01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

p rokuDnia 1 września 2016 r. w Publicznym Gimnazjum im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017.
Do nowego roku szkolnego przystępujemy z dobrymi postanowieniami i oczekiwaniami. Nasze spotkanie tradycyjnie rozpoczęliśmy Mszą św. W kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika celebrowanej przez ks. Dyrektora, aby prosić o boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny. W tym roku szkolnym nasze gimnazjum bardzo się powiększyło, mamy aż cztery klasy pierwsze. Cieszymy się, że jesteśmy razem i życzymy wszystkim "nowym", by było im u nas dobrze.
Na uroczystej Mszy św., Pani dyrektor, powitała wszystkich nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców. Przedstawiła nauczycieli i pracowników szkoły, a także przekazała informacje na temat organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2016/2017.
Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami i otrzymali plan lekcji.
Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym 2016/2017.

integracjaDnia 4 września 2016 roku klasa 1a, 1b, 1c, i 1d razem z wychowawcami p. Magdą Lenart, p. Ireną Świerżewską, która jednocześnie była kierownikiem wycieczki, p. Moniką Gil, p. Basią Jurczyk oraz nauczycielami WF p. Krzysztofem Wrzołkiem i p. Michałem Kucwajem wyjechała na obóz integracyjny do ośrodka wypoczynkowego „Promyk” w Sztutowie.
Pierwszego dnia po Mszy św. która odbyła się w kościele Św. Stanisława Bpa Męczennika o 7:00, po pożegnaniu się z rodzicami uczniowie i nauczyciele wyjechali dwoma autokarami do Sztutowa. Po około sześciogodzinnej podróży dotarli na miejsce. Tam rozlokowali się w pokojach, a na stołówce zjedli pyszny obiad. Następnie odbyły się ciekawe i godne uwagi zajęcia o bursztynach. Po kolacji wszyscy uczestnicy wycieczki zebrali się w sali, aby obejrzeć mecz Polska – Kazachstan. Wszyscy głośno kibicowali - oczywiście Polsce. Później nadszedł czas wolny. W tym czasie prawie każdy starał zapoznać jak najwięcej osób. Po pełnym wrażeń dniu uczniowie szybko zasnęli.
Drugi dzień zaczął się pobudką o 7:00. Uczniowie szybko zjedli śniadanie i na cały dzień pojechali autokarami do Gdańska.
Młodzież była podzielona na trzy grupy. Każdą z grup oprowadzał przewodnik. Uczestnicy obozu odwiedzili w Gdańsku kilka miejsc: Starówkę, pomnik Neptuna, Żurawia (zabytkowy dźwig portowy), Pomnik Obrońców Poczty Gdańskiej, grób Inki oraz Muzeum Stoczni Gdańskiej Solidarność. Po zwiedzeniu tylu interesujących miejsc i po zjedzeniu obiadokolacji, zmęczona grupa udała się na odpoczynek. Następnie każdy kto chciał mógł wziąć udział w meczu piłki nożnej, siatkówki, koszykówki...lub po prostu pokibicować zespołom. Po kilku godzinach nadeszła cisza nocna.
Trzeciego dnia pobudka także była o 7:00, a po zjedzeniu śniadania uczniowie pojechali do Malborka, by zwiedzić razem z przewodnikami ogromny Zamek Krzyżacki. Po wizycie w tym fascynującym miejscu, młodzież wróciła na syty obiad do ośrodka. Po czasie relaksu, uczniowie ze swoimi wychowawcami ruszyli na parę godzin nad morze. Wszyscy znaleźli tam sobie jakieś zajęcie: chlapali nogi w wodzie, budowali zamki z piasku lub grali w piłkę. Czas zleciał bardzo szybko na świetnej zabawie. Po powrocie znad Bałtyku, odbyło się ognisko przy którym wszyscy jedli kiełbaski i dobrze się bawili.
Czwartego dnia uczniowie odwiedzili  były obóz koncentracyjny „Stutthof” w którym przewodnik opowiedział nam przerażającą historię więźniów. Po tej wycieczce zjedliśmy sycący obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną. W międzyczasie zatrzymaliśmy się w Mc' Donaldzie na coś do jedzenia.
Na obozie integracyjnym było fantastycznie. Każdy chciałby, żeby obóz trwał jeszcze dłużej. Mamy nadzieję że będzie więcej takich wycieczek. Ta na długo zostanie w naszej pamięci. Było naprawdę świetnie.

grill 1dW sobotę (17.09.2016 r.) o godz. 15:00 odbył się grill integracyjny, zorganizowany przez dyrekcję szkoły. Zostaliśmy na niego zaproszeni i mieliśmy przyjść z naszymi rodzinami.
Kiedy wszyscy się zgromadzili na boisku, odmówiliśmy modlitwę przed posiłkiem i zostaliśmy pobłogosławieni przez ks. Dyrektora. Na grillu smażyła się już pierwsza tura kiełbasek i kaszanki.
Zaproponowano nam zjedzenie jako pierwsi, jednak byliśmy bardziej zainteresowani grą w piłkę nożną, skakaniem na skakankach lub wspólnymi rozmowami. Możliwe, że z uprzejmości ustąpiliśmy starszym. Najprawdopodobniej kierowaliśmy się wszystkim na raz.
Po około godzinie stwierdziliśmy, że jesteśmy głodni. Na szczęście druga porcja kiełbasek była już prawie gotowa, więc nie musieliśmy za długo czekać. Jedząc rozmawialiśmy między sobą. Z tego, co pamiętam chłopcy urządzili turniej gry w piłkę nożną, a dziewczyny grały w badmintona, rzucały ringo, lub rozmawiały.
Dyrekcja, p. Basia i nasi rodzice postanowili wspólnie porozmawiać, więc postawili  krzesła w wielkie koło, a potem zasiedli do rozmowy.  Szczerze mówiąc, wyglądało to trochę „zabawnie”, ale i ciekawie.
Rozmowa nie trwała za długo. Tata potem w domu wytłumaczył, że polegało to mniej-więcej na tym, że mówili jak się nazywają, czyimi są rodzicami, ile mają dzieci itp. Później dorośli rozmawiali między sobą, a młodsi bawili się w mniejszych grupach.
Całe przedsięwzięcie skończyło się ok. 19:00.
Muszę przyznać, że dzięki temu spotkaniu  zmniejszył się dystans między nami, a klasa stała się  bardziej zgrana.

Maria Milczarczyk kl.1d

ipn19 września klasa III b wyruszyła na wycieczkę. Naszym celem był wykład „Niech się święci – święta w PRL” w Instytucie  Pamięci Narodowej. Dotarłszy na miejsce wysłuchaliśmy krótkiego wykładu o świętach w PRL, obejrzeliśmy prezentację multimedialna oraz  wzięliśmy udział w krótkim teście z wiedzy o PRL. Wizytę w Śródmieściu zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w Barze Mlecznym, po czym wróciliśmy do szkoły.

 

grill 1aW dniu 24 września Rodzice oraz uczniowie klasy 1a mieli okazję poznać się bliżej na klasowym grillu. Zaskakująco piękna pogoda oraz stół pełen pyszności wprawiły wszystkich w bardzo dobry nastrój. Atmosfera spotkania była przemiła i zupełnie niekrępująca. Rodzice podzielili się informacjami o sobie, a także zdradzili co zadecydowało o wyborze naszego gimnazjum. Ich wypowiedzi zawierały tak wiele dobrych słów o szkole, że zarówno Dyrekcja jak i Wychowawczyni mogli być dumni z faktu jak dobrze postrzegana jest nasza placówka. Rodzice klasy 1a okazali się bardzo sympatycznymi i jednocześnie mądrymi ludźmi, opierającymi wychowanie swoich Pociech na wierze i wartościach patriotycznych. Wielu z nich to harcerze, których szlakami podążają teraz Ich Dzieci - uczniowie klasy 1a. A mówiąc o Nich nie sposób nie wspomnieć, ze swoją obecnością uświetnili grilla - spędzając ten czas aktywnie na boisku szkolnym…

grill 1bW sobotę 24.09.2016 r. w naszej szkole odbył się grill integracyjny klasy 1b. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 1b wraz z rodzinami, pani wychowawczyni oraz ks. dyrektor Sylwester Jeż i pani wicedyrektor Anna Żak. Pogoda nam sprzyjała i impreza odbywała się w przyjaznej atmosferze. Młodzież oraz ich rodzeństwo bawili się na dworze, a w szkole dyrekcja i rodzice mieli możliwość bliższego poznania się. Trzy godziny minęły nam bardzo szybko, i dały szansę na lepsze poznanie rodzin i uczniów.

biegi g27.09.2016 r. w Parku im. E. Szymańskiego odbyły się Mistrzostwa Woli w biegach przełajowych dla szkół podstawowych oraz gimnazjów. Nas godnie reprezentowali uczniowie klas 4 - 6 szkoły podstawowej i 1 - 3 gimnazjum. Pięcioro naszych uczniów awansowało do Finału Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Dwie uczennice szkoły podstawowej zdobyły srebrny medal w swoich kategoriach wiekowych: Zuzanna Ciupak - kl. 5a oraz Laura Koralnik - kl. 6. Natomiast wśród gimnazjalistów w pierwszej dziesiątce finalistów znaleźli się: Piotr Michalak kl. 1a, Jan Nawotczyński kl. 2c i Julia Duczmal kl. 3b. Wszystkim startującym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

sw szkolyWyjątkowo podniosła atmosfera towarzyszyła tegorocznym obchodom Święta Patrona Szkoły, które w środę 28 września, odbyły się w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie. Od chwili wyboru patrona dla naszej placówki minęło już  20 lat, dlatego ten dzień był tak ważny dla naszej społeczności szkolnej.
Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, której przewodniczył Jego Eminencja Ksiądz Biskup Piotr Jarecki. W nabożeństwie uczestniczyła cała społeczność Szkoły, Grono Pedagogiczne, uczniowie i rodzice oraz zaproszeni goście związani z naszą szkołą.  Uroczystości dodawał świetności chór – Kefas - prowadzony pod kierownictwem p. Barbary Jurczyk.
Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody dla nauczycieli i pracowników szkoły, a uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum, ślubowali przynależność do naszej wspólnoty. Klasa czwarta została oficjalnie przyłączona do projektu „Mały Patriota”. Następnie przedstawiciele wszystkich klas wraz z Dyrekcją, sztandarem i gośćmi złożyli kwiaty pod pomnikiem Ks. Piotra Skargi. 27 września obchodziliśmy 404 rocznicę śmierci naszego patrona.
Końcowym punktem obchodów Święta Szkoły był grill dla uczniów oraz poczęstunek  dla zgromadzonych gości. Wspaniała atmosfera tego święta nie opuści nas jeszcze przez długi czas.

grill 1cW dniu 01.10.2016 r. klasa 1c spotkała się na grillu integracyjnym. Na spotkanie organizowane przez dyrekcję naszej szkoły przybyli uczniowie wraz z rodzicami oraz swoim rodzeństwem. Pogoda i atmosfera spotkania sprzyjała lepszemu poznaniu się całej klasy. Padło wiele ciekawych informacji oraz dużo ciepłych słów. Zabawy na boisku były przednie, a rozmowy przy wspólnym stole bardzo nam pomogły przełamać pierwsze lody. Czas upłyną bardzo szybko, a nasze spotkanie zakończyło się wielkim poszukiwaniem zagubionych kluczy. Jeszcze długo będziemy pamiętać o tej historii :)

otrzesinyW dniu 4 października 2016 r. odbyły się w naszym gimnazjum otrzęsiny klas pierwszych. Zostały one zorganizowane przez klasy drugie i ich wychowawców.
O godzinie 17.30 wszystkie klasy zebrały się w sali gimnastycznej, gdzie odbyło się całe wydarzenie. Zostały tam zorganizowane różne konkurencje, które polegały na zbieraniu punktów i rywalizacji między klasowej.
Pierwsze punkty każda klasa zdobywała za zaśpiewanie wybranej piosenki, przygotowywanej przed spotkaniem. Później wszyscy tańczyli na podstawie wyświetlanego na rzutniku układu tanecznego. Następnie odbyły się kalambury.
Na koniec trzeba było przejść najtrudniejszą konkurencję. Była to gra terenowa - „sztafeta”. Klasy pierwsze zostały podzielone na kilkuosobowe grupy. Każda z tych grup po kolei miała do wykonania swoje zadanie w wybranej do tego sali. Wygrywała ta klasa, która w najkrótszym czasie wykonała prawidłowo wszystkie zadania.
Po podliczeniu punktów (ze wszystkich konkurencji) okazało się, że dwie pierwsze klasy osiągnęły równą ich ilość. Na pierwszym miejscu stanęła klasa 1d wraz z klasą 1b. Na drugim miejscu była 1c, na trzecim 1a.
Po wyczerpujących i trudnych konkurencjach, przyszedł w końcu czas na długo wyczekiwaną dyskotekę. Przy rytmach znanych i popularnych piosenek wszyscy wspólnie się bawili. Impreza zakończyła się około godziny 20.30. Po czym uczniowie zarówno klas pierwszych, jak i drugich sprzątali salę gimnastyczną z papierków, balonów i wszystkich dodatkowych dekoracji.
Był to niezapomniany wieczór. Uczniowie mieli szansę w zabawie, śpiewie, tańcach lepiej poznać siebie i wspólnie spędzić czas. Szczególne podziękowania należą się klasom drugim, które zorganizowały te otrzęsiny - za co serdecznie im dziękujemy.

Oliwia Mboka uczennica klasy 1d

inka rajdW sobotę, 8 października 2016 roku, uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w „Rajdzie INKI”, zorganizowanym po raz pierwszy przez KZE im. Ks. Piotra Skargi i władze dzielnicy Rembertów. Rajd miał rozpocząć się o godzinie 8.00 pod pomnikiem „Inki” na terenie naszej Szkoły, zaś zakończyć w Zespole Szkół nr 74 w Rembertowie przy ul. Niepołomickiej 26 około godziny 14.00. Na starcie stawiło się siedem drużyn. W skład naszej wchodzili: Michalina Zagrodzka i Michał Kozik z klasy 6 SP, Kornelia Kukawska i Kasia Wierzbicka z klasy II Gim., Michał Melon i Marcin Zagrodzki, uczniowie klasy III Gim. oraz p. Katarzyna Strumińska jako opiekun grupy. Drużyna przyjęła nazwę „INKA”.

