Rok szkolny 2005/2006 rozpoczęliśmy 1 IX Mszą Świętą, na którą przybyła młodzież z rodzicami oraz nauczyciele. Tradycyjnie już słowo wygłosił ks. Proboszcz, a po Mszy św. serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych ks. Dyrektor. Po oficjalnym rozpoczęciu była chwila na spotkanie z wychowawcami, którzy podali plan zajęć oraz na pierwsze w tym roku szkolnym odczytanie listy obecności. Z lekkim niepokojem, zazwyczaj towarzyszącym czemuś nieznanemu, przybyli na to spotkanie uczniowie klasy I gimnazjum. Po raz pierwszy, zerkając na swoje nowe koleżanki i kolegów, zasiedli w ławkach, w których uczyć się będą przez kolejne 3 lata.
W dniach od 2 do 9 września klasa I gimnazjum była na obozie integracyjnym w Tyliczu koło Krynicy. Pogoda sprzyjała poznawaniu piękna Beskidów. Udało się nam być na trzech, niewysokich może, ale zawsze szczytach. Odwiedziliśmy także wieś o nazwie Kamianna będącą stolicą polskich pszczelarzy, Stary Sącz, gdzie mieliśmy szczęście zwiedzić klasztor św. Kingi i oczywiście Krynicę, gdzie uważnie zapoznaliśmy się z twórczością światowej sławy malarza prymitywisty – Nikifora. W drodze powrotnej zajrzeliśmy jeszcze do Łagiewnik.
Wyjazd na pewno ułatwił nam wzajemne poznanie się, a drobne zadania na rzecz grupy (np. udział w przygotowaniu pogodnych wieczorów, podchodów czy zawodów sportowych) pokazały, że stać naszych uczniów na zorganizowanie wspólnej zabawy.
Na początku października klasy II i III gimnazjum pojechały na wycieczkę do Supraśla na Podlasiu. W przepięknej jesiennej, złoto - czerwonej scenerii spotkaliśmy prawdziwych polskich Tatarów w zabytkowym meczecie i zwiedzaliśmy najstarszy prawosławny monastyr w Polsce. Wychowawcy byli bezlitośni, kazali noce spędzać w łóżkach, ganiali nas po ciemku po polach mówiąc, że to jakieś podchody, wymyślali nam dziwne zadania - zbieranie szyszek, szczotek, malowanie itp. Ale trzeba przyznać, że pozwolili na dyskotekę. W sumie dobrze i z pożytkiem się bawiliśmy.
W sobotnie październikowe popołudnie, w szkolnym ogrodzie odbyło się spotkanie Rodziców uczniów klasy I Gimnazjum z Dyrekcją i Wychowawczynią.
Pogoda dopisała więc z przyjemnością rozmawialiśmy o naszych pociechach i szkole zajadając się doskonałymi ciastami, sałatkami i oczywiście pieczonymi na grillu kiełbaskami.
Rodzice opowiedzieli w kilku słowach o swoim pierwszym wrażeniu z pobytu ich dzieci w naszej szkole. Głos zabrał również ks. Dyrektor i Wychowawczyni klasy.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Wszyscy jednak zgodnie stwierdzili, że podobne grillowanie, ale z dziećmi byłoby jeszcze bardziej przyjemne.
Co to się działo! Już tydzień wcześniej, rozwieszone po szkole plakaty zapowiadały, że gimnazjalni pierwszoklasiści mają się czego bać.
W rzeczywistości „koty” czekała dobra zabawa. Klasa II gimnazjum na czele z wychowawcą p. Radosławem Głowackim przygotowała szereg zadań. Po kolei, każdego kotka zakuto w dyby i „zmuszono” do zjedzenia kawałka cytryny …miamm… Trzeba było również, będąc zamkniętym w klatce odśpiewać piosenkę. Pod nosami pojawiły się kocie wąsy. Kocurki piły mleko, śpiewały znajomą piosenkę o kotku, co to na „płotek wlazł” i odpowiadały na pytania z serii” Czego na pewno nie wiesz o naszej szkole”. Otrzęsiny zakończyły się dyskoteką.
W dniu 14 października 2005 r. odbyła się pielgrzymka naszej szkoły do Sanktuarium Maryjnego w Loretto. Na miejscu odbyła się msza święta oraz ślubowanie I klasy. Następnie był czas na ciepłą zupę i podziwianie jesiennych pejzaży. Pielgrzymka zakończyła się różańcem prowadzonym przez uczniów i nauczycieli podczas spaceru szlakami w Loretto.
