01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

p rokuDzień 1 września 2014 rok dla uczniów klas pierwszych rozpoczął nowy etap edukacyjny, który będą realizowali w Publicznym Gimnazjum im. ks. Piotra Skargi. Po trudach rekrutacyjnych dołączyli do grona uczniów naszego gimnazjum. Jak każdego roku ten dzień rozpoczęliśmy od mszy św. sprawowanej w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika pod przewodnictwem ks. Dyrektora. Uroczysty charakter liturgii został podkreślony przez obecność sztandaru szkolnego, oprawę muzyczną zespołu Kefas oraz liczną asystę ministrancką. Wierząc, że bez bożej pomocy nic uczynić nie możemy, z gorliwością i ufnością cała wspólnota powierzała nowy rok szkolny Panu Bogu.
Inny charakter miało spotkanie po mszy św. z wychowawcami klas. Dominowały powitania, wspomnienia wakacyjne i plany na nowy rok szkolny. Następnego dnia dla drugo i trzecioklasistów rozpoczęła się codzienność życia szkolnego, a dla pierwszoklasistów wyjazd integracyjny.
W roku szkolny 2014 / 15 w ławkach gimnazjalnych zasiądzie 223 uczniów z dziewięciu klas.

integracjaJak co roku, we wrześniu (2.09 - 5.09) odbył się wyjazd integracyjny klas pierwszych gimnazjum wraz z wychowawcami: p. Agnieszką Wojtasiak, p. Karoliną Sroka, p. pedagog szkolną Ireną Świerżewską, nauczycielami wychowania fizycznego: p. Krzysztofem Wrzołkiem i p. Rafałem Rosą oraz naszą szkolną siostrą pielęgniarką. Miejscem obozu integracyjnego był ośrodek wypoczynkowy Promyczek w Sztutowie.
Uczniowie spędzili aktywnie czas na wzajemnym poznawaniu nowych kolegów, koleżanek i nauczycieli. Nie brakowało różnych zajęć sportowych, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem młodzieży. Wszyscy chętnie grali w siatkówkę, piłkę nożną oraz inne gry i zabawy łączące sport z wzajemną integracją. Nie obeszło się również bez wyjścia z wychowawcami nad morze oraz gry w plażową siatkówkę. Podczas obozu odbyła się wspólna dyskoteka a także ognisko.
Kolejne dni mijały na aktywnym spędzaniu czasu w ośrodku oraz wycieczkach. Uczniowie pojechali zwiedzać Gdańsk, gdzie przewodnik w ciekawy sposób opowiedział historię tego miasta. Tego dnia zwiedziliśmy m.in. Bazylikę konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku (kościół Mariacki), wspięliśmy się na wierzę kościoła: skąd podziwiać można było przepiękną panoramę Gdańska, przespacerowaliśmy się najpiękniejszymi ulicami Gdańska wchodzącymi w skład Traktu Królewskiego, aż doszliśmy do Długiego Targu, który jest reprezentacyjnym placem w Gdańsku.
W dniu powrotu odbyła się jeszcze jedna ciekawa lekcja historii, młodzież odwiedziła dawny obóz koncentracyjny Stutthof.
Wyjazd zakończył się wspólną Mszą Świętą.

samorzadW piątek 26 września odbyły się w naszej szkole wybory do szkolnego samorządu. Wzorem roku ubiegłego wybory rozpoczęły się 19 września od wytypowania, na drodze głosowania, po jednym kandydacie z każdej klasy. Następnie od poniedziałku 22.09 do piątku 26.10 trwała kampania wyborcza kandydatów. Każdy z nich przygotował własny plakat wyborczy, który miał być jego wizytówką i zachęcić wyborców do głosowania na jego nazwisko. Przez cały tydzień gimnazjaliści mieli okazję poznać kandydatów, przeczytać o ich propozycjach, ocenić atrakcyjność przygotowanych przez nich plakatów. 26 września na godzinach wychowawczych przeprowadzone zostało ogólnoszkolne głosowanie. Każdy gimnazjalista dostał kartę wyborczą z 9 nazwiskami, miał za zadanie wybrać 3 osoby. W poniedziałek 29 września ogłoszono wyniki. W tym roku największe poparcie wśród uczniów zdobył Janek Rychlewski (IIIa), następnie Julia Makowska (IIIb) i Janek Kucharski (IIb), Ewa Doan (IIIc) oraz Mikołaj Molski (Ia).
Zwycięzcom szczerze gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za udział w wyborach i zaangażowanie w kampanie.
W tym roku skład samorządu tworzy pięciu uczniów, odpowiednie funkcje zostaną im przydzielone na pierwszym spotkaniu z Panią Dyrektor i opiekunkami samorządu: p. Anną Kiljan i p. Martyną Masłoń. 

W sobotę 27 września 2014, mając świadomość, że to być może już po raz ostatni..., oby przedostatni... uczniowie klasy IIIa gimnazjum wraz z rodzicami i rodzeństwem spotkali się ze swoją Kochaną Panią Wychowawczynią :) Anną Kiljan na wspólnym grillowaniu na ogródku szkolnym. Pogoda po raz kolejny dopisała! Świeciło piękne słońce, było ciepło, bezwietrznie, cała impreza odbyła się więc na zewnątrz. Rozstawiono grilla, na którym piekły się kiełbaski, można było również skosztować bułeczek, ciast, ciasteczek upieczonych przez mamy, a nawet chleba własnego wyrobu oraz winogron z przydomowego sadu. Rodzice i pani wychowawczyni rozmawiali, śmiali się, żartowali. Młodzież wraz z rodzeństwem korzystała natomiast z uroków ogródka szkolnego, tartanowego boiska, a także wygody i wielkości żółtej sali gimnastycznej grając w siatkówkę, piłkę nożną. Hitem spotkania okazał się mecz siatkówki tatusiowie + p. Ania kontra młodzież! Atmosfera na meczu, jak i podczas całego wspólnego grillowania była iście piknikowo-rodzinna. Pani wychowawczyni z serca dziękuje wszystkim rodzinom za ten wspólnie spędzony czas! :) Rodzice z IIIa? Ciągle najfajniejsi! ;)

d ziemniakaW dniu 27.09.2014 r. (sobota) zostaliśmy zaproszeni przez rodziców Julii Doloty do gospodarstwa rolnego na „Dzień Ziemniaka”. Wszyscy, którzy mieli czas, z radością przyjęliśmy zaproszenie. Było nas bardzo dużo: uczniowie klasy 2b, rodzeństwo i rodzice. Rano jeszcze padało, ale po południu zaświeciło słońce.
Państwo Agnieszka i Artur Dolotowie prowadzą gospodarstwo wspólnie ze swoimi rodzicami. Mieszkają za Ożarowem Mazowieckim w Pogroszewie Kolonii.
Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, z uśmiechem powitali nas gospodarze. Najbardziej zaskoczyło mnie miejsce naszego poczęstunku. W magazynie pełnym skrzynek z warzywami stanął długi stół, a zamiast krzesełek ustawiono kostki słomy. Wspaniały widok – taki „swojski klimat”. Wszyscy byliśmy ciekawi, jak wygląda takie gospodarstwo. Od razu udaliśmy się do zwiedzenia samej posesji, no i oczywiście pola, na którym rosły różne warzywa. Dzięki przekazanym informacjom, dowiedzieliśmy się jak rosną brokuły, kalafiory, kapusta pekińska, buraki czy właśnie ziemniaki. Każdy z nas przyznał, że jest to bardzo ciężka praca. Po spacerze z przyjemnością zasiedliśmy wspólnie do stołu. To była wspaniała uczta: kiełbaski z grilla, ziemniaki pieczone, sałatki i dużo smacznego ciasta.
Rodzice rozmawiali we własnym gronie, a młodzież buszowała po całym terenie posesji bawiąc się w chowanego, grając w piłkę. Nikt nie chciał wracać do domu.
To był naprawdę wspaniały dzień. W imieniu całej klasy 2b dziękuję za świetny pomysł i gościnę.

Wychowawczyni Barbara Jurczyk

s szkolyDnia 30 września odbyły się w naszej szkole uroczystości z okazji Święta Szkoły. Na początek dyrekcja, specjalnie zaproszeni na te obchody goście, rada pedagogiczna oraz wszyscy uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum zebrali się w kościele na Mszy Świętej. Przewodniczył jej biskup Józef Górzyński. Obecnych było także wiele znaczących osobistości, oprócz dyrektora naszej szkoły ks. dr Sylwestra Jeża, Mszę Świętą sprawowali również ks. prał. Wojciech Łagowski, ks. kan. Arkadiusz Wójtowicz, ks. prał. Janusz Godzisz, ks. prał. Józef Hass, ks. prał. Marek Gałęziewski, ks. dr Zbigniew Godlewski oraz ks. Stanisław Zarosa.
Zaraz po nabożeństwie zostały wręczone dyplomy awansu dla nauczycieli, specjalne nagrody dyrektorskie oraz organu prowadzącego za szczególny wkład wybranych pedagogów w pracę wychowawczo-dydaktyczną oraz stypendia dla najlepszych uczniów naszej szkoły. Następnie zebrani goście, dyrekcja oraz poczet sztandarowy wraz z delegatami klas przeszli pod pomnik patrona szkoły – ks. Piotra Skargi, by składając kwiaty oddać hołd temu wielkiemu Polakowi. Po czym wszyscy udali się do budynku szkoły, aby wziąć udział w najważniejszym punkcie tegorocznych obchodów czyli poświęceniu kaplicy szkolnej. Uroczystego poświęcenia dokonał sam biskup Górzyński.
Po zakończeniu uroczystości, na boisku szkolnym, odbył się grill dla uczniów całej szkoły oraz specjalny poczęstunek dla gości, dyrekcji oraz rady pedagogicznej.

slubowanie30 września, podczas obchodzonego rokrocznie Święta Szkoły, klasy pierwsze złożyły na ręce księdza dyrektora Sylwestra Jeża ślubowanie. Przysięgę uczniowską składali uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum w obecności całej społeczności szkolnej: dyrekcji, zaproszonych gości, grona pedagogicznego, rodziców i uczniów pozostałych klas. Było bardzo uroczyście! Od tego momentu wszyscy pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum im. ks. Piotra Skargi. Witamy w naszych szeregach!

kaplicaOd momentu kiedy powstała nasza szkoła, czyli 1 września 1997 r.  doświadczamy opieki Pana Boga. Każdego roku, miesiąca i dnia obdarowuje On nas swoimi łaskami i błogosławi nam. Wyrażą się to w rozwoju szkoły. Kiedy zaczynaliśmy 18 lat temu była jedna klasa z 28 uczniami i niewielki budynek zaadoptowany z domu katechetycznego. Dzisiaj w szkole uczy się 430 uczniów w nowowybudowanym gmachu dydaktycznym a zajęcia sportowe odbywają się w nowej sali gimnastycznej. Pracując w bardzo dobrych warunkach lokalowych czuliśmy, że czegoś brakuje, czegoś co byłoby sercem tego miejsca.
Spełniliśmy nasze marzenia, a jednocześnie podziękowaliśmy Panu Bogu za Jego opiekę nad nami. Dnia 30 września podczas corocznych obchodów święta szkoły ks. bp Józef Górzyński dokonał poświęcenia kaplicy szkolnej. Następnego dnia o godz. 7.30 ks. Dyrektor odprawił pierwszą mszę św. w której uczestniczyli przedstawiciele grona pedagogicznego, rodziców i uczniów. Od tego dnia w każdy czwartek w kaplicy jest msza św. podczas której dziękujemy Panu Bogu i prosimy o błogosławieństwo. W ciągu dnia uczniowie nawiedzają kaplicę, aby szukać umocnienia przed Najświętszym Sakramentem.

grill 1aW słoneczną sobotę 4 października 2014 roku od godziny 10:00 do 13:00 uczniowie klasy 1a wraz z rodzeństwem, rodzicami, wychowawcą p. Agnieszką Wojtasiak i Dyrekcją Szkoły uczestniczyli w grillu integracyjnym.
Pogoda dopisała! Świeciło piękne słońce, było ciepło, bezwietrznie, cała impreza odbyła się więc w ogródku szkolnym. Nie zabrakło wielu przysmaków kiełbasek z grilla a także pysznych ciast, ciasteczek i sałatek przygotowanych przez mamy.
Po zaspokojeniu wstępnego głodu chłopcy pobiegli grać w piłkę, dziewczynki kibicowały i wesoło rozmawiały a młodsze dzieci korzystały z ogródka szkolnego. Hitem okazały się również gry planszowe w które młodzież chętnie grała przy rozstawionych specjalnie stolikach.
Atmosfera była bardzo przyjemna a grill szybko zamienił się w piknik rodzinny. Uczniowie mieli okazję jeszcze bardziej zintegrować się ze sobą. Pod koniec spotkania rodzice, wychowawca i Dyrekcja Szkoły udali się na wspólną rozmowę i integrację, aby lepiej się poznać. Podczas tego spotkania pani Dyrektor i Ks. Dyrektor opowiedzieli również ciekawą historię szkoły.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich rodzin za wspólnie, miło spędzony czas. Szczególne podziękowania dla super profesjonalnie zorganizowanej trójki klasowej;) Mam nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku na kolejnym grillowaniu.

