01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

p roku1 września 2011 roku – i zaczynamy od nowa!
To już po raz 15 rozpoczynamy nowy rok szkolny w naszym Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi.
Każdy rok niesie ze sobą nowe wyzwania, nowe zadania, nowe zmiany. Jaki będzie ten nowy rok?... Każdy z nas ma na pewno same dobre myśli i oczekiwania. My wiemy, że ufając Bożej Opatrzności możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość. Dlatego rozpoczynamy te nowe zmagania na Mszy św., aby podziękować Panu Bogu za to, co było i polecić to, co przed nami.

Z radością witamy pośród nas uczniów klas pierwszych, dla których zaczyna się nowe. Będziemy wspierać Was życzliwością, służyć pomocą. Życzymy Wam, abyście czuli się pośród nas dobrze, aby spełniły się Wasze oczekiwania, abyście mogli rozwijać swoje zdolności i talenty.
Nowy rok szkolny rozpoczynamy w pełnym składzie, czyli:

  • klasy z innowacja z matematyki i fizyki: 1a, 2a, 3a
  • klasy z innowacja z języka angielskiego: 1b, 2b, 3b
  • klasy bez innowacji: 1c, 2c, 3c

integracjaW dniach od 5 - 9 września klasy pierwsze gimnazjum wraz z wychowawcami i nauczycielami wychowania fizycznego wyjechały na obóz integracyjny. Obóz znajdował się w Gozdawie koło Mogilna, gdzie jechaliśmy piętrowym autokarem. Kiedy znaleźliśmy się na miejscu zostaliśmy przydzieleni do pokojów a następnie udaliśmy się na pobliskie boisko, gdzie bawiliśmy się w różne, zabawne gry integracyjne. Codziennie odbywały się zajęcia wychowania fizycznego, aby rozwinąć naszą kondycję. Lekcje w-f były bardzo ciekawe, ponieważ uprawialiśmy różne sporty m.in. koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną. Chodziliśmy również na basen, który znajdował się na terenie obozu. Na wyjeździe tym odbywały się też dyskoteki i ogniska. W ośrodku było bardzo dobre jedzenie. Po każdym obiedzie chodziliśmy do sklepiku kupować różne słodkości. Wieczory poświęcaliśmy na relaks i odpoczynek. Ostatniego dnia odwiedziliśmy Biskupin, gdzie zwiedzaliśmy starą osadę oraz muzeum archeologiczne. W drodze powrotnej mieliśmy małą przygodę z autokarem, lecz wszystko szczęśliwie się zakończyło i z wspaniałymi wspomnieniami, zintegrowani i wypoczęci wróciliśmy do Warszawy.

otrzesiny

 

 

 

 

 

 

s szkoly

 

 

 

 

 

 

niepokalanow30.09.2011 r. osiemnastu uczniów naszej szkoły wyjechało do Niepokalanowa pod opieką s. Kasjany Konkolewskiej, s. Anety Koziel i ks. Andrzeja Pawlaka. Uczestnicy spotkania brali udział w nabożeństwie skoncentrowanym wokół modlitwy Ojcze Nasz, Eucharystii, spacerach i prezentacji filmu o Słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim. Nie brakowało śmiechu, śpiewu i wspólnych posiłków. Radosny powrót miał miejsce 1.10.
To nie był nasz ostatni wyjazd.

wilnoW dniach od 19 do 22 października 2011 roku klasa 2c i klasa 3c w związku z wygraną klasy 2c w konkursie „zagrajmy o sukces” wzięła udział w wycieczce autokarowej do Wilna.
Po długiej podróży, zakwaterowaniu, rozpakowaniu i posiłku cała grupa udała się na wieczorny spacer po starówce wileńskiej.
Kolejnego dnia (20 października) wraz z przewodnikiem wszyscy uczestnicy wycieczki zwiedzali Wilno – Stare Miasto, Ostrą Bramą, Uniwersytet Adama Mickiewicza oraz liczne kościoły, które warto zobaczyć.
21 października zwiedzaliśmy Wilno autokarem. Między innymi Cmentarz na Rossie, Dom Św. Faustyny, Górę Trzech Krzyży, a ostatniego dnia (22 października) przed powrotem do Warszawy zobaczyliśmy Zamek w Trokach. Właśnie tam za zamku robiliśmy ostatnie pamiątkowe zdjęcia.

targiW ramach Koła Turystycznego Międzynarodowe Targi Turystyczne odwiedziła niedawno grupa naszych gimnazjalistów. Trzydniowa impreza odbywała się w Centrum Targowo – Kongresowym MT Polska przy ulicy Marsa 56 w Warszawie. Targi TT Warsaw to najważniejsze w Polsce miejsce kontaktów biznesowych pomiędzy międzynarodową, a polską branżą turystyczną.
Dla klientów indywidualnych przeznaczony jest drugi i trzeci dzień Targów. Zwiedzający mogą znaleźć wiele inspiracji na udany urlop. Targi TT Warsaw to również promocja miejsc, ofert i atrakcji turystycznych z różnych stron świata (wyjazdy zimowe, jesienne, świąteczne, sylwestrowe). Ponadto targi są doskonałą okazją do poznania tradycji i kultury ponad 50 krajów. My odwiedziliśmy stoiska wszystkich wystawców. Wysłuchaliśmy także opowieści Ediego Pyrki z cyklu „Tanio przez świat”. Podróżnik przybliżył egzotyczne zakątki świata, a także podzielił się wiedzą, jak sprytnie można oszczędzić pieniądze, podczas najbardziej odległych podróży.

