Terminarz rekrutacji do Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi na rok szkolny 2023/2024
Oddział przedszkolny i klasy pierwsze:
Tradycją szkoły jest, że najmłodsi nasi uczniowie organizują z wychowawcami spotkanie dla Babć i Dziadków z okazji ich święta. W styczniowe popołudniu klasa 0b przedstawiła swoim dziadkom inscenizację znanego wiersza JulianaTuwima " Rzepka". Występ urozmaicony był śpiewem i tańcem naszych najmłodszych. Po przedstawieniu Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na kawkę i ciastko do "kawiarenki". Tam mogli posłuchać życzeń jakie przygotowały dla nich kochane wnuczęta. To było bardzo miłe spotkanie.
W miniony wtorek odbyły się ostatnie już zajęcia z cyklu "Wynalazki, które zmieniły świat" prowadzone przez przedstawicieli Fundacji Nauk Ścisłych. Zapraszamy do oglądania zdjęć wykonanych podczas lekcji dotyczących pisma, druku oraz transportu. Ciekawym doświadczeniem było móc zapisać swoje imię gęsim piórem oraz spróbować wywiercić dziurę w desce nie przy użyciu wiertarki, a zupełnie innego przyrządu!
Szkolny regulamin Ogólnopolskiego konkursu na opowiadania o tematyce olimpijskiej im. Jana Parandowskiego
Udzielenie komuś pierwszej pomocy przedmedycznej jest naszym obywatelskim, ale nade wszystko ludzkim obowiązkiem. Warto o tym pamiętać i zdawać sobie z tego sprawę. Najstarsi uczniowie naszej szkoły w dniu 26 stycznia uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy z wykwalifikowanym ratownikiem, który na fantomach - osoby dorosłej i dziecka, pokazywał, jak należy się zachowywać w różnych sytuacjach zagrożenia życia.
Uczniowie byli zaangażowani i zainteresowani zajęciami. Odpowiedzialnie podeszli do wykonywania ćwiczeń.
20 stycznia br. odbył się już czwarty z kolei występ klasowy zorganizowany w ramach Roku Romantyzmu obchodzonego w naszej szkole. Tym razem zaprezentowała się klasa 5a przygotowana pod kierunkiem p. Beaty Iwaniuk i p. Eweliny Wieczorek.
Występ okazał się niezwykle różnorodny, bowiem oprócz prezentacji multimedialnej, mogliśmy też zobaczyć krótkie przedstawienie, wysłuchać piosenki, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wiersza.
W przygotowaniu dekoracji pomogła klasa 6. Każdy uczeń po występie mógł podejść do samego Słowackiego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wieszczem.
Bardzo dziękujemy naszym aktorom i już dziś zapraszamy na kolejne występy.
7 stycznia odbyły się dwa spotkania opłatkowe dla rodzin klas 5 - 8 i 0 - 4. Było to okazją do odśpiewania wielu kolęd, złożenia sobie życzeń, a także obejrzenia dwóch wspaniałych przedstawień na temat Bożego Narodzenia. Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli uświetnić te znakomite wydarzenia.
W sobotę, 10 grudnia br. w naszej szkole zorganizowaliśmy spotkanie mikołajkowe dla wiernych z Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Parafii św. Wawrzyńca.
Dla najmłodszych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji i podarków. Imprezę rozpoczęliśmy od wspólnej nauki śpiewu wraz z zespołem Serafinki i Vibrato. Nasze uczennice z klas siódmych i ósmych malowały buźki naszym milusińskim w różne świąteczne, zabawne wzory. Można było przeobrazić się w reniferka, bałwanka, śnieżynkę i wiele innych postaci.
Następnie dzieci wzięły udział w konkurencjach sportowych - mogły pokonać specjalnie w tym celu przygotowany tor przeszkód, a na mecie udekorować choinkę.
