01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

DługDnia 12 marca odbył się w naszej szkole wieczorek filmowy, będący inauguracją cyklu spotkań z ambitnym kinem.
Koncepcja była prosta – oglądanie „problematycznych”, bo poruszających trudne tematy, niejednoznacznych moralnie filmów, reżyserów polskich i zagranicznych, a następnie dyskusja na temat postaw bohaterów, ich zasad moralnych, dylematów, wyborów życiowych. Propozycja spotkań kierowana była do wszystkich uczniów gimnazjum i liceum. Ideą, która przyświecała pomysłodawczyni akcji – p.Annie Alberskiej, było zainteresowanie młodzieży dorobkiem kultury z obszaru kinomatografii, jak również rozwijanie umiejętności dyskusji, wyrażania własnych opinii, ustosunkowywania się do obejrzanych, przeczytanych, usłyszanych informacji.
Na naszym pierwszym spotkaniu, na które przybyło 25 uczniów naszej szkoły obejrzeliśmy „Dług”, w reżyserii Krzysztofa Krauzego, film opisujący historię dwóch przyjaciół, którzy próbując realizować swoje marzenia w realiach rodzącego się wówczas w Polsce kapitalizmu napotykają na trudności, wobec których okazują się bezsilni. Po projekcji dzieliliśmy się refleksjami na temat fabuły filmu. Próbowaliśmy charakteryzować głównych bohaterów, rozmawialiśmy o ich zachowaniach, postawach, wartościach moralnych, staraliśmy się oceniać ich czyny. Zwróciliśmy również uwagę na pojawiające się w filmie motywy: dającej szczęście, spełnienie rodziny, zgubnej mocy pieniądza, czystości sumienia, względności relacji międzyludzkich w obliczu trudności życiowych etc.
Młodzieży, jak i organizatorce bardzo podobało się spotkanie. Kolejne odbędzie się 9 kwietnia. Film – niespodzianka! Zapraszamy!

Tekst: Andrea Okrasa, Michał Zabost, Kuba Okrasa, Anna Alberska

Początek strony