01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

Wychowanie jest jak nauka jazdy na rowerze. Nie nauczy jej ojciec, który biegnie za rowerem, ani i ten, który czyta instrukcje po fakcie, gdy dziecko leży już na ziemi.
Dziecko, które po raz pierwszy siada na rower, musi być tyle razy podtrzymywane, co puszczone na swobodę.
Sztuka wychowania polega na tym, aby wiedzieć, w którym momencie uczynić pierwszą, a w którym drugą rzecz.

P. Pellegrino

W obecnych czasach wychowanie młodego pokolenia jest wyzwaniem dla rodziców i nauczycieli. Nie zawsze jesteśmy sami w stanie poradzić sobie z problemami, które pojawiają się w tym procesie.
Nie wystarczy sama dobra wola czy chęci ze strony rodziców, potrzebna jest też podstawowa wiedza na temat sposobów rozwiązywania problemów. Dlatego Dyrekcja Szkoły wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców tworzy księgozbiór dotyczący wychowania i edukowania dzieci i młodzieży.

Książki, które oferuje biblioteka szkolna mogą zainspirować rodziców do skutecznych działań wychowawczych, pobudzić do refleksji, udzielić potrzebnych wskazówek i rad.

Biblioteka szkolna jest dostępna codziennie w godz. 9.00 - 17.00.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Polecamy:

wyzwoleni rodzice wyzwolone dzieciKsiążka "Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci” wyróżniona została prestiżowa Nagrodą Krzysztofa (Christopher Award) „za afirmację najwyższych wartości duchowych człowieka”. Autorki opowiadają w niej o tym, jak uczyły się same, krok po kroku, ulepszać życie swoich rodzin. Korzystając z własnych doświadczeń, a także z doświadczeń innych rodziców przekazują wzruszające i przekonujące świadectwa takiego sposobu porozumiewania się z dziećmi, który pozwala u obu stron wyzwolić to, co najlepsze.
Atmosfera twojego domu może się zmienić, kiedy będziesz reagował w ten sposób:
Na uczucia:
„Skaleczenie może boleć.”  (zamiast) „Nie krzycz. To tylko skaleczenie.”
Na niepowodzenia:
„Mleko się rozlało. Potrzebna nam szmatka” (zamiast) „Teraz patrz, co zrobiłeś.”
Na złe zachowanie:
„Ściany nie są po to, żeby po nich pisać. Do tego jest papier.” (zamiast) „Jesteś niedobrym chłopcem. Nie dostaniesz żadnych ołówków.”

W sposobie reagowania i używania języka - przekonują autorki – tkwią niezliczone możliwości i drogi budowania wzajemnego szacunku, zaufania i uczenia się odpowiedzialności.

 

jak mowic zeby dzieci sluchaly„Przedstawiając tu nowe metody wychowawcze i proponując praktyczne sposoby ich wdrożenia, przy równoczesnej eliminacji starych wzorców, warto mieć zawsze na uwadze nadrzędny cel, jaki nam przyświeca, jaki chcemy osiągnąć.
Chcemy więc znaleźć taki sposób życia, który pozwoli nam samym czuć się dobrze, a także pomoże osobom, które kochamy, aby czuły się jeszcze lepiej; aby żyć bez oskarżania i wzajemnego obwiniania się; aby stać się bardziej wrażliwym na uczucia innych; aby wyrazić naszą irytację lub złość bez wyrządzania komukolwiek krzywdy.
Chcemy znaleźć drogę, która pozwoli traktować z pełnym szacunkiem potrzeby naszych dzieci i z równym szacunkiem – nasze własne.

 

jak mowic zeby dzieci sie uczyly„Jak mówić, żeby dzieci się uczyły” to najnowszy poradnik znakomitych autorek napisany przy współpracy dwóch nauczycielek Lisy Nyberg i Rosalyn Anstine Templeton. Książka ta pokazuje niezwykle skuteczna technikę dialogu z dziećmi (radzi, co mówić i kiedy to mówić) w domu, w szkole. Buduje most nad przepaścią między rodzicami i nauczycielami a dziećmi, które dzięki dobremu wzajemnemu porozumieniu się mają szanse stać się kochającymi i twórczymi osobami w dorosłym życiu.”

 

 

 

rodzenstwo bez rywalizacji„Jak niewiarygodnie trudne zadanie stoi przed rodzicami! Muszą wiedzieć, w jaki sposób zapewnić każde dziecko, że jest bezpieczne, wyjątkowe i kochane; muszą pomóc odkryć młodym przeciwnikom, jakie korzyści płyną z dzielenia się i współpracy; muszą wreszcie stworzyć podwaliny przyszłych stosunków między zwaśnionymi dziećmi, by któregoś dnia dostrzegły one, że stanowią dla siebie źródło oparcia i sympatii.(…)
Możemy albo zaostrzyć, albo zredukować współzawodnictwo. Możemy sprawić, że wrogie uczucia będą ukrywane, albo pozwolić na ich bezpieczne wyładowanie. Możemy zaognić walkę lub umożliwić współpracę. Nasze postępowanie i słowa mają wielką moc. Kiedy zaczyna się bitwa między rodzeństwem, nie musimy już czuć się sfrustrowani, zrozpaczeni lub bezradni. Uzbrojeni w nowe metody i nowe umiejętności, możemy doprowadzić do zawarcia pokoju pomiędzy zwaśnionymi stronami.”

 

adhd„Rodzice dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi mają dużo powodów do zmartwień i obaw. Z wielu badań międzynarodowych wynika, że odczuwają oni znaczny stres psychiczny i niepokój z powodu wystąpienia u dziecka objawów ADHD, a przede wszystkim martwią się, czy ich dziecko wyrośnie z tych zaburzeń i w jakim stopniu mogą one wpłynąć na proces edukacji i wyniki w nauce.[…]’
„Aby współpracować z lekarzami i psychologami, trzeba wiele wiedzieć o zaburzeniu dziecka, rozumieć jego zachowania, znać zasady leczenia, a także wierzyć, że rodzice też mogą pomóc w procesie terapii.[…] Książka napisana przez znakomity zespół, który od dawna zajmuje się dziećmi z ADHD i prowadzi właściwie jedyną specjalistyczną poradnię w Polsce, ma dużą szansę dostarczyć tej niezbędnej wiedzy.”