 

d edukacjiDnia 13.10 w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Księdza Piotra Skargi w Warszawie odbył się apel z okazji Dnia Nauczyciela. Święto to jest obchodzone w naszej szkole w wigilię rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
O godzinie 11.00 na żółtej Sali gimnastycznej zgromadziły się wszystkie klasy gimnazjalne. Miejsce to zostało specjalnie udekorowane - do złudzenia przypominało salę lekcyjną. Równo z wybiciem dzwonka na 4 lekcję rozpoczęło się przedstawienie. Przygotowali je uczniowie z klasy 2b pod kierownictwem ich wychowawczyni mgr Martyny Kaczmarskiej. Tematem przewodnim było ukazanie zwykłego dnia w szkole z perspektywy uczniów. Apel zawierał wiele humorystycznych scen, które wywoływały uśmiech na twarzach widzów. W trakcie apelu były prezentowane edukacyjne treści oraz recytowane wiersze z akompaniamentem pianina. Przedstawienie zakończyło się morałem, który miał podsumować i ukazać, jak wielką pracę wkładają nauczyciele w nasze wychowanie, a także pokazać uczniom szkolne życie z innej perspektywy. Uczniowie podziękowali nauczycielom za wszystko, co dla nich robią. Pani dyrektor wygłosiła wzruszającą mowę końcową. Zachęciła uczniów do licznych refleksji.
Po zakończonym apelu uczniowie udali się do swoich klas, gdzie wraz ze swoimi wychowawcami rozmawiali o tym święcie.
Apel ten przekazał wiele ważnych treści. Bez wątpienia uczniowie przyswoili podane treści i rozważyli je. Wydarzenie to w nieszablonowy sposób ukazało wyjątkowość tego święta.

Natalia Błaszczuk - uczennica klasy 2b

niepokalanowDnia 14.10.2016 r. odbyła się coroczna pielgrzymka klas pierwszych gimnazjum do Niepokalanowa. Uczniowie wraz z opiekunami udali się tam pociągiem. Pobyt w maryjnym miasteczku rozpoczął się od obejrzenia przez uczestników Misterium Męki Pańskiej, które nastroiło wszystkich do głębszego przeżycia spotkania z Matką Bożą Niepokalaną oraz Jej Rycerzem – Świętym Maksymilianem Marią Kolbe. Po przedstawieniu, uczniowie wzięli udział we Mszy św. Sprawowanej w Bazylice Mniejszej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Następnie wysłuchali prelekcji o kucie Maryjnym oraz Świętym Maksymilianie w kaplicy, w której męczennik odprawiał kiedyś msze.
Uczniowie po strawie duchowej posilili ciało smaczną grochówką. Zwieńczeniem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Św. Maksymiliana oraz Muzeum Pożarnictwa. Tam, młodzi pielgrzymi dowiedzieli się, że w Niepokalanowie istnieje jedyna na świecie jednostka ochotniczej straży pożarnej złożona z samych braci zakonnych.
Pogoda dopisała, humory również, tak więc pielgrzymkę klas I można z pewnością zaliczyć do udanych.

M. Lenart

cn kopernikCzternastego października wszystkie klasy 2 naszego gimnazjum i ich wychowawcy - pani Magdalena Soliwoda, pani Martyna Kaczmarska i pan Rafał Rosa udali się do Centrum Nauki Kopernik. Organizacją zajęła się nasza wychowawczyni - pani Magdalena Soliwoda. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy uczniów z różnorodnych dziedzin nauki, takich jak choćby fizyka, chemia czy biologia. O 9.00 zebraliśmy się pod naszą szkołą, następnie pojechaliśmy autobusem w kierunku Śródmieścia. Po wejściu do Centrum rozdzieliliśmy się na grupy. Na miejscu czekały na nas liczne atrakcje. Poznaliśmy wiele ciekawostek związanych m.in. z życiem codziennym, na temat zwierząt, podróży kosmicznych i podwodnych. Niektórzy z nas mogli obejrzeć wystawę, która jest od 14 lat poświęcona człowiekowi i jego psychologii. O godzinie 13.00 zebraliśmy się w holu głównym i z tego miejsca udaliśmy się do szkoły.
Wycieczka ta umożliwiła nam zdobycie nowych umiejętności na tematy związane z nauką i przydające się w codziennym życiu. Centrum Nauki Kopernik jest niezwykle miejscem, które umożliwia rozwijać wiedzę, pozwala spojrzeć na naukę z innej równie ciekawej perspektywy, zarówno uczy jak i bawi.

Klasa 3a gimnazjum świętowała Dzień Edukacji Narodowej w Centrum Nauki Kopernik wraz ze swoim wychowawcą, panią Agnieszką Rosołek, oraz nauczycielem fizyki i matematyki - panem Sławomirem Jemielity. Jako klasa matematyczno - fizyczna mieliśmy doskonałą okazję, aby kompleksowo wzbogacić swoją wiedzę o świecie nauki i techniki.
Centrum Nauki Kopernik jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. W Centrum znajduje się ponad 400 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych, Majsternia, Teatr Wysokich Napięć, Teatr Robotyczny oraz Planetarium.
Stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach.
Niestety czas w tym niesamowitym miejscu minął nam naprawdę szybko, a eksperymentowanie było tak wciągające, że jeszcze nie raz odwiedzimy to miejsce.

czar prl14 października w Dzień Edukacji Narodowej klasa III b postanowiła kontynuować swoja przygodę z PRL-em. Udaliśmy się więc do Muzeum Czar PRL w Soho Factory. Na miejscu pan przewodnik oprowadził nas po typowym mieszkaniu w PRL, dzieląc się przy tym swoja wiedzą na temat minionej epoki. Mogliśmy zatem na własne oczy zobaczyć pralkę Franię, odkurzacz Kasia czy telewizor marki Rubin. Skosztowaliśmy również pysznej oranżady produkowanej od lat 50-tych na Grochowie.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Neonów, którego celem jest ochrona reklam świetlnych. Pani przewodnik krótko przybliżyła nam historię tego miejsca, później zaś mogliśmy samodzielnie obejrzeć te niesamowite zbiory.
Na koniec naszej wycieczki, aby uczcić Dzień Edukacji Narodowej, udaliśmy się na najlepsze rurki z bita śmietaną, które goszczą na Grochowie od 1958 roku!

podziel ksiazkaKlasa 3a w ramach prezydencji w szkole zorganizowała  wymianę książek pt. „Podziel się książką”. Akcja ta miała na celu propagowanie czytelnictwa w szkole poprzez wymienianie się książkami. Każdy z nas ma w domu książki, które już przeczytał. Jacek napisał regulamin akcji i na długiej przerwie w piątki mali i duzi miłośnicy książek mogli przystąpić do wymiany.

 

 

mp warszawskiegoW piątek 14 X br. z okazji dnia nauczyciela, byliśmy na wycieczce w muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem były "Tradycje insurekcyjne".
Na początku zasiedliśmy z panią przewodnik w sali. Każdy z nas otrzymał kartkę i przeanalizowął dokładnie treść umieszczonych na niej listów, w których ojciec pisał do synów, w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. napominał ich, by szanowali i pamiętali o powstańcach, a gdy dorosnął, by sami oddawali swe życie ojczyźnie.
Następnie udaliśmy się na dokładniejsze zwiedzanie i przeglądnie eksponatów. Nasza przewodniczka towarzyszyła nam przy tym nieustannie. Opowiadała nam o losach Warszawiaków w roku 1944 i przedstawiła przedmioty, które mieliśmy przyjemność oglądć. Mówiła nam do czego służyły i skąd się brały. W między czasie była możliwość obejrzenia dwóch przejmójących i wiele nam mówiących o powstaniu filmów. Na koniec odbyliśmy przechadzkę po kanałach gdzie mogliśmy się poczuć jak prawdziwi powstańcy. Przed odejściem otzrymaliśmy jeszcze teksty piosenek patriotycznych, z którymi na ustach szli do boju Polscy Żołnierze.
Wycieczka była bardzo wartościowa. Każdy z nas mógł wynieść z niej coś, co najbardziej go dotknęło i zapadło mu głęboko w pamięci. Mogliśmy poznać dokłaniej cząstkę naszej historii i dowiedzieć się jak ważne dla ówczesnych Polaków były powstania. Na koniec pragniemy również podziękować naszym opiekunom: p. Beacie Iwaniuk i p. Józefowi Czorniejowi za wyrozumiałość i poświęcenie dla nas swego czasu.

palmiry 3a27 października, z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, klasa 3a, wraz z wychowawcą p. Agnieszką Rosołek, wybrała się na cmentarz w Palmirach, aby odwiedzić i uporządkować groby oraz zapalić znicze,jako wyraz pamięci i szacunku dla ofiar zbrodni dokonanej przez Niemców w czasie okupacji. Towarzyszył nam podniosły nastrój, zaduma i modlitwa za zmarłych.
Odwiedziliśmy także Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry charakteryzujące się nowoczesną architekturą, którałączy aspekt historyczny z walorami przyrodniczymi okolicy (Puszcza Kampinoska obfitująca w wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt).W ciszy, powadze i skupieniu zapoznaliśmy się z ekspozycją muzealną. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną, 4 kilometrową trasą przez malowniczy Las Palmirski na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego do miejscowości Truskaw skąd odjechaliśmy autobusem w stronę Warszawy.
Była to wspaniała lekcja historii i szacunku dla zmarłych.

lazienki 2bW dniu 31.10.2016 klasa IIb wraz z panią wychowawczynią Martyną Kaczmarską wybrała się na wycieczkę to Łazienek Królewskich. Tematem wycieczki i lekcji muzealnej w „Pałacu Na Wodzie” były odbywające się tam od 1770 r. „Obiady Czwartkowe” i epoka Oświecenia.
Podczas lekcji w Pałacu uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi bywalcy obiadów, wydawanych przez króla Augusta Poniatowskiego, pisząc swoje własne wiersze. Po zaprezentowaniu niektórych utworów, uczniowie mieli możliwość wyrażenia swoich uwag i opiniina ich temat. Rozmawiano też wiele o architekturze i malarstwie Oświecenia .
Ciekawą zabawą było podzielenie się na pary i rysowanie z pamięci obrazów umieszczonych na ścianach Pałacu oraz rozpoznawanie zdjęć klasycystycznych warszawskich budowli.
Poza zajęciami w Pałacu uczniowie wraz z wychowawczynią spacerowali po zielonych alejkach  Łazienek i robili liczne zdjęcia. Po zakończeniu zajęć przyszedł czas na odpoczynek i deser w formie pysznych gofrów w towarzystwie wszędobylskich wiewiórek.
Po delektowania się słodkościami uczniowie mieli możliwość podziwiać budowle chińskiego ogrodu wybudowane w parku.
Wycieczka odbywała się w dzień poprzedzający dzień Wszystkich Świętych, w związku z powyższym w parku było mało spacerowiczów. Tym samym uczniowie mieli go do swojej dyspozycji.

p pan8 listopada klasa 2b wraz z wychowawczynią, panią Martyną Kaczmarską oraz panią Barbarą Jurczyk, wybrała się na wycieczkę do teatru „Studio Buffo” na spektakl pt. „Piotruś Pan”.
Podczas dwugodzinnego przedstawienia aktorzy przedstawili nam losy dziewczynki, która wierzyła, że spotka znanego z bajek jej mamy Piotrusia Pana. I tak też się stało. Chłopiec zabrał ją oraz jej braci w niezwykłą podróż…
Byli tamprzyjaciele Piotrusia, byli piraci i krokodyl, którego tak się bali, byli tańczący, śpiewający mieszkańcy odległej wyspy, była także wróżka będąca wsparciem i pomocą dla chłopca.Wydarzenia i postaci wywoływały w widzach śmiech, smutek, niepewność, a momentami nawet strach czy też wzruszenie. Charakteryzacja, scenografia jak i ogólne przygotowanie spektaklu było godne pochwały. Ze szczególnym podziwem oglądaliśmy efekty ciężkiej pracy osób młodszych od nas.
„Piotruś Pan” został nam polecony przez inne klasy. Bez najmniejszego wahania i my możemy polecać ten spektakl.

swierk 2a9 listopada klasa 2a wybrała się wraz z wychowawcami p. R. Rosą i p. S. Jemielitym do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, czyli jednego z największych instytutów naukowych w Polsce.
Na początku młodzież uczestniczyła w wykładach prowadzonych przez wykwalifikowanych pracowników instytutu. Były one poświęcone szeroko pojętej nukleonice oraz zagadnieniom związanym z promieniotwórczością, która wzbudza wiele kontrowersji w społeczeństwie.
Po wykładach uczniowie zwiedzali jedyny działający w naszym kraju reaktor jądrowy „Maria”, nazwany tak na cześć Marii Skłodowskiej – Curie. Pan, który oprowadzał grupę wyjaśnił do czego służy to urządzenie oraz opowiedział o jego budowie. Można było zobaczyć rdzeń reaktora oddzielony od zwiedzających kilkunastometrową warstwą wody.
Młodzież została zapoznana z różnorodnymi wystawami, przedstawiającymi różnorodne zastosowania reaktora (w większości medyczne).
Wycieczka do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku okazała się ciekawą lekcją fizyki.

Kasia Kwiatkowska 2a

11 listDnia 10 listopada w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. ks. Piotra Skargi w Warszawie odbyło się świętowanie Dnia Niepodległości. Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej ok. godziny 11 rozpoczął się uroczysty apel z tej okazji. Przygotowała go klasa 2a gimnazjum wraz z wychowawcą Panem Rafałem Rosą oraz nauczycielką historii Panią Marią Suchocką. Temu krótkiemu przedstawieniu towarzyszyły pieśni patriotyczne, które doskonale oddały atmosferę tego święta. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami ubrali się w stroje z lat 20 i 30 XX wieku, co jeszcze bardziej pozwoliło wszystkim przenieść się do tamtych czasów. Apel zmusił zapewne do refleksji oraz podbudował postawę patriotyczną w widzach.

