Wczoraj, tj. 21.09.2010 r. w naszej szkole odbyły się otrzęsiny uczniów pierwszych klas gimnazjum. Niełatwe - i niestety brudzące - zadania dla nich przygotowali ich starsi koledzy i koleżanki z klas II. Śmiechu było co niemiara. Otrzęsiny "pierwszaków" zakończyła wspólna dyskoteka.
Rozwiązanie Konkursu Polska i świat w obiektywie
Masz do wyboru pięć kategorii:
Nagroda specjalna – Paweł Podniesiński
Kategoria: Przyroda mojego kraju
I miejsce: Jakub Głos za zdjęcie "Cztery kupry i zachód”
Wyróżnienie: Jakub Stolarski za zdjęcie "Jak leci?”
Kategoria: Miejsce w Polsce, które mnie zachwyciło
I miejsce: Adam Lech za zdjęcie "100% Tatr w Tatrach”
Wyróżnienie: Aleksandra Kurczewska za zdjęcie "Moc kosmosu”
Kategoria: Najciekawsze miejsce w Warszawie
I miejsce: Rafał Sulej za zdjęcie "Ogrody w Wilanowie”
Wyróżnienie: Olga Sielewiesiuk za zdjęcie "Kościół z naszego okna”
Kategoria: Wyjątkowe miejsce na świecie
I miejsce: Mateusz Kancelrz za zdjęcie ”Wspomnienie z Lanzarote”
Wyróżnienie: Adrianna Jóźwik za zdjęcie ”The needles”
Kategoria: Najzabawniejsze zdjęcie z wakacji
I miejsce: Adam Skrzypek za zdjęcie "W kolejce po rozum”
Wyróżnienie: Szymon Mazurek za zdjęcie ”Bank Amen”
Kategoria dodatkowa: Najciekawszy tytuł zdjęcia
Wyróżnienie: Magdalena Jaworska "Tory życia”
Wyróżnienie: Joanna Lisiowska "Moja wakacyjna współlokatorka”
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie!
Konkurs Polonistyczny
Z radością informujemy, że troje naszych uczniów zakwalifikowało się do drugiego etapu Konkursu Polonistycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie. Są to uczniowie klas drugich: Antonina Czorniej, Kamil Kwieciński i Nina Sobolewska. W sobotę 13 listopada 2010 r. zmierzą się z uczniami innych gimnazjów warszawskich w etapie rejonowym.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Konkurs Matematyczny
Z radością informujemy, że pięcioro naszych uczniów zakwalifikowało się do drugiego etapu Konkursu Matematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie. Są to uczniowie klas drugich: Ewa Smolińska, Jacek Tomaszuk i Dominika Żółcińska oraz klas trzecich: Rafał Sulej i Sebastian Tomaszewski. W sobotę 4 grudnia 2010 r. zmierzą się z uczniami innych gimnazjów warszawskich w etapie rejonowym.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
W dniach 24 - 26 września 2010 r. odbyły się w Kielcach Indywidualne Mistrzostwa Polski Szkół i Klubów Katolickich.
Nasi szachiści, żądni sukcesów, skuszeni możliwością zdobycia V i VI kategorii PZSzach, udali się tam niezwłocznie. Po zaciętej walce, po rozegraniu 9 pojedynków każdy, uzyskali, co następuje:
Wspaniałemu zawodnikowi, Andrzejowi Sperkowskiemu, do uzyskania V kategorii zabrakło trochę szczęścia. Inni nasi zawodnicy: Łukasz Tomaszuk, Mateusz Węgrzyn, Przemek Czarkowski walczyli równie wspaniale, ale kategorii nie zdobyli, gdyż już ją posiadali – odpowiednio II, IV i V.
Mamy nadzieję, że również inni uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Ks. Piotra Skargi, zbudowani postawą naszych reprezentantów, wstąpią w szeregi Kółka Szachowego.
Nasze zajęcia odbywają się w piątki na 7, 8 i 9 godz. lekcyjnej w sali nr 207 (II p.).
W planach mamy udział w innych turniejach (2 razy w miesiącu!).
Fotoreportaż z Mistrzostw Polski Szkół i Klubów Katolickich w Szachach - 24 - 26.09.2010 r.
