11 listW piątek, 8 listopada 2013 odbył się w naszej szkole apel poświęcony uczczeniu 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowany został przez p.Annę Kiljan i jej klasę IIa, przy współpracy i według scenariusza p.Marii Suchockiej.

Na trzeciej godzinie lekcyjnej wszystkie klasy gimnazjum wraz z nauczycielami zebrały się w sali fioletowej, aby obejrzeć przygotowaną przez IIa akademię. Głównym jej motywem było przygotowywanie się grupki uczniów do sprawdzianu z historii. Przywoływanie przez nich wybranych faktów historycznych (od rozbiorów przez powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, czasy I Wojny Światowej, gen. Józefa Piłsudskiego i legionów, odzyskania niepodległości w 1918 r, po II Wojnę Światową i okres powojenny, aż do roku 1989) omawianie ich, przeplatane było deklamacją wierszy, śpiewaniem pieśni patriotycznych. Wszyscy występujący ubrani byli stosownie do swojej roli, tak aby najlepiej oddać klimat tamtych wydarzeń. Prezentowane treści historyczne obrazowane były materiałem multimedialnym w postaci zdjęć, obrazów, portretów, map, a także muzyką: Etiuda Rewolucyjna Fryderyka Chopina, utwór „Godzina W” grupy Lao Che. Całość uświetniły występy solistów w piosenkach: „Pałacyk Michla” oraz „Mury” wspomaganych przez chór i akompaniament gitarowy uczniów klasy IIa.

Apel bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa widowni oraz szczere gratulacje nauczycieli składane na ręcę wychowawcy. Niejednemu łezka się w oku zakręciła słysząc wykonanie piosenki „Mury” przez Olę - najdrobniejszą dziewczynkę z klasy IIa, ale o wielkim głosie. Stąd na koniec akademii solistka wsparta przez swoich kolegów i koleżanki oraz zebraną na sali młodzież wykonała wspomniany utwór jeszcze raz.

Mamy nadzieję, iż zaprezentowany apel okazał się nie tylko wspaniałą powtórką z historii, ale wzbudził w obecnych uczucia patriotyczne oraz stanowił doskonały przedsmak przeżycia rocznicy Odzyskania Niepodległości 11 listopada jako prawdziwie narodowego święta.