01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

17 czerwca 2019 roku o godzinie 16:00 miało miejsce Uroczyste Zakończenie Gimnazjum. Tym samym, po dwudziestu latach istnienia, ten oddział naszej szkoły przeszedł do historii.
Już podczas Mszy Świętej odprawianej w intencji naszych absolwentów, zgromadzeni w kościele, nie kryli wzruszenia. Młodzież wysłuchała słów Księdza Dyrektora w dużym skupieniu, przyjmując jednocześnie błogosławieństwo na dalsze lata swej edukacji i rozwoju duchowego. Podczas mszy miało także miejsce oficjalne przekazanie Sztandaru Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi na ręce następców - przedstawicieli klas siódmych szkoły podstawowej. Uczniowie szkoły podstawowej zostali pouczeni przez Dyrekcję, jak wielkim zaszczytem jest objęcie pieczy nad Sztandarem, będącym symbolem szkoły i jednoczesne zobowiązanie się do godnego reprezentowania placówki i przekazywanych w niej wartości. Emocje towarzyszące młodzieży przekazującej Sztandar, najlepiej świadczą o tym, jak wiele udało nam się zbudować przez te wspólnie spędzone lata.

kazachstan

 

 

 

 

 

 

festiwal nauki

 

 

 

 

 

 

 

 

k plastyczny wf

 

 

 

 

 

 

 

 

d rodziny 2019Dnia 1 czerwca, dokładnie w Dzień Dziecka, po raz kolejny w historii naszej szkoły świętowaliśmy wspólnie Dzień Rodziny. Za sprawą wspaniałej letniej aury, a także licznie przybyłych gości, imprezę należy zaliczyć do niezwykle udanych. Mieliśmy okazje podziwiać wiele występów artystycznych, prezentowanych zarówno przez uczniów, jak i rodziców.
Specjalnymi gośćmi Dnia Rodziny byli artyści prezentujący sztukę z pogranicza pantomimy, teatru cieni, klasycznego spektaklu oraz tańca, którzy przybyli do nas znad Bajkału. To grupa zaprzyjaźniona ze szkołą, z którą uczniowie i nauczyciele mieli okazję zapoznać się podczas realizowania projektu Miejsce Pamięci Dzieci Syberii realizowanego przez szkołę. Aktorzy podczas trwającego blisko godzinę spektaklu, zabawiali naszych najmłodszych milusińskich, przedstawiając im baśniowe postaci, rosyjskie legendy i dawne wierzenia. Nie zabrakło oczywiście pięknego i pełnego wiary przekazu. Miło było nam też podziwiać wspólny występ taty z córką, zatem mamy nadzieję, iż tym samym powrócimy do występów rodzinnych, jak niegdyś bywało.
Nasi uczniowie prezentowali się w śpiewie, tańcu, recytacji, odgrywali scenki. Uczestniczyli także w przygotowaniach quizów przyrodniczych, językowych, polonistycznych, malowaniu buziek maluchom. Prezentowali swoje projekty. Robili dla nas gofry i lemoniadę. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali także liczne atrakcje sportowe: turniej tenisa stołowego, konkurencje rodzinne, gry i zabawy rekreacyjno – ruchowe. Dużą popularnością cieszyła się też gra w „pająka”.
Tradycyjnie już wśród dzieciaków, furorę robiła wata cukrowa i dmuchańce ustawione na terenie kościelnym. Nowością była możliwość skorzystania z fotobudki i zrobienia sobie zdjęcia z przechadzającą się po szkole Myszką Minnie. Dla nieco starszych i bardziej głodnych, mieliśmy grilla i wyborne ciasta. W tym roku kiermasz ciast przeszedł najśmielsze oczekiwania, zarówno w odniesieniu do ilości, jak i jakości i smaku wypieków. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy upiekli na tę okoliczność swoje słodkości.
Dziękujemy Państwu za wspólne świętowanie i radosny czas spędzony razem. Dzień Rodziny to piękne święto nas wszystkich, ponieważ od zawsze zależy nam, aby społeczność zgromadzona wokół naszej szkoły, stanowiła jedną wielką rodzinę.
Gratulujemy zaprezentowanych talentów i zapraszamy już za rok.

festiwal piosenki religijnejDnia 31 maja już po raz szósty, odbył się Festiwal Pieśni Religijnej. Tradycją jest, że co roku festiwal ma inny, określony temat. W bieżącym roku teksty prezentowane przez naszych uczniów, opierały się na treści psalmów. Pomysłodawczynią uroczystości była p. Barbara Jurczyk, która wspierała także przygotowania uczniów poszczególnych klas. W tym roku opiekę merytoryczną nad festiwalem objęła siostra Aneta – prawdziwa ekspertka w odniesieniu do zagadnienia psalmów. Tegorocznymi gospodarzami wydarzenia byli uczniowie klasy 3a gimnazjum: Maciej Kantorski, Łukasz Witak, Krzysztof Smoliński, Przemysław Turski, Grzegorz Leśniewski, Łukasz Flis, Szymon Orłowski, Wojciech Jaszczuk oraz Andrzej Otwinowski wraz z p. Martyną Kaczmarską. Poziom festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy. Wiele klas zaskoczyło pięknymi, refleksyjnymi interpretacjami niezwykle trudnych i głębokich treści psalmów, inne zaś ciekawymi aranżacjami muzycznymi. Brawurowo zaprezentowało się także Grono Pedagogiczne, które wybrało psalm „ Błogosławcie Pana wszystkie ludy ziemi”. Uczniowie współprowadzący imprezę, przybliżali nam znaczenie psalmów, cytując ich fragmenty i odwołując się do nauki Kościoła. Wszystkim klasom, wychowawcom, nauczycielom, należą się ogromne gratulacje za przygotowanie naszego festiwalu. Mamy nadzieję, że dla każdego z nas było to ogromne przeżycie.
Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

bal gDziś w naszej szkole wydarzenie, na które od dawna czekają nasi gimnazjaliści. W godzinach popołudniowych odbędzie się ich bal na zakończenie szkoły. Życzymy Wam kochani udanej zabawy i połamania obcasów!:)

