We wtorek, 1 września miało miejsce dawno oczekiwane przez wszystkich uczniów wydarzenie czyli rozpoczęcie roku szkolnego. W rok szkolny 2015/2016 wchodzimy ze społecznością gimnazjalistów tworzoną przez 245 uczniów, którzy uczą się w 9 klasach.
Uroczystość rozpoczynająca rok szkolny zaczęła się tradycyjnie od Mszy Świętej o godzinie 10.00. Następnie uczniowie udali się do swoich klas na spotkania z wychowawcami, w trakcie których przywitali się z dawno nie widzianymi nauczycielami, kolegami oraz otrzymali plany lekcji. Klasy pierwsze z uśmiechem na ustach przeżyły swój pierwszy dzień w nowej szkole, zwłaszcza że już następnego dnia wyjeżdżały na obóz integracyjny do Sztutowa. Pozostałe klasy natomiast od środy zaczęły normalny tryb pracy szkolnej. Mamy nadzieję, że dla wszystkich uczniów ten rok będzie bardzo owocny!
W dniach 02 – 05. 09. 2015 r. klasy pierwsze gimnazjum wyjechały na obóz integracyjny do nadmorskiej miejscowości Sztutowo, położonej na Mierzei Wiślanej. Głównym celem obozu było zapoznanie się i zintegrowanie uczniów z nowymi koleżankami i kolegami oraz wychowawcami.
Na naszych nowych uczniów czekało wiele atrakcji. Przede wszystkim uczestniczyli oni w zabawach towarzyskich, rekreacyjno - ruchowych, sportowych, ale także poznawali historię, kulturę i przyrodę odwiedzanego regionu. Uczestniczyli m.in. w wycieczce do Gdańska, podczas której mieli okazję zobaczyć Kościół św. Mikołaja, Kościół św. Brygidy, urokliwą starówkę, ulokowaną nad Motławą, wraz z Żurawiem, Zieloną Bramą, Dworem Artusa, Domem Uphagena, Ratuszem z wieżą zegarową, a także monumentalną, największą w Europie Bazyliką Mariacką, z której wieży młodzież mogła podziwiać panoramę Gdańska. Zwiedzili także Europejskie Centrum Solidarności mieszczące się na terenie Stoczni, gdzie mieli okazję zobaczyć m.in. historyczną salę BHP.
W Sztutowie uczniowie odwiedzili Muzeum Stutthof, znajdujące się na terenie byłego nazistowskiego obozu Zagłady. Tragiczna historia opowiedziana przez przewodników, głęboko poruszyła uczniów, uświadamiając im jednocześnie, że nie zrozumieją teraźniejszości bez znajomości naszej historii i przeszłości.
Młodzież wzięła udział w prelekcji nt. bursztynów – skarbów Bałtyku. Uczniowie spacerowali brzegiem morza, łapiąc ostatnie letnie promienie, przygotowując się tym samym na nowe wyzwania, z którymi zmierzą się w bieżącym roku szkolnym.
Dnia 12.09.2015 r. w naszej szkole odbył się grill klasy 3b. Na to spotkanie został zaproszony ks. dyrektor Sylwester Jeż i pani dyrektor Anna Żak. Rodzice zorganizowali wspaniałe przyjęcie, na grillu piekły się szaszłyki, kaszanka, kiełbaski, karkówka, pomidory, a nawet banany. Mimo deszczowej pogody, impreza odbywała się we wspaniałej, przyjaznej i radosnej atmosferze, Można było porozmawiać ze sobą nawzajem, z dyrekcją i z wychowawcą. Ponieważ był to grill rodzinny, nie zabrakło młodszych gości (rodzeństwa). Kiedy nie padał deszcz, na boisku szkolnym można było pograć w piłkę. Trzy godziny minęły tak szybko, że już myślimy o kolejnym spotkaniu.
Dziękuję rodzicom za wspaniałą organizację.
Wychowawczyni Barbara Jurczyk
W piątek, 18 września, odbyły się w naszym gimnazjum wybory do samorządu szkolnego. Dziewięcioro kandydatów przez tydzień zachęcało do oddania głosu właśnie na nich. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy spotkanie przedwyborcze, na którym kandydaci mogli się zaprezentować i ubiegać o głosy gimnazjalistów.
W piątkowym głosowaniu do samorządu szkolnego zostali wybrani: Andrzej Turski z klasy 3a (przewodniczący samorządu szkolnego), Jakub Smęt z klasy 3c (zastępca przewodniczącego), Michał Melon z klasy 2a (zastępca przewodniczącego) oraz Janusz Barej z klasy 1a (sekretarz).
Wybranym uczniom gratulujemy i mamy nadzieję, że ich praca na rzecz szkoły przyniesie piękne owoce.
Raz w miesiącu, w piątki, odbywają się w naszej szkole koncerty Filharmonii Narodowej dla uczniów pierwszych klas gimnazjum. Każde spotkanie nawiązuje do innego motywu muzycznego, w ich trakcie młodzież ma wspaniałą okazję posłuchać muzyki klasycznej, instrumentalnej, operowej, awangardowej, popularnej, zapoznać się z programami poetycko-muzycznymi bądź tanecznymi. Kalendarz tegorocznych spotkań z muzyką, śpiewem i poezją obejmuje następujące tematy:
24 września 2015 roku 27 uczniów z naszej szkoły startowało w Mistrzostwach Woli w Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Miejscem zawodów był Park im. Szymańskiego na Woli. Najlepszych dziesięciu zawodników w swojej kategorii wiekowej dostało się do Mistrzostw Warszawy w Biegach Przełajowych. Z naszej szkoły byli to uczniowie:
Wszystkim uczestnikom zawodów dziękujemy za udział, a najlepszym gratulujemy udziału w Mistrzostwach Warszawy!
W piątek 25 września 2015 odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość obchodzona rokrocznie przez całą społeczność szkolną z okazji rocznicy śmierci naszego patrona ks. Piotra Skargi przypadającej na dzień 27 września
Obchody połączono w tym roku z ważnym wydarzeniem, które będzie miało miejsce w naszej szkole w kolejny weekend czyli 3 - 4 października 2015, a mianowicie odsłonięciem pomnika Danuty Siedzikówny ps. Inka przed budynkiem naszego gimnazjum. Stąd, celebrowanie Święta Szkoły wszystkie klasy rozpoczęły od zapoznania się z historią życia Inki. Szkoła podstawowa uczestniczyła w specjalnych warsztatach temu poświęconych, klasy gimnazjum natomiast oglądały film przedstawiający osobę i tragiczne losy Danuty Siedzikówny. Następnie w kościele odbyła się uroczysta Msza Święta, w trakcie której miało miejsce ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum. Po mszy, uczniowie klas czwartych szkoły podstawowej, złożywszy uprzednio przysięgę, zostali przyjęci do grona małych patriotów i otrzymali specjalne odznaki, mające im o tym fakcie przypominać. Następnie ksiądz dyrektor wręczył dyplomy nauczycielom, którzy uzyskali w roku szkolnym 2014/2015 awans zawodowy oraz tym, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami. Po tym, przyszła kolej na najlepszych uczniów, otrzymali oni stypendia. Na koniec wszyscy uczniowie i grono pedagogiczne przeszli pod pomnik księdza Piotra Skargi, gdzie delegacja uczniowska złożyła kwiaty. Po części oficjalnej uroczystości ksiądz dyrektor zaprosił wszystkich na boisko szkolne na mały poczęstunek - grilla i watę cukrową.
