeczność naszej szkoły i wydarzeń, w jakich braliśmy udział w trakcie ostatnich miesięcy.

Rozpoczynający się nowy rok szkolny był dla nas początkiem wielu wyzwań. Do społeczności szkolnej dołączyli nowi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.  Gimnazjaliści mieli okazję lepiej się poznać podczas wyjazdu integracyjnego, który w tym roku odbył się na Mazurach. Wrzesień był miesiącem wdrażania nowego systemu informatycznego, wprowadzenia tabletów jako alternatywy dla standardowych dzienników papierowych, a także zupełnie nowej formy dziennika elektronicznego.

Jeszcze w trakcie wakacji, tuż po zakończeniu ubiegłego roku szkolnego, ruszyła budowa sali sportowej. Zakończenie budowy przewidziane jest na koniec kwietnia 2013 r. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na zakończenie inwestycji.

W naszej szkole prężnie działają Samorządy Uczniowskie szkoły podstawowej i gimnazjum, które odpowiadają za organizację różnych imprez społeczno – kulturalnych. I tak w tym roku odbyły się m.in. otrzęsiny uczniów klas pierwszych gimnazjum, a także dyskoteka andrzejkowa. Na bieżąco zmieniane są również dekoracje i gazetki tematyczne na korytarzach. Organizowane są  zbiórki charytatywne różnego typu. Ponadto, rozumiejąc potrzebę pogłębiania wiedzy i poszerzania horyzontów naszych podopiecznych, nauczyciele i wychowawcy starają się organizować zajęcia edukacyjne poza murami szkoły, tak by były one atrakcyjne, a co za tym idzie dobrze przyswajalne przez dzieci i młodzież.

Trwający Rok Księdza Piotra Skargi uczciliśmy licznymi przedsięwzięciami i projektami, mającymi na celu upamiętnienie patrona naszej szkoły i przybliżenie jego sylwetki zarówno naszym uczniom, jak i szerszemu kręgu młodzieży. 18 września odbyła się sesja naukowa, zatytułowana „Aktualność ks. Piotra Skargi dziś”, zorganizowana przez naszą szkołę, w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Wzięło w niej udział ponad trzysta osób, w tym reprezentanci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego. Prowadzone podczas sesji wykłady przybliżyły młodzieży zarówno osobę ks. Skargi, jak również jego poglądy i idee, nadając im jednocześnie wymiar uniwersalny i ponadczasowy. Uzmysłowiono tym samym, jak aktualne pozostają do dziś nauki naszego patrona. Wśród referentów znaleźli się: prof. Eugenia Potulicka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, której wypowiedź traktowała o neoliberalizmie w edukacji;    prof. Krzysztof Koehler  z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, podejmujący zagadnienie patriotyzmu ks. Piotra Skargi, z kolei ks. dr Pawła Szpyrka ukazał Piotra Skargę jako prekursora wolontariatu w Polsce. Na koniec głos zabrał Mazowiecki Kurator Oświaty mgr inż. Karol Semik. Prelegenci podkreślili wyjątkowość osoby naszego patrona, który potrafił łączyć w swoim życiu umiłowanie Boga, Ojczyzny i bliźniego.

Tuż po zakończeniu sesji naukowej, uroczystości przeniosły się na teren szkoły. Na placu, przy kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika, został odsłonięty pomnik upamiętniający postać ks. Piotra Skargi. Uroczystości przewodniczył Arcybiskup Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz. Świętowanie rozpoczęliśmy od programu poetycko – muzycznego w wykonaniu uczniów gimnazjum zaprezentowanego w murach kościoła. Następnie, krocząc w orszaku, udano się pod osłonięty flagą narodową pomnik, gdzie przy dźwiękach trąbki dokonano aktu poświęcenia .

27 września spotkaliśmy się wraz ze szkolną wspólnotą, na uroczystej mszy św. sprawowanej przez Prymasa Seniora Kardynała Józefa Glempa. W trakcie obchodów uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum, złożyli uroczyste ślubowanie. Ważnym punktem uroczystości było także zainaugurowanie projektu edukacyjnego, dotyczącego wychowania patriotycznego, skierowanego do uczniów z kl. 4 – 6 szkoły podstawowej. Projekt „Mały Patriota” powstał z inicjatywy p. Katarzyny Kaczyńskiej uczącej w naszej szkole historii. Po złożeniu przysięgi, dzieci zostały uhonorowane specjalną odznaką, która ma im przypominać o ciągłym rozwijaniu w sobie ducha patriotyzmu i pamięci o ważnych dla naszej Ojczyzny wydarzeniach. Na zakończenie uroczystości zostały wręczone dyplomy i nagrody uznania dla przedstawicieli Grona Pedagogicznego  i Samorządu Uczniowskiego.