Przypominamy jednocześnie, iż jest to impreza dedykowana ostatniemu rocznikowi gimnazjum, także podstawówkowicze zostają dziś w domu:)

misterium meki

 

 

 

 

 

 

Konkursy przedmiotowe MSCDN  MKO
Finaliści:

  • Kamila Godlewska - chemia
  • Anna Melon – wos

Losy Żołnierza  i Dzieje Oręża Polskiego

  • Jakub Wojtas – laureat

egzamin

 

 

 

 

 

Po raz kolejny, zwyczajem ubiegłych lat zaprosiliśmy w mury naszej szkoły absolwentów Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi, będących aktualnie uczniami warszawskich liceów, techników i szkół zawodowych w celu podzielenia się doświadczeniami edukacyjnymi i informacjami o szkołach średnich z uczniami klas ósmych i trzecich gimnazjum.  Spotkania te pomagają uczniom z klas 8 i 3 gimnazjum w podjęciu trafnej decyzji wyboru dalszej drogi kształcenia. Forma spotkania, czyli bezpośrednie rozmowa twarzą w twarz z absolwentami wybranych szkół umożliwia pozyskanie cennych informacji zwrotnych o szkole z tzw. pierwszej ręki, czyli od ucznia, który aktualnie pobiera naukę w danej szkole. W kameralnej atmosferze łatwiej jest zadać pytanie, zapytać o to, co nas interesuje w wybranej szkole.
Spotkanie odbyło się 29 marca 2019 roku w godzinach 16.00 - 17.30 w salach gimnastycznych: zielonej i fioletowej. Na zaproszenie odpowiedziało 50 absolwentów z warszawskich szkół średnich, w tym z liceów- 41 uczniów, z technikum – 8 uczniów, z zasadniczej szkoły zawodowej – 1 uczeń. Na spotkanie przybyli także licznie uczniowie z obecnych klas ósmych i trzecich gimnazjum. Goście- uczniowie szkół średnich siedzieli przy stolikach oznaczonych nazwą szkoły, którą reprezentowali.  Na stolikach położone były również informacje dotyczące rankingu Liceów Warszawskich 2019 oraz propozycje tematów rozmów o szkole ponadgimnazjalnej np. rozmowa o poziomie nauczania, przyjazności społecznej, infrastrukturze szkoły itp. Nasi uczniowie z pewną dozą nieśmiałości podchodzili indywidualnie lub w małych 2 - 3 osobowych grupach do siedzących przy stolikach absolwentów i rozmawiali o szkole. Spotkanie ociepliła gorąca herbata, kawa i ciastka przyniesione przez uczniów naszej szkoły.
Na zakończenie spotkania każdy absolwent otrzymał pisemne podziękowanie za udział w spotkaniu, z życzeniami dalszych sukcesów w nauce, wspaniałych wyników na egzaminie maturalnym i trafnego wyboru kierunku studiów.
Spotkanie to nie odbyłoby się, gdyby nie pomoc wielu osób, którym w tym miejscu serdecznie dziękuję:

  • Dyrekcji Szkoły: Ks. Dyrektorowi Sylwestrowi Jeżowi i Pani Dyrektor Annie Żak za otwartość i udział w spotkaniu,
  • Pani Katarzynie Strumińskiej za zmobilizowanie uczniów do przyniesienia ciast z własnego wypieku na spotkanie,
  • Pani Barbarze Jurczyk, Martynie Kaczmarskiej, Sławomirowi Jemielitemu za zaproszenie absolwentów na spotkanie,
  • Pani Barbarze Ambroż za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku, zakupie soków, wody itp. 

Irena Świerżewska – szkolny doradca zawodowy

festiwal piosenki28 marca odbyła się kolejna edycja Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w klasach 4 - 8 szkoły podstawowej oraz 3 gimnazjum. Dziękujemy wszystkim wykonawcom piosenek za wspaniałe występy, publiczności za udział i owacje, jury za pomoc w wyłonieniu zwycięzców, a Dyrekcji za ufundowanie nagród.
Uczestnicy wykonywali utwory w języku angielskim, a grupa uczniów klasy V w języku włoskim:) Ponadto oprócz talentu wokalnego ujawniły się talenty choreograficzne i taneczne ;)
Po burzliwych obradach jury w składzie: Barbara Jurczyk, Agnieszka Rosołek i Kamil Słomiany, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.

soliści:
I miejsce - Zuzanna Nawotczyńska
II miejsce - Maria Kuban
III miejsce - Anna Michalec

Drodzy wykonawcy przypominamy: Pamiętajcie, że konkurs niesie za sobą wygranych i tych, którzy dopiero wygrają. Nie myślcie, więc o wygranej, ale o tym, że Wasz występ sprawił ogromną radość Wam, publiczności i na pewno zachęci Wasze koleżanki i kolegów do udziału w przyszłym roku szkolnym.
Dziękujemy za wspólnie spędzone muzyczne chwile. To była dla nas prawdziwa przyjemność. Do zobaczenia w przyszłym roku.

tramopliny 3cDnia 27.03.2019 r. klasa 3c wybrała się do Hangaru 646. Uczniowie mieli możliwość spędzenia  dwóch godzin skacząc na trampolinach. Pierwsza godzina to była swoista lekcja wychowania fizycznego z instruktorem, poprzedzona porządną rozgrzewką. Następnie, klasa została podzielona na dwie grupy. Każda z nich, pod opieką swojego instruktora, wykonywała zadania im powierzone. Druga godzina polegała na samodzielnym skakaniu i fikaniu koziołków Oczywiście, wszystko odbywało się pod czujnym okiem instruktorów.

