W dniach 7 i 8 listopada br. w naszej szkole upamiętnialiśmy dwa wyjątkowe wydarzenia - Narodowe Święto Niepodległości oraz '80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzeniem otwierającym dwudniowe obchody był spektakl przygotowany przez młodzież z klasy ósmej oraz reprezentantów klas siódmych pod kierunkiem p. Martyny Kaczmarskiej. Przedstawienie nosiło tytuł "Barykada z miłości dla wolności" i obrazowało historię cywilów, którzy nie tracą ducha i pomimo wielu trudów powstańczej egzystencji, walczą o wolność swojej ojczyzny i podkreślają wagę tożsamości narodowej i rodzimej kultury dla przyszłych pokoleń. W scenariuszu wykorzystano poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Antoniego Słonimskiego, Czesława Miłosza, fragmenty "Powstania '44" Normana Davisa.
8 listopada o 9:30, zgromadziliśmy się na terenie przykościelnym, by odśpiewać hymn państwowy. Przewodniczący klas wraz z harcerzami trzymali wielką, piękną flagę biało - czerwoną, która powiewając na wietrze, symbolicznie przypomniała o najważniejszych wartościach. Następnie udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie pod kierunkiem p. Barbary Jurczyk został zorganizowany Festiwal Pieśni Powstańczej "Warszawskie Dzieci". Był to dzień pełen emocji, głębokiej refleksji oraz wzruszeń, które wywoływały wykonywane utwory powstańcze. W atmosferze zadumy i wdzięczności oddano hołd bohaterom walki o wolność Warszawy. Wydarzenie uświetnili znamienici goście. Zostaliśmy obdarzeni obecnością jednego z Powstańców - p. Witolda Grzybowskiego pseud. "Kot", zwanego także "Ułanem", który zechciał podzielić się z zebranymi w sali gośćmi swoim świadectwem życia i wiary. Obecność pana Grzybowskiego, bohatera tamtych dni, wywołała duże wzruszenie wśród zgromadzonych, a jego przemówienie przypomniało wszystkim o odwadze i niezłomności młodych ludzi, którzy w 1944 roku stanęli do walki o kraj.
Na wydarzeniu gościł również pan dr Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który podkreślił rolę Instytutu w zachowywaniu i szerzeniu wiedzy o narodowych bohaterach oraz o losach Polski. Zaznaczył, że wydarzenia takie jak Festiwal Pieśni Powstańczej pomagają młodemu pokoleniu rozumieć i doceniać historyczne dziedzictwo, które wymaga nieustannej troski i pielęgnacji. Festiwal Pieśni Powstańczej okazał się niezwykle wzruszającym momentem. Wszyscy uczniowie zaprezentowali się w trzech utworach: pieśni wybranej przez daną klasę, a także "Godzinie W" i "Warszawskich dzieciach". Szkołę ozdobiły stosowne niepodległościowe dekoracje i gazetki. Taka okazja do pielęgnowania pamięci narodowej jest wyrazem wspólnej odpowiedzialności za dziedzictwo minionych pokoleń, które przekazują nam dziś najwyższe wartości: wolność, honor i miłość do Ojczyzny. Oby takich chwil refleksji i zadumy było jak najwięcej. Niech żyje Niepodległa