rymcerzeWe wtorek, 04 lutego 2014, na zaproszenie klasy IIb (lutowych gospodarzy szkoły) odwiedzili nas wyjątkowi goście - Bęsiu i DJ Yonas czyli dwóch raperów tworzących skład RYMcerze. Przyjechali oni, by spotkać się z gimnazjalistami w ramach projektu - misji „Nie zmarnuj swojego życia”.
W pierwszej części obydwaj raperzy składali świadectwo swojej wiary, przy czym historie ich życia były diametralnie różne. Bęsiu to typowy ziomal z blokowisk, który szybko, za sprawą złego towarzystwa, wszedł w świat używek. Staczałby się pewnie do dziś, gdyby nie jego matka, która zabrała go do Medjugorie. Tam podczas modlitwy został nawrócony, wyspowiadał się i odmienił swoje życie. DJ Yonas to chłopak pochodzący z wierzącej rodziny, z zasadami, żyjący zgodnie z chrześcijańskimi wartościami, mający pasje i realizujący je. Jednakże nawet tak poukładanego młodego człowieka wciągnęły używki, na szczęście nie na długo. Obydwaj, jak sami twierdzą, swoją odmianę zawdzięczają Bogu. Dziękując mu za to, swoją misją życiową uczynili jeżdżenie po całej Polsce, odwiedzanie szkół, spotykanie się z młodzieżą, by przestrzegać ich przed różnymi pułapkami i zachęcić do zawierzenia swojego życia Bogu. Druga część spotkania dotyczyła profilaktyki uzależnień. Goście opierając się na przykładach z własnego życia opowiadali co dzieje się z ciałem i umysłem osoby uzależnionej, przywoływane historie przeplatane były rapowanymi kawałkami obrazującymi jak łatwo można zmarnować swoje życie przez używki. Na koniec raperzy zaprosili młodzież do wspólnego rymowania, kilku śmiałków skorzystało z okazji i zaliczyło swój pierwszy raperski występ przed całą szkołą.
Spotkanie z RYMcerzami bardzo poruszyło młodzież, historie opowiadane przez starszych kolegów były boleśnie prawdziwe, zapadające w pamięć, dające do myślenia, a fakt, iż raperzy otwarcie mówili o Bogu, wierze, nawróceniu było bardzo budujące. Całości dopełniało hasło na koszulce DJ Yonasa „Bóg ponad hajs”, które wydaje się najlepiej obrazować podejście raperów do życia w czasach wszechobecnego materializmu.