fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

p rokuDnia 2 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny - 2013/14. Tradycyjnie zgromadziliśmy się najpierw na mszy św. w kościele parafialnym św. Stanisława Biskupa Męczennika celebrowanej przez ks. Dyrektora, aby prosić o boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny. Po mszy św. uczniowie wraz z wychowawcami przeszli do swoich sal, aby omówić sprawy organizacyjne, a przede wszystkim otrzymać plan lekcji na kolejne dni. Najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom z zerówki, bo to ich pierwszy dzień w szkole. Dla pozostałych dzieci ten dzień było radosny, bo spotkali koleżanki i kolegów, których długo nie widzieli. Naukę w naszej Szkole Podstawowej rozpoczęło 9 klas.

A oto klasy i ich wychowawcy:
  • 0 - p. Marta Nikoleizig
  • I - p. Grażyna Chmielewska
  • II a - p. Joanna Molak
  • II b - p. Elżbieta Czerniakowska
  • III - p. Joanna Olędzka
  • IV - p. Monika Gil
  • V - p. Katarzyna Bednarczyk
  • VI a - p. Martyna Masłoń
  • VI b - p. Krzysztof Wrzołek

kolazZa na mi pierwszy, w tym roku szkolnym, konkurs plastyczny. Osoby, które brały w nim udział, musiały stworzyć pracę techniką kolażu, ale łącząc jedynie wakacyjne zdjęcia/lub ich fragmenty z pastelami olejnymi.
Należało przykleić zdjęcie na kartce A4, a wokół dorysować pastelami resztę widoku, krajobrazu, w taki sposób, by domalowana część przedstawiała jakby dalszy ciąg  zdjęcia.
W konkursie „Mój wakacyjny kolaż” wzięło udział 13 osób. Oceniana była pomysłowość, estetyka pracy, samodzielność oraz  wykonanie zgodnie z kryteriami. Wyłonione zostały dwa I miejsca, dwa II miejsca i jedno III. Pozostałe osoby otrzymały dyplomy za udział.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

p skargaMinęła zaledwie chwilka, a tu znowu spotykamy się w krainie „Sztuk Plastycznych” :) Tym razem już nie w ramach konkursu, ale zajęć, których celem było przybliżenie osoby Patrona naszej szkoły ks.Piotra Skargi, a ponadto wykonanie Jego portretu. Uczniowie klas 0 - 3 z uwagą słuchali informacji czytanych i opowiadanych przez jednego z nauczycieli, podczas kiedy drugi czuwał nad techniką wykonywanych prac. Dzieci pracowały w skupieniu, jedynie co jakiś czas, dopytując o szczegóły  z życia naszego Patrona.

m ziemiW ostatnich dniach września uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w zajęciach w ramach XVII Warszawskiego Festiwalu Nauki.
Te naukowe spotkania odbywają się pod patronatem Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich, prezesa i prezydium PAN oraz prezydenta m. st. Warszawy.
W tym roku klasa VI a odwiedziła Wydział Fizyki, na którym wysłuchała wykładu dotyczącego wulkanów, klasa VI b poznawała tajniki zdrowego żywienia na lekcji w Wyższej Szkole Rehabilitacji. Klasa V natomiast wybrała się do Instytutu Parazytologii na zajęcia o roli grzybów w przyrodzie.
Najmłodsi - klasa IV – zostali zaproszeni do Muzeum Ziemi na wykład i warsztaty pt: „Słoń leśny z Warszawy: jego krewni i znajomi”. Prelekcja wprowadziła dzieci w świat zwierząt, które żyły na terenie Polski w czasach zlodowaceń oraz ciepłych okresów międzylodowcowych. Uczniowie dowiedzieli się, że skamieniałe kości dużych ssaków, takich jak słoń leśny, mamut, czy nosorożec włochaty, można znaleźć nawet w najbliższym otoczeniu. Po wykładzie dzieci bawiły się w archeologów szukających mamucich kości w piasku. Na koniec każdy wyciął z papieru i skleił własnego wielkiego zwierza. 

sw szkolyDzień 27 września 2013 r. był obchodzony w naszej szkole, jak każdego roku, jako Święto Szkoły. Nie było lekcji, natomiast wszyscy spotkaliśmy się o godz. 9.00 w kościele, aby podczas uroczystej Eucharystii polecać opiece Pana Boga całą społeczność szkolną. W tym roku mieliśmy też szczególny powód, aby podziękować za wybudowanie sali gimnastycznej.
Mszę św. celebrował ks. Prałat Janusz Godzisz (dawny proboszcz naszej parafii). To był też szczególny dzień dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy przed Panem Bogiem na ręce ks. Dyrektora w obecności zgromadzonych złożyli ślubowanie.
Od ubiegłego roku szkolnego uczniowie kl. 4-6 szkoły podstawowej uczestniczą w projekcie „Mały Patriota” realizowanym pod kierunkiem p. Katarzyny Kaczyńskiej. Włączenie nowych uczniów do tego projektu odbywa się poprzez uroczyste złożenie przyrzeczenia. I taki akt miał właśnie miejsce podczas sprawowanej Mszy św.
Druga część uroczystości, to było wręczenie dyplomów awansu zawodowego dla nauczycieli; nagród dyrektora szkoły i organu prowadzącego dla kilku nauczycieli, których wyróżniono za pracę w roku szk. 2012/13 oraz stypendiów naukowych dla uczniów.

sala gimOd 2 lipca 2012 r. prezentowaliśmy na stronie internetowej naszej szkoły poszczególne etapy budowy sali gimnastycznej. Po roku budowy z radością informujemy, że inwestycja dobiegła końca. Zdjęcia prezentują nową salę gimnastyczną wraz z boiskiem i terenem rekreacyjnym. Zajęcia z wychowania fizycznego w nowym roku szkolnym odbywają się w nowej sali i na nowym boisku.

Dnia 30 września Kardynał Kazimierz Nycz poświęcił salę gimnastyczną.

d nauczyciela 1Dnia 14 października 2013 r. (poniedziałek) o godz. 9.10 w sali zielonej (w nowo wybudowanym obiekcie sportowym), odbył się uroczysty apel w wykonaniu klasy "0" dla nauczycieli i uczniów  klas I - III. Najmłodsi wychowankowie przedstwaili krótki program słowno - muzyczny. Na koniec - klasa "0" zaintonowała "Sto lat!" dla  nauczycieli. Wszyscy uczniowie w postawie stojącej wyrazili wdzięczność swoim wychowawcom i opiekunom.
Pani Dyrektor Anna Żak, dziękując za przygotowany apel i gratulując kl. "0" udanego występu, przypomniała, że Dzień Edukacji Narodowej - to święto wszystkich pracowników szkoły.

szycieDnia 14 października w klasie pierwszej odbyły się warsztaty z szycia pt. "Uszyj misia". Dzieciaki otrzymały zestawy wyposażone w niezbędne materiały. Zadania polegało na wypchaniu misia puchem, zaszyciu oraz doszyciu buzi i oczu. Wszyscy świetnie sie bawili. W nagrodę za cierpliwość i zaangażowanie w pracę powiększyły grono domowych przytulanek.