Wiktoria Gadomska 2a

wystawa zDnia 15 listopada klasy 4-6 oraz gimnazjum uczestniczyły w lekcji biologii o egzotycznych zwierzętach. Po wysłuchaniu najważniejszych informacji, mogliśmy obejrzeć zwierzęta. Największym powodzeniem cieszyły się kameleony! Było ich aż 5! Wspaniałe były również patyczaki, straszyki, liśćce, modliszki i wije. Olbrzymie wrażenie zrobiły na nas ptaszniki oraz karaczany brazylijskie. Sporo emocji wywołały straszyki tańczące w rytm muzyki włączonej przez opiekunów. Podczas zajęć odbył się konkurs. Nagrodzeni uczniowie opuszczali salę z nowymi pupilami – patyczakami. Pozdrawiamy opiekunów, bardzo dziękujemy za lekcję i zapraszamy częściej.

radio 1aDnia 18 listopada klasa 1a gimnazjum razem z Wychowawcą odbyła wycieczkę do Polskiego Radia zatytułowaną „Sekrety Radia”. Na pięknym hallu gmachu uczniowie zostali przywitani przez Panią Przewodnik, która była jednocześnie dziennikarką.
Zwiedzanie rozpoczęli od odwiedzenia Studio nr 1 im. Władysław Szpilmana. Dowiedzieli się, że sala została zaprojektowana tak, aby każda ściana oraz sufit nie emitowały echa i zapewniały odpowiednie warunki akustyczne. Opowiedziano im tu o pracy w radio, gdzie potrzebne jest posiadanie atutów takich jak: dobra dykcja, wiedza ogólna, refleks, wyczucie czasu, błyskotliwość, przyjemna dla ucha barwa głosu, ważne jest tez posługiwanie się piękną polszczyzną i pełne skupienie na wykonywanej pracy. Po wykładzie, na fortepianie, znajdującym się w studio, swoje ogromne umiejętności zaprezentowała uczennica Zuzia, przepięknie grając jeden z utworów Fryderyka Chopina.
Po części teoretycznej uczniowie przeszli do poznania „żywego” radia. Odwiedzili studia programów 1,2 oraz 4, w których odbywały się właśnie audycje na żywo. Mieli okazję stać obok migającej czerwonej lampki ON AIR, czując się tym samym jak reżyser obserwujący redaktorów zza reżyserki. Widzieli jak powstają jedynkowe ”Cztery pory roku” oraz audycja radiowej Czwórki - programu, który adresowany jest do młodzieży. Na zakończenie zostali zaznajomieni z historią instytucji. Polskie Radio publiczne ma cztery programy. W budynku, w którym się znajdowali (przy Al. Niepodległości) znajdują się program I, II i IV, program III ma swoją siedzibę przy ul. Myśliwieckiej. Jest tu też olbrzymia fonoteka.
Ostatnią częścią wycieczki były warsztaty prowadzone przez dziennikarza agencji informacyjnej. Uczniowie uczestniczyli w symulowanym kolegium redakcyjnym i mogli poczuć odpowiedzialność za przekaz rzetelnych, aktualnych i obiektywnych wiadomości. Praca radiowców zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie.
Wycieczka zakończyła się wizytą w pizzerii, w której kelnerzy byli urzeczeni wspaniałym zachowaniem bardzo grzecznej klasy 1a:).

powazki 2c

Dnia 18 listopada  klasa 2c razem z wychowawcą, p. Soliwodą i Siostrą Anetą oraz przewodnikiem udała się na zwiedzanie cmentarza – Powązek Wojskowych. Nazwa tego cmentarza pochodzi od nazwy wsi Powązki, która kiedyś znajdowała się na tych terenach. Cmentarz Powązki Wojskowe jest dużo młodszy od Starych Powązek, gdyż został założony dopiero na początku XX wieku.
Podczas zwiedzania tej warszawskiej nekropolii mogliśmy zobaczyć kwatery żołnierzy, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także w I i  II Wojnie Światowej. Jest to najbardziej patriotyczna nekropolia stolicy. Nazwa tego cmentarza upamiętnia tych, którzy zginęli walcząc m.in. podczas powstania listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego czy powstań śląskich. Z naszą klasą dotarliśmy również do kwatery na tzw. „Łączce”. Pani przewodnik wyjaśniła, że jest to miejsce, gdzie w latach 1945-56 chowani byli ludzie zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa. Jest to najważniejsze miejsce w Warszawie, którego zadaniem jest upamiętnienie ofiar zbrodni Katyńskiej. Widzieliśmy również liczne pomniki i tablice pamiątkowe, które stanowią symboliczne miejsca pamięci. Najsłynniejszym z nich jest pomnik Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym), który upamiętnia żołnierzy walczących podczas II Wojny Światowej. Udaliśmy się również do kwatery Szarych Szeregów, gdzie zostali pochowani Alek, Rudy i Zośka.
Należy podkreślić fakt, że nie tylko żołnierze spoczywają na tym cmentarzu. Odbywają się tu pochówki znanych i zasłużonych dla naszego kraju osobistości. Wśród nich należy wymienić m.in.: znanego polskiego trenera i działacza piłkarskiego – Kazimierza Górskiego; polskiego piłkarza, króla strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972r.) - Kazimierza Deynę; polskiego dziennikarza telewizyjnego, reportera i korespondenta wojennego – Waldemara Milewicza, który zginął tragicznie podczas zamachu w Iraku; Marka Kotańskiego – znanego szczególnie z pomocy osobom biednym, uzależnionym od narkotyków, alkoholu, twórcę Monaru i Markotu; pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, polskiego reżysera i scenarzystę - Jerzego Kawalerowicza; młodą i bardzo utalentowaną lekkoatletkę, złotą medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000) w rzucie młotem – Kamilę Skolimowską; reżysera oraz aktora filmowego i teatralnego - Jana Machulskiego czy też cenionego i znanego kardiologa – Zbigniewa Religę.
Bardzo cieszymy się z tej niecodziennej i ciekawej lekcji historii. Uważamy, że każdy powinien zwiedzić to szczególne dla Polski i Polaków miejsce oraz w modlitwie oddać hołd, szacunek i pamięć pochowanym tu wielkim ludziom i dbać o przekazywanie tej wiedzy następnym pokoleniom.

s poeciW ramach pełnienie obowiązku przewodniczącego szkoły w listopadzie klasa III b postanowiła przybliżyć uczniom twórczość polskich artystów. W związku z tym 24 listopada zaprosiliśmy uczniów klas II oraz III gimnazjum wraz z nauczycielami na przedstawienie muzyczne pt. Stowarzyszenie Śpiewających  Poetów, podczas którego zaprezentowaliśmy twórczość Maryli Rodowicz, Ewy Bem  zespołu Hey czy Varius Manx, a także wiersze Andrzeja Waligórskiego oraz Teatrzyku Zielona Gęś.

warsztaty 1a5 grudnia klasa 1a uczestniczyła w świątecznych warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Mamę jednego z naszych uczniów oraz wychowawczynię Panią Magdę Lenart. Pani Maria Flis – Mama Łukasza przygotowała wszystkie potrzebne materiały i wzory. Pod Jej nadzorem w krótkim czasie powstały urocze ozdoby, które już wkrótce ozdobią klasową choinkę. Część klasowych dzieł oraz przepięknych prac Pani Marii będzie można nabyć podczas kiermaszu świątecznego - 18 grudnia. Klasa 1a z Wychowawczynią bardzo dziękują Mamie Łukasza za poświęcony im czas i wspaniałą inicjatywę.

mikolaj6 grudnia to dzień znany chyba wszystkim dzieciom. Oczywiście wiemy dlaczego. Odpowiedź jest prosta – lubimy być obdarowywani prezentami. Tego dnia, jak w każdy wtorek adwentu uczniowie KZE uczestniczyli w roratach. Na kazaniu mogli się dowiedzieć czegoś więcej o świętym Mikołaju a nawet usłyszeć historię księdza Jana Twardowskiego, jak to On został uznany za świętego Mikołaja… Oczywiście to nie wszystko. Po błogosławieństwie - na końcu Mszy Świętej - zawitał do nas … MIKOŁAJ… biskup Mikołaj. Przesłanie jakie nam pozostawił to: „KAŻDY MOŻE BYĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM!” Nie jest to łatwe zadanie, gdyż nasz święty Mikołaj, który jest w Niebie (a nie w Laponii), dał nam przykład bezinteresownego obdarowywania, co wymaga nie lada wysiłku i trudu, aby nie powiedzieć, że to od nas dany prezent, czy upominek. Wszyscy, którzy byli na roratach otrzymali prezent od Mikołaja (oczywiście, jeśli chcieli). Pomocnikami Mikołaja byli ministranci.
Wrażenia tego dnia na tym się nie skończyły, gdyż spotkania z Mikołajem trwały nadal. Zmienił się tylko Mikołaj, tzn. osoba  Mikołaj wchodził do klas, aby obdarowywać dzieci prezentami. Myślę, że radość uczniów sięgała „zenitu” . Tym razem pomocnikami Mikołaja były „Anioły”, czyli 2 uczennice naszej szkoły.
Pamiętajmy, że ważny gest serca a nie wielkość czy wartość prezentu

kosmos 1a 3cZ okazji mikołajek 6 grudnia razem z panią Agnieszką Bilską, Magdaleną Lenart oraz Sławomirem Jemielitym udaliśmy się na wystawę kosmiczną pt. „Gateway to Space” przy ul. Mińskiej. Ekspozycja został przygotowana pod patronatem NASA.
Na wystawie zobaczyliśmy ponad 100 kosmicznych eksponatów np. międzynarodową stację kosmiczną ISS lub modele rakiet „Sojuz”, „Wostok” czy „Woschod”, a nawet kapsułę „Apollo”. Na pokazie umieszczono autentyczny kokpit i inne elementy statków kosmicznych. Obejrzeliśmy także umundurowanie Gagarina, skafandry kosmiczne (do jednego z nich mogliśmy wejść!) oraz kamienie księżycowe. Co ważne, ekspozycja nie tylko pokazuje aspekt naukowy czy historyczny lotów kosmicznych, dzięki niej wręcz poczuliśmy się jak astronauci, oglądając rzeczy codziennego użytku, używane na statkach podczas galaktycznych podróży.
Wszystkie eksponaty mogliśmy obejrzeć z każdej strony, dotknąć, a nawet wejść do części z nich. Otwarta dla zwiedzających kabina pilotów sprawiała tak realistyczne wrażenie, jakby naprawdę leciał razem z nami Neil Armstrong. Na wystawie umieszczono również symulację zaburzenia równowagi, z która się zmierzyliśmy. Co odważniejsi poddali się także działaniu symulatora nieważkości.
Wychodząc z wystawy, odnosiliśmy wrażenie, jakbyśmy wylądowali na Ziemi po odbyciu lotu na Księżyc.

lodowisko 1dWe wtorek 6 grudnia – z okazji Mikołajek – klasa 1d wybrała się na łyżwy. O godzinie 10.00 cała grupa wyszła ze szkoły i spacerkiem udała się na lodowisko na Moczydle. Po drodze wszyscy ze sobą rozmawiali, śmiali się i rzucali śnieżkami. Na miejscu niektóre osoby założyły przyniesione ze sobą łyżwy, a inne musiały je wypożyczyć. Po chwili wszyscy znajdowali się już na tafli lodowiska i świetnie się bawili. Osoby nieumiejące jeździć na początku trzymały się barierek, lecz potem zaczęły stawiać pierwsze kroki na lodzie, co czasem nie było łatwe. Koledzy z klasy pomagali im i wspierali w tych nowych doświadczeniach. Nikt nie śmiał się z porażek kolegów i koleżanek, tylko pomagał im wstać.
W pewnym momencie zrobiło się jeszcze ciekawiej, ponieważ na lodzie pojawili się instruktorzy jazdy na łyżwach, którzy zaoferowali bardzo interesujące zajęcia. Każdy uczeń mógł w ich trakcie sprawdzić swoje umiejętności, ćwicząc piruety, slalomy, jazdę na jednej nodze itp. Nie wiadomo, kiedy minął prawie cały czas przeznaczony na zabawę. Pod koniec spotkania na lodowisku instruktorzy rozdali wszystkim uczniom batony i cukierki - co było bardzo miłą niespodzianką. Na zakończenie cała klasa 1d, wraz z wychowawczynią panią Barbarą Jurczyk, zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia. Chwilę później uczniowie byli gotowi do powrotu do szkoły – czekały ich jeszcze trzy lekcje.
Mikołajkowe wyjście na łyżwy okazało się atrakcyjną alternatywą dla kina czy teatru i - mimo niskiej temperatury i obolałych nóg – dostarczyło wszystkim uczniom klasy 1d wielu wrażeń i na długo zagości w ich pamięci. W końcu „w zdrowym ciele zdrowy duch!”.  

Zosia Sachajko z klasy 1d

6 grudnia klasa 2a wraz z wychowawcą panem Rafałem Rosą pojechała do teatru Buffo na spektakl "Piotruś Pan". byłto niezwykły musical przenoszący widzów do krainy piratów, czerwonoskórych i wiecznie młodego chłopca. Podróż sladem Wendy przez niezwykłą kraine wsłuchując się w znakomite głosy wokalistów. Przedstawienie uświetniły również musicalowe tańce. Na widowni łzy wzruszenia występowały równie często jak śmiech. Ten spektakl jest na pewno warty polecenia i tak jak w naszym przypadku może być wspaniałym prezentem na mikołajki.

zamek 3aKlasa IIIa wraz z wychowawcą, panią Agnieszką Rosołek, spędziła Mikołajki w Zamku Królewskim uczestnicząc w warsztatach "Święta miłości kochanej Ojczyzny... Patriotyzm dawniej i dziś".
O patriotyzmie mówią dziś dużo politycy, słowo to pojawia się także często w mediach. Niewiele jednak osób zastanawia się nad znaczeniem i rodowodem tego pojęcia. Mieliśmy niepowtarzalną okazję przeanalizować ten temat w nawiązaniu do wnętrz i dzieł sztuki zdobiących Zamek Królewski w Warszawie.
Pod koniec zwiedzania zeszliśmy do podziemi zamku, gdzie wysłuchaliśmy monodramu "Kazanie księdza Piotra Skargi", które zrobiło na nas ogromne wrażenie.

zachetaW mikołajkowy wtorek klasa III b udała się do Zachęty na warsztaty "Słowa w utworze muzycznym i słowa w obrazie". Celem warsztatów było pokazanie młodzieży świata muzyki współczesnej.
Zajęcia składały się z trzech części. Na początku prowadząca starała się przybliżyć nam świat muzyki współczesnej poprzez pokazanie zaskakujących interpretacji wokalnych I instrumentalnych w wykonaniu dzieci w wieku przedszkolnym, światowej sławy wokalistów oraz rodziny big beatowców. Następnie próbowaliśmy stworzyć własne interpretacje muzyczne przy użycie prostych instrumentów muzycznych (wyobraźcie sobie jak pokazać "ciszę" albo "ja"). W ostatniej części warsztatów podzieliliśmy się na dwie grupy, których celem była muzyczna interpretacja obrazu "Środek" z kolekcji Zachęty. Bawiliśmy się przy tym świetnie.

