fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

Działalność na rzecz dzieci i młodzieży poprzez modernizację kotłowni Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie na Woli z uwzględnieniem nowoczesnej technologii oraz odnawialnych źródeł energii.

 

Piotrek

Marta

Julka K.

Zosia L.

Michał

Klaudia

Regulamin Muzycznego Konkursu Świątecznego

Cel konkursu:

  • rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości oraz aktywności artystycznej wśród dzieci i młodzieży
  • wspieranie wokalnie uczniów i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych oraz dorobku artystycznego,
  • propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci - popularyzacja polskich kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych oraz walorów artystycznych,
  • wyłonienie utalentowanych dzieci oraz zachęcenie ich do pracy twórczej w zakresie muzyki,
  • rozwijanie talentów estradowych,
  • kształtowanie umiejętności współzawodnictwa.

Organizator konkursu:

  • Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej im.ks.Piotra Skargi w Warszawie.

Warunki konkursu:

  • Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 0-8 i ma charakter otwartego przeglądu, w którym wystąpić mogą indywidualni wykonawcy, zespoły muzyczne (max. 5 osób) a nawet rodziny!!!! w 4 kategoriach i trzech tematach:
    • kolęda
    • pastorałka
    • piosenka świąteczna
  • Łączny czas wykonania nie może przekraczać 5 minut.
  • Uczestnicy wykonują wybrany przez siebie utwór w języku polskim!.
  • Ścieżki dźwiękowe - akompaniament na nośnikach CD (pliki audio), pendrive, (nie mogą mieć nagranego wokalu, dopuszcza się czasowy playback (np. fragment refrenu)).
    Mile widziane granie na instrumencie na żywo??
  • Organizator ustala kolejność występów.
  • Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie KARTY ZGŁOSZENIA
  • Udział w konkursie jest jednocześnie zgodą na warunki regulaminu oraz na przetwarzanie danych osobowych i wykorzystanie wizerunku uczestnika na potrzeby organizacji i promocji konkursu.
  • Nośnik z utworem dostarczają uczestnicy w przeddzień występu (żeby sprawdzić sprawność nagrania).
  • Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców jury powołane przez organizatora przyzna nagrody i wyróżnienia.

Termin i miejsce:

  • Uczestnictwo w konkursie wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia należy dostarczyć do dnia 13.01.2023 r. do p. Barbary Jurczyk- nauczyciela muzyki (osobiście lub na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
  • Termin przesłuchań zostanie przekazany w późniejszym terminie (wszystko zależy od ilości zgłoszeń (nie później niż do końca stycznia) !!!

Kryteria oceny:
Jury dokona oceny według następujących kryteriów:

  • dobór repertuaru adekwatny do wieku / wartości artystyczne utworów
  • umuzykalnienie, dykcja
  • prezencja muzyczna (kostiumy, rekwizyty)
  • pomysłowość,
  • naturalna i przekonywująca interpretacja

Informacje końcowe:
Organizator dysponuje sprzętem nagłaśniającym, pianinem i keyboardem. W przypadku półplaybacków należy przywieźć ze sobą nośnik z nagraną muzyką (opisany imię i nazwisko solisty, nazwa zespołu, tytuł utworu, numer utworu na nośniku) Wszelkich informacji udziela koordynator p. Barbara Jurczyk

ZAPRASZAM
Barbara Jurczyk

Szanowni Państwo,
Ze względu na zawieszenie zajęć dla klas 4 - 8 szkoły podstawowej informujemy, że nasi pracownicy dokonają odwołań wszystkich posiłków opłaconych przez Państwa od dnia 26 października do 30 października. Posiłki dla klas 0 - 3 wydawane są bez zmian – stołówka działa normalnie.
Wszelkie nadpłaty wynikające z tych odwołań przeniesione zostaną na poczet opłaty abonamentowej w miesiącu, w którym wznowione zostaną zajęcia dla uczniów klas 4 - 8. Po uruchomieniu zajęć prosimy o jasną deklarację z Państwa strony (telefonicznie lub mailowo), że dziecko ponownie zaczyna korzystać z obiadów. Nasi pracownicy podadzą Państwu kwoty do ewentualnej dopłaty za dany miesiąc. Prosimy pamiętać, że nadpłaty zgromadzone na kontach obiadowych nie odblokowują automatycznie kolejnego miesiąca rozliczeniowego. Niezbędna jest wiadomość od Państwa z prośbą o odblokowanie posiłków.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu na dedykowany Państwa szkole adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu 512-278-034.
Liczymy na Państwa zrozumienie oraz życzymy dużo zdrowia
w obecnej sytuacji. Wierzymy że już niedługo, znów będziemy mogli żywić Państwa Pociechy.
Z wyrazami szacunku,
PB GASTRO

Lena B.

Piotrek

Zosia L.

Michał

Zosia M.

Zosia W.

Tosia

Aleks

jaki znak twojNiech żyje niepodległość!

O polskości, ojczyźnie, wolności każdy może mówić własnym głosem.
A co gdybyśmy zadali sobie dobrze znane pytania i spróbowali odpowiedzieć na nie na nowo? „Kto ty jesteś?”, „Jaki znak twój?” – od ponad 100 lat słyszeliśmy wciąż te same odpowiedzi. Książka Michała i Joanny Rusinków wywraca do góry nogami dawny kanon małego patrioty i sprawia, że wielkie słowa stają się bliskie i zrozumiałe.

