fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

sybir4 listopada br. klasy ósme wraz panią Dyrektor, p. Magdalena Żołek, p. Martyną Kaczmarską i ks. Rafałem Łaskawskim, odwiedziły Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jest to nowy obiekt, który robi duże wrażenie już samą bryłą - siedziba muzeum to jeden z przedwojennych magazynów wojskowych, bezpośrednio przylegającym do bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego. W latach 1940–1941 oraz w 1944 roku tu właśnie Sowieci ładowali do wagonów mieszkańców Białostocczyzny, aby deportować ich na Sybir. Stąd w 1943 roku Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince Żydów z białostockiego getta.
Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiadamy o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych. Mówimy także o tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów. Łączymy wyniki badań i narrację historyków ze wspomnieniami uczestników i świadków zdarzeń. Pokazujemy ogromne emocje ukryte w zwykłych na pozór przedmiotach, przenosząc zwiedzających w niezwykłą krainę – tajemniczy, piękny, a jednocześnie okrutny i bezwzględny Sybir.
Bez wątpienia to miejsce na długo zapadnie w naszej pamięci. Wiedza o minionych dziejach Polski i świata jest zwłaszcza dziś, kluczową kwestią dla młodych pokoleń, dlatego już planujemy kolejne wycieczki.

Początek strony