z herbertWyjątkowy Poeta - wyjątkowe wydarzenie
KZE im. ks. Piotra Skargi włączył się w uroczyste obchody Roku Zbigniewa Herberta.
Ten wybitny Poeta - filozof, moralista, nauczyciel i prorok w sposób niezafałszowany i pogłębiony przedstawił sytuację kultury polskiej i ogólnoludzkiej po doświadczeniu "walca" komunizmu. Jednocześnie z uporem zabiegał o ocalenie chociaż okruchów cywilizacji antyku grecko - rzymskiego i chrześcijaństwa, które, jak uważał, są jedynie godne człowieka.
Według niezwykłej, mądrej historiozofii Poety wyrażonej w Raporcie z oblężonego Miasta Polska jest ostatnim bastionem europejskiej, śródziemnomorskiej cywilizacji, który nie wiadomo z jakich powodów (wiadomo?) jest nieustannie oblegany, atakowany. Czy ulegnie? Zależy także od nas.
W naszej Szkole, już od wakacji, pojawiały się w eksponowanych miejscach wiersze Zbigniewa Herberta z podobizną Wieszcza. Była to inicjatywa Pana Profesora Sławomira Jemielitego (fizyk i matematyk!).
Uczniowie liceum wzięli udział w międzyszkolnym konkursie Pan Cogito czyta Herberta – esej o oddziaływaniu twórczości Poety i interpretacja Jego wiersza.
Jeden z naszych uczniów - Dawid Ludwiniak z l LO – dotarł aż do finału!
Uwieńczeniem naszego Roku Herberta była uroczysta akademia.
Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy Poety recytowanych przez naszych uczniów i śpiewanych przez Przemysława Gintrowskiego. W tym czasie na ogromnej tablicy pojawiały się fotografie samego Herberta jak również ludzi i miejsc z Nim związanych.
Na koniec przeżyliśmy naprawdę coś niezwykłego. Sam Poeta recytował swój wiersz Przesłanie Pana Cogito.
Z zaciśniętym gardłem, wzruszeniem i dreszczem słuchaliśmy spiżowych, nieśmiertelnych strof:

… idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek
do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda
obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów
Bądź wierny Idź.

Z tym przesłaniem w sercu rozeszliśmy się do klas.