Na jesieni – w związku z przypadającą 16 października kolejną rocznicą wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – Katolicki Zespół Edukacyjny zorganizował już po raz trzeci Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej dla uczczenia pontyfikatu Papieża - Polaka.
Do konkursu zgłosiło się ponad 300 szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z Warszawy i okolic. W półfinale wzięło więc udział blisko 1200 uczniów, recytujących dowolnie przez siebie wybrany wiersz religijny. Najczęściej były to utwory ks. Jana Twardowskiego. Licealiści byli natomiast zobowiązani do recytacji poezji Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Przeważnie prezentowali fragmenty „Tryptyku rzymskiego” oraz „Pieśni o Bogu ukrytym”.
Zdobywcy pierwszych nagród w poszczególnych kategoriach wiekowych wystąpili podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. Koncert finałowy uświetnił występ Agnieszki Fatygi, Michaliny Olszańskiej oraz Wojciecha Olszańskiego, który wcześniej był także jednym z sędziów oceniających występy finalistów.
Z okazji Święta Niepodległości odbył się w naszej szkole już 10 listopada apel, którego część artystyczną przygotowała klasa I Gimnazjum. Wykorzystany został tekst misterium Pana Jacka Kowalskiego „Chrystus w dziejach narodu polskiego”. Zobaczyliśmy na scenie Mieszka I z Dobrawą, Bolesława Śmiałego ze św. Stanisławem, ks. Piotra Skargę, a także rozmowę Jezusa i Maryi na temat Polski. Sporo było tremy, ale na zawarte w sztuce pytanie: „A wy, potomków tłumie, czy będziecie pamiętać?” – młodzi aktorzy powiedzieli z całym przekonaniem: „Będziemy”.
Ksiądz Dyrektor zakończył apel modlitwą w intencji poległych w obronie Ojczyzny Polaków.
Dnia 16 listopada mieliśmy szczęście gościć w naszej szkole pana Tadeusza Bieńkowicza odznaczonego orderem Virtuti Militari, byłego żołnierza wojsk polskich walczących z Niemcami i Rosjanami na terenach należących obecnie do Litwy. Młodzież z prawdziwym zainteresowaniem wysłuchała opowieści o odbiciu więźniów przetrzymywanych w Lidzie. Akcja ta, jak potem mówiło wielu uczniów, przypominała scenariusz sensacyjnego filmu. Wstrząsająca była też świadomość, że tego rodzaju bohaterskie czyny dla wielu Polaków oznaczały po wojnie nagrodę w postaci ... więzienia, którego nie uniknął także pan Tadeusz. Tego rodzaju spotkania zapewne są dla nas budujące i pomagają docenić bezmierny dar wolności.
W konkursie zorganizowanym przez Dom Kultury Urzędu Dzielnicy Warszawa Włochy „Obycie umila życie” wzięli udział reprezentanci wyłonieni w etapie szkolnym. Byli to uczniowie klasy pierwszej gimnazjum: Aneta Górska, Jakub Adamski, Piotr Kubiński, Marcin Styczek i Maciej Walczak. Pisanie testu dotyczącego norm zachowania nie pozwoliło im wprawdzie wziąć udziału w finale, ale czyż nie liczy się sam start w tak kulturalnych zawodach?
I znowu rok dobiega końca… Grudzień jest czasem podsumowania, ale także czasem radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa, który daje nam kolejną szansę.
W adwentowym czasie spotykaliśmy się w każdy poniedziałek i środę o 6.30 na Mszy Świętej Roratniej. Zapalone lampiony rozświetlały ciemności, tak jak Chrystus swoją obecnością rozświetla nasze serca.
Dnia 2 grudnia br. klasa II Gimnazjum gościła w Sejmie RP. Po perypetiach przy wejściu dla gości (zostaliśmy źle skierowani, a gdy już znaleźliśmy właściwe drzwi pan strażnik zdążył sobie pójść) sejm jawił nam się jako niezdobyta twierdza.
