01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg
Od października nasza szkoła, a konkretnie klasa IIIb gimnazjum, z inicjatywy pani Kiljan, bierze udział w projekcie „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” odbywającym się w kinie Muranów w Warszawie. Projekt polega na uczestnictwie, raz na miesiąc od października do czerwca, w seansach filmowych pod hasłem „Młodzi w obiektywie”. Obejmuje on projekcję 9 filmów rekomendowanych przez Gutek Polska, filmów niełatwych, poruszających, ambitnych.

4 pietro 4. piętro

01 października młodzież wraz z nauczycielem wzięła udział w pierwszym seansie, obejrzała hiszpański film Antonio Mercero „4. piętro”. Akcja filmu rozgrywa się na szpitalnym oddziale onkologicznym, gdzie umieszczeni są młodzi pacjenci chorujący na raka kości, często po amputacji kończyn. Miguel Angel, Izana i Dani mają po kilkanaście lat i walczą z ciężką chorobą najlepiej jak potrafią, spędzają wspólnie czas, z nadzieją mówią o przyszłości, nie wiedząc, ile życia im jeszcze zostało. Film nie jest jednak ciężkim moralitetem, czy też zwykłym wyciskaczem łez, sporo w nim pogodnego humoru, ale przede wszystkim ciepła, które noszą w sobie mali pacjenci.  Pomimo trudnego tematu przewodniego jakim jest walka z ciężką chorobą, a nawet ze śmiercią film jest pochwałą miłości do życia, niezwykle poruszającą, a wręcz wzruszającą historią młodych ludzi, którzy w obliczu tak wyjątkowych okoliczności, próbują wykorzystywać każdą chwilę, która jest im dana.  
Przed projekcją odbyła się pouczająca prelekcja wprowadzająca w tematykę filmu, poruszająca takie kwestie jak: wizerunek śmierci w współczesnym świecie młodych ludzi (w filmach, książkach, komiksach), starość, umieranie w naszych czasach, poważna choroba dziecka jako współczesne zjawisko społeczne etc.
Młodzież wyszła z sali kinowej wyraźnie poruszona, film zmusił do refleksji, wymiany opinii, wrażeń i zapewne pozostanie w pamięci na długo.

12 lat 12 lat i koniec

28 listopada uczniowie klasy IIIb wraz z panią Kiljan wzięli udział w kolejnej odsłonie projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” w kinie Muranów. Tym razem obejrzeliśmy film – dramat produkcji USA, z 2005, w reżyserii Michaela  Cuesta pod tytułem „12 lat i koniec”. Seans rozpoczął się jak zazwyczaj od prelekcji wprowadzającej w temat. Film podobnie jak poprzedni nie należał do kina łatwego i przyjemnego.  Fabułę filmu stanowiła historia o trójce 12-latków, całkowicie różniących się od siebie charakterem, acz tworzących zgraną paczkę najlepszych przyjaciół. Bohaterowie wchodzą właśnie w wiek dorastania i określania swojej tożsamości. Niespodziewanie w tym trudnym procesie przychodzi im zmierzyć się z traumatycznym wydarzeniem – tragiczną śmiercią brata jednego z nich. Wydarzenie to przyśpiesza proces dojrzewania i zmienia zupełnie ich życie... Historia o grupie nastolatków to opowieść o utracie niewinności, trudach dorastania, o cienkiej granicy pomiędzy światem nastolatków i dorosłych, a także o życiu, w którym rodzice bywają równie zagubieni jak dzieci.
Podobnie jak „4. piętro”, film „12 lat i koniec” wywołał spore poruszenie wśród młodzieży,  część oceniała go jako trudniejszy niż wcześniejszy, wszyscy byli pod dużym wrażeniem tematyki i niejednokrotnie zaskakującej fabuły filmu.

Billy Elliot Billy Elliot
11 grudnia młodzież z klasy IIIb wraz z panią Kiljan obejrzała w kinie Muranów kolejny film z projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” - komediodramat muzyczny pod tytułem „Billy Elliot”. Billy to wychowujący się bez matki, pochodzący z górniczej rodziny jedenastolatek. Jego dzieciństwo przypada na czas reform „Żelaznej Damy” czyli Margaret Thatcher znanej z masowego zamykania kopalń, stąd rodzina chłopca nie ma się najlepiej. Życie Billy'ego toczy się głównie między szkołą i zajęciami z boksu. Pewnego dnia, powodowany ciekawością chłopiec przyłącza się do odbywających się obok zajęć z baletu. Prowadząca nauczycielka odkrywa w nim niesamowity talent i postanawia pomóc chłopcu w rozwijaniu pasji. Na drodze stają im stereotypy i archetypy dotyczące męskości, konserwatywny ojciec pragnący wychować syna na "twardziela", problemy spotykające dziecko z biednej prowincji. Billy jednak nie zamierza zrezygnować z tańca, zostaje przyjęty do prestiżowej Królewskiej Szkoły Baletowej i realizuje swoją pasję.
Film „Billy Elliot” jest pokrzepiającą opowieścią o spełnianiu marzeń, jedną z tych, które dają wiarę w możliwość pokonania wszystkich przeszkód i wzbicia się wysoko dzięki talentowi i ciężkiej pracy. Jest wyjątkowo poruszającą, wręcz magiczną historią, ocenioną przez młodzież jako najlepszą obejrzaną do tej pory w ramach projektu, jest pozycją, której nie można przegapić!
Początek strony