Kinga Krawczyk - 2b

sierpc wisniaMłodzież i dzieci z naszych szkół wzięły udział w konkursie plastycznym „Jesienny pejzaż wsi”.
Przedmiotem konkursu było samodzielne wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej jesienny pejzaż wsi mazowieckiej przełomu XIX i XX w. prezentowanej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Spośród dwóch tysięcy dziewięciu prac laureatem konkursu został uczeń naszego Gimnazjum – Jakub Wiśniewski z kl.IIa.
Wzięliśmy udział w finale konkursu, który odbył się 17 listopada o godzinie 10 w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Podczas uroczystej gali nagrody wręczył dyrektor muzeum Jan Rzeszotarski. Po rozdaniu nagród na laureatów czekały atrakcje: zwiedzanie Powozowni, wnętrz dworskich końca XIX i początku XX wieku prezentowana w budynku dworu, przejazd wozami konnymi po terenie skansenu. Po zakończonej uroczystości w skansenie zostaliśmy zaproszeni do Sanktuarium Matki Bożej Siepreckiej „Pani Niezawodnej Nadziei”, gdzie Ks. Proboszcz opowiedział nam o historii kościoła i sanktuarium. Na cześć naszego ucznia Ks. Proboszcz uruchomił niedawno poświęcony dzwon „Jan Paweł II”. Niezwykle miło zostaliśmy też przyjęci na plebanii. Ciastka i herbata w towarzystwie księży pallotynów były wyśmienite.

Jan Lechoń19 listopada dziesięcioosobowa grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z siostrą Anetą udała się do Lasek. Bardzo życzliwie przyjął młodzież ks. proboszcz Grzegorz Michalczyk, który dokonał też egzystencjalnego wprowadzenia do Ewangelii o daremnym połowie i powołaniu św. Piotra. Potem nastąpiła modlitwa zwana „skrutacją” polegająca na przepisywaniu fragmentów Pisma Świętego i notowaniu swojej odpowiedzi na Słowo Boże. Po radosnej agapie i próbie niektórych scen przedstawienia, które być może uda się wystawić w drugim semestrze, odbył się jeszcze spacer na pobliski cmentarz, gdzie oprócz grobu Matki Róży Czackiej oraz innych sióstr znalezione zostało także miejsce wiecznego spoczynku poety – Jana Lechonia.

k sniegu24 listopada w ramach projektu realizowanego przez uczniów klas trzecich gimnazjum odbyła się inscenizacja Królowej Śniegu Andersena. Uczniowie samodzielnie dokonali adaptacji sztuki, przygotowali kostiumy, scenografię i wystąpili przed uczniami klas czwartych, piątej i szóstej szkoły podstawowej. Pomimo pewnych niedociągnięć, niemały trud włożony w przedsięwzięcie opłacił się – publiczność wyraziła zadowolenie i prosiła o następne spektakle.

duisburgW dniach 19 - 26 listopada 2011 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Lucyny Dec i p. Katarzyny Poszytek uczestniczyli w wymianie ze szkołą w Duisburgu.
Podróż pociągiem trwała całą noc. Z dworca zostaliśmy odebrani przez niemieckie rodziny. Resztę dnia spędziliśmy razem. Początkowo trochę onieśmieleni, ale wraz z upływem czasu strach przed używaniem języka niemieckiego stał się mniejszy. Wieczorem zostaliśmy oficjalnie powitani podczas uroczystej kolacji. Po posiłku obejrzeliśmy szkołę, a także zostaliśmy podzieleni na grupy i otrzymaliśmy zadanie - przygotowanie scenki w języku niemieckim. Po pierwszym egzaminie językowo - aktorskim udaliśmy się do pobliskiego kościoła na Mszę Św., po której wróciliśmy do domów. Pierwszy wieczór upłynął spokojnie, bo byliśmy bardzo zmęczeni po podróży.
Następnego dnia towarzyszyliśmy naszym kolegom w lekcjach, a także zwiedzaliśmy stadion MSV Arena w Duisburgu. Potem poszliśmy na Weihnachtmarkt - typowego w Niemczech jarmarku świątecznego prezentującego wszystko, co może przydać się na święta.
We wtorek odwiedziliśmy Münster - miasto, gdzie jest dwa razy więcej rowerów niż ludzi. Ogromnym zaskoczeniem był dla nas podziemny parking dla rowerów. Kolejnym etapem zwiedzania był piękny gotycki kościół św. Lambertusa, na wieży którego wiszą 3 klatki z kutego żelaza, w których zostały wystawione w 1535 r. ciała przywódcy anabaptystów i jego 2 zastępców. Następnie zobaczyliśmy ratusz, gdzie w 1648 r. został podpisany pokój westfalski, który zakończył wojnę 30 - letnią.
W środę pojechaliśmy do Oberhausen, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wystawę w Gazometrze. Jest to dawny zbiornik na gaz, zamieniony na największą w Europie halę wystawową. Z jego szczytu rozciąga się wspaniały widok na miasto. Nie obyło się bez odwiedzin w CentrO - największym centrum handlowym w Europie.
W czwartek pojechaliśmy do Xanten, gdzie zachwycił nas Park Archeologiczny wybudowany na miejscu osady rzymskiej Colonia Ulpia Traiana. Zachowały się tam pozostałości rzymskich murów obronnych, bram, term, amfiteatru i akweduktu. W centrum miasta zobaczyliśmy także piękną romańsko - gotycką katedrę. Najbardziej zachwycały nas liczne ołtarze, a także podziemia katedry, gdzie znajdują się prochy bohaterów.
Wieczorem uczestniczyliśmy w pożegnalnej kolacji, podczas której nie było już tak wesoło, bo byliśmy świadomi, że nadchodzi czas pożegnań. W piątek pojechaliśmy do Essen. Mieliśmy okazję zobaczyć Katedrę św. Kosmy i Damiana oraz skarbiec. W skarbcu zachwyciły nas m.in. złota korona Ottona III, krzyże procesyjne i liczne relikwiarze. Następnie zwiedziliśmy największy dom w Niemczech - Willę Hügel Krupp. Jest to "jednorodzinny dom" z 220 pokojami, w którym obecnie odbywają sie międzynarodowe wystawy sztuki.
Oprócz wartości poznawczych wyjazd ten był wspaniałą lekcją życia, radzenia sobie w różnych sytuacjach wymyślonych - tych, które prezentowaliśmy w scenkach oraz tych prawdziwych.
Mieliśmy okazję poznać zwyczaje, życie codzienne i szkolne, kulturę naszych zachodnich sąsiadów. Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z naszymi przyjaciółmi z Niemiec, kiedy przyjadą w marcu do Polski.