Święto Szkoły odbyło się, jak co roku, bardzo uroczyście i z należytą powagą.
30 września klasa 1a i 1b wybrały się wraz z wychowawcami: p. M. Kaczmarską i p. R. Rosą do Muzeum Narodowego na lekcję muzealną „Świat mitów”. Młodzież zwiedzała muzeum oprowadzana przez przemiłą panią przewodnik. Na początku, uczniowie obejrzeli rzeźbę przedstawiającą Zeusa, pani przewodnik zadawała im pytania związane z mitologią, na które wszyscy bardzo chętnie odpowiadali. Następnie, młodzież podziwiała przeróżne dzieła, które nawiązywały do antyku, między innymi obraz Antoniego Brodowskiego „Edyp i Antygona”, który jest jednym z najsłynniejszych malowideł klasycyzmu. Pod koniec, wszyscy udali się do sali z obrazami Jacka Malczewskiego, który w swoich dziełach świetnie łączył rzeczywistość z elementami mitologicznymi.
Lekcja muzealna w tym wydaniu okazała się być świetnym połączeniem powtórki z literatury i wiedzy o sztuce.
30 września 2015, nasi gimnazjaliści wraz z nauczycielem wychowania fizycznego p. Krzysztofem Wrzołkiem wzięli udział w Mistrzostwach Woli w piłce nożnej. Zawody odbyły się w Gimnazjum nr 47, przy ulicy Grenady 16, w Warszawie. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Nasza drużyna rywalizowała w grupie A z gimnazjami: nr 48, nr 50 i nr 61. Turniej rozpoczęliśmy od wygranej z Gimnazjum nr 50, niestety kolejne mecze przegraliśmy. Ostatecznie zajęliśmy trzecie miejsce w grupie, nie promujące awansem do kolejnej tury rozgrywek.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku naszej drużynie powiedzie się lepiej!
Pod koniec września klasa 2b wraz z wychowawczynią p. K. Sroką wybrała się na wycieczkę do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Po przyjeździe na miejsce, przechadzaliśmy się między różnymi modelami wagonów słuchając fascynujących opowieści przewodnika.Następnie wsiedliśmy do parowozu P29 i udaliśmy się tradycyjną trasą Sochaczew – Wilcze Tułowskie na przejażdżkę. Po prawie dwugodzinnej podróży do Puszczy Kampinoskiej poszliśmy na spacer z przewodnikiem, który podzielił się z nami wiedzą na temat historii tego miejsca. Następnie posililiśmy się przy ognisku integrując się z innymi grupami miłośników kolei wąskotorowej.
Zmęczeni, ale naładowani pozytywną energią po kolejnej podróży koleją (tym razem KM) wróciliśmy do Warszawy.
W sobotę, 3 października uczestniczyliśmy w doniosłej uroczystości – u wejścia do naszej szkoły został odsłonięty i poświęcony pomnik młodej dziewczyny, Danuty Siedzikówny ps.” Inka „. Wydarzenie było wyjątkowe.
Honorowym patronatem objął tę uroczystość Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, którego reprezentowała pani minister Barbara Fedyszak – Radziejowska doradca Prezydenta.
Mszę św., która poprzedziła odsłonięcie pomnika sprawowało wielu kapłanów pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Jareckiego.
Ten piękny słoneczny dzień zgromadził wiele osób przybyłych z Warszawy i z Polski. Wśród wielu gości obecna była siostrzenica „Inki”, p. Danuta Ciesielska.To właśnie ona razem z ks. dyrektorem dokonała odsłonięcia pomnika, a ks. biskup jego poświęcenia.
Bardzo licznie przybyli kombatanci, harcerze, przybyli uczniowie ze szkół noszących imię „Inki”. Wśród gości można było dostrzec dzieci z naszej szkoły wraz z rodzicami.
Wiele było momentów wzruszających, ale szczególnie zapadła w pamięci homilia ks. biskupa, moment odsłonięcia pomnika, składanie wieńców od bardzo licznych delegacji czy przemarsz równie licznych pocztów sztandarowych.
Szczególnej oprawie uroczystości dodało wystawienie warty honorowej przez żołnierzy Wojska Polskiego.
Oprawę muzyczną uroczystości prowadził nasz zespół muzyczny „Kefas”. Świętowanie trwało cały dzień. Po oficjalnych uroczystościach przenieśliśmy się do sali gimnastycznej, aby wziąć udział w spektaklu o „Ince”, który wystawiła młodzież z grupy teatralnej z Pruszkowa. Inni korzystali z atrakcji przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne na podwórku szkolnym.
Ubogaceniem całego wydarzenia był niewątpliwie koncert zespołu Contra Mundum, na który zgromadzili się liczni słuchacze.
Świętowanie trwało do godzin popołudniowych i na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.
Szczególnie postać „Inki” spoglądająca na wchodzących do szkoły będzie mówić, co i kto jest ważne w życiu i prowokować do odpowiedzi na pytanie, z którym pozostawił nas ks. biskup: „Czy zachowałem się jak trzeba?..."
We wtorek 6 października klasa IIc gimnazjum wraz z wychowawczynią p. Beatą Paczos i nauczycielką p. Magdaleną Lenart wyszła na spektakl pt. "Law, law, law - czyli sztuka o mało co teatralna" do Domu Kultury Włochy. Przedstawienie zostało przygotowane przez zespół wokalno-artystyczny "Edyta Band". W przedstawieniu brała udział nasza koleżanka z klasy Monika Styczek.
Przedstawienie było komedią pełną ciekawych zwrotów akcji zmuszającą do śmiechu i łez… jednocześnie! Uczniowie klasy IIc i nauczycielki bawili się świetnie mocno kibicując swojej koleżance z klasy.