14 października uczniowie trzech pierwszych klas gimnazjum wybrali się wraz z nauczycielami do Niepokalanowa. W jednodniowej pielgrzymce towarzyszyli im również Pani Dyrektor Anna Żak i Ks. Dyrektor Sylwester Jeż. Celem wyjazdu było odwiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej oraz przeżycie Mszy Świętej w jego murach. Przy okazji uczniowie mieli możliwość zwiedzenia budynków przy Klasztorze Ojców Franciszkanów, m.in. Muzeum Św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Nasi szachiści, rozzuchuwaleni udanym udziałem w Mistrzostwach Polski Szkół i Klubów Katolickich w Kielcach, postanowili nie zasypiać gruszek w popiele i kuć żelazo póki gorące (w kwestii doskonalenia swoich umiejętności).
Wysoko ustawili sobie poprzeczkę dla swoich wymagań i już w październiku przez cztery kolejne piątki miesiąca zmagali się w turnieju „O V/IV jesienią zagraj w Hetmanie” w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wypadli wspaniale. Zajęli siedem kolejnych miejsc!
I miejsce i Puchar Turnieju zdobył Mateusz Węgrzyn. II miejsce wywalczyła Antosia Czorniej. Trzeci był Michał Rozbiewski. Kolejne nasze miejsca to: Tomek Brzostowski – IV, Andrzej Sperkowski – V, Bartek Bajda – VI, Przemek Czarkowski – VII.
Szczególnie wyróżnili się: Mateusz, który wygrał sześć na siedem partii, a jedną zremisował (ze zdobywczynią drugiego miejsca), Bartek, który uzyskał V kategorię i Andrzej, który ze swoich punktów 2 uzyskał rekordową liczbą remisów – 4!
W najbliższym czasie nasi uczniowie wezmą udział w prawdziwej uczcie szachowej – w LXIII Otwartych Mistrzostwach Warszawy. Mamy nadzieję wywalczyć tam coś więcej niż tylko doświadczenie.
Ponownie zapraszamy do naszego Kółka Szachowego – gramy w piątki na 7 i 8 godzinie lekcyjnej.
Nasi szachiści wicemistrzami Polski!
W dniu 20 listopada 2010 r. w Warszawie odbyły się I Drużynowe Mistrzostwa Polski Niepublicznych Szkół Podstawowych i Gimnazjów w Szachach Szybkich. Nasza drużyna w składzie: Michał Rozbiewski (kapitan), Mateusz Węgrzyn, Andrzej Sperkowski, Antonina Czorniej zajęła drugie miejsce, tuż za utytułowaną drużyną z Tarnowa. Sukces nasz jest tym większy, że większość występujących na mistrzostwach drużyn miała od nas wyższy ranking, a grający w nich zawodnicy posiadali lepsze kategorie szachowe PZSzach (III, II, a nawet I++). W klasyfikacji rankingowej byliśmy dopiero na 10 miejscu!
Na szczęście nikt z naszych nie uląkł się utytułowanych przeciwników, każdy walczył jak lew i… wygrywał. Wróciliśmy z tarczą mimo kilku dramatycznych sytuacji. Jedną z nich przeżył najoryginalniejszy zawodnik Andrzej Sperkowski. W walce ze zdaje się słabszym przeciwnikiem, kiedy już miał „matować”, niespodziewanie sam został zmatowany. Dzielny nasz zawodnik nie załamał się po tym tragicznym incydencie następną walkę wygrał w niespełna minutę!
Ciekawe chwile przeżył też nasz kapitan Michał Rozbiewski, walczył z najbardziej utytułowanym zawodnikiem turnieju, który w swojej kategorii był ósmy w Europie! Michał tę walkę przegrał, ale uważa ją za najcenniejsze doświadczenie swoich dotychczasowych gier.
Najwięcej walk z naszej drużyny wygrali: Mateusz Węgrzyn oraz Antonina Czorniej – po 5 na 7 możliwych.
Polecamy do lektury ciekawy tekst o szachach o. Dariusza Kowalczyka, jezuity, Ku ósmej linii (zamieszczony w „Idziemy” nr 47 z 21.11.2010), który można zatytułować Religijny wymiar szachów.
