Jeszcze mamy w pamięci frywolę, zabawę, rozrywkę, a tu już trzeba powrócić do rzeczywistości, którą pozostawiliśmy ponad 2 miesiące temu. Stajemy przed faktem dokonanym - rozpoczął się nowy rok szkolny 2009/2010!
Nie wiadomo co nam przyniesie? Ile radości, ile sukcesów... Jednak jest rzeczą niemal pewną, że będąc starszymi i mądrzejszymi o miniony rok szkolny ludźmi, lepiej wykorzystamy nadchodzący czas w szkole. Bowiem od nas samych zależy jakiego nabierze on wymiaru, powagi jak i kreatywności.
Jan Paweł II nauczał: Wymagajcie od siebie nawet gdyby inni od was nie wymagali. Pamiętajmy o tych ważnych słowach. Kierujmy się nimi, jako mottem nadchodzącego roku szkolnego.
Życzmy sobie wzajemnych sukcesów!
Powodzenia Koleżanki i Koledzy :)
Od 2 do 5 września uczniowie trzech klas pierwszych gimnazjum przebywali w Iławie na obozie integracyjnym.
Program zawierał wizytę w zamku w Gniewie, zapoznanie się z pracą średniowiecznych garncarzy, tkaczy, myśliwych, a nawet katów. Gimnazjaliści mogli też własnoręcznie wybić monetę, strzelić z kuszy, wydrukować kartę sposobem Gutenberga. Nie zabrakło spotkania z pewnym krzyżackim duchem. Wiele godzin spędzili uczestnicy obozu pod gołym niebem grając w rozmaite gry integracyjne (spróbujcie przejść kilkadziesiąt metrów w cztery osoby na dwóch nartach albo umieścić w koszu wielką piłkę posługując się wyłącznie metrowymi kijami). Dopisały świetne humory i całkiem niezła pogoda. Wyprawa miała też swój wymiar duchowy, gdyż młodzież uczestniczyła wspólnie z opiekunami w Eucharystii w pierwszy piątek września.
Niektórzy uważali, że obóz należałoby przedłużyć do końca czerwca, ale mimo jego niedługiego trwania spełnił swoje zadanie – pomógł się wszystkim wzajemnie poznać i polubić.
W dniach 13 - 18 września 2009 r. czternastu odważnych i przebojowych uczniów naszej szkoły (klas 2 i 3 gimnazjum) po raz pierwszy pojechało na wymianę młodzieży do Niemiec. Ich celem było miasto Duisburg. Jeszcze przed wyjazdem uczestnikom towarzyszyło trochę obaw, lęku i niepewności, jak poradzą sobie w nowym kraju i czy uda się im porozumieć w języku niemieckim. Wiele niezapomnianych wspomnień zapewniła podróż samolotem, która dla niektórych była tą pierwszą. Wylądowaliśmy szczęśliwie po około półtorej godzinie lotu. Na lotnisku w Koloni czekały na nich niemieckie rodziny goszczące - uczniowie razem z rodzicami. Podczas pobytu w Duisburgu uczniowie naszej szkoły zostali zakwaterowani u tych rodzin, które troszczyły się o wygodny nocleg, pełne brzuszki oraz w czasie wymiany sprawowały nad nimi opiekę. Wielkie wrażenie wywarł na nich tak typowa dla Niemców czystość i porządek. Program pobytu był zaplanowany co do minuty. Podczas pięciu dni naszej wymiany odbyliśmy dużo wycieczek. Spacerowali po parku krajobrazowym Nord. Odwiedzili również piękną Kolonię, gdzie pod ulicami miasta znajdują się autentyczne ruiny dawnego miasta rzymsko - germańskiego. Mieli okazję podglądać prace archeologów. Odbyli również podróż w czasie, oglądając dzieła i eksponaty zgromadzone w Rzymsko - Germańskim Muzeum w Kolonii. Ich niemieccy koledzy oprowadzali ich również po miasteczku Xanten, w którym zwiedziliśmy park archeologiczny Rzymian. Pokonując ponad pięćset schodków, weszli na taras widokowy katedry w Kolonii, skąd rozpościerał się ciekawy widok na całe miasto. Innego dnia zwiedziliśmy największy w Europie gazometr (zbiornik gazu) w Oberhausen. Mogliśmy również podziwiać z dużej wysokości makietę naszej planety, wykonaną z wielkiego balonu.