 

sztuka motywacji12 zasad wydobywania z ludzi tego, co w nich najlepsze:

  1. Od ludzi, którymi kierujesz, oczekuj tego, co najlepsze.
  2. Zauważaj potrzeby drugiego człowieka.
  3. Wysoko ustawiaj poprzeczkę doskonałości.
  4. Stwórz atmosferę, w której niepowodzenie nie oznacza przegranej.
  5. Jeśli ktoś zdąża tam, gdzie ty – dołącz do niego.
  6. Wykorzystuj wzorce, by zachęcać do sukcesu.
  7. Okazuj uznanie i chwal osiągnięcia.
  8. Stosuj mieszankę wzmacniania pozytywnego i negatywnego.
  9. Potrzebę współzawodnictwa wykorzystuj w sposób umiarkowany.
  10. Nagradzaj współpracę.
  11. Pozwalaj, by w grupie zdarzały się burze.
  12. Staraj się własną motywację utrzymywać na wysokim poziomie.

sztuka pewnosci siebie12 zasad budowania pewności siebie

  1. Koncentruj się na możliwościach, a nie na ograniczeniach.
  2. Poznaj prawdę o sobie samym.
  3. Zauważ różnicę między tym, kim jesteś, a tym, co robisz.
  4. Znajdź sobie zajęcie, które będzie sprawiało ci przyjemność i które będziesz dobrze wykonywać; ćwicz tę umiejętność przez powtarzanie.
  5. Zastąp samokrytycyzm przekonaniem o własnej wartości.
  6. Zastąp obawę przed niepowodzeniem wyrazistym obrazem celu działania i sukcesu.
  7. Pozwól sobie na trochę ekscentryczności.
  8. Zawrzyj z rodzicami pokój na optymalnych warunkach.
  9. Zintegruj swoje ciało i ducha.
  10. Pozbądź się nieuzasadnionego poczucia winy.
  11. Zaskarbiaj sobie przyjaźń ludzi, którzy pomogą ci rozwijać się.
  12. Nie trać inicjatywy, nie dawaj za wygraną, nawet jeśli spotkało cię odrzucenie.

sztuka przyjazni

  • Czy masz chociaż jedną osobę, do której możesz pójść w chwilach załamania?
  • Czy masz choć kilku takich znajomych, którym możesz złożyć niespodziewaną wizytę bez potrzeby usprawiedliwiania się?
  • Czy masz takich znajomych, z którymi spędzasz czas na rekreacji?
  • Czy masz takich znajomych, którzy pożyczą ci pieniędzy, kiedy ich potrzebujesz, lub takich, którzy pomogą ci w sposób praktyczny, kiedy liczysz na taką pomoc?

Jeżeli twoje odpowiedzi są generalnie negatywne, to znaczy, że twoje życie towarzyskie hamuje rozwój twoich przyjaźni. (…)
Prawdziwa przyjaźń potrzebuje pielęgnacji – wspólnych wieczorów przy kominku, długich spacerów, a przede wszystkim mnóstwa czasu na rozmowy.(…)
Jeśli twój kalendarz towarzyski jest zbytnio zapełniony, aby umożliwić tak bliskie związanie się z kimś, należy go po prostu odpowiednio „okroić”.

 

jak pomoc rodzicom kochanegoPodsumowując książkę autorka pisze:
„Praca ta wyrosła z własnych doświadczeń z pracy z dziećmi i ich rodzicami. Szukając przyczyn problemów, jakie spowodowały, że rodzice szukają pomocy psychologa, natrafiałam najczęściej na niezrozumienie potrzeb dziecka, nieumiejętność interpretacji jego zachowania i wynikające stąd konflikty, jakie narastając, stawały się niemal normą w życiu rodzinnym. Tworzyły atmosferę pełną gniewu, gotowości do wzajemnego oskarżania się, matka oskarżała ojca; ojciec – matkę, a oboje oskarżali dzieci.[…]
Dlatego w pierwszej części pracy opisałam najczęściej zdarzające się problemy, starając się pokazać mechanizmy ich powstawania, a także wskazać na możliwe działania mające na celu udzielenie dziecku pomocy.
Nie tylko rodzice poszukują rozwiązania pojawiającego się problemu. Dziecko także, aczkolwiek nie zawsze świadomie, szuka drogi rozwiązania. Taką drogą może być zrozumienie przyczyn trudności i rozwiązanie ich na drodze symbolicznej - a można to zrobić w sytuacjach baśniowych. Dlatego w części drugiej przykładowo podałam kilka bajek, które opowiadałam podczas sesji terapeutycznych. Bajki te mówią o zbliżonych lub nawet tożsamych zagadnieniach, jakie przeżywa dziecko i jednocześnie wskazują na możliwość rozwiązania kłopotliwej sprawy. […].
Trzecia część książki to krótkie rady dla bezradnych rodziców.[…]”

 

media a postawyKsiążka ukazuje rolę postaw w odbiorze mediów oraz w ich funkcjonowaniu. Oznacza to, że w refleksji nad mediami uwzględnia się najważniejsze postawy, które albo warunkują stosunek odbiorcy do prasy, radia, filmu i telewizji, albo też decydują o tym, jak mają wykonywać swoją prace nadawcy (dziennikarze, wydawcy, dysponenci).

Ze Wstępu

 

 

 

 

jak powiedziec nie„W książce znajdziecie 26 typowych sytuacji, które są prawdziwą zmorą rodziców dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Dzięki tej lekturze poznacie sposoby na zachowanie spokoju i zimnej krwi przy wprowadzeniu swoich stanowczych, ale jasnych ograniczeń. Autorka podpowiada rozwiązania, które wzmacniając więź między rodzicami i dziećmi pozwolą uniknąć problemów w przyszłości.”

 

 

 

 

zycie samotnego rodzicaWychowanie dziecka to wyzwanie, z którym wielu rodziców zmaga się w pocie czoła, nierzadko intensywnie korzystając z pomocy dziadków oraz innych bliższych i dalszych krewnych.
Dla samotnego rodzica jest to zadanie jeszcze trudniejsze. Jak sprostać oczekiwaniom potomka? Jak stworzyć szczęśliwy dom? I najważniejsze – jak odegrać role zarazem mamy i taty, pozostając ciągle sobą? Każdy rodzic ma swoje własne, sprawdzone sposoby. Warto jednak upewnić się, że nie przegapiliśmy czegoś ważnego i naszemu dziecku nic nie zabraknie do szczęścia.
Takie problemy leżą u podstaw tej książki. Jej autor jest jednocześnie psychologiem i rodzicem, doskonale więc zdaje sobie sprawę z możliwości, ograniczeń, lęków i frustracji towarzyszących wszystkim osobom samotnie wychowującym dzieci.

 

jak byc dobrym rodzicem trudnego dzieckaDrogi Czytelniku,
W książce, która trzymasz w ręku, autor z humorem i sympatią radzi rodzicom „trudnych” dzieci, wpadających w przedszkolu i w szkole w tarapaty, jak radzić sobie w tej kłopotliwej sytuacji. Dowiesz nie z niej , jak się zachować, gdy dyrektor szkoły wzywa Cię na dywanik, jak pomóc dziecku lub młodemu człowiekowi odnaleźć się w rzeczywistości szkolnej i porozumieć się z nim w domu.
Choć książka skierowana jest przede wszystkim do rodziców, jej myślą przewodnią jest współpraca rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół i pedagogów szkolnych na rzecz dzieci, wykazujących problematyczne zachowania. Autor radzi, w jaki sposób dorośli mogą zjednoczyć siły, by wspólnie przyczynić się do adaptacji dziecka w szkole i osiągania przez nie sukcesów w nauce.