dyplom tenisSportowy sukces naszych gimnazjalistek

W czwartek, 1 grudnia 2011 r. dziewczęta z gimnazjum (Julia Żebrowska, Ania Niedziałkowska i Tosia Czorniej) wzięły udział w zawodach o Mistrzostwo Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w tenisie stołowym i zajęły II miejsce.

 

Dziewczyny! Gratulujemy i cieszymy się!

Czekamy na innych!

Jacek Tomaszuk uczeń klasy III a został finalistą konkursu fizycznego, co oznacza, że w lutym będzie zmagał się z zadaniami trzeciego - ostatniego, wojewódzkiego etapu konkursu. Co więcej, jak dowiadujemy się ze strony warszawskiego kuratorium, osiągnął wynik najlepszy w rejonie warszawskim i drugi w całym województwie mazowieckim.

Serdecznie gratulujemy Jackowi i życzymy Mu dalszych sukcesów.

Informujemy z radością, że w roku 2011/2012 nasze kółko wzbogaciło o 13 osób.
Są to:

  • Michał Nowak - kl. Ia
  • Tomek Gabrylewicz - kl. Ic
  • Mikołaj Borkowski - kl. Ia
  • Michał Korab - kl. Ia
  • Mateusz Giermakowski - kl. Ia
  • Jakub Grabowski - kl. Ia
  • Gabriel Kamiński - kl. Ia
  • Wojtek Tyczyński - kl. Ia
  • Sebastian Tarnowski - kl. Ic
  • Janek Kruk - kl. Ia
  • Marta Trębacka - kl. IIb
  • Karolina Księżak - kl. IIb
  • Bogdan Pędowski - kl. IIa
  • Rafał Dyra - kl. Ic

Trzy osoby walczą już o kategorie P2 Szach w klubie MUKS ,,Hetman”. Są to Tomek Gabrylewicz, Gabriel Kamiński i Jakub Grabowski.

Ostatnio,10 XII 2011r. wzięliśmy udział w Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Gimnazjalnych. Wystawiliśmy dwie drużyny (8osób oraz 3 rezerwowych). Walki (8 rund) były bardzo emocjonujące i wiele nas nauczyły.

Dla innych chętnych przypominamy, że kółko szachowe odbywa się w czwartki na 8 i 9 godzinie lekcyjnej w Sali 108

roraty

 

 

 

 

 

 

 

d dzieckaW związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy 3c Publicznego Gimnazjum zorganizowali paczki świąteczne dla dzieci z domu dziecka.
16 grudnia delegacja klasy odwiedziła Fundację św. Jana Jerozolimskiego.
Jak dowiedzieliśmy się od pani prezes Joanny Radziwiłł fundacja powstała w 1990 r., a misją fundacji jest wyrównywanie szans społeczno - rozwojowo - edukacyjnych, rozwój duchowy dzieci i młodzieży z ubogich i patologicznych rodzin, a także wsparcie osób niepełnosprawnych i niewidomych. Fundacja ma swoją siedzibę w przepięknej okolicy na Saskiej Kępie w dwupiętrowej willi. Jest to dom opieki dziennej - popołudniowej od 13.00 do 19.00. Dzieci spędzają tam wiele chwil, uczą się różnych form spędzania wolnego czasu, nadrabiają zaległości rozwojowe, podwyższają swoją samoocenę. Uczestniczą w różnych zajęciach poznawczych, artystycznych, dogoterapeutycznych. Tak się złożyło, że gdy odwiedzaliśmy ten dom, dzieci w nim nie było, gdyż wyjechały na weekend do Kobyłki wraz z harcerzami. Ale mimo to, naszych uczniów na pewno wzruszyło ciepło bijące z tego miejsca. Zwykła willa na Saskiej Kępie okazała się prawdziwym domem dla potrzebujących. W domu fundacji mieści się też kawiarenka „Aldona 13” działająca tylko w niedzielę, ale zapraszająca wszystkich, którzy chcą miło spędzić czas, zjeść dobry deser i wypić ciepłą kawę.
Było to miłe przeżycie dla naszych uczniów. A dla dzieci na pewno duża niespodzianka.