Gdy sportowe emocje opadły, zebrani goście mogli obejrzeć specjalnie na ten dzień przygotowane przedstawienie o tematyce mikołajkowo - bożonarodzeniowej. Spektakl został przygotowany przez uczniów klas 6 - 8. "Niespodzianek czas", bo taki tytuł nosiła inscenizacja, opowiadała o kwestiach ważnych w święta, ale w ogóle w życiu. Bohaterami opowiedzianej historii były dziewczynki - Majka i Gosia, które mimo odmiennej sytuacji bytowej, zaprzyjaźniają się. Perypetie dziewczynek komentują Śnieżynki i nieco niezdarny Bałwanek. Intrygantem okazuje się... Święty Mikołaj.
Przedstawienie wywołało wśród dzieci wiele emocji, ale największą radość przyniosła długo wyczekiwana wizyta Świętego Mikołaja. Można było zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie, a za dobre słowo i uśmiech, Mikołaj odwdzięczał się prezentami.
Mamy nadzieję, że zapoczątkowaliśmy nową tradycję i że takie spotkanie, stanie się stałym wydarzeniem w życiu parafii i szkoły.
Zatem, do zobaczenia!
XX Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej
„Usłysz Panie, moje słowa”
dla uczczenia Pontyfikatu św. Jana Pawła II
W bieżącym roku przypada 20-ta jubileuszowa edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa”. W ciągu minionego czasu nawiązaliśmy współpracę z wieloma szkołami i setkami dzieci i młodzieży. Każde spotkanie było dla nas wyjątkowe!
Coroczne zainteresowanie Konkursem jest znakiem, że wydarzenie to spełnia swoją rolę- przypomina wyjątkową postać św. Jana Pawła II, papieża Polaka, przybliża i ożywia poezję religijną, wprowadza w przeżywanie kultury. W tym czasie poznaliśmy wielu wspaniałych młodych ludzi, którzy wprowadzali nas w świat piękna duchowego i kulturalnego.
Jako pomysłodawcy i organizatorzy jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie dyrekcjom szkół, nauczycielom, Rodzicom i uczniom.
Z radością zwracamy się z zaproszeniem do wzięcia udziału w jubileuszowej edycji Konkursu.
Razem Świętujmy Jubileusz!
Organizatorzy
Z okazji mikołajek klasa 3a wzięła udział w warsztatach przedsiębiorczości. Całą wiedzę zdobyła w Smart Kids Planet. Oprócz tego, na uczniów czekała sala pełna przygód. Już teraz wiemy co to znaczy być przedsiębiorczym.
Klasa 2a i 2b w poniedziałek była w teatrze Capitol na przedstawieniu "Projekt Tuwim". Wiersze, piosenki, szalona akcja, a na koniec cukierki od Mikołaja
Działo się. To był świetny mikołajkowy prezent.
Zapewne wiecie, że 6 grudnia obchodzimy wyjątkowe święto.
W tym dniu imieniny obchodzi Święty Mikołaj, znany również jako Mikołaj z Bari –święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii, żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari. Współcześnie baśniowa postać wzorowana na świętym Mikołaju jest wykorzystywana w kulturze masowej przy okazji świąt Bożego Narodzenia.
Tradycyjnie tego dnia dajemy sobie prezenty. Mamy nadzieję, że udało Wam się drodzy uczniowie przygotować dla bliskich podarek. Pamiętajcie, że niejednokrotnie najlepszym prezentem nie jest rzecz, coś kupionego, a szacunek, życzliwy uśmiech, pomocna dłoń, dobre słowo. Bliskość drugiego człowieka to największy dar, choć często przez nas odrzucany. Wzorem świętego, bądźmy w tym wyjątkowym czasie dla siebie tak po prostu dobrzy i mili.
Dziś odwiedził nas Święty Mikołaj, ponieważ nasi najmłodsi milusińscy czekali na niego przez cały rok. Także i Wy rozglądajcie się, ponieważ skądinąd wiemy, że byliście w tym roku bardzo grzeczni i zapewne spotkacie na swojej drodze Mikołaja! Sami też starajcie się go naśladować.