W sobotę, 4 października o godzinie 13:00 odbył się grill klasy 1c. Uczestniczyli w nim dyrekcja, nauczyciele i uczniowie z rodzinami, nie zabrakło młodszego rodzeństwa, które również świetnie się bawiło. Pogoda była wspaniała dlatego spotkanie odbywało się na szkolnym podwórku. Dzięki temu dzieci mogły korzystać z atrakcji takich jak plac zabaw czy boisko. Rodzice świetnie się spisali przynosząc różne sałatki, ciasta, ciastka i inne przysmaki domowej roboty, niektóre potrawy szczególnie przypadły do gustu Księdzu Dyrektorowi i Pani Dyrektor. Do tego można było jeszcze zjeść kiełbaskę z grilla, ufundowaną przez szkołę. Odbyło się też oddzielne spotkanie poznawcze dla rodziców, naszej Pani Wychowawczyni i Dyrekcji. Gdy dorośli poszli do szkoły młodzież integrowała się dalej na świeżym powietrzu. Cała impreza odbyła się w miłej, rodzinnej atmosferze, każdy się najadł, zażył słonecznej witaminy D i spędził czas z przyjaciółmi albo poznał nowych ludzi. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji za umożliwienie nam tego spotkania, trójce klasowej oraz naszej pani Justynie za pomoc w organizacji, a także wszystkim przybyłym za dobrą zabawę

We wtorek 7 października 2014 z inicjatywy klasy 3a, październikowego gospodarza szkoły odbyła się w gimnazjum akcja charytatywna – kiermasz ciast. Wszystkie klasy gimnazjalne miały za zadanie upiec ciasta (2 lub 3), które podzielone na kawałki były następnie sprzedawane na przerwach za cenę 1 złoty. W kiermaszu wzięło udział 20 ciast od klasycznej szarlotki przez ciasteczka pszenne na ciastkach kokosowych kończąc. Wszystkie były przepyszne!  Uczniowie mieli  zatem wyjątkowo słodki  dzień posilając się między lekcjami iście domowymi wypiekami!
Akcja miała charakter charytatywny, stąd zebrane podczas niej fundusze miały być przekazane na jakiś szczytny cel. Klasie 1b, która przyniosła najwięcej ciast, przypadł zaszczyt zadecydowania na jaki cel zostaną one przekazane. Ostatecznie zebrane pieniądze w wysokości 354 złotych zasiliły szkolną akcję „Grosz do grosza” wspierającą autystycznego chłopca Wiktora.  

Wszystkim za udział w akcji bardzo dziękujemy szczególnie tym, którzy ciasta upiekli oraz tym, którzy chętnie je kupowali. Dzięki Wam mama Wiktora będzie miała fundusze na niezbędną rehabilitację dla syna!

otrzesinyWe wtorek 7 października odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Drugoklasiści przygotowali zabawy dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Pierwszaki musiały śpiewać  znane polskie przeboje w formie karaoke (w czym pomogła im pani Basia Jurczyk), zaprezentować w interesujący sposób swoją klasę, mówić  łamańce językowe  wraz ze swoimi wychowawcami oraz odpowiadać na pytania z quizu o naszej szkole. W przerwach między zabawami włączana była muzyka, gaszone światło i młodzież wspólnie tańczyła w rytm znanych i lubianych utworów. Najważniejszym punktem programu było pasowanie na pierwszaka z rąk samego Księdza Dyrektora. Ustawione w kolejce pierwszaki  z niecierpliwością czekały, aż ksiądz pasuje ich na pełnoprawnego ucznia Publicznego Gimnazjum im. Ks. Piotra Skargi  oraz na drobne słodkości. Wszyscy naprawdę świetnie się bawili i wychodzili do domu zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach :)

Dnia 11.10 klasa 1b naszego gimnazjum uczestniczyła w integracyjnym grillu: dyrekcji, wychowawcy – pani Karoliny Sroki i uczniów. Spotkanie rozpoczęło się o godz.12.00 i trwało do godz.15.00. Stoły uginały się pod ciężarem pyszności, smakołyków, rarytasów domowej roboty: ciast, ciasteczek, sałatek, nie zabrakło również kiełbasek. Po zaspokojeniu wstępnego głodu, chłopcy poszli grać w piłkę nożną, a dziewczynki w siatkówkę. Rodzice natomiast wraz z panią wychowawczynią i dyrekcją integrowali się przy kawie. Jedzeniu, zabawom, ciekawym rozmowom nie było końca. Klasa bardzo się zintegrowała i miło spędziła sobotnie popołudnie.

W roku szkolnym 2014/2015, wzorem roku ubiegłego, podjęto w naszej szkole inicjatywę gospodarzenia szkołą. Polega ona na tym, iż każda klasa gimnazjum pod okiem opiekunek samorządu: p. Anny Kiljan i p. Martyny Masłoń oraz wychowawców przez jeden miesiąc w roku jest gospodarzem szkoły czyli przeprowadza różnego rodzaju działania: akcje charytatywne, turnieje sportowe, konkursy, festiwale, dni specjalne etc., wykazując się pomysłowością, zaangażowaniem, kreatywnością. W tym roku szkolnym gospodarzami szkoły w kolejnych miesiącach będą:

  • październik 2014 – IIIa
  • listopad 2014 – IIIb
  • grudzień 2014 – IIIc
  • styczeń 2015 – IIa
  • luty 2015 – IIb
  • marzec 2015 – IIc
  • kwiecień 2015 – Ia
  • maj 2015 – Ib
  • czerwiec 2015 – Ic

Po raz kolejny liczymy na pełne zaangażowanie klas, mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie obfitował w nowe pomysły, akcje, działania!

o botanicznyW słoneczne, październikowe dni klasy 1b i 1c gimnazjum wybrały się na zajęcia do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego będącego najmniejszym, a jednocześnie jednym z najstarszych  liczących blisko 200 lat, ogrodem w Polsce. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie, a w niektórych przypadkach także poznać różne gatunki drzew i krzewów rosnących na tym terenie. Oprócz lekcji w ogrodzie zwiedzili także szklarnie, w których zgromadzono rośliny z innych stref klimatycznych. Poza osobliwościami przyrodniczymi znaleźć można tu również pamiątki naszej historii, takie jak fundament Świątyni Opatrzności, która miała być zbudowana w tym miejscu dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

d edukacji13 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej przypadającego na 14 października. Został on przygotowany przez klasę IIIc pod okiem p. Józefa Czornieja. Treści akademii odwoływały się do idei „Edukacja jako poznawanie kultury. Kultura jako kształtowanie człowieka”.
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz gimnazjum zgromadzone na ten czas w sali fioletowej usłyszało pieśni patriotyczne w wykonaniu chórku klasowego klasy IIIc. Mateusz Borecki, przy akompaniamencie gitary, zaśpiewał utwór „Obława III” autorstwa Jacka Kaczmarskiego. Nie zabrakło także patriotycznych wierszy. Recytowano wiersze A. Mickiewicza, Z. Herberta, K.K. Baczyńskiego. Wystąpieniom towarzyszył odpowiedni komentarz historyczny.
Apel okazał się bardzo pouczającą lekcją dla wszystkich.

grojecDnia 14 października z okazji Święta Edukacji Narodowej wszystkie klasy III-cie wraz z wychowawcami oraz księdzem dyrektorem Sylwestrem Jeżem pojechały na wycieczkę autokarową "Śladami Księdza Piotra Skargi” do Grójca. Zwiedzanie miasta i miejsc związanych z ks. Piotrem Skargą rozpoczęliśmy od odwiedzenia liceum ogólnokształcącego jego imienia, gdzie po uroczystym przywitaniu, zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia nagrania ze spektaklu o Piotrze Skardze przygotowanego przez uczniów tego liceum. Następnie udaliśmy się z przewodnikiem na zwiedzanie miasta. Zwiedziwszy Grójec wróciliśmy do szkoły na mały poczęstunek i poszliśmy do kościoła św. Mikołaja, gdzie obejrzeliśmy chrzcielnicę, przy której został ochrzczony Piotr Skarga, pomodliliśmy się do patrona naszej szkoły, a następnie złożyliśmy kwiaty pod jego pomnikiem.

Grójec okazał się być miastem księdzem Piotrem Skargą żyjącym, stąd odwiedzenie go było dla nas, uczniów szkoły jego imienia, jak spełnienie obowiązku.

Dnia 14.10.2014 r. uczniowie klas drugich naszego gimnazjum wyruszyli na wycieczkę po warszawskiej starówce. Jednak ta wizyta była o wiele ciekawsza i bardziej fascynująca, niż większość wędrówek, w których miałem szansę uczestniczyć.
Wszyscy zebraliśmy się przed Katedrą Polową Wojska Polskiego, gdzie czekała na nas pierwsza niespodzianka. Otóż naszym przewodnikiem miał zostać były nauczyciel od historii – pan Radosław Głowacki. Po krótkiej przemowie profesora rozpoczęliśmy wycieczkę. Weszliśmy do środka katedry i tam pan Głowacki zapoznał nas ze wszystkimi tajnikami z dziejów świątyni. Odwiedziliśmy też Muzeum Ordynariatu Polowego, mieszczące się w podziemiach kościoła. Następnie ruszyliśmy w kierunku Pomnika Małego Powstańca. Po dotarciu do celu profesor rozwiał parę mitów na temat monumentu. Przede wszystkim wykluczył myśl, że dzieci w wieku chłopca na pomniku brały udział w powstaniu.
Kolejnym punktem naszej wycieczki stała się ulica Szeroki Dunaj. Swego czasu ulica ta pełniła rolę dzisiejszego bazaru. Sprzedawano tam wszystko co miało już swoje lata. Zaraz obok, tuż przy Barbakanie stoi dom, który należał kiedyś do kata. Również on miał swoje stoisko, jednak nie sprzedawał tam głów straceńców tylko wszystkie rzeczy zabrane przez niego z domu skazanego. Oczywiście wszystkie te informacje poznaliśmy dzięki naszemu przewodnikowi. Następnie szliśmy wzdłuż ulicy Piwnej. Tam czekała na nas kolejna ukryta tajemnica. Na jednej z kamienic nad drzwiami siedzą kamienne gołębie. Zrobiono je na pamiątkę starszej pani, która w powojennej Warszawie nie mając grosza przy duszy, zawsze karmiła te miejskie ptaki.
Nasz kolejny przystanek to Kościół Jezuitów. Z tym miejscem szczególnie wiąże się postać patrona naszej szkoły – ks. Piotra Skargi. W miejscu dzisiejszego kościoła stała w XVI wieku kamienica. Piotr Skarga upatrzył ją sobie na budowę świątyni. Kilka dni później kamienica spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Wtedy ksiądz wykupił działkę i wybudował Dom Boży.
Dalej na ulicy Kanoniej zobaczyliśmy dziedzictwo Wazów. I również z tym wiąże się pewna opowieść. Idąc do katedry król Zygmunt III Waza został niespodziewanie zaatakowany przez jegomościa Piekarskiego. Przed śmiercią ratuje go syn, powalając z nóg zamachowca. Aby sytuacja ta nigdy się nie powtórzyła, król rozkazał zbudować przejście nad ulicą.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była ulica Brzozowa. Pod tą ulicą leży XVIII - wieczne wysypisko śmieci.
Po pożegnaniu profesora wielkimi brawami wszyscy rozeszli się do domów.
Wycieczka była bardzo interesująca, pan Głowacki przekazał nam w parę godzin wiedzę, którą zbierał przez kilka lat. Myślę, że nikt się nie nudził. Na pewno ta wycieczka pozostanie na długo w moich wspomnieniach.