Zapraszamy wszystkich do Zachęty!

paczka 1aKlasa 1a Gimnazjum pod opieką wychowawczyni pani Magdaleny Lenart wzięła w tym roku udział w charytatywnej świątecznej akcji „Spełnij Jedno Marzenie”. Wydarzenie to ma już miejsce po raz jedenasty. Idea powstała z inicjatywy księdza Piotra Pawła Łapy - duszpasterza wolontariatu „Młodych Gniewnych”. Od 2006 roku ksiądz Piotr wraz z wolontariuszami zbiera setki listów od dzieci z biednych rodzin i z Domów Dziecka. Podczas ubiegłych edycji udało się zrealizować ponad 5000 listów. Dzisiaj akcja wspiera w większym zakresie ubogie rodziny.
Klasa 1a wie, że nie można pozostawać obojętnym na los potrzebujących osób, które są blisko nas. Za pośrednictwem Młodych Gniewnych uczniowie otrzymali list od jedenastoletniej Anety, w którym poprosiła Św. Mikołaja o ubrania, zegarek, lampkę na biurko, słuchawki, kosmetyki oraz słodycze. Wspólnymi siłami uzbierali odpowiednią kwotę, za którą udało się nabyć wszystkie potrzebne elementy prezentu dla dziewczynki. Na zakupy wybrało się 5 uczennic razem z Wychowawczynią. O dziwo wybór podarków przy udziale sześciu kobiet okazał się bardzo konkretny i sprawny. Dziewczyny spędziły wspólnie miłe popołudnie w pięknie oświetlonej „świątecznej” handlowej galerii.
Wyjątkowy czas atmosfery Świąt Bożego Narodzenia przynosi wiele dobra w prostych ludzkich gestach. Uczniowie klasy matematycznej mają nadzieję, ze przyczynią się do tego, aby święta Anetki były w tym roku radosne….

tenis stolowyDnia 14.12.2016 r. w naszej szkole po raz pierwszy odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Wola w Tenisie stołowym w kategorii chłopcy – gimnazjum. Turniej jest częścią cyklicznie rozgrywanych zawodów Warszawskiej Olimpiady Młodzieży, która doczekała się 50 edycji. Do turnieju przystąpiło 9 drużyn z wolskich gimnazjów. Reprezentacja szkoły w składzie: Marek Dąbrowski, Andrzej Leśniak oraz Karol Janeczko ostatecznie zajęła 5 miejsce, powtarzając zeszłoroczny wynik. W organizację turnieju zaangażowanych było wiele osób: Dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie (jako zawodnicy, sędziowie, operatorzy sprzętu audio i video, kibice, pomocnicy w ustawieniu sali) oraz pracownicy techniczni (przygotowanie poczęstunku dla gości, usuwanie awarii sprzętu, przygotowanie audio), bez których nie udałoby się sprawnie przygotować turnieju. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za włożony wkład. Cieszy nas również, że przybyli do nas Goście dobrze się czuli w murach naszej szkoły.

Sportowe pozdrowienia!

Organizatorzy turnieju:
Sekcja tenisa stołowego UKS-KZE

Dnia 14.12.2016 r. pojechaliśmy na wycieczkę do TVP przy ul. Woronicza 17 razem z panią Marią Suchocką oraz naszą wychowawczynią, panią Magdaleną Soliwodą. Wycieczka była prezentem dla nas z okazji Mikołajków.
Zwiedziliśmy studia telewizyjne, m.in. to, w którym jest realizowany poranny program "Pytanie na śniadanie", oraz pomieszczenia reżyserskie, gdzie mieliśmy okazję obserwować na własne oczy pracę dźwiękowców. Zajmują się oni realizacją dźwięku, m.in. sprawdzają czy mikrofony działają i jak wszystko będzie brzmiało podczas oglądania programu, do czego służy im pulpit z dużą ilością przycisków, mikrofony oraz telewizory.
Ostatnim etapem na naszej trasie zwiedzania była wizyta w muzeum telewizji, gdzie zgromadzone zostały różne autentyczne sprzęty, które w ciągu ostatnich dziesięcioleci służyły przy realizacji wielu programów czy filmów produkowanych przez TVP. Na terenie tego muzeum mogliśmy przyjrzeć się dokładniej różnorodnym kamerom z lat 50, 60 i 70 ubiegłego wieku i zobaczyć profesjonalny światłomierz filmowo-fotograficzny skonstruowany w latach 50 XX w. Sprzęt ten ma bardzo zaawansowaną budowę. Na ekspozycji muzealnej znajdowały się także postacie z bajek dla dzieci, takich jak Krasnal Hałabała, Kulfon i Monika, Zając Poziomka czy Jacek i Agatka, z czasów naszych rodziców oraz dziadków. Oglądając eksponaty warto zwrócić uwagę na miniaturowy, profesjonalny magnetofon do zapisu dźwięku, zaprojektowany przez polskiego konstruktora Stanisława Kudelskiego. Taki sprzęt miał Edwin Aldrin podczas wyprawy "Apollo 11" na Księżyc w 1969 r.
Po zwiedzeniu telewizji udaliśmy się na wspólny spacer po Starówce, na której czuć było klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Ta wyjazd wszystkim bardzo się podobał, więc chętnie polecamy taką wyprawę do TVP innym klasom, jeśli nie mają pomysłu na wycieczkę ;) Można się tam dowiedzieć wielu zaskakujących rzeczy na temat seriali, które oglądamy, takich jak "Ojciec Mateusz", czy "Klan". Jeśli zamierzacie się tam wybrać, to miłego zwiedzania! :)

Karolina Olszak IIc

goscie syberiaCzas Bożego Narodzenia 2016 roku pozostanie na długo w naszej pamięci. Będzie tak ze względu na gości, którzy przyjechali do nas z dalekiej Syberii. Była to grupa 20 uczniów i pięciu opiekunów z miejscowości Wierszyna oddalonej 140 km od Irkucka oraz z samego Irkucka. Nasi goście to osoby, których rodziny posiadają polskie korzenie. Ich pobyt w Polsce dzięki naszym Rodzicom i wielu innym ludziom został przygotowany starannie i obfitował w wiele atrakcji. Po przylocie, 18 grudnia, grupa zamieszkała w domu rekolekcyjnym Dobre Miejsce na Bielanach. W następnych dniach zwiedzali Kraków, Warszawę i Gdańsk. W wtorek nasi goście zostali niezwykle życzliwie przyjęci przez Parę Prezydencką. We czwartek rano gościliśmy ich w naszej szkole. Ostatni dzień przed świętami to tradycyjnie dzień skupienia i spotkania opłatkowe w klasach. Nasi goście wzięli udział we wspólnej mszy św., a następnie w klasowych opłatkach. Kolejny etap to pobyt w rodzinach. Dwanaście rodzin z naszej szkoły zabrało młodzież i opiekunów do swoich domów na czas świąt. W każdej rodzinie było od jednej do trzech osób. W międzyczasie zostali zaproszeni na spotkanie do Pałacu Arcybiskupa, gdzie wspólnie z Księdzem Kardynałem Kazimierzem Nyczem śpiewali kolędy, dzielili się opłatkiem i rozmawiali. Czas szybko minął i dnia 27 grudnia znowu spotkaliśmy się w naszej szkole, aby wyruszyć na lotnisko i w drogę powrotną. Znakiem dobrze przeżytych chwil , które ubogaciły zarówno gości, jak i rodziny było wzruszenie i łzy podczas pożegnania. Cała grupa zgodnie mówiła, że jest pod wielkim wrażeniem gościnności z jaką się spotkali. Na zakończenie powiedzieliśmy sobie do zobaczenia. My zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia Wierszyny i Irkucka. Myślimy o odwiedzinach we wrześniu.

orszak„A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi,
aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię.
Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali.
Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją;
Upadli na twarz i oddali mu pokłon.”
Mt 2, 9-11

6 stycznia 2017 po raz dziewiąty radośnie świętowaliśmy Uroczystość Objawienia Pańskiego uczestnicząc w Orszaku Trzech Króli. Do Stajenki podążyliśmy za Gwiazdą i Królami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem z pl. Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście do pl. Piłsudskiego, a orszak zakończyliśmy pokłonem Jezusowi i wspólnym kolędowaniem na chwałę Pana.
Nasza szkoła od kilku lat jest współorganizatorem tego wydarzenia. W tym roku dumnie wspieraliśmy orszak Aniołków i Pastuszków (I klasa), orszak zielony (klasy II - III), orszak niebieski (klasy IV - V), orszak rodzinny (mamy dzieci uczestniczących w Orszakach z ich młodszym rodzeństwem). Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali rodzice i wychowawcy.
Jak zawsze uczniowie VI klasy i gimnazjum byli podporą Wolontariatu Orszaku Trzech Króli poprzez rozdawanie koron, śpiewników i naklejek.
Już drugi rok z rzędu nasz chór prowadzony przez Panią Barbarę Jurczyk składający się z uczniów i nauczycieli naszej szkoły zachęcali do wspólnego kolędowania śpiewając na scenie przy Pałacu Prezydenckim.

Do zobaczenia na Orszaku Trzech Króli w przyszłym roku :)

jaselka7 stycznia odbyło się w naszym gimnazjum spotkanie opłatkowe dla Rodziców, Nauczycieli i Uczniów. Po przywitaniu wszystkich zebranych przez Dyrekcję odbyły się niezwykle w tym roku pogodne, wzruszające, ale też nieco przerażające (uczniowie młodszych klas pytali później, czy przewidziany jest ciąg dalszy pod tytułem „Powrót Heroda”) jasełka, w których niemałym, jak się okazało, talentem wykazali się uczniowie klas drugich. Opiekowała się nimi w czasie przygotowań s.Aneta Koziel. Częścią muzyczną zajęła się Pani Barbara Jurczyk. Nie piszemy, że tradycyjnie, gdyż przynajmniej połowa repertuaru była dla uczestników zajęć artystycznych nowa. Za szczególnie piękne uznano wykonanie piosenki z „Metra” – „Uciekali, uciekali, uciekali”. Wspaniale sprawiła się ekipa techniczna odpowiedzialna za nagłośnienie i oświetlenie, składająca się z absolwentów naszego gimnazjum. Ksiądz Dyrektor złożył nam wszystkim życzenia, a potem była okazja, aby podzielić się opłatkiem ze wszystkimi obecnymi.

20 stycznia klasa 1a pod opieką nauczycielki historii, p. Marii Suchockiej, wzięła udział w lekcji muzealnej "Powstanie w dzielnicach" przeprowadzonej w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Podczas zajęć podzieliliśmy się na dwie grupy, które pod opieką przewodników zwiedzały ekspozycję Muzeum. W trakcje lekcji zdobyliśmy wiedzę dotyczą działań militarnych w poszczególnych dzielnicach Warszawy. Skupiliśmy się zwłaszcza na działaniach na Woli oraz na Ochocie.
Mieliśmy szansę przeglądać przedwojenne mapy Warszawy, na których udało nam się zlokalizować naszą szkołą.
Zwiedzając ekspozycję oglądaliśmy zdjęcia i filmy obrazujące życie żołnierzy walczących w Powstaniu, ale także i ogrom cierpienia jakie dotknęło cywilów.
Podsumowaniem naszej lekcji było stworzenie kart z pamiętnika Powstania, pisanego zarówno z perspektywy żołnierzy jak i cywilów, na podstawie reprodukcji zdjęć.
Na koniec obejrzeliśmy film Miasto Ruin.