 

 

polak malyKto ty jesteś? Polak mały - to słowa znane polskim dzieciom od ponad stu lat. Katechizm polskiego dziecka ukazał się po raz pierwszy we Lwowie w 1900 roku i po dziś dzień jest najbardziej rozpoznawalną książką dla dzieci szerzącą wartości patriotyczne.

 

 

 

 

niepodleglaProfesor Andrzej Nowak pisze: „Sens odzyskanej w roku 1918 niepodległości zrozumiemy tylko wtedy, gdy nie stracimy z oczu tego ogromnego dziedzictwa, które chroniła ona przez poprzednie wieki. Ani też tego dramatu, jakim stała się próba zniszczenia tego dziedzictwa przez rozbiory”. Nie zrozumiemy też bez takich dzieł jak „Niepodległa!”, które niesie wielki ładunek informacji i zarazem objaśnia procesy prowadzące do odzyskania wolności i utrwalenia granic państwa. Książka jest tylko na pozór kroniką lat 1864–1924. Wypunktowane wydarzenia tworzą bowiem bardzo logiczny ciąg historyczny. Autor uświadamia Czytelnikowi trudną drogę do wolności, na której złożono tyle ofiar... Widać jak wielki i różnorodny to był wysiłek – z tego trzeba zdawać sobie dziś sprawę, by znów nie utracić ogromu polskiego dziedzictwa. Ta książka nie tylko edukuje, ale wzywa każdego Polaka do systematycznych działań na rzecz ojczystej wspólnoty, uświadamia sens takiego działania i skutki jego ewentualnego zaniechania.

Różne były koncepcje, różne wizje, ale zawsze na końcu ten sam cel: niepodległa. Jedni zmierzali doń budząc narodowego ducha i walcząc piórem. Inni na deskach scenicznych, przy sztalugach lub partyturach. Jeszcze inni budowali podstawy gospodarcze. Musieli się też znaleźć tacy, którzy zaryzykują własnym życiem, chwycą za broń, a następnie stworzą solidne podwaliny polskiego wojska, bez którego II Rzeczpospolita nawet gdyby powstała, to nie jako suwerenna, lecz jakaś ułomna, pozorowana. Po kilkunastu miesiącach II Rzeczpospolita miała już prawie milionową armię, która odparła i przegoniła bolszewików! Rola Józefa Piłsudskiego jest w tym dziele nie do przecenienia. Oczywiście nad dziełem niepodległości pracowali też inni politycy, już od czasów zaborów. Cóż to były za potężne osobowości – spotkajmy się z nimi! Ta książka na to pozwala, również dzięki unikatowej, bogatej warstwie ilustracyjnej.

 

marzycieleSą ludzie, którzy na przekór trudnościom spełniają wielkie marzenia

O nich jest ta książka. O tych, którzy śnili o Niepodległej i o tym, jak ich sen się ziścił. O powstańcach, społecznikach, artystach, żołnierzach i politykach. O tych, którzy zamiast słomianego zapału nosili w sobie żar ogromnej miłości do kraju.

Piotr Legutko, Paweł F. Nowakowski i Sylwester Szefer, autorzy popularnego cyklu „Marzyciele” na TVP Historia przedstawiają, jak krok po kroku wielkie marzenie zaczęło przybierać określony kształt. Od konfederatów barskich i Kościuszki, przez Wyspiańskiego i Matejkę po Dmowskiego i Piłsudskiego. Mimo trudności, dramatycznych momentów i zaledwie iskry nadziei.

 

swieci usmiechnieciW związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych, w cyklu promującym wartościowe książki, polecamy niniejszym wyjątkową pozycję czytelniczą dla młodszych i starszych - "Dlaczego święci są uśmiechnięci?".

Albumowo wydany i ilustrowany zbiór 70 wierszy o świętych, przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym. W zbiorze znalazły się teksty autorki już rozpoznawane i chętnie wykorzystywane przez najmłodszych na konkursach recytatorskich, jak też teksty nowe. Różnorodne konwencje poetyckie: humor, refleksja, przygodowa opowieść fabularna, zabawne studium szczegółu albo charakteru postaci to walory tej publikacji. Częścią zbioru jest słownik not biograficznych o świętych. Niezwykłe ilustracje: od malarstwa Malczewskiego i drzeworytów Skoczylasa po freski, grafiki, malarstwo współczesne i dziecięce.

Książka efektownie i perfekcyjnie wydana. Doskonały prezent okolicznościowy dla miłośników poezji, sztuki i jakości edytorskiej: zarówno dzieci jak i dorosłych.

