Roztropność jest umiejętnością dokonywania mądrych wyborów, opartych na właściwych ocenach sytuacji oraz na uwzględnieniu konsekwencji. Roztropność jest zaleta, cnotą jedną z głównych, potrzebną człowiekowi di wzrastania. Człowiek roztropny nie kieruje się uprzedzeniami czy chwilowymi emocjami, lecz dobrem. Taka osoba wielokrotnie rozważy w sercu i sumieniu swoje decyzje i działania.

"Bez roztropności nie istnieje ani sprawiedliwość, ani męstwo, ani wstrzemięźliwość, ponieważ wszystkie trzy cechy są owocami roztropności" - J. Pieper
"Pierwszym warunkiem szczęścia jest rozsądek" - Sokrates

Tematy szczegółowe:

1. Swoje umiejętności i talenty wykorzystuje z rozwagą.
    Każdy z nas ma jakieś zdolności, które może wykorzystać w dobry sposób. Zależy to od naszej woli oraz świadomości konsekwencji. Jeżeli wykorzystamy nasze umiejętności w pożytecznym celu, zyskamy nie tylko szacunek innych, ale także i wewnętrzny spokój. Z doświadczenia wiemy, iż osiąganie czegoś kosztem innych w dłuższej perspektywie naraża nas na straty i ból.
    Zadanie dla rodziców: jestem uważny w relacjach z dzieckiem. Inspiruje go do właściwych wyborów i działań. Doceniam i nagradzam rozważne postępowanie swojego dziecka.

2. Relacje z rodziną i w szkole stają się bardziej roztropne.
    Hasło to dotyczy zarówno rodziców jak i uczniów. Nieprzemyślane sowa, działania mogą rozpętać wokół jakiejś osoby niepotrzebną burzę, a konsekwencje najczęściej ponosi dziecko. Dorośli kochają dzieci i młodzież za ich spontaniczność, pomysły, świeżość spojrzenia, ale i oni muszą pamiętać o rozsądnym zachowaniu, o nieprzekraczaniu granic, o zachowaniu kultury, na co dzień.
    Zadanie dla rodziców: porozmawiam o bezpiecznym, rozważnym korzystaniu z mediów, o zachowaniach ryzykownych, o granicach w relacjach w szkole i w domu.

3. Roztropność - dar od Boga.
    Wszyscy ten dar posiadamy, mamy też możliwość jego zgłębiania. Niekiedy wydaje nam się, że jeśli będziemy zachowywali się rozważnie, to okażemy się sztywniakami, osobami wyrachowanymi, mało spontanicznymi. Nie musi tak być. Roztropność jest umiejętnością, która pozwala nam wybierać dobro. Bóg nie pragnie naszego cierpienia, dlatego dał nam rozsądek, abyśmy nie narażali się na niepotrzebny ból.
    Zadanie dla rodziców: pamiętam, że roztropność prowadzi zawsze do doświadczenia dobra. Decyzję podejmuję zgodnie z sumieniem i tego uczę swoje dzieci.

Alicja Dzwonkowska