01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

    

X Szkolny Festiwal NaukiTegoroczny, dziesiąty już, Szkolny Festiwal Nauki trwał dwa dni. Wystąpiło sześcioro gości.

Dzień pierwszy to dominacja nauk przyrodniczych: chemii, fizyki i astronomii.
Jako pierwszy wystąpił dr Marek Sawicki. Jego wystąpienie nosiło tajemniczy tytuł „Historia diabelskiego metalu” i przedstawiało fascynującą historię odkrycia platyny. Zapoznaliśmy się także z jej właściwościami i współczesnymi zastosowaniami.
Drugie wystąpienie autorstwa nauczyciela z naszej szkoły Sławomira Jemielitego miało tytuł „Najtrudniejsza do złapania rzecz na świecie”. Okazało się, że nie jest to mysz, ani pchła, ani nic w tym rodzaju, lecz egzotyczna cząstka elementarna zwana neutrinem. Prelegent przedstawił nietypową historię jej odkrycia, sposoby „łapania” i związki tej cząstki z astronomią.
Trzeci prelegent - Wojciech Pych z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika (CAMK) zapoznał nas z historią i współczesnością teleskopów w wystąpieniu „Teleskopy duże i małe”. Mówił o olbrzymich teleskopach wykorzystywanych przez zawodowych astronomów i o zupełnie małych używanych przez miłośników astronomii.

Drugi dzień Szkolnego Festiwalu Nauki otworzyli twórcy blogu podróżniczo-kulinarnego Tasteaway – Natalia i Łukasz , którzy w interesujący sposób przedstawili uczniom dwa „egzotyczne kraje” - Tajlandię i Meksyk. Mówili nie tylko o zabytkach ale również o zwyczajach kulinarnych i egzotycznych potrawach, bogato ilustrując opowieść zdjęciami. Uczniowie mogli zobaczyć np. w jaki sposób w Tajlandii serwuje się „robaki”, a w Meksyku walczy z bykami .
http://www.tasteaway.pl

Jednym z gości był również Mateusz Godlewski – profesjonalny tancerz breakdance i twórca fundacji „Twoja Pasja”. Ten młody człowiek opowiedział uczniom o pracy na rzecz fundacji tj. warsztatach tanecznych prowadzonych w domach dziecka o zbiórce pieniędzy na rzecz Bartosza Turzyńskiego tancerza, który przez przypadek dotknął przewodu elektrycznego jest poparzony i dotychczas nie odzyskał przytomności.
Mateusz opowiedział również świadectwo swojego życia. Mówił o nawróceniu o tym jak dzięki Panu Bogu wyszedł m.in. z nałogu narkotykowego i że najmądrzejszą rzeczą jaką zrobił w życiu było zaufanie Jezusowi.
http://www.fundacjatwojapasja.pl

Ostatni gość to wybitny fizyk i popularyzator prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Wykład Profesora „Co nieco o wodzie” dotyczył jednej z najważniejszych dla naszego życia substancji - jej właściwościach, wykorzystaniu i ochronie jej zasobów – warunku przetrwania naszej cywilizacji.

Początek strony