Marcin Słoma 2b

Tradycyjnie 14 października 2014 r., w Święto Edukacji Narodowej, wszystkie klasy pierwsze gimnazjum udały się pociągiem wraz z wychowawcami oraz s. Łucją i s. Dominiką na pielgrzymkę do Niepokalanowa. Po przybyciu na miejsce obejrzeliśmy rzeźby przedstawiające św. Maksymiliana Kolbe oraz bł. Jana Pawła II i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
Nasze kolejne kroki skierowaliśmy do bazyliki na spotkanie z ojcem Franciszkaninem, który opowiedział nam o historii Niepokalanowa, bazylice i życiu św. Maksymiliana Kolbe.
W niepokalanowskim sanktuarium istnieje nietypowa Kalwaria, którą każdy z pielgrzymów może przeżyć indywidualnie i głęboko. Mieliśmy okazję obejrzeć  50 minutowe Misterium Męki Pańskiej w  teatralnej formie. Zostało ono po raz pierwszy wystawione w Niedzielę Palmową 1963 r. Oświetlenie i ruchome figurki wykonali bracia Franciszkanie.
Następnie, uczestniczyliśmy we Mszy Św. w Sanktuarium Św. Maksymiliana Kolbe, budowanego jeszcze przez św. Maksymiliana i jego braci. Mieliśmy okazję ucałować relikwie św. Maksymiliana oraz każdy z nas otrzymał pamiątkowy medalik.
W czasie naszej wizyty z wielkim zainteresowaniem zwiedziliśmy muzeum poświęcone życiu św. Maksymiliana Kolbe, muzeum Straży Pożarnej oraz muzeum Papieskie, w którym stoją dwa samochody: autentyczny Papa Mobile (samochód-kaplica) i fiat 130, z którego Papież korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.
Kończąc pielgrzymkę udaliśmy się na obiad w klasztornej stołówce. To była bardzo pouczająca i zajmująca wycieczka.

w obrazkow

 

 

 

 

 

 

cz ksiazekPiątek, 17.10 był w naszej szkole Dniem Czytania Książek. Klasa IIIa, w ramach akcji gospodarzenia szkołą, zaprosiła wszystkich gimnazjalistów na drugie piętro, gdzie na ten jeden dzień stworzony został specjalny kącik czytania książek. Kameralny, bo oddzielony dużymi tablicami, pełny wygodnych puf, poduch do siedzenia oraz przeróżnych książek na parapetach kącik cieszył się tego dnia dużą popularnością. Wielu gimnazjalistów, jak i niektórzy nauczyciele, w tym gość specjalny - znany wszystkim nauczycielski mol książkowy czyli pani Karolina Sroka spędzili przerwy czytając w spokoju. Powodzenie akcji doprowadziło do refleksji czy by nie stworzyć takiego kącika czytania w naszej szkole na stałe? Miejsca wyciszenia, lektury, gdzie kultura czytania papierowych książek powróciłaby do łask?

b elliotW piątek, 17 października, w ramach akcji gospodarzenia szkołą, klasa IIIa wraz z wychowawczynią: p. Kiljan zorganizowała dla gimnazjalistów wieczorek filmowy. Na spotkanie z filmem "Billy Elliot” oprócz gospodarza czyli klasy IIIa przybyli też uczniowie klas pierwszych, drugich oraz pozostałych trzecich. W sali wyposażonej w wygodne pufy, na ekranie rzutnika, z dobrym nagłośnieniem obejrzeliśmy komediodramat muzyczny pod tytułem "Billy Elliot”. Film o wychowującym się bez matki, pochodzący z górniczej rodziny jedenastolatku, który pewnego dnia, powodowany ciekawością przyłącza się do zajęć z baletu. Prowadząca nauczycielka odkrywa w nim niesamowity talent i postanawia pomóc chłopcu w rozwijaniu pasji. Na drodze stają im stereotypy i archetypy dotyczące męskości, konserwatywny ojciec pragnący wychować syna na "twardziela", problemy spotykające dziecko z biednej prowincji. Billy jednak nie zamierza zrezygnować z tańca, zostaje przyjęty do prestiżowej Królewskiej Szkoły Baletowej i realizuje swoją pasję.

Po projekcji omawialiśmy przesłanie filmu czyli myśl, iż, aby spełnić swoje marzenia trzeba czasami pokonać wiele przeszkód, włożyć dużo pracy i próbowaliśmy odnieść te refleksje do naszych planów, zamierzeń.

W środę, 22.10 odbyła się w naszej szkole dyskoteka dla gimnazjum organizowana przez klasę IIIa, październikowego gospodarza szkoły. Od godziny 18.00 do 20.30 licznie przybyła młodzież ze wszystkich klas gimnazjum bawiła się przy dźwiękach puszczanych przez DJ'ów z IIIa. Atrakcją dyskoteki były dedykacje czyli puszczanie piosenek na życzenie. Punktem specjalnym okazał się również występ Krzysia Wasilewskiego z IIIb, który z pomocą Jacka Mirka z Ia oraz pani Ani Kiljan odtańczył układ, do którego włączyli się następnie wszyscy uczestnicy zabawy. Młodzież wszystkich klas jak zwykle świetnie się ze sobą bawiła, często tańcząc w wielkim wspólnym kółku, nie brakło też par tańczących wolniejsze utwory. Pomimo nietypowego terminu czyli środy - środka tygodnia, młodzież swoją obecnością i wspaniałą zabawą dowiodła, że potrafi wygospodarować czas zarówno na naukę, jak i rozrywkę. 

k dzemW ostatni piątek, 24 października, w ramach akcji gospodarzenia szkołą, klasa IIIa wraz z wychowawczynią: p. Kiljan i drugim wychowawcą: p. Jemielitym zaprosiła wszystkich uczniów na kanapkę z dżemem. Inicjatywa była symbolicznym wyrazem ogromnej sympatii uczniów IIIa czyli klasy o profilu matematyczno - fizycznym dla nauczyciela tych obydwu przedmiotów czyli pana Sławomira Jemielitego nazywanego w szkole właśnie "Panem Dżemem”. Wszyscy uczniowie mieli zatem okazję zasmakować tej sympatii w postaci kanapki z dżemami, konfiturami różnych smaków własnej roboty z domowych spiżarni uczniów IIIa! Mamy nadzieję, że wszystkim smakowało!

W minionym tygodniu, 3 - 6 listopada, cztery klasy gimnazjum: Ib, IIIa, Ia i Ic wraz z wychowawcami udały się na zwiedzanie starej części Cmentarza Powązkowskiego, najstarszej zabytkowej nekropolii stolicy. O historii przycmentarnego kościoła św. Karola Boromeusza, założeniu, położeniu i podziale cmentarza, zabytkowych nagrobkach i ich symbolach, katakumbach, słynnych Polakach, spoczywających w tym miejscu opowiadała nam ciekawie pani przewodnik. Dwugodzinny spacer wśród grobów ludzi sztuki, kultury, muzyki, literatury, nauki, a także tych, poległych za wolność ojczyzny zwrócił naszą uwagę nie tylko na wartość historyczno - patriotyczną tego miejsca, ale także wprawił w zadumę nad pamięcią o zmarłych, odwiedzaniu ich grobów i modlitwie za ich dusze.

powazkiDnia 5 listopada 2014 roku, w środę, klasa 1a Gimnazjum im. ks. Piotra Skargi w Warszawie, pojechała na wycieczkę na Stare Powązki. Wybraliśmy się tam wraz z panią Agnieszką Wojtasiak oraz z panią Barbarą Jurczyk. Po zabytkowym cmentarzu oprowadzała nas pani przewodnik.
Na Stare Powązki weszliśmy Bramą II, czyli Bramą Św. Honoraty. Podziwialiśmy jedynie fragment wschodniej części cmentarza, położony od strony ul. Okopowej. Nasze zwiedzanie nie ograniczało się do zaledwie oglądania pięknych, zabytkowych pomników. Wraz z naszą panią przewodnik usiłowaliśmy również ujrzeć ukryte, symboliczne przesłania nagrobków zawarte w figurach, rzeźbach, napisach lub w samym kształcie uformowanego kamienia. Dowiedzieliśmy się, że odczytując tak małe elementy można poznać np. zawód czy też zamiłowania pochowanych osób. Na wycieczce zaczerpnęliśmy też nieco z wyjątkowo interesującej historii cmentarza. Okazało się, że samo miejsce, na którym dziś on jest położony nie zostało wybrane tak bez powodu. Szczególnie początki owego miejsca pochówków powiązane są z polityką bogatych rodów. Zwiedzając Stare Powązki mogliśmy podziwiać groby sławnych osób zarówno na tradycyjnym cmentarzu, w katakumbach jak i w Alei Zasłużonych. Jest to część cmentarza, na której zostały umiejscowione groby lub pomniki tych, którzy najbardziej przysłużyli się Polsce! Każdy uczestnik wycieczki, na dowolnym grobie postawił symbolicznego znicza. Na koniec zwiedzania Starych Powązek odwiedziliśmy kościół pod wezwaniem Św. Karola Boromeusza. Niestety aktualnie wstęp do głównej części świątyni był niedostępny, więc wystrój wewnętrzny mogliśmy podziwiać jedynie z odległości.
Po zakończeniu zwiedzania podziękowaliśmy pani przewodnik za oprowadzenie nas po cmentarzu, po czym pożegnaliśmy się by wrócić do szkoły. Uważam, że każdy z klasy 1a nasze wyjście zapamiętał jak najlepiej i otrzymał nową dawkę wiedzy.

Szymon Cedrowski - Sekretarz klasy 1a

11 listW piątek, 7 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Apel przygotowała klasa IIb wraz z wychowawczynią: p. Barbarą Jurczyk. Podczas uroczystości młodzież przypomniała trudną historię naszej ojczyzny od rozbiorów po radosny moment odzyskania przez nią niepodległości, deklamowała patriotyczne wiersze. Odśpiewano patriotyczne pieśni m.in. "Legiony”, "Maszerują strzelcy, maszerują” przy akompaniamencie gitary. Apel zakończył się uroczystą, śpiewaną na stojąco "Z dawna Polski tyś Królową Maryjo”.

96 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości była w naszej szkole przeżywana w duchu patriotyzmu, z należytą powagą i szacunkiem.

W piątek, 7.11 oraz 14.11 klasa IIIa matematyczno - fizyczna udała się wraz z nauczycielem matematyki i fizyki p. Sławomirem Jemielitym na specjalne zajęcia na wydział fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie brali udział w bardzo ciekawych zajęciach z fizyki, prowadzonych przez asystentów UW. W pierwszy wspomniany piątek młodzież, podzielona na trzy grupy, przeprowadzała eksperymenty z zakresu optyki: badała soczewki, zjawisko pochłaniania światła w materii oraz zjawiska interferencji i dyfrakcji światła laserowego. W kolejny, sprawdzała prawo Ohma, przyglądała się widmom pierwiastków, a także badała promieniotwórczość radonu. Zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim dla klas matematycznych to w naszej szkole już tradycja, tym wartościowsza, iż wzbogacająca o wiedzę i praktykę znacznie wykraczającą poza materiał szkolny.

