1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

sw mikolajKochani Uczniowie!
Zapewne wiecie, że dziś wyjątkowy dzień. Imieniny obchodzi Święty Mikołaj, znany również jako Mikołaj z Bari – święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii, żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari. Współcześnie baśniowa postać wzorowana na świętym Mikołaju jest wykorzystywana w kulturze masowej przy okazji świąt Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie tego dnia dajemy sobie prezenty. Zachęcamy Was drodzy uczniowie, żeby przygotowanym przez Was dla bliskich podarkiem był szacunek, życzliwy uśmiech, pomocna dłoń. Wzorem świętego, bądźmy w tym wyjątkowym czasie dla siebie tak po prostu dobrzy i mili.

Rozglądajcie się uważnie dziś po szkole, ponieważ skądinąd wiemy, że byliście w tym roku bardzo grzeczni i zapewne spotkacie na swojej drodze Mikołaja!

k fotoPo raz kolejny, po dwuletniej przerwie w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny. Uczniowie zgłaszali zdjęcia w czterech kategoriach. Cieszymy się, że oprócz przedstawicieli gimnazjum tak licznie do udziału w konkursie przystąpili również uczniowie klas 0 - 3 i 4 - 8 szkoły podstawowej. W listopadzie i grudniu na korytarzu szkoły można oglądać galerię zdjęć zgłoszonych do konkursu.

W tym roku zwycięzcami zostali:

Kategoria: Ślady niepodległości – zabytki i pomniki związane z historią II Rzeczpospolitej

 • I miejsce: Maciej Soliwoda z 2 sp za zdjęcie "Dąb Wolności”

Kategoria: Najpiękniejsze świątynie

 • I miejsce: Natalia Gliwa 3bG za zdjęcie ”Kolorowy Plac Grzybowski: Kościół Wszystkich świętych w Warszawie”
 • Wyróżnienie: Łucja Wiecha 1a sp  za zdjęcie "Świątynia mojego serca”

Kategoria: Świat się śmieje – najzabawniejsze zdjęcie z wakacji

 • I miejsce: Antoni Łuczak 6 sp za zdjęcie "Panienka z okienka”
 • Wyróżnienie: Karol Wolski 0 sp za zdjęcie "Nowa odmiana kwiatów”

Kategoria: W świecie roślin i zwierząt

 • I miejsce: Jakub Jędraszczak 3dG za zdjęcie "Mama”
 • Wyróżnienie: Piotr Chmielewski 3cG za zdjęcie "Na szczycie wulkanu”
 • Wyróżnienie: Maria Sawczyk 4c sp za zdjęcie ”Ośmiornica w akwarium w Genui”

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie!

egzamin 8Uwaga Ósmoklasiści!

W dniach 18 - 20 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbędzie się I próbny egzamin ósmoklasisty. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie na tablicy ogłoszeń umieszczonej na parterze w gmachu głównym szkoły. Egzaminy będą rozpoczynały się od godz. 9:10, jednakże prosimy stawić się pod wyznaczoną salą o 9:00. W trakcie odbywania się egzaminów obowiązuje strój galowy. W te dni lekcje poprzedzające egzamin i następujące po nim, odbywają się według planu lekcji.

Prosimy o punktualność i życzymy Wam kochani powodzenia!

konkurs klasaKochani Uczniowie!
Ogłaszamy konkurs na świątecznie ubraną klasę. Zachęcamy do udekorowania Waszych sal lekcyjnych w kolorowe, błyszczące, piękne ozdoby bożonarodzeniowe. Najpiękniej przystrojone klasy, zostaną nagrodzone i uhonorowane dyplomem. Sprawmy, by radosne oczekiwanie na narodziny Chrystusa, było wypełnione wspólnie spędzonym czasem także we wspólnocie klasowej. Rozstrzygnięcia konkursu dokonają Samorządy Uczniowskie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunami. Sprawdzenie klas nastąpi 20 grudnia br. Rozstrzygnięcie i rozdanie nagród - 21 grudnia w trakcie Adwentowego Dnia Skupienia. Liczymy na Waszą aktywność i zaangażowanie!