Niechaj radosny czas obdarowywania bliskich trwa jak najdłużej!
Wszystkiego Dobrego!
Uczniowie klas piątych podczas zajęć biologii przeprowadzali fermentację alkoholową drożdży. W doświadczeniu badali działanie różnych cukrów na grzyby oraz identyfikowali wydzielający się gaz. Teraz już wiemy dlaczego ciasto "rośnie", a bułeczki są puszyste.
Uczniowie klasy 2 i 3 na lekcjach edukacji informatycznej poznają sympatycznego kosmitę Scottiego, który pomaga im w nauce programowania. Scotti potrafi już chodzić do przodu i do tyłu, obracać się oraz skakać. Przed nim kolejne wyzwania, aby naprawić swój uszkodzony pojazd i wrócić do domu.
W listopadzie klasy 4, 6 i 8 brały udział w warsztatach chemicznych. Młodsi trochę dla zabawy, starsi dla nauki odkrywali kolory w chemii. Uczniowie pracując w parach przeprowadzali chromatografię bibułową barwników roślinnych, obserwowali działanie zmieniającego się pH na naturalne wskaźniki oraz wykonując różne stężenia roztworu cukru otrzymali "słodką tęczę".
"Trampki na giełdzie" - pod tym hasłem przebiegały wykłady i warsztaty uczniów klas drugich na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wynieśliśmy stamtąd ogrom wiedzy, m. in. w co i po co inwestować, czym są akcje, obligacje, czy startupy oraz jak na nich zarabiać. Zaproszonych ekspertów mogliśmy zapytać o każdą rzecz, nie tylko z zakresu inwestowania. Niezwykle podobała nam się sala notowań i przechodzenie przez bramki bezpieczeństwa!
Aby nie zostały po nich tylko napisy na ścianach... Fotr III Pomiechówek... to zapomniane miejsce kaźni tysięcy Polaków - ofiar niemieckiego terroru. W piątek 18 listopada uczniowie klasy 8b wyruszyli spod szkoły, by zwiedzić i oddać się chwili zadumy w tym niezwykłym, przepełnionym historią miejscu... Zachęcamy do odwiedzin Fortu III w Pomiechówku. Pomóżmy ocalić pamięć. Pamiętajmy o obrońcach naszej ojczyzny.
W dniu 17 listopada klasa 8a wraz z wychowawczyniami - p. Barbarą Jurczyk i p. Martyną Kaczmarską wybrała się do Miejsca Pamięci w Palmirach, by w tej refleksyjnej, listopadowej aurze, oddać hołd ofiarom zbrodni nazistowskich z lat 1939 - 1941 roku.
To miejsce kaźni i martyrologii narodu polskiego jest niestety często pomijane na trasach wycieczek szkolnych, a młode pokolenie niejednokrotnie nie ma świadomości, jakich okrucieństw był świadkiem piękny krajobraz Kampinosu.
My jednak pamiętamy i pielęgnujemy w świadomości naszych uczniów pamięć o poległych. 🇵🇱 W miesiącu, w którym wspominamy naszych zmarłych a jednocześnie czcimy odzyskanie niepodległości, to miejsce na mapie naszych edukacyjnych wędrówek zdaje się być oczywistym wyborem.
Cześć ich pamięci!
Od 8 do 9 listopada uczniowie klas 4 - 8 obchodzili w naszej szkole Dni Języków Obcych. Szkoła zamieniła się w lotnisko, a każda sala lekcyjna w inny kraj, który można było zwiedzić. Uczniowie nie tylko przygotowali piękne dekoracje, ale również potrawy narodowe, stroje oraz muzykę. Odbył się także szkolny quiz "Kahoot" z wiadomości o poszczególnych krajach. Dziękujemy Rodzicom za pomoc i zaangażowanie.