 

lowiczDnia 15.10.2013 r. odbyła się wycieczka jednodniowa na Ziemię Łowicka. Pojechały klasy 2a i 2b.
Byliśmy w Żelazowej Woli w dworku Fryderyka Chopina. Spacerowaliśmy po parku, gdzie rozbrzmiewała muzyka sławnego Polaka. Następnie pojechaliśmy do Marzyc do skansenu Ziemi Łowickiej. Tam mieliśmy spotkanie z panią, która uczyła nas techniki wycinanek łowickich oraz oprowadzała dzieci po skansenie.
Wycieczka bardzo nam się podobała.

szkolenie nW sobotę, 19 października 2013 nauczyciele naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu pod hasłem „Trudne sytuacje na lekcji – jak sobie z nimi radzić?”. Warsztaty prowadzone były przez specjalistę p. Zbigniewa Barcińskiego z Centrum Szkoleniowego Natan z Lublina. Szkolenie miało charakter teoretyczno – praktyczny. Podczas warsztatów nauczyciele mieli za zadanie wcielać się w różne role – od uczniowskich (kujon, błazen klasowy, rozrabiaka etc) po nauczycielskie i ćwiczyć radzenie sobie w trudnych sytuacjach klasowych. Omawiano również sposoby pracy z problemowym uczniem, dyskutowano nad doborem najlepszej metody do konkretnych sytuacji, a także ćwiczono przeprowadzanie poważnych rozmów dyscyplinujących. Ćwiczenia praktyczne poparte były teorią z zakresu psychologii grupy, pracy z grupą, zasad udzielania pochwał, konstruktywnego karania. Szkolenie było wspaniałą okazją do przyjrzenia się trudnym sytuacjom, które przydarzają się na lekcjach, na wiele pytań „co wtedy zrobić?” udało się znaleźć odpowiedzi, wiele wątpliwości rozwiać. Warsztaty, przez swoją praktyczną formę, okazały się być przede wszystkim dobrym sposobem na wzbogacenie umiejętności z pracy z klasą, odwołanie się do teorii natomiast pozwalało na poszerzenie wiedzy z tego zakresu. Nauczyciele pozytywnie ocenili owo szkolenie, uważając je za wartościowe, przydatne, wyszli z przekonaniem, że czas poświęcony na warsztaty nie należał do straconych.

glina28 października 2013 roku, uczniowie klas 2a i 2b uczestniczyli w zajęciach muzealnych w Państwowym Muzeum Archeologicznym. Pod okiem instruktora lepili gliniane naczynia, które później ozdabiali. Dzieci zapoznały się również z etapami powstania różnych naczyń oglądając wystawę poświęconą tej tematyce. Własnoręcznie wykonane naczynia dzieci mogły zabrać do domu po wysuszeniu i wypaleniu.

 

powazki 6aW przeddzień Dnia Wszystkich Świętych klasa 6a wraz z p. Martyną Masłoń i p. Barbarą Jurczyk wybrała się na Stare Powązki. Uczniowie mieli okazję poznać historię cmentarza, przybliżyć sobie sylwetki znanych ludzi, spoczywających m.in. w Alei Zasłużonych. Młodzież postanowiła także zaopiekować się opuszczonymi, zaniedbanymi grobami. Wspólnymi siłami uczniowie sprzątnęli około 30 nagrobków. Starali się także zatrzymać przy każdym grobie, zmówić modlitwę w intencji zmarłego i zapalić symboliczny znicz. W ślady klasy 6 już idą maluchy. Klasę 3 wraz z wychowawczynią p. Joanną Olędzką spotkaliśmy podczas zwiedzania cmentarza. Mamy nadzieję, że także dzieci i młodzież z innych klas wezmą przykład ze swoich kolegów i w przyszłym roku także zaangażują się w opiekę nad grobami. 

powazki 3Dnia 30 października 2013 klasa III wyszła na spacer na Cmentarze Powązkowski i Wojskowy. Dzieci podzielona na grupy prezentowały życiorysy znanych poetów literatury dziecięcej. Na każdym odwiedzonym grobie został zapalony znicz i położona kartka z krótkim wierszem. Podczas całego spaceru dzieci poznawały historię danego cmentarza. Na koniec uczniowie posprzątali zaniedbany grób powstańców styczniowych.
 

k rozaniecW miesiącu październiku w naszej szkole były zorganizowane dwa konkursy o tematyce różańcowej.

  1. Najciekawszy pomysł na "Różaniec"
  2. Moja ulubiona tajemnica różańcowa

Uczniowie kl. 0 - 3 bardzo licznie przystąpili do proponowanych konkursów. Wykonali piękne i bardzo ciekawe różańce. Wykorzystali do wykonania różańców ogólnodostępne materiały np. - suszone pączki róż, żelki, kasztany, żołędzie itp.
Efekty pracy dzieci można było podziwiać na wystawie. Wystawa cieszyła się licznym zainteresowaniem.

piekarniaDnia 4 listopada 2013 klasa III wybrała się na wycieczkę do Warszawskiego Muzeum Chleba. Dzieci uczestniczyły tam w zajęciach muzealnych, słuchały z zainteresowaniem opowieści właściciela muzeum i znajdującej się obok jego własnej piekarni. Pan Marian zabrał dzieci w świat dawnej Warszawy. Pokazał czym kiedyś był zawód piekarza i jak on się zmieniał. Po części teoretycznej dzieci przeszły do piekarni, gdzie same wykonywały kajzerki, chałki i inne pyszności.

 

swieciListopad to miesiąc poświęcony pamięci zmarłych, które poprzedza uroczystość Wszystkich Świętych.
Chcąc przedłużyć  obchody Wszystkich Świętych zorganizowaliśmy "Tydzień Świętych"
Chętne dzieci z kl. 0 - 3 przygotowały z pomocą rodziców strój wybranego Świętego - najczęściej własnego patrona oraz jego biografię.
Dzięki tej możliwości uczniowie poszerzyli wiedzę na temat Świętych - ich życia często bardzo trudnego oraz działalności.
Z wielką ochotą weźmiemy udział w konkursie "Tygodnia Świętych" w przyszłym roku mówili uczniowie.

11 11 28 listopada w odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Apel został przygotowany przez klasę V pod opieką nauczyciela historii - Katarzyny Kaczyńskiej oraz nauczyciela muzyki – Barbary Jurczyk. Ideą przewodnią były igrzyska sportowe. Uczniowie pełni zapału wiwatowali na cześć barw biało - czerwonych, ale nie obyło się bez chwili refleksji, która przypomniała uczniom okres 123 lat niewoli. Apel w zabawny i przystępny sposób opowiedział o wartości jaką jest wolność i o cenie jej posiadania.

zamek 0Dnia 12 listopada 2013 r. kl. "0" odbyła wycieczkę do Zamku Królewskiego. Celem wyjścia były warsztaty muzealne pt. "Spotkanie z królem". Podczas zajęć dzieci poznały zwyczaje, otoczenie oraz miejsce życia monarchy. Ukoronowaniem wizyty w Zamku było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci wykorzystały wiedzę zdobytą podczas zwiedzania.

 

 

11 11 1Dnia 15 listopada 2013 r. odbył się apel przygotowany przez kl. 2a i 2b poświęcony Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Dzieci przedstawiły inscenizację, w której przybliżono historię Polski. Wszyscy śpiewali znane i lubiane pieśni patriotyczne, co rozbudziło w nas poczucie patriotyzmu.