6 października klasy 3a i 3b wraz z wychowawczyniami: s.Anetą i p.B. Jurczyk odwiedziły Dom Kultury „Włochy”. Młodzież obejrzała spektakl pt. „Law, law, law – czyli sztuka o mało co teatralna”. Jedną z występujących osób była Marysia Kozik, uczennica klasy 3a. Nie brakło śmiechu i dobrej muzyki. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, że mogli uczestniczyć w tym prawdziwie kulturalnym wydarzeniu.
6 października odbyły się w naszej szkole otrzęsiny klas pierwszych. Wydarzenie to, odbywające się co roku w KZE, ma na celu przyjęcie pierwszaków w poczet uczniów gimnazjum przez drugoklasistów.
Tegoroczne otrzęsiny odbyły się w sali zielonej. Miały formę dyskoteki przerywanej punktowanymi konkurencjami, przygotowanymi przez drugoklasistów. Wszystko zaczęło się od tego, że pierwsze klasy wraz z wychowawcami musiały ubrać się na przydzielony im kolor: klasa Ia na różowo, Ib na żółto, Ic na pomarańczowo. Innymi konkurencjami były: karaoke dla wychowawców klas pierwszych, wiedza o KZE, kalambury oraz znajomość piosenek z bajek Disney’a. Drugoklasiści postarali się o to, by wyzwaniom towarzyszyła dobra zabawa..
Wyzwania, które przygotowały dla nas klasy drugie, wbrew pozorom nie były łatwe.
Jako, że nasi wychowawcy są wyjątkowo uzdolnieni muzycznie, i mają ogromy talent do śpiewu, drugoklasiści postanowili utrudnić karaoke, aby nie było to dla nich błahostką oraz aby udało się wyłonić spośród nich zwycięzcę. Nauczyciele nie mogli sami sobie wybrać piosenek, losowali je, a na dodatek utwory, które musieli śpiewać nie były w języku polskim. Wiedza o KZE również nie okazała się być do końca taka łatwa jak myśleliśmy. Pytania, które nam zadawano były czasem zawiłe i podchwytliwe. Jednak, z pomocą wychowawców udało nam się podołać tejże konkurencji. Z kolei hasła, jakie losowaliśmy do kalambur nie były łatwe do przekazania innym. Tutaj musieliśmy wykazać się kreatywnością. Jedną z ostatnich konkurencji była znajomość piosenek z bajek Walta Disney’a. Wytężając swą pamięć udało nam się przebrnąć również i przez to wyzwanie. Walka międzyklasowa była bardzo zacięta i wyrównana. W końcowej punktacji najlepiej wypadła klasa 1b, później 1a, a na końcu klasa 1c.
Dyskoteka rozluźniła atmosferę pomiędzy klasami pierwszymi oraz umożliwiła integrację z drugoklasistami. Mogliśmy się tu również popisać umiejętnościami, jakie nabyliśmy na lekcjach tańca. Muzyka grana na dyskotece była znana i lubiana, więc wszyscy wspaniale się bawili.
Otrzęsiny umożliwiły nam również dokładniejsze poznanie się oraz poznanie szkoły. Wspólny cel, jakim było zdobycie jak największej liczby punktów w wyzwaniach, zjednoczył doskonale każdą klasę z osobna. Otrzęsiny pomogły nam również w zbliżeniu się do naszych wychowawców. Wiemy teraz, ze możemy na nich polegać oraz zwracać się do nich o pomoc. Podsumowując otrzęsiny okazały się bardzo dobrym pomysłem i udaną zabawą.
W piątek, 9 października klasa III a (klasa z innowacją pedagogiczną w zakresie matematyki i fizyki) udała się wraz z nauczycielem matematyki i fizyki p. Sławomirem Jemielitym na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, by tam pod okiem asystentów wykonywać samodzielnie doświadczenia fizyczne. Młodzież podzielona na cztery grupy przeprowadzała pomiary z różnych dziedzin fizyki. Pierwsza z tych grup badała soczewki i sprawdzała poznawane w szkole równanie soczewki, druga przeprowadzała eksperyment z interferencją światła laserowego. Trzecia grupa mierzyła ciepło topnienia lodu, zaś czwarta zajmowała się badaniem promieniotwórczego radonu, jaki gromadzi się we wszystkich piwnicach.
13 XI (też w piątek) w roli fizyków doświadczalnych zadebiutowała klasa II a. Wszyscy uczniowie tej klasy robili to samo doświadczenie: wyznaczanie gęstości ciał stałych i cieczy różnymi metodami.
Zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim dla klas matematycznych to w naszej szkole już ponad dziesięcioletnia tradycja. Pozwalają one zetknąć się gimnazjalistom z doświadczeniami, jakie w bardziej zaawansowanej postaci wykonują studenci Wydziału Fizyki i innych, podobnych kierunków.
W związku z uroczystością odsłonięcia pomnika Danuty Siedzikówny ps. Inka w naszym gimnazjum, która odbyła się dnia 03 października, ogłosiliśmy w naszej szkole konkurs na najlepszą gazetkę poświęconą postaci Inki i żołnierzy wyklętych.
Wszystkie klasy gimnazjum miały za zadanie zrobienie gazetki ściennej zawierającej treści biograficzne związane z życiem i tragiczną śmiercią Inki oraz losami żołnierzy wyklętych. Jury oceniające wysiłki poszczególnych klas stanowili członkowie samorządu szkolnego. Ocenie podlegały aspekty merytoryczne i wizualne gazetek. Decyzją jury konkurs wygrały następujące klasy:
Dodatkowe wyróżnienie otrzymała klasa 2a.
Zwycięskie klasy otrzymały słodkie nagrody ufundowane przez Księdza Dyrektora. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim klasom i ich wychowawcom dziękujemy za zaangażowanie się w przygotowanie gazetek poświęconych tak ważnym postaciom w historii naszej ojczyzny.
13.10.2015 r. odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który przygotowała klasa 3b, czyli my. W apelu uczestniczyła dyrekcja, grono nauczycielskie i uczniowie gimnazjum.
Przedstawienie, które pokazaliśmy na wesoło, miało na celu pokazać, jak wygląda zwykły dzień w szkole zarówno w pokoju nauczycielskim, jak i w klasie.
Przybliżyliśmy znaczenie poszczególnych przedmiotów szkolnych i oczywiście złożyliśmy najszczersze życzenia dla naszych nauczycieli, dziękując im w ten sposób za ich trud i pracę włożoną w naszą edukację. Staraliśmy się, aby nasz występ dla każdego był ciekawy, „antyusypiający”, a przede wszystkim zabawny i śmieszny.