Drugie spotkanie z cyklu „Rok romantyzmu” zatytułowane „Fryderyk Chopin i Warszawa” przygotowane przez uczniów klasy 5b.
Nieco przypadkiem klasa 6 odwiedziła we wtorek Muzeum Farmacji mające swoją siedzibę na Starym Mieście. Po wejściu do jednej z kamienic szóstoklasiści przenieśli się do wnętrza apteki sprzed stu lat. Klimatyczne pomieszczenia kryją kolekcję przyrządów i naczyń używanych dawniej przez aptekarzy. Prezentowane w muzeum eksponaty pozwoliły uczniom poznać nieco historię leków i trucizn stosowanych w tamtych czasach. Zdumienie wzbudziły papierosy na astmę, kogutek na wszelkie choroby oraz specyfik o wdzięcznej nazwie Belladonna zażywana przez ówczesne damy. Zachwycaliśmy się kształtami i kolorami szkła naczyń, w których przechowywane były leki: od bezbarwnych, przez brązowe, rubinowe, a nawet uranowe!
Wczoraj (9 listopada) klasą 3a wybraliśmy się do piekarni "Grzybki", gdzie zajadaliśmy się przepysznymi wyrobami. Mieliśmy okazję zrobić własne chałki oraz pizzę.
To był pyszny dzień.
7 listopada klasy 0 - 3 uczestniczyły w drugim spotkaniu z muzykami Filharmonii Narodowej. Gościem spotkania był niemiecki kompozytor Jan Sebastian Bach. Artyści zaprezentowali kilka utworów z twórczości tego genialnego twórcy muzyki organowej i wokalnej. Uczniowie gromkimi brawami podziękowali za występ.
Czekamy na kolejne spotkanie
W miniony poniedziałek, w ramach projektu "Wynalazki, które zmieniły świat" z Fundacji Nauk Ścisłych odbył się pierwszy wykład poruszający zagadnienia przyczyn i sposobów rozprzestrzeniania się chorób. Celem projektu jest przybliżenie uczniom wybranych grup wynalazków, które zmieniły losy ludzkości.
W październiku klasa 4 realizowała na wybranych przedmiotach projekt dotyczący zjawisk pogodowych. Uczniowie poznawali składniki pogody i przyrządy, którymi można je mierzyć. W czasie zajęć warsztatowych konstruowali własne deszczomierze, termometry i wiatromierze. Dowiedzieli się na czym polega działanie piorunochronu, a przy pomocy maszyny elektrostatycznej wytwarzali prawdziwe ładunki elektryczne. Pracując w grupach czwartoklasiści przypomnieli sobie z jakich kolorów składa się światło białe i wykleili piękną tęczę. Inne zespoły tworzyły niepowtarzalne płatki śniegu z sześciokątów. Podczas zajęć informatycznych każdy indywidualnie w programie Scratch tworzył animację przedstawiającą prognozę pogody w Polsce oraz program do nauki angielskich słówek , a na języku angielskim uczniowie poznawali i utrwalali słownictwo związane z tematem pogody. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć, wybranych animacji, programu do nauki słówek i gazetki na korytarzu szkolnym.
Dziś podczas pierwszej godziny lekcyjnej klasy 4 - 8 wysłuchały audycji nadawanej przez szkolny radiowęzeł pt. "Kalendarz niepodległej". Uczniowie każdego dnia począwszy od dziś, będą mogli wysłuchać codziennych wspomnień zapisanych przez Marię Dąbrowska i Władysława Broniewskiego w dniach poprzedzających odzyskanie wolności. Te niezwykłe zapiski są świadectwem tamtych dni i dają obraz tego, jakie panowały nastroje o jak upragnione było odzyskanie niepodległości. Ekscytacja mieszała się z niepewnością, ale bez wątpienia były to radosne dni.
Nasi uczniowie mogą codziennie pobrać pamiątkowa kartkę z "Kalendarza niepodległej", by zachować w myślach słowa pisarzy na dłużej.
