01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

W roku szkolnym 2013/2014, podobnie jak w latach ubiegłych, odbywają się w naszej szkole dla uczniów gimnazjum Wieczorki Filmowe. Idea jest prosta: spotykamy się raz w miesiącu, wieczorami, aby obejrzeć ciekawy, wartościowy film znanego reżysera i o nim podyskutować.
Październikowy Wieczorek Filmowy był pierwszym w tym roku szkolnym.

stowarzyszenie poetowW środę 30 października o godz. 19.00 chętni gimnazjaliści wraz z opiekunką kółka p.A. Kiljan zebrali się, aby obejrzeć nagrodzony wieloma nagrodami (m.in. Oscar za najlepszy scenariusz, Cezar za najlepszy film zagraniczny) film "Stowarzyszenie umarłych poetów" z 1989 roku, w reżyserii Peter'a Weir'a.
Film opowiada o uczniach szkoły męskiej w Anglii i ich niezwykłym nauczycielu. Nauczycielu, który nie tylko uczy literatury, ale staje się mentorem, przewodnikiem chłopców. John Keating (świetna rola Robina Williams'a) wychowuje, budząc w swoich uczniach pasje, marzenia, wzmacniając ich pewność siebie, determinację, indywidualizm. Swoimi nietypowymi metodami nauczania pokazuje jak ważna jest umiejętność samodzielnego myślenia, nonkonformizm, życie w pełni zgodnie z sentencją Horacego „carpe diem”. Film pokazuje jednocześnie jak niełatwa, pełna niebezpieczeństw, wymagająca ogromnej siły to droga.
Film „Stowarzyszenie umarłych poetów” to obraz niezwykle poruszający, stawiający ważkie pytania o autorytety we współczesnym świecie, o rolę i kondycję nauczycieli jako przewodników ludzi młodych, o odwagę życia w sposób nieodpowiadający tendencjom. Film bardzo się młodzieży podobał. Na kolejne spotkanie zapraszamy w listopadzie!

dekalog1W piątek, 29 listopada 2013 r. odbyła się kolejna odsłona Wieczorku Filmowego. Tym razem spotkaliśmy się, żeby obejrzeć wybitny film, wybitnego reżysera czyli „Dekalog 1” Krzysztofa Kieślowskiego.
„Dekalog 1” to pierwsza część cyklu filmów poświęconych dziesięciu przykazaniom, odpowiada pierwszemu z nich: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". Przedstawia historię Krzysztofa (Henryk Baranowski) miłośnika komputera i wiedzy; racjonalisty, który wierzy przede wszystkim w fizyczność i tym samym obliczalność świata, jest ateistą niewierzącym przeczuciu. Tejże wizji przeciwstawiana jest w filmie postawa jego rodzonej siostry - Ireny, osoby tłumaczącej sobie rzeczywistość i wszystko co się w niej wydarza w kategoriach boskiego planu. Pomiędzy tymi skrajnymi postawami znajduje się syn Krzysztofa – Paweł (świetny Wojtek Klata), mały chłopiec, którego zaczynają nurtować pytania o sens ludzkiego życia, śmierć, wiarę. W świetnych dialogach Irena (Maja Komorowska) wyjaśnia chłopcu wszystko w kategoriach wiary, a ojciec racjonalizmu. W finałowej scenie przekonuje się on jednak boleśnie, że o losie człowieka nie mogą decydować układy scalone komputera.
Podjęty w filmie temat kreowania przez współczesnego człowieka fałszywych bożków – komputera wydaje się nader aktualny w dobie wszechobecnej technologii. Ta myśl stanowiła trzon dyskusji po filmie, obrazie niezwykle poruszającym, który w prosty i czytelny sposób podejmuje ważki temat o rolę, miejsce Boga w życiu człowieka.
Wszystkim przybyłym na wieczorek dziękuję za wspólne oglądanie i zapraszam na grudniowe spotkanie!
Anna Kiljan

Początek strony