Do etapu wojewódzkiego w konkursach przedmiotowych zakwalifikowały się:

  • Agata Makarewicz kl. IIIa -geografia
  • Weronika Gramacka kl. IIIa - fizyka
  • Weronika Gramacka kl. IIIa - matematyka
  • Dominika Śmierzyńska kl. IIIc - historia

Uczniowie, którzy przeszli do etapu rejonowego konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego im. majora Marka Gajewskiego":

  • Marcin Słoma,
  • Marta Stępniewska,
  • Jan Otłowski

Gratulujemy!

biskup irkuckW piątek, 28 listopada, uczniowie gimnazjum wzięli udział w niecodziennym spotkaniu z biskupem największej diecezji świata – biskupem Irkucka, ks. Cyrylem Klimowiczem. Przy okazji swojej wizyty w Polsce, ks. Biskup chciał spotkać się z młodzieżą szkoły katolickiej.
Ks. Biskup mówił o trudnej sytuacji kościoła katolickiego na Syberii, o pracy duszpasterskiej prowadzonej na obszarach kilku tysięcy kilometrów głównie przez księży i siostry zakonne z zagranicy. Opowiadał o trudach i radościach, z jakimi żyją ludzie na Syberii.
Zapytany, jak my możemy pomóc temu Kościołowi, odpowiedział, że przede wszystkim modlitwą i do niej gorąco zachęcał.
Jako pamiątkę spotkania każdy otrzymał obrazek z tekstem błogosławieństwa, a my wręczyliśmy stułę z wizerunkami ewangelistów.

wedelDnia 2 grudnia 2014 roku nasza klasa wybrała się pod opieką pani Barbary Jurczyk do Pijalni Czekolady Wedla.
Na początku zostaliśmy poczęstowani gorącą czekolady. Po podróży w mroźny poranek była to dla nas idealna niespodzianka. Po degustacji pani przewodniczka opowiedziała nam o historii czekolady. Dowiedzieliśmy się, że pierwszy napój czekoladowy powstał już za czasów starożytnych Majów. Był on mieszanką sproszkowanych ziaren kakaowca z wodą. Potem dla urozmaicenia zaczęto dodawać do niego odrobinę chili. Następnie pani wtajemniczyła nas w sztukę uprawy kakaowca. Zaprezentowała nam też owoc kakaowca. Wszyscy myśleliśmy że są prawdziwe, lecz były to gipsowe kopie.
Następnie pani opowiedziała nam o historii rodziny Wedlów. Dowiedzieliśmy się o tym, że na początku Karol Wedel prowadził piekarnię, lecz do swoich wypieków dodawał kakao. Po ślubie jego syna Emila Wedel senior oddał mu swoją fabrykę. To właśnie Emil Wedel zaczął produkować czekoladę. Ciekawostką było to, że żeby zapobiegać podrabianiu jego produktów właściciel podpisywał się na każdym opakowaniu.
Ostatnim punktem naszej wizyty było dekorowanie czekoladowych bombek białą czekoladą. Było to niesamowite doświadczenie, ponieważ każdy mógł ozdobić swoją bombkę według własnego pomysłu, a potem oczywiście mógł zabrać ją do domu.
Wycieczka bardzo podobała się całej klasie i uważam, że każdy chciałby ją powtórzyć.

Andrzej Turski

mikolajW ostatni piątek, 5.12, z okazji przypadających na 6.12 Mikołajek, odwiedził naszą szkołę wyczekiwany od dawna przez wszystkich, młodszych i starszych, gość. Przybył do nas święty Mikołaj czyli biskup Miry w Licji. Święty, który wsławił się tym, że pomagał biednym i potrzebującym, był dla naszych uczniów jak zawsze niezwykle szczodry. Święty Mikołaj w swoim biskupim stroju odwiedził wszystkie klasy od najmłodszej podstawówki 0 - 3, przez klasy 4 - 6, aż po gimnazjum i obdarował uczniów słodkościami. Dzieci i młodzież w podziękowaniu śpiewała świętemu Mikołajowi piosenki bądź chwaliła się wiedzą. Biskup w zamian obiecał, że pojawi się u nas również w przyszłym roku!

W tym roku klasa 1b gimnazjum zdecydowała się świętować Mikołajki w nieco inny sposób niż czyni się to zazwyczaj. Zamiast dawać prezenty sobie nawzajem, postanowiono podzielić się na grupy, złożyć po kilka złotych i obdarować podarkami rodzinę (mama, tata i czwórka małych dzieci), której sytuacja materialna nie pozwala na tego typu przyjemności. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do realizacji tego pomysłu. Dnia 5.12.2014 r. cała klasa spakowała nagromadzone rzeczy i udała się do tejże rodziny w celu bezpośredniego przekazania prezentu. Niektórzy postanowili jeszcze bardziej poczuć świąteczny klimat, dlatego też poprzebierali się za św. Mikołajów. Na twarzy małych dzieci zagościł uśmiech, a klasa odkryła prawdziwą istotę świąt czyli odkryła prawdę starą jak świat, że większą przyjemność daje dawanie prezentów niźli ich otrzymywanie.

roraty

 

 

 

 

 

 

Konkurs fotograficznyW środę, 10.12.2014, w naszym gimnazjum został rozstrzygnięty V Szkolny Konkurs Fotograficzny „Polska i świat w obiektywie”. Jak co roku inicjatywa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. Do opiekuna konkursu: p. Doroty Okonek spłynęło mnóstwo prac – fotografii, które rywalizowały w następujących kategoriach:

  1. Z plecakiem przez Polskę
  2. Świat do góry nogami
  3. Woda – cenny skarb
  4. Tam gdzie noc spotyka się z dniem
  5. Z przymrużeniem oka
  6. Nagroda publiczności

Wszystkie fotografie od początku listopada można było oglądać na pierwszym piętrze, w stworzonej specjalnie na tę okazję szkolnej galerii. Następnie jury złożone z nauczycielek biologii, geografii i plastyki oceniało prace, a uczniowie na swoich faworytów głosowali. Ostatecznie lista zwycięzców została ogłoszona na środowej porannej modlitwie. Zostali nimi:

Kategoria: Z plecakiem przez Polskę
I miejsce: Maja Mika za zdjęcie:" Mój jest ten kawałek wspomnienia"
wyróżnienie: Weronika Głowińska za zdjęcie: "Mały plecak - wielka radość"

Kategoria: Świat do góry nogami
I miejsce: Michał Jabłoński za zdjęcie: "Pejzaż odwrócony"
wyróżnienie: Piotr Wilczak za zdjęcie :"Świat zwariował"

Kategoria: Woda - cenny skarb
I miejsce: Krystyna Malicka za zdjęcie "Otulona"
wyróżnienie: Maksymilian Kossowski za zdjęcie: "Cud sprawiony kroplą wody na wulkanie"

Kategoria: Tam gdzie noc spotyka się z dniem
I miejsce: Olga Kamińska za zdjęcie:"O świcie"
wyróżnienie: Maciej Bielenda za zdjęcie "Zachód słońca"

Kategoria: Z przymrużeniem oka
I miejsce: Kacper Rudnicki za zdjęcie: "Idź w niedzielę do kościoła'
wyróżnienie: Jadwiga Niepytalska za zdjęcie: "Co tu zaglądasz?"

Kategoria dodatkowa: Nagroda publiczności
Adam Czerski za zdjęcie: „Ptak czy meduza”

Pani Okonek oraz sam Ksiądz Dyrektor wręczyli wygranym dyplomy oraz nagrody w postaci kart podarunkowych Empik. Zwycięzcom szczerze gratulujemy a wszystkim bardzo dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i już zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku!

orszakWe wtorek 6.01.2015 ulicami Warszawy już po raz siódmy przeszedł Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie wyruszył o godzinie 12.00 z Placu Zamkowego, następnie przemaszerował Krakowskim Przedmieściem, aż do ulicy Królewskiej skręcając następnie na Plac Piłsudskiego, gdzie przy stajence nastąpiło uroczyste pokłonienie się Dzieciątku i Świętej Rodzinie.

Jak co roku cała nasza szkoła wzięła czynny udział w tym przedsięwzięciu stanowiąc najliczniejszą grupę uczestników ze wszystkich szkół. Przed wyruszeniem orszaku, na Placu Zamkowym wystąpił chór szkoły podstawowej czyli Serafinki pod okiem p.Barbary Jurczyk w repertuarze kolędowym oraz grupa uczniów klas 4 - 5 w tańcu dworskim przygotowana przez p.Marynę Masłoń. Uczniowie klas 0 - 5 wraz z rodzicami szli w Orszaku Zielonym Króla Melchiora oraz Niebieskim Króla Baltazara. Na Placu Piłsudskiego obok stajenki wystąpił także chór złożony z nauczycieli i rodziców naszej szkoły. Natomiast uczniowie klasy 6 szkoły podstawowej i wszystkich klas gimnazjum zaangażowani byli w działania wolontariackie. Grupka młodzieży wydawała materiały (korony, śpiewniki, obrazki święte, gazetki misyjne), natomiast liczna grupa pozostałych pod okiem nauczycieli rozdawała te materiały przybyłym na Orszak Warszawiakom.

Wszyscy od godziny 10.30 aż do 14.00 sumiennie wykonywali swoje zadania. Wolontariusze rozdali tysiące śpiewników, koron, gazetek. W tym roku aura niezbyt sprzyjała, choć słońce świeciło temperatura była iście zimowa! Niemniej na Orszak stawiliśmy się w komplecie, by a radością wziąć udział w tym wyjątkowym święcie, które zgromadziło w Warszawie w tym roku ponad 100 000 osób!

Wspólne działania uczniów, nauczycieli i rodziców sprawiły, iż udział naszej szkoły w tegorocznym Orszaku Trzech Króli okazał się ponownie wielkim sukcesem. Za całe zaangażowanie Ksiądz Dyrektor dziękował wszystkim osobiście na porannej środowej modlitwie.

jaselkaW sobotę, 10 stycznia odbyło się w naszej szkole spotkanie opłatkowe połączone z Jasełkami. Zaproszeni na nie byli wszyscy uczniowie wraz z rodzicami i rodzeństwem. Jak co roku przybyło wiele rodzin, aby obejrzeć jasełkowy występ młodzieży, podzielić się opłatkiem z nauczycielami i dyrekcją oraz po prostu przeżyć miło to wyjątkowe spotkanie.

Na początku gimnazjaliści zaprezentowali Jasełka przygotowane pod czujnym okiem siostry Anety. Aktorów wspierali uczestnicy zajęć muzycznych z klas II pod kierownictwem p. Barbary Jurczyk. Wszystkim obecnym Jasełka bardzo się podobały. Po występie przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem. Każdy miał okazję złożyć życzenia samemu księdzu Dyrektorowi, pani Dyrektor oraz nauczycielom. Następnie wszyscy goście udali się do sali fioletowej i zielonej na poczęstunek.

Sobotnie spotkanie opłatkowe  to był wyjątkowy dzień pełen rodzinnej, świątecznej atmosfery. Wszystkim rodzinom bardzo dziękujemy za przybycie!

k bajekWe wtorek 10 lutego w naszej szkole miało miejsce ukoronowanie kilkumiesięcznej pracy grupy z zajęć artystycznych muzycznych. Było to przedstawienie muzyczne pod tytułem „W Muzycznej Krainie Bajek”. Miało ono na celu zaprezentowanie dzieciom piosenek z filmów animowanych z dużym naciskiem na filmy Disney’a. Było ono wystawiane dwa razy: po raz pierwszy dla dzieci ze szkoły podstawowej o godzinie 10.00 oraz dla rodziców i osób chętnych o godzinie 18.00.

