Skupiając się na solidarności mam na myśli odczuwanie więzi, współczucia, chęci pomocy i działania razem z daną osobą lub grupą.
Solidarność jest wyrazem poczucia wspólnoty i jedności. Powoduje, że jesteśmy gotowi do bycia razem na dobre i złe, gotowi do brania odpowiedzialności. Solidarność kształtuje się na bazie zrozumienia, życzliwości, poświęcenia i wspierania.
Solidarność jest wyrazem poczucia wspólnoty i jedności. Powoduje, że jesteśmy gotowi do bycia razem na dobre i złe, gotowi do brania odpowiedzialności. Solidarność kształtuje się na bazie zrozumienia, życzliwości, poświęcenia i wspierania.
Tematy szczegółowe:
- Solidarne postępowanie względem samego siebie.
Takie sformułowanie tematu może wydawać się niejasne. Aby dobrze zrozumieć, musimy spojrzeć na siebie jako na istotę duchową, która poza ciałem, umysłem, zmysłami, uczuciami m głębsze pokłady. Człowiek powinien swe życie oprzeć na etycznym, moralnym działaniu – taka jest istota człowieczeństwa. Ciało, umysł, zmysły mają temu służyć. Aby prawdziwie były one wykorzystywane w tym celu, musimy pamiętać o dobrym postępowaniu. I to jest właściwa solidarność z samym sobą.
Zadanie dla rodziców: zaobserwuję, czy moje dziecko tak samo działa , jak mówi i myśli i czuje. Jedność słów, myśli i czynów jest podstawą do kształtowania prawdziwej osobowości, która zaowocuje odwagą, pewnością, zaufaniem do siebie. -
Solidarni w klasie, w rodzinie.
Najwięcej nieporozumień i konfliktów rodzi się w kontaktach z najbliższymi oraz z tymi, z którymi przebywamy najczęściej. Jak rozumieć solidarność klasową? Najogólniej mówiąc jest zgoda na realizowanie wspólnych celów, gotowość do obrony drugiej osoby, jeśli zachodzi taka konieczność. To wymaga umiejętności wczuwania się w sytuację innej osoby. Oczywiście niezbędne jest właściwe rozróżnianie dobra od zła, przewidywanie konsekwencji działań. Nie można być solidarnym w złym.
Podobnie jest z rodziną. Tutaj solidarność szczególnie opiera się na poszanowaniu każdego członka rodziny, nie ośmieszania go, zwłaszcza poza domem, wobec obcych, szanowania jego roli i zadań, jakie otrzymał w rodzinie. Z solidarności jesteśmy zwolnieni, jeśli rodzina funkcjonuje patologicznie, występuje przemoc, uzależnienia i dzieje się krzywda komukolwiek. Wówczas jesteśmy zobowiązani do szukania pomocy u osób z zewnątrz.
Zadanie dla rodziców: zastanowię się, czy jestem prawdziwie solidarny. Czy zbyt często nie krytykuję z błahych powodów swoje dziecko, skarżę się na nich do osób z zewnątrz, bez prób rozwiązywania spraw trudnych z dzieckiem. Czy naprawdę interesuję się rodziną, czy mam czas do wysłuchania dziecka, czy znam jego kolegów, jego problemy, a także jego efekty nauki w szkole? -
Solidarni z Bogiem.
Niektórym się może wydawać, że jesteśmy zwolnieni z odpowiedzialności za to, co dzieje się wokół nas, ponieważ Bóg tak chce. Bóg jest wszechmocny, ale dał wolną wolę człowiekowi i przeznaczył go do działania w świecie. Aby to działanie dawało satysfakcję, należy go oprzeć na zasadach danych nam i sprawdzonych przez wiele pokoleń. Solidarność z Bogiem to budowanie świata w oparciu o Jego wolę i Jego nauki. A więc wymaga ona ciągłego stawiania pytań Bogu i słuchania Jego odpowiedzi, które najczęściej pojawiają się w sercu.
Zadanie dla rodziców: wytłumaczę dziecku, w jaki sposób wysłuchiwać odpowiedzi Boga w sercu.
Alicja Dzwonkowska