1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

apel 69 listopada w naszej Szkole odbyły się aż trzy apele z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Apel dla uczniów z klas 4a, 4b, 4c, 5a i 5b przygotowali ich starsi, „zaprawieni w boju” koledzy z klasy 6 – bez literki, bo jedynej. Młodzi artyści odczuwali lekką tremę i podczas próby generalnej mówili i śpiewali, jakby zapomnieli o śniadaniu. Ta niemoc twórcza opuściła szóstoklasistów, gdy stanęli na scenie, naprzeciw publiczności i Dyrekcji w pełnym składzie.

 

Treść występu – klasyczna. Szóstoklasiści przypomnieli słuchaczom, w jaki sposób Polska utraciła niepodległość w XVIII wieku, jak Polacy walczyli o wolność i zachowanie własnej tożsamości przez cały wiek XIX, wreszcie jak narażali życie na frontach I wojny światowej, licząc na cud. Pojawiły się znane postacie historyczne: Józef Piłsudski z bujnym wąsem, bardzo poważny Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski o artystycznie zmierzwionych włosach. Narrację uzupełniły wiersze patriotyczne, których treść należy jak najczęściej przypominać młodzieży i pieśni, odśpiewane wspólnie przez występujących i publikę.
Ostatnim elementem apelu klasy 6 było przypomnienie przysięgi „Małego Patrioty”, by Dyrekcja mogła rozdać patriotyczne wpinki uczniom klas czwartych i „nowym” uczniom pozostałych klas.

Początek strony