p uczeniNauczyciele przedmiotów: matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii zaproponowali uczniom szkoły udział w akcji „Poznaj polskich uczonych”. Przez cały tydzień na drzwiach klas widniały informacje dotyczące odkryć dokonanych przez Polaków oraz krótkie życiorysy uczonych. Wszystko to z okazji Roku Matematyki, Roku Układu Okresowego oraz szczególnego zamiłowania naszych uczniów do nauk matematyczno - przyrodniczych. Akcja zakończy się konkursem z nagrodami! Zachęcamy uczniów szczególnie gimnazjum oraz klas 6 - 8 do wzięcia udziału w konkursie.

p zycieTakie jest hasło naszej drugiej szkolnej kampanii na rzecz świadomego i bezpiecznego korzystania z komputerów, smartfonów i Internetu. Pierwszą akcję, pod hasłem „Bezpieczni w sieci”, zorganizowali jesienią uczniowie klas 8. W aktualną kampanię zaangażowały się klasy 6 i 8 SP oraz III Gim.
Chcemy, żeby piękne i pomysłowe plakaty naszych uczniów zainspirowały do refleksji innych uczniów, nauczycieli i odwiedzających nas rodziców. Czy jesteśmy jak ludzie z obrazka, zbyt zajęci życiem wirtualnym, poświęcający drugiemu człowiekowi zbyt mało uwagi? Na ile % żyjemy „w realu”? Jaka jest alternatywa dla Twittera, Facebooka?
Wystawę podziwiać można na parterze szkoły. Dostępna realnie będzie jeszcze przez miesiąc, wirtualnie zapraszamy tu, na stronę KZE.

1 marcaDo tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” przygotowywaliśmy się z miesięcznym wyprzedzeniem. Pierwszym zadaniem dla klas 4-8 SP i III Gim. było przygotowanie gazetki tematycznej, zgodnie z przydziałem:
4a – Danuta Siedzikówna
4b – Witold Pilecki
4c – August Emil Fieldorf
5a – Łukasz Ciepliński
5b – Józef Franczak
6 – Zygmunt Szendzielarz
7a – Hieronim Dekutowski
7b – Tadeusz Płużański
8a – Armia Andersa
8b – Armia Berlinga
IIIa – SB, UB, MO
IIIb – Armia Krajowa i NIE
IIIc – Kościół w PRL-u
IIId – Polscy przywódcy komunistyczni
Dodatkowo: PRL, Jak komuniści przejęli władzę w Polsce?, „Czterej pancerni i pies”, Żołnierze Wyklęci, Wiersze i książki o Żołnierzach Wyklętych, Filmy o Żołnierzach Wyklętych

Jak widać, obok tematu przewodniego - antykomunistycznego podziemia w Polsce, pojawiły się też tematy „towarzyszące”, o PRL i komunistach. Tajemnicą poliszynela jest jednak to, że wielu uczniów nie ogląda i nie czyta tych gazetek. Stąd pomysł na grę szkolną „Wilczym Tropem”. Od 26 lutego do 1 marca każdy uczeń, który rano zgłosił się do nauczycieli historii z biało-czerwoną opaską na ramieniu, otrzymywał kartę z około 50 pytaniami, datą i zmienianym codziennie logo. Ponieważ odpowiedzi do pytań kryły się w gazetkach, co najmniej 160 uczniów przestudiowało je bardzo wnikliwie, poszerzając tym samym własną wiedzę o 1 marca.
W dniu 1 marca 2019 roku Żołnierzy Wyklętych upamiętniliśmy następująco:

  • Z samego rana przy pomniku „Inki”, przed budynkiem naszej szkoły, zawieszono polskie flagi i zapalono pierwsze znicza.
  • O Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypomniano uczniom podczas porannej modlitwy.
  • Oprócz standardowej karty do gry „Wilczym Tropem”, zainteresowani uczniowie otrzymali dwa dodatkowe zadania. Mieli samodzielnie stworzyć taką kartę do gry, z własnymi pytaniami oraz napisać wypracowanie na temat Żołnierzy Wyklętych - wszystko to podczas jednego dnia w szkole, na przerwach.
  • Delegaci klas 4-8 SP i III Gim. spotkali się przed pomnikiem „Inki”, by złożyć kwiaty i znicza.
  • Trzyosobowa drużyna uczniów z klasy 8b wzięła udział w dorocznej grze miejskiej „W SZEREGACH NIEZŁOMNYCH”, zajmując II miejsce.

egzaminKolejne zmagania związane ze sprawdzaniem wiedzy podczas II próbnego egzaminu ósmoklasisty już za nami! W dniach 13 - 15 lutego br. nasi uczniowie po raz drugi w tym roku rozwiązywali zadania egzaminacyjne. Wyniki będą znane do końca lutego.

Z kolei w dniach 20 - 22 lutego br., gimnazjaliści przeżyją swoje "drugie podejście" do egzaminu.

Za wszystkich uczniów trzymamy kciuki!

k patron19 lutego w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu o patronie Ks. Piotrze Skardze. Miał on zachęcić uczniów do zdobywania informacji o życiu, działalności, żarliwym patriotyzmie Piotra Skargi. Była to również świetna okazja do wykazania się uzdolnieniami, kreatywnością oraz umiejętnością pracy w grupie. Ponadto, konkurs o patronie rozwija w dzieciach i młodzieży poczucie przynależności społecznej oraz budzi szacunek do tradycji szkoły. Nie było to indywidualne sprawdzenie wiedzy poprzez testy. Aktywność w nim musiała wykazać cała klasa (po wcześniejszym wylosowaniu zagadnień). Formą konkursu była scenka, piosenka oraz film. Na zaprezentowanie swoich umiejętności uczniowie mieli określony czas. Wszystkie występy oceniane były przez jury, do którego należeli: Ksiądz Dyrektor Sylwester Jeż, p. Dyrektor Anna Żak, p. Dyrektor Dorota Kubik oraz p. Martyna Kaczmarska. Zwycięzcami konkursu byli:

  • Kategoria klas 1 - 3:
    Wszystkie klasy w tej kategorii zajęły pierwsze, zaszczytne miejsce.
  • Kategoria klas 4 - 6:
    1. klasa 4a,
  • Kategoria klas 7, 8, 3 gimnazjum:
    1. klasa 8a

warszawska syrenkaKochani Uczniowie!