 

100 poradPewna siebie córka to marzenie każdego rodzica. Pewność siebie to przepustka do szczęśliwszego i pełniejszego życia oraz gwarancja sukcesów na polu nauki, zabawy, miłości i komunikacji międzyludzkiej. Poziom pewności siebie zmienia się na różnych etapach życia dziewczynki. Rodzice mogą pomóc swojemu dziecku, jeśli zrozumieją, kiedy należy się spodziewać trudniejszych okresów. W tym praktycznym i mądrym poradniku Elizabeth Hartley-Brewer pokazuje rodzicom jak:

  • zrozumieć wyzwania i możliwości stojące przed dziewczynkami w dzisiejszym świecie
  • pomagać dziewczynkom rozwijać wewnętrzną siłę niezbędną do radzenia sobie z wymaganiami w szkole, życiu towarzyskim i społecznym
  • panować nad zachowaniem dziewczynek w sposób rozwijający w nich pewność siebie
  • z wyczuciem reagować na problemy dziewczynek
  • wspierać dziewczynki w nauce samodyscypliny umożliwiającej osiąganie życiowych celów

sztuka zachecaniaW dzisiejszym zagonionym, pełnym cierpienia świecie jest niewiele osób, które chcą i potrafią wysłuchać ludzi mających poważne problemy oraz podtrzymać na duchu kogoś, kto znajduje się w potrzebie. Każdy z nas powinien codziennie ofiarować drugiemu człowiekowi jedno „srebrne puzdereczko” zachęty i być gotów otoczyć go ramieniem, mówiąc: „Zależy mi na tobie”.
Jedno życzliwe zdanie może zmienić czyjeś życie na lepsze, ale wystarczy parę złych słów, by komuś życie zrujnować. Ból takiego dramatu będzie większy, gdy osobą, która nas rani, jest ktoś, kogo szanujemy, poważamy lub podziwiamy. Jeśli to mama odbiera nam nasze „puzdereczko”, możemy przez resztę życia czuć się jak śmieć.
Gdy komuś zostanie odebrane takie „srebrne puzdereczko”, potrzebuje on ich potem o wiele więcej, by wypełnić próżnię, która w ten sposób powstała.
Z drugiej strony, wielu ludzi w sposób zupełnie nieświadomy rani tych, którzy wręczają im „srebrne puzdereczka” zachęty, nie umieją bowiem przyjąć ich z wdzięcznością.

 

skazenie spirytyzmem„Niniejsza publikacja demaskuje oszustwa tkwiące w praktyce „wywoływania duchów” (od pisma automatycznego po wahadełko) i ostrzega przed poważnymi szkodami psychicznymi, moralnymi i duchowymi, jakie mogą być następstwem udziału w tego typu praktykach. Zawiera wiele dramatycznych świadectw ludzi uwikłanych w doświadczenia ze spirytyzmem. Prezentuje temat w świetle Pisma Świętego oraz nauki Kościoła.  Jest zatem adresowana przede wszystkim do tych, którzy nie chcą dać się zwieść „światłu ciemności” oraz tych, którzy, niestety, wpadli już w sidła spirytyzmu.

 

17 nieseksualnych powodowSeks jest nieodłączną częścią natury ludzkiej, co więcej – stanowić może źródło satysfakcjonujących i pięknych przeżyć. Bywa jednak, że uprawianie miłości służy zupełnie innym celom: na przykład staje się sposobem rozładowania napięcia, poszukiwania wsparcia, ucieczką przed depresją lub poczuciem osamotnienia. W rezultacie takiego postępowania do naszych sypialni zakrada się oziębłość, zazdrość czy rozczarowanie (lecz nie tylko).
Dzięki lekturze książki napisanej przez wybitnych specjalistów można tego uniknąć oraz dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystać doznania seksualne, tak aby czerpać z nich niepomiernie zwielokrotnione uczucia radości i spełnienia, zaspokoić własne tęsknoty i oczekiwania.

 

w strone wartosciTo książka niezwykła. Zawiera zbiór pojęć ułożonych w porządku alfabetycznym, dotyczących najważniejszych zagadnień życia emocjonalnego i moralnego, widzianych przez pryzmat wartości chrześcijańskich.
Autorzy pomagają w nawiązywaniu i rozwiązywaniu problemów rodzinnych i wychowawczych, takich jak: rola małżeństwa, znaczenie kary i nagrody w wychowaniu, edukacja seksualna; problemów społecznych, jak: gwałt, przemoc; oraz psychologicznych, jak: uzależnienia, żal po stracie bliskiej osoby. Przy wielu hasłach znajdują się testy psychologiczne, pozwalające określić własne stanowisko wobec omawianej kwestii.

 

dlaczego rodziceKsiążka Haliny Filipczuk stanowi głos sprzeciwu wobec polskiej – zeświecczonej – tradycji obchodzenia Pierwszej Komunii św. dziecka. Jest też propozycją przełamania tej tradycji. Odpowiada na pytanie, jak pomóc dziecku przeżyć to ważne w życiu człowieka wierzącego wydarzenie w sposób pełny i autentycznie chrześcijański. Co więcej: jak sprawić, by stało się ono okazją do odnowienia i pogłębienia życia religijnego całej rodziny.
Autorka (psycholog o wieloletnim doświadczeniu) daje rodzicom wiele konkretnych wskazówek, m.in. jak uczyć dziecko modlitwy, jak ułatwić (nie upraszczając!) rachunek sumienia, jak łagodzić napięcie związane z pierwszą spowiedzią.(…)
Autorka stale też każe pamiętać o tym, co najważniejsze: Cała rodzina musi się zdobyć na wielki wysiłek pracy nad sobą.(…) Zadaniem rodziców przygotowujących dziecko do Pierwszej Komunii św. jest(przede wszystkim) wychowanie go w duchu miłości, tak by potrafiło kochać Boga i ludzi.

 

sztuka mowienia nie„Wytyczanie granic to osiąganie dojrzałości, pozytywna aktywność, branie inicjatywy w swoje ręce. To sprawowanie kontroli nad własnym życiem.
Osoby o dojrzałych granicach nie żyją w pośpiechu, chaosie, pod dyktandem biegnących swoim torem wydarzeń. Osoby o dojrzałych granicach żyją z planem.
Nagrodą za mądrze wytyczone granice jest radość ze spełnionych pragnień. (…)
Czyż jednak droga człowieka o dojrzałych granicach nie jest w realnym życiu nieustannie zagrożona? Czy będą nas omijać próby, komplikacje oraz ludzie chcący, byśmy służyli im, a nie Bogu? Na pewno nie.
Pamiętajmy jednak, że człowiek o dojrzałych granicach rozumie to, dopuszcza i przewiduje. Wie, że w razie potrzeby może zawsze sięgnąć po swoje „nie”. Nie po to, by atakować czy karać, lecz po to, by ochronić i dobrze wykorzystać swój czas, talenty i wszelkie inne skarby, które powierzył mu Bóg”.