Udział wzięli wszyscy uczniowie uczestniczący w zajęciach. Każdy z nich wystąpił przede wszystkim, jako solista. Każdej piosence towarzyszył krótki tekst wraz z najbardziej znanym cytatem z danego filmu. Pierwsza piosenka miała tytuł „Czekam i czekam” i pochodziła ona z filmu „Zaplątani”. Następnie wystąpił kwintet z klasy 2c w składzie: Marysia Skorupa, Hania Sapierzyńska, Dominika Dzimira, Agata Dobkiewicz, Krysia Malicka i zaprezentował piosenkę „Ani Słowa” z filmu „Herkules”. Potem Marysia Szwarczewska, zaśpiewała piosenkę z filmu „Rogate Ranczo”, podczas której połowa grupy wyszła na scenę i zasiadła w kręgu jak wokół ogniska. Następnie Ola Kamińska i Bogna Kopiczyńska wystąpiły w piosence „Lustro” z filmu „Mulan”. Miały na sobie ubrania przypominające tradycyjne japońskie kimona.  Po nich swoją kolej miała najliczniejsza grupa, w której skład wchodziły Basia Cebula, Karina Świercz, Zosia Paradowska, Weronika Głowińska, Zuzia Maciejewska, Karolina Ostaszewska, Ola Strychalska i Marysia Dulińska. Zaśpiewały one piosenkę „Mam tę moc” z wielkiego hitu wytwórni Disney’a, czyli „Kraina Lodu”. Na koniec piosenki dziewczyny rzuciły w stronę publiki kulki z waty mające imitować śnieżki. Efekt był kolosalny. Dzieci dosłownie rzuciły się na śnieżki i zaczęły je zbierać. Potem na scenę weszły Agnieszka Kurek i Oliwia Jędrzejewska, żeby zaprezentować piosenkę „Życie trwa” z filmu „Bambi”. Następnie była piosenka „Kolorowy wiatr” z filmu „Pocahontas” śpiewana przez Weronikę Pych. Po niej wystąpiła Marysia Kozik w piosence „Z dna piekieł” z filmu „Dzwonnik z Notre Dame”. W pewnym momencie przez scenę przebiegła Marysia Szwarczewska przebrana za cygankę. Nawiązywało to do scen z tego właśnie filmu. Następną była piosenka z filmu „Anastazja”, którą wykonała Asia Lisiowska. Rozpoczęła inaczej niż wszyscy, gdyż na scenę weszła od strony publiczności. Na scenie czekała na nią grupka dziewczyn, które, gdy Asia doszła na scenę zaczęły tańczyć walca. Było to dosyć widowiskowe. Następny wystąpił Andrzej Turski w piosence „Przecieramy szlak” z filmu „Droga do El Dorado”. Za nim stały Zosia Paradowska, Zuzia Maciejewska, Weronika Głowińska i Karina Świercz, które tańczyły wymyślony przez siebie układ. Na koniec wystąpiła Hania Sapierzyńska w piosence „Ty druha we mnie masz” z filmu „Toy Story”. Podczas gdy ona śpiewała na scenę wchodzili wszyscy pozostali wykonawcy i ustawiali się w dwóch szeregach. Osoby z pierwszych szeregów zaprosiły do siebie po jednej osobie z widowni. Był to idealnie pasujący finał do całego przedstawienia. Publiczność, zarówno dziecięca jak i złożona z rodziców i znajomych, była pod wysokim wrażeniem.
Ogólnie przedstawienie bardzo się podobało. Wszyscy wyszli z uśmiechami na twarzach.

disco wW ostatni czwartek, 12.02 odbyła się w naszej szkole dyskoteka karnawałowo – walentynkowa dla uczniów gimnazjum. Organizatorem zabawy była klasa IIb (lutowy gospodarz szkoły) wraz z wychowawczynią p. Basią Jurczyk. Młodzież bawiła się od godziny 17.30 do 20.30 pod okiem p. Jurczyk oraz opiekunów samorządu: p. Kiljan i p.Rosy, a także p. Małysy. Dyskoteka nie była co prawda typowym karnawałowym balem przebierańców (gimnazjaliści w tej kwestii nie dopisali), niemniej w jej trakcie odbyły się przygotowane przez organizatorów zabawne konkursy w klimacie walentynkowym. Gimnazjaliści mierzyli się w zabawie z krzesłami, w tańcu par z balonami i na gazetach. Jak zazwyczaj frekwencja była zadowalająca, młodzież świetnie się razem bawiła, nie zabrakło również, stających się tradycją dyskotek w naszej szkole, wspólnych tańców w kole prowadzonych przez Krzysia Wasilewskiego czyli znanego wszystkim Wasyla.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i dobrą zabawę!

walentynkiW piątek 13.02 obchodziliśmy w naszej szkole zbliżający się Dzień Świętego Walentego czyli popularne Walentynki. Z tej okazji, zorganizowana była przez uczniów IIb (gospodarza szkoły w miesiącu lutym) poczta walentynkowa. Każdy miał zatem okazję wysłać walentynkę swojej sympatii, niektórzy szczęśliwcy takową otrzymali :). Tego dnia odbył się również konkurs na najbardziej walentynkową klasę. Polegał on na tym, iż uczniowie ze wszystkich klas mieli tego dnia założyć jak najwięcej ubrań w kolorach: różowy lub czerwony oraz przystroić swoją salę lekcyjną w walentynkowe symbole: balony, serduszka. Zwycięzcą konkursu okazała się klasa Ib! Gratulujemy! A wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie dziękujemy za zaangażowanie!

kawiarenka wW poniedziałek 16 lutego obchodziliśmy w naszej szkole dzień św. Walentego. Z tej okazji uczniowie koła geograficzno-kulinarnego razem z p. Katarzyną Bobko zorganizowali liczne atrakcje. Na pierwszym piętrze mieliśmy okazję do spróbowania słodkich wypieków: babeczek z różowym kremem, ciasteczek w kształcie serca, a nawet domowego makowca. Tuż obok kawiarenki została ustawiona gazetka z ciekawostkami na temat walentynek oraz ich patrona – św. Walentego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również loteria fantowa, w której do wygrania były przeróżne pluszaki i maskotki. Przerwy umilała nam muzyka płynąca ze szkolnego radiowęzła.
Dochód ze sprzedaży słodkości oraz losów na loterię (ponad 500 zł) zostanie przeznaczony na szczytny cel. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję.

w syrenkaZnamy już laureatów szkolnego etapu 38 edycji Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka". Uczniowie gimnazjum prezentowali w nim wybrany utwór poetycki lub fragment prozy o tematyce dowolnej. Jury oceniało nie tylko dobór repertuaru i sposób interpretacji utworu, ale również kulturę mowy i ogólny wyraz artystyczny.

Najlepsi okazali się:

  • Maja Mika - klasa 1a
  • Aleksandra Wiśniewska - klasa 1b
  • Weronika Głowińska - klasa 2b
  • Zuzanna Pączkowska - klasa 2b
  • Anna Zdanowska - klasa 2b
  • Jakub Smęt - klasa 2c
  • Zofia Czaplińska - klasa 3b
  • Monika Szlanta - klasa 3b

Kolejny etap Konkursu "Warszawska Syrenka" już 20 marca. Wymienieni uczniowie, oprócz tekstu prezentowanego podczas etapu szkolnego, muszą przygotować do recytacji jeszcze jeden utwór.

Gratulujemy dotychczasowego sukcesu i liczymy na więcej:-)

f piosenki oPo ogromnym zainteresowaniu i sukcesie ubiegłorocznego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej wraz z jury zdecydowałyśmy się powtórzyć to wydarzenie. Ilość zgłoszeń, poziom przygotowania się uczestników i ich zaangażowanie przerosło nasze oczekiwania. Na scenie w sali zielonej zaprezentowali się uczniowie klas I, II oraz III gimnazjum. Uczestnicy wykonywali utwory w języku angielskim. Ponadto oprócz talentu wokalnego ujawniły się talenty gry na pianinie oraz gitarze. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom i po obejrzeniu wszystkich występów młodych artystów, jury miało ogromny dylemat z wyborem laureatów.
Po burzliwych obradach jury w składzie: Barbara Jurczyk, Agnieszka Wojtasiak, Jolanta Masłowska przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.

Klasy pierwsze:

  • I miejsce - Monika Styczek
  • II miejsce - Zuzanna Pacułt
  • Wyróżnienie - Julia Lasek

Klasy trzecie

  • I miejsce - Zofia Czaplińska
  • II miejsce - Ewa Doan / Adam Czerski
  • III miejsce - Julia Sobczyńska / Adam Skaskewicz
  • Wyróżnienie - Julia Szymańska

duety

  • I miejsce - Duet Filip Czarnecki i Jakub Smęt
  • Wyróżnienie - Duet David Chaterera i Jan Czerniszewski

Obydwa duety zostały również wyróżnione przez widzów zgromadzonych na festiwalu i otrzymały Nagrodę Publiczności.

Dziękujemy wszystkim wykonawcom piosenek za wspaniałe występy, publiczności za udział i owacje, jury za pomoc w wyłonieniu zwycięzców, a dyrekcji za ufundowanie nagród. Dziękujemy także uczennicom klasy 1c, które pod kierunkiem i z pomocą pani Agnieszki Radke, przygotowały wspaniałe dekoracje i plakaty.
A Wam kochani wykonawcy przypominamy: Pamiętajcie, że konkurs niesie za sobą wygranych i tych, którzy dopiero wygrają. Nie myślcie więc o wygranej, ale o tym, że Wasz występ sprawił ogromną radość Wam, publiczności i na pewno zachęci Wasze koleżanki i kolegów do udziału w przyszłym roku szkolnym.
W imieniu jury dziękuję za wspólnie spędzone muzyczne chwile. To była dla nas prawdziwa przyjemność. Do zobaczenia w przyszłym roku - Agnieszka Wojtasiak

kardynal

 

 

 

 

 

 

w syrenka wyroznieniNiezmiernie miło nam poinformować, że czwórka naszych gimnazjalistów znalazła się w gronie osób wyróżnionych w dzielnicowych eliminacjach 38 edycji Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka".

Są to następujący uczniowie:

  • Aleksandra Wiśniewska - klasa 1a
  • Zuzanna Pączkowska - klasa 2b
  • Anna Zdanowska - klasa 2b
  • Jakub Smęt - klasa 2c

Konkurs "Warszwska Syrenka" od prawie 40-u lat z powodzeniem promuje kulturę języka i rozpowszechnia kulturę słowa na Mazowszu. W tym roku w eliminacjach dzielnicowych wzięło udział ponad 160 uczniów z warszawskich podstawówek i gimnazjów. Każdy z uczestników prezentował w nim przed profesjonalnym jury 2 utwory, wiersze lub utwór liryczny i fragment prozy.

Wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:-)

t liceaW środę 25 marca odbyły się w naszej szkole targi liceów. Absolwenci naszego gimnazjum uczęszczający do różnych warszawskich liceów przybyli do naszej szkoły na zaproszenie p. Kiljan  i p. Świerżewskiej, aby spotkać się z uczniami klas III-cich i opowiedzieć im o swoich szkołach. Spotkanie odbyło się o godz. 16.00 na fioletowej sali gimnastycznej. Przybyło na nie 22 reprezentantów liceów warszawskich, którzy rozmawiali następnie indywidualnie z uczniami klas III-cich, udzielając im informacji odnośnie klas, profilów, funkcjonowania szkół, odpowiadając na różne pytania, rozwiewając wątpliwości. Spotkanie z absolwentami było odpowiedzią szkoły na potrzebę wsparcia gimnazjalistów w tak ważnym momencie, jakim jest wybór dalszej ścieżki edukacyjnej. Mamy nadzieję, że rozmowy ze starszymi koleżankami i kolegami spełniły swoją rolę, doinformowały, zachęciły bądź odstraszyły od wyboru określonych szkół. Powodzenie tej inicjatywy skłania nas do wpisania jej na stałe w działalność szkoły. 

nietykalniW czwartek 26 marca 2015 odbył się w naszej szkole Wieczorek Filmowy z inicjatywy klasy IIc – marcowego gospodarza szkoły. Młodzież gimnazjalna zgromadzona w sali fioletowej obejrzała francuski film p.t. „Nietykalni”. Film Oliviera Nakache i Erica Toledano to historia oparta na faktach. Opowiada o niezwykłej relacji  między sparaliżowanym bogaczem i jego czarnoskórym opiekunem. O spotkaniu zamkniętego w murach swej rezydencji i przykutego do wózka Phillippa, któremu dawno już brak radości życia z pochodzącym z paryskich przedmieść, klepiącym biedę Drissem, który pogodą ducha tryska. Dla obu znajomość przeradza się w niesamowitą przyjaźń. „Nietykalni” to piękny film, pięknie o relacjach międzyludzkich opowiadający. Młodzieży bardzo się podobał! Zapraszamy na kolejne odsłony wieczorków filmowych w KZE!

rekolekcje

 

 

 

 

 