W ramach upamiętniania działalności patrona naszej szkoły, delegacja nauczycieli i uczniów udała się do Pułtuska, aby uczestniczyć w tamtejszych obchodach roku ks. Piotra Skargi. Po mszy św. w Bazylice Kolegiackiej, poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową ks. Skargi w kościele św. Piotra i Pawła, a potem dumnie nas reprezentował podczas programu artystycznego prezentowanego w murach Akademii Humanistycznej.

Październik okazał się dla nas nie mniej pracowity, niż wrzesień. W owym miesiącu odbyły się liczne konkursy przedmiotowe organizowane przez  Kuratorium Oświaty w Warszawie, skierowane do uczniów II i III etapu edukacyjnego. Nasi uczniowie chętnie podjęli wyzwanie wzięcia udziału w tych niezwykle trudnych zmaganiach, co zaowocowało przejściem kilku uczniów do kolejnego etapu.
W tym okresie młodzież brała udział także w wielu innych konkursach i turniejach, organizowanych zarówno przez naszą szkołę, jak i inne placówki oświatowe i wychowawcze, w tym m. in. w  Jubileuszowym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej „Usłysz Panie moje słowa” organizowanego przez nas dla uczczenia pontyfikatu błogosławionego Jana Pawła II. Ukoronowaniem tej wyjątkowej edycji konkursu, była gala w Galerii Porczyńskich.

Wzięcie udziału w konkursach przedmiotowych, powtórzenie wymaganego materiału, bez wątpienia pomogło naszym wychowankom w przygotowaniach do napisania próbnych egzaminów gimnazjalnych, które przeprowadzano w listopadzie. Natomiast uczniowie klasy VI napisali swój próbny egzamin na początku grudnia.

Tradycyjnie uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Edukacji Narodowej i Święta Odzyskania Niepodległości. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej klasy pierwsze gimnazjum wzięły udział  w pielgrzymce do Niepokalanowa. Wszyscy natomiast świętowaliśmy i upamiętnialiśmy te ważne wydarzenia, przygotowując uroczyste apele. Przed naszymi recytatorami i aktorami kolejne wyzwania, bowiem już wkrótce, podczas spotkań opłatkowych organizowanych przez szkołę 5. stycznia dla szkoły podstawowej, a 13. stycznia dla gimnazjum, będą wystawiali Jasełka, na które już teraz serdecznie Państwa zapraszamy.

W niedzielę 2 grudnia rozpoczął się w Kościele nowy okres liturgiczny – Adwent. Z radością rozpoczęliśmy oczekiwanie na nadejście Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy i zachęcamy jednocześnie do współudziału  w Roratach, które w tym roku odprawiane będą we wtorki i w czwartki o godz. 6:30 w parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Adwentowy dzień skupienia i wigilie klasowe dla uczniów i wychowawców odbędą się 21 grudnia. Natomiast wychowanków świetlicy szkolnej zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnym, świątecznym poczęstunku we środę 19 grudnia, podczas którego uczniowie klas 0 – 1 szkoły podstawowej odegrają Jasełka.

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy do dzielenia z nami sukcesów i wzniosłych dla naszej społeczności momentów. Współdziałając jesteśmy w stanie zapewnić naszym pociechom należyte wykształcenie, ale także zadbać o ich rozwój emocjonalny i duchowy.

Dyrekcja  i Grono Pedagogiczne

zolkiewPodobnie jak w latach ubiegłych chcemy i na tegoroczne Boże Narodzenie pomóc mieszkańcom rzymskokatolickiej par. św. Wawrzyńca w Żółkwi na Ukrainie. Parafia w której większość stanowią Polacy boryka się z wieloma trudnościami. Mieszkańcom brakuje środków na codzienne potrzeby. Ks. Proboszcz chciałby na święta obdarować szczególnie dzieci i młodzież. Zbieramy więc rzeczy dla nich: przybory szkolne, słodycze, ale również żywność czy środki czystości.
Zebrane dary zostaną przekazane 17 grudnia.

dzien skupienia21 grudnia 2012, ostatni dzień przez Świętami Bożego Narodzenia, był w naszej szkole Adwentowym Dniem Skupienia dla uczniów. Wszystkie klasy zarówno ze szkoły podstawowej jak i gimnazjum wzięły udział w naukach rekolekcyjnych prowadzonych przez Ojców Kapucynów, następnie cała szkoła uczestniczyła we Mszy Świętej. Po mszy odbyły się spotkania opłatkowe w klasach. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem, śpiewali kolędy oraz wspólnie spożywali przyniesione potrawy. Atmosfera była podniosła, świąteczna. Po spotkaniu z klasami nauczyciele udali się na spotkanie opłatkowe dyrekcji, grona pedagogicznego i pracowników szkoły, by podziękować sobie za cały rok pracy oraz życzyć Wesołych Świąt i wielu łask Bożych w nadchodzącym roku 2013.

lampion21 grudnia podczas Adwentowego dnia skupienia po wspólnym kolędowaniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu – „Najpiękniejszy lampion adwentowy”. Wszyscy uczestnicy, a było ich 35 osób z kl. 0-III otrzymało dyplomy oraz drobny upominek – Aniołka. Tego dnia również w Szkole zakończyła się wystawa szopek bożonarodzeniowych i wszystkie 11 prac zostało zawiezionych do Kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu gdzie można je było oglądać do 6 stycznia.