Do następnego etapu konkursów kuratoryjnych ze szkoły podstawowej przeszli następujący uczniowie:

język hiszpański

 • Julia Kacprzak - kl. 7a

fizyka

 • Krzysztof Kossacki - kl. 8a
 • Michał Stachurski - kl. 8a
 • Franciszek Wrzosek - kl. 8a

wiedza o społeczeństwie

 • Julia Olszewska - kl. 8a
 • Maja Zięmborska - kl. 8a

matematyka

 • Mieszko Maciejewski - kl. 8a
 • Zuzanna Marczewska - kl. 8a
 • Filip Kwasowiec - kl. 8a
 • Agata Nowakowska - kl. 8a
 • Jakub Sudoł - kl. 8a
 • Barbara Jankowska - kl. 8a
 • Szymon Malczewski - kl. 8a
 • Tymon Piwowarski - kl. 8a
 • Jakub Ostas - kl. 8a
 • Dominik Ostas - kl. 8a
 • Franciszek Wrzosek - kl. 8a
 • Krzysztof Kossacki - kl. 8a

historia

 • Michał Dubiel - kl. 8b

język polski

 • Filip Kwasowiec - kl. 8a
 • Julia Olszewska - kl. 8a

geografia

 • Mikołaj Belczyk - kl. 8a

 

trampolina 5ab6 grudnia 2018 roku 5a i 5b z wychowawcami (i nie tylko) były w parku trampolin AIRO, gdzie bardzo dobrze się bawiły, ponownie spotkały św. Mikołaja (pierwsze ze spotkań odbyło się jeszcze w szkole). Durz popularnością cieszyło się spychanie przeciwnika z mostka do basenu wypełnionego kostkami z gąbki za pomocą lekkich kłód. Ach, cóż to były za pojedynki! Mikołajkowe wyjście uważamy za udane.

kosmos29.11.2018 r. klasy 5a i 5b zostały zabrane do „Wola Parku” na „Spotkanie z Astronomią” prowadzone przez Pana Aleksandra Trębacza, nauczyciela fizyki i matematyki, zapalonego popularyzatora badań związanych z obserwowaniem nieba. Zadawane przez uczniów pytania (np. „Co stałoby się, gdyby Ziemia kręciła się dwukrotnie szybciej?”) wskazywały, że słuchacze nie zostali obojętni na jasno nasuwające się podczas słuchania Prelegenta wnioski, iż to, co dzieje się w przestrzeni kosmicznej ma bardzo realny wpływ na naszą przyziemną codzienność.

kino 1bDnia 29.11 klasy 0 oraz 1b wybrały się na lekcje do Kinoteki. Tematem zajęć była muzyka w filmie. Uczniowie, mieli okazję przekonać się, jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie, odkryli kim jest taper i zobaczyli jego pracę, dowiedzieli się, jak wyglądały filmy na początku istnienia kina, poznali instrumenty z różnych zakątków świata, zobaczyli jak nagrywa się muzykę do filmu oraz odkryli czym jest muzyka ilustracyjna.
Podsumowaniem lekcji, była projekcja filmu „Balleriana”, który opowiada o marzeniach i że warto podążać za marzeniami.

odyseja27 listopada 2018 r. klasa 5a znalazła się w Teatrze Lalka, by obejrzeć adaptację starogreckiego eposu Homera. Za adaptację i reżyserię był odpowiedzialny Ondrej Spišák, a niepowtarzalną scenografię stworzył Ivan Hudák. W obsadzie widzieliśmy osoby takie jak: Michał Burbo, Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Aneta Jucejko - Pałęcka, Agnieszka Mazurek, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Mirosława Płońska - Bartsch, Anna Porusiło - Dużyńska, Olga Ryl - Krystianowska, Wojciech Słupiński, Piotr Tworek. Naturalnie tego i owego greckiego boga wyobrażaliśmy sobie inaczej, a dziecięce gusty ucieszyłyby się z większej ilości kolorów, ale z całkowitą pewnością przedstawienie było warte obejrzenia.

tenis stolowyW poniedziałek (26.11.2018 r.) w naszej szkole odbyła się kolejna edycja turnieju tenisa stołowego w ramach 52 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Tym razem w Katolickim Zespole Edukacyjnym obok reprezentacji chłopców „wolskich” szkół, zagościły również drużyny dziewcząt.
Pierwsze gry w grupie dziewcząt rozpoczęły się o godzinie 9:00. Do walki o tytuł mistrza dzielnicy stanęło 11 zespołów. Na podium znalazły się: 1 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 221, 2 miejsce - SP 389, 3 miejsce - SP 26.
W grupie chłopców wystąpiło 12 zespołów a najlepszymi okazali się reprezentanci: 1 miejsce – przypadło po raz drugi z rzędu gospodarzom, 2 miejsce – SP nr 166 oraz 3 miejsce – SP nr 26. Zwycięzcy będą reprezentowali dzielnicę w kolejnym etapie turnieju. Dziękujemy wszystkim za udział w turnieju i gratulujemy zwycięzcom. Do zobaczenia za rok!