 

 

 

powazki 118 listopada klasa I wybrała się na Cmentarz Powązkowski w celu nawiedzenia grobów znanych zmarłych pisarzy.
- Stanisława Jachowicza - poety i bajkopisarza; autora m.in. "Chorego kotka"
- Artura Oppmana - poety i pisarza
- Edmunda Niziurskiego - pisarza autora m.in. "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa"
- Czesława Janczarskiego - pisarza i poety, autora m.in. "Misia Uszatka".
- Justyny i Mikołaja Chopinów - rodziców Fryderyka Chopina
Uczniowie uczcili pamięć znanych zmarłych pisarzy modlitwą oraz zapalili znicze.

papuzinskaDnia 25 listopada mieliśmy w naszej szkole wielką przyjemność, gościć pisarkę Panią Joannę Papuzińską - autorkę wielu książek dla dzieci, m. in.: "Nasza mama czarodziejka", "Król na wagarach", "Jak się koty rodziły", "Wędrowcy" oraz kilkakrotnie nagradzanej pozycji z wątkiem autobiograficznym pt. "Asiunia" - o małej dziewczynce, której dzieciństwo przypadło na czas wojny. Podczas spotkania uczniowie klas 0 - 3 mieli okazję dopytać ich ulubioną autorkę o: genezę powstawania jej książek; skąd czerpała pomysły do ich tworzenia; którą z napisanych książek lubi najbardziej; czy ma jakieś zwierzę, itp. Pytań było bardzo wiele, a czasu jak zwykle mało na spotkanie z tak interesującą osobą. Ukoronowaniem wizyty pisarki w naszej szkole, było rozdanie przez nią wpisów i autografów do książek, które uczniowie przynieśli na spotkanie.

aniolyDzieci z klasy 1 wzięły udział w kolejnych warsztatach z szycia tym razem szycia aniołów. Wszyscy z wielka ochotą i zaangażowaniem przystąpili do pracy. Panie prowadzące pomagały uczniom przy szyciu trudniejszych elementów. Tak wciągnęły dzieci w zajęcia, że czas poświecony minął bardzo szybko. Dzięki takim propozycjom uczniowie poszerzają zakres własnych umiejętności. Z wesołą miną i z kolejną własnoręcznie wykonaną "zabawką" dzieci wróciły do domów .

 

legoZ okazji Mikołajek, 6 grudnia 2014 roku, w klasie 3 odbyły się zajęcia z klockami lego. Tematem spotkania były zamki, ich budowa, rodzaje. Dzieci w parach tworzyły wspaniałe budowle starając się uwidocznić najważniejsze elementy budowy zamku. Niektórzy uczniowie stworzyli z nawet smoki, które miały bronić mieszkańców przed nieproszonym najeźdźcą:)

 

 

Na tegoroczny kiermasz bożonarodzeniowy klasa 4 postanowiła wprowadzić nowość. W związku z tym uczniowie wraz z rodzicami i panią Moniką spotkali się 7.12.2014 r., aby rozpocząć produkcję mydełek glicerynowych. Zabawa przy tym była przednia, ponieważ wszyscy debiutowali w tego typu zajęciach. Wyprodukowali ponad 100 sztuk mydełek w różnych kolorach, kształtach i zapachach.
Należy pamiętać, że mydła glicerynowe nie mają w swoim składzie chemii agresywnej dla skóry przez co stają się coraz bardziej popularne.
Uczniowie klas IV zgodnie mówią: „Zobowiązujemy się do corocznej produkcji mydełek glicerynowych!”

obloczyny

 

 

 

 

 

 

warsztaty kiermasz

 

 

 

 

 

 

roratyW grudniu, dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki o godz. 6.30 uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w Mszach Świętych Roratnich. Te msze adwentowe, odprawiane od wieków o wschodzie Słońca jako msze wotywne (czyli odprawiane w czyjejś intencji) do Najświętszej Marii Panny są ważnym elementem przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, oczekiwaniem na narodziny Chrystusa. W naszym kościele przyszkolnym zbierali się zatem uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, nauczyciele oraz rodzice, by wspólnie przeżyć ten czas. Młodsi przychodzili na mszę z lampionami symbolizującymi czuwanie. Podczas kazań przywoływane były postaci różnych świętych. Pod koniec mszy ksiądz pytał o wybrane szczegóły z ich życia, a ci, którzy dobrze je zapamiętali mieli okazję zabrać figurkę Najświętszej Marii Panny do domu. Po mszy świętej wszyscy zebrani zapraszani byli do szkoły na wspólne śniadanie.

losy zolnierzaMamy czterech laureatów w konkursie "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939–1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej". Wojciech Ambroziak i Jan Otłowski - Szkoła Podstawowa; Michał Korab i Marcin Słoma - Gimnazjum.

Gratulujemy!

 

 

zamek 01Dnia 12 grudnia klasa "0" była na kolejnej lekcji muzealnej w Zamku Królewskim, tym razem poświęconej Marii Leszczyńskiej - Polce, która zasiadała na tronie Francji. Dzieci zwiedziły wystawę pod kierunkiem pani przewodnik, która opowiedziała o Wersalu (skąd pochodziły prezentowane dzieła), o sztuce dworskiej we Francji XVIII w. Tytuł prezentowanej wystawy, to: "Wersal Marii Leszczyńskiej. Sztuka dworska we Francji XVIII wieku". Ponadto dzieci odwiedziły komnatę, w której można zobaczyć wszystkie dzieła malarza Warszawy - Canaletta; salę, w której uchawlono Konstytucję 3 Maja oraz udowodniły Pani przewodnik, jak wiele pamiętają z poprzedniej lekcji, która odbyła się w listopadzie. Potem odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wyraziły zdobytą wiedzę, w formie pracy plastycznej.

Wojciech Kossak. Noc listopadowa (obraz z 1898 r.)Szanowni Państwo, Drodzy uczniowie,
W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe. W naszym mieście jest wiele miejsc związanych z tym zrywem ku wolności Polski. Nie o wszystkich wiemy, obok innych przechodzimy codziennie nie zwracając na nie uwagi. Może warto poznać przebieg Nocy Listopadowej i zapamiętać miejsca, w których rozgrywały się jej dzieje? Może warto na taką wyprawę udać się z Rodzicami, z Dziadkami, z Dziećmi… Poznawać historię wspólnie, całą Rodziną…

Zapraszamy całą Społeczność Szkoły do udziału w grze miejskiej wiodącej śladami Nocy Listopadowej. Weźmy w niej udział w zespołach rodzinnych, klasowych, przyjacielskich – uczniowie i ich rodzice, przyjaciele, rodzina.

Gra odbędzie się w sobotę 14 grudnia 2013 roku w godzinach 9 - 15 – rozpoczęcie i zakończenie w naszej szkole. Wezmą w niej udział zespoły 10 - 15 osobowe składające się z rodziców i dzieci w konfiguracji dowolnej: rodzinnej, klasowej, przyjacielskiej. Można zaprosić swoich przyjaciół, znajomych – nie tylko uczniów naszej szkoły.
Każdy zespół musi być wyposażony w plan Warszawy, telefon komórkowy umożliwiający fotografowanie i nagrywanie krótkich filmów, blok rysunkowy, długopis, pisak, ołówek, kredki i flamastry. Obowiązkowym wyposażeniem powinien być dobry humor i uśmiech!
I strój, który uniezależni nas od kaprysów aury.
Zespoły można zgłaszać do Sekretariatu Szkoły do piątku 29 listopada 2013 roku.
Grę przygotowuje historyk i nauczyciel, współautor „Przewodnika Historycznego” w Radiu Warszawa, Leszek Rysak.

kiermasz bnJak co roku zorganizowaliśmy w naszej szkole Kiermasz świąteczny. Uczniowie z klas 0 - 6 i gimnazjum przygotowały w ramach zajęć oraz z pomocą rodziców różne ozdoby świąteczne. Wszystkie dzieła były wystawione na kiermaszu. Dzieci i młodzież bardzo zaangażowała się w przygotowanie ozdób, poświęcili czas i włożyli wiele wysiłku dla szczytnego celu. Wysiłek opłacał się, ponieważ zebrane pieniądze przeznaczyliśmy na edukację dzieci z Rwandy w ramach akcji "Adopcja Serca"

szopkaTradycyjnie podczas Adwentu w naszej Szkole trwał konkurs na rodzinną, klasową, koleżeńską Szopkę bożonarodzeniową. Wykonano 22 prace, które 16.12  pojawiły się na korytarzu szkolnym. Owoce prac rodzin i uczniów  można było oglądać i podziwiać do 20.12, tego dnia najładniejsze Szopki zostały zawiezione do kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu i włączone do wystawy Szopek Archidiecezji Warszawskiej.