 

jaselka 1Dnia 5 stycznia w naszej szkole odbyły się Jasełka i spotkanie opłatkowe.
Inscenizacja, przygotowana przez klasę III, skupiła się oczywiście wokół narodzin Pana Jezusa w Betlejem. Spektakl składał się z czterech aktów, w których ukazane były sceny towarzyszące narodzinom Jezusa oraz postacie pozytywne jak również i te negatywne. Scena końcowa to powitanie Maleńkiego w stajence betlejemskiej. Występ był wzbogacony śpiewem kolęd i pastorałek.
Po przedstawieniu rodzice i dzieci wraz z nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym rozpoczętym modlitwą. Każdy miał okazję do złożenia życzeń oraz podzielenia się opłatkiem.

5 stycznia w Kościele parafialnym zostały przedstawione Jasełka – „O tym jak Aniołowie narodziny Jezusa uczcili”. Zostały profesjonalnie przygotowane przez klasę VI z pomocą przybyli również uczniowie kl.Va. W czasie przedstawienia na scenie pojawiła się Święta Rodzina, pasterze, Mędrcy ze wschodu, którzy czekali na przyjście Mesjasza, a gdy obwieszczono im radosną nowinę o Jego przyjściu na świat udali się, by oddać Mu pokłon. Po Jasełkach odbył się krótki koncert kolęd w wykonaniu uczniów kl.Va, a po nim rodzice z dziećmi i nauczycielami udali się Szkoły i uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym.

orszakW niedzielę 06.01.2013 odbyła się w Warszawie, już po raz piaty, wielka uroczystość. O godzinie 12.00 z Placu Zamkowego wyruszył Orszak Trzech Króli, by przemaszerować następnie w kierunku Placu Piłsudskiego, gdzie przy stajence nastąpiło uroczyste pokłonienie się Dzieciątku i Świętej Rodzinie.
Już po raz trzeci nasza szkoła wzięła czynny udział w tym przedsięwzięciu. W tegorocznym  orszaku byliśmy najliczniejszą ze wszystkich szkół. Nasi uczniowie ze szkoły podstawowej 0-6, gimnazjum, nauczyciele oraz rodzice byli bardzo zaangażowani w uroczystości, od organizacji całego przedsięwzięcia (przygotowanie strojów, mansjonu etc.) po udział w nim jako występujący (jednym z Trzech Króli – Baltazarem był tata naszych uczennic) albo jako pomoc techniczna (wolontariusze przy kolportowaniu materiałów itp.).

Jeśli chodzi o naszych gimnazjalistów, w tegorocznym orszaku uczestniczyło aż 181 uczniów oraz 7 opiekunów. Pełnili oni różnorakie funkcje, część grała role Darowych (szli oni wraz z orszakiem niebieskim niosąc dary dla króla), Giermków (rozdawali naklejki dzieciom), Aniołów (rozdawali naklejki dzieciom, również wewnątrz orszaków). 15 osobowa grupa zajmowała się wydawaniem kolportowanych materiałów (koron, śpiewników oraz naklejek), a najliczniejsza grupa 143 wolontariuszy rozdawała te materiały licznie przybyłym na orszak Warszawiakom. Warto wspomnieć, iż w tegorocznych uroczystościach wzięło udział ok. 50 000 osób!  Nasza młodzież wraz z nauczycielami od godziny 10.30 do zakończenia uroczystości sumiennie i z pełnym zaangażowaniem wykonywała swoje zadanie. Trzeba przy tym zaznaczyć, iż nie było ono łatwe. W porównaniu z rokiem ubiegłym ilość koron i śpiewników była dwukrotnie wyższa, dodatkowo były również naklejki. Wolontariusze mieli zatem do rozdania łącznie 30 000 śpiewników, 50 000 koron oraz 72 000 naklejek. Niska temperatura utrudniała dodatkowo kolportaż, nie dając zapomnieć jaka jest aktualnie pora roku. Zważywszy na to, iż wszystkie wspomniane materiały zostały wydane, następnie rozdane, a także, że nasi gimnazjaliści dobrze odgrywali swoje orszakowe role, mamy prawo uznać, iż młodzież naszego gimnazjum bardzo dobrze wywiązała się z powierzonych im zadań.
W podziękowaniu za udział i zaangażowanie naszej szkoły w Orszak Trzech Króli 2013, organizatorzy złożyli na ręce Księdza Dyrektora specjalny dyplom. Ksiądz Dyrektor na poniedziałkowej porannej modlitwie przekazał następnie podziękowania wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tej uroczystości jako wolontariusze, ich rodzicom, nauczycielom za opiekę nad uczniami. Osobiście podziękował również Panu Michałowi Kucwajowi, nauczycielowi wychowania fizycznego, który w sposób skrupulatny, profesjonalny zorganizował i koordynował pracę wolontariuszy i ich opiekunów.