W dniu 11.04.2015 r. (sobota) odbyły się przesłuchania konkursowe tegorocznej edycji Przeglądu Chrześcijańskie Granie w Dobrym Miejscu, w którym wystąpiło 20 zespołów muzycznych i schól. Organizatorem Przeglądu było Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce” mieszczące się przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie. Łączna ilość uczestników Przeglądu przekroczyła 460 osób. Jak co roku również zespół Kefas zaprezentował dwie piosenki „Szachownica” i „Radość przemienionych serc”.
Każdy uczestnik Przeglądu otrzymał bezpłatny posiłek na Sali Niebieskiej Domu Rekolekcyjno - Formacyjnego, a każdy zespół muzyczny i schola pamiątkowy dyplom oprawiony w ramy z podpisami członków Jury Przeglądu. Po każdym z trzech bloków przesłuchań uczestnicy spotykali się z jury i otrzymywali  słowa uwagi, uznania i konstruktywnej krytyki odnośnie swojego występu.
W niedzielę 12.04. odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Ogłoszono, że zespół Kefas otrzymał wyróżnienie!

plywanie

 

 

 

 

 

 

 

 

frankofoniaW piątek, 17 kwietnia dwoje uczniów z naszej szkoły: Krzysztof Kossacki z klasy IV szkoły podstawowej oraz Zuzanna Pacułt z klasy Ib gimnazjum wzięli udział w III Warszawskim Festiwalu Piosenki Francuskojęzycznej "FrankoFonia 2015". Festiwal organizowany jest przez Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie. Krzyś wystąpił z piosenką "Tous les garçons et les filles" z repertuaru Françoise Hardy, Zuzia natomiast zaśpiewała utwór piosenkarki ZAZ "Le long de la route" pochodzącą z albumu "ZAZ". Obydwoje otrzymali gromkie brawa publiczności, a przede wszystkim najbardziej im kibicującej p. Kiljan czyli nauczycielki języka francuskiego w naszej szkole. Koncert Laureatów, w trakcie którego ogłoszone będą wyniki, dopiero przed nami. Gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę 16 maja 2015 roku w Amfiteatrze Bemowo. Trzymamy kciuki za naszych uczniów!

egzamin g

 

 

 

 

 

 

Wiadomość z ostatniej chwili:
W XIV Mazowieckim Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej nagrody zdobyli:

  • Justyna Brzeźna (2p) - III miejsce
  • Monika Styczek (1c) - wyróżnienie
  • Adam Czerski (3a) - I miejsce
  • Zespół Muzyczny "Kefas" - I miejsce

Uczniowie naszego gimnazjum:

  • Natalia Raczkowska - kl. 3a
  • Maciej Michalak - kl. 3a
  • Tomasz Filipiuk - kl. 3a
  • Mateusz Grotek - kl. 1c

zdobyli wyróżnienia w warszawskim konkursie geograficznym „Wędrówki ze Świętym, czyli o podróżowaniu ze Świętym Janem Pawłem II”.
Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Nr 5 im. Stefana Kisielewskiego.
27 kwietnia podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki, uczniowie oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali upominki i szóstki z geografii :)
Gratulujemy !

m bozaZapraszamy na modlitewne czuwanie przed kopią cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej!.
Od dnia 26 kwietnia od godz. 19.00 do dnia 27 kwietnia do godz. 18.00 w kościele parafialnym przy naszej szkole trwać będzie nawiedzenie Matki Bożej w kopii swego obrazu.
Zachęcamy Państwa do osobistej modlitwy przed cudownym obrazem.
Nasza szkoła będzie czuwać w poniedziałek od godz. 8.00 do godz. 9.00.

gizycko kl1W dniach 28 - 30 kwietnia wszystkie klasy pierwsze udały się na trzydniową wycieczkę do ośrodka pod Giżyckiem. Wycieczka miała charakter sportowo-krajoznawczy. Trzeba przyznać, iż atrakcji tam nie brakowało. Uczniowie uczestniczyli m.in. w grze terenowej po Giżycku, pokonywali odważnie park linowy oraz poznawali tajniki musztry wojskowej. Ponadto wszystkie klasy odbyły szybki kurs żeglugi, po którym to zwroty typu "prawy szot, foka luz" nie są im już obce. Następnie najodważniejsi pokonali ściankę wspinaczkową. Choć z większości zajęć uczniowie wracali brudni i zmęczeni, to uśmiech nie schodził im z twarzy. Jak mówi przysłowie "brudne dzieci, to szczęśliwe dzieci"

3 majNiecodziennym montażem słowno - muzycznym klasa 3b gimnazjum, pod ... Apel miał na celu przybliżenie gimnazjalistom głównych postanowień aktu ...

 

 

 

 

d flagi

 

 

 

 

 

 

zakopane 2cW dniach od 5 do 9 maja klasa 2c gimnazjum odpoczywała u stóp polskich Tatr. Do Zakopanego dotarliśmy wyjątkowo pustą Zakopianką, a miasto przywitało nas piękną, słoneczną pogodą. Po kilkugodzinnej podróży odbyliśmy długi, powolny spacer po Krupówkach, napawając się świeżym górskim powietrzem, po czym udaliśmy się do Poronina - do naszego miejsca noclegowego.
Następnego dnia, wraz z przewodnikiem, który poinformował nas, jak się należy zachowywać na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, poznaliśmy urokliwą Dolinę Kościeliską, której drzewostan ucierpiał niestety w ostatnim czasie z powodu silnego halnego. Niezwykłym przeżyciem tego dnia było dla nas odwiedzenie Jaskini Mroźnej. Niskie i wąskie odcinki korytarzy niekiedy budziły w nas strach i niepewność czy damy radę dotrzeć do wyjścia (taka mała lekcja pokory).
Trzeciego dnia wycieczki wstąpiliśmy z wizytą do Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym m.in. obejrzeliśmy interesujący film dokumentalny o zwierzęcych mieszkańcach górnych partii Tatr. Później mieliśmy okazję podziwiać niesamowite widoki z Wielkiej Krokwi (skocznia narciarska), następnie odwiedziliśmy Sanktuarium na Krzeptówkach. Po południu natomiast przez 2 godziny mogliśmy się cieszyć urokami zakopiańskiego Aqua Parku. Zabawa była przednia:-)))))))))
W przedostatnim dniu wycieczki pojechaliśmy naszym autokarem do Palenicy Białczańskiej, żeby stamtąd udać się nad Morskie Oko - największe jezioro w polskich Tatrach. 9 - kilometrowa trasa zaskoczyła nas sporą ilością śniegu, który pięknie się komponował z widocznymi gdzieniegdzie wiosennymi kwiatami. Po drodze urzekły nas słynne Wodogrzmoty Mickiewicza.
Zważywszy na interesujący program wyjazdu, cudowną pogodę, fantastyczne widoki, świetny ośrodek, w którym się zatrzymaliśmy i rewelacyjną atmosferę, którą udało nam się zbudować - tegoroczną wycieczkę należy uznać za BARDZO, ale to BARDZO UDANĄ :-)

wilga 3bW dniach 6 - 8 maja odwiedziliśmy gospodarstwo agroturystyczne „Stajnia Wilga”, położonej niedaleko Garwolina. Na jego terenie znajduje się uroczy, kameralny pensjonat, w którym odpoczywaliśmy po dniach pełnych zajęć i atrakcji. W programie wycieczki znalazły się zajęcia z survivalu takie jak: budowanie schronienia, nauka węzłów, rozpalanie ognia i przyrządzanie posiłków traperskich, strzelanie do tarcz z łuku i kulkowego pistoletu. Powtórzyliśmy także zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz odbyliśmy zajęcia topograficzne polegające na mierzeniu odległości i wysokości w terenie. Konstruowaliśmy tratwy oraz nadawali wiadomości alfabetem Morsa. Następnego dnia zdobytą wiedzę wdrożyliśmy w życie podczas gry w podchody, kiedy to musieliśmy posłużyć się mapą, rozpoznać znaki topograficzne, wyznaczać azymut, szyfrować wiadomości i komunikować przez walkie-talkie. Największą frajdą był dla nas czas spędzony z końmi, których jest w stajni 19.Na wstępie przedstawiono nam ich rasy oraz umaszczenia, a także zapoznano z żywieniem i opieką nad tymi zwierzętami. Niewtajemniczeni zdobyli wiedzę na temat sprzętu jeździeckiego. Jako rozgrzewkę zorganizowano nam zabawy na ujeżdżalni: wyścigi w workach, ”gąsienicę”, wyścigi na „nartach”…. Potem pozostał nam już tylko wybór jakiego konia dosiąść –spokojnego czy tego z temperamentem…
W wyciszeniu emocji pomogła nam przejażdżka bryczką po pięknej zalesionej okolicy. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie miło spędzić czas w Wildze.

serwy 3acW dniach 11 - 15 maja 2015 r. dwie klasy trzecie: IIIa i IIIc wraz z wychowawcami: p. A. Kiljan i p. R. Rosą oraz nauczycielami p. S. Jemielitym i K. Wrzołkiem były na zielonej szkole w Ośrodku Chris'a w Serwach. Codziennie, od rana do wieczora, klasy podzielone na grupy miały różnego rodzaju aktywności: strzelanie z łuków, pływanie kajakami, canoe, łodziami wiosłowymi, rowery, ściankę wspinaczkową, zajęcia w parku linowym oraz lekcję przyrodniczą. Czas między zajęciami schodził młodzieży na graniu w piłkę, w gry planszowe, karty bądź po prostu na rozmowach, śmiechach czyli spędzaniu miłych chwil na ostatnim już wspólnym gimnazjalnym wyjeździe. Wieczorami mieliśmy atrakcje w postaci gry nocnej, karaoke oraz ogniska, przy którym do późna śpiewaliśmy przeróżne piosenki. Pogoda? Miała być gorsza :), cieszyliśmy się więc z każdego promyka słońca, widzieliśmy nawet zjawisko podwójnej tęczy! Trochę zmęczeni licznymi aktywnościami, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Warszawy. Wspomnienia mamy wspaniałe :). Szkoda tylko, że to nasz ostatni wyjazd w tym gronie :(.

dom senioraUczniowie klasy IIIc udali się w środę 20.05.2015 r. do Domu Dziennego Pobytu Seniora i przedstawili tam „Modlitwy zwierząt”. Wzruszające i zabawne wiersze Carmen Bernos de Gasztold były recytowane na tle muzyki i przy pokazie slajdów. Publiczność była zachwycona. Młodzież zaśpiewała ze starszymi kilka piosenek, a jedną – o Warszawie – by pokazać możliwości muzyczne Zespołu „Kefas” o bardzo nikłej, lecz bardzo zdolnej reprezentacji. Uczniowie poznali nieco realiów życia w Ośrodku i zobaczyli, jak pracują Panie Terapeutki. Jesteśmy wdzięczni za miłe przyjęcie. Prawdopodobnie nie był to ostatni kontakt młodzieży zaangażowanej w Szkolnym Kole Caritas z Domem Dziennego Pobytu Seniora na Włochach.

strzelnicaW poniedziałek 25 maja, wszystkie klasy III - cie gimnazjum w ramach zajęć z Edukacji Dla Bezpieczeństwa były na strzelnicy. O godzinie 10.00 gimnazjaliści wraz z opiekunami: p. W. Stańczakiem, p. J. Czorniejem, p. M. Małysą, p. F. Jaworskim udali się na WAT, gdzie odbyły się zajęcia ze strzelania. Wszystkimi bardzo się podobało, gdyż ta plenerowa lekcja była wspaniałą okazją, aby potrenować nietypowe, acz bardzo przydatne umiejętności.