kiermasz

 

 

 

 

 

 

 

d francuskiWtorek 20.12.2011 był w naszej szkole Dniem Francuskim. Wydarzenie było zwieńczeniem pracy uczniów klas III gimnazjum nad projektem „Kultura francuska w Warszawie”, prowadzonego pod okiem pani Anny Kiljan, nauczycielki francuskiego.
W ramach projektu uczniowie szukali obecności szeroko pojętej kultury francuskiej w stolicy. Sprawdzili jakie miejsca w Warszawie wiążą się z historią, literaturą francuską, gdzie w stolicy najlepiej uczyć się języka francuskiego, na jaki koncert, sztukę, film francuski można się było ostatnio w Warszawie wybrać, a także gdzie skosztować żabich udek czy ślimaków oraz skąd wzięły się w języku polskim takie słowa jak abażur, garderoba czy co tak naprawdę oznacza wyrażenie faux pas!
Rezultaty swoich poszukiwań zaprezentowali uczniom całej szkoły. Przez cały dzień, na przerwach, przy dźwiękach piosenek Edith Piaf, można było oglądać „francuską mapę Warszawy” poszukując ulic noszących imiona pisarzy francuskich czy pomników ważnych francuskich postaci historycznych. Osoby zainteresowane sztuką podziwiały muzyczno-teatralno-filmowy kolaż. Chętni do zabawy grali w edukacyjne gry językowe, służące ukazaniu szerokiej obecności języka francuskiego w polskim. Uczniowie zainteresowani przede wszystkim nauką języka mogli dowiedzieć się ze specjalnego informatora w jakich szkołach państwowych oraz językowych w stolicy mogą ów język szlifować. Wszyscy mieli również okazję skosztować tego, co z Francją chyba najbardziej się kojarzy, a mianowicie bagietki z przepysznym francuskim serem brie. Nie obyło się bez konkursu – ankiety, którą uczestnicy Dnia Francuskiego musieli wypełnić zdobytymi informacjami.
Było ciekawie, smacznie, z klimatem. Francuzi powiedzieliby UNE JOURNÉE EXCELLENTE!

Kolejni nasi uczniowie w finale konkursu

I znów jesteśmy dumni z naszych uczniów! II etap Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów okazał się dla Julii Drażby i Jacka Rutkowskiego z kl. IIIa dobrym pretekstem, by odnieść duży matematyczny sukces. Oboje znaleźli się w trzecim - ogólnopolskim etapie Olimpiady. Cieszymy się i życzymy Im jak najlepszego wyniku w zmaganiach finałowych.

misjonarkaW ramach przygotowań do Orszaku Trzech Króli w naszej szkole odbyło się spotkanie z s. Moniką – misjonarką. S. Monika zabrała nas na wycieczkę do Afryki poprzez film, barwne opowiadania, różne przedmioty codziennego użytku przybliżyła ten kontynent – jego kulturę, zwyczaje, tradycję. Siostra opowiedziała kilka ciekawostek z życia i samej pracy misjonarzy. Ukazała jaka jest odpowiedzialność nas jako chrześcijan za niesienie Dobrej Nowiny innym. Zachęciła i uświadomiła dzieci i młodzież, że mogą też odrobinę pomóc, swoją modlitwą i swoimi darami.

orszakW orszaku wzięło udział 73 uczniów – aktorów z naszej Szkoły Podstawowej oraz 8 uczniów zaproszonych przez nas z Katolickiej Szkoły przy ul. Ogrodowej w Warszawie.
Byliście wspaniali, dziękujemy wszystkim uczniom za radosny przemarsz do Betlejemskiej Stajenki.
Było to wielkie świadectwo waszej miłości do Jezusa.

Nasze Gimnazjum stanowiło największą grupę wolontariuszy.
Wolontariuszy z naszej szkoły było 94. Bardzo serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pracę i zaangażowanie się w to wspaniałe wydarzenie.

Scena walki „Dobra ze złem” to wokalno - aktorski wspaniały występ 12 aniołów i 8 diabłów - nauczycieli, rodziców i przyjaciół naszej szkoły.
Wielkie słowa uznania za pomysł, odwagę, talent i zaangażowanie.

Nad bezpieczeństwem naszych uczniów czuwało 30 rodziców ze Straży Orszaku. Dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim – uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy przyczynili się do organizacji i naszego uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli 2012.

Zapraszamy na Orszak 2013.