 

orszakW poniedziałek 06.01.2014 roku odbył się w Warszawie, już po raz szósty, Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie orszak wyruszył o godzinie 12.00 z Placu Zamkowego, następnie przemaszerował na Plac Piłsudskiego, gdzie przy stajence nastąpiło uroczyste pokłonienie się Dzieciątku i Świętej Rodzinie.
Nasza szkoła wzięła czynny udział w tym przedsięwzięciu już po raz czwarty, stanowiąc najliczniejszą grupę uczestników ze wszystkich szkół. Łącznie ze szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyło w tegorocznym orszaku 347 uczniów.
Ze szkoły podstawowej z klas 0 - 5 zaangażowanych było 108 uczniów. Maluszki z klas 0 - 3 szły przebrane za dwórki i rycerzy w Orszaku Zielonym Króla Melchiora, natomiast uczniowie klas 4 - 5 w Orszaku Niebieskim Króla Baltazara. Chór szkoły podstawowej czyli Serafinki wystąpił pod batutą p. Basi Jurczyk na Placu Zamkowym przed wyruszeniem orszaku w repertuarze kolędowym.
Uczniowie gimnazjum w liczbie 209 oraz 30 uczniów z klas szóstych szkoły podstawowej zaangażowanych było w działania organizacyjne. Grupka gimnazjalistów zajmowała się wydawaniem kolportowanych materiałów (korony, śpiewniki, naklejki, gazetki misyjne), natomiast liczna grupa pozostałych, podzielonych na 5 - 7 osobowe zespoły, pod czujnym okiem opiekunów, rozdawało te materiały tłumnie przybyłym na orszak Warszawiakom. Warto zaznaczyć, iż w tegorocznych uroczystościach w stolicy wzięło udział ok. 130 000 osób! Część gimnazjalistów grała również role Darowych (szli oni wraz z orszakiem niebieskim niosąc dary dla króla).
Wszyscy od godziny 10.30 do zakończenia uroczystości sumiennie wykonywali swoje zadania. Wolontariusze rozdali w tym roku 40 000 śpiewników, 51 000 koron, 80 000 naklejek oraz 20 000 gazetek misyjnych. Na szczęście w tym roku aura nam sprzyjała, świeciło słońce, a temperatura była iście niestyczniowa .
Podobnie jak w roku ubiegłym, w działaniach orszakowych wzięli udział obok uczniów naszej szkoły również nauczyciele i rodzice, którzy przygotowywali stroje, mansjony (w ostatnim mansjonie czyli stajence rolę Maryi i Józefa z dzieciątkiem odegrała nauczycielka szkoły podstawowej p. Ania Ziarno wraz ze swoim mężem i dzieckiem), tatusiowie grali rolę flagowych w Orszaku Niebieskim, jednym z Trzech Króli – Baltazarem był, podobnie jak w roku ubiegłym, tata naszych uczennic, część rodziców i nauczycieli stanowiła pomoc techniczną bądź pełniła bardzo ważną funkcję koordynowania całości jak p. Agnieszka Dyć (mama naszej uczennicy) z ramienia szkoły podstawowej oraz p. Michał Kucwaj (nauczyciel wychowania fizycznego) z ramienia gimnazjum.
Wspólne działania uczniów, nauczycieli i rodziców sprawiły, iż udział naszej szkoły w tegorocznym Orszaku Trzech Króli znowu okazał się wielkim sukcesem. Za całe to zaangażowanie, na wtorkowej modlitwie porannej Ksiądz Dyrektor podziękował wszystkim osobiście.

jaselkaDnia 11 stycznia 2014 r. o godzinie 10 w Katolickim Zespole Edukacyjnym na hali sportowej odbyło się szkolne spotkanie opłatkowe dla klas 0 - 6. Przybyło około 300 gości. Główną atrakcją tego dnia były jasełka wystawione przez klasy szóste, a koordynowane przez panią Martynę Masłoń i siostrę Kornelię.
Na początku pani Masłoń przywitała wszystkich zebranych. Następnie przybliżyła nam genezę wystawienia tych właśnie jasełek, przy okazji wprowadzając nas w nastój mającego się za chwilę rozpocząć przedstawienia.
Sztuka była podzielona na trzy akty .Pierwszy akt przedstawiał objawienie się pastuszkom anioła, który wskazał im drogę do Betlejem. W akcie drugim pokazano zawarcie paktu Heroda z szatanem oraz jego śmierć, natomiast w trzecim wszyscy mieli okazję zobaczyć narodziny Pana Jezusa, przybycie trzech króli i innych osób chcących złożyć podarki Nowonarodzonemu Panu. Ostatnią scena była błagalna modlitwa Maryji do Swego Syna, w której prosiła aby wziął Polskę pod swoje skrzydła. Na sam koniec wszyscy aktorzy wyszli na scenę, ukłonili się i dostali owację na stojąco. Pani dyrektor Anna Żak serdecznie podziękowała aktora oraz gościom, którzy poświęcili swój czas i przybyli na sobotnia spotkanie opłatkowe. Pochwaliła uczniów klas szóstych za profesjonalizm oraz stwierdziła, że wielu z nich ma prawdziwy talent, po czym wszyscy ponownie bili brawa.
Jasełka wybrane prze panią Martynę Masłoń to „Betlejem polskie”. Zostało ono napisane przez Lucjana Rydla. Autor odniósł biblijne Boże Narodzenie do rzeczywistości Polski rozbiorowej. Herod i szatan byli alegorią zaborców, a trzej królowie zostali przedstawieni jako Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski. Matka Boska błagała swego Jedynego Syna, aby odjął cierpienia jakże wtedy uciemiężonej Polsce. Cała sztuka została napisana staropolszczyzną, a postacie reprezentujące dany region Polski posługiwały się gwarą charakterystyczną dla danego regionu. Całości dopełniała oprawa muzyczna w wykonaniu szkolnego chórku „Serafinki”, składającego się z uczennic klas 0-5.
Po jasełkach nastąpiło podziękowanie za udział i pomoc w przygotowaniu Orszaku Trzech Króli oraz przemówienia wielu ważnych dla tej imprezy osób, takich jak np. pani Dyć (szkolny koordynator Orszaku Trzech Króli). Później był występ Chóru w całości składającego się z rodziców dzieci z naszej szkoły. Zaprezentowali oni trzy kolędy, a akompaniowała im na skrzypcach uczennica z jednej z gimnazjalnych klas.
Następnie pan Karol Królik przeczytał fragment z Pisma Świętego o Narodzinach Pana Jezusa, ks. dyrektor Sylwester Jeż złożył krótkie życzenia i przystąpiono do łamania się opłatkiem oraz konsumpcji znajdujących się w sali fioletowej smakołyków.
Nie jedna osoba popłakała się ze wzruszenia. Uroczystość zakończyła się około godziny 13, ale w sercach uczestników zostanie na dłużej.