Podczas pobytu było też trochę oficjalnie i podniośle. W Duisburgu Pani Burmistrz Doris Janicki podjęła naszych uczniów wizytą w ponad stuletnim ratuszu, gdzie wpisali się do księgi pamiątkowej. Była to też okazja, by przejechać się nietypową otwartą windą, która tak spodobała się naszym uczniom, że nie mieli ochoty opuszczać ratusza.
Jednym z punktów odwiedzin była również szkoła naszych niemieckich kolegów - Abtei - Gymnasium. Budynek ogromny, w którym uczy się ponad 1000 uczniów i pracuje około 70 nauczycieli. Nasi uczniowie uczestniczyli w różnych lekcjach, m.in. języka niemieckiego, łaciny czy biologii. Zajęcia były oczywiście… po niemiecku! Tego dnia Pani Ursel Beier, dziennikarz z miejscowej gazety, przeprowadziła wywiad na temat wymiany z uczniami i nauczycielami z Polski i Niemiec. Następnego dnia ukazał się artykuł zawierający wypowiedzi naszych uczniów i opisujący ich wrażenia. Zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.
Wizytę w Duisburgu zakończyła uroczysta kolacja w szkole, przygotowana przez naszych niemieckich gospodarzy. Podczas tego wieczoru czuć było, że zarówno nasi, jak i niemieccy uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili. Z inicjatywy uczniów obu szkół został rozegrany polsko-niemiecki mecz. Uczniowie bawili się również siłując się na ręce. Towarzyszyła temu wieczorowi wesoła atmosfera, uczniowie nie czuli się skrępowani. Niektórzy polscy uczniowie twierdzili, że szkoda, że wymiana trwała tylko 5 dni, ale niestety: „Wszystko co dobre, szybko się kończy”.
18 września w piątek na lotnisku w Warszawie oczekiwali już na uczniów stęsknieni rodzice. Opiekę podczas całego wyjazdu sprawowały pani Dorota Okonek i Magdalena Soliwoda.
Wszystko opisała Magdalena Soliwoda
Dnia 23 września 2009 r. w Zamku Królewskim odbyła się lekcja muzealna pt. „Dawne techniki malarskie i rysunkowe”. W zajęciach tych wzięła udział klasa 1c gimnazjum. Uczniowie w sposób ciekawy poznali historię malarstwa, techniki malowania, różne rodzaje tworzenia farb. Tematem zajęć była „tempera”. Uczniowie odwiedzili sale zamkowe, zobaczyli różne ciekawe obrazy, a w Sali Poselskiej narysowali projekt herbu.
Następnie w pracowni sami tworzyli tempery i malowali swoje prace. Były to ciekawe zajęcia, każda praca była oryginalna. Uczniowie przywieźli je do szkoły i zostały one umieszczone jako dekoracja klasy.
Dnia 24 września nadszedł wielki dzień - Święto szkoły. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą. W czasie gdy Prymas Kardynał Józef Glemp, księża i ministranci wchodzili do kościoła, chór szkolny zaśpiewał piosenkę pt. „Nie lękajcie się”. Po kazaniu klasy pierwsze przystąpiły do ślubowania. Przyrzeczenie, które zostało złożone wobec takich świadków jak Jezus, dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice oraz inni goście ma olbrzymią wartość.