W dniu 20 stycznia klasa 1a z wychowawczynią M. Lenart wzięła udział w lekcji muzealnej poświęconej obrazowi Jana Matejki "Kazanie Skargi". Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Bożenę Pysiewicz z Działu Edukacji Muzeum Narodowego. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób zaznajomiła uczniów z historią i treścią dzieła. Nikt się nie nudził, gdyż prelekcja oparta była na interakcji ze słuchającymi.Nasi uczniowie chętnie brali udział w dyskusji, odgrywali Księdza Skargę głoszącego kazania oraz w klimacie XIX - wiecznej mody stworzyli "żywy obraz". Wizyta w muzeum została uwieczniona w filmie przygotowanym przez klasę 1a w ramach konkursu "Wpatrzeni w patrona".

lyzwy 2acDnia 1 lutego  klasa 2a i 2c gimnazjum wraz z opiekunami p. Rafałem Rosą, p. Magdaleną Soliwodą i p. Krzysztofem Wrzołkiem wybrały się na lodowisko „Moczydło”. Jazda na lodzie sprawiła nam wielką przyjemność, chociaż niektórzy dopiero stawiali swoje pierwszy kroki na tej jakże niezwykle śliskiej tafli. Okazało się, że choć pozornie jazda na łyżwach wydaje się łatwa, wcale taką nie była i utrzymanie równowagi sprawiało niektórym z nas sporą trudność. Nie obyło się bez paru niegroźnych upadków, jednak i tak uśmiech i radość dominowały nastrój podczas naszych szaleństw na lodzie. To była duża dawka przyjemnego ruchu i  ciekawa alternatywa dla tradycyjnej lekcji w - fu. Wyjście uważamy za udane, jesteśmy zadowoleni i chętnie przyjdziemy tu ponownie.

p skargaW 481 rocznicę urodzin Księdza Piotra Skargi, 2 lutego w naszej szkole odbył się pierwszy między klasowy konkurs o Patronie – wpatrzeniwpatrona.pl. Pierwszy raz w historii szkoły wszystkie klasy stanęły przed trudnym zadaniem przedstawienia w dowolnej formie konkretnego fragmentu życiorysu naszego Patrona. Konkurs miał dwuetapową formułę. Zmagania klas IV - VI Szkoły Podstawowej, obserwowane przez najmłodszych uczniów naszej szkoły stanowiły jedna kategorię, która obejmowała najwcześniejsze lata życia Skargi, natomiast zmagania klas gimnazjalnych oparte były  o działalność dworską i sejmową Księdza Piotra, stanowiąc jednocześnie druga kategorię nagrody. Zadanie o tyle było trudne gdyż oceniane pod wymagającym okiem jury oraz przedstawiane na forum całej szkoły.
Jednak dzięki pomysłowości i wszechstronności uczniów klas IV - VI Szkoły Podstawowej i I – III gimnazjum przez w sumie, prawie 3 godziny mogliśmy oglądać min. przedstawienie przenoszące nas w przeszłość, do czasów szkolnych Księdza Piotra, poznać go bliżej podczas konferencji prasowej czy też uczestniczyć w zebraniu koła gospodyń wiejskich, które zaprawiało o pomysłowości młodego wikarego Skargi, ale także obejrzeć profesjonalny film nakręcony przez jedną z drugich klas gimnazjum czy też posłuchać autorskich piosenek i wierszy o naszym patronie. Przed nie lada wyzwaniem stanęła również grupa ochotników, którą w większości stanowili najmłodsi uczniowie naszej szkoły odgrywając przed publicznością spektakl „ Młode lata Skargi”.
Jak się okazało życiorys Księdza Skargi, niczym jego twórczość budzi wiele emocji, a nade wszystko inspiracji. Wszyscy występujący uczniowie spisali się na medal, choć przez Jury, zgodnie z regulaminem konkursu zostały wyłonione tylko dwie nagrody główne grupowe i jedna indywidualna.
W kategorii klas IV - VI nagrodę główną, jednodniową wycieczkę, otrzymała klasa VI. Natomiast w kategorii klas I – III gimnazjum, zwycięstwo wywalczyła klasa IIa stworzonym przez nich filmem.
Konkurs składał się również z trzeciego, indywidualnego etapu, gdzie uczniowie w dowolnej formie plastycznej mieli stworzyć portret patrona. Spośród 8 prac nagrodzonych prac, wyłoniono jedną zwycięską. Pomysłowością i oryginalnością wykazał się w tej materii Filip Saneluta który otrzymał główna nagrodę.
Wszystkim klasom i ich wychowawcom należą się ogromne brawa i podziękowania za podjęty niemały trud i wysiłek w przygotowaniach do występów. Zwycięzcom gratulujemy, a tym którzy mają niedosyt i apetyt na wygraną życzymy powodzenia w przyszłorocznej edycji konkursu.

Dyskoteka szkolna odbyła się dnia 8.02.2017 r. z okazji Walentynek. Uczestniczyło około 50 uczniów naszej szkoły , pojawili się także absolwenci w liczbie około 10 osób.
Opiekę sprawowali: pani Beata Manitius, siostra Dominika, pan Michał Kucwaj pan Józef Czorniej .
Muzyka była bardzo zróżnicowana. Odtwarzano piosenki polskie, angielskie, a nawet pojawiła się chińska. Dyskoteka ta była świetną zabawą dla uczniów, a większość z nich deklaruje obecność na następnej.

p walentynkiDnia 9 lutego 2017 r., w Publicznym Gimnazjum im. ks. Piotra Skargi w Warszawie, odbyło się przedstawienie walentynkowe przygotowane przez grupę muzyczną zajęć artystycznych składającą się z uczniów klas drugich. Występ był pokazem półrocznej pracy tychże zajęć prowadzonych przez panią Barbarę Jurczyk.
„Mini musical” rozpoczął się od dialogu dwóch amorów. Na początku cała grupa zaśpiewała piosenkę Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście” z podkładem pianina. Po czym solistki wykonały „Love story” Indili. Następnie kolejni soliści zaśpiewali ukraińską wersję piosenki „Dumka na dwa serca”, która wywarła największe wrażenie na publiczności. Młoda artystka z utworem „Just a little bit of your heart” nie pozostała im dłużna. Później nastąpiły jeszcze wykonania innych piosenek: japońskiej, włoskiej „Felicity”, niemieckiej, wietnamskiej, angielskiej oraz chińskiej. Ostatnim utworem, który zaśpiewała cała grupa był „Niech mówią, że to nie jest miłość” autorstwa Piotra Rubika. Na koniec amory pożegnały publiczność i głos zabrała pani dyrektor. Podziękowała wszystkim uczestnikom, którzy tak wiele zaangażowania i trudu włożyli w przygotowanie przedstawienia.
Publiczność na pewno zapamięta to wydarzenie na długo i mamy nadzieję, że pierwsze klasy jako kierunek zajęć artystycznych wybiorą właśnie zajęcia muzyczne.

Mateusz Brzozowski kl. 2b

n wystawaKlasa IIIa wraz z wychowawcą odwiedziła Niewidzialną Wystawę. Przewodnicy, którymi są osoby niewidome, zabrali nas w wyjątkową, interaktywną podróż w niewidzialny świat, podczas której mieliśmy okazję sprawdzić, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku  wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu.
Mogliśmy przy braku wzroku, poznać nie tylko trudności, z jakimi spotykają się niewidomi, ale również okazję stwierdzić, że nawet w ciemności świat może być piękny i pełny.
Mogliśmy również zapoznać się z różnymi maszynami, które ułatwiają życie osobom niewidomym, np. mówiący zegarek, maszynę do pisania brajlem. Dowiedzieć się, co to jest tyflografika. Polecamy odwiedzenie tej niesamowitej wystawy.

lyzwy 3bW dniu 10 lutego po dwóch lekcjach wybraliśmy się na lodowisko. Była to wycieczka zorganizowana przez klasy 6 i 3b gimnazjum. Naszymi opiekunami byli: pani Jolanta Płochocka, pan Krzysztof Wrzołek oraz pani Karolina Sroka. Na lodowisko dotarliśmy o godzinie 10.20. Przygotowanie się do wyjścia na lód zajęło nam trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Gdy wszyscy byliśmy gotowi, postanowiliśmy wejść na taflę. Przez ponad 60 minut  cieszyliśmy się z możliwości oderwania się od nauki.
Całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Każdy jeździł jak umiał: niektórzy częściej leżeli na lodzie niż przyjmowali postawę pionową, ale z czasem było coraz lepiej. Niestety około godziny później trzeba było kończyć zabawę. W drodze powrotnej panowała radość, wszyscy byliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

uw 1cW ostatni piątek przed feriami, wraz z panią Moniką Gil i panem Rafałem Rosą, pojechaliśmy na wycieczkę na Uniwersytet Warszawski.
Od celu naszej podróży dzieliło nas kilkanaście przecznic, więc postanowiliśmy pojechać metrem. Gdy już dojechaliśmy musieliśmy chwile poczekać na Pana, który będzie nas oprowadzał, co sprawiło, że mieliśmy jeszcze więcej czasu, aby podziwiać monumentelną bramę uczelni (i przy okazji trochę zmarznąć). Z gwaru wesołych, klasowych rozmów wyłonił się trochę spóźniony przewodnik i zaprosił nas na wycieczkę po Warszawskiej stolicy nauki. Brama Uniwersytetu i inne budynki, były ozdobione motywami z antycznej Grecji, Mitologii i Flilozofii. Nawet w części Historycznej Uniwersytetu mogliśmy zobaczyć rzeźby wzorowane na tych antycznych, które miał przyjemność oglądać jeszcze Król Stanisław Poniatowski. Widzieliśmy także okna mieszkania Fryderyka Chopina, który spędził tam dosyć ważną część swojego życia. Dowiedzieliśmy się, że na Uniwersytecie uczył się także Henryk Sienkiewicz, czyli późniejszy noblista. Mieliśmy okazję obejrzeć tradycyjną salę wykładową (akurat trwała sesja zimowa). Największe wrażenie zrobił na nas Pałac Kazimierzowski. Znajdowały się tam obrazy wszystkich wcześniejszych rektorów, oraz sala, w której odbywa się wiele ważnych obrad na temat dalszych losów uniwersytetu. Dowiedzieliśmy się także, że najważniejszą osobą na uczelni jest Rektor oraz, że do tej pory jedyną kobietą pełniącą tę rolę była Katarzyna Chałasińska-Macukow, której portret widniał na ścianie obok innych obrazów przedstawiających rektorów (już płci męskiej). Zobaczyliśmy także ubranie rektora, z początków Uniwersytetu i porównaliśmy je do współczesnej wersji stroju. Jedna z moich koleżanek patrząc na strój rektora, ten dawniejszy, stwierdziła, że ma ,,Śmieszne buty''. Wystrój całego pałacu jest w bogatym, późnobarokowym stylu. Zwiedziliśmy muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeżyliśmy emocjonujące chwile kiedy to nasz kolega przypadkowo włączył alarm. Znajdowały się tam wypchane zwierzęta, stare rzeźby i cykl 22 obrazów ilustrujących powieść „Quo Vadis”.
Gdy wyszliśmy już z uczelni, pełni wrażeń i marzeń, że kiedyś wrócimy tu jako studenci UW, postanowiliśmy zaspokoić głód, tym razem nie chodziło jednak o wiedzę. Przespacerowaliśmy się po Warszawskiej Starówce i weszliśmy do Pizzerii.
Ostatecznie, na koniec wycieczki, z pełnymi brzuchami mogliśmy udać się do domu i wspaniale rozpocząć dwutygodniowe ferie...
Wycieczka ta była miłym akcentem na zakończenie ostatniego dnia przed feriami.

Zofia Kawczyńska i Maksymilian Hartmann

p obcojezDnia 10 marca 2017 roku w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi odbył się 4 Festiwal Piosenki Obcojęzycznej.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 4 - 6 oraz 1 - 3 gimnazjum, którzy zaprezentowali wiele fantastycznych piosenek - występy miały charakter indywidualny i grupowy.
Komisja w składzie: p. Jolanta Płochocka, p. Barbara Jurczyk, p. Agnieszka Rosołek oceniały występy młodych wykonawców. Ocenie podlegały: muzykalność, walory głosowe, poprawność językowa, dobór repertuaru, ruch sceniczny, strój oraz ogólny wyraz artystyczny.

Laureatami w gimnazjum zostali:
Soliści:

  • Monika Styczek – 1 miejsce
  • Zuzanna Pacułt – 2 miejsce
  • Alina de Flassilier – 3 miejsce

Duety:

  • Martyna Szewczyk i Feliks Golachowski – 1 miejsce
  • Ewelina Lechowicz i Michał Cebula – 2 miejsce
  • Gabriela Pączkowska i Maria Adamska – 3 miejsce

m narodowe 2b14 marca br. klasa 2b wraz z panią Dyrektor Anną Żak i swoją wychowawczynią – panią Martyną Kaczmarską, wybrała się na lekcję muzealną do Muzeum Narodowego pt. „Żywe obrazy. Henryk Sienkiewicz i sztuka”. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę nt. powieści historycznych H. Sienkiewicza o kontekst malarstwa realizmu i historyzmu. Zwrócono uwagę zwłaszcza na zależności między dziełami J. Matejki, H. Siemiradzkiego, J. Chełmońskiego, A. Gierymskiego, J. Brandta, a twórczością Sienkiewicza. Uczniowie dowiedzieli się także kilku ciekawych faktów z życia pisarza, m. in. tego, iż prywatnie przyjaźnił się z Siemiradzkim i to właśnie podczas pobytu u niego w Rzymie, wpadł na pomysł napisania „Quo vadis”. Lekcja miała na celu także podsumowanie minionego Roku Sienkiewiczowskiego.
Koniec warsztatów nie oznaczał jednak końca wizyty; młodzież zapoznała się także ze zbiorami w niedawno udostępnionej dla publiczności Galerii Sztuki Dawnej, gdzie można było zobaczyć takie dzieła, jak np.: „Madonnę z dzieciątkiem, Janem Chrzcicielem i aniołami” S. Botticellego, czy „Adama I Ewę” Lucasa Cranacha Starszego.

zemstaDnia  21.03.2017 r. klasa II b wraz ze swoją wychowawczynią p. Martyną Kaczmarską wybrała się do Och – Teatru na spektakl pt. „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry. 
W klasycznie zinterpretowanej romantycznej komedii wystąpiła plejada znanych aktorów, m.in. Cezary Żak w roli Cześnika, Wiktor Zborowski w roli Rejenta, córka Wiktora Zborowskiego – Zofia jako Klara, Michał Piela znany głównie z roli aspiranta Nocula w „Ojcu Mateuszu” tym razem wystąpił jako romantyczny kochanek – Wacław, także Violetta Arlak jako Podstolina, wciąż w świetnej formie Wojciech Pokora jako Dyndalski i rewelacyjny Artur Barciś jako „lew północy”, czyli przeuroczy i niezwykle zabawny Papkin.
Spektakl pozwolił zapoznać się młodzieży z najbardziej znanym w literaturze polskiej sporem sąsiedzkim. Scenografia była niezwykle sugestywna (ukazana niejako jak rozdarta na dwa kolory flaga, symbolicznie nawiązująca do podziałów, które w każdym społeczeństwie istnieją od zarania dziejów. Jednakże pointa przedstawienia, pozostawia optymistyczną wizję pomyślnego rozwiązania głęboko zakorzenionych konfliktów. Premiera tego spektaklu przypadała w roku Aleksandra Fredry     i zapewne stanowiła jego doskonałe podsumowanie.

caritasW dniach 24 i 25  marca 2017 r. (piątek - sobota) w godzinach od 10:00 – 20:00 Caritas Polska zorganizowała zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak POMAGAM” .
Podczas wiosennej zbiórki, która została przeprowadzona w hipermarkecie Carrefour wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas III gimnazjum. Nasi wolontariusze w koszulkach Caritas zbierali artykuły żywnościowe codziennej potrzeby takie jak : mąka, cukier, makaron, ryż, kasza,  płatki kukurydziane, herbata, słodycze, konserwy mięsne i rybne, olej itp.  DZIĘKUJEMY za udział w akcji, zaangażowanie i poświęcony czas.
Paczki żywnościowe trafią do najbardziej potrzebujących, do osób starszych, samotnych, chorych.

