fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg
Rozpoczynamy rok kalendarzowy refleksją nad piękną cechą ludzką jaką jest uprzejmość. Jest ona aspektem miłości i wyrazem dobrego, taktownego zachowania. Człowiek uprzejmy zwraca uwagę na to, by swoim zachowaniem nie urazić kogoś, aby nie naruszyć dobre obyczaje. Tę wartość można realizować jedynie w relacjach z innymi osobami. Uprzejmość jest niezbędnym elementem dobrego stylu życia i wnosi łagodność, delikatność, szacunek dla ludzi, wrażliwość na ich potrzeby, tworzy bezpieczną i przychylną atmosferę  do rozmów i współpracy. Umożliwia otwarcie się na innych, motywuje do wysiłku, daje nadzieję i przemienia nasze serca, czyniąc je wolnymi i lepszymi. Uprzejmość przejawia się nie tylko w życzliwych i grzecznych słowach, pozdrowieniach, ale również w postawie, spojrzeniu, mimice i gestach.
Uprzejmość jest w szczególny sposób związana nie tylko z kulturą osobistą ,ale również z kulturą rozumianą szerzej, bowiem zadaniem kultury jest wzmacnianie moralności i zasad etycznych, podkreślanie godności ludzkiej, a nie tak jak obecnie wyrażanie oryginalności i przekraczanie granic dobrego smaku i dobrych obyczajów.

Tematy szczegółowe:
  1. Uprzejmość w szkole jest moim stylem.
    Jest to trudne zadanie nie tylko dla uczniów. Życie szkolne pełne jest wrażeń i dobrych i złych. Są dni lepsze i dni gorsze. Są konflikty, osoby za którymi nie przepadamy. I właśnie to jest wielkim wyzwaniem, by mimo wszystko zachować klasę, nie dać się sprowokować, nie używać wulgaryzmów.
    Zadanie dla rodziców: rozmawiać z dziećmi bez pośpiesznego ich osądzania. Pamiętaj: „Zawsze ilekroć milkniesz, by wysłuchać innych, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”  - Matka Teresa.

  2. Jestem uprzejmy w rodzinie.
    W rodzinie zachowujemy się inaczej niż w pracy czy szkole. W domu opadają z nas maski, pojawiające się sytuacje prowokują i zmuszają nas do ukazania naszych emocji. Pod ich wpływem padają często słowa, które ranią i w efekcie mogą nas od siebie oddalać. Dlatego tak ważne jest, aby nawet po gwałtownych wydarzeniach, przejść do wyjaśnienia, przebaczenia i wciąż zaczynania na nowo, z łagodnością i zrozumieniem.
    Zadanie dla rodziców: nauczyć się zostawiać sprawy związane z zewnętrznym światem i zwrócić uwagę na to, w jaki sposób odnoszę się do swoich dzieci. „Również w udzielaniu nagan trzeba być miłym i grzecznym” - Ojciec Pio.

  3. Bóg chce od nas wzajemnej uprzejmości.
    „Miłuj bliźniego swego, jak siebie samego… Miłuj nieprzyjaciela”- słowa z Ewangelii niech staną się kluczem do radzenia sobie z codzienną rzeczywistością związaną z kierowaniem i wychowywaniem dzieci, ponieważ zawierają głęboką mądrość serca, tak potrzebną dla naszej duszy. Pamiętajmy, że uprzejmość jest wyrazem miłości.
    Zadanie dla rodziców: porozmawiać z dzieckiem na wspomniany temat. Spróbować zrozumieć trudności w realizowaniu tych zasad, może warto coś podpowiedzieć lub podzielić się doświadczeniem.

Alicja Dzwonkowska

Początek strony