Utwierdzała nas w tym marsowa mina pana strażnika. Kiedy wszyscy przebrnęli już przez wyjącą bramkę pozbywając się (tymczasowo) kluczy, telefonów, długopisów itp., pan strażnik, który porozmawiał z naszym wychowawcą spojrzał na nas łaskawym okiem i wpuścił na sejmowe salony. Najpierw wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na tema historii Sejmu polskiego, tego czym i jak się zajmuje a następnie pan poseł zabrał nas na wycieczkę po miejscu, gdzie powstaje prawo. Mieliśmy okazję podziwiać z balkonów salę posiedzeń sejmowych i korytarze po których krążyli "ludzie władzy". Jednak największe wrażenie zrobiła na nas sala, w której odbywały się między innymi posiedzenia komisji śledczej w tzw. "Aferze Rywingate". Wycieczka bardzo nam się podobała i wróciliśmy z niej ubogaceni.
Podczas adwentowego rekolekcyjnego zamyślenia mieliśmy szczęście gościć w Kościele św. Stanisława Ojca Jana Kędziorę - pallotyna, który długie lata spędził w Afryce. Nie tylko wezwał nas on do ponownego odczytania Ewangelii o Zwiastowaniu, ale bardzo nam przybliżył życie i troski afrykańskich dzieci, wśród których spędził tak wiele czasu.
Nasze szkoły podjęły animowaną przez Pallotyński Sekretariat Misyjny Adopcję Serca. Szkoła podstawowa przyjęła pod swoją opiekę dwoje dzieci, natomiast gimnazjum i liceum po jednym dziecku. Liczymy, że kiedy Ojciec Jan odwiedzi nas znowu, poznamy ich imiona i zobaczymy zdjęcia. To bardzo pokrzepiające wiedzieć, że dzięki naszym skromnym "ofiarom" dzieci w Afryce mogą się uczyć, uśmiechać i mieć zapewnione rzeczy, o których my myślimy jak o czymś najzwyklejszym w czasie, gdy dla tamtych dzieci są to nieosiągalne bogactwa...
W przeddzień zimowej przerwy świątecznej wszyscy uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami, by przełamać się opłatkiem. Młodzież stanęła na wysokości zadania i starannie przygotowała to wyjątkowe spotkanie. Była więc na wstępie odczytana Ewangelia o Narodzinach Jezusa, były wspólne życzenia, był biały obrus, sianko pod nim, świąteczny stroik, choinka i smakowite potrawy na stole. Wszystko to, jak również wspólne kolędowanie złożyło się na miłą atmosferę. Każdy z nas poczuł zbliżające się Święta i radość z najważniejszego faktu. Faktu, że po raz kolejny przychodzi do nas Chrystus, by nieść pokój i miłość.
Dnia 9 stycznia klasa II gimnazjum uczciła urodziny swojego wychowawcy wspólnym kolędowaniem.
Jak tradycja każe była Maryja, Józef i Dzieciątko. Towarzyszył im między innymi osiołek, chóry anielskie i zastępy diabelskie. Odwiedzane klasy witały nas z radością, choć z hojnością bywało już różnie. Najbardziej wyróżnił się ks. Dyrektor, który zasypał kolędników czekoladowymi mikołajami.
Uroczystość Trzech Króli tradycyjnie już obchodziliśmy w naszym Zespole Szkół celebrując Eucharystię, przyglądając się jasełkom i łamiąc się opłatkiem. Ksiądz Proboszcz mówił podczas homilii o mądrości Trzech Magów, którą winniśmy naśladować.Przedstawienie przygotowane przez naszą scholę i koło teatralne ukazywało jak Nowo Narodzony przemienia życie współczesnych ludzi. Kolędy śpiewane razem w kościele pomogły nam wejść w przedziwną atmosferę jedności, która pozwoliła Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom życzyć sobie nawzajem, żeby rozpoczęty już rok 2006 okazał się rokiem łaski od Boga. Spóźnione, ale serdeczne życzenia imieninowe otrzymał również nasz Ksiądz Dyrektor Sylwester Jeż. Niech Pan Jezus nam wszystkim błogosławi!
Opłatek szkolny
6 stycznia, w Uroczystość Trzech Króli spotkaliśmy się wszyscy: rodzice, nauczyciele, uczniowie, by tradycyjnie już przełamać się opłatkiem i złożyć sobie noworoczne życzenia. Najpierw uczniowie klasy I gimnazjum przedstawili Jasełka w nowoczesnej wersji. Później była chwila na wspólne kolędowanie, po którym odbyła się uroczysta Msza Święta. W szkole czekał już na nas smaczny poczęstunek, a wszyscy mieliśmy czas na życzenia i chwilę rozmowy.