Po pięknej eucharystii, której oprawę muzyczną przygotował szkolny chór, przyszła pora na drugą część uroczystości, która również odbyła się w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika. Było to wręczenie dyplomów, odznaczeń oraz krótka część artystyczna. Najpierw odznaczeni medalami „Przyjaciel Szkoły” zostali poseł pan Michał Szszerba, pani Alina Otyś oraz były proboszcz parafii, założyciel Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Ks. Piotra Skargi, Janusz Godzisz. Następnie wyróżnieni zostali nauczyciele. Później przyszła pora na krótki montaż słowno – muzyczny.
Ok. godziny 12 po uroczystościach w kościele przyszedł czas na poczęstunek na boisku.
Zuzanna Lewandowska – Ia gim.
Dnia 24 IX 2009 r. odbyła się wycieczka klas pierwszych gimnazjum na Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej. Ogrom gmachu z licznymi korytarzami sprawił, że dopiero po kilku probach dotarliśmy na miejsce. W laboratorium zastaliśmy kilku sympatycznych, młodych chemików. Studenci po kilku ogólnych informacjach o Wydziale, przeprowadzili wiele ciekawych doświadczeń np. wyjaśniających zjawisko fluorescencji oraz zwiększenia lub zmniejszenia objętości. Byliśmy także świadkami tzw. "świetlików" czyli sposobów na proste rozpalenie ognia. Wszystkich rozbawiła "ciuchcia" i gadający miś "żelek". W dobrych humorach wróciliśmy do szkoły.
W weekend 27 - 28 września w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej odbyły się III Mistrzostwa Polski Szkół i Klubów Katolickich Szachach. Na starcie stanęło około stu zawodników ze wszystkich stron Polski. Katolicki Zespół Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi był reprezentowany przez pięciu gimnazjalistów, członków naszego szkolnego kółka szachowego: Tomek Brzostowski, Przemek Czarkowski, Staszek Partyka, Michał Rozbiewski i Łukasz Tomaszuk (III kategoria szachowa).
Turniej rozegrano w czterech grupach wiekowych. Nasi zawodnicy wystąpili w grupie gimnazjalnej. Rozegrano 9 rund. Najciekawsze partie każdej rundy były transmitowane "na żywo" przez internet. Dwukrotnie tą drogą transmitowane były partie z udziałem naszego reprezentanta Łukasza Tomaszczuka.
W ogólnopolskiej klasyfikacji gimnazjów katolickich nasi reprezentanci osiągnęli następujące wyniki:
Fotoreportaż z Mistrzostw Polski Szkół i Klubów Katolickich w Szachach - 25-27.09.2009 r.
14 października – Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie już, to święto uczciliśmy pielgrzymką klas pierwszych gimnazjum na Jasną Górę, aby polecić opiece Matki Bożej uczniów rozpoczynających naukę w nowej szkole.
Pielgrzymka rozpoczęła się od udziału we Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Podczas pobytu mieliśmy okazję pod opieką przewodnika poznać historię i skarby Jasnej Góry.
"Atrakcją" tego dnia okazał się pierwszy w tym roku atak zimy. Jak zwykle zima nas zaskoczyła, w wyniku czego suszyliśmy w autokarze przemoczone buty i skarpetki.
Od kilku lat uczniowie naszej szkoły korzystając z gościnności Wydziału Fizyki UW, uczą się pracy doświadczalnej pod kierunkiem pracowników Wydziału. Do tej pory byli to uczniowie Liceum. W tym roku, dnia 23 X, po raz pierwszy przekroczyli szacowne progi Wydziału Fizyki uczniowie gimnazjum. Siedmioosobowa grupa uczniów drugiej klasy gimnazjum, ucząca się fizyki w rozszerzonym zakresie, wykonywała samodzielne pomiary mające sprawdzić słuszność drugiej zasady dynamiki. Staranność i dokładność pomiarów uczniowskich pozwoliła stwierdzić, że klasyczna mechanika Newtona trzyma się nieźle.
Dnia 24 października klasa 1a gimnazjum spotkała się z astronomem Krzysztofem Piaseckim.