Mamy nadzieję, że nasze starania nie poszły na marne i sprawiliśmy, że na buzi każdego z naszych widzów pojawił się uśmiech. Publiczność śmiała się w odpowiednich momentach, a przede wszystkim była ożywiona (nikt nie przewracał oczami i nikt nie ziewał). My grając to przedstawienie czuliśmy się swobodnie, ponieważ nerwy, pot i tremę zostawiliśmy za kulisami, co bardzo ułatwiło nam to zadanie.
Dziękujemy wszystkim za obejrzenie naszego występu.
Zofia Paradowska 3b
We wtorek, 13 października 2015 roku, wszystkie klasy pierwsze gimnazjum wraz z wychowawcami wyruszyły na pielgrzymkę do Niepokalanowa.
Podróż rozpoczęła się zbiórką w szkole o godzinie 7.00. Następnie uczniowie pojechali kolejką SKM do stacji Teresin Niepokalanów, skąd na pieszo przeszli do Bazyliki Mniejszej w Niepokalanowie, gdzie spotkali się z Przewodnikiem-Ojcem. Przewodnik opowiedział młodzieży o dwóch pomnikach stojących przed Bazyliką (Jana Pawła II i św. Maksymiliana Kolbego). Po czym, wszyscy udali się środka, gdzie ojciec pokazał uczniom różne obrazy, rzeźby i detale warte szczególnej uwagi. Zachwyceni wystrojem bazyliki młodzież przeszła następnie do muzeum o. Maksymiliana Kolbego, w którym udokumentowane zostało całe życie Świętego – można było zobaczyć rzeczy, których używał św. Maksymilian oraz jego zdjęcia. Po zwiedzeniu muzeum młodzież obejrzała Misterium Męki Pańskiej – spektakl niosący bardzo głębokie treści ewangeliczne, który powinien obejrzeć każdy katolik. Następnie wszyscy udali się ponownie do Bazyliki Mniejszej na Mszę Świętą. Po mszy przewodnik zaprowadził młodzież do Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Muzeum Papieskiego, w którym znajdują się między innymi dwa samochody Jana Pawła II. Po czym uczniowie, nieco już przemarznięci i głodni zostali ugoszczeni zupą z kuchni klasztornej.
Na koniec wszyscy przeszli do starej kaplicy, zwanej dziś Sanktuarium Świętego Maksymiliana oraz do sklepiku po zakup pamiątek. Po czym, klasy udały się w drogę powrotną.
Z Teresina młodzież dotarła niepostrzeżenie na ul. Bema. Zdecydowanie droga powrotna wymknęła się wszystkim prawom fizyki, miało się bowiem wrażenie, że odcinek z punktu B do punktu A nie był równy odcinkowi z punktu A do punktu B.
14 października 2015 roku, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, wszystkie klasy drugie naszego gimnazjum pojechały na wycieczkę do Modlina.
Mimo dość wczesnej zbiórki pod szkołą, stawili się niemal wszyscy uczniowie. Do Modlina przyjechaliśmy pociągiem. Na stacji kolejowej, wyjątkowej w skali kraju, powitali nas przewodnicy. Ruszyliśmy na kilkugodzinny spacer, dowiadując się tym samym o historii miejsc, po których stąpaliśmy. Poznaliśmy także wiele zastosowań cywilnych i wojskowych fortów rozmieszczonych wokół miasta oraz znanej i zasłużonej Twierdzy Modlińskiej. Mogliśmy zobaczyć różne wały, tunele, dawne składy broni i inne obwarowania. Przewodnicy opowiadali nam o ich strategicznych funkcjach. Byliśmy również pod najdłuższym budynkiem w Europie, a drugim pod tym względem na świecie! To naprawdę robi wrażenie. Poszliśmy też zwiedzić część dawnej renomowanej szkoły kadetów. Największą atrakcją wycieczki był punkt obserwacyjny na wieży, z którego widać było cały Modlin łącznie z malowniczym krajobrazem. Wycieczkę można uznać za bardzo udaną!
13 października klasa IIIa pod opieką s. Anety, p. Suchockiej i p. Jemielitego miała okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej "Kulturalny tygiel na Pradze". Zajęcia odbywały się w nowo otwartym Muzeum Pragi.
Podczas zajęć dowiedzieliśmy się jak powstała i rozwijała się ta niezwykła dzielnica Warszawy, jakie mniejszości etniczne zamieszkiwały ją dawniej, a jakie możemy spotkać obecnie. Zwiedziliśmy żydowską salę modlitwy, w której znajdują się jedyne na Mazowszu malowidła przedstawiające znaki zodiaku. Dowiedzieliśmy się gdzie spotykają się prawosławni mieszkańcy Warszawy, a także przybyli do Polski w latach 90-tych Wietnamczycy. Pani przewodnik opowiadała nam o zwyczajach i kulturze obecnych i byłych mieszkańców prawego brzegu Wisły.
Tę wielokulturowość Pragi, a zwłaszcza jej akcent żydowski i rosyjski, widać głównie dzięki zachowanym zabytkom. Jest ona zatem ciągle obecna w przestrzeni miejskiej, pomimo tego, iż w wiele jej elementów należy już do przeszłości.
Po lekcji muzealnej zwiedziliśmy wystawę czasową muzeum, a na niej pełne magii fotografie przedwojennej Warszawy i Pragi z okresu PRLu.
W dniu 14 października 2015 r. klasa 3b wraz z wychowawcą Barbarą Jurczyk i p. Agnieszką Bilską uczestniczyła w pokazie prowadzonym na żywo w Planetarium przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zbiórka przed Planetarium umówiona była na godzinę 10.30, wszyscy przybyli punktualnie, w Aby trafić na umówione spotkanie uczniowie zorganizowali się w różne mniejsze i większe grupy. Największa paczka przyjechała metrem z Ronda Daszyńskiego. Dzień był słoneczny i nie tak zimny, a nam od rana dopisywały humory. Pokaz rozpoczął się punktualnie o godzinie 11.00. Jego przewodnim motywem był ruch Ziemi wokół Słońca i wynikające z niego zjawiska astronomiczne i przyrodnicze. Na wstępie osoba prowadząca pokaz zaprezentowała nam, w jaki sposób rozpoznać kierunki świata na podstawie gwiazd. Obserwowaliśmy niebo nad Warszawą. Prezenter wyjaśnił nam sezonową zmienność nocnego nieba, tłumaczył przyczyny występowania pór roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref na naszej planecie. Zobaczyliśmy również zjawisko nocy polarnej, dni i nocy na biegunach Ziemi, dobowy ruch sfery niebieskiej i o pozorną wędrówkę Słońca po niebie.
Pokaz trwał 45 minut i był bardzo ciekawy, poszerzył naszą wiedzę na temat skutków ruchu Ziemi wokół Słońca.