 

krokodyl dla ukochanej„Jak widać w tytułach autor podkreśla, że warto włożyć wiele wysiłku, by stworzyć dobrą, kochającą rodzinę. Tym razem jest to wezwanie do kobiet, szczególnie młodych, aby czarem swej kobiecości, wyczuciem dobra i piękna pomagały mężczyznom odzyskać lub utrzymać ich męską godność.(…)”
Autor podkreśla, że: „Właściwe wykorzystanie przez kobietę jej możliwości wychowawczych, motywowanie mężczyzny do samowychowywania i sięgania do łaski nadprzyrodzonej musi zaowocować jego rozwojem. I tu następuje kluczowy moment. Jeżeli kobieta dostrzeże ten wzrost, powinna o tym powiedzieć mężczyźnie. On musi znaleźć podziw w jej oczach za to, że oto stał się bardziej wartościowym człowiekiem. Jeżeli tak będzie, nic nie powstrzyma go przed dalszym rozwojem, choćby dlatego, by ukochana zobaczyła, na co naprawdę go stać.”

 

warto zyc zgodnie z natura…nic tak nie uszczęśliwia człowieka jak życie w zgodzie ze swą własną naturą – bycie sobą w pełni ludzkim wymiarze. Dla ludzi wierzących sprawa jest jasna, bo bycie sobą to bycie tym, do czego zostałem stworzony, przeznaczony, do czego „najlepiej się nadaję”.
On, mój Stwórca wie najlepiej co dla mnie jest dobre i mówi mi to w całym objawionym Słowie. Mówi to w szczególnie skondensowany sposób w Dziesięciu Przykazaniach i podsumowującym je przykazaniu miłości…

 

 

 

ku malzenstwu i rodzinieKsiążka pt. ”Ku małżeństwu i rodzinie” wprowadza w rozważania, homilie i orędzia Ojca Świętego, które rozwijają temat narzeczeństwa, małżeństwa, chrześcijańskiej rodziny i jej ochrony:

  • Powołanym do małżeństwa – Kościół głosi, że jedynie przyjęcie Ewangelii pozwala na spełnianie wszystkich nadziei, które człowiek słusznie pokłada w małżeństwie i rodzinie.
  • Przymierze małżeńskie w oczach Bożych – jest historią wzajemnej miłości, drogą ludzkiej i chrześcijańskiej dojrzałości. Jedynie poprzez stopniowe ujawnianie się osobowości można wzmocnić stosunek miłości, która obejmuje całość życia małżonków.
  • Bóg prawzorem rodziny – Boskie „My” jest przedwiecznym prawzorem ludzkiego „my” – tego przede wszystkim, jakie mają stanowić mężczyzna i kobieta stworzeni na obraz i podobieństwo Boga samego. Dzięki temu życie rodzinne posiada u samych podstaw charakter komunijny i komplementarny zarazem.
  • Ochrona małżeństwa, rodziny i życia dzieci nienarodzonych – jest powołaniem, aby szanować tajemnicę życia i bronić go zawsze i wszędzie, także życia nienarodzonych dzieci, a zarazem okazywać realną pomoc i nieść otuchę matkom, które zmagają się z trudnościami; aby modlić się i działać przeciw aborcji, przeciw wszelkim formom przemocy, w tym także przeciw deptaniu kobiet i dzieci przez pornografię; stanąć w obronie życia ludzi starszych i niepełnosprawnych, przeciw próbom upowszechniania ”wspomaganego samobójstwa” i eutanazji!

Nie ulegajcie naciskom i pokusom świata, który zbyt często próbuje lekceważyć najbardziej podstawową prawdę: że każde życie jest darem Boga Stwórcy i że musimy zdać sprawę przed Stwórcą z tego, czy użyliśmy go dla dobrych, czy dla złych celów – woła Jan Paweł II.

 

poznac siebie zrozumiec innychKażdy człowiek to tajemnica nie do zgłębienia w pełni dla siebie, a także dla innych. Jeśli jednak poznasz wewnętrzne mechanizmy, którym podlega Twoje życie psychiczne i społeczne, wtedy nauczysz się nad nimi panować, zrozumiesz nieuświadomione dążenia zarówno Twoje, jak i drugiego człowieka, poznasz lepiej swoje zalety i wady.
Do tego właśnie skutecznie pomoże Ci ta książka, oparta na słynnej typologii holendersko-francuskiej. Zawarte tu praktyczne wskazówki ułatwią Ci pełny rozwój Twoich możliwości.

 

 

ojcowska miloscTata, który jest dostępny, ma w sobie dużą otwartość, zadaje dzieciom pytania, rozwija wspólne zainteresowania, wkłada wysiłek w rozwój przyjaźni i dba o to, by rodzina wytworzyła wspólne tradycje, jest na dobrej drodze do tego, by przybliżać dzieciom obraz naszego Ojca w Niebie. Taki mężczyzna jest zarówno ojcem, jak i przyjacielem swoich dzieci.
Taki ojciec daje swoim dzieciom coś więcej niż tylko przyjaźń. On uczy je, jak budować relacje, pokazuje im wzór zdrowej rodziny, jest ochroną przed niebezpiecznymi i szkodliwymi przyjaźniami. Przygotowuje swoje dzieci do wchodzenia w interakcje społeczne z rówieśnikami w okresie dojrzewania i w dorosłym życiu. Daje im przyjaźń, która pośród wielu wyzwań i przemian wieku dojrzewania zawsze będzie stałym elementem ich życia. Taki ojciec zachęca też dzieci do tego, by rozwijały przyjaźń ze swoim Ojcem w Niebie, z Bogiem.

 

wyobcowane pokolenieDlaczego reguły i logika życiowych konsekwencji mają tak małe znaczenie w życiu wielu młodych ludzi?
Statystyki policyjne na całym świecie jasno pokazują, że w pokoleniu współczesnych nastolatków lawinowo rośnie przemoc, nieopanowana agresja i emocjonalna hermetyczność na wszelkie przejawy gwałtu i destrukcji. Josh McDowell, od lat zajmujący się problemami młodzieży, ukazuje w swojej książce nie tylko źródła tego zjawiska, ale i sposoby jakimi można temu zapobiegać.
Brak ciepłego kontaktu z rodzicami, samotne spędzanie wielu godzin przed telewizorem czy ekranem komputera albo konsolą gry komputerowej powodują, że młodzi ludzie czują się oderwani od świata swoich rodziców, nieakceptowani i niezrozumiani. Rodzące się w nich obawy przeradzają się z czasem w głęboko ukryty strach, od którego już tylko krok do gniewu. Ten z kolei aż nazbyt często doprowadza do aktów przemocy i dzikiej agresji.
Ta książka jest skierowana do rodziców, wychowawców i wszystkich osób zajmujących się problematyką młodzieży. Pokazuje ona, jak wkroczyć do skomplikowanego świata młodych ludzi i nawiązać z nimi mocną więź w tak trudnych warunkach, jakie tworzy filozofia postmodernizmu. Współcześni młodzi ludzie poszukują realnego przeżycia. Pragną osobiście doświadczyć czegoś, co będzie miało znaczenie w ich życiu i w ich relacjach. Za fasadą przemocy i agresji skrywają swoją potrzebę poczucia bezpieczeństwa i świadomości, że ktoś się o nich troszczy i utożsamia się z tym, co oni przeżywają. Akceptacja, wspólne spędzanie czasu, rozmowa z dzieckiem, okazywanie miłości i dostępność, to te z elementów, które pomagają budować relacje na głębokim, emocjonalnym poziomie i sprawią, że dziecko przestanie czuć się wyobcowane i samotne.