      1. Katolicka Szkoła Podstawowa im. Ks. Piotra Skargi istnieje od 2002 r. Organem prowadzącym jest rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa Męczennika.
        Szkoła jest placówką niepubliczną  z uprawnieniami szkoły publicznej. Realizuje podstawę programową zgodną z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej.
        Program wychowawczy szkoły oparty jest na wartościach mających swe źródło w Dekalogu i Ewangelii.
        Szkoła jest koedukacyjna. Posiada własny, bezpieczny budynek z terenem rekreacyjno - sportowym, zlokalizowany dogodnie w centrum Warszawy.
      2. Kształcenie ogólne w szkole podstawowej dzieli się na dwa etapy edukacyjne:
        • I etap – edukacja wczesnoszkolna, obejmujący kl. I - IV
        • II etap – obejmujący klasy V - VIII.
        • W roku szkolnym 2019/20 będzie utworzona klasa VII z rozszerzonym programem nauczania matematyki
      3. Języki obce nauczane w szkole:
        • język angielski – 3 godziny tygodniowo z podziałem na grupy w kl. 1 - 3,
        • 4 godziny tygodniowo z podziałem na grupy w klasach 4 - 8
        • język niemiecki/ język hiszpański – 2 godziny tygodniowo z podziałem na grupy od klasy czwartej
      4. W klasach 1 - 3 jest rozszerzona ramówka (rozszerzony zakres podstaw programowych)
      5. Od klasy 1 dzieci noszą jednolity ubiór szkolny.
      6. Zajęcia dodatkowe w zależności od możliwości szkoły.

Ponadto szkoła zapewnia:

      • świetlicę czynną w godzinach 7.00 - 17.30
      • zajęcia na basenie w ramach jednej godziny wychowania fizycznego w kl. 2 i 3
      • opiekę pedagoga i psychologa szkolnego
      • współpracę z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną
      • opiekę dyslektyczną i logopedyczną
      • opiekę pielęgniarki
      • możliwość zakupienia obiadów

Opłaty w roku szkolnym 2019/2020:

   Opłata za Szkołę Podstawową Świetlica
 Czesne
 
jedno dziecko  1200 zł *  130 zł *
dwójka dzieci (zniżka 15% na drugie dziecko) 1200 zł + 1020 zł = 2220 zł *  260 zł *
trójka dzieci (zniżka 30% na trzecie dziecko) 1200 zł + 1020 zł + 840 zł = 3060 zł *  390 zł *
Wpisowe 1000 zł za każde dziecko płatne jednorazowo    ... + 130 zł

* Świetlica za kade dziecko 130 zł bez zniżek płatna do kopńca miesiąca za następny miesiąc

* Czesne i świetlica płatne przez 10 miesiecy od września 2019 r. do czerwca 2020 r.

Szkoła oferuje fundusz stypendialny:

      • stypendium naukowe – przyznawane w Szkole Podstawowej po czwartej klasie dla 5 uczniów z najwyższą średnią w szkole i co najmniej bardzo dobrą oceną zachowania
        Stypendium naukowe jest przyznawane na okres jednego półrocza roku szkolnego.
      • stypendium socjalne – przyznawane po indywidualnym rozpatrzeniu sytuacji materialnej na wniosek Rodziców,

gp gastro

Szanowni Państwo,

Miło nam poinformować, że w roku szkolnym 2023/2024 zbiorowe żywienie dla uczniów i pracowników KZE będzie prowadzić firma PB GASTRO sc. Bogdan Bojarski Piotr Zduńczyk.

Specjalizujemy się w prowadzeniu stołówek i bufetów szkolnych na terenie Warszawy. Oferta skierowana jest głównie do szkół podstawowych.
Firmę naszą stanowi wykwalifikowany zespół fachowców potrafiących zapewnić profesjonalne żywienie dzieci w każdej grupie wiekowej.

Założeniem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie za przystępną cenę. Na rynku żywienia zbiorowego cieszymy się dużym uznaniem i renomą. W każdej z naszych placówek ściśle współpracujemy zarówno z dyrekcją jak i radami rodziców.

Firma PB Gastro s.c. istnieje od 2002 roku i nie zajmuje się dowozem potraw ani żadnych półproduktów, gdyż uważamy, że tylko przygotowane w stołówce szkolnej zapewnią odpowiedni smak i jakość!

Pamiętajmy - Ile podniebień tyle smaków

 

 

Brak decyzji o żywieniu poważnie komplikuje wydawanie posiłków na stołówce.

Kontakt

  • Bogdan Bojarski - 602 671 468
  • Piotr Zduńczyk - 512 278 200
  • Opiekun z ramienia PBGastro sc. - Aleksandra Zduńczyk - 512 278 034

  • adres poczty elektronicznej - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

egzamin 8O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY?


ŚCIĄGA DLA UCZNIÓW KLAS 8

 

  • Egzaminy odbywają się w dniach 24,25,26 maja 2022 roku.

  • 24 maja – Msza Święta o godz. 7:30.

  • Zdający egzamin stawiają się w szkole od 8:00.

  •  Codziennie od 8:30 rozpoczynamy procedurę wpuszczania do sal egzaminacyjnych.

  • Osoby spóźnione, nie będą mogły przystąpić do napisania egzaminu.

  • Przypominamy o stroju galowym – przystępujecie do pisania egzaminu państwowego.

  • Na egzaminie uczniowie mogą mieć jedynie długopis z czarnym tuszem (najlepiej dwa) i na części matematycznej dodatkowo linijkę.

  • Nie wolno używać kalkulatora i słowników.

  • Telefony i smartwatche oraz wszelkie narzędzia cyfrowe i komunikacyjne nie mogą zostać wniesione na egzamin.

  • Proszę zabrać ze sobą legitymację szkolną.

  • Przypominamy o zjedzeniu śniadania!!! – wbrew temu, co wydaje się młodzieży, jedzenie to niezwykle ważna kwestia podczas wysiłku intelektualnego.