jaselka8 stycznia bieżącego roku – już tradycyjnie – w naszym kościele odbyły się JASEŁKA. Tym razem przedstawienie przygotowało ponad 20 - osobowe grono gimnazjalistów z klas II pod kierunkiem p. B. Tombarkiewicz i siostry Dominiki. Tematem przewodnim stała się przemiana ludzkich serc pod wpływem spotkania z Maryją i Nowonarodzonym Dzieciątkiem. Odległa przeszłość nieustannie przeplatała się ze współczesnością. Radość Bożego Narodzenia wypełniła dom czteroosobowej, zwyczajnej rodziny, której szara codzienność i pośpiech początkowo przesłoniły urok wigilijnego wieczoru. Zawitała również do zatwardziałego serca pani polityk i do życia niepełnosprawnego mężczyzny, którego po wypadku opuściła żona i przyjaciele. Boże Dzieciątko pomogło również odbudować relacje między skłóconymi małżonkami. Ciężarna żona, dzięki wsparciu Maryi, odzyskała miłość męża i z nadzieją zaczęła patrzeć w przyszłość. Cudowna przemiana dokonała się wreszcie w sercach młodych ludzi, określanych mianem tzw. „trudnej młodzieży”. Dotąd żyli w świecie głośnej muzyki, agresji, fałszu i bezwzględności, w poczuciu, że tak naprawdę nikomu na nich nie zależy i że ciągle muszą walczyć o swoje. W noc Bożego Narodzenia przekonali się, że jest Ktoś, dla Kogo są ważni, Ktoś, Kto ich bezinteresownie kocha i Kto ich bardzo potrzebuje. Okazało się, że Pan Jezus jest bardzo blisko nich, znacznie bliżej, niżby się kiedykolwiek spodziewali.
Na jasełkowej scenie nie zabrakło również Trzech barwnych Mędrców ze Wschodu, z darami oraz ujmujących w swej prostocie pasterzy, którzy przybyli pokłonić się Dzieciątku.
Tegoroczne JASEŁKA stały się też pretekstem do zaśpiewania tradycyjnych polskich kolęd, które ubogaciły widowisko. Jak co roku, przedstawienie obejrzało nie tylko grono uczniowskie i pedagogiczne, ale również członkowie ich rodzin.

rekolekcjeBliskie jest Królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!
Wielki Post jest dla każdego z nas dobrą okazją do rewizji swojego życia. Nie jesteśmy skazani tylko na własne siły. Nie mamy walczyć o zbawienie w pojedynkę. Dlatego na czas rekolekcji wielkopostnych do naszej szkoły przybyły Siostry Jezusa Miłosiernego. Przez ten czas pomagały nam odkrywać że Jezus jest zawsze z nami, nawet jeśli nasze życie tak bardzo różni się od Jego życia i przykładu, jaki nam daje.
Odkrywaliśmy swoje miejsce w Kościele poprzez wykonywanie makiet budynku Kościoła, a najmłodsi odkrywali Kościół od środka. Pragnienie nawrócenia w spowiedzi pomogło nam w otwarciu się na innych, w dostrzeżeniu godności tych, z którymi budujemy Kościół — nasz wspólny dom.
Na wspólną Drogę Krzyżową udaliśmy się do sąsiedniej parafii św. Wojciecha, miała nam uświadomić wielką miłość Pana Jezusa do każdego z nas i fakt, iż na naszej drodze krzyżowej nie jesteśmy sami.

egzamin

 

 

 

 

 

 

 

calunNie mamy wątpliwości, że wizerunek na Całunie Turyńskim powstał w kontakcie ciała człowieka z płótnem” – powiedział podczas spotkania z uczniami gimnazjum p. Barrie Schwortz.
Spotkanie zorganizowane w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. ks. Piotra Skargi przyniosło uczestnikom nie tylko cząstkę wiedzy naukowej na temat prowadzonych badań Całunu Turyńskiego, ale przede wszystkim refleksję duchową o cudzie jaki pozostawił nam Pan Jezus w postaci tego wyjątkowego płótna i swego na nim Oblicza.
Wyrażamy wdzięczność p. Barrie, że zechciał odbyć z nami to wyjątkowe spotkanie wśród rozlicznych spotkań, które odbywał w czasie pobytu w Polsce. Dziękujemy osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego spotkania, a zwłaszcza p. Kamińskiej, mamie naszego ucznia.

Ku ogromnej radości naszej społeczności szkolnej, uczeń kl. 3a Jacek Rutkowski został laureatem Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Dzięki temu wszystkie licea Warszawy stają przed Nim otworem, a pewnego kwietniowego dnia będzie mógł dłużej pospać.
Bardzo się też cieszymy, że uczennica tej samej klasy - Julia Drażba została finalistką Olimpiady, a Jacek Tomaszczuk, również z kl. 3a finalistą konkursu fizycznego.
Gratulujemy !!!

f naukiPierwszy dzień IX Festiwalu Nauki rozpoczął się od prezentacji o odnawialnych źródłach energii. Osobą prowadzącą był Pan Tomasz Zubilewicz z programu "TVN Meteo". W swojej prezentacji, uświadamiał nas, o tym, jakie są powody globalnego ocieplenia i czemu powinniśmy brać sprawy w swoje ręce. Mówił jak można oszczędzać na prądzie, oraz być proekologicznym. Pokazał też kilka ciekawych sposobów na zwiększenie energooszczędności. Na koniec prezentacji poprosił nas, żebyśmy sprawdzili w domu, kilka zagadnień m.in.: jego stronę internetową, oraz sprawdzili ilość ofiar w katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima. Oto i one – w wyniku trzęsienia ziemi zginęło, bądź zaginęło 26 tys. Ludzi. W Fukushimie natomiast zginęło 3 ludzi. Jeden został przygnieciony, 2 utonęło w morzu. Teren katastrofy został natychmiast po katastrofie zabezpieczony, a ludzie ewakuowani. Niestety, nie ma danych o ilości zachorowań nowotworowych w tym rejonie, ale śmierci w skutek choroby popromiennej nie odnotowano.
Odpowiadając na drugie pytanie – "Ile ludzi zginęło w Nagasaki po wybuchu bomby jądrowej, bo to jest jednak ta sama energia!?" - odpowiem pytaniem: a ile ludzi co roku parzy się na słońcu, albo topi w wodzie? To też jest ta sama energia.
Po prezentacji o ekologii była chwila przerwy, a od godziny 14:05 trwała druga część pierwszego dnia festiwalu nauki w naszej szkole. Była to część chemiczna prowadzona przez Pana Marka Sawickiego, podczas której uczniowie mieli wykład o chemii. Z niej można było dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat budowy i funkcjonowania pierwiastków, w otaczającym nas świecie. Między innymi dowiedzieliśmy się że nie wiadomo jak wyglądają pierwiastki, ponieważ nikt ich nigdy nie widział. Pan Profesor który wykładał wyjaśnił nam jak poruszają i funkcjonują pierwiastki. Dzięki temu trochę lepiej rozumiemy otaczający nas świat.