3ab cmentarzW dniu 16 listopada br. uczniowie klasy 3a i 3b pamiętając, że miesiąc listopad jest w sposób szczególny poświęcony zmarłym, wybrały się na Cmentarz Powązkowski.
Pani przewodnik oprowadziła nas zarówno po części cywilnej jak i wojskowej oraz zapoznała  z ich historią. Dzięki niej dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy oraz zobaczyliśmy zabytkowe miejsca.
Najpierw pani przewodnik opowiedziała nam historię cmentarza. Stąd wiemy, że powstał on w 1790 roku i jest najstarszym cmentarzem w Warszawie. Podczas zaborów był miejscem, gdzie kultywowano język polski.
Później zobaczyliśmy kościół rzymskokatolicki św. Karola Boromeusza. Został wybudowany w 1793 roku. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do katakumb. Spoczywają tam prochy zabitych w obozach koncentracyjnych. Poza tym, mieliśmy okazję zobaczyć grób Czesława Niemena, Marii Kownackiej i wielu innych znamienitych osób. Następnie przeszliśmy się po Alei Zasłużonych. Znajduje się tam m.in. grób pisarza i laureata nagrody Nobla - Władysława Reymonta.
Na Cmentarzu Woskowym pochyliliśmy się nad grobami tych, którzy zginęli za Ojczyznę. Odmówiliśmy modlitwę za ich dusze i zapaliliśmy znicze.

ksiazkiDrodzy Uczniowie!
Czytanie książek to jedno z najbardziej rozwijających i pouczających zajęć! Wzbogaca naszą osobowość, wyobraźnię, słownictwo.

Jak mawiał Jarosław Iwaszkiewicz:

Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.

Nasza szkoła w ramach promocji czytelnictwa, zaprasza do szkolnej biblioteki, w której czekają na Was nowe, pachnące, piękne i mądre książki. Zasoby biblioteczne są regularnie powiększane, a od początku tego roku szkolnego, nasza biblioteka wzbogaciła się o następujące woluminy:

f 1W naszej szkole już po raz kolejny odbywają się koncerty Filharmonii Narodowej. W tym roku w spotkaniach uczestniczą uczniowie klas 0 - 3 i 4 - 6 SP. Koncerty są organizowane w wybrane piątki miesiąca, a spotykamy się na nich podczas 1 i 2 lekcji. Artyści przyjeżdżają, co miesiąc i prezentują wspaniałą muzykę. Uczniowie mają okazje poznać budowę różnych ciekawych instrumentów, ich brzmienie, a także mogą wysłuchać znanych utworów w nowych aranżacjach. W przystępny sposób muzycy przekazują wiedzę bawiąc i ucząc jednocześnie. Są to niezapomniane chwile zarówno dla samych słuchaczy, jak i wykonawców.f 2

f 3 f 4

k ortograficznyUczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej, którego zadaniem było sprawdzenie znajomości zasad pisowni. Ogólnie klasa napisała test na dobrym poziomie.
Wyróżnienie otrzymali:
Bartosz Lewandowski  uzyskał 176 pkt -11 miejsce
Anna Rowicka uzyskała 162 pkt -15 miejsce
Jan Gregorczuk uzyskał 162 pkt -15 miejsce
Wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

stroikDrodzy uczniowie wielkiego serca i z głową pełną pomysłów:
W oczekiwaniu na najpiękniejsze święta w roku zapraszamy Was do wzięcia udziału w międzyklasowym konkursie na najcudowniejszy, najciekawszy, najbardziej kreatywny i zaskakujący stroik świąteczny. Stroik, który uraduje czyjeś serce i udekoruje świąteczny czas w naszych domach.
Każda klasa powinna zaprezentować jeden stroik w technice dowolnej, ale w formie przestrzennej,
Podpisane prace należy przynieść nie wcześniej i nie później, tylko 18 grudnia, na 6 godzinie lekcyjnej do pokoju nauczycielskiego.
Klasa, której praca, według zwołanego jury będzie najpiękniejsza otrzyma prezent niespodziankę już następnego dnia.
Wszystkie dzieła zostaną oddane do sprzedaży na kiermaszu szkolnym, a uzyskane dochody przeznaczone na cel charytatywny.
Życzę miłej zabawy i niepokłutych wcale, lub tylko trochę dłoni.

Agnieszka Radke

ipnWe czwartek 15 listopada klasa 8b pod opieką swojej wychowawczyni p. Beaty Nowak, wybrała się do Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie uczestniczyła w lekcji pt. "Losy polskich dzieci w czasie II wojny światowej".
Dzięki pani prowadzącej zajęcia dowiedzieliśmy się, z jakimi trudnościami spotykali się Polacy m. in. podczas wywózek do obozów koncentracyjnych czy na Syberię. Następnie obejrzeliśmy przejmujący film produkcji brytyjskiej na temat "tułaczych" dzieci, które wydostały się z Syberii i zostały wysłane do różnych krajów, np. Nowej Zelandii, gdzie przyjęto je jak członków rodziny.
Lekcja historii zakończyła się interesującym podsumowaniem.