W tym roku po raz drugi odbyła się wymiana z niemieckimi uczniami z Duisburga, trwała ona od 21 do 27 listopada. Na miejsce jechaliśmy pociągiem. Podróż zajęła dużo czasu, bo aż ponad dwanaście godzin. Jednak wszyscy zadowoleni, choć trochę zmęczeni dotarliśmy do Duisburga, gdzie na peronie czekały już na nas rodziny, u których mieliśmy się zatrzymać.
W czasie wymiany odwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc i zwiedziliśmy wiele zabytków. Już drugiego dnia odbyliśmy przechadzkę po parku krajobrazowym Nord. W następnych dniach mieliśmy okazję odwiedzić Düsseldorf, gdzie między innymi byliśmy na wieży widokowej Rheinturm. Jest to najwyższa budowla tego miasta; ma około 174,5 metra wysokości. Zwiedzieliśmy także Gazometr, w którym dowiedzieliśmy się co nieco o astronomii. Przypominało to Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy tam oglądać ogromny balon przypominający Księżyc. Byliśmy także na szczycie, gdzie widzieliśmy piękną panoramę. Zwiedziliśmy też Kolonię. To bardzo piękne miasto, bogate w prześliczne zabytki. Widzieliśmy mnóstwo kościołów z których słynie miasto Köln. Największe wrażenie zrobiła na nas katedra, w której są złożone relikwie Trzech Króli. Co roku (w święto Trzech Króli) można zobaczyć je w otwartej skrzyni.
Następnie fani piłki nożnej zachwyceni byli, gdy podczas zwiedzania Areny auf Schalke udało się nam obejrzeć trening drużyny Schalke 04. Szczęśliwcy weszli w posiadanie pamiątkowych autografów i zdjęć. Zobaczyliśmy tam, jak wygląda szatnia dla piłkarzy, pokój, gdzie udzielane są wywiady a także byliśmy na stadionie.
Późnymi popołudniami i wieczorami był czas na chwilę rozrywki. Wszyscy uczniowie, zarówno z Niemiec, jak i z Polski razem z nauczycielami mieli okazję zagrać w kręgle. Było bardzo wesoło i czas nam mijał tam bardzo szybko. Przeszliśmy wiele rynków i center handlowych w poszukiwaniu czegoś dla nas i dla naszych bliskich. Prawie w każdym mieście można było spotkać Weihnachtsmarkt. To jakby „jarmark świąteczny”, na którym można było kupić jedzenie, np. owoce w czekoladzie i inne słodycze, a także coś ciepłego. Można było nabyć dużo ozdób, pamiątek i wiele innych rzeczy.
Obejrzeliśmy szkołę naszych kolegów z wymiany - Abtei – Gymnasium. Podobnie jak nasza, tamta również jest katolicka. Budynek szkolny jest bardzo duży i rozbudowany. Znajduje się tam wiele sal posiadających nowoczesne pomoce naukowe. Wzieliśmy także udział w prowadzonych tam lekcjach m.in. biologii, fizyki czy angielskiego.
Przedostatniego dnia odbyło się spotkanie w szkole wraz z poczęstunkiem. Rozmawialiśmy i miło spędzaliśmy ze sobą czas. Następnego dnia, podczas pożegnania byliśmy smutni i nie chcieliśmy wyjeżdżać. Pojawiły się nawet łzy! Dlatego nie byliśmy zrozpaczeni, kiedy okazało się, że wyjazd naszego pociągu się opóźni.
Konferencja „Z przeszłości w przyszłość” miała miejsce pod koniec minionego roku w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Poświęcona była osobie bł. Karoliny Kózkówny, ukazaniu jej życia, śmierci, kultu oraz faktu, że postawa żyjącej przed stu laty dziewczyny może być pięknym wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży.
Nasi szachiści na serio przejęli się biblijną zachętą, by nigdy nie być letnim (w znaczeniu: nijakim). Jak już działać to na całego, z ambitnymi planami, tak, jak nauczał nasz Wieszcz narodowy: „Mierz siły na zamiary, nie zamiar podług sił”.