wedelWe wtorek (28.03) tuż po porannej modlitwie, nasza klasa wraz z p. Basią i p. Dyrektor zebrała się na korytarzu, przy windzie, gdzie zostaliśmy przeliczeni, a gdy okazało się że wszyscy jesteśmy, wyruszyliśmy w drogę. Na miejsce dotarliśmy tramwajem, spędzając całą drogę rozmawiając. Gdy wysiedliśmy naszym oczom ukazał się 5 piętrowy budynek fabryki, z daleka unosił się zapach słodkiej czekolady. Oczekując przewodnika, który oprowadzi nas po tym Czekoladowym Królestwie udaliśmy się na krótki spacer za fabrykę gdzie znajdował się park z biegnącą wzdłuż niego Wisłą. Po chwili ukazała nam się przewodniczka, która opowiadała nam o fabryce, jednocześnie prowadząc nas do środka. Pierwszym przystankiem była „czekoladowa galeria” gdzie mogliśmy zostawić kurtki i po podziwiać czekoladowe rzeźby oraz obrazy. Następnie naszym oczom ukazała się sala wykładowa wypełniona różnymi wedlowskimi przysmakami, obejrzeliśmy w niej filmy o produkcji ziaren kakao, oraz o czekoladowym stadionie. Pod koniec każdego z filmów pani zadawała nam różne ciekawe pytania, na które odpowiedzi często bywały naprawdę zaskakujące. Potem udaliśmy się w kierunku „pracowni zdobień” gdzie przez szybę zobaczyliśmy ręcznie ozdabiane czekoladowe przysmaki, oraz pracowników fabryki podczas robót. Kolejnym zwiedzonym przez nas pomieszczeniem było miejsce samej produkcji, zza szyb widzieliśmy przeróżne maszyny i pudła pełne gotowych czekolad. Koniec końców wróciliśmy do czekoladowej galerii gdzie ubraliśmy się i po wręczeniu nam słodkich upominków wraz z opiekunami udaliśmy się do sklepu z wedlowskimi wyrobami. Kiedy już wszyscy się obkupiliśmy zaśpiewaliśmy pani Basi wesołe „Sto lat!” z okazji urodzin i udaliśmy się z powrotem do szkoły. Wróciliśmy do szkoły przed 12 zajadając się smakołykami.

Zofia Zawadzka 1d

W trakcie Wielkiego Tygodnia nasi gimnazjaliści uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych przygotowujących ich do świadomego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Młodzież mogła oddać się refleksji nad sensem Męki Pańskiej, mocą płynącą od Zmartwychwstałego Chrystusa oraz tryumfującym Miłosierdziem Bożym. Był to także czas zadumy nad ich codziennym życiem, dążeniami, porażkami, ale nade wszystko nad miejscem wiary i uwielbienia Pana Boga każdego dnia, w modlitwie. Uczniowie mieli szansę pochylić się nad dobrem, jakiego doświadczają dzięki religii. Nasze rekolekcje skupiały się nad kluczowym rozważaniem, jak wiele osiągamy, kiedy wybieramy drogę dobra i prawdy. Słowa Maryi „Wielkie rzeczy mi Pan uczynił…” stanowiły punkt wyjścia dla naszych przemyśleń.

Pierwszego dnia rekolekcji, we wtorek 11 kwietnia br., wybraliśmy się pociągiem do Ożarowa Mazowieckiego, aby w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego móc pomodlić się przed niezwykłym Ołtarzem Pokoju i Pojednania. Ów ołtarz jest wspaniałym przykładem sztuki sakralnej. Cudownie zdobiony, wykonany ze szlachetnych materiałów, takich jak: drewno, szkło, złoto, srebro i marmur, zachwyca swym bogactwem. Jednak to wnętrze tryptyku z rozsuwanymi skrzydłami skrywa w sobie prawdziwe piękno – wizerunek Matki Bożej wyłaniający się z pąków róż, którego centrum; sercem Jej postaci, jest Pan Jezus ukazany jako Boskie Światło. Możliwość pomodlenia się przy tym niezwykłym ołtarzu, była dla naszej szkolnej wspólnoty wspaniałym, wzniosłym przeżyciem. Prezentowany ołtarz, to jedno z całego cyklu dzieł, które powstają po to, aby wysyłać je w miejsca najbardziej zagrożone konfliktami zbrojnymi, gdzie ludzie zapominają o miłości Boga i bliźniego. Idea „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” polega na utworzeniu w świecie dwunastu Ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. W tych częściach świata, gdzie ludzie pragnąc pokoju i pojednania poszukują jego prawdziwego źródła. Materialnym znakiem tej duchowej inicjatywy są ołtarze adoracyjne z monstrancją nawiązującą kształtem do wizerunku Matki Bożej, które powstają w pracowni gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego. Oglądany przez nas ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na całym świecie, zostanie zainstalowany w Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho w Rwandzie. Ołtarz nosi tytuł Światło Pojednania i Pokoju. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, młodzież odbyła wyjątkową Drogę Krzyżową, podczas której poznała sylwetki wielu nieznanych im dotąd świętych z różnych zakątków świata. Uczniowie mogli wsłuchać się w samych siebie, dzięki prostym, ale bardzo sugestywnym myślom, odczytywanym przez jednego spośród nich, którego słowa były metaforą świadomości każdego z nas.

Drugiego dnia, we środę 12 kwietnia, nasze rekolekcje odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Monumentalną budowlę niektórzy z nas mieli okazję oglądać po raz pierwszy i bez wątpienia wywarła ona wielkie wrażenie. Gimnazjalistów oprowadzał przewodnik, opowiadając im o relikwiach świętych i błogosławionych Polaków, a także Panteonie Zasłużonych, pochowanych w świątyni. Uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, podczas której zaśpiewał nasz zespół muzyczny Kefas. Na zakończenie naszego pobytu w Wilanowie, udało nam się zobaczyć przygotowania do odbywającego się tego samego dnia o godz. 20:00 niezwykłego wydarzenia duchowo – kulturalnego, a mianowicie Requiem Katyńskiego, upamiętniającego Ofiary Zbrodni Katyńskiej w przededniu rocznicy odkrycia masowych grobów pomordowanych przez NKWD polskich oficerów. Możliwość obserwowania przygotowań do tak spektakularnego i ważnego wydarzenia, była bez wątpienia, cennym dopełnieniem naszych wielkopostnych przemyśleń.

matylda22 kwietnia brałam udział w Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej „Zaufaj Panu”. Śpiewałam piosenkę „Jestem tu, by wielbić”. O godzinie 14.00 spotkałam się z panią Barbarą Jurczyk w szkole Podstawowej nr 11 w Ursusie, gdzie odbywał się festiwal. Miałam chwilę na próbę i rozgrzewkę głosu, a około 15.00 weszłam na scenę. Oglądałam też występy innych wykonawców. Dwa dni później na stronie konkursu pojawiła się lista laureatów i wyróżnionych, a na niej m.in. moje nazwisko. W oczekiwaniu na wręczenie nagród, które odbędzie się 28.05. w Parku Hassów, zobaczmy mój występ.

Matylda Tymolewska klasa 2b

Dnia 25 kwietnia klasa 3b wraz z wychowawczynią wybrała się na wycieczkę do Muzeum Sztuki Nowoczesnej na wystawę pt. "Syrena Herbem twym zwodnicza". Wystawa obejmowała zarówno eksponaty ze sztuki klasycznej, jak i dzieła współczesnych twórców, pozwalające inaczej zrozumieć tę dobrze znaną postać. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach, zadawali pytania i sami z chęcią udzielali odpowiedzi prowadzącej zajęcia. Dzięki tej wystawie można było przyjrzeć się głównemu motywowi herbu naszego miasta z różnych punktów widzenia.

lotniskoW czwartek 27 kwietnia klasa IIIa, razem z p. Agnieszką Rosołek i p. Sławomirem Jemielitym wybrała się do bazy technicznej firmy LOT AMS na Lotnisku Chopina, gdzie są serwisowane samoloty. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa spotkało nas to, na co czekaliśmy wiele dni - mogliśmy wejść kolejno do hangarów nr 3, nr 2 i nr 4, w których czekało na nas aż 8 samolotów: Embraer'y 170, 175, 190 oraz prawdziwe perełki: Boeing 767, Bombardier Dash 8 Q400. Tuż przy hangarach mogliśmy podziwiać drugi pod względem wielkości samolot pasażerski na świecie - Boeing'a 747, który ma aż 2 piętra! Po bazie technicznej oprowadzał nas wykwalifikowany pracownik i jeden z naszych uczniów - Piotr Górniak, przyszły pilot i wielki pasjonat lotnictwa, od których mogliśmy dowiedzieć się wiele pożytecznych informacji i uzyskać odpowiedzi na różne pytania. Prawdziwą niespodzianką było wejście do jednego z samolotów, Embraer'a 190 i zobaczenie z bliska jego kokpitu. Po opuszczeniu tego wspaniałego miejsca wszyscy byli niezmiernie zadowoleni. Mamy nadzieję, że nigdy nie zapomnimy tego dnia, gdyż mogliśmy z bardzo bliska i szczegółowo poznać stalowe ptaki, co niestety nie jest możliwe na co dzień.

absolwenci„Trafny wybór szkoły ponadgimnazjalnej- co warto wziąć pod uwagę, by później nie żałować? „
Spotkanie klas III naszego gimnazjum z absolwentami KZE
Wybór szkoły ponadgimnazjalnej jest tylko z pozoru łatwą decyzją. Tak naprawdę wybór ten jest ściśle związany z planowaniem kariery zawodowej. By pomóc gimnazjalistom - uczniom klas III w dokonaniu trafnego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, zorganizowaliśmy spotkanie z absolwentami naszej szkoły, obecnie uczniami liceów i techników warszawskich. Odbyło się ono w dniu 27 kwietnia 2017 roku, w godzinach 15.40 - 17.00, w salach gimnastycznych: zielonej i fioletowej. Spotkanie było realizacją projektu gimnazjalnego dotyczącego trafnego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i zostało przygotowane przez 7 uczniów klasy 2c pod opieką Ireny Świerżewskiej szkolnego doradcy zawodowego.
Zaproszeni absolwenci bardzo licznie przybyli na to spotkanie. Pojawili się reprezentanci 20 warszawskich liceów ogólnokształcących i 3 techników, łącznie około 50 osób. Licznie przybyli też uczniowie klas trzecich gimnazjum. Sala zielona i fioletowa zamieniły się na czas spotkania w „kawiarnię”. Na stolikach umieszczono etykiety z nazwami szkół ponadgimnazjalnych. W tej czasowej kawiarni każda szkoła miała swoje miejsce. Uczniowie klas III gimnazjum podchodzili do stolików i rozmawiali o interesujących ich szkołach ponadgimnazjalnych. Zaproszeni goście częstowani byli kawą, herbatą i słodyczami zakupionymi przez uczniów realizujących projekt.

3 maj28 kwietnia 2017 r. w piątkowe przedpołudnie odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Uczniowie klasy 2c gimnazjum z wielkim zaangażowaniem recytowali i śpiewali wiersze i pieśni poświęcone tej tematyce. Swoim galowym strojem cała społeczność szkolna oddała właściwy szacunek i pamięć temu doniosłemu wydarzeniu. Należy przypomnieć, że w tym roku mija 226 lat od uchwalenia tej pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji (zaraz po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku). Nie zapominajmy o tym i bądźmy na co dzień dumni jako Polacy!

wystepy

 

 

 

 

 

 

2a lodz4 maja w ramach nagród w konkursie "Wpatrzeni w patrona" z naszej szkoły ruszyły trzy wycieczki. Zwycięskie klasy: ze szkoły podstawowej - 6 pojechała do Centrum Polskiej Rzeźby w Orańsku, z gimnazjum - 2a zwiedziła Łódź szlakiem filmowym, a najmłodsi za udział w spektaklu "Młode lata Skargi" zgłębiali tajniki życia na wsi w gospodarstwie agroturystycznym "Dolina Bobrów".

Wycieczka do Łodzi
Około godziny 7:15 zebraliśmy się na parkingu przed Fortem Wola, gdzie czekały autokary. Z nieba siąpił deszcz ale nastroje były znakomite, bo wycieczka zapowiadała się doskonale. O 7:40 wszyscy siedzieli już w autokarze i ruszaliśmy do Łodzi. Mniej więcej o 9:00 dotarliśmy na miejsce. Przewodnik już na nas czekał. Pokazał nam on z zewnątrz budynek łódzkiej filmówki oraz tereny należące niegdyś do bardzo bogatego właściciela fabryki - Leona Sheiblera. Zwiedziliśmy jego park. Widzieliśmy również domy jego fabrykantów, ich szkołę i sklep. Sheibler stworzył dla niech oddzielne  miasto. Potem oglądaliśmy dworzec kolejowy i wielkie murale na budynkach. Następnie udaliśmy się na spacer aleją gwiazd. Widzieliśmy Hotel Grand, kamienice i ulicę Piotrkowską. Potem przyszła pora na obiad. Po obiedzie zwiedzaliśmy muzeum kinematografii. Oglądaliśmy bogaty pałac Sheiblera, a potem korzystaliśmy z fotoplastykonu w którym wyświetlano zdjęcia z Nowego Yorku. Następnie zwiedzaliśmy wystawę o bajkach, gdzie była oryginalna figurka Plastusia. Na koniec mieliśmy jeszcze lekcję o filmie. Potem nadeszła pora by wracać do Warszawy. Przed 18:00 byliśmy w domach.
Wycieczka  bardzo mi się podobała a najciekawsze było muzeum kinematografii.

radio 2bDnia 4.05.2017 r. klasa 2b wraz ze swoją wychowawczynią p. Martyną Kaczmarską, wybrała się na zwiedzanie Polskiego Radia. Zajęcia edukacyjne zatytułowane „Sekrety radia”, zgodnie ze swoją nazwą , dotyczyły mało znanych faktów z historii Polskiego Radia i pracy w tejże instytucji. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z jednym z trzech spikerów pracujących nadal w radiowej „Dwójce”. Nasz przewodnik wyjaśnił różnice między spikerem a dziennikarzem radiowym, ponieważ, jak sam zauważył, te dwa zawody często są ze sobą utożsamiane. Młodzież przekonała się, że Polskie Radio, to nie tylko jedna z wielu rozgłośni radiowych, ale przede wszystkim instytucja kulturalna, która prężnie działa niezmiennie od 1926 r., kiedy to w eterze wybrzmiały po raz pierwszy słowa „Halo, halo, Polskie radio Warszawa, fala 480”. Od tamtej pory, Polskie Radio pełni ważne funkcje społeczne i kulturotwórcze. Do dziś kształtuje wzorce polszczyzny mówionej. Emituje powieści radiowe i liczne słuchowiska. Przyciąga wybitnych pisarzy, aktorów, artystów, kompozytorów, działaczy społecznych, którzy często stają się współtwórcami programów. Nasi uczniowie mieli okazję odwiedzić studio radiowej Jedynki, Dwójki i Czwórki. Byliśmy także w studiu im. W. Szpilmana, gdzie odbywają się koncerty radiowe (przez lata m.in. Orkiestry Polskiego Radia). Bez wątpienia ta wizyta pozwoliła zrozumieć, czym różni się Polskie Radio od rozgłośni komercyjnych.
Zwieńczeniem wyjścia, była krótka wizyta w Fotoplastikonie Warszawskim – miejscu rzadko odwiedzanym, choć doskonale utrzymanym, mieszczącym się w samym sercu stolicy. Uczniowie obejrzeli fotografie upamiętniające powstanie w getcie warszawskim. Fotoplastykon to automat do prezentacji pojedynczych fotografii (przeźroczy) stereoskopowych z całych cykli fotograficznych na jednym stanowisku wizualnym. Dziś archaiczny i zapomniany przez młodsze pokolenia, pozwala zanurzyć się w klimacie epok prezentowanych na poszczególnych slajdach.