Młodzież dowiedziała się m. in. o księżycach Jowisza, gwiazdozbiorach i o tym, że w filmie pt. "Armagedon", jak to sam nasz gość określił "ściemniano". Jednak uczniów najbardziej fascynował teleskop, który został przywieziony przez pana Krzysztofa. Każdy mógł podejść i obserwować element przyrody w dużym powiększeniu, na obserwację nieba bowiem niestety nie pozwalała pogoda.
Kiedy już wszyscy zajrzeli przez "szkło powiększające" niespodziewanie rozległ się dzwonek i gimnazjaliści wybiegli na przerwę. Po niej równiez odbyły się atrakcyjne zajęcia. Uczniowie zadawali bardzo dużo pytań, lecz nasz gość nie zdołał na wszystkie z nich odpowiedzieć, ponieważ rozległ się zygnał oznajmiający zakończenie lekcji.
Jacek Rutkowski
Czas adwentu przeżywaliśmy jako szkoła uczestnicząc w Roratach. We wtorki i czwartki gromadziliśmy się o godz. 6.30 na Mszy św. Mimo tak wczesnej godziny, licznie przychodziły dzieci i młodzież. Po mszy świętej można było zjeść pyszne śniadanie i napić się ciepłej herbaty.
Na zakończenie adwentu zostały wręczone dzieciom ze szkoły podstawowej nagrody za najładniejsze lampiony, które same zrobiły i przynosiły na Roraty.
10 grudnia 2009 r. reprezentacja naszego gimnazjum "RAFALIŚCI" wzięła pierwszy raz udział w Mikołajkowym Turnieju Scrabble. Nie zajęliśmy wprawdzie miejsc w pierwszej dziesiątce (udział w turnieju brało blisko 200 osób z całej Polski i nie tylko), ale poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, nadzwyczaj ciekawie spędziliśmy sobotę, zjedliśmy smaczną pizzę, a jeden z gimnazjalistów wylosował ku powszechnej radości olbrzymiego misia.
W dniu 12 stycznia 2010 roku przybył do naszej szkoły ks. Bp Piotr Jarecki. Spotkał się z dziećmi i młodzieżą. W słowie skierowanym do uczniów mówił o przyjmowaniu odpowiedzialności za Kościół, o włączaniu się w różne formy duszpasterstwa. Szczególnie zachęcał do udziału w Ruchu Światło – Życie, którego rozwój na terenie naszej archidiecezji jest troską Ks. Arcybiskupa Kazimierza Nycza.
Na zakończenie spotkania Ks. Biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa i rozdał pamiątkowe obrazki.
W dniu 4 marca obchodzimy święto św. Kazimierza Królewicza. Jest to też święto patronalne naszego Ks. Arcybiskupa Kazimierza Nycza. Pamiętamy w modlitwie o naszym Arcypasterzu, któremu w imieniu całej szkoły życzenia złożyli przedstawiciele dzieci młodzieży.
Dnia 12 marca odbył się w naszej szkole wieczorek filmowy, będący inauguracją cyklu spotkań z ambitnym kinem.
Koncepcja była prosta – oglądanie „problematycznych”, bo poruszających trudne tematy, niejednoznacznych moralnie filmów, reżyserów polskich i zagranicznych, a następnie dyskusja na temat postaw bohaterów, ich zasad moralnych, dylematów, wyborów życiowych. Propozycja spotkań kierowana była do wszystkich uczniów gimnazjum i liceum. Ideą, która przyświecała pomysłodawczyni akcji – p.Annie Alberskiej, było zainteresowanie młodzieży dorobkiem kultury z obszaru kinomatografii, jak również rozwijanie umiejętności dyskusji, wyrażania własnych opinii, ustosunkowywania się do obejrzanych, przeczytanych, usłyszanych informacji.
