Jesteśmy po to, by wzrastać w człowieczeństwie, by stawać się doskonalszym, by dobro, które drzemie w naszych sercach mogło uaktywnić się i uzewnętrznić. Każdy z nas ma w sobie potencjał stawania się dobrym, ale często wrażenia świata zewnętrznego są tak absorbujące, że przesłaniają nam tę prawdę.
Rodzina posiada swoisty klimat, doświadczenia, przekonania i każde dziecko ma od początku możliwość przejęcia cech znamiennych dla niej. Świadoma rodzina wie co jest dobre w niej, co należy uaktywniać, a czego nie powinno wzmacniać się. Pewne cechy niepożądane można wysublimować kierując na właściwe cele.
Jest wiele metod zmiany cech, ale efekty wysiłków są różne.
Cecha osobowości, która jest tendencją do reagowania w określony sposób na określone bodźce nie pojawia się nagle. Powstaje w wyniku wielokrotnych powtórzeń takich samych reakcji organizmu.
Dlatego jest taka trudna do zmiany. Powinniśmy jednak być świadomi, że możemy zmieniać nasze cechy, że osobowość jest konstrukcją naszego ego i ta konstrukcja jest względnie stała. Wola zmiany jest darem i siłą właściwą ludziom. Zwierzęta nie są zdolne dokonywać zmian pod wpływem własnej decyzji. Działają pod wpływem instynktów. Już sama świadomość tego, że chcemy coś przetransformować w sobie na lepsze jest łaską Boga.
Jedną z metod zmiany odczuć i reakcji a w konsekwencji cech jest wytwarzanie ich przeciwieństwa w umyśle. I tak np. jeśli w danej sytuacji zawsze irytujemy się, to świadomie wyobraźmy sobie, że odczuwamy spokój. Jeżeli będziemy o tym pamiętać i zastosujemy to w rzeczywistości, będzie to krok w kierunku transformacji. Jeśli będziemy powtarzać takie zachowanie, to po jakimś czasie przerodzi się w cechę osobowości.
Innym sposobem jest angażowanie niepożądanych cech do służby Bogu, który jest najwierniejszym i największym przyjacielem człowieka. Jeśli czujesz zbyt często gniew, a chciałbyś go wysublimować pytaj Go dlaczego nie czujesz Boga w sercu, jak długo masz czekać, dlaczego nie masz Jego łaski? Jeśli będziesz trwać w zniecierpliwieniu twój gniew przemieni się determinację i pewnego dnia osiągniesz to czego pragniesz.
Z takiej postawy może wyniknąć tylko jedno- wewnętrzna radość i poczucie przestrzeni. Nasze złe cechy nie będą nas ograniczać, zrodzi się w nas autentyczność i naturalność. Życie nie staje się żmudnym wysiłkiem, ale pieśnią dla Pana. Dobre i właściwe postępowanie automatycznie podnosi nas do rangi nauczycieli świata.
Oczywiście tak samo jak możemy zmieniać się na dobre, możemy dokonywać zmian w złym kierunku. Możemy też pozwalać dzieciom stawać się gorszymi np. poprzez nie reagowanie na ich złe zachowanie. Rezultaty odczujemy w pierwszym rzędzie my sami. Każdy z nas ma swoje zadania do wykonania w życiu. Szczere rozmowy rodziców z dziećmi pomogą im wybrać właściwe cele oraz środki do ich realizowania.
Powodzenia!