01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

1 marcaDo tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” przygotowywaliśmy się z miesięcznym wyprzedzeniem. Pierwszym zadaniem dla klas 4-8 SP i III Gim. było przygotowanie gazetki tematycznej, zgodnie z przydziałem:
4a – Danuta Siedzikówna
4b – Witold Pilecki
4c – August Emil Fieldorf
5a – Łukasz Ciepliński
5b – Józef Franczak
6 – Zygmunt Szendzielarz
7a – Hieronim Dekutowski
7b – Tadeusz Płużański
8a – Armia Andersa
8b – Armia Berlinga
IIIa – SB, UB, MO
IIIb – Armia Krajowa i NIE
IIIc – Kościół w PRL-u
IIId – Polscy przywódcy komunistyczni
Dodatkowo: PRL, Jak komuniści przejęli władzę w Polsce?, „Czterej pancerni i pies”, Żołnierze Wyklęci, Wiersze i książki o Żołnierzach Wyklętych, Filmy o Żołnierzach Wyklętych

Jak widać, obok tematu przewodniego - antykomunistycznego podziemia w Polsce, pojawiły się też tematy „towarzyszące”, o PRL i komunistach. Tajemnicą poliszynela jest jednak to, że wielu uczniów nie ogląda i nie czyta tych gazetek. Stąd pomysł na grę szkolną „Wilczym Tropem”. Od 26 lutego do 1 marca każdy uczeń, który rano zgłosił się do nauczycieli historii z biało-czerwoną opaską na ramieniu, otrzymywał kartę z około 50 pytaniami, datą i zmienianym codziennie logo. Ponieważ odpowiedzi do pytań kryły się w gazetkach, co najmniej 160 uczniów przestudiowało je bardzo wnikliwie, poszerzając tym samym własną wiedzę o 1 marca.
W dniu 1 marca 2019 roku Żołnierzy Wyklętych upamiętniliśmy następująco:

  • Z samego rana przy pomniku „Inki”, przed budynkiem naszej szkoły, zawieszono polskie flagi i zapalono pierwsze znicza.
  • O Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypomniano uczniom podczas porannej modlitwy.
  • Oprócz standardowej karty do gry „Wilczym Tropem”, zainteresowani uczniowie otrzymali dwa dodatkowe zadania. Mieli samodzielnie stworzyć taką kartę do gry, z własnymi pytaniami oraz napisać wypracowanie na temat Żołnierzy Wyklętych - wszystko to podczas jednego dnia w szkole, na przerwach.
  • Delegaci klas 4-8 SP i III Gim. spotkali się przed pomnikiem „Inki”, by złożyć kwiaty i znicza.
  • Trzyosobowa drużyna uczniów z klasy 8b wzięła udział w dorocznej grze miejskiej „W SZEREGACH NIEZŁOMNYCH”, zajmując II miejsce.
Początek strony