  • Na egzamin można wnieść swoją wodę, jednakże musi być ona postawiona przy nodze stołu. Nie wolno trzymać butelki na ławce, ponieważ grozi to zalaniem arkusza egzaminacyjnego.

  • Sprawdź dokładnie, w której sali piszesz swoje egzaminy i kto jest w komisji egzaminacyjnej. Informacje zostaną wywieszone na drzwiach sal.

  • Pamiętaj, że niniejsza ściąga jest jedyną dopuszczalną na egzaminie

I najważniejsze:

Drodzy Uczniowie przestańcie się stresować i uwierzcie w swoje możliwości!

CAŁA SZKOŁA TRZYMA KCIUKI! POWODZENIA!

zemsta 1zemsta 2Drodzy Uczniowie!

Na warszawskich deskach teatralnych w kwietniu klasyka gatunku, adaptacja obowiązkowej lektury szkolnej - "Zemsty" Aleksandra Fredry i to w dodatku w dwóch interpretacjach! Jedną z nich proponuje Teatr Polski im. A. Szyfmana, gdzie w rolach Cześnika i Rejenta można podziwiać prawdziwych mistrzów - Andrzeja Seweryna i Daniela Olbrychskiego. Z kolei Och - Teatr zaprasza na spektakl z udziałem Cezarego Żaka, Wiktora Zborowskiego i w roli Papkina - genialnego Artura Barcisia.

Serdecznie polecamy!

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To polskie święto państwowe, ma na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Zachęcamy, by początek marca był czasem zapoznania się z sylwetkami i dokonaniami naszych bohaterów. W tym celu zachęcamy do lektury poniższych publikacji:

salon perspektywyXXXI Międzynarodowy Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY 2019 – organizowany z sukcesem od wielu lat znany jest w krajowym i zagranicznym środowisku edukacyjnym jako wydarzenie o najwyższej renomie. Salon adresowany dla absolwentów szkół podstawowych oraz gimnazjów odbędzie się w dniach 5 - 9 marca 2019 r. w okazałych salach wystawienniczych Pałacu Kultury i Nauki, w doskonałym punkcie komunikacyjnym Warszawy.

Marcowy Salon to więcej niż targi – to wielopłaszczyznowe wydarzenie, podczas którego młodzi ludzie mogą nie tylko porozmawiać i zapoznać się z ofertą wystawców, ale również uczestniczyć w rozbudowanym programie spotkań, seminariów i prezentacji, a dla wystawców to znakomita okazja do prezentacji oferty edukacyjnej krajowych i zagranicznych szkół wyższych, szkół policealnych, oferty liceów i techników Warszawy i Mazowsza, instytucji związanych z egzaminami językowymi, szkół językowych, oferty programów stypendialnych, staży i praktyk organizowanych przez pracodawców, oferty wydawnictw edukacyjnych i producentów pomocy naukowych.

Wszyscy goście salonu: młodzież, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół, a także doradcy zawodowi, będą mogli uzyskać kompleksową informację o możliwościach kształcenia na wszystkich poziomach.

bodzio i pulpetBodzio i Pulpet – opis wydawcy

Bodzio spotkał kosmitę. Niemożliwe? Możliwe, możliwe, Bodziowi takie historie przydarzają się non stop. Na szczęście razem z Pulpetem, swoim najlepszym przyjacielem, potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Czy chodzi o akcję Sprzątanie Świata, nieujeżdżony rower, opiekę nad klasowymi roślinkami, czy o organizację meczu Ziemianie kontra Obcy. Jeśli lubicie się śmiać, przeczytajcie tę książkę. Ona jest po prostu fantastyczna! Seria „Poczytam ci, mamo” to bogato ilustrowane książki wyróżniające się dużą czcionką i tematyką bliską dzieciom. Polecamy dla początkujących czytelników!

 fred sie zgubilFred się zgubił! Zaopiekuj się mną – opis wydawcy
Renia jest bardzo szczęśliwa, gdy jamniczka jej ciotki rodzi szczenięta. Rodzice mają dla dziewczynki wspaniałą niespodziankę: będzie mogła zatrzymać jednego z nich dla siebie! Renia od razu wie, którego malca wybrać - decyduje się na ślicznego szczeniaka, którego nazwała Fred.
Renia uwielbia zabawy z Fredem i nie może się doczekać pierwszych długich spacerów. Jednak podczas wycieczki do lasu ciekawska natura Freda bierze górę i piesek ucieka w poszukiwaniu przygód. Niestety gubi się w lesie, jest przerażony i zdany tylko na siebie. Czy jeszcze kiedyś wróci do swojej ukochanej Reni?

 

13 bajek z krolestwa lailonii13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych – opis wydawcy
„Teraz jesteśmy już bardzo starzy. Na pewno nigdy nie dowiemy się, gdzie leży Lailonia, i na pewno nigdy jej nie zobaczymy. Być może jednak ktoś z was będzie miał więcej szczęścia, może komuś uda się trafić kiedyś do Lailonii. Jadąc tam, oddajcie w naszym imieniu kwiatek nasturcji królowej Lailonii i powiedzcie jej, jak bardzo chcieliśmy się tam dostać i jak nam się to nie udało.”
To przedziwne, zaskakujące i napisane z wyjątkowym poczuciem humoru bajki „dla dużych i małych”. Można je odczytywać na wielu poziomach, dzieci odnajdą tu swoją Nibylandię, a dorośli Lailonię.
Tekst uzupełniają piękne ilustracje autorstwa znakomitego grafika Pawła Pawlaka, który również opracował książkę typograficznie. Treść i forma na najwyższym poziomie.