1a lodzNaszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzenia pięciogwiazdkowego hotelu łódzkiego fabrykanta – Pana Poznańskiego.
Po krótkim przedstawieniu miasta Łodzi przez panią Przewodnik udaliśmy się na zwiedzanie Manufaktury – centrum handlowo - usługowo - rozrywkowego na terenie dawnego kompleksu fabrycznego wspomnianego Izraela Poznańskiego. Jest to pierwszy taki obiekt pod względem powierzchni w Europie Wschodniej i drugi pod względem powierzchni handlowej. Tam zobaczyliśmy największą w Europie fontannę .Co prawda może nie jest najpiękniejsza, ale najdłuższa. Sama Manufaktura bardzo spodobała nam się z zewnątrz . Później pojechaliśmy do Centralnego Muzeum Włókiennictwa z interaktywnymi wystawami. Siedzibą jego jest była Biała Fabryka, okazały kompleks klasycystycznych budynków, jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Czteroskrzydłowa fabryka z budynkiem Starej Kotłowni pośrodku wielkiego dziedzińca, z wysokim kominem, dwiema wieżami kurzowymi i dwiema wieżami ciśnień jest unikalnym rozwiązaniem architektury industrialnej, niespotykanym w innych fabrykach.
Pani Przewodnik oprowadziła nas po nim, po czym obejrzeliśmy dwa filmy o tkactwie. Następnie mogliśmy zobaczyć prawdziwe maszyny tkackie, jedna z nich została uruchomiona i tkała nić .Po muzeum poszliśmy na obiad i po chwili odpoczynku wyruszyliśmy dalej, tym razem do Muzeum Animacji Semafor. Wizytę w muzeum rozpoczęliśmy od warsztatów filmowych, na których robiliśmy animowane filmy poklatkowe. Udało nam się zrobić cztery filmy krotko metrażowe długości 25 sekund. Następnie zwiedziliśmy muzeum. Zobaczyliśmy tam miedzy innymi pierwsze lalki filmu o Misiu Uszatku a także scenografie i rekwizyty do takich filmów. Po zwiedzeniu Semafora pojechaliśmy do Warszawy. Wycieczka bardzo się udała.

Dnia 10 maja 2017 roku o godzinie 6:30 klasy 2a i 2c gimnazjum wraz z opiekunami (p. Rafał Rosa, p. Magdalena Soliwoda, p. Mariusz Małysa oraz p. Sławomir Jemielity) spotkały się na placu przed Fortem Wola, przy ulicy Połczyńskiej 4. Kiedy wszyscy się zebrali i pożegnali z rodzicami, sprawnie wyruszyliśmy  w drogę. Podróż była męcząca, ale po sześciu godzinach dotarliśmy na pierwsze miejsce naszej wycieczki, jakim był Wrocław. Na wrocławskim Rynku spotkaliśmy się z panią przewodnik, z którą wybraliśmy się na ponad dwugodzinne zwiedzanie Starego Miasta, Rynku i Ostrowa Tumskiego, położonego na wyspie, gdzie znajduje się katedra. Wraz z Panią przewodnik podziwialiśmy piękne stare kamienice, wśród których znajdują się m.in. Kamienica Jaś i Małgosia, widzieliśmy wieżę ratuszową, nowoczesną fontannę oraz wszechobecne i tak charakterystyczne dla tego miasta urokliwe krasnale. Każdy z nich obrazuje inną sytuację. Na początku spotkaliśmy krasnale będące inwalidami (na wózku, głuchy), później krasnala uwięzionego za ścięcie brody oraz wiele innych. Po zwiedzaniu wybraliśmy się do Afrykarium, gdzie zobaczyliśmy takie zwierzęta jak: hipopotamy, żyrafy, krokodyle, okapi, foki, manaty, meduzy oraz wiele gatunków niezwykle wyglądających ryb, jak np. skrzydlica. Następnie po godzinie byliśmy już w ośrodku. Zjedliśmy obiadokolację, po której była gra terenowa.
Kolejnego dnia, w czwartek – 11. maja po śniadaniu spotkaliśmy się w naszym ośrodku z przewodnikami sudeckimi, z którymi pojechaliśmy autokarem do Karpacza. Tam wjechaliśmy  krzesełkowym jednoosobowym wyciągiem na Kopę, a stamtąd dalej już wędrowaliśmy i wspinaliśmy się pieszo na najwyższą górę w Sudetach – Śnieżkę. Ciekawe  jest to, że szczyt ten ma inną wysokość w Czechach, a inną w Polsce. Punktem od którego mierzona jest wysokość tego szczytu jest poziom Morza Czarnego. Po zejściu ze Śnieżki szliśmy dalej, aż do Światyni Wang, która jest zbudowana z drewna bez użycia gwoździ. Jej wnętrze było wzorowane na łodzi Wikingów z Norwegii. Na zakończenie czwartku odbył się grill.
Trzeciego dnia po śniadaniu, spakowaliśmy nasze bagaże i około godziny dziewiątej wyjechaliśmy z ośrodka. O godzinie dwunastej byliśmy już w Wałbrzychu w Zamku Książ. Tam nasz przewodnik – Pan Daniel zaprowadził nas do sali kinowej, w której dowiedzieliśmy się całej historii tego jakże pięknego zamku. Następnie oglądaliśmy sale, komnaty, m.in. tą, w której mieszkał sam Adolf Hitler. Na sam koniec zachwycaliśmy się zielenią w ogrodach, będących prezentem od księcia dla księżnej Daisy. Do Warszawy wróciliśmy o godz. 20:30.
Moim zdaniem ta trzydniowa wycieczka była bardzo ciekawa i pomysłowa. Na pewno pojechałabym drugi raz i ponownie zachwycałabym się tymi pięknymi widokami.

Natalia Buda (klasa 2c)

room escape12 maja klasa 3a wraz z wychowawcą, p. Agnieszką Rosołek, udała się na wycieczkę do Room Escape w Warszawie przy ul. Inżynierskiej 1. Bawiliśmy się wspólnie w przygodową grę zespołową odbywającą się w specjalnie zaaranżowanym do tego celu pomieszczeniu (tzw. pokoju zagadek). Podzieliliśmy się na 5 grup 4 - 5 osobowych a następnie weszliśmy do pokojów zagadek: rycerskiego, muzeum lub wehikułu czasu. W każdym pokoju czekały na nas: zagadki logiczne, tajne skrytki, ukryte pomieszczenia oraz różnego rodzaju urządzenia. Każdej drużynie udało się uciec z pokoju dzięki współpracy, sprytowi oraz umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia. Poszło nam na tyle dobrze, że instruktor był pod wrażeniem i myślał, że jesteśmy z liceum:) W oczekiwaniu na swoją kolej każda grupa grała w gry planszowe oraz układała konstrukcje "upadającego domino" w poczekalni. Po grze wszyscy udaliśmy się na lody i drobne przekąski do pobliskiej galerii Wileńskiej. To był udany, pełen wrażeń dzień.

bal gim

Dnia 11 maja jako klasy trzecie – ostatnie w gimnazjum – uczestniczyliśmy w balu gimnazjalnym. Ks. Dyrektor rozpoczął wieczór krótkim powitaniem. Zwrócił się do uczniów, rodziców, nauczycieli i zapowiedział uroczysty taniec inaugurujący bal. Na salę zieloną weszły pary przygotowane pod czujnym okiem p. Martyny Kaczmarskiej i zatańczyły walca angielskiego. Wszyscy tancerze bardzo się starali i wypadli świetnie.
Po uroczystym rozpoczęciu robiliśmy pamiątkowe klasowe zdjęcia przed szkołą. Wszyscy byliśmy w dobrych humorach, więc to naprawdę była miła chwila, kiedy ustawialiśmy się przed fotografem. Żartom nie było końca.
Gdy rozpoczęła się dyskoteka, zupełnie zapomnieliśmy o tym, że wkrótce się rozstajemy. Bawiliśmy się świetnie. Wszystkie trudności i stres związany z egzaminami również poszedł w zapomnienie. Muzyka była dobra - każdy mógł znaleźć piosenkę i melodię dla siebie. Największym hitem okazał się hymn Światowych Dni Młodzieży 2016, „Błogosławieni miłosierni”. Pieśń nas porwała i każdy śpiewał pełnym głosem. Zabawa skończyła się o godz. 20:30.
Z pewnością bal na długo pozostanie w naszej pamięci. Trochę szkoda, że był to bal kończący naszą naukę w gimnazjum – ale pełni nadziei i gotowi na nowe wyzwania zabieramy ze sobą mnóstwo wspomnień ze szkoły. Liczymy także na to, że zawiązane przyjaźnie i znajomości przetrwają długie lata.

Julia Różycka 3c

kang rmatematycznyZ ogromną radością pragniemy poinformować o wynikach tegorocznego konkursu Kangur Matematyczny!
W gimnazjum w kategorii Kadet Smoliński Krzysztof z klasy 1a, Andrzej Wolski z klasy 1c, Frydrychowicz Mikołaj z klasy 1a zdobyli wyróżnienia. Z klas drugich wyróżnienia otrzymali Nowiński Krzysztof, Lis Krzysztof, Kalbarczyk Marcin. Wyróżnienia w kategorii Junior z klas 3 gimnazjum zdobyli: Mika Maja, Tyczyńska Zuzanna, Kuciński Daniel oraz Tomaszuk Emilia.
Wszystkim wymienionym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do dalszej pracy!

sobanice 1aDania 12 maja klasa 1a wraz z wychowawczynią udała się do Centrum Aktywnego Wypoczynku, mieszczącego się w Sobanicach.
O godzinie 8:10 wszyscy zebraliśmy się pod Fortem Wola, skąd wyruszyliśmy w drogę. Po około dwóch godzinach, autobus dotarł na miejsce. Pierwszym punktem programu była strzelnica, gdzie jeden z animatorów pokazał nam, jak strzelać z łuku sportowego. Każdy, kto chciał, mógł także spróbować swoich sił z łukiem bloczkowym, co stanowiło większe wyzwanie. Po strzelaniu, udaliśmy się na tor przeszkód. Składał się on z metalowych konstrukcji, połączonych linami lub mostami, przez co uczestnik cały czas pozostawał kilka metrów nad ziemią. Pod koniec trasy, na każdego czekał zjazd na linie a dla mniej odważnych – drabinka. Po skończeniu, mieliśmy szansę pojeździć na quadach, lecz ku rozpaczy męskiej części wycieczki - wraz z instruktorem w maszynie. Następnie, wsiedliśmy do ciuchci „Mombasa Express”, która zawiozła nas do odtworzonej na podstawie prawdziwego miejsca afrykańskiej wioski Kunujamo, gdzie po 15 minutowej prelekcji przewodnika, obejrzeliśmy wystawę sztuki afrykańskiej. Po powrocie do Centrum, przyszedł czas na konkurs strzelecki i mini golfa. Po konkursie, odbyło się ognisko z kiełbaskami, a następnie grupowe szukanie skarbów. Na koniec zebraliśmy się w hali, gdzie odbył się turniej w strojach sumo, po którym nastąpiło rozdanie dyplomów dla uczestników. Około godziny 14:30 udaliśmy się w drogę powrotną.
Choć na początku wycieczki, zadania wprawiały wielu z nas w zakłopotanie, to pod koniec chyba na każdej z twarzy gościł uśmiech…

Maciej Kantorski 1a

g swietokrzyskie 2bW dniach 15 - 16 maja 2017 r. klasa 2b wraz z wychowawczynią - panią Martyną Kaczmarską i panią Barbarą Jurczyk, wybrała się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, by poznać tamtejsze okolice i zobaczyć unikalne zabytki przyrodnicze  i historyczne.
W poniedziałek, ok. godziny 7:00, ruszyliśmy autokarem, na którego pokładzie powitała nas pani pilot. W trakcie wyjazdu, prezentowała nam ona wszystkie atrakcje turystyczne. Pierwszym punktem wycieczki było oglądanie najstarszego polskiego drzewa – Dąb Bartek, bo o nim mowa, liczy prawie 700 lat. W pionie utrzymują go metalowe podpory, co nie odbiera mu dostojności i majestatu.
Dalej autokar przewiózł nas do Zamku w Chęcinach. Prowadziła do niego ścieżka, wzdłuż której stały drewniane rzeźby polskich władców zasłużonych dla twierdzy. Zwiedzaliśmy wszystkie zakamarki zamku: byliśmy na wieżach, w piwnicy, na placu. Braliśmy też udział w tańcach z epoki. Potem udaliśmy się na Święty Krzyż szlakiem biegnącym wzdłuż drogi krzyżowej. Na szczycie znajdowało się niezwykłe świątynia – Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Dotarliśmy do niego akurat na godzinę 15:00, więc wzięliśmy udział w odbywającej się wówczas Koronce do Miłosierdzia Bożego. Wreszcie nadszedł czas, by udać się do gospodarstwa agroturystycznego. Rozlokowaliśmy się w pokojach i mieliśmy trochę czasu dla siebie. Mogliśmy korzystać z uroków majowej łąki pełnej mleczy, bujać się na huśtawce, grać w piłkę lub skakać na trampolinie. Potem była obiadokolacja, a wieczorem rozpaliliśmy ognisko. Następnego dnia po śniadaniu ruszyliśmy do Ujazdu. Gdzie znajdują się monumentalne ruiny Zamku Krzyżtopór. Po zwiedzeniu Krzyżtoporu, udaliśmy się do unikatowej kopalni neolitycznej w Krzemionkach Opatowskich, gdzie wydobywa się piękny minerał używany w jubilerstwie – krzemień pasiasty. Mieliśmy możliwość zobaczyć nienaruszone wnętrze kopalni prehistorycznej oraz rekonstrukcję osady z tego okresu.
Po tych wszystkich atrakcjach nadeszła pora, by wracać do domu. Do Warszawy dojechaliśmy około 18:30. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale zadowoleni. Zwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc i spędziliśmy razem wyjątkowy czas. Najlepiej zapamiętam zwiedzanie Zamku Krzyżtopór i wędrówkę na Święty Krzyż. To były niesamowite przeżycia.