Klasa 2a i 2b w piątek wybrały się na Cmentarz Wolski. Była chwila zadumy, modlitwa i zapalenie zniczy
Zaszczepianie wśród najmłodszych osób zamiłowania do debat to coś, co cieszy nas najbardziej. Reprezentację Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Księdza Piotra Skargi z pewnością cieszy zaś zwycięstwo w Ogólnopolskim Turnieju Debat Szkół Podstawowych! W zeszłym tygodniu drużyna pokonała reprezentantów Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Verne w Warszawie, tym samym stając się nowym Mistrzem Polski Szkół Podstawowych. Gratulujemy!
Jednocześnie ogromne brawa należą się zarówno wicemistrzom, jak i wszystkim pozostałym drużynom, które odpadły na poprzednich etapach Turnieju i które zaprezentowały niewiarygodnie wysoki poziom debaty. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ich debatanckiej kariery i że w przyszłym roku również spróbują swoich sił w naszym Turnieju. Kto wie? Być może komuś z nich uda się zostać najlepszym mówcą, tak jak w tym roku Wiktorowi Zarlendze, który uzyskał tytuł ze średnią punktów 70.67! Gratulacje!
14 października - Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy w nieco innej formie niż dotychczas, ponieważ obchodziliśmy 20 - ste urodziny naszej Szkoły Podstawowej.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
W imieniu całej społeczności naszej szkoły składam podziękowanie za dofinansowanie zadania publicznego „Działalność na rzecz dzieci i młodzieży poprzez wyposażenie nowo powstałego budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie na Woli.
W sierpniu 2021 roku zakończyliśmy ostatni już etap rozbudowy naszej szkoły. Pierwszy miał miejsce w latach 2001 – 2002. Powstał wówczas budynek, w którym obecnie uczą się uczniowie klas V – VIII. Mają do dyspozycji 14 sal lekcyjnych, w tym pracownie fizyczno – chemiczną, geograficzno – biologiczną, komputerową i Lego education. W latach 2012 – 2013 wybudowaliśmy dwukondygnacyjną salę gimnastyczną oraz przygotowaliśmy teren rekreacyjno – sportowy. W roku 2019 rozpoczęliśmy kolejną rozbudowę. Chcieliśmy, aby powstało drugie skrzydło szkoły dla dzieci klas 0 – IV oraz stołówka i kuchnia. Młodsze dzieci mają obecnie do dyspozycji 12 sal dydaktycznych, świetlice oraz pracownię plastyczno – techniczną i komputerową. Tu też ma swój gabinet psycholog szkolny i pielęgniarka.
Dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy, mogliśmy wyposażyć nowo powstały obiekt, tak aby dzieci, które są przyszłością naszej Ojczyzny, uczyły się w warunkach, które pozwolą osiągać jak najlepsze wyniki dydaktyczne i wychowawcze. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Dyrektor szkoły.
Nasza Szkoła rozpocznie zajęcia w Programie #SuperKoderzy od nowego roku szkolnego, jako jedna ze 140 szkół, które zwyciężyły w tegorocznej rekrutacji do Programu Fundacji Orange.
#SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4 - 8, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie cyklu zajęć prowadzonych na lekcjach poszczególnych przedmiotów uczniowie poznają podstawowe zasady programowania, jednocześnie wykonując zadania zgodne z podstawą programową danego przedmiotu.
#SuperKoderzy uczą się grać na bananach, programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów.
W ramach realizacji „Wychowania w wartościach” w nadchodzącym roku szkolnym zaakcentujemy następujące wartości: odpowiedzialność, szacunek, wolność, nadzieja, zaufanie, prawda, wiara, miłość, sprawiedliwość. Oczywiście niektóre wartości powtarzają się dlatego, że wymagają głębszego rozumienia i utrwalania praktycznego.
Módl się i pracuj!.