fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

Przyjaźń jest wyjątkową relacją między ludźmi. To nie tylko osobista sympatia, ale też otwarcie się na innego człowieka, na jego potrzeby, to chęć rozumienia go w każdej okoliczności życiowej. Opiera się na wzajemnym zaufaniu, solidarności i gotowości do bezwarunkowej pomocy. Prawdziwa przyjaźń wpływa na naszą osobowość pozytywnie. Daje nam możliwość do eliminowania uprzedzeń, nienawiści, nieczułości, zazdrości i działań egoistycznych. Mamy szansę wykazywać się postawą pełną empatii i zrozumienia.
Przyjaciel to ktoś, kto nadal wierzy w ciebie, choć nikt inny nie wierzy, łącznie z tobą samym; słucha, chociaż słuchał tego już wiele razy; jest przy tobie, gdy ci się nie układa i nigdy nie mówi: a nie mówiłem?; pomaga ci pozbierać i skleić to, co stłukłeś” - Albert Camus

W tym miesiącu skupimy się na następujących tematach szczegółowych:

  1. Jestem w przyjaźni z samym sobą.

    „Nie można być przyjacielem dla kogokolwiek, nie będąc przyjacielem dla siebie” - Eleonora Roosevelt

    Zaprzyjaźnienie się z sobą wymaga akceptacji siebie samego. Każdy z nas ma różne tendencje, cechy, nawyki, które nie zawsze są dobre lub nie zawsze podobają się nam. Jednak świadomość ich posiadania jest punktem wyjścia do zmiany. Nasze ciało, umysł, zmysły możemy użyć w dobrym lub złym celu. Możliwość wyboru, to jest przywilej człowieka. Pokazujmy dzieciom, w jaki sposób dokonywać dobrych wyborów, ukazując ich konsekwencje.
    Propozycje dla rodziców: wspólnie z dzieckiem zastanówmy się nad działaniami, które będą świadczyły o tym, że jestem przyjacielem dla siebie samego. Jeśli przygotowuję się do lekcji, to jestem przyjacielem; jeśli oglądam niewłaściwe filmy, to wpuszczam niedobre sceny, słowa do własnego umysłu i w rezultacie jestem dla siebie nieprzyjacielem. Być przyjacielem dla siebie to również akceptacja siebie jako uczennica lub uczeń.

  2. Otwieram się na przyjaźń z innymi.
    „Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość” - Autor nieznany
    „Prawdziwym przyjacielem jest ten, dzięki któremu staję się lepszy” - Jan Paweł II
    „Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia, ale ich działanie jest naprawdę wielkie” - Matka Teresa
    „Nieszczerość jest wrogiem każdej przyjaźni” - Św. Augustyn
    „Egoizm jest trucizną przyjaźni”

    Dobrze jest mieć takie osoby, z którymi możemy rozwijać relacje przyjacielskie. Jeśli dzieci widzą, że ich rodzice mają przyjaciół, w naturalny sposób uczą się przyjaznych postaw wobec innych ludzi.
    Propozycje dla rodziców: Porozmawiam o tym, co wzmacnia przyjaźń, a co osłabia.

  3. Przyjaźń Bogiem.
    Z doświadczenia wiemy, że przyjaźnie pomiędzy ludźmi różnie kończą się, ale przyjaźń z Bogiem jest zawsze niezawodna. Jest swoista polisa na życie. Niezależnie na jakim poziomie jesteśmy, w jakim miejscu Bóg zawsze jest gotowy do przyjaźni z nami. Często człowiek nie jest chętny do tego typu relacji, przeszkadza mu własne ego.
    Propozycje dla rodziców: porozmawiam z dzieckiem, co oznacza zaprzyjaźnić się z Bogiem. To nic innego jak zaufać Jemu, wsłuchiwać się w Jego głos, Jego słowa. Jeśli Jego słowa są dla nas drogowskazem, są ważne dla nas, wtedy okazujemy gotowość życia w przyjaźni z Bogiem.

Alicja Dzwonkowska

Początek strony