fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

norwid10 listopada br. w naszej szkole odbyły się apele przygotowane przez uczniów dla upamiętnienia Odzyskania Niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku.
Przedstawienia zostały przygotowane zarówno przez uczniów młodszych, jak i starszych.
Klasy 5 - 8 oglądały program artystyczny przygotowany przez reprezentantów klasy 7a i 8a pod kierunkiem p. Martyny Kaczmarskiej. Świętowanie i upamiętnianie odzyskania niepodległości, stało się pretekstem do zaprezentowania bardzo trudnej, intelektualnej poezji jednego z naszych wieszczów narodowych - Cypriana Kamila Norwida.
Wybór poezji tego artysty totalnego był spowodowany tym, iż Norwid całe swoje życie i działalność artystyczną podporządkował sprawom narodowym - Ojczyźnie, która była dla niego najwyższą wartością. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, iż Norwid będzie jednym z literackich patronów roku 2021. W bieżącym roku obchodzimy bowiem 200 - lecie urodzin poety.
Oprócz fragmentów poezji, poematów i traktatów, uczniowie przybliżyli najważniejsze daty z życia Norwida, a także dokonali pogłębionej analizy jego dzieł ujmując jednocześnie sprawy kluczowe dla Polski.
Mamy nadzieję, iż po zaprezentowanej inscenizacji, każdy spośród grona naszych uczniów będzie już pamiętał słowa wieszcza mówiące, że: "Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek".
Apel uświetnili swymi muzycznymi występami Julia Piśko, która zaśpiewała "Białe róże" oraz nasz absolwent - Mateusz Brzozowski grający dla nas patriotyczne pieśni. Młodzież wsparła także p. Barbara Jurczyk, która nadała ton pieśniom i sprawiła, że także osoby obecne na widowni zostały włączone w apel poprzez wspólny śpiew.
Punktualnie o 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy, rozpoczynając tym samym radosne świętowanie długiego weekendu poświęconego Niepodległej.

Początek strony