Dzień 9 listopada 2018 r. był w naszej szkole momentem wieńczącym wielotygodniowe przygotowania do uroczystych obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie rozpoczęliśmy o 8:30, kiedy to na naszej scenie wystąpili podopieczni p. Ewy Dmowskiej i p. Grażyny Chmielewskiej w przedstawieniu pt. „Pisk Białego Orła”. Nasi najmłodsi milusińscy niezwykle dojrzale podeszli to trudnych tematów powstańczych, prezentując się bardzo dostojnie. Wrażenia artystyczne były wzmocnione piękną scenografią, która przenosiła nas do wnętrza polskiego dworku, gdzie za zabytkowym stołem, przy roziskrzonym kominku, można było ogrzać się przy wspólnym posiłku, powspominać dawne czasy, pomodlić się o wyzwolenie Ojczyzny. Byliśmy pod wrażeniem interpretacji i metaforycznego opisania zaborców, jako czarnych orłów rozszarpujących naszego Orła Białego pomiędzy siebie.

mikolajDrodzy Uczniowie,

ogłaszamy Szkolny Konkurs Mikołajkowy.

Konkurs będzie zorganizowany w dwóch odsłonach – literackiej List do świętego Mikołaja i plastycznej – Tak wygląda Mikołaj!

Jest to konkurs, w którym udział mogą wziąć uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

wycieczka 4Wspomnienie z wycieczki „Tropem naszych pradziadów”
W październiku tego roku, wszystkie klasy czwarte uczestniczyły w bardzo atrakcyjnej wycieczce krajoznawczej, zatytułowanej: Tropem naszych pradziadów. Uczniowie w bardzo wesołej atmosferze zwiedzili zabytkową część Inowrocławia, płynęli statkiem po jeziorze Gopło, podziwiali oraz uczestniczyli w przejażdżce kolejką wąskotorową, na trasie Żnin – Gąsowa, doskonale bawili się na warsztatach „ Kuchenne rewelacje” (słodkie bułeczki zniknęły zaraz po upieczeniu), w Muzeum Państwa Polskiego zbudowali średniowieczny gród, a na koniec zwiedzili katedrę Gnieźnieńską. Cała wycieczka była wspaniałą lekcją w terenie, dopełniły ją uśmiechy i wspólna zabawa. Sprzyjała przepiękna pogoda, ciepłe słońce, malownicze krajobrazy, krótko mówiąc polska złota jesień. Wszystkim naszym szkolnym przyjaciołom życzymy takich udanych wypadów.
Klasy czwarte wraz z wychowawcami

wilnoW październiku mieliśmy okazję gościć w ramach wizyty studyjnej dyrektorów i nauczycieli szkół polskich na Litwie.
Zaproszeni uczestniczyli w lekcjach języka polskiego i historii, podczas których podjęto tematy związane z wychowaniem patriotycznym, polską spuścizną kulturalną, literacką, tradycją i dziejami. Nasi uczniowie bardzo pięknie prezentowali swoją wiedzę i umiejętności podczas lekcji otwartych. Goście uczestniczyli także w przygotowaniach do obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mieli okazję zobaczyć próbę do spektaklu przygotowywanego przez uczniów klas trzecich gimnazjum, a także próbie przygotowującej do odtańczenia poloneza przez społeczność szkolną.
Także my mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych kwestii nt. polskiej edukacji na Litwie. Dyrektorzy opowiadali o organizowanych przez nich inicjatywach.
Bez wątpienia dla obu stron była to bardzo pouczająca i wartościowa wizyta, dzięki której mogliśmy wymienić się naszymi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Mamy nadzieję na kolejne spotkania i tym samym zapraszamy do współpracy.

serafinki m jesienDnia 13 listopada 2018 r. w Ośrodku Kultury Arsus w Ursusie odbyły się przesłuchania do VIII Mazowieckiego Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem – Muzyczna Jesień 2018.
Festiwal „Muzyczna Jesień” to międzypokoleniowe spotkanie miłośników piosenki z dobrym tekstem i piękną muzyką.
Zespól muzyczny „Serafinki” po raz pierwszy wziął udział w tym konkursie.  W przesłuchaniach wzięło ponad 160 podmiotów wykonawczych w 6 kategoriach  wiekowych.
Dziewczynki zaśpiewały piosenkę „Kapelusze” z repertuaru Majki Jeżowskiej.
Występ tak się podobał, że zespół znalazł się na liście nagrodzonych i został zaproszony do Koncertu Galowego, który odbył się 16 listopada.
Po zakończeniu koncertu nastąpiło ogłoszenie werdyktu jurorów…..I znowu zaskoczenie – nasz zespół zajął I miejsce!!!!!
A tak było na występie