 

f maryjnyWe wtorek, 26 maja 2015, w wyjątkowym dniu, bo w święto Matki odbył się w naszej szkole wspaniały festiwal. Była to II edycja Festiwalu Piosenki Religijnej, w tym roku motywem przewodnim była piosenka maryjna, stąd festiwal odbył się pod hasłem „Chwalmy Maryję”.
Impreza zorganizowana została przez klasę IIb wraz z wychowawczynią panią Basią Jurczyk w ramach akcji gospodarzenia szkołą.
O godzinie 10.00 wszystkie klasy naszej szkoły, od zerówki poczynając na klasach III-cich gimnazjum kończąc, zebrały się w żółtej sali gimnastycznej, aby zaśpiewać własną pieśń, posłuchać występów innych klas oraz piosenki śpiewanej przez nauczycieli. Klasy występowały na specjalnie przygotowanej do tego scenie, według przemyślanego harmonogramu. Cały koncert trwał aż do godziny 14.00, pomiędzy występami uczennice z klasy IIb opowiadały o znanych sanktuariach Maryjnych w Polsce, a najmłodsi mieli okazję oznaczyć te ważne miejsca na mapie Polski. Wszystkie klasy wspaniale się zaprezentowały, a repertuar był bardzo różnorodny. Oto jakie piosenki śpiewały poszczególne klasy:

Szkoła Podstawowa:

  • 0a - „Do Maryi tup tup tup”
  • 0b - „Historia”
  • 1a - „Mama czuwa, mama wie”
  • 1b - „Matko Boska Częstochowska”
  • 2 - „Maryjo, śliczna Panna”
  • 3a - „Czarna Madonna”
  • 3b - „Jezus swoją Matkę pozostawił”
  • 4 - „Matko Boga”
  • 5 - „Wspaniałą Matką”
  • 6 - „Bogurodzica”

Gimnazjum:

  • 1a - „Jest na świecie miłość”
  • 1b - „I will follow Her”
  • 1c- „Matko, która nas znasz”
  • 2a - „Maryjo Matko mojego wezwania”
  • 2b - „Chwalcie Maryję”
  • 2c - „Matka, która pod krzyżem stała”
  • 3a - „Maria mirame”
  • 3b - „Gdy klęczę przed Tobą”
  • 3c - „Pokorna służebnico Pana”
  • Nauczyciele: „Twoje FIAT”

Kolejnego dnia odbyło się głosowanie w całej szkole na piosenkę publiczności. Wyniki były następujące:

  • I miejsce - klasa Ib gimnazjum z piosenką „I will follow Her”
  • II miejsce - klasa Ia szkoły podstawowej z piosenką „Mama czuwa, mama wie”
  • III miejsce - klasa IIIa gimnazjum z piosenką „Maria mirame”

Gratulujemy zwycięzcom! A wszystkim dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejną edycję festiwalu w przyszłym roku!

f nauki27 i 28 maja odbył się dwunasty już Szkolny Festiwal Nauki. W ciągu tych dwóch dni wysłuchaliśmy sześciu wystąpień z różnych dziedzin.
Jako pierwszy wystąpił p. Przemysław Alberski. Opowiedział o swej drodze zawodowej, a opowieść ta niosła bardzo pozytywne przesłanie: ucz się, a potem rób to, co kochasz.
Następne 45 minut zajął Sławomir Jemielity wieściami o pulsarach – egzotycznych obiektach, które są latarniami morskimi Wszechświata, a poza tym mogą służyć do zbudowania najdokładniejszych zegarów. Wielkie zaciekawienie publiczności, objawiające się mnóstwem pytań, wzbudziło wystąpienie p. Wojciecha Rogacina – dziennikarza i korespondenta wojennego.
Drugi dzień stał pod znakiem nauk ścisłych. A dokładniej pod znakiem tego, co niewidzialne, ale próbuje się to zobaczyć.
Jak zobaczyć to, co niewidzialne? O tym opowiedziała pani Joanna Kowalska z Uniwersytetu Warszawskiego z Wydziału Fizyki zajmująca się zagadnieniami na pograniczu chemii, biologii i fizyki. Jak zajrzeć do środka organizmu nie tnąc go na kawałki? Należy zmusić pewne cząsteczki, z których się składa, do świecenia.
Pan Wojciech Pych z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika opowiedział o tajemniczej ciemnej materii. Wiemy, że jest (choć nie jest to absolutna pewność), bo objawia swą obecność grawitacyjnie, lecz nikt nie wie czym jest. Na dodatek jest jej więcej niż zwykłej, świecącej materii.
Wszyscy świecimy, jednak emitowane przez nas promieniowanie, zwane podczerwonym, jest dla naszych oczu niewidzialne. Możemy je jednak zobaczyć za pomocą specjalnych kamer, które zwą się termowizyjnymi. O nich to właśnie opowiedziała nam pani Aneta Drabińska z Wydziału Fizyki UW.

p niemcyW dniach od 28 do 31 maja 2015 r. wybraliśmy się w ramach projektu edukacyjnego do Alltötting.
Nasz projekt prowadzony przez Panią Magdalenę Soliwodę dotyczył Sanktuarium Maryjnego w Alltötting. W ciągu roku szkolnego naszym celem było zebranie funduszy na nasz wyjazd. W tym celu nasze mamy, wspólnie z nami, przygotowały ciasta i inne wypieki, które sprzedawaliśmy w szkole podczas zebrań z rodzicami. Z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy ozdoby świąteczne, które były sprzedawane na szkolnym kiermaszu. Na Niedzielę Palmową wykonaliśmy świąteczne palmy i ozdoby. Nasz projekt wzbudził zainteresowanie i dzięki hojności innych ludzi otrzymaliśmy wsparcie finansowe. Zdobyte w ten sposób środki finansowe przeznaczyliśmy na zakup biletów lotniczych do Monachium. Przed wyjazdem przygotowaliśmy plan zwiedzania Monachium oraz Alltötting.

Dzień 1
W dniu 28 maja br. o godzinie 5:20 stawiliśmy się na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie. Opiekę nad nami sprawowały Pani Katarzyna Bobko i oczywiście Pani Magdalena Soliwoda. O godzinie 7:20 wystartowaliśmy i już po niespełna półtora godzinnym locie wylądowaliśmy w Monachium. Po zakwaterowaniu w hostelu udaliśmy się na obiad. Po nim zwiedzaliśmy Alianz Arene, stadion Bayern Monachium (i Roberta Lewandowskiego). Obiekt zrobił na nas ogromne wrażenie, a dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem dowiedzieliśmy się wielu interesujących wiadomości. Na pamiątkę zakupiliśmy klubowe gadżety. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie starówki w Monachium, z zabytkowym Starym Ratuszem i pięknym kościołem Najświętszej Marii Panny. Jej prostota, kolorystyka, a przede wszystkim czystość bardzo przypadły nam do gustu. Po tak wypełnionym wieloma atrakcjami dniu wróciliśmy na nocleg do hostelu.

Dzień 2
Po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy do Deutsches Museum. Spotkała nas tam niemiła niespodzianka, bo Pani przewodnik umówiona z nami nie przyszła na spotkanie. Wobec powyższego zmieniliśmy nasze plany i wyruszyliśmy do Olympia Parku. Tam wjechaliśmy na szczyt wieży telewizyjnej i podziwialiśmy zapierające w piersi widoki. Potem udaliśmy się do BMW Welt, gdzie zachwycaliśmy się najnowszymi modelami samochodów tej marki. Po południu ponownie odwiedziliśmy Deutsches Museum. Zwiedzanie z niemieckim przewodnikiem (po niemiecku) pomogło nam poznać historię osiągnięć techniki tego kraju i jednocześnie wykorzystać zdobyte na lekcjach niemieckiego umiejętności. Mogliśmy również obejrzeć i usłyszeć pokaz wyładowań elektrycznych. Było bardzo głośno i ciekawie. Dzień zakończyliśmy obiadokolacją.

Dzień 3
Tego dnia wybraliśmy się do celu naszego wyjazdu, czyli Alltötting. Po 2 godzinach jazdy pociągiem byliśmy na miejscu. Miejscowość, w której znajduje się sanktuarium jest bardzo malownicza. Jest to małe miasteczko z kilkoma kościołami i cudowną figurką Czarnej Madonny. Uczestniczyliśmy w mszy świętej w języku niemieckim w kościele św. Konrada. Przewodnik (tym razem po polsku) opowiedział nam historię tego miejsca oraz oprowadził po mieście. Figurka Matki Bożej zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Ta cudowna figura mieści się w maleńkiej kapliczce, która otoczona jest wotami dziękczynnymi. Po zwiedzaniu udaliśmy się na tradycyjny bawarski obiad. Składał się on z pyzy, wegetariańskiego pulpeta, słodkiej kapusty i wieprzowych kotletów. Późnym popołudniem wróciliśmy pociągiem do Monachium.

Dzień 4
Ostatniego dnia zwiedzaliśmy muzeum BMW. Podziwialiśmy historyczne, ale i nowoczesne samochody, ich silniki oraz mogliśmy dowiedzieć się o produkcji samochodów. Spacerowaliśmy po starówce i chłonęliśmy klimat Monachium. Uczestniczyliśmy we mszy św. razem z monachijską polonią w kościele p.w. św. Józefa. Po obiedzie nadeszła chwila pożegnania z Monachium i udaliśmy się na lotnisko. Pełni wrażeń i szczęśliwi wróciliśmy do Warszawy.
To był niezapomniany wyjazd. Dzięki uczestnictwu w projekcie poznaliśmy historię i uroki tego zakątku Europy. Odwiedziliśmy cudowne Sanktuarium. Ćwiczyliśmy język niemiecki w praktyce. Nauczyliśmy się przedsiębiorczości i samodzielności.

Jan Kucharski z klasy 2b,
uczestnik projektu „Sanktuarium Maryjne w Alltötting”

skm 2015

 

 

 

 

 

 

 

w fizyki

 

 

 

 

 

 

d rodziny"Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i narodu" to motto tegorocznego Dnia Rodziny, który odbył się w naszej szkole w ostatnią sobotę maja. Uczniowie oraz Ich Rodziny, Dyrekcja, Nauczyciele oraz Inni Pracownicy szkoły, spotkali się - jak w poprzednich latach, żeby spędzić  czas w miłej, przyjaznej atmosferze, a przy okazji jeszcze raz uświadomić sobie rolę domu i rodziny w życiu każdego z nas ...
Wagę, doniosłość tych wartości podkreśliły już na samym początku tego świątecznego dnia słowa Jana Pawła II, które wybrzmiały na naszej dużej sali gimnastycznej.
Jak co roku program Dnia Rodziny był niezwykle bogaty i różnorodny. Publiczność mogła obejrzeć występy wokalne, taneczne (indywidualne i zespołowe), gimnastyczne, akrobatyczne, recytatorskie oraz posłuchać gry na różnych instrumentach, m.in. na gitarze i kibordzie. Klasa 4 szkoły podstawowej zaprezentowała też  niezwykle barwną inscenizację "Ptasiego radia" J.Tuwima. W ciągu kilku godzin na scenie zaprezentowali się właściwie przedstawiciele wszystkich klas, począwszy od klas "O" do klas 3 gimnazjum.
Oprócz występów na dużej sali gimnastycznej sporo działo się też na boisku. Było malowanie szkła i twarzy (oczywiście różnymi farbami i przy użyciu odrębnych przyrządów:-), tworzenie oryginalnych broszek i bransoletek, bardzo widowiskowy pokaz doświadczeń chemicznych, konkurs na najsmaczniejsze i najefektowniejsze ciasto (dochód ze "sprzedaży", ponad 1100 zł, przekażemy na potrzeby zaprzyjaźnionego Domu Dziecka na Ukrainie) oraz konkurs plastyczny pod hasłem "Moja Rodzina".
Nauczyciele włefu zadbali o atrakcyjne zajęcia sportowe - oczywiście dla całych rodzin (bieg na trzech nogach, rzuty do celu, siatkówka), ale mniej chodziło tutaj o rywalizację, bardziej o dobrą zabawę.
W jednej z dolnych sal gimnastycznych przez kilka godzin trwał też bardzo emocjonujący Turniej tenisa stołowego, a chętni mogli wziąć udział w nauce tańca w sali lustrzanej.
Zważywszy na to, że kończył się miesiąc maryjny, a w naszej szkole kilka dni wcześniej odbył się Festiwal Pieśni Maryjnej, nasi sobotni Goście mogli posłuchać utworu "I will follow her" w wykonaniu klasy 1b gimnazjum wraz z Jej Wychowawczynią (zwycięzcy plebiscytu publiczności na tymże festiwalu). Po Nich swoje możliwości wokalne zaprezentowali również nauczyciele w pieśni "Twoje Fiat".
Dzień Rodziny stał się też znakomitą okazją do podsumowania akcji"Grosz do grosza", w której mamy już 4500 złotych (oficjalny koniec 12 czerwca) i do podziękowania Wszystkim, którzy przyczynili się do zgromadzenia tej kwoty.
Tradycyjnie był również grill, pyszne kiełbaski, kaszanka, a z myślą o Najmłodszych święcąca triumfy wata cukrowa. Na Milusińskich przez kilka godzin czekał też przed szkołą olbrzymi, przyciągający kolorami "dmuchawiec" - zjeżdżalnia. Śmiechu było co niemiara ...
Goście dopisali:-), Pogoda też:-) Wszystko wskazuje więc na to, że tegoroczny Dzień Rodziny można uznać za bardzo udany:-)