Po pokazie poszliśmy na spacer po ogrodach na dachu Centrum Nauki Kopernik. Widoki były zapierające dech w piersiach, a my grzaliśmy się w promieniach jesiennego słońca. Spędziliśmy wspólnie miły i interesujący dzień, na pewno pozostanie on w naszej pamięci na długo.
Jan Kucharski 3b
Dnia 14.10.2015 klasa IIIc wraz z opiekunami: wychowawcą p. M. Kucwajem i p. J. Czorniejem była na wycieczce w Pałacu Wilanowskim. Klasa zwiedziła Pałac Jana III Sobieskiego, a chętni obejrzeli również przypałacowe ogrody. Podczas lekcji muzealnej uczniowie dostali karty pracy, które mieli uzupełniać informacjami zdobytymi w trakcie zwiedzania, co wcale nie było prostym zadaniem. Szczególną uwagę zwiedzających zwrócił pomnik króla Jana III Sobieskiego, przedstawiający jego zwycięstwo w Bitwie pod Wiedniem. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji chętnie odpowiadając na pytania i zagadki zadawane przez przewodnika. Wycieczka zakończyła się około godziny 14.00. Klasa IIIc była bardzo zadowolona z wyprawy.
Dnia 21 października klasy Ic oraz IIIc wraz ze swoimi wychowawcami p .Magdaleną Soliwodą oraz p. Michałem Kucwajem wybrały się na spektakl pt. „Zemsta” do teatru „Studio Buffo”.
Przedstawienie zrealizowane zostało zgodnie z dramatem Fredry. Spektakl okazał się klasyką w najlepszym wydaniu, wspaniałą okazją do zobaczenia kostiumów z epoki, a także napawania się urokiem rekwizytów, niejednokrotnie będących autentykami. Sztuka była również wspaniale zagrana - lekko, dowcipnie, z wdziękiem. Szczerze polecamy!
Dnia 21 i 22 października 2015 roku, 11 gimnazjalistek z naszej szkoły, wraz z opiekunem p. Krzysztofem Wrzołkiem, wzięło udział w Mistrzostwach Woli w Piłce Ręcznej dziewcząt. Zawody miały miejsce w hali sportowej OSIR Wola, przy ulicy Redutowej 37 w Warszawie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice:
Pierwszego dnia nasza szkoła rywalizowała w grupie A ze szkołami: Gimnazjum nr 49, Gimnazjum nr 47, Gimnazjum nr 46. W grupie A zajęliśmy pierwsze miejsce wygrywając ze wszystkimi szkołami.
Drugiego dnia dziewczyny wygrały pierwszy mecz półfinałowy z Gimnazjum nr 50, a w finale zostały pokonane tylko przez Sportowe Gimnazjum nr 48.
Drugie miejsce naszych gimnazjalistek w zawodach to dla całej naszej szkoły powód do dumy! Dziewczyny! Gratulujemy!
Dnia 23 i 26 października 2015 roku, 10 gimnazjalistów, wraz z nauczycielem p. Krzysztofem Wrzołkiem, uczestniczyło w Mistrzostwach Woli w Piłce Ręcznej chłopców.
Zawody odbyły się w OSIR Wola, przy ulicy Redutowej 37 w Warszawie. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Pierwszego dnia nasza szkoła rywalizowała grupie A ze szkołami: Gimnazjum nr 50, Gimnazjum nr 61, Gimnazjum nr 46, Gimnazjum nr 52. W grupie A nasza drużyna uległa tylko Gimnazjum nr 50 i weszła do fazy pucharowej z drugiego miejsca. Drugiego dnia, w meczu półfinałowym chłopcy przegrali z Gimnazjum nr 48, a w meczu o III m-ce ulegli Gimnazjum nr 49 i zajęli ostatecznie IV miejsce.
Dziękujemy naszej drużynie męskiej za godne reprezentowanie szkoły i życzymy sukcesu na kolejnych zawodach!
Dnia 25 października klasa Ib wraz z rodzicami i wychowawczynią p. Martyną Kaczmarską bawiła się na grillu integracyjnym. Impreza zaczęła się o godzinie 13:00 w budynku szkoły podstawowej. Po przybyciu na miejsce, uczniowie, rodzice i wychowawczyni przygotowali spotkanie rozstawiając stoły i krzesła, nakrywając do stołu, przynosząc napoje i jedzenie. Następnie wszyscy zebrali się na sali, a ksiądz dyrektor zaprosił do wspólnej modlitwy. Zaraz po tym rodzice usiedli do stołu, a uczniowie udali się na boisko szkolne, by aktywnie spędzić czas. Pogoda była ładna tego dnia, więc wszyscy, którzy mieli ochotę pobiegać lub pograć w piłkę mogli zrobić to bez obawy, że deszcz ich zmoczy. Niektórzy zostali w budynku, żeby porozmawiać, pośmiać się. Spotkanie trwało to około 2,5 godziny. Wspólne grillowanie było dla wszystkich wspaniałą okazją do integracji.
29 października 2015 przyjmowaliśmy w naszej szkole Znaki Światowych Dni Młodzieży: Krzyż i Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Znaki te zostały podarowane młodzieży przez św. Jana Pawła II. Są one z młodymi nie tylko podczas Światowych Dni Młodzieży, ale cały czas pielgrzymują po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia.
Młodzież naszego gimnazjum spotkała się na adorację Krzyża i Ikony Matki Bożej na żółtej sali gimnastycznej. Ks. Tomasz przedstawił młodzieży genezę papieskich spotkań z młodzieżą czyli Światowych Dni Młodzieży oraz historię znaków, a także ideę ich peregrynacji po całym świecie. Modlitwę o dobro młodzieży z całego świata poprowadził ks. Stanisław oraz ks. proboszcz. Adorację wspierał śpiew pieśni religijnych prowadzony przez p. Jurczyk oraz wystąpienia – świadectwa wiary uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Wszyscy głęboko przeżyliśmy adorację Znaków Światowych Dni Młodzieży jako wydarzenie mające na celu przygotowanie nas duchowo na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w lipcu 2016 roku w Krakowie.
30 października klasy 1a, 1b oraz klasa szósta wraz z wychowawcami pojechały na wycieczkę do Palmir w celu złożenia hołdu poległym w czasie II wojny światowej.
Palmiry czyli niewielka wieś pod Warszawą, leżąca na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej to ważne miejsce historyczne Mazowsza, tutaj bowiem w czasie II wojny światowej niemieccy okupanci dokonali masowych mordów na ludności cywilnej oraz byłych więźniach Pawiaka. Wśród zamordowanych znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej, stąd Palmiry, obok Katynia, stanowią najbardziej znany symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej.
