m narodowe 2b14 marca br. klasa 2b wraz z panią Dyrektor Anną Żak i swoją wychowawczynią – panią Martyną Kaczmarską, wybrała się na lekcję muzealną do Muzeum Narodowego pt. „Żywe obrazy. Henryk Sienkiewicz i sztuka”. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę nt. powieści historycznych H. Sienkiewicza o kontekst malarstwa realizmu i historyzmu. Zwrócono uwagę zwłaszcza na zależności między dziełami J. Matejki, H. Siemiradzkiego, J. Chełmońskiego, A. Gierymskiego, J. Brandta, a twórczością Sienkiewicza. Uczniowie dowiedzieli się także kilku ciekawych faktów z życia pisarza, m. in. tego, iż prywatnie przyjaźnił się z Siemiradzkim i to właśnie podczas pobytu u niego w Rzymie, wpadł na pomysł napisania „Quo vadis”. Lekcja miała na celu także podsumowanie minionego Roku Sienkiewiczowskiego.
Koniec warsztatów nie oznaczał jednak końca wizyty; młodzież zapoznała się także ze zbiorami w niedawno udostępnionej dla publiczności Galerii Sztuki Dawnej, gdzie można było zobaczyć takie dzieła, jak np.: „Madonnę z dzieciątkiem, Janem Chrzcicielem i aniołami” S. Botticellego, czy „Adama I Ewę” Lucasa Cranacha Starszego.