Aleksandra Wiśniewska kl. 6a

program jaselekDnia 11 stycznia 2014 r. w sobotę o godzinie 10.00 grono pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej KZE im. ks. P. Skargi oraz rodzice zebrali się na szkolnej sali gimnastycznej na spotkaniu opłatkowym. W programie przewidziano premierę jasełek według Lucjana Rydla pt. ,,Betlejem Polskie’’, śpiew kolęd, dzielenie się opłatkiem oraz poczęstunek.
Uczniowie klas szóstych wraz z wychowawczynią i siostrą zakonną przygotowali jasełka. Zebrali się dwie godziny wcześniej na próbę generalną. Próba udała się pomimo nieobecności jednego króla. Równo o 10.00 wszyscy goście zgromadzili się na sali gimnastycznej. Po krótkiej przemowie dyrekcji reżyser - pani Martyna Masłoń przedstawiła życiorys Lucjana Rydla, historię powstania jasełek oraz znaczenie, jakie odegrały w czasach rozbiorów Polski. Następnie zaczęło się przedstawienie. W akcie pierwszym występowali pasterze (byłem jednym z nich) i anioł, który obwieścił śpiącym pasterzom dobrą nowinę. W akcie drugim, w scenerii sali zamkowej, występował Herod, arcykapłan, śmierć i szatan. Miejscem ostatniego trzeciego aktu była szopka w Betlejem, gdzie przebywali Maryja z Józefem i nowonarodzonym Jezusem. Do żłóbka przybyli anieli, gospodynie, pasterze oraz trzej królowie, aby zobaczyć i przywitać dziecię. Maryja zaniosła prośby ludu do swojego syna o opiekę i błogosławieństwo narodu polskiego. Występ był bardzo udany, dostaliśmy owacje na stojąco.
W kolejnej części spotkania głos zabrał koordynator Orszaku Trzech Króli i dziękował wszystkim, którzy w jakiś sposób przyczynili się do jego odbycia się oraz zapowiedział koncert w wykonaniu chóru rodziców. Wraz z nimi odśpiewaliśmy kilka znanych kolęd.
Na zakończenie części artystycznej jeden z pracowników szkoły odczytał Pismo Święte, a następnie głos zabrał Ksiądz Dyrektor, dziękując wszystkim zaangażowanym w jasełka i Orszak Trzech Króli oraz złożył życzenia świąteczne i noworoczne. Podzieliliśmy się wszyscy opłatkiem.
Na zakończenie zeszliśmy do sali wrzosowej i zielonej, gdzie był poczęstunek.
Gdy ja z kolegami poczęstowaliśmy się, zaczęliśmy bawić się i biegać po scenie i widowni, czyli sali gimnastycznej uwalniając nasze emocje.
Uważam tegoroczne spotkanie za wyjątkowo udane, które zbliżyło naszą wspólnotę szkolną, a jasełka za bardzo udane przedsięwzięcie, które przybliżyło nam odczucia, nadzieje i tęsknoty Polaków żyjących pod zaborami.
Mam nadzieję, że takie coroczne spotkania będą nadal szkolną tradycją.

bal karnawal

 

 

 

 

 

 

igrzyskaW związku z zainaugurowaniem w naszej szkole całorocznych igrzysk odbyły się "Małe Igrzyska" dla klas 0 - 3. Dzieci podzielone na zróżnicowane grupy wiekowe uczestniczyły w wielu dyscyplinach sportowych proponowanych przez nauczycieli wf - u p. Rafała Rosę, p. Krzysztofa Wrzołka).
Wszyscy uczestnicy bardzo chętnie i z wielkim zapałem brali udział w proponowanych zawodach sportowych. Zasada fair play nie była im obca. Wyszli z sali gimnastycznej zadowoleni, pełni wrażeń i chęci na ponowne zawody sportowe.

wieczor kulturaW piątek - 31 stycznia 2014 r., w naszej szkole  odbył się już piąty z kolei Wieczór z kulturą - podczas, którego zostały zaprezentowane następujące przedstawienia w wykonaniu dzieci uczęszczających na kółko teatralne:

  • Kot w butach (aktorzy klas 0 i 1),
  • Królewna Śnieżka (aktorzy klas 0 i 1),
  • Smurfy (aktorzy klas 2 i 3),
  • Smurfolandia (aktorzy klas 2 i 3).

W przerwach między przedstawieniami wystąpili laureaci Konkursu Kolęd, który odbył się 18 grudnia 2013 r. - w ramach spotkania opłatkowego, w świetlicy kl. 0 - 3. Byli to: Gabriela Marczewska (kl.2a), Julia Skrok (kl.3), Franciszek Wrzosek (kl.3) i Julia Klepacka (kl. 3). Natomiast w sali fioletowej można było obejrzeć wystawę twórczości plastycznej wychowanków świetlicy klas 0 - 3, by  w ten sposób dowiedzieć się, czym zajmują się dzieci na co dzień po zajęciach edukacyjnych. Wystawie towarzyszył słodki poczęstunek w formie szwedzkiego stołu.

LAUREATKA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO OLIMPUS

 Z radością zawiadamiamy, iż pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego Olimpus w sesji zimowej klas czwartych zdobyła NATALIE FOSTER.

Szczerze gratulujemy sukcesu i liczymy na więcej!!!
LAUREAT OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO OLIMPUS

 Z radością zawiadamiamy, iż pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego Olimpus w sesji zimowej klas szóstych zdobył WOJCIECH AMBROZIAK.

Szczerze gratulujemy sukcesu i liczymy na więcej!!!
Jolanta Masłowska
Anna Kiljan

LAUREAT OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MAT

Z radością informujemy, iż FRANCISZEK WRZOSEK
zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie matematycznym MAT
zdobywając 158 punktów na 160, co daje 98,75%.
Szczerze gratulujemy sukcesu!!!


Równie mocno cieszymy się z osiągnięcia PAWŁA ZIARNO,
który w konkursie MAT uzyskał 126 punktów, co daje 82,89%.
Paweł otrzymał dyplom DOBREGO WYNIKU w konkursie!!!

dla ptakow

 

 

 

 

 

 

"List do Pana Boga" to hasło wywoławcze Konkursu Literackiego skierowanego do uczniów klas IV - VI Szkoły Podstawowej. Jego celem jest ukłon w stronę tej pięknej formy pisemnej wypowiedzi, tak osławionej chociażby przez króla Jana III Sobieskiego, która - niestety - powoli odchodzi do lamusa ... W dobie e-maili i sms-ów rzadko kto pisze ręcznie listy, używając do tego pióra i pięknej papeterii ... A szkoda, dlatego też konkursowy list powinien:

  1. zostać napisany odręcznie,
  2. znaleźć się na pięknej papeterii (kupionej albo przygotowanej/ozdobionej przez Autora tekstu),
  3. zająć co najmniej 1 stronę papieru formatu A4,
  4. zostać zapakowany do poprawnie zaadresowanej koperty (koperty nie zaklejamy:-)
  • Oczywiście trzeba pamiętać o zachowaniu wszelkich wymogów formalnych tej formy wypowiedzi, jaką jest  list oraz o poprawności językowej.
  • Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu tylko 1 pracę.
  • Zredagowane teksty należy dostarczyć - w nieprzekraczalnym terminie - do 21.03.2014 r. do p. Barbary Tombarkiewicz.

f p obcoPierwszy w historii szkoły Festiwal Piosenki Obcojęzycznej odbył się we wtorek 6 lutego 2014 r. Na scenie w sali fioletowej zaprezentowali się uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej. Królowały piosenki w języku angielskim lecz pojawiła się także piosenka w języku hiszpańskim.
Jury w składzie: Barbara Jurczyk, Agnieszka Wojtasiak, Barbara Tombarkiewicz przyznało nagrody i wyróżnienia.