W czasie wycieczki uczniowie uczcili pamięć wszystkich poległych zapalając znicze na grobach żołnierzy i cywilów, zwiedzili również otwarte niedawno muzeum poświęcone wspomnianym tragicznym wydarzeniom.
Wycieczka była wyjątkową lekcją historii. Uczniowie nie dość, że dowiedzieli się czegoś nowego to również oddali hołd wszystkim, którzy tam zginęli.
11 listopada, Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości, już za nami. Był to dzień wolny, więc uroczyste obchody w naszej szkole odbyły się dzień wcześniej.
Na apel zaproszone zostały wszystkie klasy gimnazjum wraz ze swoimi wychowawcami. Spotkanie, prowadzone przez klasę IIb, rozpoczęła przemowa pana Walentego Koszowego – nauczyciela filozofii w naszej szkole, wielkiego miłośnika i znawcę historii Polski. Pan profesor opowiadał o przyczynach i skutkach utraty niepodległości oraz o trudach związanych z jej odzyskaniem. Był to dość długi, jednak ciekawy i pouczający wykład. Następnie młodzież przedstawiła część artystyczną. Wszyscy mieli przyjemność wysłuchać recytacji wierszy, między innymi „Orlątko” Artura Oppmana oraz wysłuchać pieśni patriotycznych: „O mój rozmarynie”, „Białe róże” i innych. Śpiewy i recytacje przeplatane były tekstami objaśniającymi pojawiające się w nich wydarzenia historyczne.
Przygotowany w ten sposób występ był bardzo atrakcyjną lekcją historii, zwracającą uwagę na pielęgnowanie ważnych, zarówno w czasach pokoju, postaw patriotycznych.
10 listopada, podczas uroczystości upamiętniających Święto Odzyskania Niepodległości, grupa uczniów klas III pod opieką p. M. Lenart zaprezentowała projekt edukacyjny poświęcony osobie rotmistrza Witolda Pileckiego.
Witold Pilecki to jedna z sześciu osób, które uznawane są za najdzielniejsze spośród wszystkich bohaterów II wojny światowej. Rotmistrz walczył w Powstaniu Warszawskim, a we wrześniu 1940 roku zgłosił jako ochotnik do Auschwitz, aby zorganizować tam Związek Organizacji Wojskowej, a następnie samodzielnie uciec z obozu. Przez następne lata działał w ukryciu, aż do czasu, gdy rządy w Polsce przejęli komuniści, którzy prześladowali obrońców Rzeczypospolitej, włącznie z rotmistrzem. Złapany w 1947 r., 12 miesięcy spędził w więzieniu, znosząc tortury i upokorzenia. Za swoje „przewinienia” został skazany na śmierć i strzałem w tył głowy stracony 25 maja 1948 r. w więzieniu na Rakowieckiej. Wyrok unieważniono dopiero w 1990 r., jednak zabójców bohatera nigdy nie ukarano.
Tę właśnie historię, w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam film, nakręcony przez uczniów klas III. Oglądając film dowiedzieliśmy się o wystawie poświęconej Pileckiemu, zobaczyliśmy jego symboliczny grób oraz usłyszeliśmy rozmowę autorów projektu z dziećmi rotmistrza. Ten niezwykły film bardzo przybliżył nam postać narodowego bohatera, a sam projekt spotkał się z wielkim uznaniem.
W czwartek 12 listopada cała klasa IIb wraz z wychowawczynią p. K.Sroką udała się na wycieczkę do Palmir, aby uczcić Dzień Niepodległości.
W szkole wszyscy spotkaliśmy się rano i wyruszyliśmy metrem, a następnie autobusem do Palmir. Po godzinnym spacerze przez Puszczę dotarliśmy do celu. Na miejscu zwiedziliśmy cmentarz, na którym pochowani są Polacy zamordowani w czasie II wojny światowej w latach 1939 - 1943. Zapaliliśmy tam znicze, a następnie udaliśmy się do muzeum, aby obejrzeć wystawę upamiętniającą ofiary egzekucji w Puszczy kampinoskiej.
18 listopada klasa IIa wraz z wychowawczynią p. A. Rosołek i siostrą Dominiką udała się do kina Wisła na pokaz filmu „Zakazany Bóg”.
Film opowiada historię 51 błogosławionych męczenników z Barbastro: mężnych księży i kleryków – ofiar nienawiści do wiary w Boga. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia są jednymi z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa. Akcja filmu dzieje się podczas wojny domowej w Hiszpanii czyli w latach 1936-1939, gdy zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano wtedy ponad 8000 osób duchownych, wśród których byli biskupi, zakonnice, klerycy. Przez cały czas krwawych prześladowań obiecywano im darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary, a jednak nie odnotowano żadnego przypadku apostazji.
Film był bardzo wzruszający. Ukazuje jak wielka jest Siła Przebaczenia, która paraliżuje najbardziej zatwardziałe serca oraz, że nie ma potężniejszej siły niż Miłość, której nawet strach nie jest w stanie pokonać. Zdecydowanie polecamy obejrzenie filmu „Zakazany Bóg”!
Dnia 24 listopada z inicjatywy samorządu szkolnego gimnazjum odbyła się w naszej szkole dyskoteka. Młodzież wszystkich klas gimnazjum dość licznie stawiła się na zabawę. O dekorację sali fioletowej, na której miały miejsce tańce, zadbali członkowie samorządu, rozwieszając różnokolorowe balony. Muzyką zajął się główny organizator dyskoteki z ramienia samorządu czyli Andrzej Turski z klasy IIIb, a sprzęt oświetlający sali udostępnili nasi absolwenci: Maciej Bielenda i Mikołaj Grzechociński. Młodzież bawiła się pod opieką nauczycieli: p. A.Kiljan, p. B.Jurczyk oraz p. I.Swierżewskiej. Zabawa trwała od godziny 17.30 do 20.30. Jak zazwyczaj w naszej szkole dyskoteka była udana, młodzież wielu klas bawiła się wspólnie, powróciliśmy nawet do zeszłorocznej tradycji wielkich wspólnych tańców w kole J. Na koniec wszyscy z niechęcią opuszczali salę taneczną.
Kolejna dyskoteka zapewne w karnawale! Zapraszamy wszystkich!
Dnia 25.11.2015r. (środa) klasa 3b miała okazję uczestniczyć w lekcji edukacyjnej o odzyskaniu niepodległości zorganizowanej przez IPN „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej.
Klasa przybyła nieco przed czasem, więc miała okazję obejrzeć wystawę poświęconą życiu we wczesnym PRL-u.