 

 czlowiek w poszukiwaniu sensuCzłowiek w poszukiwaniu sensu – opis wydawcy
To jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu dzieł Freuda. Frankl, więzień Auschwitz, w głębokim i poruszającym eseju opisuje swoje obozowe doświadczenia, by na ich podstawie odkryć najsilniejszy z ludzkich popędów - dążenie do poszukiwania sensu.
W drugiej części tego niezwykłego dzieła autor przedstawia metody psychoterapeutyczne, w tym logoterapię, alternatywną do freudowskiej psychoanalizy formę terapii. "Doktor Frankl, pisarz psychiatra, ma w zwyczaju zadawać jedno pytanie swoim pacjentom cierpiącym z powodu rozmaitych mniejszych i większych dramatów: "Dlaczego nie odbierzesz sobie życia?". W ich odpowiedziach odnajduje zwykle wskazówki, którymi kieruje się w dalszej terapii jeden człowiek trzyma się życia przez wzgląd na dzieci, inny pragnie wykorzystać jakiś talent, jeszcze innego ratują od zagłady wspomnienia, które warto zachować. To właśnie jest cel i wyzwanie, jakie stawia sobie stworzona przez doktora Frankla logoterapia, będąca jego współczesną wersją analizy egzystencjalnej.
Jako długoletni więzień bestialskiej machiny obozów koncentracyjnych poznał smak egzystencji odartej z wszelkiej godności. Jego ojciec, matka, brat oraz żona zginęli w obozach lub znaleźli śmierć w komorach gazowych. Stracił wszystkich najbliższych z wyjątkiem siostry. Czy to możliwe, aby ktoś w jego położeniu, któremu odebrano cały doczesny dobytek i którego ograbiono z wszelkich wartości, cierpiący z głodu, zimna i z powodu brutalnej przemocy, na co dzień obcujący z eksterminacją, mógł uważać życie za coś cennego, zasługującego na to, aby je chronić? Psychiatra, który osobiście doświadczył tak skrajnych przeżyć, jest człowiekiem, którego warto wysłuchać."

 

Trwa nabór uzupełniający do klas 2 - 8
Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi.

Z A P R A S Z A M Y

Nasze propozycje spośród nowości wydawniczych, do których warto sięgnąć podczas feryjnego odpoczynku:
 
s hawkingKrótkie odpowiedzi na wielkie pytania – opis wydawcy

Światowej sławy kosmolog i autor bestsellera nad bestsellerami Krótka historia czasu pozostawił nam swoje odpowiedzi na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie.
Skąd się wzięliśmy? Czy ostatecznie przetrwamy? Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą? W jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła?
Stephen Hawking został uznany za jeden z największych umysłów naszych czasów, a jego heroiczne zmagania z chorobą, odkąd w wieku dwudziestu jeden lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, stanowią trwałe źródło inspiracji dla nas wszystkich.
Zasłynął zarówno z przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej, jak i z nadzwyczajnej umiejętności objaśniania skomplikowanych pojęć w sposób przystępny dla każdego. Uwielbiano go również za szelmowskie poczucie humoru. Bezpośrednio przed śmiercią pracował nad swym ostatnim dziełem – zestawieniem odpowiedzi na „wielkie” pytania, które tak często stawiał, wykraczając poza granice ściśle akademickich badań.
W ostatniej książce Hawking przedstawia poglądy dotyczące najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi ludzkość, oraz tego, jaka przyszłość zarysowuje się przed ziemskim globem.
Każdą część rozpoczyna wprowadzenie pióra wybitnego intelektualisty, który nakreśla swoją własną ocenę wkładu profesora Hawkinga do gmachu naszej wiedzy.

magiczne drzewoMagiczne Drzewo. Czas robotów – opis wydawcy

Powieść z bestsellerowego cyklu „Magiczne Drzewo”
Android stworzył stalowe osy. Każdy, kogo użądlą, zmienia się w robota. Na całym świecie ludzie przeistaczają się w maszyny. Tylko Idalia, Alik, Budyń i mała Julka uciekają przed inwazją os. Muszą odnaleźć magiczny przedmiot, który zmieni roboty z powrotem w ludzi. W pościg za nimi rusza Android i groźny waran. Olbrzymi słoń-robot walczy w ich obronie.
Opowieści „Magicznego Drzewa” są podstawą znanego na świecie cyklu filmowego, nagrodzonego Emmy – telewizyjnym Oscarem – za wyobraźnię, mądrość i humor.

 

nelaNela. Zapiski zoologa – opis wydawcy

„Cześć!

Masz ochotę bliżej poznać pandę, mrówkojada i krokodyla nilowego? Chcesz się dowiedzieć, czemu gepardy nie chowają pazurów? Ciekawi Cię, dlaczego fenek, czyli lis pustyni, ma ogromne uszy?
Świat zwierząt kryje mnóstwo sekretów. W książce Nela. Zapiski zoologa odkryjemy wiele z nich. Poznamy lepiej aż czternaście wyjątkowych zwierząt! Spróbujemy też wspólnie rozwiązać zoologiczne zagadki.
To książka dla prawdziwego tropiciela tajemnic przyrody!” – Nela

marcelekMarcelek – opis wydawcy

Sempe, genialny rysownik i ilustrator Mikołajka, w 1969 r. stworzył historię o Marcelku Kamyczku. Charakterystyczna kreska i subtelny humor od lat zachwycają francuskie dzieci. Historia spotkania dwóch małych chłopców, okazuje się uniwersalną opowieścią o przyjaźni na całe życie.