W poniższym linku znajdziecie wszystkie informacje o 42. Konkursie Recytatorskim "Warszawska Syrenka" 2019.

Recytacja to piękna, choć dzisiaj niestety coraz częściej zapominana forma artystycznego wyrazu. Sprawmy, by kultura słowa, dykcja, prezencja, intonacja, odzyskały dawny splendor.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału!

Zainteresowani, proszeni są o zgłaszanie się do swoich polonistów do dnia 26 lutego br.

Konkurs koordynuje p. Martyna Kaczmarska.

jan pawel2Uczniowie zakwalifikowani do rejonowego etapu konkursu tematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie "Jan Paweł II - papież wolności":

  • Jan Guttman – kl. IIIa
  • Igor Lasek – kl. IIIc

 

Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas pisania kolejnego etapu 13. lutego br.!

Jak co roku 6 – go stycznia w Uroczystość Trzech Króli ulicami Warszawy przeszedł Orszak upamiętniający wędrówkę mędrców ze wschodu. Tegoroczny, jedenasty już przemarsz odbył się pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”.
Rozpoczęliśmy w południe na placu Zamkowym gdzie o 12:00 odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wychodząc z dziedzińca przy dźwiękach fanfarów Trzej Królowie odegrali scenę „Olśnienia”, a Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz poprowadził wszystkich w kierunku stajenki. Wszyscy w towarzystwie Świętej Rodziny oraz Mędrców ze Wschodu przeszli ulicami Warszawy by na końcu złożyć pokłon Dzieciątku Jezus. Pierwsi zrobili to pasterze, następnie Królowie, którzy jednocześnie złożyli swoje dary – złoto, kadzidło oraz mirrę. Wspólnie odczytaliśmy Ewangelię po której odtańczyliśmy poloneza przy kolędzie „Bóg się rodzi”
Przemarszowi towarzyszyły liczne atrakcje – występ bębniarzy, taniec Aniołów z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak Diabłów oraz Musztra Legionów Rzymskich. Na końcu trasy czekał na nas ciepły posiłek. Przy okazji mogliśmy nabyć książki oraz orszakowe gadżety, a zainteresowani zdobyli wiedzę na temat działalności misjonarzy z Ad Gentes. Dzieci wzięły udział w grze z nagrodami.
Liczna grupa wolontariuszy z Katolickiego Zespołu Edukacyjnego nie zawiodła i również wsparła dzieło, jakim jest pochód Orszaku Trzech Króli. Około 200 wolontariuszy z naszej szkoły zgłosiło się do rozdawania koron i śpiewników, aby uczestnicy orszaku mogli wspólnie świętować Objawienie Pańskie. Łącznie materiały rozdawane były przez blisko 500 osób. Rozdano tysiące koron, śpiewników i naklejek. Wzięliśmy również udział w organizacji gry dla najmłodszych oraz pełniliśmy rolę żołnierzy przy bramie anielskiej.

Tegoroczne jasełka dla klas 7 - 8 SP oraz III gimnazjum odbyły się dnia 5 stycznia br. Na deskach szkolnej sceny wystąpili uczniowie klas – 8a oraz III c, a w chórze prowadzonym przez p. Barbarę Jurczyk  - 7b, IIIa, IIIb oraz IIId. W czasie przedstawienia mogliśmy zobaczyć Boże Narodzenie oczami św. Franciszka, który jako pierwszy przygotował szopkę bożonarodzeniową w Greccio w 1223 r. Oczywiście nie mogło zabraknąć św. Elżbiety, trzech króli gubiących się w drodze, Heroda, zdumionych pastuszków oraz gotowej do pomocy grupy aniołów.  Pokój i dobro, które od nowonarodzonego Jezusa doświadczył św. Franciszek sprawiają, że pragnie on z całego serca pojednania między chrześcijanami a muzułmanami. W tym celu udaje się aż do samego sułtana Malika al-Kamila z dynastii Ajjubidów przemierzając daleką i niebezpieczną drogę. Jego wiara wzbudza ogromny podziw i szacunek wśród dostojników muzułmańskich. Choć wojny nie udaje się zaprzestać, to spotkanie tych dwóch ludzi jest przykładem dialogu międzyreligijnego, tak ważnego dla budowania  pokoju na świecie również współcześnie. Scenariusz do jasełek napisała s. Aneta Koziel w oparciu o oryginalne teksty św. Franciszka i inne źródła franciszkańskie. Publiczność nagrodziła występ naszych aktorów gromkimi brawami! Następnie Ks. Dyrektor Sylwester Jeż oraz P. Dyrektor Anna Żak złożyli wszystkim obecnym serdeczne życzenia bożonarodzeniowe. Nadszedł później czas na wspólne łamanie się opłatkiem i spędzenie razem czasu przy pysznych świątecznych wypiekach.

k fotoPo raz kolejny, po dwuletniej przerwie w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny. Uczniowie zgłaszali zdjęcia w czterech kategoriach. Cieszymy się, że oprócz przedstawicieli gimnazjum tak licznie do udziału w konkursie przystąpili również uczniowie klas 0 - 3 i 4 - 8 szkoły podstawowej. W listopadzie i grudniu na korytarzu szkoły można oglądać galerię zdjęć zgłoszonych do konkursu.