hymnPodczas „Tygodnia dla Niepodległej” pisaliśmy życzenia, wycinaliśmy serduszka i orzełki, piekliśmy i zjadaliśmy ciasta, oglądaliśmy stare komedie i przebieraliśmy się, rywalizowaliśmy w konkursach i grach, poznawaliśmy historię i kulturę dwudziestolecia międzywojennego – a wszystko w oczekiwaniu na 11-go listopada. W naszej Szkole te najbardziej uroczyste obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypadały już 9 listopada, w piątek.

apel 69 listopada w naszej Szkole odbyły się aż trzy apele z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Apel dla uczniów z klas 4a, 4b, 4c, 5a i 5b przygotowali ich starsi, „zaprawieni w boju” koledzy z klasy 6 – bez literki, bo jedynej. Młodzi artyści odczuwali lekką tremę i podczas próby generalnej mówili i śpiewali, jakby zapomnieli o śniadaniu. Ta niemoc twórcza opuściła szóstoklasistów, gdy stanęli na scenie, naprzeciw publiczności i Dyrekcji w pełnym składzie.

1a karrmnikiDnia 8 listopada 2018 r. uczniowie klas 1a i 1b zostali zaproszeni przez pracowników Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami na warsztaty pt. „Ptasie domki za elektro złomki”. W czasie zajęć, uczniowie dowiedzieli się, kiedy zacząć dokarmianie ptaków, czy i jak karmić ptaki, jak opiekować się karmnikami. Uczniowie mieli też możliwość zbudowania i pomalowania karmnika oraz upieczenia pizzy z ziarnkami. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i bogatsze o ornitologiczną wiedzę.

kiermasz ciastW naszej szkole działa samorząd uczniowski szkoły podstawowej i gimnazjum. Chcemy pochwalić się tu naszymi samorządnymi i samodzielnymi nastolatkami. One wpadły na pomysł, żeby w ramach „Tygodnia dla Niepodległej” zorganizować 8 listopada kiermasz ciast, a zebrane pieniądze przeznaczyć na wybrany cel charytatywny. Żeby kiermasz bardziej pasował do całości szkolnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przyniesione przez ochotników z każdej klasy ciasta miały być „typowo polskie”.

audycjeWe współczesnej szkole duży nacisk kładzie się na używanie technik multimedialnych, tak przez nauczycieli, jak i uczniów. XXI wiek zobowiązuje… Dlatego też do programu obchodów „TYGODNIA DLA NIEPODLEGŁEJ” dołączyliśmy prezentacje multimedialne i audycje radiowe.

serce niepodleglaW Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi postanowiliśmy świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przez cały tydzień – bo taka rocznica wymaga odpowiedniej oprawy. Szereg inicjatyw i akcji, podejmowanych przez dorosłych, młodzież i dzieci w dniach 5 - 9 listopada, nazwaliśmy „Tygodniem dla Niepodległej”.

gra szkolnaDużą popularnością, zwłaszcza wśród starszych uczniów, cieszyła się gra szkolna „Odkrywamy Niepodległą”. Zasady były proste. W każdej klasie uczniowie, wyznaczeni przez nauczyciela historii, przygotować mieli do 5 listopada gazetkę tematyczną o dwudziestoleciu międzywojennym. Tak przygotowane sale lekcyjne były kolejnymi stacjami gry.

stare kino7 listopada (w środę) Panowie zajmujący się obsługą techniczną zamienili salę zieloną i salę fioletową w profesjonalne kino. Dzięki nim mogliśmy zaprosić uczniów na seans „W starym kinie”. Uczniowie z klas 4 - 5 wysłuchali prelekcji i obejrzeli komedię „Czy Lucyna to dziewczyna?”. Seanse dla klas 6 - 8 i dla klas III gimnazjum składały się z prelekcji i dwóch czarno - białych filmów z okresu dwudziestolecia międzywojennego: „Czy Lucyna to dziewczyna?” i „Piętro wyżej”.

konkurs pieniadzeJesienią zorganizowaliśmy dwa wewnątrzszkolne konkursy historyczne, których tematyka dotyczyła oczywiście odzyskania przez Polskę niepodległości i czasów dwudziestolecia międzywojennego.