Uczniowie kl. IIIa

IX Szkolny Festiwal NaukiTak, jak w dniu wczorajszym mieliśmy okazję poznać interesujące fakty ze świata nauki i przyrody.
Na początku spotkaliśmy FORFITERa - czteronożnego robota. Ma kilka silników na każdą nogę, jest sterowany przez mikrokontroler – mówi Krzysztof Kwiatkowski, opiekun i konstruktor robota z Polsko - Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Forfiter służy głównie do zastępowania ludzi w trudnym i niebezpiecznym terenie, np. ruiny budynków (choć potrafi także tańczyć).
Poznaliśmy również fotografa i podróżnika Mariusza Więckowskiego, który przeniósł nas do Etiopii - jednego z pierwszych chrześcijańskich krajów świata oraz na Madagaskar, do krainy lemurów. W trakcie prezentacji mogliśmy zobaczyć niezwykłe kościoły w Etiopii wykute z jednego kamiennego bloku lub podziwiać urodę madagaskarskiej fauny i flory.
Promieniowanie podczerwone jest emitowane przez prawie każdy obiekt. Ludzkie oko nie może tego zobaczyć, ale KAMERA TERMOWIZYJNA tak. Umożliwia ona robienie zdjęć obiektów, pokazując ilość wydzielanego przez nie ciepła. Na zdjęciach widoczna jest mapa kolorów pokazująca temperaturę powierzchni danego obiektu. Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się podczas ciekawego wykładu pani Anety Drabińskiej, która zademonstrowała nam jak funkcjonuje to urządzenie i co jest w stanie dostrzec.
KROPKI KWANTOWE to sztucznie połączone atomy, które posiadają różnorodne zastosowania, m.in. w medycynie, biotechnologii bądź elektronice. Dzięki panu Adamowi Babińskiemu, który nam o tym opowiedział, zdobyliśmy podstawową wiedzę na ten temat.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać świat w formie, z jaką nie mają do czynienia na co dzień. Zapewne dlatego coroczne Festiwale Nauki cieszą się dużym zainteresowaniem i popularnością wśród naszych koleżanek i kolegów.

3 maj

 

 

 

 

 

 

 

fceW najbliższy weekend 9 uczniów klasy IIIb z innowacją z języka angielskiego przystępuje do egzaminu organizowanego przez British Council – First for schools.
W sobotę 12 maja uczniowie zmierzą się z częścią pisemną egzaminu, która składa się z 4 komponentów – Listening, Reading, Use of English and Writing. W niedzielę zaś czeka ich egzamin ustny.

We wish them good luck.

sierpc

 

 

 

 

 

 

 

powazki

 

 

 

 

 

 

 

g stoloweW połowie maja uczniowie klasy IIb gimnazjum spędzili kilka dni w Górach Stołowych, konkretnie w okolicach Radkowa. W pięknych okolicznościach przyrody spędzali czas wyjątkowo poznawczo i aktywnie. Uczestniczyli w zajęciach z geologii - najpierw zbierali skamieniałości, a potem poddawali je analizie. Byli też z wizytą w kopalni W Nowej Rudzie, gdzie mieli okazję prześledzić cały proces wydobywczy złóż rudy, obejrzeć narzędzia pracy górników i przekonać się, w jak ciężkich warunkach pracują ludzie pod ziemią. Każdy z uczniów miał też okazję spróbować pracy rękodzielniczej – lepiliśmy naczynia z gliny, poznaliśmy też technikę decoupage'u. Oprócz tego było strzelanie z łuku, ścianka wspinaczkowa, rowerowa eskapada i gry świata. Nie obyło się też bez nocnej gry terenowej. Klasa miała mnóstwo okazji do współdziałania w grupie, co z pewnością zacieśniło klasowe więzy. Uczniowie przekonali się po raz kolejny, że nie trzeba wcale szukać daleko, bo w naszym kraju jest mnóstwo urokliwych, wartych odkrycia miejsc ...

k kozkowna17 maja 2012 roku uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wzięli udział w konferencji „25 lat z błogosławioną Karoliną” zorganizowaną w Sali Plenarnej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski z okazji jubileuszu beatyfikacji ich rówieśniczki. Młodzież mogła nie tylko pogłębić swoją wiedzę o naszej wielkiej Polce, dzięki wystąpieniom księży profesorów: Stanisława Jakubczyka (autor jej obrazu beatyfikacyjnego) i Janusza Królikowskiego, a także kustosza sanktuarium – ks. Zbigniewa Szostaka, ale zobaczyć replikę broni, jaką została zabita, wysłuchać świadectw młodych osób z Ruchu Czystych Serc, zachwycić się przejmującym śpiewem Pani Marii Bober, a nawet zjeść coś słodkiego. Można się było przekonać, że błogosławiona Karolina to nie tylko historia, ale inspiratorka wielu współczesnych działań w młodym Kościele, o czym mówili między innymi Asystent Generalny KSM ks.Zbigniew Kucharski, ks. Robert Biel z RCS, a także ks. Janusz Wilk i Pani Agnieszka Maciąg propagujący rowerowy Rajd Dla Życia „Krzyżem przez Polskę”.
Zapewne nikt z obecnych nie żałował, że miał szczęście wziąć udział w tym spotkaniu.