 

prawda czy falszWspółczesny świat diametralnie zmienił swój stosunek do podstawowych wartości. Młodzież w dzisiejszych czasach jest zupełnie inna niż ich rodzice. Kiedyś wszyscy byli zgodni co do tego, co jest dobre, a co jest złe. Rodzice, dziadkowie, nauczyciele czy nawet przechodnie na ulicy wpajali dzieciom te same wartości. Media nie miały takiego wpływu na kształtowanie myślenia, jaki mają obecnie. Dzisiaj, niestety, dzieje się zupełnie inaczej. Z tego powodu młodzi ludzie bardzo często nie potrafią odróżnić dobra od zła. Nawet dzieci wychowywane w chrześcijańskich domach dokonują wyborów, których nie pochwaliliby ich rodzice. To się dzieje na naszych oczach.
Josh McDowell, znakomity autor i specjalista z zakresu chrześcijańskiego wychowania, ukazuje w swojej najnowszej książce co, jako rodzice, możemy uczynić, by pomóc naszym dzieciom w wykształceniu zdrowego sumienia i zdolności oceniania sytuacji, z jakimi będą się stykać w życiu. Jeśli pragną Państwo wpoić swoim dzieciom, co jest prawdą absolutną i jakimi priorytetami powinny kierować się w swoim życiu, to książka, którą trzymają Państwo w ręku, będzie dla Was pożytecznym narzędziem.
Świat otaczający nas nie czeka na nasze przyzwolenie. Wchodzi w każdą lukę wychowawczą, jaką pozostawiają rodzice, dziadkowie czy szkoła. Media, choć w zawoalowany sposób, to jednak wściekle walczą o dusze naszych dzieci, gdyż jest to dla nich lukratywny biznes. Nie pozwólmy się zwieść myśląc, że nasza rodzina jest wyjątkowa i nam się nic takiego nie przydarzy, że nasze dzieci są dobrze chronione. Wpływ mediów i środowisk rówieśniczych na myślenie naszych dzieci jest większy, niż sobie to wyobrażamy. Wykorzystajmy więc czas, póki go mamy. I zróbmy to mądrze!

 

oszukaniJak odpowiedzieć na wyzwanie stawiane przez dzisiejsze kulty?
Gdy pukają do twoich drzwi, są nastawieni bardzo przyjaźnie. Książki jakie proponują są zazwyczaj interesujące. Ale czy możesz wierzyć w to, co czytasz i słyszysz? Autorzy „Oszukanych” docierają do fundamentalnych różnic między chrześcijaństwem a przekonaniami :

  • świadków Jehowy
  • New Age
  • mormonizmu
  • i innych popularnych grup.

Przewodnik ten zawiera informacje, które mogą przygotować cię do spotkania z tymi grupami. Dowiesz się z niego, czym różnią się one od biblijnego chrześcijaństwa, w jaki sposób przyciągają nowych członków i jak można doprowadzić wyznawców kultów do zrozumienia prawdy o Jezusie Chrystusie.

 

slowo ktore laczyTo nie jest kolejny poradnik w stylu „Przyspieszony kurs wychowania dzieci”. Ta książka nie jest przeznaczona dla rodziców, którzy pragną za wszelką cenę „zapanować” nad swoimi niesfornymi latoroślami. To książka dla rodziców, którzy chcą naprawdę zrozumieć swoje dzieci, poznać ich troski, nauczyć się z nimi rozmawiać, a także przekazać im prawdę o Chrystusie.
Młodzież w dzisiejszych czasach często ma zniekształcone poglądy na temat Boga, chrześcijaństwa i Pisma Świętego, co niestety znajduje odbicie w ich postępowaniu. Biblia jest postrzegana przez współczesne młode pokolenie jako zbiór nakazów i zakazów moralnych. Młodzi ludzie nie widzą prawdziwego przesłania Pisma Świętego.
Autorzy w „Słowie, które łączy” pokazują sposób, jak dotrzeć do serca zbuntowanego nastolatka i udzielają rodzicom praktycznych rad, jak kierować młodych ludzi ku Bogu, tak by mogli dostrzec Jego bezwarunkową miłość i pragnienie nawiązania z nimi bliskich relacji. To obowiązkowa lektura dla rodziców, którym zależy na znalezieniu wspólnego języka ze swoimi dziećmi.

 

jak kochac dzieciJest to przewodnik wychowawczy, który przybliża nam podstawowe zasady nawiązywania głębokich relacji ojcowskich, macierzyńskich przyjacielskich.. Dziecko jest bowiem nie tylko małym, bezradnym człowiekiem, ale także dorastającym partnerem życiowym, z którym rodzice, wychowawcy i duszpasterze winni nawiązywać życzliwy i budowany na prawdzie dialog. Autor, wrażliwy na los ludzi młodych, pragnie przypomnieć nie tylko rodzicom, ale całemu społeczeństwu, że dzieci są najcenniejszym darem, jaki posiadamy. Hojność, trud i poświęcenie włożone dziś w ich wychowanie zaowocuje jutro stokrotnie w ich życiu.

 

 

rozmowy z dzieckiemKiedy dziecko zadaje rodzicowi pytania dotyczące sfery intymnej, czyli seksu i miłości, oraz trudnych kwestii społecznych jak przemoc, pedofilia, prostytucja czy śmierć, reaguje on zazwyczaj zażenowaniem i bezradnością.
Jak zmienić tę sytuację i podchodzić do trudnych rozmów z dzieckiem jak do ciekawego wyzwania, próby pogłębiania więzi i troskliwego przygotowywania go do życia? W jaki sposób, informując dziecko o skomplikowanych zjawiskach społecznych i niebezpieczeństwach, nie wzbudzać niepokoju, nie burzyć pozytywnej wizji świata, nie odbierać mu typowego dla niego optymizmu?
W książce tej rodzice znajdą przystępne wyjaśnienia prawidłowości rozwoju emocjonalnego dziecka, o których należy pamiętać, omawiając z nim trudne kwestie. Pomocne będą przykłady odpowiedzi na dociekliwe, trudne dziecięce pytania, jakie należy zadać dzieciom w kontekście danej rozmowy. Uśmiech wywołują autentyczne anegdoty obrazujące dziecięce spojrzenie na świat, często odmienne od dorosłego, ale równie ciekawe, a na pewno sympatyczne.

 

10 bledowMimo że rodzice pragną jak najlepiej wychować swoje dzieci, czasem popełniają poważne błędy wychowawcze. Kevin Steede w tym mądrym poradniku w bardzo przystępy sposób opisuje metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach związanych z rodzicielstwem.
Autor jest ojcem kilkuletniej dziewczynki, dzięki czemu najczęściej popełniane błędy może poprzeć przykładami z życia swojej rodziny.
W bardzo spontaniczny i przyjacielski sposób pisze o sprawach najważniejszych:

  • jak kochać dzieci takimi, jakie są,
  • w jaki sposób ustrzec się przed realizowaniem poprzez nie własnych marzeń,
  • jak rozmawiać i słuchać,
  • w jaki sposób mądrze zaprzyjaźnić się z własnym dzieckiem, nie tracąc autorytetu rodzica.

