01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

Kochani Uczniowie,

w tym miesiącu serdecznie polecamy Wam lekturę "Stowarzyszenia umarłych poetów" N. H. Kleinabaum oraz "Udręki i ekstazy" I. Stone'a - rzeczy o Michale Aniele i jego pasjonującym życiu i twórczości; w tle wspaniałe, renesansowe pejzaże włoskie. Obie powieści dostępne są oczywiście w naszej bibliotece.

stowarzyszenie poetowStowarzyszenie umarłych poetów – opis wydawcy

Rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej o wielkich osiągnięciach i... nader surowej dyscyplinie. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela języka angielskiego, przychodzi nowy, John Keating. Czterem zasadom Akademii, którymi są: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania młodych ludzi. Obrona własnej indywidualności, wrażliwość na poezję i umiejętność dostrzegania jej wokół siebie, radość życia i korzystanie z tego, co przynosi każdy dzień - to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie, „Stowarzyszeniu umarłych poetów”. Co zwycięży: rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

stowarzyszenie poetow teatrAdaptacja teatralna tej wspaniałej opowieści w repertuarze warszawskiego Och - Teatru. Bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, zatem bądźcie czujni, bo warto!

udreka ekstazaUdręka i ekstaza. Piękna opowieść o życiu i sztuce Michała Anioła – opis wydawcy

Udręka i ekstaza to powieść o życiu i twórczości Michała Anioła. By ją napisać, Irving Stone na kilka lat przeniósł się do Włoch, gdzie z sumiennością szperacza i fascynacją pasjonata Renesansu podążał śladami swojego bohatera i jego wielkich dzieł.
Dzięki tym poszukiwaniom i niebywałemu talentowi narratorskiemu Stone'a towarzyszymy Michałowi Aniołowi w życiu i podczas pracy, razem z nim mieszamy farby i sprawnie uderzamy dłutem w marmur, dowiadując się, jak powstały jego mistrzowskie freski, harmonijne rzeźby, cudowne płaskorzeźby i wspaniałe obrazy…

michal aniolJeśli zaś postać wybitnego renesansowego twórcy zainteresowałaby Was na tyle, że po przeczytaniu nadal odczuwalibyście niedosyt, polecamy Wam film o artyście w ramach cyklu "Wielkie malarstwo na ekranie" w Kinie Muranów - "Michał Anioł. Miłość i śmierć"

Nakręcony przy okazji znakomitej wystawy w National Gallery w Londynie film prezentuje opowiedzianą na nowo, pełną mało znanych faktów biografię Michała Anioła Buonarrotiego, który wraz z Leonardem da Vinci, jest uważany za jednego z największych artystów epoki renesansu – a może i wszech czasów.