paryzW dniach 17 – 21 marca 2014 odbyła się szkolna wycieczka do Paryża. Do stolicy Francji pojechała grupa 23 uczniów, uczących się języka francuskiego, z różnych klas gimnazjum wraz z nauczycielkami: p.Anną Kiljan i p.Jolą Masłowską.
W trakcie, jak zawsze zbyt krótkiego, pobytu w Paryżu udało nam się zobaczyć jego najważniejsze zabytki: Wieżę Eiffla, ze szczytu której oglądaliśmy przepiękną, skąpaną w słońcu panoramę miasta, Luwr, gdzie podziwialiśmy słynną Monę Lisę, Wenus z Milo i inne dzieła sztuki. Przespacerowaliśmy się słynnymi Polami Elizejskimi, by na ich końcu zachwycić się wybudowanym na zlecenie Napoleona monumentalnym Łukiem Triumfalnym. Zwiedziliśmy słynną gotycką katedrę Notre Dame, wypatrując postaci słynnego dzwonnika Quasimodo. Podziwialiśmy prezentujący styl eklektyczny budynek Opery Paryskiej, Panteon, w którego krypcie pochowani są słynni Francuzi oraz nasza noblistka Maria Skłodowska-Curie oraz słynny paryski uniwersytet – Sorbonę. Podziwialiśmy Paryż ze wzgórza Montmartre oraz znajdującą się na jego szczycie piękną bazylikę Sacré Coeur. Zobaczyliśmy również najsłynniejszy paryski kabaret Moulin Rouge oraz Plac Pigalle, na którym jeszcze gdzieniegdzie można skosztować kasztanów. Wspaniałą okazją do podziwiania uroków miasta był dla nas rejs Sekwaną, a jego atmosferę najlepiej można było poczuć spacerując wąskimi uliczkami, obserwując jego mieszkańców przy popołudniowej café au lait bądź jedząc świeże bagietki prosto z okolicznej piekarni w leniwych paryskich parkach.
Paryż jak zwykle zachwycił swoją architekturą, zabytkami, ale przede wszystkim niejako urokiem osobistym, elegancją, szykiem i wyjątkowym klimatem... Na pewno tam wrócimy...!