Postanowili zatem, że do końca 2010 roku wszyscy zdobędą kategorie PZSzach. Udało się, ale nie było łatwo. Rozpoczęli jeszcze we wrześniu udziałem w Mistrzostwach Polski Szkół i Klubów Katolickich w Kielcach. Następnie walczyli w klubie „Hetman” Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Ciekawym doświadczeniem były Drużynowe Mistrzostwa Polski Szkół Niepublicznych. Nasza ekipa zdobyła wówczas II miejsce!
Potem były LXIII Mistrzostwa Warszawy w Szachach Klasycznych. Nasza reprezentantka Antonina Czorniej walczyła z utytułowanymi przeciwnikami jak równy z równym. Uzyskała potwierdzenie IV kategorii i została wpisana na listę FIDE.
Następnie odbyły się kolejne zawody w klubie „Hetman”. Okazały się one pomyślne dla Andrzeja Sperkowskiego – zdobył V kategorię!
Bardzo ciekawym wydarzeniem dla naszej drużyny był Sylwestrowy Turniej Szachowo – Tenisowy (!) w Otwocku. Naszą szkołę reprezentowali: Antosia Czorniej, Andrzej Sperkowski i Tomek Brzostowski. Zagrali nieźle. Sukcesów nie osiągnęli, ale poznali realia gry w blitza (P’10). Zobaczyli też w akcji doskonałych tenisistów stołowych.
Teraz nasza ekipa szykuje się do udziału w kolejnych mistrzostwach, tym razem w szachach klasycznych. Można tam zdobyć do II kategorii PZSzach – życzcie nam powodzenia.
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie
Warszawski Orszak Trzech Króli 2011 przeszedł do historii. Katolicki Zespół Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi po raz pierwszy uczestniczył w tym wspaniałym wydarzeniu. Szczególnie serdecznie pragnę podziękować uczennicom i uczniom, którzy brali czynny udział w Orszaku. Szkołę Podstawową reprezentowało 42 dzieci w orszakach azjatyckim i afrykańskim. Bardzo liczny był udział uczniów naszego Gimnazjum. Jako wolontariusze 74 gimnazjalistów rozdawało śpiewniki i korony mieszkańcom Warszawy – widzom i uczestnikom orszaku. Oprócz uczniów udział w orszaku wzięli nauczyciele i rodzice naszej szkolnej społeczności, którzy oprócz opieki nad dziećmi nieśli chorągwie przed orszakiem azjatyckim, a także zagrali bardzo istotne aktorskie role. Państwo Ewa, Grzegorz i Jan Janiczakowie reprezentowali Świętą Rodzinę, a Martin Bol Deng Aleu był królem orszaku afrykańskiego. W ulicznej inscenizacji siedem mam wcieliło się w role Aniołów dzielnie walcząc z mocami ciemności. Z naszych rodziców rekrutowała się również para diabłów w wymyślonych przez nich samych strojach.
Wielkie wyrazy uznania i podziękowania kieruję pod adresem p. Katarzyny Sieńkowskiej i p. Barbary Ambroż za przygotowanie przepięknych strojów.
Wszystkim zaangażowanym w projekt bardzo gorąco dziękuję.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć i relacji filmowej oraz aktualności na stronie www.orszak.org
Venite Adoremus – przybiliśmy złożyć pokłon betlejemskiej Dziecinie. Jestem przekonany, że hasło tegorocznego orszaku zostało w pełni wypełnione, przez nasze dzieci, nauczycieli i rodziców. Mam nadzieję, że orszak był dla nas wszystkim radosnym przeżyciem, a jednocześnie okazją do pokazania głębokiej wiary w przyjście i objawienie Zbawiciela całemu światu. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za tak liczne i aktywne uczestnictwo w tej społecznej inicjatywie.
Zapraszam na Orszak Trzech Króli 2012.
Maciej Jarszewski
Koordynator Projektu KZE
Orszak Trzech Króli
W dniach 7 – 11 lutego 2011 r. odbył się I Otwarty Turniej Szachowy KZE. Uczestniczyło w nim 18 zawodników. Wsród nich byli nie tylko zahartowani w bojach, doświadczeni i utytułowani bywalcy naszego kółka, ale też zwykli zjadacze chleba, dla których szachy to pasja przeszłości (niektórzy z nich siedzieli ostatnio przy szachownicy, jak pan prof. Jacek Łapko, osiem lat temu!).
