Uczciwość jest jedną z najbardziej deficytowych wartości, jakie możemy spotykać w naszym wieku. Bycie uczciwym oznacza też życie w prawdzie czyli nie oszukiwanie, nie kłamanie, nie oczernianie, nie manipulowanie czy też nie przywłaszczanie sobie cudzej własności materialnej czy intelektualnej. Często wydaje nam się, że będąc uczciwym wiele stracimy, będziemy spostrzegani jako naiwni i nie radzący sobie w otaczającej nas rzeczywistości, ale to uczciwi mają spokój sumienia, zaufanie do siebie, poczucie własnej wartości i odczuwają bliskość Boga.
Tematy szczegółowe:
- Uczciwość wobec samego siebie.
Oznacza to, że potrafimy spojrzeć na siebie bez nadmiernego usprawiedliwiania się, możemy przyznać się do błędów, do działań nie zawsze etycznych. Takie spojrzenie nie jest potrzebne do tego, by popadać w potępianie siebie, ale by zmotywować się do zmiany postępowania.
Propozycje dla rodziców: pomyślę, czy jest coś, czego nie chcę dostrzec w sobie lub w swoim dziecku i dlaczego? Jakie to będzie miało konsekwencje? - Postępuję uczciwie w szkole, w domu i wobec innych osób.
Wiemy o tym, że kłamstwa, oszukiwanie, manipulowanie eliminuje nas z kręgu ludzi, którym można zaufać. Uczciwe postępowanie jest ściśle powiązane z poczuciem sprawiedliwości, z ocenianiem drugiej osoby.
Propozycje dla rodziców: nie zgadzam się na nieuczciwe traktowanie siebie i swojego dziecka. Zachowuję rozwagę w ocenianiu innych osób. - Uczciwość daje błogosławieństwo Boga.
Nie jest możliwe słuchać głosu Bożego i postępować nieuczciwie. Bóg kocha wszystkie osoby, ale nasze niewłaściwe postępowanie powoduje, że powstaje w nas uczucie oddalenia i wzrasta indywidualizm nacechowany egoistycznymi osądami.
Propozycje dla rodziców: Bóg jest źródłem wszystkiego, co dobre. Pozwólmy przejawiać się dobru we wszystkich sferach życia. Patrzmy na to, co dobre; słuchajmy tego, co dobre; róbmy; to co dobre, wówczas na pewno odczujemy, że Bóg opiekuje się nami.
Alicja Dzwonkowska