W poniedziałek 07.01.2013 w naszej szkole, został rozstrzygnięty międzyklasowy konkurs na „Najładniejszą dekorację świąteczną” sal lekcyjnych. Konkurs, zorganizowany przez samorząd szkolny i jego opiekunów, ogłoszono przed Świętami Bożego Narodzenia. Wszystkie klasy szkoły podstawowej IV - VI oraz gimnazjum wzięły w nim udział. Uczniowie mieli za zadanie udekorować swoją salę lekcyjną w sposób zgodny z tematem, a zarazem pomysłowy, warunkiem przystąpienia do konkursu było posiadanie wśród dekoracji świątecznych Szopki Bożonarodzeniowej.

Rozstrzygnięciem konkursu zajęła się specjalna komisja w składzie: pani Barbara Jurczyk oraz pani Anna Kiljan (opiekun samorządu gimnazjum). Nauczycielki oceniały dekoracje uwzględniając obecność szopki oraz zgodność z tematem, pomysłowość i wykonanie na skali od 1 do 6. Wśród klas szkoły podstawowej nie przyznano nagród, gdyż dekoracje nie były imponujące. Klasy gimnazjum zaskoczyły natomiast urokiem i starannością wykonania swoich dekoracji. Ocena i wybór był niezmiernie trudny. Ostatecznie zwycięzcą okazała się klasa IIIc, drugie miejsce zajęła klasa IIIa, a trzecie klasa Ib. Wszystkie nagrodzone klasy dostały dyplomy gratulacyjne, a zwycięzcy dodatkowo słodkości.

zdrowa zyw

 

 

 

 

 

 

wieczor kŚwietlica szkolna zaprasza na III Wieczóe z kulturą, który odbędzie się 23 stycznia br. w gmachu małej podstawówki, od godziny 17:00. W programie jak zwykle wiele atrakcji przygotowanych przez naszych najmłodszych milusińskich. Będziecie Państwo mogli zobaczyć trzy przedstawienia, przygotowane przez wychowanków koła teatralnego. Uczniowie klas 0 – 1 wystawią jasełka, klasa 2 zaprezentuje się w adaptacji „Królowej Śniegu”, natomiast klasa 3 odegra spektakl o Piotrusiu Panie. Na korytarzu odbędzie się także wernisaż prac wykonanych podczas zajęć świetlicowych.
Przewidujemy również słodką niespodziankęUśmiech W imieniu uczniów i wychowawców.
Serdecznie zapraszamy !!!

bal k

 

 

 

 

 

 

rekolekcje 1Pierwszy dzień rekolekcji 14.02
Pierwszy dzień rekolekcji wielkopostnych w naszej Szkole był także pierwszym dniem Triduum Paschalnego, a więc Wielkim Czwartkiem. Na porannej modlitwie przenieśliśmy się do Jerozolimy, po wspólnym śpiewie każda klasa otrzymała zadanie i rozpoczęło się przygotowanie do Ostatniej Wieczerzy. Każdy z nas był uczniem Pana Jezusa zaproszonym na ucztę. Uczniowie kl. 0. 1a i 1b z pomocą koleżanek i kolegów z kl. VI przygotowali etykiety w kształcie ryby dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej. Kl. II i III miały za zadanie przedstawić w formie plastycznej postaci Apostołów ( wystawa prac na korytarzu), kl. IV przygotowała salę gimnastyczną w Wieczernik, natomiast kl. Va i Vb miała zadanie ułożyć zagadki, wiersze, rymowanki o Apostołach. Gdy Wieczernik był już przygotowany zgromadzeni uczniowie zasiedli do Ostatniej Wieczerzy, czytając fragmenty Pisma Świętego przeżywaliśmy wszystko jak 2000 lat temu. Zaraz po niej udaliśmy się do Kościoła na Adorację Najświętszego Sakramentu i trwając przy Jezusie każdy z nas mógł oddać Jezusowi swój dowód miłości w postaci dobrego uczynku, który uczyniliśmy tego dnia. Podczas podsumowania pierwszego dnia odbyła się prezentacja prac plastycznych oraz odgadywaliśmy zagadki przygotowane przez kl. V.