 

 

fablabMasz pomysł, ale nie masz narzędzi, by go zrealizować? Potrzebna ci pracownia krawiecka, elektroniczna? A może, by ucieleśnić twe fantazje, potrzebujesz drukarki 3D, wycinarki, trójwymiarowego skanera? Jest w Warszawie miejsce dla takich osób. To FabLab przy ulicy Twardej.
Klasa 7a była tam piątego listopada. Za pomocą specjalnego programu komputerowego, uczniowie z tej klasy uczyli się projektować rzeczy, które można potem wydrukować dzięki drukarce 3D. To był dopiero początek przygody z drukiem trójwymiarowym. Mamy nadzieję, że niektórzy będą owo przedsięwzięcie kontynuować, tworząc coraz bardziej skomplikowane projekty.

d papieski"Promieniowanie Ojcostwa" - to hasło przewodnie XVIII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony był 14 października. To tytuł zaczerpnięty bezpośrednio z literackiego dzieła Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok. Tegoroczny Dzień Papieski miał swój szczególny wydźwięk. Jego data zbiegała się z dwoma innymi, ważnymi wydarzeniami – 40-tą rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji 22 października - w liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, klasa VB przybliżyła uczniom naszej szkoły postać świętego rodaka. Wspominaliśmy moment wyboru krakowskiego biskupa na papieża - 16 października 1978 roku, śpiewaliśmy „Barkę”, wysłuchaliśmy wiersza „Pośród niesnasków Pan Bóg uderza” Juliusza Słowackiego, obejrzeliśmy prezentację multimedialną, a uczniowie podczas krótkiego występu podali nam fakty z życia Karola Wojtyły.
Prezentowanym treściom towarzyszył śpiew „Serafinek” pod dyrygenturą pani Barbary Jurczyk. Świętego Jana Pawła II zapamiętaliśmy jako głosiciela pokoju na świecie i niestrudzonego pielgrzyma. Papież w ciągu 26 lat pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki zagraniczne do 129 państw. Przemierzył ponad półtora miliona kilometrów, wygłosił ponad 2500 homilii i oficjalnych przemówień. Jako Biskup Rzymu, był niemal we wszystkich ze swoich 334 parafii. W podróży spędził 552 dni, czyli około 18 miesięcy. Ojciec Święty beatyfikował ponad 1500 osób, kanonizował blisko 500. Swoistą przekorą zdobył sobie wiele serc, także osób niewierzących.

Od kilkunastu lat nasza szkoła współpracuje z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka razy w roku nasi uczniowie mają zajęcia w Pracowni Fizycznej, gdzie pod okiem asystentów, samodzielnie wykonują doświadczenia i pomiary fizyczne. W tym semestrze klasa trzecia gimnazjum zajmowała się odkrywaniem praw przepływu prądu, sprawdzaniem prawa Ohma, wyznaczaniem oporu elektrycznego, a klasa ósma szkoły podstawowej wyznaczała gęstości ciał stałych i cieczy różnymi metodami. W drugim semestrze też na pewno tam pojedziemy, aby zgłębiać tajemnice fizyki.

d edukacji 7 gW dniu 09.11.2018 r. w naszej szkole odbyły się uroczyste akademie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Widowisko dla starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowała klasa VIIIa pod przewodnictwem wychowawcy pana Michała Kucwaja.
Występ zawierał cztery przeplatające się elementy: historyczny – przybliżający historię Komisji Edukacji Narodowej, postulatywny – określający ideał nauczyciela, artystyczny – pieśni i wiersze wyrażające szacunek dla wspaniałych pedagogów oraz „wdzięcznościowy” – zawierający podziękowania dla Dyrekcji, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Piękny występ wzruszał i skłaniał do refleksji. Poszczególne elementy występu nagradzane były rzęsistymi brawami. Szczególnie podobał się wiersz Zbigniewa Herberta „Pan od przyrody” recytowany przez Franciszka Wrzoska oraz "Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej recytowany przez Julię Skrok.

d edukacji 4 6

12 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to jest obchodzone w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Apel odbył się w sali gimnastycznej, która w ten uroczysty dzień bardzo odświętnie wyglądała. Na początku miała miejsce część artystyczna. Przedstawienie przygotowały wspólnie dwie klasy: 4B oraz 4C. Artyści, poprzez krótką inscenizację, ukazali życie szkoły. Podziękowali nauczycielom, pracownikom szkoły, za ich pracę, trud podejmowanej na co dzień pracy w roli nauczyciela. Na zakończenie części artystycznej uczniowie złożyli nauczycielom życzenia. Przede wszystkim życzyli aby ich twórcza i aktywna postawa znajdowała uznanie w oczach uczniów i rodziców. Przedstawienie podobało się wszystkim zgromadzonym, o czym świadczyły gromkie brawa oraz słowa uznania. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród, dyplomów nauczycielom, którzy zdobyli kolejny szczebel w awansie zawodowym. W 2018 roku nauczycielem kontraktowym została pani Paulina Lipińska. Wręczenie tytuły oraz krótką przemowę wygłosił Ksiądz Dyrektor Sylwester Jeż