gosc

 

 

 

 

 

 

d rodzinyDnia 2 czerwca w naszej szkole, już po raz kolejny odbył się Dzień Rodziny, podczas którego obchodziliśmy Dzień Dziecka, Mamy i Taty. Tegorocznej imprezie przyświecało hasło „Rodzina razem”.

Program uroczystości był niezwykle bogaty. Obfitował zarówno w atrakcje artystyczne, sportowe, jak również liczne konkursy i zabawy integrujące. Na scenie zaprezentowali się zarówno wychowankowie, jak i ich rodzice. Tradycyjnie już pokazano spektakl teatralny pod kierunkiem p. Anny Ziarno, w którym aktorami byli rodzice klas 0 – 3 szkoły podstawowej. Dzieci z klasy 2 szkoły podstawowej zatańczyły Anen Polkę i Taniec belgijski. Klasa V wystawiła przedstawienie w języku angielskim o legendarnym banicie z lasów Sherwood – Robin Hoodzie. Przygotowania nadzorowały p. Jolanta Masłowska i p. Halina Galicka. Umiejętnościami językowymi popisały się także dzieci z klas 0 – 3, które dzięki p. Bezuye Kurzyńskiej i p. Agnieszce Gąsiorowskiej, nauczyły się piosenek po angielsku. Laureaci świetlicowego konkursu „Mam talent” zaprezentowali się w tańcu, śpiewie, grze na instrumentach i recytacji. Uczniowie przygotowujący się pod okiem p. Marka Dąbrowskiego i p. Barbary Jurczyk, zagrali na gitarze i keyboardzie. Gimnazjalistów reprezentowali m.in. nasi wspaniali soliści, którzy zaśpiewali indywidualnie i wspierając zespół Kefas, który jak zwykle zachwycił poziomem i wzruszał do łez. Dzięki uczniom klas drugich gimnazjum, na naszej scenie zrobiło się niezwykle zabawnie. Przygotowany pod kierunkiem p. B. Tombarkiewicz kabaret został odegrany na najwyższym poziomie. Mali judocy przedstawili nam swoje możliwości w tej dziedzinie, a pomogła je wydobyć p. Katarzyna Boguszewska. Elementem wieńczącym część artystyczną były pokazy taneczne gimnazjalistów, w których zobaczyliśmy uczniów klas pierwszych i drugich. Tancerze zaprezentowali się m.in. w sambie, cha – chy, rumbie, walcu angielskim. Zorganizowano także naukę tańca, prowadzoną przez p. Martynę Masłoń przy pomocy gimnazjalistów, którzy porwali do wspólnej zabawy swoich rodziców, nauczycieli i przyjaciół.
Część sportowa, dzięki zaangażowaniu naszych nauczycieli w-fu, także była urozmaicona. Można było stanąć w szranki z nauczycielami i rodzicami podczas turnieju tenisa stołowego. Klasa Ia gimnazjum przygotowała niezwykle oryginalne zawody – wyścigi na nartach, podczas których śmiechu było co niemiara. W trakcie pikniku można było także sprawdzić swoje umiejętności germanistyczne i matematyczno – logiczne, o co zadbały p. Lucyna Dec, p. Katarzyna Bednarczyk i p. Monika Gil. Na zwycięzców czekały liczne nagrody. Gimnazjaliści przygotowali też różne prezentacje edukacyjne. Pod opieką p. Katarzyny Bobko bawiliśmy się jak na Hawajach. Dzięki panu Małysie i uczniom, którzy pod jego kierunkiem przygotowywali projekt edukacyjny, zobaczyliśmy modele latarni morskich. W trakcie trwania uroczystości cały czas przygotowywano również wymyślne smakołyki. Pani Anna Alberska pomogła gimnazjalistom piec francuskie naleśniki i robić angielskie kanapki. Natomiast klasa 2c, wraz ze swoją wychowawczynią p. Katarzyną Poszytek, zadbały o podniebienia gości serwując przepyszne, samodzielnie upieczone ciasta. Poczęstunek i rozmowy przy grillu umilił nam zespół p. Marka i zespół klasy 3a. Dyrekcja zapewniła nam wyjątkową niespodziankę. Każdy mógł przypomnieć sobie beztroskie lata dzieciństwa, delektując się specjalnie z tej okazji przygotowywaną watą cukrową.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom i gościom za wspólną, wspaniałą zabawę i emocje. Już nie możemy doczekać się kolejnego Dnia Rodziny. Zapraszamy za rok.