rekolekcje 2Drugi dzień rekolekcji 15.02
Drugi dzień rekolekcji był w naszej Szkole dniem Wielkiego Piątku. Podczas modlitwy znowu przenieśliśmy się do Jerozolimy i razem z Jezusem przygotowujemy się do Drogi Krzyżowej. Po wspólnym śpiewie Pani Dyrektor wyjaśniła na czym będzie polegała nasza praca. Każda klasa miła za zadanie przygotować łąkę z kwiatami, które miały być podpisane naszymi dobrymi uczynkami, cnotami. Tego dnia naszym najmłodszym przybyła z pomocą kl. 3aG. Gdy zgromadziliśmy się na Sali, po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego o śmierci Jezusa nastąpiła prezentacja prac oraz ich omówienie. Nasze piękne łąki symbolizowały nasze życie, które potrzebują Boga, aby żyć tak jak kwiaty potrzebują słońca. W pewnym momencie słońce zostało zakryte krzyżem z grzechami i kwiaty na łące zwiędły, połamały się. Prace zostały zaniesione i umieszczone na gazetkach w naszych klasach, aby nam przypominać jak wiele grzech i zło niszczy w naszym życiu. Czekamy na Zmartwychwstanie Jezusa, by ściągnąć  grzechy z zakrytego słońca, aby dobro odżyło i mogło wzrastać dając piękno i szczęście. Tego dnia udaliśmy się na Drogę Krzyżową i dźwigaliśmy krzyż  tak jak Jezus, odbyła się także Adoracja Krzyża, który jest znakiem zbawienia i wielkiej miłości Jezusa do nas.

koncertDnia 26.02 o godzinie 10.00 odbył się w kościele przy naszej szkole wyjątkowy koncert. Gościliśmy bowiem Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, dokładnie kwintet dęty drewniany czyli muzyków grających na: flecie poprzecznym, oboju, waltorni, fagocie oraz klarnecie, a także solistów. Koncert odbył się z okazji przeżywanej w tym roku 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, miał na celu wzniecenie ducha patriotyzmu w sercach młodych Polaków. Muzycy grali utwory patriotyczne, soliści śpiewali patriotyczne pieśni. Gimnazjaliści mogli usłyszeć w ich wykonaniu między innymi: „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Przybyli ułani”, „My, pierwsza brygada”. W koncercie uczestniczyła młodzież naszego gimnazjum oraz klasa VI szkoły podstawowej. Koncert, niezwykle poruszający, był ciekawą lekcją historii.

W tym roku świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka z pewnym opóźnieniem za to bardzo hucznie. Każda klasa zaprosiła swoich gości na wyjątkowe spotkanie. Zerówka zaprezentowała wiersze i piosenki specjalnie na tę okazję, Klasa Ia przygotowała przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia” doprawione porcją wesołych życzeń. Klasa Ib przygotowała występ słowno-muzyczny, a na koniec zaprosiła swoich gości do wspólnego tańca. Klasa II przygotowała przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka” i odśpiewała uroczyste „Sto lat”. Klasa III wystąpiła z „Koncertem Życzeń”: śpiewów i tańców, a każdy z gości mógł usłyszeć parę ciepłych słów na swój temat. Wszystkie klasy przygotowały się pięknie, a goście dopisali i nie zawiedli nas.
Każda z klas przygotowała też poczęstunek i upominki dla kochanych babć i dziadków.

Uczniowie naszej klasy IV tworzyli własne baśnie. Z największym uznaniem spotkała się opowieść Janka Kuźmińskiego, którą chcemy Państwu przedstawić.

z wykleci1 marca uczniowie Szkoły Podstawowej oddali cześć „Żołnierzom Wyklętym”. Apel był wyrazem hołdu dla żołnierzy za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz krótkim wspomnieniem bohaterów podziemia antykomunistycznego.
Oto list testament „żołnierza wyklętego”, ppłk Łukasza Cieplińskiego:
Andrzejku! Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą. Dlatego piszę i płaczę. Ja odchodzę – Ty zostajesz by w czyn wprowadzać idee ojca. – Andrzejku: celami Twego życia to:

  • służba dobru, prawdzie i sprawiedliwości oraz walka ze złem.
  • dążenie do rozwiązywania bieżących problemów – na zasadach idei Chrystusowej. W tym celu realizować jej w życiu i wprowadzać w czyn.
  • służba ojczyźnie i narod[o]wi polskiemu [fragment nieczytelny]. Naród polski [fragment nieczytelny] i wolność. Dobrobyt i szczęście. Świat zapadł się [w] nienawiści, brudzie i złej woli. Potrzeba nowych myśli i właściwego rozwiązania, którą Chrystusowa Idea. Miłość i szczęście dostosować do potrzeb XX wieku. Trzeba potrzeby powyższe rozwiązywać w myśl danych zasad. Zasad, których istota często nie jest właściwie rozumiana przez nas.