Zajęcia rozpoczęły się o godz. 10.00. Poruszono na nich temat życia pod zaborami, okres I wojny światowej oraz dwóch koncepcji odzyskania niepodległości u boku państw centralnych (koncepcja Piłsudskiego) i w bloku ententy (koncepcja Dmowskiego). Uczniowie rozmawiali też o państwach śląskich, wielkopolskich i wojnie z bolszewikami. Na koniec zapoznano uczniów z historią zapomnianego bohatera, jakim niewątpliwie był Leopold Lis Kula.
Lekcja zakończyła się ok. godz. 11.30, a uczniowie do szkoły wrócili ok.13.00.
Marcin Słoma klasa 3b
Już po raz kolejny nasi gimnazjaliści mieli okazję przemierzyć drogę śladami bohaterów "Kamieni na szaniec" A. Kamińskiego. Uczniowie klas 3b i 3c gimnazjum rozpoczęli kilkugodzinną wycieczkę od wizyty w Liceum Stefana Batorego, w której murach uczyli się kiedyś Alek, Zośka i Rudy. Po szkole oprowadziła ich przesympatyczna uczennica klasy drugiej, Małgosia. Bardzo przystępnym językiem opowiedziała swoim młodszym kolegom i koleżankom o historii szkoły, o ciekawostkach z nią związanych, o osobach publicznych, które skończyły "Batorego". W izbie pamięci poświęconej Alkowi, Zośce i Rudemu uczniowie mieli okazję obejrzeć dokumentalny film dotyczący Akcji pod Arsenałem i przypomnieć sobie jej kulisy.
Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Al. Szucha, które w latach 1939 - 1945 okryło się wyjątkowo złą sławą jako miejsce okrutnych, nieludzkich przesłuchań. Dziś pod tym samym adresem mieści się Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Następnie podjechaliśmy w okolice Katedry Polowej Wojska Polskiego, by stamtąd przejść w okolice Metra Ratusz Arsenał, gdzie dokonaliśmy czegoś w rodzaju rekonstrukcji zdarzeń, których efektem było ryzykowne odbicie Rudego z rąk gestapo.
Na naszej drodze nie mogło też zabraknąć Pawiaka, potężnego więzienia w czasach okupacji, które pochłonęło również mnóstwo istnień ludzkich. Oprócz obejrzenia pamiątek z trudem ocalałych po więźniach, uczniowie mieli okazję wysłuchania w całkowitych ciemnościach przejmujących fragmentów listów więźniów do rodzin i znajomych, odtworzonych na bazie autentycznych grypsów.
Tę przejmującą wycieczkę zakończyliśmy symbolicznym zapaleniem zniczy na grobach bohaterów książki i jej autora A. Kamińskiego, których kwatery znajdują się na Wojskowych Powązkach.
Przez tych kilka godzin towarzyszył nam licencjonowany przewodnik po Warszawie, który w trakcie jazdy autokarem i naszych wspólnych spacerów, dostarczył nam jeszcze wielu dodatkowych informacji na temat specyfiki życia w okupowanej Warszawie i jej - jakże innej od aktualnej - topografii.
Dnia 4 grudnia 2015r. z okazji Mikołajek klasa 3b, wraz z wychowawczynią, panią Barbarą Jurczyk wybrała się na wycieczkę. Wszyscy bardzo się cieszyliśmy.
Po 3 lekcji cała klasa zeszła sprawnie do szatni, przebraliśmy się i przed godzina 10-tą wyszliśmy ze szkoły. Naszym celem była kręgielnia na Saskiej Kępie. Jechaliśmy tam ok. 30 min. Na miejsce dotarliśmy trochę za wcześnie, więc usiedliśmy przed budynkiem i rozmawialiśmy. Po wejściu do środka każdy wypożyczył wymagane buty do gry i podzieliliśmy się na 4 grupy, bo tyle mieliśmy zarezerwowanych torów. Gra trwała 2 godziny. Wszyscy się super bawili, a Pani Basia z nami. Niektórzy okazali się świetnymi graczami, inni trochę gorszymi, ale nikt się nie poddawał, nawet jeśli rzucił kulą na inny tor.
Po grze Pani wychowawczyni zaprosiła nas na lody. Lodziarnia znajdowała się przy ulicy Francuskiej. Podczas spaceru mogliśmy podziwiać piękno dzielnicy. Po przyjściu na miejsce, każdy mógł wybrać 2 smaki lodów. Były przeróżne: pierniczkowe, cynamonowe, śliwkowe, trudno było się zdecydować. Po słodkiej przyjemności jeszcze chwilę porozmawialiśmy,a potem grupkami udaliśmy się do indywidualnie wybranych miejsc.
Był to bardzo udany dzień. Wszystkim dopisywały humory. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz uda się nam wspólnie spędzać miło czas.
Zuzanna Tabaka
Dnia 9 grudnia klasa IIa wraz z wychowawczynią p. A. Rosołek uczestniczyła w pokazie prowadzonym na żywo w Planetarium „Niebo Kopernika” znajdującym się w Centrum Nauki Kopernik.
Podczas pokazu „Anatomia Wszechświata” obserwowaliśmy niebo nad Warszawą i szukaliśmy odpowiedzi na wiele pytań dotyczących budowy i historii Wszechświata. Od stuleci badacze, myśliciele i naukowcy opracowywali coraz to nowsze i dokładniejsze metody pomiaru odległości, a dzięki coraz większym teleskopom sięgano w tych pomiarach coraz dalej. W trakcie pokazu przewodnik wyjaśnił nam na czym polega metoda paralaksy i zaprosił nas do wspólnego ćwiczenia, polegającego na zmierzeniu za pomocą tej metody średnicy kopuły Planetarium. Ochotnicy z naszej klasy Marcin i Aleks wraz z reprezentantem z innej szkoły z wielką dokładności dokonali pomiaru. Ponadto w czasie pokazu dowiedzieliśmy się, że nasz Układ Słoneczny jest tylko małą cząstką Wszechświata oraz, że jeszcze 100 lat temu Drogę Mleczną uważano za cały Wszechświat, a dziś znamy już ponad 80 miliardów galaktyk!
Pokaz trwał 45min i był dla wszystkich bardzo ciekawą lekcją.
Dnia 09.12.2015 klasa IIc wraz z wychowawczynią p. Beatą Paczos wzięła udział w warsztatach na SGGW w katedrze żywienia człowieka. Tematem zajęć były: "Ocena sensoryczna żywności" oraz "Antropolog - profesjonalista, czyli jak ocenić własny stan odżywienia".
W trakcie warsztatów uczniowie rozpoznawali zapachy i smaki w specjalistycznym laboratorium. Uczyli się również jak obliczyć swoje BMI czyli wskaźnik masy ciała (z ang. Body Mass Index), sprawdzając przy tym masę własnego ciała, wzrost, grubość tkanki tłuszczowej, ciśnienie tętnicze oraz podatność na otyłość. Uczniowie aktywnie brali udział w ćwiczenia i eksperymentach. Warsztaty na SGGW były ciekawą, alternatywną lekcją o odżywaniu.