Nagrody otrzymali:
Pierwsze miejsce w kategorii solista/solistka:

  • Natalie Foster kl. IV

Pierwsze miejsce w kategorii grupa:

  • Marta Gałęzowska i Barbara Łuczyńska kl. V

Wyróżnienia  jury przyznało:

  • Kai Kamińskiej kl. V
  • Julii Młodawskiej iAleksandry Tańskiej kl. V

Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy za udział w festiwalu.

Laureaci pierwszych miejsc będą reprezentować naszą szkołę w międzyszkolnym  konkursie  piosenki obcojęzycznej „Piosenka bez granic” 13.03.2014 organizowanym przez Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego.

Dziękujemy wszystkim wykonawcom piosenek, którzy chcąc rozwijać swoją pasję wokalną zgłosili się do konkursu za wspaniałe występy, publiczności za udział i owacje, jury za pomoc w wyłonieniu zwycięzców, a dyrekcji za ufundowanie nagród. Dziękujemy za wspólnie spędzone muzyczne chwile i liczymy na jeszcze liczniejszy udział w przyszłym roku szkolnym.
Kochani, pamiętajcie, że konkurs niesie za sobą wygranych i tych, którzy dopiero wygrają. Nie myślcie więc o wygranej, ale o tym, że Wasz występ sprawił ogromną radość Wam, publiczności i na pewno zachęci Wasze koleżanki i kolegów do liczniejszego udziału w przyszłym roku szkolnym.
Dziękuję i już trzymam za Was kciuki w przyszłym roku - Agnieszka Wojtasiak

d babci 0Dnia 11 lutego 2014 r. (wtorek) odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w wydaniu uczniów kl. 0. Do swego występu dzieci przygotowywały nie tylko wiersze do zaprezentowania, ale również własnoręcznie namalowany, wspólnie z wychowawcą - fragment scenografii- plakat na białym prześcieradle, przedstwiający wielkie serce oraz kwiaty dla swoich najukochańszych Babć i Dziadków. Były wiersze, życzenia, piosenki oraz "100 lat!". To miłe spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.

rekolekcjeRekolekcje zaczęły się w Środę Popielcową. Po Mszy Świętej Pani Dyrektor wprowadziła nas w cały program następnych dni. Później odczytano Ewangelię jak Pan Jezus przez 40 dni pościł na pustyni, jak diabeł trzykrotnie go kusił i jak Jezus trzykrotnie oparł się pokusom. Po tym wydarzeniu została nam opowiedziana bajka o dwójce dzieci, które szły przez pustynię i dostały wskazówki jak ją bezpiecznie przekroczyć. Podczas tej wyprawy miały wiele przygód. Następnie dostaliśmy „pracę domową”. Na dużej kartce mieliśmy napisać słowa: „plan zajęć na Wielki Post”, a pod nimi swoje wielkopostne postanowienia.
W czwartek poszliśmy do sali fioletowej, gdzie obejrzeliśmy pantomimę opowiadającą o chrzcie Pana Jezusa. Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy trzyosobowe. Każda grupa miała swój znaczek oraz wybrany fragment Nowego Testamentu. Mieliśmy przeczytać fragmenty i wybrać odpowiedni opis Jezusa np.: ,,Syn Boży, Mesjasz, Nauczyciel, Kapłan, Chleb Żywy” itp. Następnie rozeszliśmy się do klas, gdzie wykonywaliśmy ozdoby na dzień kanonizacji Jana Pawła II . Każda klasa tworzyła coś innego, tak więc:

  • IV kl. – robiła chorągiewki,
  • V kl. (czyli my) – robiła plakaty,
  • VI kl. – robiła grafiki i medale

Trzeciego dnia był pierwszy piątek miesiąca, więc zaczęliśmy pobyt w szkole od mszy. Potem pojechaliśmy do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie mieliśmy bardzo interesujące warsztaty o Janie Pawle II. Tego dnia zakończyliśmy rekolekcje.

f p obco 113.03.2014 r. w Gimnazjum nr 82 przy ul. Czumy 8 w Warszawie o godz. 900 odbył się II etap Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej.
Z radością zawiadamiamy, że:
Marta Gałęzowska i Basia Łuczyńska z klasy V, zachwyciły jury wykonaniem piosenki „The show” Lenki i otrzymały II miejsce w konkursie w kategorii zespół.
Uroczyste rozdanie nagród laureatom II etapu Konkursu odbędzie się 15.05.2014 r.  o godz. 9.00 w Domu Kultury ArtBem w Warszawie.
Ponadto, wszyscy finaliści zostali zaproszeni przez organizatorów konkursu (Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego) do nagrania wspólnej pamiątkowej płyty.
Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie!
Jesteśmy z Was bardzo dumni i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!

Znamy już zwycięzców Konkursu Literackiego "List do Pana Boga" dla uczniów klas IV - VI Szkoły Podstawowej.
Bezkonkurencyjna okazała się praca Barbary Łuczyńskiej z klasy V.
II miejsce zajęli ex aequo: Jakub Tarasiuk i Mateusz Wnuk z klasy VIb.
Na miejscu III uplasowały się również dwie osoby: Julia Kalinowska z klasy IV oraz Marcin Zagrodzki z klasy VIb.
Jury konkursowe zdecydowało przyznać także 6 wyróżnień. Otrzymali je następujący uczniowie:

  • Jan Kossacki - klasa V
  • Maria Milczarczyk - klasa IV
  • Maria Piliszek - klasa VIb
  • Natalia Pyrża - klasa V
  • Maria Żuczek - klasa V
  • Jan Sieńkowski - klasa IV

Tegoroczne prace uczniów (przypomnijmy - pisane ręcznie ) nie tylko potwierdzają znajomość prawideł rządzących tą piękną formą wypowiedzi, jaką jest list, ale przede wszystkim zdumiewają odpowiedzialnym podejściem Młodych Autorów do kwestii wiary i dojrzałością w sposobie patrzenia na otaczający świat.

Zwycięzcom i Wyróżnionym serdecznie gratulujemy :-)

d otwarte22 marca i 26 kwietnia odbyły się w naszej szkole Dni Otwarte dla kandydatów do naszego Publicznego Gimnazjum im. Ks. Piotra Skargi oraz Szkoły Podstawowej. Od godziny 10.00 do 15.00 wszyscy zainteresowani mogli, w towarzystwie oprowadzających uczniów naszej szkoły, odwiedzić niemal wszystkie zakamarki naszego budynku szkolnego, od nowej sali gimnastycznej zaczynając na szatniach czy stołówce kończąc. Oprowadzający gimnazjaliści opowiadali gościom o funkcjonowaniu szkoły, proponowanych profilach klas, prezentowali sale lekcyjne na kolejnych piętrach bądź wychwalali wspaniałych nauczycieli uczących w szkole :). Goście mieli okazję osobiście poznać i porozmawiać z dyrekcją szkoły oraz gronem pedagogicznym. Jak co roku na wszystkich zainteresowanych czekało również mnóstwo dodatkowych atrakcji: występy wokalne, chóru „Kefas” oraz grupy z zajęć artystycznych pod kierunkiem p. Basi Jurczyk, pokazy taneczne pod okiem p. Martyny Masłoń, prezentacje doświadczeń fizycznych u p. Moniki Gil i p. Sławka Jemielitego, chemicznych u p. Krzysztofa Pietrasika oraz ciekawostek geograficznych u p. Kasi Bobko. W kawiarence „Chez Pierre” (czyli „U Piotra”) pod wodzą p. Ani Kiljan serwowano francuskie naleśniki, które niezmiennie cieszyły się wielkim powodzeniem wśród odwiedzających szkołę.
Nasi przyszli gimnazjaliści mogli zatem nie tylko zobaczyć w jakich warunkach, pod czyim okiem będą się uczyć się, ale przede wszystkim poznać, posłuchać, zobaczyć tych, którzy już tu uczęszczają, a także poczuć atmosferę szkoły, na którą składają się wysiłki wszystkich!
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Dni Otwarte w naszej szkole cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Jedynym dylematem kandydatów zdało się być: co zrobić, żeby się dostać? Trzymamy kciuki za wszystkich! Z częścią spotkamy się już we wrześniu! Do zobaczenia!