Następnie zostały przeczytane wiersze pt. „Ku Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci”, autorstwa uczniów: Olgi Sielewiesiuk, Magdaleny Sosińskiej, Julii Molak, Joanny Lisiowskiej, Jana Otłowskiego, Andrzeja Turskiego. Natomiast Piotr Skibiński przeczytał wiersz, który został napisany na zesłaniu przez jego dziadka – członka podziemia antykomunistycznego.
Odbyło się również wręczenie nagród i dyplomów za udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Polskie Symbole Narodowe”.
I miejsce w szkole zajęła Marta Gałęzowska. Nagrody otrzymali również: Aleksandra Wiśniewska, Zofia Podraza, Karol Boheński.
Na koniec wszystkie dzieci przypomniały słowa przysięgi „Małego Patrioty”.

imieniny

 

 

 

 

 

 

k kresyW ramach akcji „Podziel się książką z Polakami na Kresach” trafiły do polskich szkół na Litwie i Łotwie książki oraz płyty zebrane przez naszych uczniów.
Zbiórka książek cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a w szczególności ogromnym zaangażowaniem wykazali się Mali Patrioci.
Oto fotorelacja z wyjazdu oraz informacje o naszej aktywności w mediach.

k kaczynskaJak mnie kształtowała historia… słów kilka o nauczycielce historii w naszej szkole,  Katarzynie Kaczyńskiej

 

 

 

kazachstanW Niedzielę Palmową gościliśmy w naszej szkole grupę 89 uczniów z opiekunami z Republiki Kazachstanu. Nasi młodzi goście to finaliści Międzynarodowej Olimpiady Wiedzy. Celem wizyty było zobaczenie Polski, szczególnie Warszawy i udział w III etapie Olimpiady, organizowanym zwyczajowo poza granicami własnego Państwa. Jako gospodarze mogliśmy również wziąć udział w Olimpiadzie. Dwie uczennice naszego Gimnazjum zostały laureatkami i w nagrodę wyjadą w czerwcu na wycieczkę do Pragi, Paryża i Berlina.
Gratulujemy.

lego

 

 

 

 

 

 

mam talent

 

 

 

 

 

 

ssprawdzian

 

 

 

 

 

 

piasecznoDzień po sprawdzianie szóstoklasisty, w ramach studzenia emocji całą klasą wybraliśmy się do Piaseczna na warsztaty. Odwiedziliśmy Akademię Cztery Pory Roku prowadzoną przez panią Beata Podsiadly. Z pomocą właścicielki Akademii, panią Beatą wyrabialiśmy mydła glicerynowe. Zabawa była przednia, a przy tam zobaczyliśmy, że nie jest to trudne i daje dużo radości. Nasze wyroby przywieźliśmy ze sobą.

Wychowawca Monika Gil

 

Dnia 12.04.2013 r. w ”Domu Kultury „Włochy” odbył się XI Ogólnopolski Konkurs Piosenki „Warszawa da się lubić”. Po raz pierwszy wzięły w nim  udział  zespoły muzyczne działające w naszej szkole: „Pięć minut” (zespół SP),  „Kefas” (zespół gimnazjum)  oraz soliści: Dorota Dyra (klasa Ic), Natalia Kowalska (klasa IIc) i Jakub Stolarski (klasa IIIa)

m curie24 kwietnia 2013 uczniowie klasy Va wybrali się na wycieczkę do dwóch warszawskich muzeów.
Jako pierwsze odwiedziliśmy Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, które mieści się w domu narodzin noblistki. Tam najpierw obejrzeliśmy film o życiu i osiągnięciach naszej rodaczki. Następnie przeszliśmy do sal muzealnych, w których eksponowane są fotografie jej samej, rodziny i przyjaciół oraz przedmioty, którymi się posługiwała. Dowiedzieliśmy się, że jako jedyna dotąd kobieta zdobyła dwie Nagrody Nobla: w dziedzinie fizyki (razem ze swoim mężem) i chemii. Niezwykły jest fakt, że w rodzinie Curie jest aż pięć Nagród Nobla, co czyni niezwykłym ich życie osławione blaskiem monumentalnych dokonań naukowych.
Po dużej dawce informacji odbyliśmy spacer po uliczkach Starego Miasta, by niedługo potem odwiedzić Muzeum Literatury. Tu wzięliśmy udział w warsztatach pt: „Od deski do deski”. W pierwszej części zajęć pani opowiedziała nam historię powstawania książki od czasu Babilonu do Guttenberga. Prezentowała nam sposoby zapisu informacji i były to min. gliniane tabliczki oraz zwoje papirusu. Na koniec wykonywaliśmy książkę wg własnego pomysłu, a ich prezentacja była podsumowaniem zajęć.

treasureislandDnia 24 kwietnia 2013 roku klasa 5B wybrała się na wycieczkę do teatru, zorganizowaną przez panią Jolantę Masłowską. Spektakl w języku angielskim pt. "Treasure Island" wystawiany był na deskach Teatru Imka. Powstał on na podstawie powieści przygodowej autorstwa szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona. Uczniowie uważnie i z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów. Bohaterem sztuki jest Jim Hawkins, chłopak, który pracuje w tawernie "Admiral Benbow". Traf sprawia, że bierze on udział w wyprawie poszukującej skarbu legendarnego kapitana piratów Flinta w oparciu o tajemniczą mapę. Nikt się jednak nie spodziewa, że wśród załogi statku znajdą się dawni towarzysze Flinta, którzy pragną odzyskać utracone łupy. Nagle okazuje się, że skarb tajemniczo zniknął... Jest jednak ktoś, kto wie, gdzie się podział.