Wszyscy grali z wielim zaangażowaniem, emocjonalnie. Ostatecznie zwyciężył Andrzej Sperkowski z IIIb. Drugie miejsce ex aequo zajęli Łukasz Tomaszuk z IIb i Mateusz Węgrzyn z IIIb. Trzecich miejsc było aż trzy! Zajęli je: pan Jacek Łapko, Michał Rozbiewski z IIIb, Przemek Czarkowski z IIIa. Zwyciężcom gratulujemy! Oczekują na nich atrakcyjne nagrody (szachy turniejowe, książki i… czekolady).
Niech I Otwarty Turniej Szachowy zachęci innych uczniów naszej szkoły do praktykowania tej szlachetnej, „królewskiej” gry. Czekamy na chętnych do naszego Kółka Szachowego.
Z radością informujemy, że Paweł Podniesiński – uczeń klasy 2c naszego gimnazjum wygrał XXXIV Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka”. Gratulujemy Pawłowi i jego Rodzicom, a szczególnie Mamie, która przygotowała go do konkursu.
Życzymy dalszych sukcesów!
W dniach 22 - 29.03.2011 r. klasa 2b pod opieką wychowawczyni p. Karoliny Sroki i nauczycielki j. angielskiego, p. Beaty Manitius była na wycieczce w Wielkiej Brytanii. Oto ich pierwsza relacja wzbogacona kilkoma zdjęciami:
Pierwszym punktem na trasie naszej wycieczki było lotnisko John Lennon Airport in Liverpool skąd autobusem udaliśmy się do hostelu (z małymi, drobnymi przeszkodami „Lost passport”).
Następnego dnia zwiedziliśmy Anfield Road – stadion drużyny Liverpool’u oraz sam Liverpool (Splendid City) – Liverpool Cathedral, City Centre i Albert Dock.
W czwartek pojechaliśmy do Manchester’u, aby obejrzeć Old Trafford – stadion drużyny Manchester’u oraz miasto.
Cały piątek spędziliśmy w podróży udając się do Szkocji do Inverness (12 h w autobusie, 3 przesiadki).
W sobotę zmęczeni, ale żądni wrażeń udaliśmy się do Loch Ness. Niestety nie było nam dane zobaczyć Nessie, jednak widoki wynagrodziły nam tę stratę.
W niedzielę nasz przewodnik ubrany w kilt pokazał nam najciekawsze zakątki Inverness, a następnie wyruszyliśmy w podróż do Glasgow.
W poniedziałek wraz z rodowitymi Szkotkami odkrywaliśmy historyczne zakątki miasta. We wtorek rano udaliśmy się na lotnisko (ponownie z małymi, drobnymi przeszkodami „Mad driver ”). Nasza podróż dobiegła końca.
Next time join us !
Po raz drugi w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny SKM, w którym brali udział nasi uczniowie
lp | imię i nazwisko | liczba punktów | klasa | miejsce |
1 | Jacek Rutkowski | 25,5 | IIa | I miejsce |
2 | Jacek Tomaszuk | 23,5 | IIa | II miejsce |
3 | Julia Drażba | 22,5 | IIa | III miejsce |
4 | Michał Pieńkosz | 21,5 | IIa | wyróżnienie |
5 | Dominika Żółcińska | 20 | IIa | wyróżnienie |
6 | Jakub Czerniawski | 20 | IIa | wyróżnienie |
7 | Wojciech Odachowski | 19,5 | Ia | |
8 | Ewa Smolińska | 17,5 | IIa | |
9 | Bartek Bajda | 17,5 | IIIa | |
10 | Nina Sobolewska | 17 | IIa | |
11 | Rafał Sulej | 16,5 | IIIa | |
12 | Maciej Dumania | 16 | IIIa | |
13 | Jakub Romański | 15,5 | IIa | |
14 | Maciej Górski | 15 | IIa | |
15 | Alexander Cieśla | 14 | Ia | |
16 | Jan Nawrocki | 13 | IIa | |
17 | Michał Glanz | 13 | IIa | |
18 | Jan Grzybowski | 13 | IIa | |
19 | Jakub Kuźmiński | 13 | IIa | |
20 | Michał Rozbiewski | 13 | IIIb | |
21 | Dominik Pych | 12,5 | Ia |
14 kwietnia 2011 roku uczniowie klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum, którzy dysponowali czasem, talentem i dobrymi chęciami, udali się z siostrami franciszkankami: Aurelią, Bernadettą i Anetą do hospicjum przy Krakowskim Przedmieściu, by przedstawić wobec widowni składającej się z trzydziestu osób na wózkach inwalidzkich oraz z ich opiekunów, krótkie wielkopostne misterium. Zarówno aktorzy, jak Widzowie byli zadowoleni z tego spotkania.