W tym roku zwycięzcami zostali:

Kategoria: Ślady niepodległości – zabytki i pomniki związane z historią II Rzeczpospolitej

  • I miejsce: Maciej Soliwoda z 2 sp za zdjęcie "Dąb Wolności”

Kategoria: Najpiękniejsze świątynie

  • I miejsce: Natalia Gliwa 3bG za zdjęcie ”Kolorowy Plac Grzybowski: Kościół Wszystkich świętych w Warszawie”
  • Wyróżnienie: Łucja Wiecha 1a sp  za zdjęcie "Świątynia mojego serca”

Kategoria: Świat się śmieje – najzabawniejsze zdjęcie z wakacji

  • I miejsce: Antoni Łuczak 6 sp za zdjęcie "Panienka z okienka”
  • Wyróżnienie: Karol Wolski 0 sp za zdjęcie "Nowa odmiana kwiatów”

Kategoria: W świecie roślin i zwierząt

  • I miejsce: Jakub Jędraszczak 3dG za zdjęcie "Mama”
  • Wyróżnienie: Piotr Chmielewski 3cG za zdjęcie "Na szczycie wulkanu”
  • Wyróżnienie: Maria Sawczyk 4c sp za zdjęcie ”Ośmiornica w akwarium w Genui”

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie!

konkurs klasaKochani Uczniowie!
Ogłaszamy konkurs na świątecznie ubraną klasę. Zachęcamy do udekorowania Waszych sal lekcyjnych w kolorowe, błyszczące, piękne ozdoby bożonarodzeniowe. Najpiękniej przystrojone klasy, zostaną nagrodzone i uhonorowane dyplomem. Sprawmy, by radosne oczekiwanie na narodziny Chrystusa, było wypełnione wspólnie spędzonym czasem także we wspólnocie klasowej. Rozstrzygnięcia konkursu dokonają Samorządy Uczniowskie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunami. Sprawdzenie klas nastąpi 20 grudnia br. Rozstrzygnięcie i rozdanie nagród - 21 grudnia w trakcie Adwentowego Dnia Skupienia. Liczymy na Waszą aktywność i zaangażowanie!

Dnia 6 grudnia świętując Mikołajki, klasa 3D wybrała się do Pokoju Zagadek na ul. Jagiellońską (Praga Północ) .
Uczniowie  podzieleni byli na 5 grup kilkuosobowych i  i z zadowoleniem, ale również niepewnością  uczestniczyli w rozwiązaniu zagadek. Do wyboru były pokoje: Kryjówka Hobbita, Lokator, Korporacja. W każdym z pokojów , każda grupa musiała rozwiązać skomplikowane zagadki.
Czas szybko minął, a klasa była bardzo zadowolona z udziału w takiej zabawie.

sw mikolajKochani Uczniowie!
Zapewne wiecie, że dziś wyjątkowy dzień. Imieniny obchodzi Święty Mikołaj, znany również jako Mikołaj z Bari – święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii, żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari. Współcześnie baśniowa postać wzorowana na świętym Mikołaju jest wykorzystywana w kulturze masowej przy okazji świąt Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie tego dnia dajemy sobie prezenty. Zachęcamy Was drodzy uczniowie, żeby przygotowanym przez Was dla bliskich podarkiem był szacunek, życzliwy uśmiech, pomocna dłoń. Wzorem świętego, bądźmy w tym wyjątkowym czasie dla siebie tak po prostu dobrzy i mili.

Rozglądajcie się uważnie dziś po szkole, ponieważ skądinąd wiemy, że byliście w tym roku bardzo grzeczni i zapewne spotkacie na swojej drodze Mikołaja!

m historii 3cDnia 04.12.2018 r. klasa 3c gimnazjum była na wycieczce w Muzeum Historii Polski. Uczniowie mięli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w lekcji okolicznościowej z okazji Święta Niepodległości. Był to niemal dwugodzinny wykład, połączony z prezentacją filmu pt. „Przystanek Niepodległość”. Podczas zajęć, zostały omówione różne aspekty powstania niepodległego państwa: sytuacji międzynarodowej, pierwszych aktów prawnych, budowy granic II Rzeczypospolitej. Uczniowie byli angażowani w lekcję, odpowiadając na pytania. Była to bardzo ciekawa i interesująca lekcja historii.

7 minut29 listopada 2018 roku byliśmy całą klasą w „Kinotece” na warsztatach prowadzonych przez aktora. Dotyczyły one adaptacji i ekranizacji, a właściwie różnicy między nimi. „Lekcja” trwała około godziny, ale czas jej trwania zleciał wszystkim bardzo szybko, ponieważ była ona poprowadzona językiem prostym i zrozumiałym. Plusem było to, że jako słuchacze również mogliśmy się wypowiadać na zadany temat.
Myślę, że większości osób warsztaty się podobały.
Po kilku minutowej przerwie obejrzeliśmy film pod tytułem „Siedem minut po północy”. Opowiada on o nastoletnim chłopcu o imieniu Conor, którego mama jest ciężko chora. Poza tym dokuczają mu w szkole rówieśnicy i w wyniku choroby matki coraz częściej odwiedza go babcia, której chłopiec bardzo nie lubi.
Conor przytłoczony problemami ucieka w świat wyobraźni przywołując „potwora”, który ma mu pomóc, choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Przychodzi on zawsze siedem minut po północy opowiadając bohaterowi trzy opowieści, czwarta dotyczy samego chłopca i to ona najbardziej mu pomaga.
Zdania o filmie były podzielone, ale jednak większości osób się on podobał. Po zakończeniu wycieczki wszyscy rozeszli się do domów.