Dzięki przykładowym dialogom i opisanym sytuacjom ma się wrażenie, iż autor pisze do nas i o nas. Lektura książki przekonuje, że możemy być wspaniałymi rodzicami.

 

profilaktyka uzaleznien a wartosciWe wstępie autor pisze m.in.:
"Książeczka ta jest przeznaczona przede wszystkim dla rodziców oraz wychowawców młodego pokolenia. Znajdują się tu podstawowe informacje na temat środków psychoaktywnych, ich działania, przebiegu procesu uzależnienia, przyczyn sięgania po środki uzależniające. W jednym z rozdziałów krótko scharakteryzowano najczęściej popełniane przez rodziców błędy wychowawcze. Kolejną część poradnika poświęcono wartościom i ich znaczeniu w prawidłowym rozwoju moralnym dziecka oraz opisano, w jaki sposób można uświadamiać, przekazywać, kształtować wartości w różnych okresach życia młodego człowieka.”

 

dziecko wsrod mediowTelewizja, Internet, radio – mogą być i są dobre. Mogą jednak okazać się dla korzystającego z nich – niszczące, niebezpieczne. Dlatego tak ważne staje się właściwe wychowanie dzieci i młodzieży do umiejętnego korzystania z tego, co daje ogromną szansę poznawania świata i twórczości człowieka. Książka ks. prof. Janusza Nagórnego zwraca uwagę na zagrożenia i wyzwania związane ze światem mediów, ale uczy również odpowiedzialnego podejścia do korzystania z nich – z tego względu może służyć rodzicom i wychowawcom jako pomoc w kształtowaniu odpowiednich postaw ich dzieci i wychowanków.

o. Andrzej Kiejza OFMC

 

psychologia porozumiewania siePublikacja stanowi syntezę dorobku współczesnej psychologii w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej. Ukazuje konkretne sposoby przezwyciężania typowych trudności w tej dziedzinie, a jednocześnie uczy sztuki empatii i asertywności. Lektura książki pomaga lepiej rozumieć to, co mówią do nas inni, oraz precyzyjniej wyrażać treści, które pragniemy im przekazać.

 

 

 

 

z mlodzieza spokojnie o rodzicachW zamyśle Stwórcy życie rodzinne powinno napawać radością braci, siostry i ich rodziców. Dlaczego często tak się nie dzieje? Dlaczego młodzi najlepiej czują się poza domem, a rozmowy z rodzicami nierzadko zamieniają się w kłótnie? Statystycznie niewielu młodych ucieka z domu, ale dziesiątki tysięcy opuszcza dom w wymiarze duchowym. Są w nim tylko po to, żeby się przespać, najeść i otrzymać wszystko to, co do biologicznego trwania potrzebne. Całe zaś „życie duchowe” prowadzą poza domem.
U kolegów, znajomych, na ławce na podwórku, na klatce schodowej. CZY TAK BYĆ MUSI? Czy mimo odmiennego patrzenia na świat przez młodych i starszych nie może dojść pomiędzy nimi do całkiem przyzwoitego porozumienia?”

 

z rodzicami spokojnie o mlodziezy"W zamyśle Stwórcy życie rodzinne powinno napawać radością braci, siostry i ich rodziców. Dlaczego często tak się nie dzieje? Dlaczego młodzi najlepiej czują się poza domem, a rozmowy z rodzicami nierzadko zamieniają się w kłótnie? Statystycznie niewielu młodych ucieka z domu, ale dziesiątki tysięcy opuszcza dom w wymiarze duchowym. Są w nim tylko po to, żeby się przespać, najeść i otrzymać wszystko to, co do biologicznego trwania potrzebne. Całe zaś „życie duchowe” prowadzą poza domem.
U kolegów, znajomych, na ławce na podwórku, na klatce schodowej. CZY TAK BYĆ MUSI? Czy mimo odmiennego patrzenia na świat przez młodych i starszych nie może dojść pomiędzy nimi do całkiem przyzwoitego porozumienia?”

 

jedynakTwoje dziecko może odnieść sukces w życiu.
Akceptuj swego jedynaka ze wszystkimi jego zaletami i słabościami.
Unikaj chwalenia go ponad miarę i ganienia bez przerwy.
Przestań ulegać presji jego gwałtownych uczuć i natrętnych próśb.
Jedynacy nie są w gorszej sytuacji niż niejednacy. Rodzice muszą jednak zadbać o to, by już od najmłodszych lat mieli oni możliwość zbierania doświadczeń podczas licznych kontaktów z dziećmi.
Gdy dzięki pomocy rodziców dziecko może nauczyć się akceptować siebie, wyrażać swoje pragnienia, czuć i rozumieć innych ludzi, nawiązywać z nimi trwałe związki, bezbłędnie pokieruje swoim życiem.
W książce znajdziesz:
Sytuacje z życia wzięte i płynące z nich nauki .
Zabawy rozwijające wrażliwość.

 

dzieci telewizji„Nieskończona seria przemocy, wulgarności, wstrząsających historii, scen w mocnych kolorach. To brutalna synteza, ale taka właśnie jest nasza telewizja.(…).
Czy wystarczy wyłączyć aparat lub wystawić go za drzwi, żeby uchronić nasze dzieci od niebezpieczeństwa, że w końcu ulegną „homogenizacji”? Nie, nie wystarczy. Bo jeśli rodzice nie wyciągną ręki do swoich dzieci, żeby razem z nimi zastanowić się nad tym, co zobaczyli w telewizji, owe negatywne wzorce zostaną i tak przyswojone za pośrednictwem przyjaciół i kolegów ze szkoły (…).
Lepiej więc nie pozostawiać dzieci i nastolatków bez ochrony w postaci rodzinnego wsparcia.
Nasze codzienne życie jest tak przesiąknięte telewizyjnymi skojarzeniami i sugestiami, wyrażanymi wprost lub w sposób zawoalowany, że nie da się uciec od konfrontacji z nimi.”

 

zabawa w zabijanie„Człowiek (…) nie powinien być obojętny wobec tego, co „sieją w duszy ludzkiej” jego własne wynalazki, dlatego w przedstawionym (…) opracowaniu staramy się odpowiedzieć na następujące pytania: jaki jest wpływ oglądania scen przemocy i grania w agresywne gry komputerowe na psychikę dzieci, a szczególnie na poziom ich agresywności? Czym można wyjaśnić ten wpływ? A wreszcie – czy i w jaki sposób możemy temu wpływowi przeciwdziałać? To ostatnie pytanie nie są oczywiście pełne ani kompletne i prowadzimy dalsze badania w tym zakresie.(…).
Liczba obrazów przemocy w mediach stale rośnie i stają się one coraz bardziej drastyczne. (…) Każdego tygodnia dzieci oglądają w telewizji setki morderstw i korzystając z gier komputerowych , setek symulowanych morderstw dokonują.
Dzieci bawią się w zabijanie. Czy to dobra zabawa?”