wycieczka 7abW dniach od 10 - 12 października klasa VIIa i VIIb wzięły udział w wycieczce do Rytebłota na Pojezierzu Brodnickim. Wyjazd miał charakter integracyjny i odbył się pod hasłem: „Klasa na medal”. Ośrodek wypoczynkowy znajdował się w niezwykle urokliwym miejscu nad jeziorem Zbiczno. Uczniowie od pierwszych chwil zachęceni byli przez animatorów do lepszego poznania się poprzez różne gry i zabawy. Wieczorem była dyskoteka.

k p religijnejDnia 8 października 2018 roku w naszej szkole uczniowie klas 0 – 3 przystąpili do szkolnego etapu Konkursu Poezji Religijnej „Usłysz Panie moje słowa”.
W tym etapie wzięło udział 21 uczniów. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się uczniowie:
I miejsce – Jan Bittel klasa 2
II miejsce – Barbara Talar klasa 3b
III miejsce – Kamil Siarkowski klasa 1a
Wszystkim uczniom, którzy przeszli do kolejnego etapu i wystąpili w konkursie serdecznie GRATULUJEMY!!!

b przelajoweBiegi przełajowe w parku im. Szymańskiego rozpoczęły zmagania w ramach 52 edycji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży na Woli. Naszą szkołę reprezentowało 27 uczniów w kategoriach wiekowych na dystansach od 800 do 1500m. Dziesięcioro uczniów w różnych kategoriach wiekowych dostało się do kolejnego etapu i reprezentowało dzielnicę Wola w mistrzostwach Warszawy.

W dniach 1 - 3 pazdzirnika 2018 r. klasy 3a i 3b wyjechały na zieloną szkołę do Zbiczna na Mazurach. Zostaliśmy zakwaterowani w ośrodku wypoczynkowym Rytebłota, który położony jest w urokliwym miejscu nad samym jeziorem Zbiczno, z dala od zgiełku miejskiego. Oprócz bagaży z Warszawy zabraliśmy również dobry humor, który towarzyszył nam do zakończenia wycieczki.
Już pierwszego dnia nie brakowało atrakcji na świeżym powietrzu. Zostaliśmy podzieleni na drużyny: czerwoną i niebieską i wspólnie wykonywaliśmy różne zadania. Zajęcia miały na celu zintegrowanie całej naszej grupy i zmobilizowanie do współpracy. Okazało się, że bez względu klasę, do której chodzimy  i sympatie, jakimi się nawzajem darzymy, wszyscy potrafimy się doskonale bawić i dbać o dobro grupy. Na uznanie zasługują wszyscy instruktorzy, którzy byli bardzo życzliwi i wykazywali się niezwykłą kreatywnością. Potrafili nas zachęcić, dlatego, mimo ogromnego zmęczenia, mobilizowaliśmy się do pracy i nie rezygnowaliśmy. Każdego dnia  odbywały się ciekawe gry i zabawy integracyjne, terenowe, strategiczne.
Dużo pozytywnych wrażeń dostarczyło nam strzelanie z łuku do tarczy, budowanie szałasów i  gra ekonomiczna, podczas której mogliśmy kupować i sprzedawać zwierzęta gospodarskie.
Wieczory także należały do przyjemnych ponieważ mogliśmy zintegrować się tańcząc wspólnie na dyskotece, brać udział w nocnych poszukiwaniach czy też piec kiełbaski w ognisku.
Czas na Zielonej Szkole mieliśmy wypełniony po brzegi…  Nie było czasu na nudę. Bardzo dobrze się bawiliśmy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku również wyjedziemy na zieloną szkołę. Dziękujemy naszym nauczycielom i instruktorom za wspaniałą zabawę.

8ab mazury1 października klasy 8a i 8b wraz z Panem Michałem Kucwajem, Panią Beatą Nowak i Panią Zosią Datko zebrały się pod szkołą, gotowe na wyjazd. Pięciodniowa wycieczka do miejscowości Łękuk Mały na Mazurach zapowiadała się wspaniale. I taka też była! Gdy dotarliśmy na miejsce, zachwyciło nas przede wszystkim rozciągające się malownicze jezioro, położone nieopodal naszego miejsca zamieszkania. Jednym słowem - widoki były cudowne! Zaraz po zakwaterowaniu się w pokojach, wybraliśmy się na spacer po Puszczy Boreckiej, która jest największym kompleksem leśnym na Pojezierzu Ełckim.