Wiktoria Kowalska 3d

euroweekDnia 18 listopada klasy 3a oraz 3b gimnazjum wraz z opiekunami p. Magdaleną Lenart, p. Ireną Świerżewską oraz p. Kamilem Słomianym, wyruszyły na pięciodniową wycieczkę do Bystrzycy Kłodzkiej, by wziąć udział w projekcie „Euroweek”. Zajęcia te miały na celu rozwinąć kompetencje językowe uczniów z zakresu języka angielskiego uczniów poprzez kontakt z obcokrajowcami.
Pierwszego dnia, po wspólnym uczestnictwie we Mszy Świętej, wyruszyliśmy w drogę. Na miejscu odbyły się pierwsze zajęcia, podczas których poznaliśmy się z wolontariuszami prowadzącymi „Euroweek”. Pochodzili oni z Meksyku, Tajlandii, Indonezji, Filipin oraz Kolumbii.
Kolejny dzień, minął na grach integracyjnych, wspólnym tańcu oraz prezentacjach poświęconych krajom pochodzenia poszczególnych wolontariuszy. Wtedy to okazało się, że w projekcie, uczestniczą także uczniowie z innej szkoły, w Wągrowcu. Wszyscy uczestnicy kursu wzięli udział w specjalnych testach charakteru, by później usiąść  i dyskutować o ich wynikach w języku angielskim.
We wtorek, odbyła się wycieczka do Pragi. Na szczęście niepogoda nie była w stanie przyćmić uroków tak pięknego miasta. Wszyscy podziwiali strzeliste wieże kościołów, marmurowe pomniki, bordowe dachy ceglanych kamienic czy urokliwą roślinność w licznych parkach. Wzrok przyciągała dostojnie płynąca Wełtawa, oświetlona światłem zdobionych latarni.
We środę uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach, czego ukoronowaniem było wspólnie przygotowanie przedstawienia po angielsku. Wieczorem, przyszedł czas na pożegnanie, rozdanie certyfikatow i podsumowanie całego wyjazdu.
We czwartek, po smacznym posiłku w staropolskiej karczmie, szczęśliwie dotarliśmy do domu. Będąc uczestnikami obozu zintegrowaliśmy się oraz przełamaliśmy barierę językową, dzięki czemu teraz płynniej mówimy w obcym języku. To był bardzo udany wyjazd.

stroikDrodzy uczniowie wielkiego serca i z głową pełną pomysłów:
W oczekiwaniu na najpiękniejsze święta w roku zapraszamy Was do wzięcia udziału w międzyklasowym konkursie na najcudowniejszy, najciekawszy, najbardziej kreatywny i zaskakujący stroik świąteczny. Stroik, który uraduje czyjeś serce i udekoruje świąteczny czas w naszych domach.
Każda klasa powinna zaprezentować jeden stroik w technice dowolnej, ale w formie przestrzennej,
Podpisane prace należy przynieść nie wcześniej i nie później, tylko 18 grudnia, na 6 godzinie lekcyjnej do pokoju nauczycielskiego.
Klasa, której praca, według zwołanego jury będzie najpiękniejsza otrzyma prezent niespodziankę już następnego dnia.
Wszystkie dzieła zostaną oddane do sprzedaży na kiermaszu szkolnym, a uzyskane dochody przeznaczone na cel charytatywny.
Życzę miłej zabawy i niepokłutych wcale, lub tylko trochę dłoni.

Agnieszka Radke

mikolajDrodzy Uczniowie,

ogłaszamy Szkolny Konkurs Mikołajkowy.

Konkurs będzie zorganizowany w dwóch odsłonach – literackiej List do świętego Mikołaja i plastycznej – Tak wygląda Mikołaj!

Jest to konkurs, w którym udział mogą wziąć uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

egzamin gW dniach 14 – 16 listopada br. nasi gimnazjaliści napisali I próbny egzamin gimnazjalny.
Uczniowie pierwszego dnia zmagali się z zagadnieniami z zakresu przedmiotów humanistycznych: historii, wos – u i języka polskiego.
Drugi dzień upłynął pod znakiem nauk ścisłych. Rozwiązywano zadania z przedmiotów przyrodniczych i matematyki.
Trzeci dzień egzaminów próbnych był już samą przyjemnością. Pisano test z języków obcych - ściślej w zdecydowanej większości wybrano język angielski. Egzamin językowy był podzielony na dwie części – zakres podstawowy i rozszerzony.
Wyniki wszystkich egzaminów próbnych poznamy na początku grudnia. Znając naszych gimnazjalistów, jesteśmy spokojni o wyniki

wilnoW październiku mieliśmy okazję gościć w ramach wizyty studyjnej dyrektorów i nauczycieli szkół polskich na Litwie.
Zaproszeni uczestniczyli w lekcjach języka polskiego i historii, podczas których podjęto tematy związane z wychowaniem patriotycznym, polską spuścizną kulturalną, literacką, tradycją i dziejami. Nasi uczniowie bardzo pięknie prezentowali swoją wiedzę i umiejętności podczas lekcji otwartych. Goście uczestniczyli także w przygotowaniach do obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mieli okazję zobaczyć próbę do spektaklu przygotowywanego przez uczniów klas trzecich gimnazjum, a także próbie przygotowującej do odtańczenia poloneza przez społeczność szkolną.
Także my mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych kwestii nt. polskiej edukacji na Litwie. Dyrektorzy opowiadali o organizowanych przez nich inicjatywach.
Bez wątpienia dla obu stron była to bardzo pouczająca i wartościowa wizyta, dzięki której mogliśmy wymienić się naszymi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Mamy nadzieję na kolejne spotkania i tym samym zapraszamy do współpracy.

11 listDzień 9 listopada 2018 r. był w naszej szkole momentem wieńczącym wielotygodniowe przygotowania do uroczystych obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie rozpoczęliśmy o 8:30, kiedy to na naszej scenie wystąpili podopieczni p. Ewy Dmowskiej i p. Grażyny Chmielewskiej w przedstawieniu pt. „Pisk Białego Orła”. Nasi najmłodsi milusińscy niezwykle dojrzale podeszli to trudnych tematów powstańczych, prezentując się bardzo dostojnie. Wrażenia artystyczne były wzmocnione piękną scenografią, która przenosiła nas do wnętrza polskiego dworku, gdzie za zabytkowym stołem, przy roziskrzonym kominku, można było ogrzać się przy wspólnym posiłku, powspominać dawne czasy, pomodlić się o wyzwolenie Ojczyzny. Byliśmy pod wrażeniem interpretacji i metaforycznego opisania zaborców, jako czarnych orłów rozszarpujących naszego Orła Białego pomiędzy siebie.

hymnPodczas „Tygodnia dla Niepodległej” pisaliśmy życzenia, wycinaliśmy serduszka i orzełki, piekliśmy i zjadaliśmy ciasta, oglądaliśmy stare komedie i przebieraliśmy się, rywalizowaliśmy w konkursach i grach, poznawaliśmy historię i kulturę dwudziestolecia międzywojennego – a wszystko w oczekiwaniu na 11-go listopada. W naszej Szkole te najbardziej uroczyste obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypadały już 9 listopada, w piątek.

