fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

 

2 festiwal p24 czerwca 2014 roku w Szkole Podstawowej odbył się II Festiwal Patriotyzmu. Był to długo oczekiwany przez dzieci finał rocznego zaangażowania w projekt „Mały Patriota”. Obchody rozpoczęło uroczyste przypomnienie przysięgi „O celu Polaka”, następnie rozdano nagrody wszystkim, którzy zebrali wlepki patriotyczne z całego roku. Takich uczniów było ponad czterdziestu. Dzieci otrzymały podkoszulki z napisem „Cześć i chwała bohaterom”. Reszta otrzymała nagrody pocieszenia w postaci słodkości. Trzy dziewczynki zostały nagrodzone za niezwykle starannie i pięknie prowadzone zeszyty „Małego Patrioty”:

  • Barbara Łuczyńska
  • Julia Hofmokl – Ostrowska
  • Aleksandra Wiśniewska

Nagrody otrzymali też laureaci konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”:

  • Jan Otłowski
  • Wojciech Ambroziak

Po wręczeniu nagród rozpoczęła się część artystyczna festiwalu. Inscenizacje historyczne przedstawiały ważne wydarzenie z dziejów Polski i miały za zadanie w zabawny aczkolwiek zrozumiały sposób pokazać historię Ojczyzny. Klasa IV odegrała scenki z okresu pierwszych Piastów, klasa V przedstawiła czasy „Potopu szwedzkiego”, zaś klasa VI a przygotowała „Kabaret PRL-u”, w którym pokazał absurdy tamtych czasów. Uczniowie opowiedzieli też w niezwykle zabawnie kawały polityczne, co reszta dzieci szybko zauważyła i we właściwym czasie nagrodziła występujących salwami śmiechu. Podsumowaniem występów klasy VI a była piosenka „Chłopcy radarowcy” oraz hip – hop patriotyczny w wykonaniu Magdaleny Urzyczyn, Aleksandry Wiśniewskiej i Joanny Glanz.
Uczniowie klasy VI b opracowali sceny batalistyczne z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Wielką atrakcją okazały się skrzydła samolotu przygotowane przez Macieja Gralaka i czołg, zbudowany przez Piotra Wilczaka przy pomocy jego Dziadków. Dzięki tak dobrze przygotowanej atrapie maszyny, dzieci mogły pobawić się w zabawę „Wehikuł czasu”, która wszystkim pozwoliła przenieść się w czasie i spróbować czym jest prawdziwa potyczka zbrojna.
Na koniec odbył się turniej rycerski urozmaicony różnymi zabawami - bieg w workach, przebicie balonów itp. Zwycięzcy otrzymali cukierki. Dzieci na sam koniec gromko przypomniały słowa bliskie sercu każdego Polaka Patrioty:
BÓG HONOR OJCZYZNA

Rozdanie nagród   Inscenizacje historyczne
Rozdanie nagród   Inscenizacje historyczne
Bóg Honor Ojczyzna   Wehikuł czasu
Bóg Honor Ojczyzna   Wehikuł czasu

 

I p filmowPodczas I Gimnazjalnego Przeglądu Filmów Historycznych uczniowie klas pierwszych gimnazjum zaprezentowali filmy własnego autorstwa poświęcone Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym. Opowiedzieli o fenomenie bohaterów podziemia antykomunistycznego, ich cnotach, poświęceniu i niesprawiedliwej karze jaka ich spotkała.

Uczniowie  z wielkim zaangażowaniem podeszli do zadania. Część posłużyła się formą inscenizacji i opowiedziała  o losach rtm Witolda Pileckiego. Inni przeprowadzili wywiady ze świadkami historii, byli w miejscach, w których przetrzymywano Żołnierzy Wyklętych oraz na cmentarzach gdzie ich skrycie chowano. Uczniowie za pomocą sondy zbadali stan wiedzy młodych Warszawiaków.
Zwycięskie filmy zostały zaprezentowane widowni oraz nagrodzone.

  • pierwsze miejsce zajął film autorstwa Agaty Mosieniak, Wiktorii Żmudy, Magdy Ciepałowicz, Michaliny Andrzejak, Jacka Mirka i Daniela Kucińskiego z Ia
  • drugie miejsce zajął film autorstwa Jadwigi Niepytalskiej, Zuzanny Pacułt, Marii Chmielewskiej i Patryka Jagnieży z Ib
  • trzecie miejsce zajął film autorstwa Piotra Górniaka, Michała Melona, Macieja Kawki, Michała Krasa, Krzysztofa Kłopotowskiego, Aleksandra Kochaniaka z Ia

Kilka filmów zdobyło wyróżnienie:

  • W kategorii świadek historii zwyciężyły: Marta Stępniewska, Julia Duczmal i Zofia Wacław z klasy Ib oraz Mieszko Warjas, Maximilian Pullkinen, Ignacy Kubiński i Szymon Śliwiński z klasy Ic
  • W kategorii historia rodzinna zwyciężyły: Patrycja Oneksiak, Maja Mika i Anna Raczmańska z klasy Ia

Nagrodę Grona Pedagogicznego oraz Nagrodę Publiczności wygrał film autorstwa Szymona Cieplaka, Ryszarda Radziukiewicza, Michała Pokrywki i Feliksa Golachowskiego.

Szkolna uroczystość została zarejestrowana przez telewizję RAZEM TV

Początek strony