 Jego przygotowanie i sprawna realizacja to efekt doborowej pracy zespołowej: Dyrekcji, wielu Nauczycieli i innych Pracowników szkoły oraz Uczniów i Ich Rodziców.
Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie mówimy serdeczne "BÓG ZAPŁAĆ" i "do zobaczenia w przyszłym roku".

dywanik dW środę, 3 czerwca 2015 IIb została „wezwana na dywanik do Pani Dyrektor”, aby jako przedstawiciel klas gimnazjalnych świętować dyrektorskie urodziny. Uczniowie złożyli Pani Dyrektor życzenia, odśpiewano „Sto lat”, następnie wszyscy poczęstowani zostali pysznym tortem lodowym. Cała szkoła życzyła Pani Dyrektor tego dnia wszystkiego najlepszego. Okazało się przy okazji, iż „wezwania na dywanik do Pani Dyrektor” nie muszą być od razu takie straszne!

b cialo

 

 

 

 

 

laureatki

 

 

 

 

 

 

 

 

torun 2aOd 8 do 10 czerwca klasa 2a naszego gimnazjum była na wycieczce w Toruniu z siostrami Dominiką i Anetą. Młodzież miała okazję zwiedzić obserwatorium astronomiczne w Piwnicach, planetarium, Dom Eskenów, ratusz, katedrę i wiele innych miejsc. Humory dopisywały, pogoda w 66% również. Klasa wróciła z wycieczki zadowolona.

 

 

p linowy 2b12 czerwca 2015 klasa IIb wraz z wychowawczynią p. Barbarą Jurczyk oraz p. Rafałem Rosą udała się do Powsina do parku linowego. Pośród bogatej oferty czterech tras uczniowie wybrali wymagającą ścieżkę Adrenalina, przeznaczoną dla młodzieży i dorosłych. Od godziny 12.00 do 15.00 młodzież wraz z opiekunami spędziła miło i aktywnie czas mierząc się z własnymi słabościami, ćwicząc tężyznę fizyczną, nikt bowiem nie zaprzeczy - „w zdrowym ciele zdrowy duch!”

lucznica 2bW dniach 15 - 17.06.2015 klasa 2b pod opieką p. dyr. Anny Żak i wychowawczyni p. Barbary Jurczyk brała udział w wycieczce krajoznawczej po ziemi mazowieckiej.
Dzień 1:
Grupa wyjechała z Warszawy pociągiem z dworca Warszawa Zachodnia o godzinie 8.30 i dotarła do miejscowości Łucznica. Po przybyciu na miejsce i załatwieniu formalności w ośrodku, zarządzono czas na wypakowanie się i odpoczynek.
O godzinie 13 był obiad, a po nim od godziny 15.00 rozpoczęły się pierwsze warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Akademia „Łucznica”. W zależności od wylosowanej grupy były to zajęcia z wikliniarstwa, albo szycia. Poznaliśmy trudną technikę plecenia wikliny. Szycie zabawek z filcu i podobnych materiałów było o wiele łatwiejsze. O godzinie 18.30 była kolacja, a następnie wszyscy udali się na długi spacer po lesie.
Dzień 2:
Po pobudce o godzinie 8.00 gimnazjaliści zjedli śniadanie i rozpoczęli następne warsztaty. Tym razem grupa zajmująca się dzień wcześniej pracą z wikliną szyła maskotki, a grupa która szyła, robiła podkładki z wikliny. Po obiedzie o godzinie 15.00 rozpoczęły się kolejne zajęcia. Pierwsza grupa rzeźbiła twarze w korze, a druga zajmowała się malowaniem na szkle. I kolejna trudność, gdyż rzeźbienie w korze nie było takie łatwe. Wieczorem po zajęciach około godz. 19.00 uczniowie udali się na ognisko, Oprócz pieczenia kiełbasek, odbyła się zabawa w „mafię”. Ostatnią atrakcją tego dnia była gra we „flagi“, którą rozegrano już po zmroku w lesie. Zabawy było, co niemiara.
Dzień 3:
Ostatniego dnia o godzinie 10.00 odbyły się ostatnie już zajęcia (pierwsza grupa malowała na szkle, a druga - rzeźbiła). Po zakończeniu prac gimnazjaliści zjedli obiad i ruszyli w drogę powrotną. Do Pilawy grupa dotarła około godziny 15.00, skąd odjechała pociągiem do Warszawy o godzinie 15.30.
Wycieczka bardzo się udała i uczniowie czekają już na następna w nowym roku szkolnym.

Marcin Słoma 2b

Nasze gimnazjum zajęło I miejsce!!! w kategorii gimnazjów w ogólnopolskim konkursie filmowym na spot reklamowy promujący nauki ścisłe.

Konkurs zorganizowany był przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. "Nakręć się na nauki ścisłe”, zachęcał młodzież gimnazjów, liceów i techników w całej Polsce do nakręcenia 30 sekundowego filmiku propagującego: matematykę, fizykę i nauki przyrodnicze.

Uczniowie naszego gimnazjum z klasy IIIa, pomysłodawca i uczestnik - Adam Czerski oraz dwoje pozostałych uczestników: Małgosia Król i Maciej Bielenda oraz pani Anna Kiljan - opiekun projektu, przy wsparciu merytorycznym pana Sławomira Jemielitego, nakręcili swoją propozycję spotu. W poniedziałek 15.06.2015 r. zostały ogłoszone wyniki. Ku radości wszystkich okazało się, iż nasz film został oceniony najwyżej. Za pierwsze miejsce otrzymaliśmy bardzo atrakcyjne nagrody: tablicę multimedialną dla szkoły, tablety dla każdego uczestnika projektu oraz wycieczkę do Łodzi do tamtejszej szkoły filmowej i spotkanie ze znanymi reżyserami.

Bardzo się cieszymy z tego sukcesu!

W maju i czerwcu 2015 grupa projektowa klas II wykonała projekt z języka francuskiego pod tytułem „Skuteczne metody uczenia się języków obcych – film instruktażowy”. Uczniowie w składzie: Julia Dolota (IIb), Tadeusz Matliński-Niemiatowski (IIa), Szymon Tomaszuk (IIa), Kascper Wiśniewski (IIa), Piotr Zaworski (IIa) wraz z opiekunką projektu p.Anną Kiljan pracowali nad stworzeniem filmu prezentującego metody uczenia się języków obcych. Praca nad filmem przebiegała wieloetapowo, najpierw młodzież wraz z nauczycielem rozpisała scenariusz wraz ze szczegółowymi scenopisami wszystkich scen, następnie nakręciła materiał filmowy, po czym materiał został zmontowany. Udział w projekcie był dla jego uczestników nie tylko pouczającą lekcją tworzenia filmu, ale i dobrą zabawą. Zachęcamy do oglądania!

I p filmowPodczas I Gimnazjalnego Przeglądu Filmów Historycznych uczniowie klas pierwszych gimnazjum zaprezentowali filmy własnego autorstwa poświęcone Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym. Opowiedzieli o fenomenie bohaterów podziemia antykomunistycznego, ich cnotach, poświęceniu i niesprawiedliwej karze jaka ich spotkała.

Uczniowie  z wielkim zaangażowaniem podeszli do zadania. Część posłużyła się formą inscenizacji i opowiedziała  o losach rtm Witolda Pileckiego. Inni przeprowadzili wywiady ze świadkami historii, byli w miejscach, w których przetrzymywano Żołnierzy Wyklętych oraz na cmentarzach gdzie ich skrycie chowano. Uczniowie za pomocą sondy zbadali stan wiedzy młodych Warszawiaków.
Zwycięskie filmy zostały zaprezentowane widowni oraz nagrodzone.

  • pierwsze miejsce zajął film autorstwa Agaty Mosieniak, Wiktorii Żmudy, Magdy Ciepałowicz, Michaliny Andrzejak, Jacka Mirka i Daniela Kucińskiego z Ia
  • drugie miejsce zajął film autorstwa Jadwigi Niepytalskiej, Zuzanny Pacułt, Marii Chmielewskiej i Patryka Jagnieży z Ib
  • trzecie miejsce zajął film autorstwa Piotra Górniaka, Michała Melona, Macieja Kawki, Michała Krasa, Krzysztofa Kłopotowskiego, Aleksandra Kochaniaka z Ia

Kilka filmów zdobyło wyróżnienie:

  • w kategorii świadek historii zwyciężyły: Marta Stępniewska, Julia Duczmal i Zofia Wacław z klasy Ib oraz Mieszko Warjas, Maximilian Pullkinen, Ignacy Kubiński i Szymon Śliwiński z klasy Ic
  • w kategorii historia rodzinna zwyciężyły: Patrycja Oneksiak, Maja Mika i Anna Raczmańska z klasy Ia

Nagrodę Grona Pedagogicznego oraz Nagrodę Publiczności wygrał film autorstwa Szymona Cieplaka, Ryszarda Radziukiewicza, Michała Pokrywki i Feliksa Golachowskiego.

Szkolna uroczystość została zarejestrowana przez telewizję RAZEM TV

W czwartek, 25 czerwca 2015 odbyło się uroczyste zakończenie roku klas III-cich gimnazjum. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą o godz.16.00, której oprawę przygotowały wszystkie klasy trzecie. Po mszy, delegacja sztandarowa klas III przekazała uroczyście sztandar naszej szkoły na ręce młodszych kolegów z klas II.

Następnie wszyscy zebrani: dyrekcja, nauczyciele, młodzież i rodzice udali się na żółtą salę gimnastyczną, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na początek przemawiała pani dyrektor Anna Żak podsumowując wyniki w nauce klas trzecich oraz wymieniając szczególne osiągnięcia uczniów. Po czym głos zabrali wychowawcy klas czyli p. Anna Kiljan (IIIa), p. Magdalena Lenart (IIIb) oraz p. Rafał Rosa (IIIc), którzy z rozrzewnieniem dziękowali swoim wychowankom, żegnali ich z żalem i szczerze życzyli powodzenia na kolejnych etapach edukacji. Ksiądz Dyrektor wręczał młodzieży świadectwa i nagrody. Wychowawcy podziękowali również gronu pedagogicznemu za pracę, a rodzicom za pomoc i wsparcie.

Następnie ze specjalnymi podziękowaniami dla dyrekcji, wychowawców i nauczycieli wstąpili rodzice. Po tym naszedł czas na przekazanie kluczy do szkoły przez delegację klas III uczniom klas II, którzy od tej chwili, jako najstarsi, stali się gospodarzami szkoły.

Koniec uroczystości uświetnił program artystyczny przygotowany przez wszystkie trzy klasy. Uczniowie zatańczyli walca wiedeńskiego oraz angielskiego, zadeklamowali wiersz – podziękowanie dla nauczycieli oraz zaśpiewali piosenkę o znaczącym tytule „Nie odnajdzie więcej nas ta sama chwila”.

Choć wszystko, co dobre, szybko się kończy, to to „dobre” związane z Wami Kochana Młodzieży zostanie w naszych sercach na zawsze!

koniec rW piątek, 26 czerwca 2015 o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas I i II gimnazjum, a o godzinie 16.00 swoje zakończenie świętowały klasy 0-6 szkoły podstawowej. Obydwie uroczystości rozpoczęła Msza Święta, następnie na żółtej sali gimnastycznej odbyło się wręczenie świadectw z wyróżnieniem oraz nagród za udział w konkursach przedmiotowych, muzycznych, zawodach sportowych. Po tym, wszystkie klasy udały się do swoich sal lekcyjnych, gdzie wychowawcy rozdali pozostałe świadectwa i życzyli młodzieży udanych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!

hiszpania

 

 

 

 

 

 

Początek strony