kiermasz ciastW naszej szkole działa samorząd uczniowski szkoły podstawowej i gimnazjum. Chcemy pochwalić się tu naszymi samorządnymi i samodzielnymi nastolatkami. One wpadły na pomysł, żeby w ramach „Tygodnia dla Niepodległej” zorganizować 8 listopada kiermasz ciast, a zebrane pieniądze przeznaczyć na wybrany cel charytatywny. Żeby kiermasz bardziej pasował do całości szkolnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przyniesione przez ochotników z każdej klasy ciasta miały być „typowo polskie”.

gra szkolnaDużą popularnością, zwłaszcza wśród starszych uczniów, cieszyła się gra szkolna „Odkrywamy Niepodległą”. Zasady były proste. W każdej klasie uczniowie, wyznaczeni przez nauczyciela historii, przygotować mieli do 5 listopada gazetkę tematyczną o dwudziestoleciu międzywojennym. Tak przygotowane sale lekcyjne były kolejnymi stacjami gry.

konkurs pieniadzeJesienią zorganizowaliśmy dwa wewnątrzszkolne konkursy historyczne, których tematyka dotyczyła oczywiście odzyskania przez Polskę niepodległości i czasów dwudziestolecia międzywojennego.
Pierwszy konkurs – „Wiele warci II RP” – odbył się w październiku, a 7 listopada wręczyliśmy uczestnikom dyplomy i nagrody.

Zadaniem konkursowym było samodzielne przygotowanie sześciu banknotów o określonych wymiarach, które przedstawiać będą wybitne, ważne dla odrodzonej Polski postacie. Taki banknot miał wyglądać, jak prawdziwy środek płatniczy i miał zawierać informacje biograficzne o wybranych bohaterach. Ocenie podlegała strona graficzna, pomysłowość i poprawność merytoryczna pracy. Prace konkursowe wciąż można podziwiać w holu na parterze szkoły.
Do 5 listopada uczniowie mogli zaś oddawać komisji prace z drugiego konkursu, „Gram o Niepodległą”. Indywidualnie lub w parach należało przygotować grę planszową, karcianą lub komputerową, która nawiązywałaby do wydarzeń sprzed stu lat. Czekamy na wyniki konkursu, a prace uczestników pokazujemy na zdjęciach.

stare kino7 listopada (w środę) Panowie zajmujący się obsługą techniczną zamienili salę zieloną i salę fioletową w profesjonalne kino. Dzięki nim mogliśmy zaprosić uczniów na seans „W starym kinie”. Uczniowie z klas 4 - 5 wysłuchali prelekcji i obejrzeli komedię „Czy Lucyna to dziewczyna?”. Seanse dla klas 6 - 8 i dla klas III gimnazjum składały się z prelekcji i dwóch czarno - białych filmów z okresu dwudziestolecia międzywojennego: „Czy Lucyna to dziewczyna?” i „Piętro wyżej”.

Obok walorów rozrywkowych, projekt ten miał pokazać naszym uczniom, jak mówili, gdzie mieszkali, w co się ubierali, w jaki sposób spędzali czas wolny, a nawet co jedli i jakie prace wykonywali Polacy, żyjący sto lat przed nami. Nie zabrakło wesołych piosenek przewodnich, wykonywanych na ekranie m.in. przez sławnego Eugeniusza Bodo i przebieranek – kobieta w męskim stroju podbija świat motoryzacji, mężczyzna w sukni wieczorowej króluje na sali balowej.
Pozazdrościliśmy aktorom tej maskarady i sami też tego dnia przyszliśmy do szkoły przebrani, co uwieczniły fotografie. Ochotnicy zaprezentowali się w strojach, stylizowanych na lata 20. i 30. XX wieku. Obok szkolnych mundurków pojawiały się więc kolorowe boa, lakierki, muchy, sznury pereł i … Odsyłam do zdjęć

serce niepodleglaW Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi postanowiliśmy świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przez cały tydzień – bo taka rocznica wymaga odpowiedniej oprawy. Szereg inicjatyw i akcji, podejmowanych przez dorosłych, młodzież i dzieci w dniach 5 - 9 listopada, nazwaliśmy „Tygodniem dla Niepodległej”.

Od poniedziałku do piątku trwała akcja „Serce dla Niepodległej”. Uczniowie mogli na białych i czerwonych serduszkach napisać dla Polski życzenia urodzinowe, podziękowania, fragmenty wierszy i pieśni patriotycznych i co im jeszcze przyjdzie do głowy. Następnie serduszka ozdobiły hol na parterze szkoły, gdzie każdemu przypominały, że zbliża się ważne wydarzenie.

audycjeWe współczesnej szkole duży nacisk kładzie się na używanie technik multimedialnych, tak przez nauczycieli, jak i uczniów. XXI wiek zobowiązuje… Dlatego też do programu obchodów „TYGODNIA DLA NIEPODLEGŁEJ” dołączyliśmy prezentacje multimedialne i audycje radiowe.