 

ocalic ofelieAutorka książki, psycholog i terapeutka „przez wiele lat obserwowała dramatyczne przeistaczanie się radosnych, pełnych ufności i rozlicznych zainteresowań dziewczynek w bojaźliwe, bezwolne, a zarazem agresywne i gotowe do autodestrukcyjnych działań istoty, których świat kurczył się nagle do mody, diety i uczestnictwa w subkulturach młodzieżowych.

 

 

 

 

nieznosne dzieci i zdesperowani rodziceZ tej książki dowiesz się, jak postępować z dzieckiem nadpobudliwym, trudnym i łatwo wpadającym w złość.
Test oceniający agresywność dziecka, ostrzeżenia przed pułapkami, które czyhają na rodziców, i rozwiązania problemów wychowawczych.
Książka pozwoli Ci spojrzeć na siebie z dystansu, ocenić własne zachowanie wobec dziecka, stwierdzić, czy jesteś sprawiedliwy, potrafisz je wysłuchać, czy chwalisz je, mówisz mu, że je kochasz, okazujesz zaufanie i zainteresowanie.

 

 

zazdrosne dzieciJak postępować, gdy pojawia się zazdrość i rywalizacja między rodzeństwem.
Dlaczego Twój jedynak jest zazdrosny, gdy w rodzinie pojawia się drugie dziecko?
Dlaczego dzieci kłócą się i są wobec siebie złośliwe?
Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą o miłość rodziców?
Gdy w domu pojawia się drugie dziecko, pierwsze reaguje zazdrością. Co robić, aby przygotować jedynaka na narodziny siostry lub brata. Jak dać każdemu dziecku tyle miłości, ile potrzebuje, tak żeby nie czuło się opuszczone i niekochane.
Z naszej książki rodzice dowiedzą się, skąd się bierze zazdrość u dzieci, jak ją rozpoznać i jak właściwie postępować, by uniknąć konfliktów między rodzeństwem oraz nauczyć je kochać się i szanować nawzajem.

 

internet a dzieciInternet jest niezwykłym miejscem. Pozwala na jednoczesne porozumiewanie się, uczenie i zabawę. Coraz więcej dzieci ma do niego dostęp, i to zjawisko jest ze wszech miar korzystne. Jednak wielu rodziców i opiekunów dzieci dostrzega również ciemne strony Internetu, na przykład wchodzenie na niewłaściwe dla nieletnich strony internetowe lub kontakty z nieznanymi osobami. Parry Aftab ostrzega przed niebezpieczeństwami, które czyhają na dzieci w Internecie, przedstawia kompletny program, umożliwiający korzystanie z bogactw Internetu przy jednoczesnym unikaniu jego zagrożeń. Uczy, jak nadzorować dzieci korzystające z komputera oraz jak posługiwać się programami filtrującymi w celu unikania oszustw i niebezpiecznych reklam.

 

dom rodzinny„Czym powinniśmy się kierować w wychowaniu naszych dzieci? Ile mamy w nie wpoić akceptacji, ile odrzucenia, a ile woli zmiany dzisiejszego świata? Jak najlepiej przygotować je na to, co przewidział dla nich Bóg w dalekiej przyszłości?
Kiedyś to społeczeństwo dawało rodzicom punkty odniesienia i popierało ich decyzje autorytetem społecznym. Istniały powszechnie akceptowane zwyczaje i konwenanse, jakimi rządziło się życie społeczne; istniał określony porządek, przynajmniej w swych fundamentach chrześcijański.
Nie istnieją już prawdziwe modele społeczne, niewiele pozostało zwyczajów i konwenansów, które mogłyby nam pomóc w sztuce chrześcijańskiego życia. Musimy sami starać się przekazać naszym dzieciom chrześcijański światopogląd i chrześcijańskie podejście do życia.(…)
Kultura chrześcijańska, jaką my, rodzice, mamy kultywować każdego dnia w naszych domach, musi być zarówno mocna jak elastyczna, sprecyzowana, ale z miejscem na modyfikacje. Musi bowiem przygotować nasze dzieci żyć jako chrześcijanie zarówno w naszych czterech ścianach, jak i poza domem, teraz, ale i w przyszłości.”

 

mali dzisiaj dorosli jutroRozdział pierwszy próbuje wyjaśnić, co znaczy „wychowywać”. Na tym rozdziale opiera się cała dalsza treść.
Rozdział drugi przedstawia trzy podstawowe drogi, które pozwalają nam wychowywać: droga słowa, droga przykładu, droga miłości. Stąd tytuł: ”Mówić, robić, całować: równa się wychowywać”.
Rozdział trzeci i czwarty mówią o tym, kogo chcemy wychowywać, ze szczególną uwagą na dziecko ("Być dzieckiem”) i młodzieńca, ("Wspaniały czas młodości”).
Rozdział piąty jest zadedykowany tym, na których ciąży obowiązek wychowywania: matka, ojciec, dziadkowie.
W końcu, ponieważ wychowywanie nie może i nie powinno być pracą przymusową, torturą, koszmarem, ostatni rozdział stawia akcent na radość i optymizm w wychowaniu.

 

warto naprawic malzenstwo„Pragnąłbym pomóc konkretnym rodzinom(…) poprzez opisanie najczęstszych źródeł zagrożeń i wskazać na sposoby ich przezwyciężenia.
Uprawnia mnie do tego (oprócz ponad trzydziestoletniego stażu małżeńskiego) wieloletnia praktyka w poradni małżeńskiej i setki rozmów z poróżnionymi małżeństwami.
(…) Najpoważniejszym problemem jest coraz powszechniejsze odchodzenie od Boga i w ogóle od świata wartości wyższych, przez co znikają wyższe motywacje do utrzymania trwałości związku małżeńskiego.(…)
To byłaby najgłębsza ogólna przyczyna widocznego osłabienia trwałości i jakości małżeństwa, lecz można by wymienić również znacznie bardziej przyziemne i konkretne źródła kryzysów. Nazwanie po imieniu tych źródeł może pomóc ludziom dobrej woli w rozpoznaniu własnych problemów i w efekcie w naprawie ich małżeństw. Oto wspomniane źródła kryzysów:

  • Egoizm czyniący ludzi niezdolnymi do miłości, czyli dawania dobra drugiemu swoim kosztem.(…)
  • Nieznajomość,(a nawet nieświadomość) różnic między kobieta i mężczyzną będących w zamyśle Stwórcy pomocnymi w wypełnianiu różnych ról(…).
  • Spojrzenie na płciowość jedynie przez pryzmat przyjemności i widzenie dziecka jako przeszkody w miłości i zagrożenie swobody.
  • Brak dowartościowania żony i męża przez siebie nawzajem.(…).
  • Niechęć do rodziny współmałżonka(…).
  • Nieumiejętność poprawnej komunikacji(…).”