Dnia 9 lutego 2006 roku dwie klasy I LO oraz II gimnazjum wybrały się na wycieczkę do Palmir. Podróż autobusem była bardzo wyczerpująca. Pewien uczeń z I LO stwierdził, że to wszystko wina pana kierowcy, bo niepotrzebnie zatrzymuje się na przystankach. Gdy już dojechaliśmy do Truskawia to musieliśmy jeszcze dojść do Palmir.
W czasie marszu prof. Głowacki obiecał nam, że jak dojdziemy do celu do będziemy mogli się porzucać śniegiem. Lecz nie wytrzymaliśmy i zaczęliśmy się nawzajem rzucać śniegiem. Prof. Głowacki bardzo się zdenerwował i stwierdził, że jak zobaczy jeszcze kogoś rzucającego śniegiem to zastanie on wrzucony do zaspy.
Znalazło się parę odważniaków, którzy sprzeciwili się twierdzeniu pana Głowackiego, ale zostali oni szybko wrzuceni w śnieg i już więcej się nie buntowali. W końcu nadszedł ten moment i dotarliśmy do celu.
Na początku Dominik z II gimnazjum i Cezary z I LO opowiedzieli krótką historię o Cmentarzu w Palmirach.
Po obejrzeniu cmentarza, na którym jest pochowanych 2115 rozstrzelanych mieszkańców Warszawy, i zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia stwierdziliśmy że czas wracać.
W dniu 9 lutego 2006 r. z okazji Światowego Dnia Chorego, 13 osobowa grupa uczniów naszego Gimnazjum i Liceum odwiedziła chore dzieci, przebywające na Oddziale Rehabilitacji Ortopedycznej w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ul. Lindley’a w Warszawie. Byliśmy tam mile oczekiwanymi gośćmi. Przywitała nas Pani Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych mgr Anna Woźnica wraz z innymi pracownikami szkoły. Większość dzieci była po męczących ćwiczeniach, ale z radością nawiązywała rozmowę, ciesząc się i dziękując za słodkości, maskotki i prace plastyczne przygotowane przez uczniów klasy II i III Szkoły Podstawowej. Nawet te najstarsze – siedemnastolatki, wiele miesięcy spędzające w szpitalu z racji swego schorzenia (skolioza, nierówność kończyn), cieszyły się ogromnie z upominków, a jeszcze bardziej z rozmowy z naszymi licealistami. Na prośbę uczniów przedłużyłam nieco odwiedziny, by nie skąpić radości chorym dzieciom, od których mogliśmy nauczyć się pogodnego przyjęcia trudu cierpienia, często trwającego wiele lat. Zostaliśmy zaproszeni do ponownych odwiedzin, nie tylko jeden raz w roku. Dziękuję Bogu za wszystkie dary tego dnia.
pielęgniarka
Irena Banach
Zwykły znaczek – taki z koperty, w której otrzymaliśmy list – czy może się na coś przydać? Komuś pomóc? Tak.
Już drugi rok w naszej szkole wysyłając co pewien czas dużą kopertę z zebranymi przez dzieci znaczkami, uczestniczymy w akcji „Każdy znaczek wspiera misje” prowadzonej przez Księży Werbistów z Pieniężna. Fundusze otrzymane ze sprzedaży tych znaczków są przeznaczane na potrzeby misji.
Święci – nasi przyjaciele w niebie – kiedy byli jeszcze na ziemi czynili nawet małe rzeczy z wielką miłością - bo prawdziwa miłość Boga i drugiego człowieka nadaje wartość wszystkiemu co robimy.
s. Justyna – opiekunka akcji znaczek
W dzień zakochanych, czyli 16 lutego harcerze z 97 drużyny starszoharcerskiej „Cytrynianie” zorganizowali zajęcia dla naszej szkoły. Były to zajęcia ruchowe, jak i umysłowe. Wszystkie klasy, zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum i liceum bawiły się świetnie.
Po południu zebraliśmy się na walentynkowej dyskotece, którą również przygotowali harcerze. Zabawa była naprawdę udana.
Połowę dzieła wykonał, kto zaczął.