1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

3ab cmentarzW dniu 16 listopada br. uczniowie klasy 3a i 3b pamiętając, że miesiąc listopad jest w sposób szczególny poświęcony zmarłym, wybrały się na Cmentarz Powązkowski.
Pani przewodnik oprowadziła nas zarówno po części cywilnej jak i wojskowej oraz zapoznała  z ich historią. Dzięki niej dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy oraz zobaczyliśmy zabytkowe miejsca.
Najpierw pani przewodnik opowiedziała nam historię cmentarza. Stąd wiemy, że powstał on w 1790 roku i jest najstarszym cmentarzem w Warszawie. Podczas zaborów był miejscem, gdzie kultywowano język polski.
Później zobaczyliśmy kościół rzymskokatolicki św. Karola Boromeusza. Został wybudowany w 1793 roku. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do katakumb. Spoczywają tam prochy zabitych w obozach koncentracyjnych. Poza tym, mieliśmy okazję zobaczyć grób Czesława Niemena, Marii Kownackiej i wielu innych znamienitych osób. Następnie przeszliśmy się po Alei Zasłużonych. Znajduje się tam m.in. grób pisarza i laureata nagrody Nobla - Władysława Reymonta.
Na Cmentarzu Woskowym pochyliliśmy się nad grobami tych, którzy zginęli za Ojczyznę. Odmówiliśmy modlitwę za ich dusze i zapaliliśmy znicze.

Początek strony