W tym roku szkolnym, podobnie jak w roku ubiegłym, odbywają się w naszej szkole Wieczorki Filmowe. Idea jest prosta: co kilka tygodni spotykamy się, aby obejrzeć ciekawy, wartościowy film znanego reżysera i o nim podyskutować. Od września odbyły się trzy takie seanse, na których licznie przybyła młodzież gimnazjalna obejrzała następujące filmy:
Prosta historia - David Lynch
Film opowiada o sześciotygodniowej odysei Straighta, który postanawia pojednać się z chorym bratem, z którym nie rozmawiał od ponad dziesięciu lat. Ponieważ już dawno odebrano mu prawo jazdy i w dodatku niedowidzi, postanawia wyruszyć w drogę jedynym dostępnym mu wehikułem - małym traktorem z przyczepą. Przemierza 300 mil lokalnymi drogami, pośród pól i łąk Iowy i Wisconsin. Jedzie niespiesznie delektując się drogą, przypominając i porządkując zarazem najważniejsze wydarzenia ze swego życia.
Film według oceny uczniów: ◊ ◊ ◊ ◊ ◊
Amelia - Jean – Pierre Jeunet
Amelia Poulain jest piękną, młodą dziewczyną. Żyje sama w wielkim Paryżu. Pracuje jako kelnerka w małej kafejce. Czuje się zagubiona i samotna, nie ma ani narzeczonego, ani przyjaciół. Aż pewnego dnia... Odnajduje ukryty w swojej łazience przed laty skarb. Postanawia odnaleźć właściciela. Widząc wzruszenie i łzy człowieka po otrzymaniu "przesyłki" coś się w niej przełamuje. Odnajduje życiowy cel. Będzie uszczęśliwiać ludzi! Wszystko się zmienia, a w dodatku w życiu Amelii pojawia się mężczyzna.
Film według oceny uczniów: ◊ ◊ ◊ ◊ ◊
Życie jest piękne - Roberto Benigni
Film opowiada historię obdarzonego bujną wyobraźnią i poczuciem humoru Guido Orfice i jego rodziny. Gdy przychodzi wojna, z uwagi na pochodzenie żydowskie, Guido z synem i wujem oraz jego żona zostają zesłani do obozu koncentracyjnego. Ukrywając swojego synka w baraku, w obawie przed odebraniem mu go, a jednocześnie chcąc oszczędzić małemu traumatycznych przeżyć, Guido rozpoczyna szczególną grę, wmawiając synkowi, iż ich nowa rzeczywistość jest fikcyjna, a oni sami uczestniczą w zawodach, w których można wygrać wielką nagrodę po zdobyciu tysiąca punktów. W tym świecie niezwykłej gry strażnicy obozu muszą być okrutni, ponieważ im także zależy na uzyskaniu nagrody, więc chcą zniechęcić konkurentów do rywalizacji. Pod koniec filmu Giosué "zdobywa" nagrodę i zarazem traci ojca.
Film według oceny uczniów: ◊ ◊ ◊ ◊ ◊
Wszystkich uczniów serdecznie zapraszamy na kolejne odsłony Wieczorków Filmowych w kwietniu, maju i czerwcu, dziękując jednocześnie wszystkim tym, którzy pojawiają się na nich regularnie (szczególnie klasie Ib!)