Organizatorzy

Klasa 3a spędziła czas zielonej szkoły w Krakowie, Tylmanowej, Krościenku, Szczawnicy.
Wjechaliśmy na Palenicę, spłynęliśmy Dunajcem, weszliśmy na Błyszcz, gdzie 40 lat temu kard. Karol Wojtyła odprawił Eucharystię dla młodzieży oazowej. Wprawdzie schodziliśmy z niego w strugach deszczu, ale wszyscy uznali to za świetną przygodę. Byliśmy na Kopiej Górce i przy grobie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, a wcześniej oczywiście przy grobie Patrona naszej szkoły. Było ognisko, sporo wspólnej radości. Dni 11 - 16 czerwca 2012 r. będziemy pamiętać długo.

kamienie szaniec14 czerwca tego roku klasy IIa i IIb gimnazjum wybrały się na niecodzienną wycieczkę po stolicy - śladami bohaterów "Kamieni na szaniec" A. Kamińskiego. Data nieprzypadkowa, bo świeżo po gruntownym omówieniu lektury. Wycieczkę zaczęliśmy od odwiedzenia Liceum im. Stefana Batorego, którego absolwentami byli "Rudy", "Zośka" i "Alek", po którym oprowadzili nas sympatyczni licealiści. Później skierowaliśmy kroki do dawnej siedziby gestapo przy Al. Szucha, gdzie był przesłuchiwany Janek Bytnar, a gdzie teraz mieści się MEN. Kolejnym punktem programu było odwiedzenie miejsc kluczowych dla akcji pod Arsenałem, w wyniku której udało się odbić z rąk Niemców Rudego, ale ciężko ranny został Alek. Z pl. Bankowego przejechaliśmy na Pawiak, gdzie w skupieniu wysłuchaliśmy fragmentów więziennych grypsów i mieliśmy okazję poczuć klimat więziennnego życia w czasie okupacji, obejrzeć z trudem zachowane fragmenty listów, zapisków, przedmioty codziennego użytku, strzępy ubrań... Nasze spotkanie z książkowymi postaciami zakończyliśmy na Powązkach, gdzie zapaliliśmy symboliczne znicze na grobach tragicznie zmarłych bohaterów - Janka Bytnara (pseud. Rudy), Aleksego Dawidowskiego (pseud. Alek) i Tadeusza Zawadzkiego (pseud. Zośka). Pochyliliśmy się też nad grobem autora książki, Aleksandra 

delf dalf menesrW tym tygodniu uczniowie naszej szkoły klas drugich i trzecich gimnazjum próbują swoich sił w egzaminach na certyfikaty z języka francuskiego DELF A1 i DELF A2. Dyplomy te wydawane przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdzają znajomość języka francuskiego na określonym poziomie. We wtorek (19.06) i środę (20.06) uczniowie zdawali egzamin ustny. Wielu opuszczało salę egzaminacyjną z uśmiechem na ustach, dla innych egzamin nie był jednak tak łatwym kąskiem. W sobotę (23.06) na gimnazjalistów czeka egzamin pisemny, na który składają się następujące części: słuchanie, czytanie oraz pisanie.
Trzymamy kciuki!

wspomnienia

 

 

 

 

 

 

koniec 328 czerwca klasy III - cie gimnazjum zakończyły rok szkolny. Odbyło się specjalnie przygotowane z tej okazji spotkanie z Dyrekcją, Wychowawcami, Nauczycielami oraz Rodzicami. W nastroju radości z pomyślnie zakończonego kolejnego etapu edukacji przemieszanego ze smutkiem z powodu nieuchronnego opuszczenia murów szkoły, przyszedł czas na pożegnanie, zostały rozdane świadectwa, nagrody, złożone podziękowania oraz gratulacje. Wychowawcy nie kryli wzruszenia, dla uczniów ta ostatnia chwila w murach szkoły była jednocześnie początkiem nowej drogi, przez którą teraz będą musieli już kroczyć bez opieki swoich ulubionych

Piątek 29.06.2012 roku był w naszej szkole uroczystym dniem zakończenia roku szkolnego dla klas I - szych i II - gich gimnazjum. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą Świętą. Następnie, na boisku szkolnym, najlepszym uczniom zostały rozdane świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Na koniec, młodzież spotkała się w swoich klasach z wychowawcami w celu podsumowania całego roku pracy. Dziękowano za trud i wysiłek włożony przez nauczycieli i uczniów, gratulowano sobie dobrych wyników w nauce, życzono udanych wakacji, mając nadzieję, że wszyscy zdrowi i wypoczęci spotkamy się we wrześniu.

hiszpaniaW dniach 18 - 30 lipca 2012 r., trzynastu gimnazjalistów z naszej szkoły wraz z opiekunkami spędzało wakacje na obozie w El Hontanar, w Hiszpanii. Obóz, podobnie jak w zeszłym roku, odbył się z inicjatywy szkoły katolickiej z Alicante, a jego celem była integracja kulturowa oraz rozwijanie umiejętności językowych. Przez prawie dwa tygodnie młodzież naszej szkoły spędzała aktywnie czas, biorąc udział w różnego rodzaju aktywnościach: zajęciach sportowych, tańcach, warsztatach manualnych, quizzach wiedzy o kulturze obu państw, wycieczkach pieszych i rowerowych. Atrakcje specjalne stanowił rafting, tyrolka, gra miejska w pobliskim miasteczku Agost oraz wyjazdowa gra nocna. Nie nudziło nam się ani przez chwilę! Pogoda nam dopisała, kuchnia hiszpańska smakowała. Młodzież wróciła pełna energii, wspaniałych wspomnień, z nowymi, wartościowymi znajomościami. Wyjazd należał do bardzo udanych, mamy nadzieję, że odwiedzimy Hiszpanię w przyszłym roku. Viva España!

Początek strony