Matylda Tymolewska

kamienie 3ac17 maja, klasy 3a i 3c wraz z wychowawczyniami, p. Agnieszką Rosołek i Agnieszką Bilską, oraz panią przewodnik Agnieszką Dyć udały się na wycieczkę śladami lektury "Kamienie na szaniec". O godz. 8.15 wyjechaliśmy autokarem spod szkoły do Liceum im. Batorego na ul. Mysliwieckiej, gdzie chodzili bohaterowie książki i gdzie rodziły się ich wspólne przyjaźnie. Następnie zwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy. W drodze do kolejnych punktów wycieczki pani przewodnik opowiadała nam o miejscach związanych z książką "Kamienie na szaniec" oraz akcjami Małego Sabotażu, m.in.: Pomnik Lotnika, pomnik Mikołaja Kopernika, Gmach "Zachęty", pl. Piłsudskiego. Kolejno, udaliśmy się na spacer śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito Rudego z rąk Niemców tzw. Akcja pod Arsenałem. Tego dnia zwiedziliśmy także Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy i gdzie mogliśmy usłyszeć opowieści o życiu w najstraszniejszym warszawskim więzieniu, a także zobaczyć pierwsze wydanie książki "Kamienie na szaniec". Ostatnim punktem wycieczki był Cmentarz Powązki Wojskowe. Na tym właśnie cmentarzu w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki Zośka, Alek i Rudy oraz ich koledzy, a także autor książki Aleksander Kamiński. To była wspaniała lekcja historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci

trampolina 1c17 maja bieżącego roku klasa 1c, pod opieką wychowawczyni Moniki Gil i pana Rafała Rosy wybrała się na zajęcia wychowania fizycznego na trampoliny w Hangarze 646. Zabawa była przednia. Zajęcia prowadzili instruktorzy.
Dwie godziny zajęć minęły bardzo szybko ale widać było po wszystkich zmęczenie. WF na trampolinach to bardzo interesujące zajęcia. Wszyscy wyszli bardzo zmęczeni. Co nie oznacza że kiedyś tam nie wrócimy :)

f nauki18 maja odbył się (już po raz czternasty) Szkolny Festiwal Nauki. Zaproszeni i miejscowi prelegenci wygłosili sześć wykładów. Pierwsze z wystąpień - dra hab. Roberta Filipkowskiego dotyczyło zachowania zwierząt, metodach badania tegoż zachowania i wyników uzyskanych w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN. Drugi z mówców prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW zajął naszą uwagę opowieścią o odkryciach dokonanych przez jego zespół, które umożliwiły wynalezienie szczepionki na raka. Dokładniej chodzi o opracowanie metody dostarczenia tejże szczepionki bezpośrednio do komórki wraz z cząsteczką RNA. Uczeń naszej szkoły Szymon Cedrowski z IIIa opowiedział o wybuchów supernowych, które należą do najpotężniejszych zjawisk we Wszechświecie. O Meksyku, jego jesiennych barwach, egzotycznych zwyczajach związanych ze Świętem Zmarłych (nie mylić ze świętem Wszystkich Świętych) opowiedział po polsku i hiszpańsku z niejakim dodatkiem angielskiego p. Jesus Cruz Carbajal. Nauczyciel naszej szkoły Sławomir Jemielity miał wykład o metodach wyznaczania odległości w astronomii. Od promienia Ziemi począwszy poprzez odległość do Księżyca, do Słońca, do najbliższych i dalszych gwiazd aż do najdalszych galaktyk. Ostatnim wystąpieniem była opowieść p. Konrada Witkowskiego o jego niezwykłej podróży do Afryki (do Rwandy), o sanktuarium maryjnym w Kibeho, o ludziach, których tam spotkał.

powazki 1c24 maja klasa1c miała, wraz z wychowawczynią - p. Moniką Gil i nauczycielką historii p. Marią Suchocką, okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii, która odbywała się na tzw. Łączce na Powązkach Wojskowych.
Wizytę na tej wyjątkowej nekropolii rozpoczęliśmy od spotkania z panem prokuratorem IPN Marcinem Gołębiewiczem. Pan Gołębiewicz opowiedział nam na czym polega jego praca, oraz naświetlił nam historię miejsca, do którego się udajemy.
Kwatera "Ł" na Wojskowych Powązkach, tzw. Łączka, to miejsce wyjątkowe. Tutaj w okresie stalinizmu, w bezimiennych mogiłach, najczęściej pod osłoną nocy komunistyczni oprawcy chowali ciała swoich ofiar. Dopiero w wolnej Polsce udało się podjąć prace archeologiczne. Odnajdywani są kolejni bohaterowie walk o niepodległość, bestialsko katowani i mordowani przez stalinowskich oprawców.
O samej kwaterze "Ł" oraz o pracy archeologów, antropologów i innych specjalistów opowiadał nam pan profesor Szwagrzyk. Mieliśmy okazję przyglądać się ich pracy, która zrobiła na nas duże wrażenie.
Na końcu wizyty na "Łączce" pomodliliśmy się za ofiary reżimu komunistycznego w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, tam gdzie spoczywają już ciała odnalezionych bohaterów.
Na koniec wizyty na Powązkach Wojskowych udaliśmy się pod pomnik Gloria Victis i do kwatery harcerzy poległych podczas Powstania Warszawskiego. Tam wspominaliśmy mieszkańców Warszawy, którzy w 1944 r. walczyli o wolną stolicę.

f p religijnejDnia 26.05.br. już po raz czwarty odbył się w naszej szkole Festiwal Pieśni Religijnej. Tym razem tematem wybieranych i prezentowanych przez uczniów pieśni, byli aniołowie i święci. Podczas uroczystości przyświecały nam słowa św. Augustyna, mówiące o ty, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”.
Pomysłodawczynią i główną organizatorką festiwalu jest p. Barbara Jurczyk. Kolejny już raz udało jej się zmobilizować Grono Pedagogiczne i uczniów, by wspólnie wychwalali imię Pana we wspólnym, głośnym, radosnym śpiewaniu. W tym roku festiwal współorganizowała i prowadziła klasa 2b wraz ze swoją wychowawczynią p. Martyną Kaczmarską. Uczniowie przebrani za anioły zapowiadali występy kolejnych grup, poprzedzając je wieloma informacjami nt. aniołów i świętych, oraz terminologii religijnej. Widzowie mieli szansę zapoznać się z wieloma nowymi pojęciami z zakresu religioznawstwa, a także utrwalić już posiadane informacje.
Z uwagi na obchodzony tego dnia Dzień Matki, starano się także podkreślić w prezentowanych tekstach i pieśniach, jak ważną rolę pełni w naszym życiu Maryja, jako nasza Matka, do której kierujemy prośby, modlitwy, w której ramionach staramy się skryć, szukając pocieszenia.
Poziom festiwalu jak zwykle okazał się bardzo wysoki. Poszczególne klasy niezwykle poważnie podeszły do przygotowań i potraktowały swoje występy profesjonalnie, co zaowocowały niemałą dawką wzruszeń. Należy zwrócić uwagę także na wspaniałe stroje, przygotowane przede wszystkim przez uczniów klas 1 - 3 ze szkoły podstawowej. Dzięki nim publiczność mogła poczuć się, jakby z nieba zstąpiły najprawdziwsze chóry anielskie. Zgodnie z tradycją, Grono Pedagogiczne także pochwaliło się umiejętnościami wokalnymi, muzycznymi i choreograficznymi, prezentując piosenkę „Niebiańskie nawoływanie”.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom za wspólną zabawę i zapraszamy za rok!

W Dzień Dziecka klasa 2b wraz ze swoją wychowawczynią p. Martyna Kaczmarską i p. dyrektor Anną Żak, wybrała się do Pałacu Kultury i Nauki na wystawę „Warhol kontra Dali”. Uczniowie dowiedzieli się wielu faktów z życia Salvadora Dalego i Andy’ego Warhola. Młodzież poznała dwa kierunki w sztuce – surrealizm i pop art. Na wystawie zgromadzono ponad 120 prac każdego z artystów. Mieliśmy okazję zobaczyć zarówno dzieła malarskie, rzeźby, jak i sztukę audiowizualną, a także książkę kucharską i karty Tarota zaprojektowane przez Katalończyka. Mogliśmy także otoczyć się zapachem perfum Dalego, a także usiąść na słynnej czerwonej kanapie w pracowni Warhola. Poznaliśmy metodę sitodruku stosowaną przez amerykańskiego skandalistę. Na wystawie znalazły się także okładki płyt autorstwa Warhola.
Po podekscytowaniu wywołanych obcowaniem ze sztuką, udaliśmy się na pyszne lody, aby nieco ostudzić emocje.

d rodziny gimW ubiegłą sobotę, tj. 3 czerwca 2017 r. już po raz piętnasty świętowaliśmy Dzień Rodziny. Tradycyjnie przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji artystycznych, muzycznych, sportowych, rekreacyjnych, a także kulinarnych. Ku naszej radości, spotkały się one z Państwa entuzjastycznym przyjęciem. Dzień Rodziny organizujemy z okazji Dnia Matki, Dziecka i Ojca, by wspólnie z Państwem celebrować te niezwykłe święta. Wiemy, jak ważną rolę odgrywa szkoła w życiu dziecka, dlatego pragniemy podkreślać i uzmysławiać naszym uczniom, że w naszych murach mogą czuć się jak w domu. Jesteśmy przekonani, że Uczniowie, Rodzice, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne tworzą wspólnotę, której członkowie z jednej strony szanują się, wspierają, łączą ich te same wartości, obierają wspólne cele, a z drugiej pięknie się różnią. Dlatego tegorocznej uroczystości towarzyszyło motto mówiące, że: „Rodzina jest jak gałęzie drzewa – wszyscy rośniemy w różnych kierunkach, ale korzenie mamy wspólne”. Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć Państwu możliwość do zatrzymania się w codziennym pędzie i pobyciu ze sobą, razem, jak jedna wielka rodzina.
Na naszych gości czekały m.in. występy laureatów konkursów recytatorskich i wokalnych. Zaprezentowały się także zespoły Kefas i Serafinki. Uczniowie z klas 1- 3 SP pokazali swoje możliwości taneczne. Także gimnazjaliści z klasy 1d, 2a i 2b odtańczyli sambę, cha – chę i jive’a. Ponadto, na naszej scenie wielu uczniów pokazało warsztat muzyczny. Klasa 5b odegrała scenkę z „Kubusia Puchatka” rozbawiając do łez zgromadzoną w sali publiczność. Zapierający dech w piersiach był występ Marty i Anny Rybałko – sióstr gimnastyczek, które jak co roku wystąpiły w skomplikowanych choreografiach z rekwizytami takimi, jak: hula – hop, skakanka czy piłka. Goście mogli także uczestniczyć w treningu tenisa stołowego, konkurencjach sportowych, karaoke, quizach i konkursach. Po raz pierwszy odbyły się dwa koncerty pianistyczne w wykonaniu uczniów gimnazjum – Kai Kamińskiej i Mateusza Brzozowskiego. Przygotowano także stanowiska z tradycyjnymi potrawami niemieckimi, malowaniem artystycznym twarzy, kącik geograficzny, „Pocztówkę dla samotnego” oraz stoisko z płytami z bajkami napisanymi i nagranymi przez uczniów klasy 2a Gim. Można było poczęstować się także watą cukrową, goframi, lemoniadą, kiełbaską z grilla i grochówką. Po raz kolejny odbył się też kiermasz ciast, którym w tym roku kierowała klasa 1b. Przed szkołą maluchy mogły pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach.
Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za ten wspaniały, wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że wszyscy goście dobrze się bawili. Zapraszamy na kolejny Dzień Rodziny i już teraz zachęcamy do występów na naszej scenie!

k bajek

 

 

 

 

 

 

W dniach 21 – 22 czerwca 2017r. odbył się Dzień Sportu dla dzieci i młodzieży. Pierwszego dnia były rozgrywane konkurencje i turnieje dla szkoły podstawowej. Klasy I – III rywalizowały wspólnie  podczas wyścigów rzędów, a następnie indywidualnie pokonywali stacje z różnymi zadaniami na boisku szkolnym. Natomiast klasy IV – VI najpierw pokonywali stacje z zadaniami na boisku szkolnym, a potem rywalizowali w drużynach klasowych w grach zespołowych. Drugiego dnia uczniowie klas gimnazjum rywalizowali w rozgrywkach międzyklasowych w grach zespołowych. Zostały rozegrane turnieje w siatkówkę, piłkę nożną, unihokeja oraz zbijaka. Wszyscy uczniowie z pełnym zaangażowaniem brali udział w sportowym święcie zarówno jako kibice jak i zawodnicy.

Początek strony