Do 2 lutego 2016 r. trwa w Kościele ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego. Adwent 2015 przeżyliśmy poznając życie i charyzmat różnych zgromadzeń zakonnych. Pomagali nam w tym nasi Goście. Podczas pierwszych rorat Siostry Urszulanki opowiadały nam o swojej radosnej Założycielce – św. Urszuli Ledóchowskiej, a także o tym, jaką była wcześniej Julką. Następnie odwiedził nas Ojciec Bonifrater, który przybliżył nam ciekawe życie św.Jana Bożego i założonego przez niego Zakonu Szpitalnego Braci Miłosierdzia. Również o chorych – tym razem o niewidomych – mówiły Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża. Ich założycielka Matka Elżbieta Róża Czacka nauczyła je zawołania: „Przez krzyż – do Nieba”. Potem przyszła kolej na Stowarzyszenie Misji Afrykańskich. Ksiądz Misjonarz opowiadał nam jak wiele dobrego czynią w Afryce osoby świeckie – wolontariusze, a także, że muzułmanie przychodzą do ich przychodni, mówiąc „Wy macie coś takiego jak MIŁOSIERDZIE”. O błogosławionej Matce Marcelinie Darowskiej, jej miłości do Pana Boga i do naszej Ojczyzny opowiedziała nam Siostra Niepokalanka. O Zakonie Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika mówił nam Ojciec Paulin, który wytłumaczył nam także jak wygląda pełen strój pustelnika i jakie jest jego symboliczne znaczenie. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i wszystkim naszym Gościom, dzięki którym nasza wiedza o Ich Zakonach i o życiu Konsekrowanym w ogóle, mogła się tak bardzo wzbogacić. To były naprawdę piękne, budujące i ciekawe roraty.
Dnia 11 grudnia klasa IIc razem z wychowawczynią p. Beatą Paczos udała się na wycieczkę do Muzeum Więzienia Pawiak. Jest to muzeum upamiętniające ofiary więzienia Pawiak z lat 1939-1944. Muzeum mieści się na miejscu dawnego więzienia przy ul. Dzielnej. Było to największe niemieckie więzienie polityczne na terytorium okupowanej Polski w latach II wojny światowej. Według szacunków przez Pawiak przeszło ok.100 tys. osób, ok. 40 tys. zostało zamordowanych, a ok. 60 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych. Więzienie zostało zniszczone przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944. Nie zostało odbudowane. Jego symbolem - upamiętnionym jako pomnik - jest drzewo z klepsydrami ustawione przed wejściem do budynku.
Uczniowie zwiedzali muzeum oprowadzani przez przewodnika. Oglądali cele więzienne oraz wystawę pamiątek po ofiarach przetrzymywanych tam w czasie wojny. W gablotach zgromadzone są ubrania, wiersze, rysunki, grypsy i pamiętniki osób tam więzionych. Młodzież miała okazję poznać wstrząsające historie więźniów: osób przetrzymywanych, wywiezionych, zamordowanych oraz opowieści o zachowaniach komendantów.
Wycieczka do Muzeum Więzienia Pawiak była lekcją trudnej, smutnej, poruszającej historii naszej ojczyzny.
To niewiarygodne, ale ... owocem tegorocznego Kiermaszu Bożonarodzeniowego jest kwota 3.600 zł. Zgromadzona suma pozwoli opłacić całoroczną naukę dwójki dzieci z Rwandy. Już od kilku lat nasza szkoła wspiera akcję "Adopcja serca", prowadzoną przez Księży Pallotynów. Podobnie jak w latach poprzednich, wszystkie świąteczne ozdoby własnoręcznie przygotowali nasi uczniowie - przy wsparciu nauczycieli oraz rodziców/rodzin naszych wychowanków. Wśród bożonarodzeniowych cudeniek znalazły się oczywiście: wykonane różnymi technikami bombki i świąteczne kartki, pomysłowe gipsowe figurki oraz oryginalne stroiki. Choć w dniu Kiermaszu, który zwyczajowo odbywa się przed Kościołem Św. Biskupa Męczennika, pogoda nie dopisała, to na szczęście dopisali ludzie dobrego serca, którzy z wielką chęcią sięgali po przygotowane przez nas ozdoby świąteczne i wrzucali datek, wspierając ten - bez wątpienia - szczytny cel. Jak widać - razem możemy dużo więcej:-) Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy:-):-):-):-):-)
Dnia 18.12. 2015 r. klasy 1a i 1b wraz ze swoimi wychowawcami wybrały się do teatru Studio Buffo na spektakl oparty na motywach sztuki Oskara Wilde’a – „The Canterville Ghost”.
Przedstawienie w całości było odgrywane w języku angielskim. Na jego podstawie można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy dotyczących kultury, obyczajowości Anglików i Amerykanów, a także utrwalić posiadaną już wiedzę o literaturze, legendach, zwyczajach panujących w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W widowisku nie zabrakło słynnego angielskiego humoru.
Bez wątpienia było to cenne doświadczenie dla naszych uczniów. Podczas wizyty w teatrze mogli zapoznać się z dziełem znanego autora, jak również zweryfikować poziom swoich umiejętności językowych. Przy kolejnej nadarzającej się okazji, postaramy się zapewnić naszym wychowankom równie niezapomniane atrakcje. Tym razem być może w języku niemieckim?
We wtorek 22 grudnia miały miejsce w naszym gimnazjum Adwentowy Dzień Skupienia oraz klasowe spotkania opłatkowe. Na początek wszyscy uczniowie przygotowywali wraz ze swoimi wychowawcami klasowe stoły wigilijne. Następnie, o godzinie 9.00 młodzież zebrała się w żółtej sali gimnastycznej i wysłuchała konferencji prowadzonej przez samego księdza Dyrektora. Po czym, wszyscy zgromadzili się w kościele na adoracji Najświętszego Sakramentu, potrzebujący mieli również okazję do spowiedzi. Po adoracji uczniowie całej szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej. Po mszy odbyły się spotkania opłatkowe w klasach. Młodzież wraz z wychowawcami połamała się opłatkiem, składając sobie życzenia świąteczno-noworoczne, a następnie wszyscy ucztowali, śpiewając kolędy, rozmawiając, w niektórych klasach rozdano mikołajkowe prezenty.
Uroczystości zakończyły się około godziny 13.00, wszyscy rozstali się w iście świątecznej atmosferze!
Praca oddala od nas trzy wielkie niedole: nudę, występek i ubóstwo.