Na naszym pierwszym spotkaniu, na które przybyło 25 uczniów naszej szkoły obejrzeliśmy „Dług”, w reżyserii Krzysztofa Krauzego, film opisujący historię dwóch przyjaciół, którzy próbując realizować swoje marzenia w realiach rodzącego się wówczas w Polsce kapitalizmu napotykają na trudności, wobec których okazują się bezsilni. Po projekcji dzieliliśmy się refleksjami na temat fabuły filmu. Próbowaliśmy charakteryzować głównych bohaterów, rozmawialiśmy o ich zachowaniach, postawach, wartościach moralnych, staraliśmy się oceniać ich czyny. Zwróciliśmy również uwagę na pojawiające się w filmie motywy: dającej szczęście, spełnienie rodziny, zgubnej mocy pieniądza, czystości sumienia, względności relacji międzyludzkich w obliczu trudności życiowych etc.
Młodzieży, jak i organizatorce bardzo podobało się spotkanie. Kolejne odbędzie się 9 kwietnia. Film – niespodzianka! Zapraszamy!
Tekst: Andrea Okrasa, Michał Zabost, Kuba Okrasa, Anna Alberska
W zeszłym roku marzec minął pod hasłem szkolnej wycieczki do Londynu. W tym roku, trzydziestu uczniów (gimnazjalistów i licealistów) wraz z nauczycielami (Anną Alberską, Anną Żak oraz Ewą Kaczorek), od 21 do 26 marca podziwiało uroki Paryża.
Stolica Francji przywitała nas piękną pogodą, którą cieszyliśmy się przez cały niemal pobyt, zapłakała deszczem jedynie na nasz wyjazd. W ciągu 5 dni spędzonych w Paryżu udało nam się zobaczyć jego najważniejsze zabytki: Wieżę Eiffla, ze szczytu której oglądaliśmy przepiękną, skąpaną w słońcu panoramę miasta, Luwr, gdzie podziwialiśmy słynną Monę Lisę, Wenus z Milo i inne dzieła sztuki, wybudowany na zlecenie Napoleona Łuk Triumfalny, słynną gotycką katedrę Notre Dame, prezentującą styl eklektyczny Operę, stojącą na szczycie wzgórza Montmartre piękną bazylikę Sacré Coeur, Pałac Inwalidów, w którym znajduje się grobowiec Napoleona, słynny paryski uniwersytet – Sorbonę, znane centrum nocnej rozrywki paryżan Moulin Rouge oraz wiele innych. Mieliśmy okazję podziwiać miasto w trakcie rejsu Sekwaną, który zakończył się po zmroku tuż przy pięknie oświetlonej Wieży Eiffla. W trakcie codziennych spacerów, czy to po najbardziej znanych paryskich ulicach jak Pola Elizejskie, placach – Zgody, Vendôme, Trocadero czy w plątaninie uliczek na Montmartre, udawało nam się poczuć atmosferę tego niesamowitego miasta. Podobnie w porze lunch'u, siedząc w pięknych ogrodach Luksemburskich czy w ogrodzie Tuilerie, ogrzewani promieniami słońca, jedząc bagietki i camembert'y rozkoszowaliśmy się paryskimi urokami. Nie obyło się naturalnie bez zakupów w słynnym centrum handlowym – Les Galeries Lafayette oraz szaleństw w parku rozrywki - Disneyland, gdzie przez cały dzień bawiliśmy się w asyście lubianych nie tylko przez dzieci :) Myszki Mickey, Kaczora Donalda i innych dobrze znanych nam z filmów postaci. Uczniowie wykorzystali ten czas również do tego, by polepszyć swoje umiejętności językowe czy to zamawiając frytki w restauracji, czy kupując od ulicznego sprzedawcy mini wieżę Eiffla.
Podobnie jak zeszłoroczna, tegoroczna wycieczka okazała się wielkim sukcesem! I znowu ciśnie się na usta... Gdzie zatem za rok?
Nasza szkolna wspólnota - uczniowie, grono pedagogiczne i wszyscy pracownicy - łączy się w bólu i cierpieniu z bliskimi tragicznie Zmarłych podczas katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Trwamy w modlitwie za zmarłych – Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonkę i całą Delegację udającą się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej oraz obsługę samolotu, wierząc, że Pan Bóg okaże im swoje miłosierdzie i przyjmie do swego Królestwa. Przepełnieni smutkiem wierzymy, że życie Twoich wiernych Panie zmienia się, ale się nie kończy.
