Listopad to miesiąc zadumy, refleksji nad przemijaniem, wspomnień oraz oddawania czci tym, którzy tak umiłowali pokój, a w efekcie wolność, że bez wahania poświęcili swoje życie. Pokój w kraju i na świecie jest niezbędnym warunkiem rozwoju i wzrastania narodu i każdego z nas oddzielnie. Obecnie jest to w dalszym ciągu wartość deficytowa. Nie ma pokoju na świecie, są tylko jego części. Nie ma pokoju w nas, jesteśmy szarpani przez wykorzystywanie jednych przez drugich, bogatsi chcą być bardziej zamożni, chciwi są ciągle nienasyceni. Nie potrafimy opanowywać swoich emocji, często działamy pod ich wpływem komplikując relacje z innymi. Jesteśmy w niewoli złych nawyków, z których nie wiemy jak zrezygnować lub brakuje nam determinacji. To wszystko powoduje, że marzenie o życiu w spokoju oddala się. Niemniej warto choć na trochę zatrzymać się nad tą wartością.
A oto tematy do refleksji:
-
Pokój w nas samych. Emocje.Z doświadczenia wiemy, że to właśnie silne emocje powodują, iż nie możemy utrzymać długo pokojowego nastawienia. Denerwuje nas otoczenie, warunki w jakich jesteśmy, to, że dzieci nie słuchają nas, nie spełniają naszych oczekiwań itp. Jest tysiące powodów, by być niespokojnym. I chociaż wiemy, że swoimi postawami, uczuciami wpływamy na najbliższe otoczenie, a zwłaszcza na dzieci, to zapominamy o tym na co dzień.
Dlatego zadaniem dla rodziców niech będzie wybranie takiej sytuacji denerwującej, pomyślenie o niej, zaplanowanie spokojnej reakcji i zastosowanie jej przy najbliższej okazji. Potem można powiedzieć o tym swojemu dziecku, jak można się zmienić. To będzie najlepszy i najbardziej wiarygodny dla niego przykład. (więcej informacji o emocjach było zawartych w moim wcześniejszym artykule „Emocje”) -
Pokój wokół nas. Relacje i konflikty oraz sposoby ich rozwiązywania.
Pokoju nie możemy nikomu podarować w prezencie, ale wzajemnie wpływamy na jego doświadczanie. Inaczej czujemy się przebywając z osobą wzburzoną a inaczej z osobą o pokojowym nastawieniu. Wówczas wszystko staje się prostsze, jaśniejsze i łatwiejsze do pokonania. Ważne jest być uważnym i nie prowokować wyzwalania się trudnych relacji, rozwiązywać konflikty tak, by obie strony były chociaż w części usatysfakcjonowane. Oczywiście granicą jest niekrzywdzenie i poczucie sprawiedliwości.
Zadaniem dla rodziców jest pomóc dziecku rozwiązać chociaż jeden wybrany konflikt i porozmawiać o tym. -
Pokój w kraju i na świecie.
Pokój w kraju jest najbardziej drogocenną wartością dla nas jako narodu. Wychowanie w miłości do ojczyzny, w gotowości do brania odpowiedzialności, do stawania się uczciwym obywatelem gwarantuje w przyszłości dobrobyt kraju. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat zapoznawać z historią kraju i jego kulturą oraz tym co jest najlepsze dla narodu polskiego, jaki powinien być obywatel tego kraju.Zadanie dla rodziców: zapoznam swoje dziecko z wybranymi, patriotycznymi postawami bohaterów narodowych.
Alicja Dzwonkowska