Organizatorki
p. Ania Alberska
p. Marysia Suchocka
Jedną z ostatnich w tym roku szkolnym imprez szachowych był III Białołęcki Turniej Rodzinny w Szachach (21 - 22 maja 2011 r.). Nasza szkoła wystawiła liczną reprezentację – 9 zawodników pod dowództwem opiekunka kółka szachowego, p. Józefa Czornieja. Startowali: Łukasz Tomaszuk (IIb), Antosia Czorniej (IIb), Mateusz Węgrzyn (IIIb), Andrzej Sperkowski (IIIb), Michał Rozbiewski (IIIb), Staś Partyka (IIIa), Przemek Czarkowski (IIIa) oraz debiutant Krzyś Dyba (IIIa).
Walki odbyły się w kategorii „gimnazjaliści i starsi”. Liczyła ona 30 zawodników z różnych miejscowości Mazowsza. Po, jakże by inaczej, zaciętych, dwudniowych walkach ogłoszono wyniki. Nasza reprezentacja zajęła I miejsce w kategorii „gimnazjum”! Indywidualnie: Antosia Czorniej zajęła I miejsce w kategorii kobiet, Łukasz Tomaszuk zajął II miejsce w kategorii juniorów. Ogółem w pierwszej dziesiątce zawodników znalazło się aż 5 naszych reprezentantów! Radość była ogromna. Poczuliśmy się zintegrowani, dumni, pełni optymizmu co do naszych umiejętności. Wyprawa nasza zakończyła się zupełnie inaczej niż ta Napoleona z 1812 r.
Ostatniego dnia maja klasy III gimnazjum bawiły się na ostatniej dla nich w tej szkole dyskotece.
Impreza była inspirowana stylem starego Hollywood. Najpierw sesja fotograficzna na czerwonym dywanie, a potem już tylko taneczne szaleństwo. Śliczne sukienki pań, spojrzenia spod długich rzęs oraz brylantyna lśniąca na włosach panów dodawały uroku bawiącym się. Całości dopełniła fantastyczna, również w stylu, muzyka.
W dniach 12 – 25 sierpnia 2011 roku trzynastu uczniów naszej szkoły po raz pierwszy pojechało na obóz językowo - sportowy do Hiszpanii (Parque Natural del Carrascal de la Font Roja, okolice Alicante). Celem obozu było odkrywanie Boga w naturze, dzielenie się wspólnymi doświadczeniami, wymiana kulturalna i porozumiewanie się w języku angielskim.
Pierwszego dnia pobytu w Hiszpanii mieliśmy okazję zwiedzić piękne portowe miasto Alicante, muzeum archeologiczne MARQ, podziwiać widoki na całe miasto z zamku Santa Barbara oraz spędzić aktywnie czas nad morzem. Pobyt uczniów na obozie był zaplanowany co do minuty. Uczniowie polscy oraz hiszpańscy wspólnie spędzali czas na zabawach i warsztatach. Codziennie odbywały się inne zajęcia sportowe: zabawy integracyjne w terenie, zabawy wodne, basen, zjazd na linie, wycieczki rowerowe, spacery po górach czy gry olimpijskie. Uczniowie mieli również okazję spać pod namiotami i spróbować spływu pontonem (rafting). Przełomowym momentem podczas którego młodzież polska i hiszpańska integrowały się był festiwal w czasie którego uczniowie wspólnie, pod okiem opiekunów przygotowywali przedstawienia, skecze oraz quizy. Do innych aktywności należały: nauka wiązania węzłów, robienie miodu, robienie masek, sadzenie drzew na terenie obozu, przygotowywanie torebek aromatycznych czy gotowanie. W czasie pobytu odwiedziliśmy średniowieczny rynek w Bañeres, gdzie odbywał się mały pokaz uliczny, oraz niewielką miejscowość Alfafara gdzie zorganizowana była gra na orientację w którą zaangażowani zostali mieszkańcy.
Podczas całego pobytu mieliśmy okazję poznać kuchnię hiszpańską oraz hiszpański żywy i energiczny temperament. Uczniowie polscy i hiszpańscy bardzo się zaprzyjaźnili. Obóz pełen był przeróżnych aktywności, uczniowie poznali tamtejszą kulturę, mieli też okazję sprawdzić swoje zdolności językowe w rozmowach z rówieśnikami i opiekunami z Hiszpanii.
Opiekę podczas całego wyjazdu sprawowały pani Jolanta Masłowska i Agnieszka Wojtasiak.
Praca oddala od nas trzy wielkie niedole: nudę, występek i ubóstwo.