guliwerKlasa 4c i 5b wybrały się wraz ze swoimi wychowawcami p. Agnieszką Radke i p. Krzysztofem Wrzołkiem do Teatru Polskiego w Warszawie na spektakl „Podróże Guliwera”, będącego adaptacją oświeceniowej powieści autorstwa Jonathana Swifta. Przedstawienie bardzo wiernie oddawało treść tej klasycznej lektury. Uczniowie mogli podziwiać kunsztowną grę aktorską, wspaniałą scenografię wyglądającą niczym stare ryciny. Piękne kostiumy, oprawa muzyczna, światła – wszystkie te elementy pozwoliły nam się przenieść do krainy liliputów i olbrzymów. Ciekawe i nowatorskie rozwiązania wizualne sprawiły, że można było się zanurzyć i zatracić w prezentowanej historii. Przy okazji tego wyjścia, uczniowie mogli przypomnieć sobie podstawowe zagadnienia dotyczące teatru, pracy reżysera, scenarzysty, aktorów. Bez wątpienia było to bardzo pouczające i przyjemne wydarzenie. Mamy nadzieję na więcej tak udanych wyjść klasowych.

dzieci syberii27 września w naszej szkole odbyła się inauguracja projektu Miejsce Pamięci Dzieci Syberii. Mimo, iż  jego otwarcie i realizacja przewidziana jest na co najmniej dwa lata, to uroczystość inaugurująca rozpoczęcie prac, zgromadziła wielu znamienitych gości, wśród których byli tzw. Dzieci Syberii z Meksyku, RPA, Kanady, USA, Nowej Zelandii i Polski.

 

19 września klasa 5a z panią Katarzyną Boguszewską i s. Anetą Koziel wyruszyła na „Warsztaty pszczele”. Udała się do „Fundacji Pociechom” na Wybrzeżu Puckim, gdzie widziała stadninę i nowo przybyłe alpaki. Celem wyprawy były pszczoły. Dzięki uprzejmości osób z fundacji uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji, a nawet skleili własne pszczoły i wyprodukowali woskowe świece. Pogoda była śliczna, a teren urokliwy, zatem oprócz podglądania pszczół w plenerze doświadczyli wielkiej przyjemności przebywania poza szkolnymi murami. Sporo się dowiedzieli o jednych z najpożyteczniejszych zwierząt. Nie bez znaczenia były przymiarki strojów pszczelarza.

1ab powsin19 września, uczniowie klas 1a i 1b wraz z wychowawcami wybrali się na Warsztaty Ekologiczne do Powsina, zorganizowane przez ZTM.
Uczniowie zapoznali się z głównymi zasadami bezpiecznego podróżowania transportem publicznym, dowiedzieli się jak komunikacja miejska wpływa na środowisko, poznali autobus elektryczny. A spędzając czas w Lesie Kabackim, poznali drzewa, „dary jesieni” oraz zwierzęta żyjące w lesie.
Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni. To była udana wycieczka.

integracja 1b15 września, odbył się w naszej szkole grill integracyjny dla uczniów klasy 1B, rodziców oraz wychowawcy klasy p. Justyny Ogar. W wydarzeniu uczestniczyła również Pani Dyrektor oraz Ksiądz Dyrektor.
Mimo tego, że pogoda nie rozpieszczała, to udało się chwilę pogrillować na dworze oraz wspólnie bawić się na szkolnym placu zabaw. Rodzice z wielkim zaangażowaniem pomagali przy nakrywaniu stołu, rozkładaniu sztućców oraz grillowaniu. Ten czas sprzyjał rozmowom oraz nawiązywaniu znajomości. Po modlitwie i wspólnym posiłku dorośli mieli okazję lepiej się poznać oraz zawiązać naszą klasową Wspólnotę. Każdy mógł w krótkich słowach opowiedzieć, czym się zajmuje, z której parafii pochodzi, do jakiej wspólnoty należy, itp.
To spotkanie integracyjne było bardzo udane. Z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że niebawem spotkamy się w tym samym gronie.

m powstania 3a10 września 2018 roku klasa 3a wybrała się do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję muzealną: “Kim byli konspiratorzy?”. Na zajęciach zapoznaliśmy się z podstawowymi faktami związanymi z okresem okupacji. Dowiedzieliśmy się kim byli konspiratorzy, jak przygotowywali się do walki z wrogiem w Powstaniu Warszawskim. Zobaczyliśmy też ich tajemne skrytki. Zastanawialiśmy się nad tym, czy każdy mógł zostać konspiratorem i czemu służyło przyjmowanie pseudonimów. Zwieliśmy również część ekspozycji muzealnej.
To była bardzo udana wycieczka :-)

p roku

 

 

 

 

 

 

Początek strony