01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

Tegoroczne Święto Szkoły, które odbędzie się w dniu 27.09.2018 r., połączone będzie z uroczystością inaugurującą powstanie „Miejsca Pamięci – Dzieci Syberii”.

 

Program  uroczystości 27.09.2018 r.:

9.00 –  Msza Święta pod przewodnictwem Jego Eminencji Ks. Kardynała Kazimierza Nycza w kościele p.w Św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Bema 73/75

10.00 – rozpoczęcie uroczystości w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Ks. Piotra Skargi, ul. Bema 73/75

  • odsłonięcie pamiątkowej tablicy
  • powitanie zebranych gości przez Ks. Dyrektora Sylwestra Jeża
  • przemówienia zaproszonych gości

11.30 – przerwa na lunch

12.00 – rozpoczęcie warsztatów historycznych z udziałem przybyłych na uroczystość Zesłańców Sybiru z uczniami szkoły

  • wykład wprowadzający
  • tematyczne warsztaty w klasach z zaproszonymi Gośćmi

14.00 – podsumowanie i zakończenie spotkania

 

Idea utworzenia Miejsca Pamięci – Dzieci Syberii zrodziła się dzięki istniejącym relacjom Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie, a Polakami zesłanymi po 1939 r. do Związku Radzieckiego oraz ich potomkami, a dziś mieszkającymi na całym świecie. Bardzo istotny i motywujący do działania jest fakt, że dotąd nie powstało stricte takie miejsce, które obrazowałoby trudne dzieje naszych Rodaków. Potwierdzeniem słuszności naszych działań, prowadzących do powstania tego miejsca jest zaangażowanie, chęć współpracy i nieskrywany entuzjazm żyjących do dzisiaj byłych Zesłańców Sybiru w powstanie Miejsca Pamięci.

W Miejscu Pamięci – Dzieci Syberii chcielibyśmy zobrazować dzieje i losy osób, które wraz z Amią Generała Władysława Andersa w 1942 roku opuściły Syberię i znalazły dla siebie miejsce do życia w innych krajach i kontynentach. Łącznie w czasie ewakuacji przeprowadzanych od 1942 r. min. do Iranu wysłano ponad 115 tys. osób, w tym blisko 78,5 tys. żołnierzy. Wśród ewakuowanych ze Związku Sowieckiego było niemal 18 tys. dzieci, które znalazły swój nowy dom w wielu krajach, łącznie na 5 kontynentach.

Bardzo ważne jest dla nas, aby oprócz zgromadzonych materiałów historycznych nawiązać kontakt i utrzymać relacje z żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń. Co obecnie czynimy – współpracując z naszymi Rodakami, byłymi Zesłańcami, w Kanadzie, Meksyku, Nowej Zelandii i RPA. Chcemy aby losy tych ludzi, szczególnie dzieci, sierot żyjących dziś na niemal całym świecie, były przykładem dla naszych uczniów, trudnej drogi Polski i Polaków do wolności.
Usytuowanie Miejsca Pamięci w szkole, będzie dla uczniów żywą lekcją historii, która zwraca uwagę na nieporuszane dotąd w trakcie nauki szkolnej wydarzenia, bardzo ważne w dziejach naszej Ojczyzny. Realizacja projektu przewidziana jest na dwa lata.

Honorowy patronat nad uroczystością inauguracyjną objął Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, a Gościem Honorowym naszego spotkania będzie Minister Anna Maria Anders.

Początek strony