 

 

 

niezwykle przyjaznieNiezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt – opis wydawcy

Kotu Homerowi brakuje prawdziwego przyjaciela… Postanawia wyruszyć w świat w jego poszukiwaniu.
Najpierw musi się jednak zastanowić, co w przyjaźni jest dla niego najważniejsze. Czy opiekowanie się sobą nawzajem, czy bezinteresowność i pełne oddanie, a może wierność? W swej podróży pozna niezwykłe pary: mrówki i mszyce, rybę podnawkę i rekina, sikorę i drozda, koźlarza babkę i brzozę, zawisaka powojowca i floksa oraz wiele innych stworzeń. Czy znajdzie bratnią duszę?
Emilia Dziubak w piękny sposób łączy opowieść o przyjaźni z ciekawostkami z życia zwierząt i roślin.

zwiadowcyZwiadowcy. Tom 14. Pojedynek w Araluenie – opis wydawcy

14. tom z bestsellerowej serii fantasy

Polscy czytelnicy, podobnie jak przy poprzednim tomie, będą mogli jako pierwsi na świecie zapoznać się z nowymi przygodami uwielbianych bohaterów.
Król Duncan i jego córka, księżniczka Kasandra, są uwięzieni w południowej wieży zamku Araluen. Daleko na północy niewielki oddział Sir Horace’a oraz dowódca Korpusu Zwiadowców Gilan tkwią w starym forcie oblężonym przez Klan Czerwonego Lisa. Młoda zwiadowczyni Maddie musi dotrzeć do drużyny Czapli i przekonać jej przywódcę Hala, by ruszyli na pomoc Horace’owi i Gilanowi.
Wydawana od 2009 roku seria o przygodach zwiadowcy Willa oraz jego mistrza Halta cieszy się niesłabnącą popularnością wśród coraz to nowych czytelników. Pierwszy tom sprzedał się w ponad 150 tysiącach egzemplarzy, fani organizują kolonie pod szyldem Zwiadowców, a fanpage Zwiadowcy liczy ponad 30 tysięcy fanów. Seria składa się z 14 woluminów, autor napisał też dwa tomy prequelu.

Podstawowym celem naszej świetlicy jest zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa i opieki oraz stworzenie odpowiednich warunków do odpoczynku, nauki, odrabiania prac domowych, zabawy, oraz rozwijania zainteresowań i zdolności.

Wychowawcy świetlicy dbają również o właściwe kształtowanie nawyków oraz zasad kultury życia codziennego, umiejętności współdziałania w grupie i właściwej postawy.

Zajęcia w naszej świetlicy są prowadzone w oparciu o roczny plan pracy, według tematów zaplanowanych na poszczególne miesiące. Obejmują tematy dotyczące najbliższego otoczenia, domu, rodzin, szkoły kolegów, wiary oraz szkolnego programu "Wychowanie w wartościach". Zajęcia wzbogacają wiadomości, rozwijają indywidualne zainteresowania, kształtują umiejętności wypowiadania się, wdrażają dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania obowiązujących w szkole, do słuchania, do rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Uwzględniają również tematykę nawiązującą do dni uroczystych i świątecznych.

Do świetlicy przyjmowane są dzieci na prośbę rodziców lub opiekuna prawnego po wypełnieniu kart zgłoszeń.

Świetlica zaczyna się po zakończonych zajęciach lekcyjnych i trwa do godziny 18:00.

Uchylimy rąbka tajemnicy, bez wdawania się w szczegóły:

  • Walentynki
  • Bal karnawałowy
  • Kampania „Włącz prawdziwe życie”
  • Gra szkolna o Żołnierzach Wyklętych
  • Początek wiosny
  • Zbiórka darów dla Domu Samotnej Matki w Chyliczkach
  • Kolejny kiermasz ciast
  • Zbiórka książek dla szpitali (jeśli ruszy ogólnowarszawska akcja 2019)
  • Zawody sportowe
  • Biało - czerwona szkoła z okazji 3 - go maja

Od ostatnich wyborów samorządowych minęło pół roku. W tym czasie nie próżnowaliśmy. Oto akcje i wydarzenia, którym poświęcaliśmy nasz czas:

  • Kampania i wybory. Pod koniec września szkoła oplakatowana była wizerunkami i obietnicami wyborczymi kandydatów na przewodniczącego samorządu uczniowskiego GIM. Gdy młodzież z klas III zadecydowała, że reprezentować ich będzie w tym roku Zuzia Nawotczyńska, rozpoczęła się kampania szkoły podstawowej. Tu wygrała Emilka Różycka. Dziewczyny bardzo konsekwentnie realizują złożone przed wyborami obietnice, sypią pomysłami, a opiekunowie są im bardzo wdzięczni, bo na pewno będą mieli co wpisać do sprawozdania na koniec roku szkolnego...
  • Dzień Edukacji Narodowej. Potocznie nazywany jest „dniem nauczyciela”, dlatego przedstawiciele samorządu mieli pierwsze zadanie do wykonania – złożyć życzenia swoim nauczycielom i Dyrekcji.
  • Gra szkolna z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysł był dwóch szkolnych historyczek, ale w wykonaniu go pomagał dzielnie samorząd, przygotowując listę tematów i kontrolując przygotowane stacje.
  • Kiermasz polskich ciast. Podczas „Tygodnia dla Niepodległej” oba samorządy zorganizowały kiermasz typowo polskich ciast, a więc szarlotek, serników, pierników itp. Uczniowie ciasta dostarczyli do szkoły, pokroili, ustawili, zareklamowali, sprzedali, umyli blachy i inne naczynia, podliczyli dochód z akcji, a pieniądze przekazali Dyrekcji, by ta wpłaciła je w imieniu naszych uczniów na konto Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. Cel tej zbiórki wybrały nasze przewodniczące.
  • Plakaty reklamujące zbiórkę darów dla Żółkwi. To już nasza działalność przedświąteczna. Dyrekcja KZE co roku organizuje w szkole zbiórkę darów dla dzieci z polskiej parafii na Ukrainie: artykuły piśmiennicze i plastyczne, słodycze, zabawki. Postanowiliśmy pomóc w akcji, przygotowując i wieszając ręcznie wykonane plakaty zachęcające do przynoszenia darów.
  • Kampania „Bezpieczni w sieci”. Nasze plakaty, nawiązujące do ogólnopolskiej akcji profilaktycznej, miały uzmysłowić uczniom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w sieci. W przygotowaniu kampania „Włącz prawdziwe życie”…
  • Konkurs na najbardziej świąteczną salę. Samorząd realizował ten projekt już rok temu, w tym roku nie mogło go zabraknąć w naszym kalendarzu. Tydzień przed Świętami uczniowie mogli zacząć wspólnie dekorować swoją salę lekcyjną, uwzględniając oczywiście katolicki charakter naszej szkoły. Niektóre klasy wykazały się fantazją, inne postawiły na klasyczne rozwiązania. Nie było klasy, która nie włączyłaby się do zabawy. Szkoła przed Bożym Narodzeniem wyglądała pięknie. Pięć komisji obejrzało i oceniło sale, przyznając pierwsze miejsca klasie 5b i klasie IIId gim. Nagrody i dyplomy pamiątkowe otrzymali jednak wszyscy, bo nie o same dekoracje tu chodzi. Podczas przerw grupka uczniów ubierała plastikową choinkę, inni wieszali gazetkę, jeszcze inni smarowali okna na biało lub coś przyklejali do szyb. Musieli zgodnie współpracować i wspólnie spędzać ten czas. Więc wszyscy wygrali.
  • Kiermasz ozdób świątecznych. Samorząd ich nie zrobił, ale samorząd pomagał w ich sprzedaży 18 grudnia, a potem policzył pieniądze, które udało się zebrać.
  • Uczniowskie kolędowanie. Z taką propozycją wystąpiła Emilka Różycka, przewodnicząca samorządu SP, bardzo ładnie to zresztą uzasadniając. 7 stycznia uczniowie klas 4 - 8 mieli więc okazję po raz pierwszy spotkać się na sali fioletowej i z pomocą programu karaoke razem zaśpiewać najpiękniejsze polskie kolędy. Było głośno i wesoło, więc chętnie powtórzymy to za rok.
  • Skrzyneczka życzliwości. Lub „Happy box”, jak projekt ochrzciła jedna z klas gimnazjum. Przed Świętami każda klasa miała przygotować ładne, świątecznie ozdobione pudełko, działające jak skrzynka na listy. Myśl przewodnia jest taka: jeśli chcesz kogoś przeprosić lub powiedzieć coś miłego, a nie masz odwagi, napisz to i wrzuć kartkę do skrzyneczki. Dyżurni zadbają, żeby Twoje słowa trafiły do adresata. „Lubię Cię”, „Miłego dnia!”, „Fajnie, że jesteś”, „Przepraszam”. Masz własny pomysł i osobę, do której chcesz napisać? Skrzyneczki działają do ferii zimowych.
  • Gazetki z wartościami. Samorząd SP pilnuje przez cały rok szkolny, żeby w klasach 4 - 8 terminowo pojawiały się gazetki ścienne z kolejnymi wartościami, przypisanymi do każdego miesiąca. Gazetki oceniane są w skali 0 - 2, a wyniki konkursu ogłaszamy w czerwcu.

W naszej szkole działa też oczywiście Samorząd Uczniowski. Uściślając – nawet dwa: samorząd SP dla klas 4 - 8 szkoły podstawowej i samorząd gimnazjum dla ostatniego rocznika naszych gimnazjalistów. Co roku podczas sierpniowej rady Dyrekcja typuje spośród nauczycieli dwóch opiekunów samorządu. W roku szkolnym 2018/2019 są to: pani Katarzyna Strumińska dla szkoły podstawowej i pan Kamil Słomiany dla gimnazjum.   