W poniedziałek 12 kwietnia zgromadziliśmy się wszyscy na mszy św. żałobnej w intencji tragicznie zmarłych. W obecności sztandaru szkoły przywołaliśmy imiona zmarłych i oddaliśmy im cześć zapalając symboliczny znicz. W naszej modlitwie pamiętaliśmy także o najbliższych i tych wszystkich, którzy cierpią z powodu tej narodowej tragedii.
Pełni zadumy i osobistych refleksji będziemy modlili się w ich intencji przez cały okres żałoby.
W dniu 26 kwietnia 2010 r. delegacja młodzieży z gimnazjum i liceum oraz nauczycieli złożyła hołd Panu Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu prezydentowi na uchodźctwie, który zginął w katastrofie lotniczej pod Katyniem w dniu 10 kwietnia 2010 r. Pod sztandarem Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Ks. Piotra Skargi delegacja udała się do świątyni Świętej Bożej Opatrzności, gdzie został pochowany. W modlitwie przy grobie podziękowano Panu Bogu za dar życia i świadectwo umiłowania Boga i Ojczyzny, jakie złożył pan Prezydent.
Tą postawą młodzież wyraziła gotowość przyjęcia w swoim życiu wartości, którymi kierował się Prezydent Kaczorowski.
27 kwietnia 2010 r. nasi trzecioklasiści rozpoczęli zmagania na egzaminie gimnazjalnym.
Życzymy wszystkim światła Ducha Świętego. Jak widać na zdjęciach, nie straszne im będą te zmagania; dobre humory świadczą o doskonałym przygotowaniu…:)
Tradycją naszej szkoły jest świętowanie Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca, tak więc i w tym roku (29 maja), Dyrekcja zorganizowała spotkanie uczniów i ich Rodziców Katolickiego Zespołu Edukacyjnego, począwszy od zerówki , a skończywszy na liceum. Mimo dużej rozbieżności wiekowej, dzień upłynął w miłej atmosferze, bogatej w atrakcje dla różnej grupy wiekowej.
Przepiękna, słoneczna pogoda sprzyjała wszystkim przewidzianym atrakcjom. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, bowiem harmonogram dnia był urozmaicony.
Zgodnie z zasadą, że muzyka łagodzi obyczaje, cały czas towarzyszyły nam śpiew i gra na różnych instrumentach, wykonane przez uczniów z różnych klas naszej szkoły, oraz szkolnego zespołu Kefas i Serafinki. Tego dnia zaplanowano także pokazy taneczne. Delikatny, a jednocześnie bogaty w różnego rodzaju kroczki, podskoki i piruety balet, przedstawiły dziewczynki z najmłodszych klas. Gorące rytmy rumby i cha - chy, w wykonaniu kilkorga uczniów z dwóch klas pierwszych gimnazjum, rozgrzewały nas równie mocno jak gorące słońce, którego tego dnia mieliśmy pod dostatkiem. Z kolei statyczny polonez wyciszył nas, by przygotować do pełnej emocji walki judo między uczniami ze szkoły podstawowej.
Dla najmłodszych było przedstawienie pełne humoru i zarazem bogate w morały. W role zabawnych krasnoludków wcielili się Rodzice dzieci z klas 0 - 3.
Podczas znakomitej zabawy nie zapomnieliśmy także o ludziach dotkniętych powodzią. Zbierane były dla nich środki finansowe poprzez m. in. loterię fantową, na którą były przeznaczone rzeczy ze szkolnej zbiórki, a także dzięki specjałom kulinarnym.
Wspólne spotkanie Rodzin uczniów naszej szkoły, uwieńczył grill, zabawy i konkursy.
Duża frekwencja zaświadczyła o znakomitym pomyśle spotkania.
Praca oddala od nas trzy wielkie niedole: nudę, występek i ubóstwo.