t kamienica24 marca 2014 r. (poniedziałek), klasa "0" była na przedstwieniu pt. "Jaś i Małgosia", w Teatrze Kamienica. Podczas spektaklu dzieci mogły doświadczyć wielu pozytywnych emocji i wrażeń. Po przedstwieniu odbyła się krótka lekcja wiedzy o teatrze, którą poprowadzili grający w przedstwieniu aktorzy.

 

 

zamek tkanie28 marca (piątek) kl. "0" odbyła wyjście do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną pt. "Pałac z 1001 nocy". Podczas zajęć, które odbyły się w "Pałacu Pod Blachą", dzieci przeniosły się do świata kultury Bliskiego Wschodu, poprzez  obejrzenie wystawy kobierców oraz poznanie przypraw kuchennych tego rejonu świata. W trakcie lekcji muzealnej miały okazję odbyć warsztaty z zakresu tkactwa.

 

egzamin

 

 

 

 

 

 

bazyliszekDnia 28 kwietnia 2014 r. klasa "0" odbyła lekcję muzealną w Zamku Królewskim, pt. "Legendy Warszawy - Bazyliszek". Dzieci z zaciekawieniem i uwagą pochłaniały informacje, które przekazywała prowadząca zajęcia; miały szereg pytań, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. Przypomniały sobie, a niektóre z nich może dopiero poznały, legendę dotyczącą miasta, w którym mieszkają - legendę o Bazyliszku. Przed nami kolejna lekcja dotycząca legend Warszawy - to legenda o Złotej Kaczce, którą zgłębimy na kolejnej lekcji muzealnej w Zamku Królewskim, w dniu 30 maja 2014.

kanonizacja

 

 

 

 

 

 

przyroda 5

 

 

 

 

 

 

1 komunia

 

 

 

 

 

 

Dnia 12 maja 2014 klasy: III, VIa i VIb wraz z wychowawcami wyjechały na zieloną szkołę do Serw, koło Augustowa. Grupy udały się na wycieczkę pociągiem. Po przybyciu na miejsce, uczniowie klas VI zakwaterowani zostali w domkach w lesie, a klasa III w pawilonie nad stołówką. Klasy spędziły w ośrodku 5 wspaniałych dni, w trakcie których, podzieleni na grupy, mieli codziennie 3 bloki zajęć, odbywające się odpowiednio po śniadaniu (10.00 – 12.30), po obiedzie (15.00 – 17.30) i po kolacji (19.30 – 21.00). Zajęcia prowadzone były przez instruktorów i wymagały od uczniów zaangażowania oraz dużej współpracy w swoich grupach. Wśród aktywności pojawiły się: małpi gaj, ścianka wspinaczkowa, łuki, kajaki, gry świata, łodzie wiosłowe, rowery, gry drużynowe.
Wieczory uczniowie spędzali czas przy ognisku, grali we flagi i palanta. Pierwszego dnia, podczas wieczornego bloku zajęć, instruktorzy przygotowali klasom grę nocną, która sprawdzała wiedzę teoretyczną oraz praktyczną dotyczącą ośrodka. Wszyscy wspaniale się bawili. Po pięciu dniach nieco wyczerpujących, acz atrakcyjnych aktywności uczniowie wrócili do Warszawy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. 

festiwalW poniedziałek 26 maja 2014 r. odbył się w naszej szkole wyjątkowy festiwal – festiwal piosenki religijnej „Śpiewając Ojcu Świętemu”. Każda klasa szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z wychowawcą miała za zadanie przygotować piosenkę w celu uczczenia wielkiego wydarzenia jakim była kanonizacja Jana Pawła II.
Uroczysty koncert tych pieśni odbył się na poniedziałkowych trzech lekcjach, na żółtej sali gimnastycznej. Rozpoczął go występ klasy VIb, która przy akompaniamencie gitarowym wychowawcy p. Krzysia Wrzołka i p. Basi Jurczyk odśpiewała ulubioną pieśń Ojca Świętego „Barkę”. Następnie na scenę została zaproszona klasa Ia gimnazjum, która wraz z siostrą Anetą zaprezentowała Psalm 117 „Chwalcie dziś Pana wszystkie narody”. Po nich wystąpiła klasa IIb szkoły podstawowej z p. Elą Czerniakowską w piosence „Na drugi brzeg” z repertuaru Arki Noego. Kolejnym wykonawcą była klasa IV, która wraz z p. Moniką Gil wykonała pieśń „Biały pasterz”. Następnie na scenie pojawiła się zerówka z wychowawczynią p. Martą Nikoleizig prezentując uroczą piosenką „Uszy, oczy, ręce dwie”. Kolejnym artystą była klasa IIIc i p. Kasia Bobko z piosenką z repertuaru Golec uOrkiestra „Leć muzyczko” wykonywaną przy akompaniamencie pianina, bębna, fletów poprzecznych, saksofonu i klarnetu. Po czym na scenie wystąpiła klasa IIIb z p. Agnieszką Wojtasiak, prezentując pieśń „Nie lękajcie się” do podkładu na dwa flety i gitarę. Kolejnym wykonawcą była klasa IIa szkoły podstawowej z piosenką „On i ja”. Następnie na scenie pojawiła się klasa IIb z p. Dorotą Okonek w pieśni „Daj Chrystusa” śpiewanej przy akompaniamencie gitary i skrzypiec. Po nich wystąpiła klasa I szkoły podstawowej z wychowawczynią Grażyną Chmielewską i piosenką „Kochamy Cię Janie Pawle”. Kolejnym wykonawcą była klasa IIc p. Rafała Rosy z pieśnią „Chwalcie Pana niebios”. Po nich wystąpiła klasa IIIa śpiewając wraz z wychowawczynią p. Beatą Manitius a cappella pieśń „Zbliżam się w pokorze”. Następnie na scenie wystąpiła klasa VIa z p. Martyną Masłoń z piosenką „Ty tylko mnie poprowadź”. Po nich, klasa Ic wraz z p. Michałem Kucwajem wykonała pieśń „Zaufaj Panu”. Potem wystąpiła klasa III szkoły podstawowej z wychowawca p. Asią Olędzką z piosenką „Papież Polak”. Następnym artystą była klasa V wraz z p. Kasią Bednarczyk, która zaprezentowała piosenkę „Tak nauczał Jan Paweł”. Przedostatnim wykonawcą była klasa Ib z wychowawczynią p. Basią Jurczyk, która wykonała piosenkę „W Tobie wszystko mam”. Występy uczniów zamknęła pieśń „Niech zabrzmi Panu chwała w niebiosach” odśpiewana przez klasę IIa wraz z wychowawczynią p. Anią Kiljan. Całości dopełnił występ grona pedagogicznego w pięknej pieśni kanonizacyjnej „Pod prąd”.
Nad organizacją i sprawnym przebiegiem festiwalu czuwała klasa Ib (majowy gospodarz szkoły) wraz z wychowawczynią p. Basią Jurczyk. Jej uczniowie zapowiadali wykonawców, a w przerwach między piosenkami przywoływali fakty z życia Papieża, jego słowa, prezentowane były również zdjęcia z różnych okresów życia Ojca Świętego.
Festiwal „Śpiewając Ojcu Świętemu” okazał się być dla wszystkich uczestników nie tylko świetną zabawą, okazją do wspólnego śpiewania, wspominania osoby wielkiego Polaka, ale również wspaniałą formą dziękczynienia za jego kanonizację.