We wrześniu, już po wyborach samorządowych w klasach, opiekunowie ogłaszają termin i zasady wyborów do samorządu szkolnego. Kandydaci, którzy często są jednocześnie gospodarzami swoich klas, przygotowują plakaty i ulotki wyborcze z propozycją własnego programu. Zobowiązują się tu np. organizować konkursy i dyskoteki, losować szczęśliwy numerek. Takich kampanii mogą nam pozazdrościć prawdziwi politycy – u nas odbywa się to bardzo spokojnie i grzecznie. W głosowaniu może wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły, nie trzeba się legitymować. Klasy 4 - 8 głosują oddzielnie, klasy gimnazjalne oddzielnie. Opiekunowie komisyjnie zliczają głosy i informują o wynikach. Tegorocznymi przewodniczącymi samorządów są: Emilka Różycka z klasy 8b SP i Zuzia Nawotczyńska z klasy IIId Gim. W samorządzie szkoły podstawowej do pomagania Emilce zobligowani są gospodarze klas, natomiast w gimnazjum Zuzię wspierają uczniowie, którzy jako kandydaci w wyborach uzyskali mniej głosów.

Spotkania samorządów odbywają się zwykle odrębnie, na polecenie opiekunów lub z inicjatywy przewodniczących. Razem obradujemy, gdy chcemy zorganizować coś wspólnie. Działania obu samorządów są w dużym stopniu spontaniczne. Na początku roku opiekunowie ustalają razem, jakie akcje i wydarzenia na pewno chcą uwzględnić w szkolnym kalendarzu. O tym, co się jeszcze będzie działo, decydują już sami uczniowie, zgłaszając na bieżąco pomysły przewodniczącym lub opiekunom. Jeśli pomysł jest możliwy do zrealizowania, wcielamy go w życie. I tak z inicjatywy uczniów mamy poniedziałki bez mundurka, wspólnie kolędowaliśmy, zorganizowaliśmy kiermasz ciast.

Zadania i cele samorządu uczniowskiego KZE:

  • organizowanie konkursów i zawodów dla uczniów naszej szkoły
  • działalność charytatywna
  • przeprowadzanie kampanii społecznych
  • opiniowanie na prośbę Dyrekcji różnych planów, propozycji
  • integrowanie uczniów
  • kształtowanie postawy obywatelskiej

Jako opiekunowie samorządów potwierdzamy – warto oddać głos i inicjatywę dzieciom i młodzieży. Mogą „przemeblować” szkołę po swojemu, uatrakcyjnić 10 miesięcy nauki, uczą się też współpracy, odpowiedzialności, asertywności.

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

niniejszym wpisem inaugurujemy nowy cykl, który będziemy prezentować na naszej stronie internetowej, czyli DESKI TEATRALNE.

Pod takim hasłem publikować będziemy propozycje repertuarowe warszawskich teatrów na poszczególne miesiące. Postaramy się, aby opisywane sztuki, były skierowane do różnego wieku i żeby każdy, zarówno mały, jak i całkiem duży widz, mógł znaleźć jakąś ciekawą propozycję dla siebie.

Zachęcamy do śledzenia cyklu na stronie i korzystania z propozycji stołecznych teatrów.

 

Egzamin ósmoklasisty - informacje dla rodziców i uczniów

Egzamin ósmoklasisty - wytyczne sanitarne

Kochani!
Okres świąteczny to doskonały moment na nadrobienie zaległości czytelniczych. Książka to zawsze dobry pomysł na prezent. Zachęcamy do spędzania urokliwych wieczorów z lekturą przy świetle lampek choinkowych, z kubkiem pysznej herbaty w towarzystwie aromatu korzennych przypraw. Na takie chwile wytchnienia czekamy przez cały rok, zatem korzystajmy!

Oto kilka podpowiedzi, po co warto sięgnąć w ten niezwykły czas:

Od 2013 roku mamy w naszej szkole kaplicę. Gdy na Eucharystię przyjdzie trzydzieści osób, jest ciasno, zatem nie jest duża, trudno jednak zaprzeczyć, że naprawdę piękna. Tabernakulum jest ozdobione wizerunkiem Ducha Świętego w postaci gołębicy, ołtarz przedstawia Pana Jezusa siedzącego przy stole z uczniami w Emaus. Na ścianach widzimy ikony: Jezusa Miłosiernego, Matki Bożej Elekcyjnej, św. Michała Archanioła, św. Jana Pawła II. Jeden z witraży przedstawia Pana Jezusa błogosławiącego dzieci, a drugi małego Zbawiciela w Nazarecie z Maryją i Józefem. W oświetlonej niszy stoi figurka Niepokalanej. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przychodzą na Eucharystie w czwartki o 7.30 (z wyjątkiem adwentu, gdy w Kościele są roraty). Odprawia je Ksiądz Dyrektor, a na gitarze gra Pani Barbara Jurczyk. Zwykle to uczniowie czytają lekcje i śpiewają psalm. Atmosfera tej modlitwy jest niepowtarzalna. Po siódmej lekcji chętni przychodzą na koronkę do Bożego Miłosierdza. Czasem mamy w kaplicy drogi krzyżowe, różaniec, liturgie Słowa Bożego. Podczas przerw uczniowie (i nie tylko) przychodzą do Pana Jezusa na krótkie nawiedzenie. Młodsze dzieci przychodzą czasem do kaplicy z katechetami, co może mieć taki skutek, że gdy wejdziecie tam po nich, znajdziecie leżącego na klęczniku pluszowego królika… Tak, w kaplicy można się zetknąć z Życiem nadprzyrodzonym i porozmawiać z najważniejszą Osobą w naszej szkole.

Początek strony