nasze malzenstwo potrzebuje lekarstwaPozostawianie żółtych samoprzylepnych karteczek na lodówce, wymiana zdań podczas oglądania telewizji, wymiana informacji – często tak właśnie wygląda porozumiewanie się między mężem i żoną.
W naszym zabieganym świecie często po prostu nie mamy czasu na bycie małżeństwem i poznawanie siebie nawzajem.
Dobrą receptą jest wpisanie naszego małżeństwa jako priorytetu do osobistego kalendarza i znalezienie czasu na bycie ze sobą. Małżeństwo powinno być bowiem czymś więcej niż umową między dwiema osobami, polegającą na regulowaniu rachunków, spaniu razem, wychowywaniu dzieci i dzieleniu się materialnymi dobrami.
Ma być cudowną więzią, w której dobro drugiej osoby jest ważniejsze niż własne. Takiej intymności nie można jednak osiągnąć bez uważnego wsłuchiwania się w drugą osobę i dzielenia się swoimi marzeniami. Dwoje nie może stać się jednym, dyskutując tylko o pracy, czy o tym, które z nich ma odebrać dziecko ze szkoły.
Niniejsza książka jest praktycznym poradnikiem, jak z byle jakiego związku stworzyć mocne, pełne siły i oddania małżeństwo. Jak w wypadku każdego problemu, im szybciej się nim zajmiemy, tym lepsze będą rezultaty kuracji.

 

dziki ojciecStrategia pozytywnych inicjacji służy budowaniu u dziecka zdrowego poczucia tożsamości, przynależności do wspólnoty i systemu wartości, który uznają rodzice. Dopóki dziecko nie jest samodzielną, dojrzałą i odpowiedzialną osobą, w gąszczu możliwości i zagrożeń łatwiej mu się odnaleźć i przetrwać, gdy może sobie z dumą powiedzieć: „U nas tak się nie postępuje”, „W naszej rodzinie mamy inne zasady”. Oto cel strategii pozytywnych inicjacji, o której traktuje ta książka.

 

 

 

wychowanie bez porazekAutor, krytykując dotychczasowe modele rozwiązywania konfliktów (oparte na błędnym schemacie: „zwycięzca – pokonany”), proponuje stosowanie metody bez pokonanych. Dąży do wprowadzenia takich zasad komunikacji, które w sytuacji konfliktowej pozwolą znaleźć rozwiązanie kompromisowe, zadowalające obie strony.
Wielką zaletą pracy Thomasa Gordona, obok jasnego wykładu i prostego języka, jest pokazanie, jak się praktycznie posługiwać metodą bez pokonanych. Choć odnosi się ona przede wszystkim do rozwiązywania sporów między rodzicami a dziećmi, może być wykorzystana także we wszelkich międzyludzkich sytuacjach konfliktowych.

 

dyscyplinaNiniejsze wydanie niezwykle popularnej książki podchodzi do trudnego zadania dyscyplinowania dzieci z humorem, błyskotliwością oraz doświadczeniem.
Dr Phelan ułatwi wam rodzicielską misję w trzech prostych krokach:
Krok 1: Panowanie nad złym zachowaniem: Poznacie niezwykle łatwą metodę POWSTRZYMYWANIA dzieci od robienia tego, czego nie chcecie (marudzenie, kłótnie, napady złości, rywalizacja rodzeństwa itp.).
Krok 2:Zachęcanie do dobrego zachowania: Poznacie kilka sposobów INICJOWANIA w dzieciach pożądanego zachowania (sprzątanie pokoju, chodzenie spać, odrabianie prac domowych itp.).
Krok 3: Wzmacnianie więzi: poznacie cztery skuteczne techniki, które pomogą wam wzmocnić więź łączącą was z dziećmi.

 

nadpobudliwosc psychoruchowa u dzieci„Nie możemy państwu obiecać, że ADHD Waszego dziecka zniknie pewnego poranka. Nie możemy też państwu powiedzieć, że lepiej wiemy, jak poradzić sobie z Waszym dzieckiem. Możemy jednak podzielić się z wami tym, co wiemy o kłopotach osób  z ADHD i tym, jak inni rodzice próbowali sobie z nimi radzić. To jednak Wy musicie znosić i wychowywać  swojego małego nadpobudliwego człowieka. To wy musicie znosić uwagi otoczenia, które nie może zrozumieć, ile wysiłku wkłada w to, żeby wysiedzieć w jednym miejscu.”

 

 

kochaj i wspomagajW naszym poradniku rodzice znajdą odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, m.in.:
Jak wspomagać rozwój mowy dziecka?
Ile czasu dziecko powinno poświęcać na naukę, a ile na zabawę?
Jak przygotować dziecko na samodzielne wakacje?
Gdzie szukać pomocy, jeśli dziecko ucieknie z domu?
Jak porozumieć się z krnąbrnym nastolatkiem?
Wszyscy, nawet najlepsi rodzice mają czasami wątpliwości, jak postąpić w trudnych sytuacjach wychowawczych. Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się problemy, z jakimi muszą sobie radzić, ale najważniejsze zalecenia pozostają zawsze te same:
bądź blisko, wyznaczaj granice, stawiaj wymagania, ale zawsze na miarę możliwości dziecka.
Autor opisuje różne sytuacje wychowawcze i proponuje konkretne sposoby, jak poradzić sobie z trudnościami i poprawić relacje w rodzinie.

 

ja dziecko i tvKonieczne jest przygotowanie telewidza do odbioru refleksyjnego, krytycznego i konstruktywnego. W pierwszym rzędzie w takie kompetencje wyposażyć trzeba NAUCZYCIELI wszystkich szczebli edukacji szkolnej oraz RODZICÓW, których jedną z najważniejszych powinności wobec własnych dzieci jest troska o ich właściwe wychowanie, a przecież tak intensywnie oglądane programy telewizyjne posiadają silne oddziaływanie socjalizujące o skutkach zbyt często – niestety - negatywnych wychowawczo, jeśli brak odpowiedniego przeciwdziałania.
Taki właśnie cel stawia sobie Poradnik dla rodziców i wychowawców, w moim głębokim przekonaniu wręcz wzorcowo skonstruowany i napisany: bardzo wysoki poziom merytoryczny, znakomita orientacja autora w najnowszej literaturze przedmiotu, ogromna rozwaga w formułowaniu wniosków i wyraźnie widoczna troska przede wszystkim o dobro "telewizyjnego dziecka”. Przyjęta w "Ja, dziecko i TV” struktura narracji, komunikatywny a zarazem piękny językowo styl wywodu, dostarcza odbiorcy nie tylko precyzyjnie zredagowanej informacji, ale i intelektualnej i estetycznej satysfakcji. Ujmujące są rozmieszczone w różnych miejscach poradnika refleksje i fragmenty wierszy doskonale współbrzmiące z treściami odnośnych fragmentów tekstu i pobudzające do zastanowienia i refleksji. Nie mniej ważną zaletą są kryteria analiz i ocen prezentowanych w telewizji filmów, wątki dialogów z dzieckiem, wzruszające "notatki mamy”…
Wobec ogromnych potrzeb w tym względzie i nadzwyczajnej pilności samego problemu – polecam poradnik ze względu na jego niekwestionowane walory merytoryczne i metodyczne.

Prof. zw. dr hab. Józef Skrzypczak

Początek strony