kombatantDnia 19 października 2012 r. uczniowie pierwszych klas gimnazjum wzięli udział w niecodziennym spotkaniu, gościem młodzieży był płk dr Eugen Muszyński. W trakcie dwugodzinnego spotkania, Pan pułkownik opowiedział swój barwny, a zarazem tragiczny życiorys, począwszy od najmłodszych lat, gdy mając sześć lat został osierocony (jego rodzice zginęli z rąk Gestapo), poprzez okres pobytu w ośrodku germanizacji dzieci w Lebensborn, a następnie, z powodu stawianego tamże oporu, w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Dalsze losy pana pułkownika związane były z Warszawą i Powstaniem Warszawskim 1944r, gdzie dziewięcioletni wówczas Eugen (pseudonim „Żuk”) był łącznikiem AK, odznaczonym następnie Krzyżem Walecznych za zniszczenie niemieckiego czołgu. W końcowej fazie Powstania został on żołnierzem I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Po wojnie trafił pod opiekę porucznika, który miał być odpowiedzialny za jego wykształcenie, jednakże porucznik został aresztowany przez UB, a Eugen trafił na ponad dwa lata do polskich więzień, gdzie był torturowany. Odzyskał wolność za sprawą żołnierza radzieckiego, po czym ukończył szkołę podstawową i średnią oraz studia z zakresu psychiatrii, w tejże dziedzinie uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Następnie przez wiele lat zajmował się problemem uzależnień wśród młodzieży. Obecnie pan pułkownik podróżuje po kraju, opowiadając młodym pokoleniom swą historię życia.