Dwadzieścia dwie prezentacje multimedialne zostały przygotowane przez uczniów klas 8a i 8b już we wrześniu. Tematyka była tu bardzo różnorodna – od piłki nożnej i szermierki, przez modę, kino i literaturę, do poważnej polityki, prezentacji biograficznych i walki o granice – ale wszystko z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Owoce tej uczniowskiej pracy podziwiać można na ekranie w holu szkoły.
Osiem piętnastominutowych audycji radiowych przygotowali dla nas uczniowie klas III gimnazjum, pracując w duetach. Taka audycja składała się z kilku piosenek, popularnych w Polsce w okresie międzywojennym, przeplatanych informacjami o wykonawcach, kontekście powstania danego utworu, czy ploteczkami ze świata show - biznesu sprzed stu lat.
Wszystko po to, byśmy lepiej poznali czasy, gdy Polska wróciła na mapy Europy i odbudowywała się po 123 latach zaborów.

powazki wojskoweDnia 31.10.2018 r. klasy 3c i 3b, wraz z wychowawcami, wybrali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Podczas pięknej, jesiennej pogody, która nam towarzyszyła, mięliśmy okazję zgłębić historię tego miejsca oraz Polski, pomodlić się i zapalić znicze. Zobaczyliśmy, gdzie pochowani są m.in. uczestnicy powstań 1831 r., 1863 r., bohaterowie wojny polsko – bolszewickiej, żołnierze polegli w czasie I oraz II wojny światowej, czy powstańcy warszawscy. Przy grobach tych ostatnich, zatrzymaliśmy się na dłużej. Przypomnieliśmy sobie heroiczną walkę powstańców, w tym młodych ludzi z oddziałów Armii Krajowej, których doskonale znamy z książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. W 100 – lecie odzyskania niepodległości, jeszcze bardziej powinniśmy pamiętać o tych, którzy przelali krew za naszą ojczyznę oraz pielęgnować tę wolność.

d papieski"Promieniowanie Ojcostwa" - to hasło przewodnie XVIII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony był 14 października. To tytuł zaczerpnięty bezpośrednio z literackiego dzieła Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok. Tegoroczny Dzień Papieski miał swój szczególny wydźwięk. Jego data zbiegała się z dwoma innymi, ważnymi wydarzeniami – 40-tą rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji 22 października - w liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, klasa VB przybliżyła uczniom naszej szkoły postać świętego rodaka. Wspominaliśmy moment wyboru krakowskiego biskupa na papieża - 16 października 1978 roku, śpiewaliśmy „Barkę”, wysłuchaliśmy wiersza „Pośród niesnasków Pan Bóg uderza” Juliusza Słowackiego, obejrzeliśmy prezentację multimedialną, a uczniowie podczas krótkiego występu podali nam fakty z życia Karola Wojtyły.
Prezentowanym treściom towarzyszył śpiew „Serafinek” pod dyrygenturą pani Barbary Jurczyk. Świętego Jana Pawła II zapamiętaliśmy jako głosiciela pokoju na świecie i niestrudzonego pielgrzyma. Papież w ciągu 26 lat pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki zagraniczne do 129 państw. Przemierzył ponad półtora miliona kilometrów, wygłosił ponad 2500 homilii i oficjalnych przemówień. Jako Biskup Rzymu, był niemal we wszystkich ze swoich 334 parafii. W podróży spędził 552 dni, czyli około 18 miesięcy. Ojciec Święty beatyfikował ponad 1500 osób, kanonizował blisko 500. Swoistą przekorą zdobył sobie wiele serc, także osób niewierzących.

d edukacji 7 gW dniu 09.11.2018 r. w naszej szkole odbyły się uroczyste akademie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Widowisko dla starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowała klasa VIIIa pod przewodnictwem wychowawcy pana Michała Kucwaja.
Występ zawierał cztery przeplatające się elementy: historyczny – przybliżający historię Komisji Edukacji Narodowej, postulatywny – określający ideał nauczyciela, artystyczny – pieśni i wiersze wyrażające szacunek dla wspaniałych pedagogów oraz „wdzięcznościowy” – zawierający podziękowania dla Dyrekcji, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Piękny występ wzruszał i skłaniał do refleksji. Poszczególne elementy występu nagradzane były rzęsistymi brawami. Szczególnie podobał się wiersz Zbigniewa Herberta „Pan od przyrody” recytowany przez Franciszka Wrzoska oraz "Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej recytowany przez Julię Skrok.

3c czekoladaDnia 08.10.2018 r. klasa 3c gimnazjum wybrała się do Manufaktury Czekolady. Manufaktura Czekolady to jedyny w Polsce zakład, w którym czekolada jest produkowana ręcznie bezpośrednio z ziarna kakaowca. Cały proces produkcji ma miejsce pod jednym dachem. Uczniowie mięli okazję poznać historię odkrycia ziaren kakaowca oraz etapy jego transportu i miejsca, w których występuje on najczęściej. Samodzielnie wykonali swoje tabliczki czekolady, dekorując je według własnego uznania. Każdy z uczniów otrzymał za to dyplom oraz dostał kubek gorącej czekolady do picia.

dzieci syberii27 września w naszej szkole odbyła się inauguracja projektu Miejsce Pamięci Dzieci Syberii. Mimo, iż  jego otwarcie i realizacja przewidziana jest na co najmniej dwa lata, to uroczystość inaugurująca rozpoczęcie prac, zgromadziła wielu znamienitych gości, wśród których byli tzw. Dzieci Syberii z Meksyku, RPA, Kanady, USA, Nowej Zelandii i Polski.

 

Kromka2018 Banner750x200

kromka chlebaNadszedł czas, aby wcielić w życie idee projektu ku czci Rotmistrza Pileckiego "Kochaj wszystkich, wszystkim służ "rozpoczętego koncertem zespołu Forteca w maju 2018.

W ramach projektu "Kochaj wszystkich, wszystkim służ", poświęconemu Rotmistrzowi Pileckiemu, w dniach 21 - 22 września 2018 r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pomocowej "Kromka Chleba dla Sąsiada"organizowanej przez Caritas Polska.Podczas zbiórki żywności w sklepie Biedronka nasi uczniowie wraz z opiekunami zgromadzili ponad 510 kg produktów spożywczych, 94 kg środków chemicznych oraz 270 sztuk artykułów higienicznych.
W niedzielę 23 września w naszym kościele została odprawiona Msza Święta w intencji organizatorów i uczestników akcji. Wolontariusze SKC zaprosili grupę wolskich seniorów na wspólny obiad, podczas, którego wręczyli im paczki z zebranymi darami. Reszta produktów została przekazana parafialnemu kołu Caritas.Nad całością akcji czuwały Pani Magda Lenart oraz Siostra Rozalia. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się do akcji.

 

Początek strony