Radość jest ostatnim tematem w bieżącym roku szkolnym. Perspektywa wakacji i końca roku szkolnego zarówno uczniom jak i rodzicom nasuwa swobodniejsze i milsze myśli. Radość łączy się nie tylko z różnego rodzaju sukcesami szkolnymi, ale i z zadowoleniem z bycia razem z rówieśnikami, atmosferą w klasie, w domu, zadowoleniem z samego siebie.

Tematy szczegółowe:

1. Radość z samego siebie.
    Co to oznacza? Na pewno akceptację tego, że istniejemy, że mamy określone zdolności, które możemy użyć dla dobra innych, że możemy osiągnąć wymarzone cele.
    Propozycje dla rodziców: Okaż zadowolenie z jakiegoś osiągnięcia swojego dziecka, zwłaszcza, jeśli włożyło w nie wiele trudu. Zwróć uwagę na to, z ilu jeszcze sytuacji można być zadowolonym.

2. Relacje z innymi osobami i otoczeniem dają mi radość.
    Propozycje dla rodziców: Ucz swoje dziecko omijać drażliwe sytuacje, unikać konfliktów lub konstruktywnie je rozwiązywać (obie strony powinny być choć częściowo być zadowolonymi). Pokaż, co to jest kompromis .

3. Radość w kontaktach z Bogiem.
    Bóg jest ponad naszymi wyobrażeniami, ale też jeśli zawołamy do Niego z głębi naszego serca odpowiedź przyjdzie w zdarzeniach codziennych. Uczmy się komunikacji z serca, komunikacji z Nim.
    Propozycje dla rodziców: Jeśli masz trudną sytuację, skup się na Bogu, pomyśl o Nim, porozmawiaj z Nim słowami modlitwy lub własnymi, posiedź w ciszy i czekaj na odpowiedź. Bądź cierpliwy. Odpowiedź nadejdzie. Naucz swoje dziecko zwracania się o pomoc do Boga. Jest to najtrwalsze zabezpieczenie na przyszłość.

Alicja Dzwonkowska