0 paciorkiDnia 27 maja 2014r., kl. "0" była na lekcji muzealnej, pt.: "Odtwarzanie paciorków z modeliny metodami pradziejowymi" w Państwowym Muzeum Archeologicznym, w Warszawie. Wyjście to było ściśle zaplanowane i związane z Dniem Mamy, ponieważ dzieci przygotowywały na powyższych zajęciach prezent (niespodziankę) dla swoich mam - korale z modeliny.

 

 

z kaczkaDnia 30 maja 2014r., kl. "0" była na kolejnej lekcji muzealnej w Zamku Królewskim, pt.: "Legendy Warszawy - Złota Kaczka". Wyjście to zamknęło cykl lekcji muzealnych przeznaczonych dla sześciolatków, jakie klasa "0" odbyła w kończącym się już roku szkolnym 2013/2014.

 

 

 

d rodziny

 

 

 

 

 

 

6 pietroDnia 2 czerwca 2014 r., kl. "0" i kl. 1 (wychowawczyni - pani Grażyna Chmielewska) były na spektaklu, pt.: "Bromba w sieci" w Teatrze 6 Piętro, w Warszawie. Wyjście to odbyło się z okazji  Dnia Dziecka. Spektakl był innowacyjny w swoim przekazie, bardzo zainteresował dzieci i przysporzył im wielu pozytywnych wrażeń. Nie tylko bawił, ale również uczył, mówił o zagrożenich związanych z korzystaniem z komputera; o ewentualności uzależnienia się od gier komputerowych oraz o tym, co robić, by temu zapobiec.

wieczor kultura 2W czwartek - 5 czerwca 2014 r. o godz. 17.00, w naszej szkole odbyła się już kolejna w tym roku szkolnym, tym razem letnia edycja   Wieczoru z kulturą (zorganizowana przez świetlicę dla klas 0 - 3) - podczas, którego zostały zaprezentowane następujące przedstawienia w wykonaniu dzieci uczęszczających na kółko teatralne:

  • "Za ósmą górą";
  • "Kopciuszek";
  • "Cudowny kwiat";
  • "Król Artur".

W przerwach między przedstawieniami wystąpili laureaci Konkursu Mam talent, który odbył się w ramach świetlicy, 10 kwietnia 2014 r.  Natomiast w sali fioletowej można było obejrzeć wystawę twórczości plastycznej wychowanków świetlicy klas 0 - 3, by w ten sposób dowiedzieć się, czym zajmowały się dzieci na co dzień po zajęciach edukacyjnych, w II semetrze roku szkolnego 2013/2014. Wystawie towarzyszył słodki poczęstunek w formie szwedzkiego stołu.
Natępnego dnia rano o godz. 9.00  - dokonania naszych małych artystów zostały zaprezentowane, zaproszonej do naszej szkoły, najstarszej grupie wychowanków Przeszkola Św. Franciszka, przy ul. Rabsztyńskiej 5, które wchodzi w skład KZE im. Ks. Piotra Skargi, w Warszawie. Naszych najmniejszych gości również podjęliśmy słodkim poczęstunkiem.

f patriotyzmu24 czerwca 2014 roku w Szkole Podstawowej odbył się II Festiwal Patriotyzmu. Był to długo oczekiwany przez dzieci finał rocznego zaangażowania w projekt „Mały Patriota”. Obchody rozpoczęło uroczyste przypomnienie przysięgi „O celu Polaka”, następnie rozdano nagrody wszystkim, którzy zebrali wlepki patriotyczne z całego roku. Takich uczniów było ponad czterdziestu. Dzieci otrzymały podkoszulki z napisem „Cześć i chwała bohaterom”. Reszta otrzymała nagrody pocieszenia w postaci słodkości. Trzy dziewczynki zostały nagrodzone za niezwykle starannie i pięknie prowadzone zeszyty „Małego Patrioty”:

  • Barbara Łuczyńska
  • Julia Hofmokl – Ostrowska
  • Aleksandra Wiśniewska

Nagrody otrzymali też laureaci konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”:

  • Jan Otłowski
  • Wojciech Ambroziak

Po wręczeniu nagród rozpoczęła się część artystyczna festiwalu. Inscenizacje historyczne przedstawiały ważne wydarzenie z dziejów Polski i miały za zadanie w zabawny aczkolwiek zrozumiały sposób pokazać historię Ojczyzny. Klasa IV odegrała scenki z okresu pierwszych Piastów, klasa V przedstawiła czasy „Potopu szwedzkiego”, zaś klasa VI a przygotowała „Kabaret PRL-u”, w którym pokazał absurdy tamtych czasów. Uczniowie opowiedzieli też w niezwykle zabawnie kawały polityczne, co reszta dzieci szybko zauważyła i we właściwym czasie nagrodziła występujących salwami śmiechu. Podsumowaniem występów klasy VI a była piosenka „Chłopcy radarowcy” oraz hip – hop patriotyczny w wykonaniu Magdaleny Urzyczyn, Aleksandry Wiśniewskiej i Joanny Glanz.
Uczniowie klasy VI b opracowali sceny batalistyczne z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Wielką atrakcją okazały się skrzydła samolotu przygotowane przez Macieja Gralaka i czołg, zbudowany przez Piotra Wilczaka przy pomocy jego Dziadków. Dzięki tak dobrze przygotowanej atrapie maszyny, dzieci mogły pobawić się w zabawę „Wehikuł czasu”, która wszystkim pozwoliła przenieść się w czasie i spróbować czym jest prawdziwa potyczka zbrojna.
Na koniec odbył się turniej rycerski urozmaicony różnymi zabawami - bieg w workach, przebicie balonów itp. Zwycięzcy otrzymali cukierki. Dzieci na sam koniec gromko przypomniały słowa bliskie sercu każdego Polaka Patrioty:
BÓG HONOR OJCZYZNA

koniec 6W środę ze szkołą żegnały się klasy VIa i VIb. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie wraz z rodzicami spotkali się o godzinie 16.00, uczestniczyli najpierw we Mszy Świętej. Następnie wszyscy przeszli do zielonej sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część artystyczna uroczystości. Uczniowie obu klas podziękowali nauczycielom za trzy wspólnie spędzone lata przedstawieniem, w którym zaprezentowali sytuacje z życia szkoły na wesoło. Następnie dyrekcja i wychowawcy wręczyli wychowankom nagrody, dyplomy, wyróżnienia, a uczniowie podziękowali nauczycielom kwiatami, upominkami. Na koniec był smaczny poczęstunek, aby wspomnienia szóstoklasistów o latach spędzonych w szkole podstawowej były zawsze pozytywne!

 

 

 

 

 

 

Początek strony