3 maj 230.04.2013 r. w naszej szkole odbył się, dla klas IV - VI szkoły podstawowej, apel upamiętniający 222 rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji. Gospodarzem akademii była klasa VI wraz z wychowawcą - Moniką Gil. O oprawę muzyczną zadbała pani Barbara Jurczyk. Apel stanowiła inscenizacja spotkań i rozmów carycy Katarzyny, cesarza Austrii, króla Prus i ambasadora Rosji na temat podziału Polski. Były one przeplatane innymi faktami z historii naszego kraju. Dla wszystkich uczestników apel był interesującą lekcją historii.

3 maj 1Dnia 9.05 odbył się apel poświęcony uchwaleniu Konstytucji 3 - go Maja. Przygotowały go dzieci z klas 1a i 1b.Uczniowie  pięknie deklamowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Dzieci utrwaliły znaczenie słów: Ojczyzna, Patriota, Liberum-veto.Podczas pokazu slajdów miały możliwość poznania sylwetek znanych Polaków:Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego, Józefa Wybickiego i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. O ważnych wydarzeniach z naszej historii opowiedziała Kasia, która wcieliła się w rolę "Babci".

przyrodaDnia 13 maja odbyło się przedstawienie pt. "Chrońmy Przyrodę" przygotowane przez dzieci z klasy 1b.
Był to program słowno - muzyczny, którego głównym przesłaniem była ochrona wody, powietrza i Ziemi na której wszyscy żyjemy.
Wychowanie ekologiczne jest nam bardzo bliskie, a dzieci uczą się jak dbać o najbliższe środowisko właśnie przez takie przedstawienia.
"Chrońmy przyrodę, Ziemię, siebie" - niech to przesłanie towarzyszy nam zawsze.

biebrzaW dniach 15 - 17.05.2013 r. klasy piąte i klasa szósta po raz kolejny wybrały się razem na wycieczkę. W tym roku wypoczywali w osadzie paleolitycznej w Biebrzańskim Parku Narodowym. Mamucia dolina - tak nazywało się gospodarstwo agroturystyczne, w którym uczniowie spędzili bardzo aktywnie trzy dni. Wśród wszystkich atrakcji najciekawsze były:

Poznanie życia w Biebrzańskim Parku Narodowym:

  • Życie dzikich zwierząt na wolności (łosie, jelenie, sarny, bobry, wilki, wydry)
  • Biebrza to także największe skupisko ptaków w Europie – dzieci obserwowały jak wyglądają i jak się nazywają najbardziej popularne z nich
  • Wyprawa na bobrzy szlak
  • Nauka rozpoznawania tropów i śladów zwierząt i ptaków

Poznanie życia pradawnego człowieka w Osadzie z Epoki Kamienia:

  • Rozpalanie ognia bez użycia zapałek czy zapalniczki
  • Nauka strzelania z łuku
  • Nauka miotania oszczepami
  • Przygotowywanie posiłków w Osadzie: wędzenie, pieczenie
  • Eksploracja stanowiska archeologicznego
  • Spływ tratwą po Biebrzy, aby obserwować tokowiska Batalionów - ptaków umieszczonych w herbie parku narodowego
  • Zwiedzanie Twierdzy Osowiec i poznanie historii tutejszych umocnień, chwilę zadumy doświadczyli w Wizne – „polskich termopilach”.

sniadanie

 

 

 

 

 

 

wieczor k1

 

 

 

 

 

 

f patriotyzmuW czerwcu, tuż przed końcem roku szkolnego w Szkole Podstawowej odbył się Festiwal Patriotyzmu. Uczestnikami byli uczniowie klas 4-6, którzy specjalnie na ten wyjątkowy dzień przygotowali liczne inscenizacje i pokazy. Festiwal Patriotyzmu był świętem wszystkich Małych Patriotów, którzy z ogromnym wysiłkiem przez 10 miesięcy wykonywali różne zadania i zdobywali sprawności.
Nasze święto rozpoczęło się uroczystą przysięgą „O celu Polaka”. Rozdano nagrody wszystkim uczestnikom projektu „Mały Patriota”. Dzieci, którym udało się zebrać wszystkie wlepki oraz te, które najładniej prowadziły zeszyt Małego Patrioty, został dodatkowo nagrodzone.
Kolejną odsłoną były inscenizacje historyczne. Klasa IV przygotowała bitwę pod Grunwaldem . Autorem scenariusza był uczeń, Jan Kuźmiński, który niezwykle twórczo i sumiennie podszedł do wyznaczonego zadania. Klasa Va przedstawiła bitwę pod Termopilami, zaś obrona Głogowa została przedstawiona przez klasę Vb, której uczniowie, m. in. Piotr Wilczak, Adam Zatkalik przygotowali maszyny oblężnicze. Klasa VI odegrała sceny walk z Rosjanami podczas powstania kościuszkowskiego.
Uczniowie w przygotowanie Festiwalu Patriotyzmu włożyli dużo pracy i entuzjazmu. Byli świetnie przygotowani i aktywnie zaangażowani w gry, inscenizacje oraz sam proces kolekcjonowania wlepek.

Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2012/2013

Olimpusek - język angielski
  Imię i nazwisklo ucznia klasa uzyskany tytuł miejsce
1 Laura Koralnik 2 laureat 8
2 Natalie Foster 3 laureat 11
3 Julia Szypuła 3 laureat 11
4 Paweł Mizura 5a laureat (sesja wiosenna) 10
Olimpus - język angielski
1 Barbara Łuczyńska  4 laureat  2
2 Gabriela Filipiuk  4 laureat  4
3 Olga Sielewiesiuk  4 laureat  5
4 Marta Gałęzowska  4 laureat  7
5 Jan Królak  4 laureat  9
6 Wojciech Ambroziak  5a

laureat (sesja zimowa)

laureat (sesja wiosenna)

1

8

7 Diomeda Dobrowolska  5a laureat 5
8 Joanna Glanz  5a

laureat (sesja zimowa)

laureat (sesja wiosenna)

9

15

9 Adrian Groele  5a

laureat (sesja zimowa)

laureat (sesja wiosenna)

10

12

  Konkursy matematyczne   
       uzyskany tytuł  pełna nazwa konkursu
1  Franciszek Wrzosek 2

bardzo dobry wynik

Tygodniowy pobyt na obozie

MAT

Alfik matematyczny

2  Laura Koralnik 2 dobry wynik MAT
3  Zofia Podraza 6

bardzo dobry wynik

bardzo dobry wynik

MAT

Alfik matematyczny

4  Olga Sielewiesiuk 4 7 miejsce Olimpus matematyczny
5 Zofia Podraza 6 8 miejsce Olimpus matematyczny
6 Franciszek Wrzosek  2 85 pkt. - bardzo dobry Kangur Matematyczny
7 Zuzanna Marczewska  2 75 pkt. - wyróżnienie Kangur Matematyczny 
8 Marek Witecki  3 113,75 pkt. - bardzo dobry Kangur Matematyczny 
9 Olga Sielewiesiuk  4 108,75 pkt. - wyróżnienie Kangur Matematyczny 
10 Gabriela Filipiuk 4 96,25 pkt. - wyróżnienie  Kangur Matematyczny 
11 Marta Gałęzowska 4 96,25 pkt. - wyróżnienie Kangur Matematyczny 
12 Zofia Podraza  6 113,75 pkt. - wyróżnienie Kangur Matematyczny 
13 Leon Zieliński 5b 105 pkt. - wyróżnienie Kangur Matematyczny 
 Konkury muzyczne     
1 Zespół "5 minut"    laureat - 3 miejsce IV Warszawski Festiwal Piosenki Religijnej "Zaufaj Panu"
  Konkurs przyrodniczy   
1 Wojciech Ambroziak  5a bardzo dobry wynik  Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny "Eko-Planeta"
2 Kacper Rudnicki 5b bardzo dobry wynik Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny "Eko-Planeta" 
 Konkursy recytatorskie   
1 Julia Kalinowska  3 laureat - 1 miejsce  X edycja Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej "Witaj, majowa jutrzenko"
2 Julia Molak 6 wyróżnienie X edycja Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej "Witaj, majowa jutrzenko"
Zawody sportowe
1 Jakub Hudyka 5a 3 miejsce - brązowy medal Drużynowe Mistrzostwa Dzielnicy Wola m.st. Warszawa w tenisie stołowym
2 Adrian Groele 5a 3 miejsce - brązowy medal Drużynowe Mistrzostwa Dzielnicy Wola m.st. Warszawa w tenisie stołowym

k roku

 

 

 

 

 

 

j goraTegoroczne kolonie odbyły się w Jastrzębiej Górze. Podczas pobytu nad morzem dopisała nam piękna,  słoneczna pogoda. Wielokrotnie mogliśmy zażywać kąpieli słonecznej  i morskiej. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Byliśmy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Na Helu oglądaliśmy karmienie fok w Fokarium oraz płynęliśmy statkiem podziwiając bajeczne widoki. Najbardziej podobało nam się zwiedzanie Łeby gdzie pan przewodnik pokazał nam największą ruchomą wydmę. Nie zapomnimy widoku ogromnej góry piachu, z której mogliśmy turlać się do woli.
W ośrodku także czekało na nas wiele atrakcji. Braliśmy udział w konkursach, zabawach i zawodach sportowych.
Będziemy miło wspominać czas spędzony nad morzem.
Dziękujemy za opiekę kadrze p. Grażynie Chmielewskiej, p. Mariuszowi Małysie, p. Michałowi Kucwajowi, siostrze Korneli i p. Magdzie Dębskiej.

Początek strony